جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5192


بازگشت «کامبوزيا پرتوي» بعد از يازده سال در سينما


ديدار رئيس سازمان فرهنگي هنري با شهرام ناظري و لوريس چکناواريان


بازيگران نقش «لورل و هاردي» معرفي شدند


آخرين وضعيت "فرج الله سلحشور" در بيمارستان


دعوت "جمشيد مشايخي" به يک رويداد هنري


«تراژدي» در جشنواره «داکا»


"کاني نيلسن" ملکه آمازون مي‌شود


خبر هنري


جشنواره فيلم فجر


ميز خبر


 بازگشت «کامبوزيا پرتوي» بعد از يازده سال در سينما 

 
کامبوزيا پرتوي بعد از يازده سال دومين فيلم بلند سينمايي را بهار امسال جلوي دوربين مي برد. اين فيلم که «کاميون» نام دارد قرار است به زودي وارد مرحله پيش توليد و انتخاب بازيگران شود.به گزارش آفرينش، کامبوزيا پرتوي يازده سال قبل فيلم سينمايي «کافه ترانزيت» را کارگرداني کرده بود. فيلمي که موفق به دريافت سيمرغ بلورين بهترين بازيگر زن و بهترين فيلمنامه از جشنواره بيست سوم فيلم فجر شد و موفقيت هاي بين المللي زيادي بدست آورد.

بعد از اين فيلم اما کامبوزيا پرتوي به فيلمنامه نويسي مشغول بود و فيلمنامه‌هايي چون «ديشب باباتو ديدم آيدا»، «خيابان هاي آرام» و «محمد رسول الله» را به نگارش درآورد. آخرين کار او نگارش فيلمنامه فيلم سينمايي «فِراري» عليرضا داوود نژاد است که اين روزها آخرين مراحل توليدش را پشت سر مي گذارد. سال آينده اما سال بازگشت کامبوزيا پرتوي به فيلمسازي است.

پروانه ساخت اين فيلم سال گذشته از سوي اداره نظارت وارزشيابي وزارت ارشاد صادر شد تا پرتوي پيش توليد فيلمش را آغاز کند. اما ساخت اين فيلم در بهار سال گذشته عملي نشد تا پرتوي منتظر بهار امسال براي شروع فيلمبرداري فيلمش باشد. تهيه کننده «کاميون» نيکي کريمي است و اين بازيگر بعد از موفقيت «شيفت شب» در گيشه قصد دارد فيلم تازه کامبوزيا پرتوي را تهيه کند هر چند نيکي کريمي به عنوان بازيگر در اين فيلم حضور نخواهد داشت.

فيلم «کاميون» داستان يک کاميوناست که در بازگشت از يک سفر تجاري با يک خانواده آواره کردبرخورد مي کند و با آنها همراه مي شود.بخشي از صحنه هاي «کاميون» در جاده هاي کردستانفيلمبرداري مي شود اما بخش اعظم فيلم در تهران مي گذرد. هر چند بر خلاف چيزي که از نام فيلم به ذهن مي رسد «کاميون» يک فيلم شهري است. نکته قابل توجه در خصوص فيلم تازه پرتوي ايناست که فيلمنامه «کاميون» سال 2001 جوايز بهترين فيلمنامه رااز جشنواره هاي بوسان کره و اِميين فرانسه دريافت کرده است.اين فيلمنامه اما نسبت به پانزدهسال پيش با تغييراتي مواجه شده و راننده کاميون فيلم در راه به جاي يک افغاني يک کرد را سوار مي کند و داستان حول محور او شکل مي گيرد.


 ديدار رئيس سازمان فرهنگي هنري با شهرام ناظري و لوريس چکناواريان 

 در هفدهمين نشست چهارشنبه‌هاي هنر، رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با دو تن از اساتيد برجسته موسيقي ايران، شهرام ناظري و لوريس چکناواريان ديدار کرد.به گزارش آفرينش، نشست «چهارشنبه‌هاي هنر» که به همت امير عبدالحسيني معاون هنري سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، به منظور ديدار هنرمندان برجسته کشور با رئيس اين سازمان برگزار مي‌شود، در هفدهمين هفته، ميزبان شهرام ناظري و لوريس چکناواريان از هنرمندان برجسته عرصه موسيقي کشور بود.

در ابتداي اين ديدار لوريس چکناواريان ضمن تجليل از سازمان فرهنگي هنري در برگزاري جشنواره بين المللي موسيقي پيامبر مهرباني گفت: از اينکه در 4 روز، 67 اجراي موسيقي در فرهنگسراهاي تهران ترتيب داديد و به هنر موسيقي توجه داريد، تشکر مي‌کنم.

محمود صلاحي رئيس سازمان فرهنگي هنري نيز از آمادگي اين سازمان براي اجرايي شدن ضبط «سمفوني عاشورا» که در اختتاميه جشنواره موسيقي پيامبر مهرباني از سوي چکناواريان مطرح شد، براي ماه محرم سال 1395 خبر داد.رئيس هيئت مديره سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران همچنين در ديدار با شهرام ناظري با اشاره به موسيقي‌هاي ماندگاري از جمله کاروان شهيد و شهيد جاويدان گفت: ما در سازمان فرهنگي هنري به موسيقي سنتي و اصيل توجه ويژه‌اي داريم و در حوزه آواز ايراني فعاليت‌هايي از جمله مکتبخانه آوازي تهران را آغاز کرده‌ايم.

شهرام ناظري هم ضمن استقبال از تسلط رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به هنر و ادبيات، در اين ديدار که حدود 2 ساعت به طول انجاميد گفت: مديري که تا اين حد به ادبيات و هنر تسلط داشته باشد نديدم. خوشحالم که چنين فردي که بر مسائل هنري اشراف کامل دارد، به رياست سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران رسيده است.


 بازيگران نقش «لورل و هاردي» معرفي شدند 

 «استيو کوگان» و «جان سي رايلي» به عنوان بازيگران اصلي فيلم جديد زندگي‌نامه کمدين‌هاي معروف «استن لورل» و «اوليور هاردي» انتخاب شدند.

به گزارش ايسنا، فيلم زندگينامه «استن لورل» و «اوليور هاردي» از مطرح‌ترين کمدين‌هاي تاريخ سينما با عنوان «استن و اولي» در حالي در مرحله ساخت قرار مي‌گيرد که به فراز و نشيب زندگي اين دو کمدين محبوب و رابطه پيچيده ميان آنها خواهد پرداخت.

«استيو کوگان» و «جان سي. رايلي»، بازيگران اصلي اين فيلم زندگي‌نامه خواهند بود که نگارش فيلمنامه آن برعهده «جف پوپ» است و داستان فيلم به ماجراي برگزاري تور سال 1953 اين دو کمدين در ميان کاهش محبوبيت آنها تمرکز دارد که ابتدا شروع نا اميدکننده‌اي داشت، اما به تدريج به يک موفقيت بدل شد و موجب ميثاق مجدد آنها با طرفداران‌شان شد و تاثيرات مهم در زندگي آنها پديد آورد. «جان بيرد» که کارگرداني فيلم «استن و اولي» را برعهده خواهد داشت گفت، اين فيلم داستان زيباي اين دو کمدين است که متوجه شدند بدون يکديگر نمي‌توانند زندگي کنند و همچنين به شخصيت آنها در زندگي واقعي مي‌پردازد که کاملا متفاوت با آن چيزي است که مردم تصور مي‌کنند و روي پرده سينما مي‌ديدند.

به گزارش گاردين، «BBC Films» مسئوليت ساخت اين فيلم زندگي‌نامه را برعهده دارد و «في وارد» تهيه کنندگي آن معتقد است اين فيلم گنجينه‌اي براي طرفداران جديد و قديمي اين کمدين‌هاي محبوب به شمار مي رود.


 آخرين وضعيت "فرج الله سلحشور" در بيمارستان 

مهر: همسر فرج الله سلحشور با اشاره به آخرين وضعيت اين هنرمند که در بيمارستان بستري است از مردم خواست تا براي سلامتي وي دعا کنند.همسر فرج الله سلحشور درباره آخرين وضعيت سلامتي اين هنرمند سينما و تلويزيون گفت: از پنجشنبه هفته گذشته 25 دي ماه، فرج الله سلحشور در بخش «اي سي يو» بيمارستان بقيه الله بستري شده است و پزشکان اعلام کرده اند که وضعيت جسماني وي هنوز مشخص نيست.وي ادامه داد: در حال حاضر فرج الله سلحشور هوشيار است و اطرافيان خود را کاملا مي شناسد، اما به دليل مشکل تنفسي که دارد به کمک دستگاه نفس مي کشد.همسر فرج الله سلحشور در پايان از مردم درخواست کرد تا براي سلامتي اين کارگردان سينما و تلويزيون دعا کنند.


 دعوت "جمشيد مشايخي" به يک رويداد هنري 

 ايسنا: جمشيد مشايخي مردم و اهالي فرهنگ و هنر را به جشنواره «هنر ضد خشونت و افراطي گري» دعوت کرد.

اين بازيگر پيشکسوت تئاتر،سينما و تلويزيون به عنوان حامي معنوي جشنواره «هنر ضد خشونت و افراطي گري»مردم و اهالي فرهنگ و هنر را به اين رويداد هنري دعوت کرد.او در اين‌باره گفت:جشنواره«هنر ضد خشونت وافراطي گري»ميزبان اهالي فرهنگ و هنر،مردمان صلح دوستي که به دنياي ضد خشونت فکر مي‌کنند،است.ما و گروه جوان‌مان منتظر حضور شما در روزهاي برگزاري جشنواره(30 دي تا 2 بهمن ماه)هستيم.اين جشنواره به مدت سه روز همزمان در تهران(مجتمع چارسو)و شهر شيراز برگزار مي‌شود.


 «تراژدي» در جشنواره «داکا» 

آفرينش: فيلم سينمايي «تراژدي» به کارگرداني آزيتا موگويي در بخش فيلمسازان زن جشنواره بين المللي فيلم داکا به نمايش در مي آيد. فيلم سينمايي تراژدي در سي و دومين جشنواره فيلم فجر در بخش نگاه نو به نمايش در آمد و در تمامي رشته هاي اين بخش کانديد شد. مهدي هاشمي، بهرام رادان، حسين ياري، رويا نونهالي، پانته آ بهرام، پيام دهکردي، پژمان هادوي و اميد روحاني بازيگران تراژدي هستند. جشنواره بين المللي فيلم «داکا» يکي از رويدادهاي تأثيرگذار سينمايي است که نگاهي ويژه به سينماي ايران دارد. چهاردهمين دوره جشنواره بين المللي فيلم داکا از 24 دي تا 2 بهمن ماه سال جاري در کشور بنگلادش برگزار مي شود.


 "کاني نيلسن" ملکه آمازون مي‌شود 

 باني فيلم آنلاين: کاني نيلسن بازيگر نقش ملکه رم در فيلم «گلادياتور»، قرارداد بازي در فيلم سينمايي «زن شگفت‌انگيز» را امضا کرد.

اين بازيگر دانمارکي در اين فيلم در نقش «هيپويتا»، ملکه آمازون، بازي خواهد کرد و «گال گادوت»، بازيگر فيلم «سريع و خشن» نيز نقش شاهزاده آمازون‌ و دختر هيپويتا را بازي خواهد کرد.

در فيلم «زن شگفت‌انگيز» که محصول کمپاني هاليوودي «برادران وارنر» است، بازيگران مطرح ديگري چون «کريس پاين»، «رابين رايت»، «دني هاستون»، «ديويد تووليس» و «ايوان برمنر» ايفاي نقش مي‌کنند.


 خبر هنري 

 بازگشايي مرکز تئاتر مولوي

تالار مولوي به عنوان مرکز تئاتر دانشگاهي کشور و دبيرخانه دائمي جشنواره تئاتر دانشگاهي بازگشايي شد.

به گزارش ايسنا، مراسم بازگشايي مرکز تئاتر مولوي با حضور جمعي از هنرمندان، رييس و معاونان دانشگاه تهران برگزار شد.

در اين مراسم که در سالن اصلي تالار مولوي که يک سالن بلک باکس است برپا شده بود ضمن قرائت منشور اخلاقي مرکز تئاتر مولوي که بر صيانت از حريم اخلاق، رعايت عدالت و انصاف در واگذاري امکانات، احترام به استادان و پيشکسوتان، حمايت از جوانان خلاق و حمايت از جايگاه دانشگاه تاکيد مي کرد تفاهمنامه اي ميان معاونت فرهنگي دانشگاه تهران و معاونت فرهنگي وزارت علوم به امضا رسيد که طي آن تالار مولوي به عنوان مرکز تئاتر دانشگاهي کشور در دبيرخانه دائمي جشنواره بين المللي تئاتر دانشگاهي معرفي شد.

در پايان اين مراسم تفاهم نامه اي ميان مجيد سرسنگي و سيد ضيا هاشمي معاون فرهنگي وزارت علوم امضا شد که طي آن تالار مولوي به عنوان مرکز تئاتر دانشگاهي کشور و محل دائمي دبيرخانه جشنواره تئاتر دانشگاهي فعاليت کند.

در اين مراسم رضا کيانيان، قطب الدين صادقي، اردشير صالح پور، رحيم نوروزي، شهرام کرمي،‌ سعيد کشان فلاح، جابر رمضاني و رحمت اميني از جمله هنرمنداني بودند که در مراسم بازگشايي مرکز تئاتر مولوي حضور داشتند.

بازديد جمعي از سفرا از موزه دفاع مقدس

به دعوت موزه دفاع مقدس و ترويج فرهنگ مقاومت جمعي از سفراي کشور هاي خارجي صبح روز سه شنبه 29 دي ماه از تالارهاي موزه دفاع مقدس بازديد کردند.

به گزارش آفرينش، در ابتداي اين مراسم سردار جواد خضرايي مشاور شهردار تهران و مدير عامل باغ موزه دفاع مقدس ضمن عرض خوشامد گويي به حضار گفت: در حالي که جنگ مظهر بد اخلاقي و پديده مذمومي است در آن دوران که مشغول دفاع از سرزمين پر افتخار و ناموسمان بوديم الهامات و معارف اخلاقي در بين رزمندگان بروز و ظهور يافت.از اين روست که جنگ را به عنوان دفاع مقدس مي شناسيم .

وي در بخش ديگري از سخنانش اظهار داشت:جنگ از سوي حزب بعث عراق و حاميان او به کشور ما تحميل شد و خسارت هاي زيادي به همراه داشت.اما ملت ما پيروز ،سرافراز و با کسب تجربه و دستاوردهاي بزرگ توانست پس از اتمام جنگ به سازندگي کشور بپردازد.

مدير عامل موزه دفاع مقدس افزود: ما براي اين که بتوانيم حوادث و وقايع اين دوران را به خوبي منعکس کنيم موزه را با استفاد از جديد ترين فناوري روز دنيا ساخته ايم تا بتوانيم موجبات حس حضور و انتقال آن را به مخاطبان فراهم کنيم .

در ادامه سفرا ضمن بازديد از تالار هاي موزه دفاع مقدس از خودرو هاي شهداي هسته اي که در محوطه بيروني موزه به نمايش درآمده اند بازديد کردند.

نمايش "حرف بزن مده آ" در جشنواره بين المللي تئاتر فجر

نمايش "حرف بزن مده آ " کار مشترک ايران و ايتاليا روز جمعه 9 بهمن ماه در سي و چهارمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر به روي صحنه مي رود.

به گزارش آفرينش ، نمايش نمايش "حرف بزن مده آ" کار مشترک ايران و ايتاليا به کارگرداني مهدي شيخ وند وclara corona (کلارا کورونا) و تهيه کنندگي ناهيد دل آگاه که اين روزها در خانه نمايش اداره تئاتر به روي صحنه است ، در سي چهارمين جشنواره بين المللي تئاتر فجرنيز روزجمعه 9 بهمن ماه در دو نوبت 18و 20:30 در تماشاخانه باران به روي صحنه مي رود.

اين نمايش اجرايي متفاوت از مده آ با خصيصه هاي پست مدرن و نگاهي روانشناختي به مده آ و زن در جامعه ي امروز جهان است. در اين تئاتر وجدي از جنس تئاتر شقاوت آنتونن آرتو و شگفت انگيزي از جنس تئاتر بي پيرايه گروتوفسکي به همراه نگرشي پست مدرن از جنس تئاتر رابرت ويلسون به تماشاچي منتقل مي شود. چيزي که جايش در تئاتر اين روزهاي ايران خالي است.


 جشنواره فيلم فجر 

حضور "مهناز افشار" و فرزندش در يك فيلم

مريم اخوان صالح

مهناز افشار با فيلم "خانه‌اي در خيابان چهل و يکم" به کارگرداني حميدرضا قرباني در جشنواره فيلم فجر امسال حضور خواهد داشت

از روزي كه در 23 سالگي در " شور عشق" ديده شد تا امروز خيلي چيزها عوض شده است.

او خيلي زود تصميم گرفت از قالب يك جوان خوش رو بيرون بزند و جلوه هاي ديگري از بازيگري را تجربه كند.

از همان آغاز در كنار فيلم هاي تجاري و بفروش، در فيلم هاي به اصطلاح «هنري» هم حضور داشته.

از نقش هاي كوتاهش در "سالاد فصل، كارگران مشغول كارند و چه كسي امير را كشت؟" تا بازي در نقش هاي اصلي و دشوار فيلم هايي مثل "برف روي كاج ها و سعادت آباد" راه درازي را پيموده است.

سال گذشته افشار با بازي در فيلم‌هاي "دلم مي‌خواد" به کارگرداني بهمن فرمان آرا، "نهنگ عنبر" به کارگرداني سامان مقدم و "مرگ ماهي" به کارگرداني روح‌الله حجازي از جمله بازيگران پرکار سينما لقب گرفت. او تقريباً سالي دو فيلم و يا بيشتر را در کارنامه بازيگري خود دارد اما امسال تنها با يک فيلم در سينما ديده شده است.

اين بازيگر که چند ماهي است فرزند خود را هم به دنيا آورده، معتقد است که نقش خود را در فيلم "خانه‌اي در خيابان چهل و يکم" به اين دليل پذيرفته که با فرزندش در اين فيلم بازي مي‌کند و در کنار او مي‌تواند نقش خود را هم ايفا کند.

افشار براي فيلم "سعادت‌آباد" به کارگرداني مازيار ميري سيمرغ بلورين نقش مکمل زن را دريافت کرده است.

بايد اين بازيگر جوان سينما چقدر مي تواند در جشنواره امسال موفق باشد و به چشم آيد.


 ميز خبر  

 جزئيات کاخ مردمي جشنواره فيلم فجر مشخص شد

سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر به منظور تکريم مخاطبان سينما و ايجاد فضايي مناسب در راستاي تعامل هرچه بيشتر با مردم به عنوان سرمايه هاي اصلي سينما براي نخستين بار اقدام به ايجاد کاخ مردمي کرده است.

به گزارش آفرينش، در اين راستا ستاد برگزاري جشنواره فيلم فجر به منظور ميزباني هرچه بهتر از مخاطبان در کاخ مردمي جشنواره برنامه هايي را درنظر گرفته است.

علاوه بر حضور اهالي سينما در زمان برپايي جشنواره در پرديس ملت، نمايشگاهي براي آثار منتخب بخش مسابقه تبليغات سينما در اين سينما برپا خواهد شد.

برنامه نمايش فيلم ها در پرديس سينمايي ملت به مدت 11 روز در اين سينما برپاست و شاهد مراسم معرفي آثار حاضر در بخش هاي مختلف جشنواره خواهيم بود.

مراسم رونمايي از آثار بخش نگاه نو در کاخ مردمي هر روز ساعت 16:30 تا 17:30 برگزار مي شود؛ همچنين نمايش فيلم هاي حاضر در اين بخش از ساعت 17:30 تا 19:30 خواهد بود.

مراسم رونمايي از آثار بخش سوداي سيمرغ (1) هر روز ساعت 19 تا 20 برگزار مي شود همچنين نمايش فيلم هاي حاضر در اين بخش از ساعت 20 تا 22 خواهد بود.

مراسم رونمايي از آثار بخش سوداي سيمرغ (2) هر روز ساعت 21:30 تا 22:30 برگزار مي شود و نمايش فيلم هاي حاضر در اين بخش از ساعت 22:30 تا 24 خواهد بود.

گفتني است، مبلغ بليط با توجه به برنامه‌هاي پيش بيني شده براي هر سري 11 تايي فيلم ها، 200 هزارتومان خواهد بود.

سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر به دبيري محمد حيدري 12 تا 22 بهمن برگزار مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي