جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/11/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5193


زوج‌هاي سينمايي در جشنواره فجر امسال

از پينات‌ها تا الوين و خرس‌هاي بوني؛
روزگار خوش کارتون‌ها


ريچارد گِر در جمع مهمانان «شام»


"حميد فرخ‌نژاد" در نقش يک مرده‌شور


«لانتوري»، سومين فيلم بلند رضا درميشيان


اكران «داره صبح ميشه» در گرگان


نقد فيلم


خبر هنري


 زوج‌هاي سينمايي در جشنواره فجر امسال 

 جشنواره فيلم فجر هر ساله ميزبان سينماگران بسياري مي‌شود که تعدادي از آن‌ها زوج هستند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، زوج‌هاي سينمايي چه در مقام کارگردان، بازيگر، تهيه‌کننده، نويسنده و ...، چه در همکاري با هم و چه در آثار جداگانه وقتي در کنار هم وارد کاخ حشنواره فيلم فجر مي‌شوند، موجب جلب توجه و هيجان اهالي رسانه و سينماگران مي‌شوند.

زوج‌هايي که در جريان سي و سومين جشنواره فيلم فحر در اين رويداد هنري حضور داشتند، عبارتند از:

علي مصفا و ليلا حاتمي

ليلا حاتمي با دو فيلم «در دنياي تو ساعت چند است؟» صفي يزدانيان و «دوران عاشقي» عليرضا رئيسيان حضور داشت. اين زوج‌ سينمايي در «در دنياي تو ساعت چند است؟» نقش مقابل همديگر را بازي مي‌کردند.

علي مصفا نيز علاوه بر تهيه‌کنندگي و بازيگري فيلم «در دنياي تو ساعت چند است؟» در اثر راما قويدل به نام «چاقي» نيز به ايفاي نقش پرداخته بود.

راما قويدل و مهسا کرامتي

راما قويدل با اولين اثر بلند سينمايي خود در بخش نگاه نو، در جشنواره سي و سوم فيلم فجر حضور داشت و همسرش مهسا کرامتي در اين فيلم به ايفاي نقش پرداخت.

ابوالحسن داوودي و بيتا منصوري

ابوالحسن داوودي کارگردان سينما سال گذشته با فيلم«رخ ديوانه» در سي و سومين جشنواره فيلم فجر حضور داشت و سيمرغ بهترين کارگرداني را دريافت کرد.

بيتا منصوري تهيه‌کننده «رخ ديوانه» در کنار همسرش موفق به دريافت سيمرغ‌ بهترين فيلم از نگاه داوران و بهترين فيلم از نگاه تماشاگران شد. اين زوج موفق‌ترين زوج‌هاي سينماي سي و سومين جشنواره فيلم فجر بودند.

بهروزافخمي و مرجان شيرمحمدي

کارگردان سينما و همسرش با فيلم «روباه» در سي و سومين جشنواره فيلم فجر حضور داشتند. افخمي در «روباه» از مرجان شيرمحمدي به عنوان بازيگر استفاده کرد. اين زوج در سال 92 نيز باهم همکاري را در فيلم «آذر، شهدخت، پرويز و ديگران» داشتند.

احمد حامد و فاطمه معتمد آريا

اين دو نفر نيز با فيلم «بهمن» به کاخ جشنواره سي و سوم فيلم فجر آمدند و معتمد آريا براي بازي در «بهمن» نامزد دريافت سيمرغ شد. معتمد آريا علاوه بر بازي در فيلم «بهمن»، در «يحيي سکوت نکرد» کاوه ابراهيم‌پور نيز به ايفاي نقش پرداخته بود. اين فيلم در بخش هنر و تجربه سي و سومين جشنواره فيلم فجر حضور داشت.

بهتاش صناعي‌ها و مريم مقدم

اين کارگردان که اولين اثر بلند سينمايي خود «احتمال باران اسيدي» را در بخش نگاه نو سي و سومين جشنواره فيلم فجر داشت، همسر مريم مقدم بازيگر اين فيلم است. در «احتمال باران اسيدي» مريم مقدم در کنار شمس لنگرودي شاعر مطرح کشور به ايفاي نقش پرداخته است.

امير جعفري و ريما رامين‌فر

اين زوج سينمايي امسال يک همکاري مشترک دارند و در فيلم «زاپاس» ساخته برزو نيک‌نژاد به ايفاي نقش پرداخته‌اند.

ريما رامين‌فر سال گذشته در فيلم «مرگ ماهي» روح‌الله حجازي حضور داشت.

محمد رحمانيان و مهتاب نصيرپور

کارگردان تئاتر، امسال با ساخت فيلم «سينما نيمکت» در بخش هنر و تجربه سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر حضور دارند.مهتاب نصيرپور همسر محمد رحمانيان بازيگر سينما، تئاتر و تلويزيون نيز دراين اثر با وي همکاري دارد.

سعيد چنگيزيان و الهام کردا

اين زوج سينمايي که در تئاتر هم فعاليت دارند امسال در جشنواره فيلم فجر حضور دارند. اين زوج هر کدام يک فيلم در جشنواره امسال خواهند داشت.

سعيد چنگيزيان با «خشم و هياهو» ساخته هومن سيدي و الهام کردا با حضور در فيلم «به دنيا آمدن» به کارگرداني محسن عبدالوهاب به کاخ جشنواره مي‌آيد.

مهدي پاکدل و بهنوش طباطبايي

مهدي پاکدل بازيگر سينما با حضور در اولين فيلم سلفي سينما به نام «گاهي» ساخته محمدرضا رحماني به کاخ جشنواره مي‌آيد و بهنوش طباطبايي همسر وي در فيلم «سيانور» ساخته بهروز شعيبي همبازي هانيه توسلي بوده است.


 از پينات‌ها تا الوين و خرس‌هاي بوني؛
 روزگار خوش کارتون‌ها 

 درخشش «دايناسور خوب» همچنان ادامه دارد و کمتر کسي از ياد برده است که «درون»، کارتون فلسفي تابستان 2015 جهان چه دوران طولاني‌اي را در جمع پرفروش‌هاي سينماي جهان سپري کرد و با اين وجود انيميشن تازه در پي انيميشن تازه عرضه مي‌شود تا اين هنر ويژه همچنان سودساز باشد و مردم جهان با ديدن روياهاي کارتوني سيراب و به آينده خوشبين‌تر شوند.

به گزارش باني فيلم آنلاين، يکي از کارتون‌هاي موفق هفته‌هاي اخير «پينات‌ها» بوده است. فيلمي که اين هفته فروش‌اش را در سطح جهان از مرز 231 ميليون دلار هم عبور داد و از اين ميزان سودسازي 102 ميليون دلار آن در کشورهايي بجز آمريکاي شمالي که مهد اصلي اين فيلم است، حاصل آمده است. فيلم انيميشن ديگري که اين روزها مي‌تازد قسمت جديد «الوين و چيپ مانکر» با نام جنبي و کامل کننده «چاده چيپ» است.

اين فيلم اين هفته در بدو اکرانش در روسيه 6/1 ميليون دلار سودسازي کرد و حالا در سطح جهان 125 ميليون دلار فروخته است و آن هم در حالي که اکرانش در بسياري از کشورها هنوز شروع نشده است. محبوبيت کارهاي کارتوني به حدي رسيده که چين هم که پيشتر به اين صنعت بي‌اعتنا بود شروع به توليد کارتون‌هايي جالب کرده است که اين هفته نوبت به اکران قسمت سوم از سري کارتون‌هاي «خرس‌هاي بوني» در اين کشور پهناور رسيد و فروش آن نيز به حد خيره کننده‌اي بالغ شده است. اگر اين فيلم به سرعت روانه بازارهاي جهاني نشود و در اين امر وقفه بيفتد، بي‌شک «انوماليزا» کارتون غير متعارفي که کانديداي اسکار برترين انيميشن سال هم شده است، محدوديتي در اين زمينه ندارد و نامزدي‌اش براي اين جايزه بر ابعاد پخش و ميزان توجه به آن افزوده است.

به اين ترتيب سال خوش کارتوني 2015 به يک سال خوش تازه (2016) در اين زمينه پيوند خورده و اين روزگار مثبت را استمرار بخشيده است. اگر در گذشته در ليست 50 فيلم پرفروش هر هفته دنيا يک يا حداکثر دو انيميشن ديده مي‌شد، حالا حضور 4 تا 5 کارتون در اين جمع کاملا متداول و عادي است و در سالهاي اخير بارها در جمع 100 فيلم پرفروش هفته، هفت فيلم کارتوني هم مشاهده شده‌اند.


 ريچارد گِر در جمع مهمانان «شام»  

 مهر: فيلم بعدي ريچارد گِر بازيگر، با عنوان «‌شام» بر مبناي يک رمان پرفروش ساخته مي‌شود.

به نقل از اسکرين ديلي، ريچارد گِر، استيو کوگان، لورا لايني، ربکا هال و کلوئه سويگني بازيگران فيلم «شام» هستند که با اقتباس از رمان پرفروش هرمان کوخ ساخته مي‌شود.فيلم «شام» وقتي آغاز مي‌شود که پل و کلير لومن با بازي کوگان و لايني آماده مي‌شوند تا براي شام با برادر سياستمدار پل به نام استن با بازي گِر و همسر او باربارا با بازي هال، بيرون بروند. بين اين دو برادر هميشه تنش وجود داشته و استن يک چهره مشهور است که انتظار مي‌رود در انتخابات فرمانداري هم برنده شود، در حالي که پل فعلا بي‌کار است.


 "حميد فرخ‌نژاد" در نقش يک مرده‌شور  

 ايسنا: تيزر دوم فيلم «خواب تلخ» نخستين ساخته بلند محسن اميريوسفي که اين روزها پس از 12 سال در گروه هنر و تجربه اکران شده است، منتشر شد.

در اين تيزر محسن اميريوسفي و حميد فرخ‌نژاد در نقش مرده شور ظاهر شده‌اند.

«خواب تلخ» داستان مواجهه مرده‌شوري به نام اسفنديار با مرگ است که بعد از سال‌ها کار کردن در قبرستان شهر سده حالا با عزرائيل درگير شده است.

اين فيلم در کارنامه خود دو جايزه از جشنواره کن و جوايز جشنواره‌هاي ديگري چون تسالونيکي و ... را از آن خود کرده است.


 «لانتوري»، سومين فيلم بلند رضا درميشيان  

 آفرينش: سومين فيلم بلند رضا درميشيان است که تهيه کنندگي آن را هم خودش برعهده دارد.

باران كوثرى، نويد محمدزاده ، مريم پاليزبان، رضا بهبودي، مهدي کوشکي ، بهناز جعفري، فاطمه نقوي، پريوش نظريه، نادر فلاح، اردشير رستمي، حسين پاکدل، بهرنگ علوي ، ستاره پسياني ، بهرام افشاري و.. از بازيگران “لانتوري” هستند.

خلاصه داستان:

داستاني عاشقانه در بستر شهر تهران روايت مي شود.


 اكران «داره صبح ميشه» در گرگان 

 آفرينش: اکران فيلم سينمايي «داره صبح ميشه» به کارگرداني يلدا جبلي در گرگان آغاز شد.

فيلم سينمايي«داره صبح ميشه» روايت داستان گلي و سامان است که يک شب قبل از جشن ازدواجشان، مهماني دوستانه برگزار مي‌کنند، اواخر مهماني در جمعي صميمي‌تر بازي را شروع مي‌کنند، که اين بازي و شوخي گلي و سامان را درگير موضوعي مي‌کند و همين بهانه‌اي مي‌شود براي ورود به قصه خاشنواده‌هايي ديگر در همان شب... بازيگراني همچون رويا نونهالي، رعنا آزادي‌ور، بابک کريمي، مهدي احمدي، ايرج شهزادي، اميرحسين آرمان، الهه حصاري، فريبا جديکار، گيلدا حميدي، حميرا نونهالي، ارنواز صفري، ارشيا جم، ماني مزکي، زهرا صادقي، آرش لاجوردي، نرگس نوظهور در اين فيلم نقش آفريني دارند.


 نقد فيلم 

 نقدي بر يک انيميشن آمريکايي؛

قبح زدايي از «شيطان» با جادوي عشق!؟

بهاره خدابخش

تاکنون انيميشن هاي بسياري در جهت معرفي جن آبي که هفتمين نشانه مهم فرماسون ها تلقي مي شود، تهيه و توليد شده است که همانند انيميشن «جادوي عجيب» قصد دارند اهميت مخاطب را درباره ماهيت اين هيولاهاي آبي رنگ تغيير دهند و آنها را قدرتمند و در عين حال دوست بشر معرفي کنند. به تازگي انيميشن «جادوي عجيب» بر اساس طرحي از سازنده معروف فيلم جنگ ستارگان، «جورج لوکاس» اکران شده است که با اقتباسي از نمايشنامه روياي شب نيمه تابستان شکسپير، قدرت عشق را جادويي عجيب معرفي مي کند. با نگاهي تحليلي به اين انيميشن متوجه مي شويم که نگاه سردمداران بزرگ هاليوود چه در شاخه هاي صنعت و چه هنر سينما چه سمت و سويي دارد و بزرگاني همچون اسپيلبرگ و جورج لوکاس از توليد چه آثاري با چه مفاهيمي حمايت مي کنند.

روايت بهشت و جهنم

داستان در مکاني با دو سرزمين متفاوت از هم اتفاق مي افتد؛ سرزمين پريان که محلي است زيبا و رويايي و جنگل تاريک، که سرزميني پر از موجودات زشت و موذي است. گل هاي پامچال که با استفاده از گلبرگ آنها معجون عشق ساخته مي شود، مزر و ديوار بين اين دو سرزمين است. حاکم جنگل سياه، حشره اي است بدجنس به نام "باگ" که از عشق و دوستي بيزار است، به همين دليل دستور مي دهد تمام گل هاي پامچال را قطع کنند. اما در سرزمين ديگر، مرييان شاهزاده خانم و پري کوچکي است که بعد از خيانت نامزد خود، رويه زندگي اش را تغيير داده و تبديل به دختري سرسخت مي شود که از دل بستن به کسي جز خانواده ش چشم مي پوشد. طي اتفاقي، دان، خواهر سر به هواي مرييان اسير باگ و دار و دسته اش مي شود و بهانه اي مي شود تا پاي اهالي سرزمين پريان به جنگل سياه کشيده شود و در انتها، مرييان به عشق حقيقي خود برسد.

جن يا پري؟

طراحي پري هاي زيبا و مهربان، به شدت شبيه به کاراکترهاي انيميشن تينکربل است. اين موجودات خيالي که به جن هايي انسان نما مي مانند، پاک و معصوم نمايش داده شده اند، همچنين معجوني که توسط شاهزاده خانم آبناتي ساخته مي شود، مانند گرده اي که در تينکربل ديده مي شود جادويي و سحرآميز است. تاکنون انيميشن هاي بسياري در جهت معرفي جن آبي که هفتمين نشانه مهم فرماسون ها تلقي مي شود، تهيه و توليد شده است که همانند اين انيميشن قصد دارند اهميت مخاطب را درباره ماهيت اين هيولاهاي آبي رنگ تغيير دهند و آنها را قدرتمند و در عين حال دوست بشر معرفي کنند. همانطور که در انيميشن جادوي عجيب مي بينيم که شاهزاده خانم آبنباتي جني آبي رنگ است که به خاطر ساخت معجون عشق، با استفاده از گل پامچال اسير و زنداني باگ است، او از تمام جن ها و يا پريان ديگر قدرتمند تر است و تنها اوست که مي تواند با تکيه بر سحر و جادو، ماده اي را بسازد که با آن مي توان نيرويي به نام عشق را در دل موجودات قرار دهد و اين نکته نيز نشانه هايي از اعتقاد بر پوچ گرايي و حتي داروينيسم در داستان را بازگو مي کند، با اين تفسير که عشق نيز همانند خلقت بشر امري است که به دست خود موجودات مخلوق به وجود مي آيد و در آن قدرت و تقدير الهي جايي ندارد. اعتقادي که با نمايش روزافزون نيروي سحر و جادو، قدرت برتر خدايي را کم رنگ و کم رنگ تر نشان مي دهد.

عشق به شيطان!

اما داستان تا جايي پيش مي رود که مرييان در طي نبرد با باگ، پادشاه جنگل تاريک، عاشق و شيفته او مي شود و عشق حقيقي خود را در وجود او مي يابد. باگ همانند طراحي پريان، بال و گوش هاي تيزي دارند و اين نشان مي دهد که باگ هم از جنس پريان، يک نوع جن است، اما برعکس آنها چهره‌اي منزجر کننده و زشت دارد و نشاني از زيبايي در او ديده نمي شود. همانطور که باگ در آوازهايش خود را معرفي مي کند،علنا مظهر شيطاني است که در تضاد با عشق و مهرباني است، اما او هم در همان ديدار اول عاشق مرييان مي شود، اين در حالي است که دان، خواهر کوچک مرييان نيز به خاطر پاشيده شدن گرد جادويي، عاشق و دل شيفته باگ پليد است. در واقع مثلثي عشقي پديد مي آيد که باگ در راس آن قرار دارد و او را در انتهاي فيلم موجودي دوست داشتني و دل رحم معرفي مي کند؛ مفهمومي که با آموزه هاي اديان الهي در تضاد است و با اعتقادات شيطان پرستان هم سو، آنها نه تنها شيطان را موجودي ذاتا پليد و شر نمي دانند بلکه معتقدند، شيطان فرشته اي خادم براي آزمايش انسان هاست .


 خبر هنري 

 احمد مسجدجامعي به تماشاي «بوقلمون» نشست

احمد مسجدجامعي عضو شوراي شهر تهران از نمايش «بوقلمون» در تالار چهارسو ديدن کرد.

به گزارش آفرينش، اجراي نمايش « بوقلمون » در شامگاه 29 دي‌ماه با قدرداني از حضور علي پويان، امير دژاکام، سامان سالور، هادي عامل، جواد عزتي، مهدي زمين پرداز، مهدي ميامي، نوشين تبريزي، سميرا حسن‌پور و فريبا خادمي به احمد مسجد جامعي عضو شوراي شهر تهران تقديم شد. مسجد جامعي پس از پايان اجرا با ابراز خشنودي از استقبال تماشاگران، به اعضاي گروه نقاب براي خلق اين اثر خسته نباشيد گفت و اعضاي گروه از ايشان کمک و همراهي خواستند تا مديران فرهنگي و دولتي بيشتر به فضاي تئاتر کشور اهميت داده و به تماشاي تئاتر بيايند.

«بوقلمون» از اول دي‌ماه در تالار چهارسو به روي صحنه رفت.اين نمايش اثر برگزيده جشنواره سي‌و سومين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر بود که موفق به کسب 4 تنديس در بخش هاي کارگرداني، نويسندگي، بازيگري زن، موسيقي و 2 تقدير در بخش بازيگري مرد و طراحي لباس شده بود.

نويسندگي و کارگرداني «بوقلمون» را خيرالله تقياني‌پور و تهيه کنندگي آن را جواد نوري بر عهده دارد و بازيگراني همچون علي سليماني سرنسري، سيروس همتي، مهلقا باقري، محمد صادق ملک، جواد پورزند، وحيد نفر، سامان دارابي، محمدهادي عطايي، حسين شفيعي، محمد شکري، مهدي پناهي، ميلاد ابراهيمي و محسن سليماني در آن ايفاي نقش کردند.

راه يابي «ماهي» به جشنواره «اقيانوس» آمريكا

فيلم كوتاه «ماهي» به كارگرداني سامان حسين‌پور و تهيه كنندگي حوزه هنري كردستان به سيزدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم «اقيانوس» سان‌فرانسيسكو راه يافت. به گزارش آفرينش، امين مرادي رئيس حوزه هنري استان كردستان با اعلام اين خبر گفت: در ادامه موفقيت هاي بين المللي توليدات سينمايي حوزه هنري استان كردستان، فيلم «ماهي» آخرين ساخته سامان حسين پور به جشنواره اقيانوس سان فرانسيسكو كه با موضوع محيط زيست، اكوسيستم‌هاي دريايي، حفاظت از اقيانوس و... برگزار مي‌شود راه يافت.

وي افزود:فيلم «ماهي» در اين رويداد با فيلم‌هايي از مكزيك، آمريكا، پرو، استراليا، فرانسه، مالزي، كانادا، نيوزيلند، ايتاليا، ايرلند و آلمان به رقابت خواهد پرداخت.سيزدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم «اقيانوس» سان فرانسيسكو10 تا 13 مارس برگزار مي‌شود.

معرفي داوران بخش تبليغات جشنواره فيلم فجر

هيات داوران بخش مسابقه تبليغات و اطلاع رساني سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر معرفي شد.به گزارش آفرينش، غوغا بيات، مصطفي خرقه پوش، رضا حداد، علي وزيريان و بهرام عظيمي به عنوان هيات داوران بخش تبليغات سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر معرفي شدند.

کارگردان فيلم سينمايي «عادت نمي‌کنيم» مهمان راديو تهران

شبکه راديويي تهران امروز پنجشنبه اول بهمن، ميزبان کارگردان فيلم سينمايي «عادت نمي‌کنيم» اثر ابراهيم ابراهيميان است.

به گزارش آفرينش، اسماعيل باستاني تهيه‌کننده برنامه راديويي «هاشور» از راديو تهران گفت: ابراهيم ابراهيميان، کارگردان فيلم سينمايي «عادت نمي‌کنيم» پنجشنبه با ميزباني راديو تهران ، در خصوص اثر راه يافته خود به بخش سوداي سيمرغ سي و چهارمين جشنواره فجر مي‌گويد.

ابراهيميان اولين تجربه کارگرداني در سينماي بلند داستاني را با «ارسال آگهي تسليت به روزنامه» تجربه کرد و در سي و دومين جشنواره بين المللي فيلم فجر نيز حضور داشت، امسال نيز در سي و چهارمين دوره جشنواره با فيلم جديدش با نام «عادت نمي‌کنيم» در بخش سوداي سيمرغ حضور دارد.باستاني در خصوص زمان‌بندي‌هاي آتي برنامه «هاشور» بيان کرد: برنامه «هاشور» از شنبه تا پنجشنبه ساعت 22، با موضوع سي و چهارمين جشنواره تئاتر فجر روي آنتن صداي پايتخت مي‌رود.

برنامه «هاشور» با اجرا و تهيه‌کنندگي اسماعيل باستاني با محوريت مسائل روز فرهنگي، به حواشي موسيقي و هنري هاشور مي‌زند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي