جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/11/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5195

رئيس جمهوري در نشست هيات هاي عالي رتبه ايران و چين:
هدف گيري روابط 600 ميليارد دلاري طي ده سال آينده

وزير خارجه کره‌جنوبي با اشاره به برجام:
اجراي برجام با هنر ديپلماسي ممکن شد


بايدن: درصورت شکست روند سياسي آماده حل بحران سوريه از طريق نظامي هستيم


العبادي: ترکيه به جاي جنگ با کردها بر مقابله با داعش متمرکز شود


چين:توسعه روابط ايران و چين به نفع صلح و توسعه منطقه و جهان است


لغو تحريم‌هاي هسته‌اي ايسلند عليه ايران


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


استرداد بيش از 3000 قطعه فسيل با ارزش علمي از آمريکا

رويترز مدعي شد
مشاجره ظريف و ترکي الفيصل در داووس


خبر


تجليل از صادرکنندگان صنايع دستي


استقبال مرکل صدر اعظم آلمان از احمد داوود اوغلو نخست وزير ترکيه در برلين


سرمقاله


 رئيس جمهوري در نشست هيات هاي عالي رتبه ايران و چين:
 هدف گيري روابط 600 ميليارد دلاري طي ده سال آينده 

 
روساي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري خلق چين با تاکيد بر اينکه فصل نويني در روابط پايدار و راهبردي تهران – پکن آغاز شده است، تسريع در تدوين سند جامع همکاري هاي 25 ساله دو کشور را ضروري دانستند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني و "شي جين پينگ" رييس جمهوري خلق چين، در نشست هيات هاي عالي رتبه دو کشور، با اشاره به جزئيات بيانيه مشترک مشارکت جامع راهبردي، اشتراک نظر تهران و پکن در زمينه ضرورت همکاري و هماهنگي نزديک براي مبارزه با تروريسم و حل و فصل مسايل کشورها و اختلافات منطقه اي از طريق سياسي و گفتگو را مورد تاکيد قرار دادند.

رييس‌ جمهوري اسلامي ايران در اين نشست، روابط دو کشور را تاريخي، دوستانه و راهبردي توصيف کرد و اظهار داشت: چين همواره در روزهاي سخت در کنار ملت ايران بوده و اين رفتار دوستانه سرمايه‌اي است که بايد از آن براي توسعه بيش از پيش روابط دوجانبه استفاده کنيم.

دکتر روحاني با تأکيد بر آمادگي تهران براي انعقاد سند جامع همکاريهاي ‌بلندمدت و راهبردي بين تهران و پکن اظهارداشت: براي توسعه روابط دو کشور، دو طرف از اراده سياسي کاملي برخوردار هستند و ضرورت دارد اين اراده در ساير بخش‌ها بويژه در عرصه اقتصادي نيز تقويت بيشتري يابد. رييس شوراي عالي امنيت ملي با استقبال از تدوين سند جامع و اجرايي همکاريهاي 25 ساله ميان دو کشور تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد در تدوين اين سند، همکاري‌هاي لازم را تسريع کند تا اين سند هر چه زودتر نهايي و امضا شود.

رييس‌ جمهوري در ادامه با اشاره به ظرفيت‌هاي مختلف توسعه همکار‌هاي تهران و پکن در همه بخش‌ها از جمله صنعت، معدن، حمل و نقل، راه‌آهن، بنادر، فناوري ‌هاي نو، فرهنگي و دانشگاهي، گردشگري، مسايل زيست محيطي و انرژي اظهارداشت: جمهوري اسلامي ايران همچنين آمادگي دارد در زمينه‌هاي مختلف از جمله بخش‌هاي پتروشيمي و پالايشگاهي در چين سرمايه‌گذاري مشترک داشته باشد. ضمن اين که ايران از لحاظ جغرافيايي اين استعداد را دارد که به هاب فعاليت‌هاي اقتصادي چين در منطقه خاورميانه و آسياي مرکزي و قفقاز تبديل شود.

دکتر روحاني همچنين از لزوم ايجاد تحول بزرگ در روابط اقتصادي دو کشور در فضاي پسابرجام و رفع تحريم‌ها خبر داد و گفت: پيش بيني مي‌کنيم رقم مبادلات اقتصادي تهران و پکن در 10 سال آينده به 600 ميليارد دلار ارتقا يابد.

رييس‌ جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود تروريسم را خطر بزرگي براي ملت‌هاي منطقه و جهان دانست و تأکيد کرد: تهران و پکن مي توانند همکاريهاي موثر براي تامين امنيت و ثبات منطقه را افزايش دهند و ما معتقديم که مشکلات منطقه از جمله مشکلات سوريه، عراق و يمن راه حل نظامي ندارد و بايد از طريق سياسي حل و فصل شود.

دکتر روحاني تصريح کرد: بايد مرزهاي ملي کشورها مورد احترام بوده و آينده هر کشوري به اراده مردم آن کشور واگذار گردد.

رييس‌ جمهوري همچنين افزود: ايران و چين در زمينه مقابله با تروريسم و افراطي گري مي‌توانند همکاري‌هاي سازنده و نزديکي با يکديگر داشته باشند.

دکتر روحاني همچنين با تجليل از نقش سازنده و مثبت چين در مذاکرات ايران با 1+5 اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران براي ادامه راه و اجراي برجام همچنان مصمم است روابط و همکاري‌هاي خود را با چين گسترش دهد و علاقمند هستيم همکاري‌هاي هسته‌اي صلح‌آميز را، علاوه بر نوسازي راکتور اراک، در ساير بخش‌هاي مختلف نيز ارتقا دهيم.


 وزير خارجه کره‌جنوبي با اشاره به برجام:
  اجراي برجام با هنر ديپلماسي ممکن شد 

وزير امور خارجه کره‌جنوبي با اشاره به توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 گفت که ديپلماسي هنري است که حل مسائل سخت را ممکن مي‌سازد.

به گزارش خبرگزاري يونهاپ، يان بيونگ سه، وزير امور خارجه کره‌جنوبي در يک کنفرانس خبري برگزاري يک نشست با حضور پنج قدرت منطقه‌اي براي رسيدگي به برنامه هسته‌اي تسليحاتي کره‌شمالي را خواستار شد.

کره‌جنوبي، ژاپن، آمريکا، روسيه و چين پنج عضو مذاکره‌کننده درخصوص مساله هسته‌اي کره‌شمالي هستند، اما اين مذاکرات بيش از هفت سال است که متوقف شده است.

وزير امور خارجه کره‌جنوبي در ادامه کنفرانس خبري خود که پس از ديدار با رئيس‌جمهور اين کشور در سئول برگزار شد به توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 که در ژوئيه سال 2015 حاصل شد، اشاره کرد و آن را نمونه‌اي صحيح از حل يک مشکل توصيف کرد.

وي افزود: به طور قطع در حال حاضر نمي‌توان پيش‌بيني کرد که هر يک از طرف‌هاي اين توافق چگونه عمل مي‌کنند اما ديپلماسي هنري است که در نهايت حل مسائل سخت را نيز ممکن مي‌سازد.


 بايدن: درصورت شکست روند سياسي آماده حل بحران سوريه از طريق نظامي هستيم 

 معاون رئيس جمهوري آمريکا تاکيد کرد، در صورت ممکن نبودن راه کار سياسي، واشنگتن آماده است از طريق نظامي به بحران سوريه پايان دهد.

به گزارش سايت اينترنتي النشره، جو بايدن، معاون رئيس جمهوري آمريکا اين سخنان را در کنفرانس خبري مشترکي با احمد داوود اوغلو، نخست وزير ترکيه در شهر استانبول بيان کرد. مدت‌هاست مقامات آمريکايي تلاش مي‌کنند به اين صراحت حرفي از گزينه نظامي درباره سوريه به ميان نياورند و سخنان بايدن مي‌تواند تا حدود زيادي به بي‌نتيجه ماندن تلاش‌هاي کاخ سفيد در حل بحران سوريه و بي‌توجهي روسيه و دولت سوريه به راه‌کارهاي آمريکا مرتبط باشد.

بايدن در پاسخ به نگراني‌هاي آنکارا در حمايت واشنگتن از گروه‌هاي کرد سوري نيز گفت: آمريکا مي‌داند حزب کارگران کردستان ترکيه (پ.ک.ک) همچون داعش تهديدي عليه ترکيه است. در همين حال،‌ احمد داوود اوغلو نيز گفت: ما اجازه انتقال افراد مسلح يا انتقال سلاح از طريق مرزهايمان را نمي‌دهيم. ترکيه براي مبارزه و از بين بردن "تروريسم" تلاش مي‌کند و با آمريکا در مورد مبارزه با گروه تروريستي داعش توافق نظر دارد.


 العبادي: ترکيه به جاي جنگ با کردها بر مقابله با داعش متمرکز شود 

 
شبکه خبري المسله: نخست وزير عراق ضمن تأکيد بر اينکه در قصد و نيت ترکيه براي جنگ با داعش ترديد دارد، از اين کشور خواست تا نيروهايش را از عراق خارج کرده و به جاي جنگ با کردها به مقابله جدي با تروريسم بپردازد. حيدر العبادي، نخست وزير عراق در سخناني در مقر نشست جهاني اقتصاد در داووس گفت: ترکيه بر اهميت جنگ با داعش تاکيد مي‌کند اما من در اين مساله که ترکيه قصد و نيت واقعي براي جنگ با داعش داشته باشد، ترديد دارم و آنکارا بايد دلايل بيشتري را درباره قصد و نيت خود ارائه دهد. من از آنکارا مي‌خواهم تا از اين مساله که کردها را مشکل اصلي خود مي‌داند دست برداشته و بر جنگ واقعي با داعش متمرکز شود. وي افزود: داعش مسئول انفجارهايي است که برخي شهرهاي ترکيه را هدف قرار داد. اين هشداري براي آنکارا است تا خطر داعش را جدي بگيرد. ترکيه حملات خود را عليه اعضاي حزب کارگران کردستان اين کشور (پ.ک.ک) افزايش و مواضع آن‌ها را در عراق و سوريه هدف قرار داده است.


 چين:توسعه روابط ايران و چين به نفع صلح و توسعه منطقه و جهان است 

 
ايسنا: رئيس جمهور چين گفت: ايران شريک مهم چين در منطقه خاورميانه است و ارتقاي سطح روابط دو جانبه دو کشور با منافع دولت ملت دو کشور مطابقت دارد. رئيس جمهور چين پس از جلسه امضاي تفاهم نامه با حضور وزراي دو کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به اينکه اولين سفرش به ايران بوده است گفت: سفر من به منظور همراهي با مسئولان ايران براي ترسيم چشم انداز روابط ايران و چين بوده است تا همکاري هاي بين دو کشور را تقويت کنيم. وي با اشاره به اينکه با آقاي روحاني مذاکرات صادقانه و ثمربخشي داشتم تصريح کرد: در رابطه با مسائل مورد علاقه مشترک تبادل نظر کرديم و به توافقات گسترده اي دست يافتيم. شي جين پينگ با اشاره به اينکه در مذاکرات با آقاي روحاني روابط ايران و چين را طي 45 سال گذشته مرور کرديم گفت: مناسبات دو کشور پيشرفت چشم گيري داشته است و اعتماد سياسي متقابل و همچنين همکاري ها و مبادلات فرهنگي تقويت يافته است و کشور چين براي سالهاي متمادي جايگاه بزرگترين شريک تجاري ايران و بزرگترين وارد کننده نفت خام را حفظ کرده است.


 لغو تحريم‌هاي هسته‌اي ايسلند عليه ايران 

 
ايسلند مانيتور: ايسلند تحريم‌هاي مالي و اقتصادي در رابطه با برنامه هسته‌اي ايران را لغو کرد. گوناربراگي اسوينسن وزير خارجه ايسلند با امضاء آيين نامه‌اي همه تحريم‌هاي مرتبط با مساله انرژي هسته‌اي ايران را لغو کرد. اخيرا آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تاييد کرد که ايران به تمامي تعهداتش در توافق هسته اي عمل کرده است. اين تعهدات در برنامه جامع اقدام مشترک بين ايران و چين، اتحاديه اروپا و روسيه، ايالات متحده، بريتانيا، فرانسه و آلمان گنجانده شده بود. وزير خارجه ايسلند با بيان اين ادعا که ما از اين نقطه عطف که ثابت مي‌کند تحريم‌ها مي‌تواند تاثيري واقعي در صحنه بين‌المللي داشته باشد، استقبال مي‌کنيم، اضافه کرد: تقويت مذاکرات و سازمان‌هاي بين‌المللي راههاي بسيار موفقيت آميزي نسبت به جنگ براي حل مناقشات به شمار مي‌آيند.ديگر تحريم‌هاي ايسلند عليه ايران در رابطه با مسايل حقوق بشري، حمايت از تروريسم و ديگر مسايل غير هسته‌اي لغو نخواهد شد.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 شصت و پنجمين اجلاس هيأت مديرهIAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم-29

VIIII. ساير پروژه هاي خاص

يادداشت تفاهم HEDDA-IAU

همانطور که درطول کميته برنامه فعاليت هايIAU درمکزيکوسيتي بحث شد، از IAU دعوت به عمل آمده است تا با انجمن توسعه آموزش عالي (HEDDA) همکاري کند،شبکه تازه تأسيس شده مراکزپژوهشِ آموزش عالي دراروپا. درپي جلسه اي با مدير HEDDA، پِتِرماسِن (Peter Maassen)، و با تصويب کميته اجراييIAU آماده شد وهردوسازمان يک يادداشت تفاهم امضا کردند(به صفحه 4.3 نگاه کنيد.)

IX. مديريت IAU

دوموضوع دراين سطح مورد توجه هيأت مديريت قرارگرفته است. اول اينکهIAU بايستي به يک محل جديد انتقال پيدا کندودوم، اينکه يک تعدادي ازپرسنل بايستي تغييرکندوکاهش پيدا نمايد.

i) انتقال IAU

بعداز چندين ماه (اگرنه سال ها) بحث فشرده، يونسکو يک طرحي براي انتقال تمام NGOها که در روميوليس (rueMiollis) يک دفتر داشتند به يک سايت جديد، مشخص و برنامه ريزي کرد تا فضاي آن را براي اعضاي دولت (يونسکو) آزاد نمايد. اين طرح ها با رئيس کميته رهبري NGO مورد بحث قرار گرفته است واکنون عملاً با همه NGO هاي مربوط موافقت شده است. IAU آدرس پستي موجود خود را حفظ خواهد کرد اما فضايي را در «ساختمان NGO» اختصاص داده است که خيلي کوچک تراز دفاتر جاري خود مي باشد. تاريخ جدولِ زمانيِ انتقال ژانويه 2003 است اما به خاطر جدول کاري براي انتشارات يک تأخير تا فوريه درخواست شده است.

ii) کارکنان

به دلايل مالي، IAU ناگزيراز کاهش مجموعه تصويب شده کارکنان خود حتي بيشتر از ژانويه 2002 مي باشد. دو قرارداد «حمايت از کارکنان» که تاريخ آن به پايان رسيده است تجديد نخواهد شد وما به صورت غم انگيزي يک قرارداد مشاوره ناشر را براي سال 2002 کاهش داديم. خانم کرين ساليناس- مِئُوني که در مارس 2002 بازنشسته شد، اما از آگست 2002 در حال جدايي بود، به وسيله دکتر هيليچي وَنت لَند(Hilligie Vant Land) که در 17 ژانويه به IAU برگشت جايگزين گرديد(بعدازسه سال). وضعيتي که ايشان (خانم دکترهيليچي ونت لند) دارد مجدد تعريف ونام گذاري شده است تا انتظارات واقعي نقش دکترونت لند به عنوان هماهنگ کننده برنامه توسعه IAU باشد.

جايگاه مديرهماهنگ کننده خالي مي ماند

X.نتيجه گيري

نه ماه گذشته يک زمان بي قراروتوليدي براي همه کارکنانIAU بوده است. ورود يک دبير کل جديد پر دغدغه ودرزمان نااميدي بود. حتي دربهترين شرايط نيازمند تنظيم وحوصله بود. هنگاميکه انتظارات زياد، يک فرهنگ متفاوت وزمينه حرفه اي وساير متغيرها به اين ترکيب اضافه شود، اين ميتواند کاملاً گسستگي را بياورد. به طورکلي همه اعضاي دبيرخانه اين وضعيت را به خوبي تحمل مي کنندو آماده اند تا کارکردن سخت را ادامه دهند بلکه IAU استحکام پيدا کند وتوسعه يابد.


 يك نكته از هزاران 

 سلاح سرد همچنان قرباني مي‌گيرد

پزشکي قانوني استان تهران از افزايش 6 درصدي کشته شدگان ناشي از سلاح سرد در استان تهران طي هشت ماهه امسال نسبت به زمان مشابه سال پيش خبر داده است. براين اساس از ابتداي فروردين تا پايان آبان امسال 89 تن در استان تهران با سلاح سرد کشته شدند که اين شمار به مراکز پزشکي قانوني اين استان ارجاع شدند. اين درحالي است كه تنها تعداد فوتي ها بر اثر اصابت سلاح سرد در استان تهران طي آبان ماه امسال 17 تن اعلام شده است. جداي از نگران كننده بودن تعداد كشته شدگان، بايد به اين نكته اشاره كرد كه استفاده از سلاح سرد خود نشات گرفته از معضلاتي همچون افزايش خشونت، اعتياد، زورگيري، كاهش سطح تحمل ديگران و... مي‌باشد. با اين حال ضروريست تا به لحاظ قانوني و مجازات‌هاي كيفري و از سوي ديگر درمان اجتماعي، اين معضل را كنترل و سامان دهي كرد.


 ميز خبر 

 کميته تحريم‌ ايران در سازمان ملل منحل شد

معاون نماينده دائم ايران در سازمان ملل گفت: سازوکار جديدي عليه کشورمان در اين سازمان ايجاد نشده است.

غلامحسين دهقاني در پاسخ به اين سوال که آيا کميته تحريم‌هاي ايران در شوراي امنيت تغيير کرده و منحل نشده است؟ افزود: اين کميته منحل شده و وجود ندارد.

وي با بيان اينکه همه هفت قطعنامه شوراي امنيت عليه کشورمان لغو و بر اساس آن کميته تحريم ها نيز منحل شد اضافه کرد: برخي مي خواهند با تکرار کلمه تحريمها القا کنند که تحريم ها همچنان ضد کشورمان وجود دارد و اين را در اذهان نگه دارند که ايران يک کشور تحريم شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاري صدا و سيما وي در ارتباط تصويري با خبر 21 شبکه اول سيما افزود: بر اساس قطعنامه 2231 شوراي امنيت يک سري محدوديت ها درباره برخي اقلام خاص نظامي و دو منظوره براي مدت زمان محدود در نظر گرفته شده است که براي نظارت بر اجراي برجام بايد نقل و انتقال اين کالاها به شوراي امنيت اعلام شود.

دهقاني گفت: پيش از لغو تحريم‌ها ورود اين کالاها به ايران ممنوع بود اما پس از لغو تحريم ها و تصويب قطعنامه 2231نقل و انتقال آنها بايد با آگاهي شوراي امنيت انجام شود.

وي افزود: غربي ها مايل بودند که سازو کار جديدي در شواري امنيت ضد کشورمان ايجاد شود اما با مخالفت مذاکره کنندگان کشورمان اين اتفاق نيفتاد.


 استرداد بيش از 3000 قطعه فسيل با ارزش علمي از آمريکا 

 روابط عمومي مرکز امور حقوقي بين‌المللي رياست جمهوري اعلام کرد بيش از 3000 قطعه فسيل منحصر به فرد که متعلق ايران بوده است، از آمريکا مسترد شد.

به گزارش ايسنا، در سالهاي 1354 و 1355 يک گروه مشترک از کاوشگران ايراني و امريکايي به سرپرستي دکتر برنارد کمپبل استاد دانشگاه کاليفرنيا با اجراي عمليات اکتشافي در منطقه مراغه و مناطق اطراف درياچه اروميه، موفق به کشف حدود 3 هزار قطعه فسيل منحصر به فرد مربوط به دوران سوم زمين شناسي از جمله 802 قطعه فسيل ارزشمند مهره‌داران و يک جمجمه کامل متعلق به نمونه مشخصي از پستانداران گرديدند.

پس از کشف فسيل‌ها، تعدادي از آنها به موجب توافقي که بين موزه تاريخ طبيعي ايران با بخش ديرينه‌شناسي موزه کانتي (لس آنجلس) انجام شده بود، براي مطالعه، شناسايي و طبقه‌بندي در سه مرحله (مرحله اول 104 قطعه فسيل، مرحله دوم يک کارتن حاوي تخته سنگ و در مرحله سوم 15 کارتن فسيل) به موزه مذکور در ايالات متحده ارسال و مقرر گرديد که پس از پايان مطالعات و نتيجه¬گيري در موعدهاي تعيين شده بين 6 ماه تا يک سال به ايران بازگردانده شوند.

به موجب اعلام روابط عمومي مرکز امور حقوقي بين‌المللي رياست جمهوري، در سال 1356 موزه تاريخ طبيعي ايران از موزه لس آنجلس تقاضا نمود که فسيلها را مطابق قرارداد به ايران مسترد کند و يا چنانچه به زمان بيشتري براي ادامه مطالعات نياز دارند موضوع را با موزه تاريخ طبيعي رسماً مطرح نمايد. اما دکتر کمپبل از موزه کانتي (لوس آنجلس) با توجيه ناتمام بودن تحقيقات خود و ضرورت مطالعات بيشتر، با استرداد آنها مخالفت کرد و متعاقباً بدون اطلاع و اجازه موزه تاريخ طبيعي ايران، فسيلها را براي مطالعه در اختيار يکي از اساتيد دانشگاه کاليفرنيا (دکتر وودبرن) و دانشجوي وي (دکتر برنر) قرار داد و بعداً هم فسيلها به دانشگاه هوارد در واشنگتن محل کار جديد آقاي برنر انتقال يافت.

مسئول روابط عمومي حقوق بين‌الملل رياست جمهوري اضافه کرد پس از پيروزي انقلاب اسلامي، اين فسيلها که از نظر حقوقي در واقع بخشي از اموال ايران بود، همچنان در ايالات متحده باقي بود و با امضاي بيانيه‌هاي الجزاير دولت ايالات متحده متعهد شد که اموال ايران در آمريکا را مسترد و منتقل نمايد اما عليرغم اين تعهد، امريکا اقدام مؤثري نکرد و عملاً از همکاري براي انتقال فسيلها به ايران امتناع نمود و به اين ترتيب از نظر حقوقي از تعهدات خود تخلف کرد.

از اين رو در سال 1361 دولت جمهوري اسلامي ايران به منظور استرداد فسيل‌ها به عنوان بخشي از اموال ايران و دريافت خسارات وارده، دعوايي عليه دولت امريکا به علت نقض بيانيه‌هاي الجزاير در ديوان دعاوي ايران ايالات متحده اقامه کرد. ايران با ارائه ادله و مدارک به ديوان نشان داد که دولت امريکا، طبق بيانيه‌هاي الجزاير متعهد بوده که دارندگان فسيلها را موظف کند آنها را به ايران تحويل دهند ليکن در اجراي اين تکليف قصور کرده است.

بنابر اعلام روابط عمومي مرکز حقوقي بين‌المللي رياست جمهوري، با تلاش و پيگيري حقوقي مرکز مذکور خصوصاً در 2 سال اخير، محموله حاوي بيش از 3000 فسيل منحصر به فرد مربوط به دوران سوم زمين-شناسي بالاخره در 24 دي ماه با هزينه امريکا به آمستردام منتقل شد و پس از بازبيني مجدد بسته‌ها، به ايران منتقل و به سازمان حفاظت محيط زيست تحويل شد. در کنار حل و فصل حقوقي و استرداد فسيل‌ها به عنوان بخش ديگري از اموال ايران در امريکا، نمايندگان سازمان حفاظت محيط زيست نتيجه بررسي‌هاي علمي انجام شده در امريکا را نيز دريافت کرد و زمينه همکاري علمي با دانشگاه امريکايي را بررسي و تدارک نموده است. وي اضافه کرد به اين ترتيب در طول امسال يک بخش ديگر از اموال ايران از امريکا مسترد شده است و تلاش براي استرداد اموال بقيه نيز ادامه دارد.


 رويترز مدعي شد
 مشاجره ظريف و ترکي الفيصل در داووس 

اين خبرگزاري مدعي شد وزير امور خارجه ايران در حاشيه اجلاس داووس با ترکي الفصيل، شاهزاه سعودي ديدار کرده است. به گزارش رويترز به نقل از ترکي الفيصل، شاهزاده سعودي گفت که روز چهارشنبه گذشته با محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران در يک ديدار محرمانه در حاشيه اجلاس جهاني اقتصاد داووس در سوئيس گفت‌وگو کرده است.بر اساس اين گزارش حاضران در اين ديدار مدعي شده‌اند که دو طرف در گفت‌وگوهايشان با يکديگر مشاجره کرده‌اند که اين تعامل گزنده ميان آنها نشان دهنده اختلاف عميق دو کشور است. رويترز در ادامه گزارش خود مدعي شد: يک عکاس هنگام دست دادن ظريف و ترکي الفيصل بيرون از اتاق مذاکره از آنها عکس گرفته است اما اين تصوير هيچ‌گاه منتشر نشده است. همچنين به گفته حاضران فضاي حاکم بر ديدار که در آن مقامات ارشد دو کشور به علاوه سازمان ملل حضور داشته‌اند بسيار سرد بوده است. به ادعاي اين خبرگزاري وزير امور خارجه ايران در يک کنفرانس خبري هرگونه ديدار با اين شاهزاده پرنفوذ سعودي را تکذيب کرد و گفت که هيچ ديدار محرمانه‌اي وجود نخواهد داشت. اما ترکي الفيصل که پيش از اين رئيس سازمان اطلاعات عربستان بوده است در گفت و گو با رويترز ديدارش با ظريف را تاييد کرد ولي درباره‌ جزييات گفت‌وگو هيچ اظهار نظري نکرد و از پاسخ به خبرنگاران سرباز زد.


 خبر 

 در ديدار رييس جمهوري چين؛

لاريجاني:مجلس شوراي اسلامي از توسعه روابط با چين حمايت مي کند

رييس مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر گسترش روابط اقتصادي ايران و چين در زمينه هاي نفت و گاز، راه آهن و همچنين انتقال دانش و فناوري هاي روز گفت: گسترش روابط باعث روابط عميق تر بين دو کشور مي شود.

به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي در ديدار شي جين پينگ رييس جمهوري چين با تشکر از همکاري اين کشور در شرايط گوناگون با جمهوري اسلامي ايران بر گسترش روابط در شرايط کنوني تاکيد کرد.

وي تصريح کرد: بيش از 30 سال است که با استقرار نظام مردمي در ايران فشارهاي زيادي از طرف برخي قدرت هاي غربي به جمهوري اسلامي ايران وارد شده اما مقاومت مردم ايران تمامي آن ها را خنثي کرده است و امروز قدرت هاي جهاني پذيرفته اند که بايد با ايران همکاري داشته باشند.

رييس مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر ضرورت گسترش روابط اقتصادي در زمينه هاي نفت و گاز، راه آهن و همچنين انتقال دانش و فناوري هاي روز و نوين همچون نانوتکنولوژي، بيوتکنولوژي و تکنولوژي فضايي به ايران يادآور شد: گسترش روابط در همه زمينه ها با کشور چين براي ايران حائز اهميت است و باعث روابط عميق تر بين دو کشور خواهد شد.

لاريجاني همچنين برهمکاري هاي نيروگاهي مخصوصا در مورد آب سنگين اراک تاکيد کرد و گفت: اين نوع همکاري قطعا مورد حمايت پارلمان در ايران خواهد بود.

لاريجاني در ادامه اين ديدار با بيان اين که وضعيت امنيتي منطقه وخيم شده است، افزود: متاسفانه برخي قدرت هاي غربي با حضور خود وضعيت منطقه را در حد انفجار رسانده اند اما غافل از اينکه با اشغال و سرکوب مشکل تروريسم در منطقه حل نمي شود و باعث ناامني و بي ثباتي بيشتر خواهد شد.


 تجليل از صادرکنندگان صنايع دستي 


 استقبال مرکل صدر اعظم آلمان از احمد داوود اوغلو نخست وزير ترکيه در برلين  


 سرمقاله 

 تغيير نگرش اقتصادي در انتخاب شركاي تجاري

حميدرضا عسگري

با افزايش دامنه تحريم‌هايي كه از سمت كشورهاي غربي و با موافقت ديگر قدرت‌هاي جهاني برعليه كشورمان پايه گذاري شد، خواسته يا ناخواسته ايران به سمت اقتصاد چين به عنوان دومين اقتصاد بزرگ جهان گرايش پيدا كرد تا بتواند كمبودها و نيازهايي خود را به نحو ديگري جبران كند و يا به قول معروف "تحريم‌ها را دور بزنيم!". هرچند كه به واسطه اين سياست دور زدن تحريم‌ها اقتصاد داخلي را دور زديم، اما در زمان فعلي وضعيت روابط ايران با اقتصاد جهاني متحول شده وبايد رفتار وعملكرد اقتصادي خود را متناسب با شرايط فعلي تنظيم كنيم.

تحريم‌ها و تبعات اقتصادي آن اگرچه فشار بسياري را برايران متحمل كرد، اما بازار اروپا را نيز از مبادلات تجاري با ايران محروم ساخت، اما در اين بين بازار چين منافع كلاني از تحريم هاي ايران برد. البته منفعت طلبي ماهيت اصلي اقتصاد است، و از اين بابت هيچ خرده‌اي بر كشور چين وارد نيست. بلكه سوء مديريت اقتصادي ما در دوران تحريم موجب شد تا نگاه عمومي به بازار چين خراب گردد، اما از آنجا كه جايگزيني براي تامين كالا‌ها وجود نداشت، مردم مجبور بودند اجناس بي كيفيت و غيراستاندارد ساخت چين را مصرف كنند.

ناگفته نماند امروز عمده محصولات صادراتي چين به سمت بازارهاي اروپا و آمريكا مي‌رود و به لحاظ كيفي رقيبي جدي براي بزرگان عرصه توليد به حساب مي‌آيند، اما نوع تصميمات و عملكرد ضعيف تيم اقتصادي ما در دولت‌هاي گذشته سبب شد تا هر نوع كالاي غيرضروري همچون سنگ قبر، دسته بيل، چوب بستني و... تا محصولات صنعتي در كارخانه‌هاي خودروسازي، واردات سرنگ و داروهاي فاسد، و تمام آنچه تا پيش از اين در كشورمان با مرغوبيت بالا توليد مي‌شد، با كمترين هزينه و پايين ترين كيفيت از چين وارد شود و با قيمت‌هاي چند برابر به مردم تحميل گردد. براي جمع بندي اين بخش از كلام كافي در يك جمله بگوييم كه« تاكنون تجارت غير اصولي با چين ضربات سنگيني برجان و مال ملت وارد كرده است».

حال زمان تغيير است؛ ديگر تحريمي كشور را تهديد نمي‌كند و بازارهاي جهاني براي استفاده از كالاهاي مرغوب و باكيفيت در دسترس مي‌باشد. ديگر دليلي براي خريد اجناس بي كيفيت و واردات بي رويه به بهانه صاف شدن بدهي‌هاي نفت به كشورمان وجود ندارد و ايران مي‌تواند با دستي باز به مصاف غول اقتصادي شرق آسيا برود. قطعا چين به لحاظ اقتصادي كشور بزرگ محسوب مي‌شود و ارتباط و پيوند تجاري با آن مي تواند زمينه‌ رشد و توسعه اقتصاد كشور را فراهم سازد.

اما بايد توجه داشته باشيم كه ديگر قرار نيست در سير مبادلات تجاري با چين ما متضرر باشيم و طرف مقابل برنده محض!. امروز بستر اقتصاد داخي ايران پتانسيل فراواني براي جذب سرمايه‌هاي خارجي داشته و تعداد فراواني از كشورها وتجار غربي به دنبال حضور در بازار ايران هستند.

لذا بايد از جايگاه قبلي عبور كنيم و در موضعي برابر براي مراودات تجاري با چين وارد شويم. البته بخش قابل توجهي از اين نگرش باز مي‌گردد به منافع عده‌اي كه براي كسب سودهاي كلان حاضرند جان ومال مردم به هدر رود، تا كالاهاي غيراستاندارد و بي كيفيت آنها به طرق مختلف و بدون نظارت وارد كشورشود. اين انتظار وجود دارد تا دولت باتوجه به فرصت‌هاي مناسبي كه براي مراودات تجاري با كشورهاي مختلف به وجود آمده، ديگر اجازه فعاليت‌هاي اقتصادي كه متضرر اصلي آنها مردم هستند را ندهد و مجوز واردات هرگونه كالا را با نظارت و كيفيت سنجي صادر كند.

اقتصاد چين محور به سبك دولت‌هاي گذشته، كمر توليدكنندگان داخلي را شكست و بسياري از مردم را به بيكاري اجباري كشاند، بسياري از مردم به طور غير مستقيم با استفاده از كالاهاي چيني همچون در صنعت خودروسازي جان خود را از دست دادند، صنعت گران به سبب واردات كالاهاي مشابه دست از توليد كشيدند و ورشكسته شدند و يا سرمايه توليدي خود را به سمت بازار ارز و طلا و مسكن بردند، و...، مشاهده مي‌كنيم كه مراودات تجاري با چين به سبك و سياق گذشته هيچ حاصلي براي ما نداشته و به مراتب ضربات سنگيني بر اقتصاد كشور وارد ساخته است.

لذا همانطور كه دولت توانسته است با مراودات ديپلماتيك سطح روابط سياسي با كشورهاي دنيا را ارتقا بخشد، اين توقع وجود دارد تا با نگرش عقلاني و منطقي در مراوده با شركاي اقتصادي، منافع و مصالح اقتصاد داخلي را مدنظر قرار داده و بدون هيچ ملاحظه‌اي بهترين پيشنهادهاي تجاري را مورد بررسي قرار دهند. ما بايد وضعيت اقتصاد كشور را متحول كنيم و اين امر مستلزم تحول در روابط تجاري با جهانيان است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي