جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/11/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5195


مريخ‌ نوردان بايد غذاي 7 سال مانده بخورند


با مغزتان تايپ کنيد


ساخت حسگري که گلوتن غذا را در کمتر از دو دقيقه تشخيص مي دهد


عجيب و جالب


آيا مي دانيد؟


 مريخ‌ نوردان بايد غذاي 7 سال مانده بخورند 

 نشريه علمي پاپيولارساينس در تازه ترين شماره خود گفتگوي خواندني با اين دانشمند انجام داده تا ما را از زبان او با چالشهاي غذايي ناسا در فراهم کردن شرايط مناسب سفر نخستين سري از انسانها به مريخ آشنا کند. مهر - انسان خود را براي سفر به مريخ آماده مي کند در اين ميان تأمين غذاي فضانورداني که براي سالها خارج از زمين خواهند بود چالشي متفاوت براي علوم فضانوردي محسوب مي شود.

ويکي کلوريس شغل جالب توجهي در آژانس فضانوردي آمريکا دارد. او يکي از دانشمندان ارشد غذا در اين نهاد بزرگ فضايي است که تحقيقات گسترده اي در زمينه تهيه غذاهاي مناسب براي فضانوردان در مأموريتهاي طولاني مدت انجام داده است. نشريه علمي پاپيولارساينس در تازه ترين شماره خود گفتگوي خواندني با اين دانشمند انجام داده تا ما را از زبان او با چالشهاي غذايي ناسا در فراهم کردن شرايط مناسب سفر نخستين سري از انسانها به مريخ آشنا کند.

فکر مي کنيد بزرگترين چالش فرا روي ناسا در تهيه غذاي مناسب فضانورداني که به مريخ مي روند، چيست؟

نکته مهم اين است که غذاي فضانورداني که به مريخ خواهند رفت پيشتر از آنها وارد اين سياره شده و در جاي مناسب خود قرار گرفته است. اين بدان معناست که فضانوردان پس از سفري که حدود 6 ماه به طول مي انجامد در حالي به مريخ مي رسند که غذاهايشان چيزي درحدود 5 تا 7 سال انتظارشان را مي کشيده اند. (در واقع ناسا در نظر دارد که پيش از اعزام نخستين سري از فضانوردانش به مريخ، ساز و کارهاي اجرايي مربوط به اقامتگاه فضانوردان را از سالها پيش آماده کند و براي اين منظور گفته مي شود حساب ويژه اي بر روي روباتها باز کرده است.) چالش اصلي تهيه انواع غذاهاي متنوع است. اين غذاها بايد به گونه اي تهيه شوند که سالهاي طولاني همچنان کيفيت خود را حفظ کرده و زماني که فضانوردان شروع به خوردن آنها مي کنند اين کار را با لذت انجام دهند. اين يک حقيقت پذيرفته شده است که افراد در مواقعي که تنوع غذايي ندارند تنها براي زنده ماندن غذا مي خورند و نه براي پيشرفت.

آيا براي اينکه خيالتان از تنوع غذايي فضانوردان در مريخ راحت شود دستورات غذايي جديدي ارايه مي کنيد؟ هم اکنون در منوي غذايي ايستگاه فضايي بين المللي حدود 200 نوع غذا و نوشيدني براي فضانوردان داريم. به همين دليل فکر مي کنم اين ميزان تنوع غذايي کافي باشد. اما مشکل اينجاست که اين همه مواد غذايي مناسب به کارگيري در مأموريتهاي طولاني چندين ساله نيستند. از اين رو کيفيت غذايي که در مأموريت مريخ در اختيار فضانوردان قرار داده مي شود جاي سؤال دارد.

درباره کيفيت غذاي فضانوردان در چنين مأموريت طولاني چه برنامه اي داريد؟

براي اين منظور بايد غذاهايي تهيه کنيم که تقويت شده باشند. به بيان ديگر مي توان حجم قابل توجهي از مواد مغذي را در غذاي مشخصي قرار داد تا حتي اگر فرآيند فساد آن شروع شود باز هم قابل خوردن باشد. اين همان نگراني است که در ارتش هم وجود دارد. آنها غذاهايي را دوست دارند که بتوان از آنها در طولاني مدت استفاده کرد. به همين منظور تحقيقات مشترکي را با آنها آغاز کرده ايم.

آيا نگراني هاي ديگري هم درباره تأمين غذاي فضانوردان در سفر به مريخ داريد؟

سفر به اعماق فضا در شرايطي صورت مي گيرد که پرتوهاي کهکشاني اثرات مخرب خود را داشته و اين اثرات مي تواند سلامت فضانوردان و غذايي را که مي خورند تحت تأثير قرار دهد. تأثير اين پرتوها بر غذا فعلا براي ما نامشخص است. يکي از مهمترين چالشهاي فعلي ما اين است که شيوه مناسبي براي شبيه سازي اين شرايط در زمين در اختيار نداريم تا اثرگذاري پرتوهاي کيهاني بر مواد غذايي را بررسي کنيم.

آيا ساکنان مريخ مي توانند در آنجا کشاورزي کرده و غذايشان را آماده کنند؟

يکي از چيزهايي که همواره به آن فکر مي کنم اين است که در آينده فضانوردان ساکن در مريخ بتوانند با استفاده از ماشين آلات مخصوصي اقدام به کشت و برداشت برخي محصولات کشاورزي کنند. البته حجم چنين محصولاتي بسيار اندک خواهد بود با اين حال نمي توان از تأثير رواني مثبت اين نوآوري بر حفظ سلامت روحي فضانوردان چشم پوشي کرد.


 با مغزتان تايپ کنيد 

 
دانشمندان در حال حاضر بر روي فناوري‌هايي کار مي‌کنند که مغز را به دستگاهاي الکترونيکي مرتبط مي‌کند و دستگاه جديدي که به تازگي رونمايي شده‌، مي‌تواند به آينده‌اي بدون صفحه‌کليد کمک کند.

در آينده نه چندان دور، انسان‌ها خواهند توانست تنها با استفاده از افکار خود با رايانه‌ها ارتباط برقرار کنند؛ به اين منظور، محققان دانشگاه کاليفرنيا در سان‌ديگو يک هدست امواج مغزي بي‌سيم ساخته‌اند که بسادگي مي‌تواند بر امواج مغزي نظارت کند.

دانشمندان در حال حاضر بر روي فناوري‌هايي کار مي‌کنند که مغز را به دستگاهاي الکترونيکي مرتبط مي‌کند و دستگاه جديدي که به تازگي رونمايي شده‌، مي‌تواند به آينده‌اي بدون صفحه‌کليد کمک کند. محققان نخستين سيستم نظارت بر فعاليت مغز 64 کاناله قابل حمل را طراحي کرده‌اند که مشابه تجهيزات فناوري پيشرفته طراحي شده در آزمايشگاههاي تحقيقاتي است.

اين فناوري پوشيدني به دانشمندان اجازه مي‌دهد تا عملکرد مغز يا فعاليت آن را بدون کاشت الکترود بررسي کنند.

اين محققان دو دستگاه طراحي کرده‌اند که شامل يک سيستم الکتروانسفالوگرام وضوح بالاي 64 کاناله براي تحقيقات و آزمايشات کلينيکي با قابليت اتصال به پوست بيمار و يک دستگاه 20 کاناله براي خوانش سريع فعاليت‌هاي مغزي به منظور شناسايي آسيب ناشي از ضربه يا سکته مغزي هستند.

دستگاه دوم از وضوح پائينتري برخوردار بوده و براحتي مي‌توان آن را پوشيد، اما تنها با گذاشته شدن بر روي موهاي سر مي‌تواند امواج مغزي را بخواند.

به گفته سازندگان، اين سيستم‌هاي تصويربرداري از اعصاب در آينده مي‌توانند با حسگرهاي متحرک و تلفن‌هاي هوشمند براي پيگيري حالات مغزي در طول روز استفاده شده و حتي قابليت‌هاي مغز را ارتقا بخشند.

جزئيات اين دستگاهها در مجله IEEE Transactions on Biomedical Engineering منتشر شده است.

منبع: ايسنا


 ساخت حسگري که گلوتن غذا را در کمتر از دو دقيقه تشخيص مي دهد 

 
محققان موفق به توسعه يک حسگر دستي شده اند که ميزان گلوتن موجود در موادغذايي را در کمتر از دو دقيقه تشخيص مي دهد و کمک مي کند بيماران مبتلا به سلياک، بر اثر مصرف غذاي حاوي گلوتن آسيب نبينند.

به گزارش ايرنا، سلياک يک بيماري گوارشي است که سبب مي شود سيستم ايمني بدن بر اثر مصرف يک پروتئين به نام گلوتن، به پرزهاي روده کوچک حمله کند و باعث اختلال در جذب موادغذايي شود.

گندم و جو حاوي پروتئين گلوتن هستند اما به طور کلي تشخيص اينکه چه غذايي حاوي گلوتن است، براي بيماران امکان پذير نيست، به همين دليل محققان يک حسگر قابل حمل به نام Nima طراحي کرده اند که به بيماران مبتلا به سلياک در تشخيص غذاي مناسب کمک مي کند.

براي تشخيص اينکه در غذا يا مايعات گلوتن وجود دارد، فقط کافي است مقداري از ماده غذايي در محل نمونه گيري دستگاه قرار داده شود. دستگاه با استفاده از آزمايش هاي آنتي بادي، ميزان گلوتن موجود در ماده غذايي را تشخيص مي دهد. تشخيص گلوتن موجود در موادغذايي توسط اين دستگاه کمتر از دو دقيقه طول مي کشد.

براي آزمايش غذاهاي مختلف، نيازي نيست که محل نمونه گيري دستگاه تميز شود و اين دستگاه هميشه براي نمونه گيري آماده است. اطلاعات حاصل از آزمايش غذا به تلفن همراه کاربر ارسال مي شود تا امکان ارسال آن براي ديگر بيماران مبتلا به سلياک نيز وجود داشته باشد.

شرکت توليدکننده اين محصول در تلاش است که يک پايگاه اطلاعاتي مشترک توسعه دهد تا کاربران اطلاعات مربوط به غذا را در آن قرار دهند؛ در اين صورت بيماران به راحتي مي دانند که کدام فروشگاه ها حاوي غذاي بدون گلوتن هستند.

تشخيص بيماري سلياک معمولا دشوار است؛ اما شايع ترين علايم آن در کودکان، اسهال، استفراغ، نفخ شکم، درد و کاهش وزن و در بزرگسالان، خستگي، استخوان درد، درد و ورم مفاصل است.

محققان احتمال مي دهند که بيماري سلياک در صورت عدم درمان، احتمال ابتلا به بيماري هاي مرتبط با سيستم اعصاب از جمله ام اس را نيز افزايش دهد.

بر اساس آمار سازمان پيشگيري و کنترل بيماري ها، حدود يک درصد از جمعيت آمريکا به بيماري سلياک مبتلا هستند که بيماري حدود 83 درصد از اين افراد هنوز تشخيص داده نشده يا اشتباه تشخيص داده شده است.


 عجيب و جالب 

 نخستين گل در فضا شکفت

براي نخستين بار گلي در شرايط بي وزني و فضا در ايستگاه فضايي بين المللي شکفت.

به گزارش ايرنا، رسانه هاي روسي ازجمله شبکه تلويزيوني ان.تي.وي روسيه به نقل از يک گزارش توييتري «اسکات کلي» فضانورد آمريکائي، از شکفتن نخستين گل در تاريخ فضايي خبر دادند.

گل «آهار» در آزمايشگاه ويژه گياهي ايستگاه فضايي بين المللي که از دو سال پيش راه اندازي شده، شکفته است.

در اين آزمايشگاه برنامه تامين غذايي خدمه ايستگاه فضايي بين المللي اجرا مي شود و در دو سال فعاليت آن چند نوع گياه در آن پرورش يافته که گونه اي از کاهوي خوراکي از آن جمله است.

دانشمندان با پرورش اين گياهان روند، رشد رستني ها در شرايط فضا و بدون نور را مطالعه و بررسي مي کنند.

اين آزمايشگاه هاي گياهي همچنين براي پرورش گياهان خوراکي در سفرهاي طولاني فضايي که در برنامه هاي فضايي روسيه و آمريکا قرار دارد بکار گرفته مي شود.

در زمان حاضر «يوري مالنچنکو»، «سرگئي ولکوف» و «ميخاييل کورنيينکو» فضانوردان روس و اسکات کلي و «تيموتي کوپر» آمريکايي و «تيموتي پيک» انگليسي خدمه ايستگاه فضايي بين المللي را تشکيل مي دهند.

ايستگاه فضايي بين المللي اوسط چند کشور از جمله روسيه، آمريکا و ژاپن همکاري مي کنند.

مکاني که 230 بار در ساعت صاعقه مي زند!

در اين گزارش مکاني را در ونزونلا مشاهده مي کنيد که در 150 شب از سال 230 بار در ساعت غرق در صاعقه است.

عجيب‌ ترين جاسازي‌ هاي قاچاق!

به تازگي افسران مرزي ايالات متحده بيش از يک تن ماري‌جوانا را در "هويج‌هاي تقلبي" پيدا کرده‌اند.

فراديد - قاچاق مواد مخدر به طرق مختلفي صورت مي‌گيرد، اما کسي فکرش را نمي‌کرد که از هويج هم بتوان در اين زمينه استفاده کرد!

به تازگي افسران مرزي ايالات متحده بيش از يک تن ماري‌جوانا را در "هويج‌هاي تقلبي" پيدا کرده‌اند.پليس شهر فار در ايالت تگزاس بيش از 1130 کيلوگرم از اين ماده مخدر پيدا کردند که در داخل هويج‌هاي تقلبي جا ساز شده بودند.

گفتني است اين محموله از خاک مکزيک وارد آمريکا شده بود. در اين محموله، حدود 3000 بسته‌ي مشابه هويج لابه‌لاي هويج‌هاي واقعي در پشت دو پيکاپ جا سازي شده بود. ارزش محموله چيزي حدود نيم ميليون دلار بود.


 آيا مي دانيد؟ 

 آيا مي دانيد که … حدود سه چهارم افزايش سطح دي کسيد کربن به فعاليت هاي انساني در طول 20 سال گذشته و سوزاندن سوخت هاي فسيلي بر مي گردد. دليل يک چهارم باقي مانده به طور عمده انجام تغييراتي مانند جنگل زدايي براي استفاده از زمين است.

آيا مي دانيد که … چارلز داروين، طبيعت شناس انگليسي که در سال 1809 متولد شد، ايده انتخاب طبيعي را مطرح کرد و نحوه تفکر ما درباره تکامل را تغيير داد.

جانوران چگونه مي فهمند چه موقع و به کجا مهاجرت کنند؟

هر سال برخي از گروه هاي جانوران از يک مکان به مکان ديگر نقل مکان مي کنند. برخي از آنها ممکن است در بهار هزاران کيلومتر را بپيمايند و سپس در پاييز هزاران کيلومتر را برگردند. اين سفرهاي طولاني مهاجرت ناميده مي شود.

جانوران با تغيير آب و هوا و تغيير فصل مهاجرت مي کنند. آنها مهاجرت مي کنند تا آب و هوا گرم تر، ذخاير غذايي بهتر يا مکاني امن براي به دنيا آوردن بچه هايشان بيابند.

سيگنال ها يا علامت هاي مختلفي مانند تغيير آب و هوا، تغيير طول روز و يا ميزان در دسترس بودن مواد غذايي ممکن است به جانوران القا کند زمان مهاجرت فرا رسيده است. اما به طور دقيق مشخص نيست آنها چگونه مي فهمند بايد به کدام جهت بروند. بسياري از دانشمندان فکر مي کنند که جانوران از همان زماني که متولد مي شوند مي دانند به کجا مهاجرت کنند. آنها مي گويند جانوران اين را به صورت «ژنتيکي» از پدر و مادرشان ياد مي گيرند که به آن غريزه هم گفته مي شود.

جانوران براي پيدا کردن مقصدشان از اينترنت، GPS و يا نقشه استفاده نمي کنند، با اين حال هر سال هنگام مهاجرت کيلومترها راه هوايي، دريايي و زميني را مديريت مي کنند. جانوران مختلف روش هاي مختلفي براي مسيريابي خود دارند.

برخي از جانوران از خورشيد و ستارگان استفاده مي کنند تا جهت درست را تشخيص دهند. جانوران ديگر براي مسيريابي از الگوهاي وزش باد و يا نشانه هاي زميني مانند کوه ها، رودها و درياچه ها استفاده مي کنند. جانوران ديگر هم ممکن است حسي اضافي را به کار برند که به آنها اجازه مي دهد از ميدان مغناطيسي زمين استفاده کنند تا بفهمند به کدام جهت بروند. در زمينه مهاجرت جانوران گاهي به نکات جالبي درمي خوريم از جمله اين که:

-بسياري از جانوران با ذخيره کردن انرژي و حتي ورزش دادن عضله هايي خاص براي مهاجرت آماده مي شوند. با اين کار آنها به اندازه کافي قوي مي شوند تا سفري را انجام دهند.

-پرندگان در مصرف انرژي صرفه جويي مي کنند و به اين ترتيب قادر مي شوند با سوار شدن بر جريان هاي هوا فواصل زيادي را طي کنند.

-لاک پشت هاي دريايي به ساحلي که خودشان در آن متولد شده اند مهاجرت مي کنند تا در آن جا تخم گذاري کنند. پنگوئن امپراتور شناگري عالي است، با اين حال هر سال 200 کيلومتر يخ را مي پيمايد تا به مکاني برسد که جوجه هايش را در آن جا به دنيا بياورد.

جنون هنگام مهاجرت در بعضي از جانوران

دو نوع مهاجرت وجود دارد. مهاجرت منظم و مهاجرت نامنظم. مهاجرت نامنظم مهاجرتي است که تابع دوره هاي ساليانه نيست. اين نوع مهاجرت در فواصل نسبتاً زيادي صورت مي گيرد. حالت رواني جانوران مهاجر در هنگام انجام اين نوع مهاجرت دچار تغييرات عجيبي مي شود و گاهي حتي رنگ و شکل قبلي آنها تغيير مي کند. اين نوع مهاجرت اغلب به نابودي دسته جمعي جانوران مهاجر منجر مي شود.

درواقع جانوراني که اين نوع مهاجرت را انجام مي دهند دچار نوعي جنون مسري مي شوند و حتي جانوراني از انواع ديگر را نيز وارد کار جنون آميز خود مي کنند.

لمينگ ها (نوعي موش صحرايي قطبي شمال) که جوندگاني مانند موش ها و جزو پستاندارانند نمونه اي از جانوراني هستند که اين نوع مهاجرت را انجام مي دهند.

لمينگ ها حين مهاجرت رفتارهاي جنون آميزي انجام مي دهند. به عنوان مثال از اين موضوع ابا ندارند که در وسط شهرها ظاهر شوند و يا خانه هاي مردم را مورد حمله قرار دهند. اگر يکي از آنها به ته خندقي بجهد هزاران لمينگ ديگر به تقليد از او پشت سر هم خود را به ته خندق مي اندازند به طوري که خندق از اجساد آنها پر مي شود.

وقتي آنها به کنار يک پل واقع بر روي يک دره مي رسند خود را به ته دره مي اندازند يا مستقيم به جلو و به طرف دريا مي روند تا دسته جمعي غرق شوند.

لمينگ جانوري ترسو است و معمولاً شب ها فعاليت مي کند اما هر سه يا چهار يا 5 سال يک بار رفتارش ديوانه وار مي شود. لمينگ ها يک باره در هم وول مي زنند در وسط روز آفتابي مي شوند و توليد مثلشان زياد مي شود. در اين شرايط مهاجرتشان را شروع مي کنند. در طول مهاجرت لمينگ ها بدون اين که فشرده حرک کنند به يک جهت مي روند و تنها هنگامي که با موانعي روبرو مي شوند گروه تشکيل مي دهند. بعد گروه آنها ميليوني مي شود. سپس خودشان را به آب مي زنند و به عنوان مثال قايقي را غرق مي کنند.

اما برخي از جانوران مانند پرندگان و ماهي ها مهاجرت هاي منظم و دوره اي انجام مي دهند. مهاجرت در اين دسته از جانوران مقدمه اي دارد و آن اين که قبل از مهاجرت به شکلي منظم گرد هم مي آيند و هيچ گونه اختلالات رفتاري و به اصطلاح رواني در آنها ديده نمي شود. البته سابقه مهاجرت آنها را تشويق مي کند مهاجرت کنند. اين نوع مهاجرت با نظم و ترتيب خاصي انجام مي شود و خلاصه مهاجرت منظم با مهاجرت غير منظم کاملاً متفاوت است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي