جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/11/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5195


با اين توصيه‌ها 15 سال بيشتر عمر مي‌کنيد!


راه ساده‌ پيشگيري از سرطان

يک دستيار تخصصي طب سنتي مطرح کرد:
پيشگيري از سرماخوردگي مکرر در کودکان با مصرف شلغم


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 با اين توصيه‌ها 15 سال بيشتر عمر مي‌کنيد! 

 تلاش‌ها براي پيدا کردن اکسير‌هايي که قرار است آدم‌ها را جوان و سالم نگه‌ دارند، ادامه داشته و هنوز هم محققان بر اين باورند که مي‌توان با ساختن اکسير حيات، به تک‌تک آدم‌ها عمر نوح داد.

به گزارش آفرينش از جام جم سرا، گرچه چنين اکسيري هنوز کشف نشده و هر سال به جمع محققان ناکامي که از پس ساخت اين داروي حيات‌بخش برنيامده‌اند، اضافه مي‌شود، اما بررسي‌هاي پژوهشگران تا امروز چندان هم در اين زمينه بي‌نتيجه نبوده‌ است. محققان مي‌گويند اضافه کردن چند شمع به شمع‌هاي کيک تولدتان، به معجون عجيب و غريبي نياز ندارد. از نظر آنها اگر توصيه‌هايي که در ادامه آورده‌ايم را به کار ببنديد، مي‌توانيد بين يک تا 15سال بيشتر عمر کنيد.

يک سال عمر بيشتر با...

خوردن شکلات کاکائويي

دور آبنبات‌هايي که تنها با آب و شکر و اسانس درست شده‌اند را خط بکشيد و اگر مي‌خواهيد از مصرف يک خوراکي شيرين لذت ببريد، سراغ شکلات‌هاي کاکائويي برويد. به نوشته ديلي ميل، محققان دريافته‌اند که مصرف شکلات هم مي‌تواند يکي از راز‌هاي طولاني شدن عمر باشد.

آنها براين باورند که اگر براي دو هفته، ‌هر روز 40گرم شکلات سياه ميل کنيد، ميزان هورمون استرس توليد شده در بدن‌تان کم مي‌شود و نااميدي و افسردگي هم سراغ‌تان نمي‌آيد. گذشته از اين، به گفته محققان افرادي که شکلات مي‌خورند تقريبا يک سال از ديگران عمر مي‌کنند و مصرف اين خوراکي محبوب باعث طولاني‌شدن عمرشان مي‌شود. البته پژوهشگران اين واقعيت را هم اعلام مي‌کنند که مصرف شکلات بيشتر از زن‌ها روي مردها تاثير مي‌گذارد.

2/2سال عمر بيشتر با...

ماهي‌خوار شدن

ماهي يک‌بار کافي نيست. براي طولاني شدن عمرتان بايد هر هفته و حتي هفته‌اي چند بار غذاهاي دريايي ميل کنيد. محققان در بررسي‌هاي‌شان دريافته‌اند کساني که امگا3 زيادي وارد بدن‌شان مي‌کنند به‌طور ميانگين 2/2 سال از ديگر افراد بيشتر زندگي مي‌کنند.

به نوشته ساينس ديلي، اين افراد 27درصد کمتر با خطر مرگ زودرس روبه‌رو هستند و به احتمال 37درصد کمتر از کساني که زياد امگا3 مصرف نمي‌کنند، دچار مشکلات قلبي و عروقي مي‌شوند. محققان بر اين باورند که امگا3 سلول‌هاي بدن را تقويت مي‌کند، عفونت‌ها را از بين مي‌برد و با تقويت استخوان‌ها، کاهش فشارخون و بهبود بخشيدن به ريتم ضربان قلب عمر شما را طولاني مي‌کند.

6سال عمر بيشتر با...

هفته‌اي يک‌بار دويدن

مي‌دانيم که صبح سر کار مي‌رويد و بعد از تاريک شدن هوا برمي‌گرديد. در چنين شرايطي انتظار نداريم که بعد از تمام شدن کارتان سري به باشگاه محله‌تان بزنيد و ورزش کنيد. ما تنها از شما مي‌خواهيم آخر هفته‌ها و براي يک‌بار در هفته، کمي بدويد. ديلي ميل از زبان محققان دانمارکي نوشته است که دويدن به مدت يک ساعت در هفته طول عمر انسان را 6سال بيشتر مي‌کند.

بررسي‌هاي محققان نشان مي‌دهد دويدن آهسته يا متوسط به مدت يک يا دو ساعت در هفته طول عمر مردان را 2.6سال بيشتر و عمر زنان را 6.5سال طولاني‌تر مي‌کند. محققان مي‌گويند همين ميزان دويدن خطر مرگ زودرس را تا 44درصد کاهش مي‌دهد.

7سال عمر بيشتر با...

25دقيقه پياده‌روي روزانه

اگر محل کارتان به خانه‌تان نزديک است، با يک تير دو نشان بزنيد و پياده به خانه برگرديد. با اين کار نه‌تنها هزينه رفت‌وآمد‌تان را پايين مي‌آوريد، بلکه 7سال هم به عمرتان اضافه مي‌کنيد. به نوشته هلث، محققان معتقدند هر روز پياده‌روي کردن، حتي اگر 25دقيقه به طول بينجامد، باعث طول عمر مي‌شود.

به گفته آنها 25دقيقه راه رفتن سريع روزانه شايد تاثير خارق‌العاده‌اي روي کاهش وزن و آب شدن چربي‌هاي دور کمر شما نداشته باشد و تنها کمي لاغرتان کند اما طول عمرتان را بين سه تا هفت سال بيشتر مي‌کند. بررسي‌هاي آنها نشان مي‌دهد که تنها 20دقيقه پياده‌روي روزانه ميزان مرگ‌ومير را در افراد با وزن متناسب و حتي در افرادي که از چاقي مفرط رنج مي‌برند را 20درصد کاهش مي‌دهد.

12سال عمر بيشتر با...

ترک اين عادت‌ها

نمي‌توانيد قاطعانه بگوييد که تنها با ايجاد يک تغيير در زندگي‌تان عمر نوح پيدا مي‌کنيد و از مرگ فاصله مي‌گيريد. محققان مي‌گويند درست است که همه راه‌هاي گفته شده باعث بيشتر شدن عمرتان مي‌شود اما اگر مي‌خواهيد سالم، جوان و البته زنده بمانيد، بايد دور اين عادت‌هاي مخرب را خط بکشيد. به نوشته رويترز، محققان معتقدند اگر سراغ سيگار و نوشيدني‌هاي الکلي نرويد، تنبلي و کم‌تحرکي را کنار بگذاريد و رژيم غذايي سالمي را هم انتخاب کنيد، 12سال بيشتر عمر مي‌کنيد.

15سال عمر بيشتر با...

روزي نيم ساعت باشگاه رفتن

اگر امکانش را داريد، براي 20 تا 30دقيقه در روز هم که شده، ورزش کنيد. درست است که هفته‌اي يک بار دويدن و روزي نيم ساعت پياده‌رفتن عمر شما را طولاني مي‌کند اما محققان مي‌گويند اگر تنها 30دقيقه زمان ثابت را به ورزش کردن اختصاص دهيد، عمرتان 15سال طولاني‌تر مي‌شود. به نوشته رويترز، محققان بر اين باورند که اگر هفته‌اي چهار بار به مدت 20 تا 30دقيقه با فعاليت متوسط ورزش کنيد، عمرتان 15سال طولاني‌تر مي‌شود.

15درصد عمر بيشتر با...

7ساعت در شب خوابيدن

اگر عادت کرده‌ايد شب‌ها 5ساعت يا کمتر بخوابيد، بايد بپذيريد که احتمال رسيدن‌تان به روزهاي پيري چندان زياد نيست. به نوشته ساينس ديلي، محققان مي‌گويند کساني که خواب کافي ندارند يا به‌خاطر دچار شدن به اختلالات خواب نمي‌توانند شب تا صبح با آرامش چشم‌هاي‌شان را ببندند و خواب بروند، عمري کوتاه خواهند داشت.

از نظر آنها اين افراد با چنين عادت‌ها يا مشکلاتي 15درصد از عمر خود کم مي‌کنند، درحالي که اگر به اندازه کافي، يعني 8-7 ساعت در شب بخوابند، مي‌توانند از طولاني شدن عمرشان مطمئن شوند. از نظر پژوهشگران آدم‌هايي که به اندازه کافي استراحت مي‌کنند، عمر طولاني‌تري هم دارند.

نگاهي به ارقامي که در اين مطلب آورده‌ايم بيندازيد. شما کدام يک از راه‌هاي گفته شده را مي‌توانيد براي طولاني کردن عمرتان امتحان کنيد؟ اگر به عددي که براي افزايش عمرتان با کمک اين راه‌ها محاسبه کرده‌ايد راضي نيستيد، مي‌توانيد توصيه‌هاي زير را هم انجام دهيد:

هفته‌اي سه روز غذاي تند بخوريد

اگر هر هفته يک يا دو روز غذاي تند ميل کنيد، در مقايسه با کساني که کمتر از يک بار در هفته غذاي تند مي‌خورند، 10درصد احتمال مردن‌تان پايين‌تر مي‌آيد. محققان مي‌گويند کساني که در بررسي‌هاي‌شان سه روز يا بيشتر در هفته غذاهاي تند مصرف مي‌کردند در مقايسه با آنهايي که کمتر از يک بار در هفته سراغ اين غذاها مي‌رفتند، 14درصد کمتر با احتمال از دست دادن جان‌شان روبه‌رو بوده‌اند.


 راه ساده‌ پيشگيري از سرطان 

 
کارشناس مسئول تغذيه مرکز بهداشت استان ايلام گفت: يک پژوهش ميداني در شهر ايلام در سال 1392 نشان داد که تعداد زيادي از مردم يا شير، لبنيات و سبزيجات مصرف نمي‌کنند يا ميزان مصرف‌شان ناچيز است؛ درحالي‌که اين مواد از عوامل بسيار مؤثر در امر پيشگيري از بيماري‌هاي غيرواگير به ويژه سرطان هستند.

داوود عليمرداني در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: رابطه‌ غذا و بيماري با همديگر به‌ گونه‌اي است که نمي‌توان براي آن‌ها جدايي قائل شد و به همين دليل بايد در رده‌هاي مختلف سني اصول تغذيه‌ مناسب و همچنين متنوع را رعايت کرد.

کارشناس مسئول تغذيه مرکز بهداشت استان ايلام با بيان اينکه گروه غذايي شامل پنج دسته‌ نان و غلات، شير و لبنيات، ميوه و سبزي، حبوبات و مغزها است، افزود: بايد دستورالعمل سازمان بهداشت در مورد نوع و ميزان گروه‌هاي غذايي مصرفي را مورد توجه قرار داد؛ چراکه برنامه‌ غذايي براي يک فرد سالم طبيعتا بايد با گروه‌هاي بيمار متفاوت باشد.

وي گفت: هر فردي بايد در طول 24 ساعت، پنج واحد ميوه و سبزي و 3 ليوان شير و لبنيات مصرف کند، اما پژوهش ميداني در شهر ايلام در سال 1392 نشان مي‌دهد که تعداد زيادي از مردم يا شير و لبنيات و سبزيجات مصرف نمي‌کنند يا اين ميزان ناچيز است؛ درحالي‌که از عوامل بسيار مؤثر در امر پيشگيري از بيماري‌هاي غيرواگير به‌ويژه سرطان استفاده از اين مواد غذايي است.

عليمرداني با بيان اينکه ميوه‌ و سبزي با رنگ‌دانه‌هاي بالا در پيشگيري از بيماري‌هاي غيرواگير به‌ويژه سرطان و ميزان وابستگي ديابتي‌ها به انسولين مؤثرند، ادامه داد: انگور قرمز و هندوانه يا فلفل دلمه‌اي، هويج، گوجه و... از موادي هستند که رنگ‌دانه‌هاي بالايي دارند.

وي با اشاره به اينکه افزايش وزن يا به عبارتي چاقي از موارد زمينه‌اي براي ابتلا به بيماري‌هاي غير واگير است، افزود: روغن‌هاي با اسيد چرب اشباع يا روغن‌هاي جامد، نوشيدني‌هاي قنددار مانند نوشابه يا موادي ديگر که قند پنهاني دارند باعث تجمع چربي، چاقي و در نتيجه ابتلا به بيماري‌ خواهند شد.

کارشناس مسئول تغذيه‌ مرکز بهداشت استان ايلام با بيان اينکه نبايد از مواد غذايي فرآوري شده، کنسروها، سوسيس و کالباس که در ترکيب خود مواد شيميايي براي نگهداري بيشتر دارند، استفاده کرد، ادامه داد: حتي مصرف نمک در کشور که سه برابر نسبت متوسط مصرف جهاني است در ايجاد سرطان معده، بيماري پوکي استخوان، آسم و به ويژه فشارخون نقش دارد که بايد براي جلوگيري از مصرف بي‌رويه‌ آن فرهنگ‌سازي کرد.

عليمرداني بر "بخارپز" کردن مواد غذايي به‌ عنوان بهترين روش پخت تاکيد کرد و گفت: بايد براي حفظ سلامتي از غذاهاي سرخ‌کردني، کباب‌ها، غذاهاي سوخته و ته‌ديگ‌ها به دليل توليد کربن‌ که از دلايل بارز سرطان‌ است پرهيز و در مصرف مواد غذايي نمک‌سود که شامل ترشي‌ها و شوري‌ها است زياده‌روي نکرد.


 يک دستيار تخصصي طب سنتي مطرح کرد:
 پيشگيري از سرماخوردگي مکرر در کودکان با مصرف شلغم 

 يک دستيار تخصصي طب سنتي گفت: شلغم کاملاً پخته براي سرماخوردگي, دفع خلط سينه و همچنين پيشگيري از سرماخوردگي در کودکاني که زياد سرما مي‌خورند، مفيد است به شرط آنکه تا زماني که در بازار موجود است، روزانه مصرف شود.به گزارش تسنيم, ناصر رضايي پور درباره درمان ترشحات سينه و بيني اظهار داشت: ترشحات سينه و بيني در زمان سرماخوردگي، يکي از مواد دفعي است که اگر خارج نشوند، باعث ايجاد بيماري خواهند شد.

به گفته وي به همين دليل، در سه روز اول سرماخوردگي‏‌هاي ساده، نبايد به مصرف دارو‏هايي مانند آنتي‏‌بيوتيک‌ها و آنتي‏‌هيستامين‌ها پرداخت و لازم است با نظر پزشک به تخليه بهتر اين ترشحات کمک کرد.اين دستيار تخصصي طب سنتي ادامه داد: شلغم داراي طبيعت گرم‌ و تَر است؛ برگ‏‌هاي شلغم براي افرادي که از نظر طب سنتي دچار افزايش خون هستند, غداي مناسبي است و خود آن براي افرادي که دچار کم‏‌خوني هستند، مفيد است.

رضايي پور بيان کرد: شلغم کاملاً پخته براي سرماخوردگي, دفع خلط سينه و همچنين پيشگيري از سرماخوردگي در کودکاني که زياد سرما مي‌خورند، مفيد است به شرط آنکه تا زماني که در بازار موجود است، روزانه مصرف شود. وي اضافه کرد: زمستان داراي طبيعت سرد و تَر است و افراد سردو تر، بهتر است, دو وعده غذا در روز مصرف کنند و از زياد خوردن غذا‏هاي سرد و تَر بپرهيزند.اين دستيار تخصصي طب سنتي ياداور شد: افراد سرد و تر پيش از غذا فعاليت بدني داشته باشند تا معده‌هايشان گرم شود؛ بيش از 8 ساعت در روز نخوابند و تا مي‏‌توانند صبح زود از خواب بيدار شوند تا از توليد بلغم زياد در بدن‌هايشان جلوگيري شود.


 خبرهاازعالم علم 

 دل‌ دردهاي خطرناک در کودکان را بشناسيد

متخصص کودکان و نوزادان، علائم و نشانه‌هاي دل‌دردهاي خطرناک در کودکان را تشريح کرد.

به گزارش آفرينش به نقل از جام جم سرا ، هادي سماعي در رابطه با دل‌درد در کودکان، اظهار داشت: دل‌دردهاي طولاني همراه با اسهال، استفراغ و مشکل ادراري در کودکان حتماً بايد مورد توجه والدين قرار گيرد و نسبت به رفع آن برنامه‌ريزي لازم انجام شود.

وي افزود: گاهي پرخوري و استفاده از غذاهاي فست‌ فود و نوشابه‌هاي گازدار سبب دل‌درد در کودکان شده و در صورتي که اين مشکل با عوارض ديگري همچون اسهال و استفراغ يا تب همراه نباشد مي‌توان با اصلاح رژيم غذايي و آموزش به والدين اين مشکل را در کودکان برطرف ساخت. در واقع اين مسئله در کودکان مربوط به تورم معده بوده که در بسياري از مواقع خود به خود رفع مي‌شود.

متخصص کودکان و نوزادان به موضوع دل‌دردهاي شديد و ناگهاني اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: دل‌درد در کودکان در صورتي که در قسمت پايين و راست شکم باشد همچنين استفراغ و عدم دفع مدفوع در کودک مشاهده شود اين علايم مي‌تواند نشانه‌هاي آپانديست در کودکان بوده که بايد والدين حتماً فرزند خود را براي مداوا نزد پزشک متخصص ببرند.

سماعي با اشاره به اينکه دل‌درد ناشي از آپانديست در ابتدا با تب همراه نيست و در صورت انتشار عفونت، تب بدن کودک را فرا مي‌گيرد، اظهار داشت: دل‌درد همراه با تب بدون علايم ديگر مي‌تواند نشانه‌اي از يک گلودرد چرکي باشد که اين مسئله در معاينه توسط پزشک متخصص مشخص مي‌شود.

وي تصريح کرد: والدين در صورت دل‌درد در فرزندانشان حتماً نسبت به مراجعه به پزشک اقدام کنند و هرگز بدون مشورت آن جهت مداواي کودکشان خود درماني نکنند چرا که خود درماني و استفاده از داروهاي گياهي بدون توصيه پزشک ممکن است عوارض زيادي را بر سلامت کودکان داشته باشد.


 خبرپزشكي 

 يک کارشناس طب سنتي:

مصرف بيش از حد آب موجب بروز بيماري مي‌شود

يک کارشناس طب سنتي گفت: در حلية المتقين صفحه 79 روايتي از امام صادق(ع) نقل شده است: "آب بسيار مخور، که هر دردي را به‌سوي تو مي‌کشاند و تا تاب درد داري، دوا مخور"، همچنين مصرف بيش از حد آب با غذا موجب بروز چربي خون و بيماري‌هاي ديگر مي‌شود.

به گزارش تسنيم، سيدجواد علوي درباره مضرات بيش از حد آب خوردن اظهار داشت: در حلية المتقين، صفحه 79 روايتي از امام صادق(ع) نقل شده است: «آب بسيار مخور، که هر دردي را به‌سوي تو مي‌کشاند و تا تاب درد داري، دوا مخور».

به‌گفته وي طب کلي‌نگر سنتي اسلامي، اعتقادي به کمبود جزئيات در بدن ندارد، بلکه بيماري را حاصل عدم‌تعادل مزاجي مي‌داند.

اين کارشناس طب سنتي ادامه داد: معده خراب در پي آب خوردن‌هاي نابه‌جا يا حمام بلافاصله بعد از صرف غذا، از عوامل مهم در به وجود آمدن دگرگوني مزاجي است زيرا معده خراب توان نضج (پختگي) مواد را نداشته و مواد هضم‌نشده را در خون سرگردان کرده و منجر به بيماري ( به‌قول طب رايج چربي، قند و...) مي‌شود.

علوي افزود: براي درمان بيماري‌ها اول رفع يبوست و بعد ايجاد تعادل مزاجي بايد صورت گيرد. هر ماده غذايي، داراي مزاج و ترکيبي خاص است که با تجزيه آن خواص اوليه و حتي مزاج خود را از دست مي‌دهد و با ترکيب کردن اجزاي مواد گوناگون، ماده‌اي بدون مزاج به وجود مي‌آيد، که براي بدن تعريف نشده است و در هضم آن دچار اختلال مي‌شود.

وي بيان داشت: در اين صورت جزئي از آن ماده را دفع و قسمتي ديگر را در بدن ذخيره مي‌کند و بعدها به‌شکل جوش، زگيل، دمل، کيست، تومورهاي خوش‌خيم و حتي بدخيم در بدن سبز مي‌شود.

اين کارشناس طب سنتي اضافه کرد: در نتيجه بايد از اقلام کارخانه‌اي مانند آب‌ميوه‌ها، شيرهاي پاستوريزه، شکر سفيد، نمک يددار و ... پرهيز شود و بيشتر از اصل ماده غذايي که به طبيعت نزديک‌تر است، مثل پرتقال، شير محلي، شکر قهوه‌اي، نمک دريا، دمنوش‌هاي گياهي و... استفاده شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي