جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/11/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5195

مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل:
نامگذاري معابر شهر اهواز طبق ضوابط قانوني صورت مي‌گيرد


راه‌اندازي بزرگ‌ترين کتابخانه روستايي در ساوجبلاغ


مراقبت و نظارت ويژه در برگزاري انتخاباتي سالم و پر شور؛ محور جلسه هفتاد و دوم شوراي فرهنگ عمومي پاکدشت


کشف و ضبط 61 سلاح از شکارچيان در خراسان‌شمالي


خبــر


در استان


 مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل:
 نامگذاري معابر شهر اهواز طبق ضوابط قانوني صورت مي‌گيرد 

 اهواز – خبرنگار آفرينش

مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل شهرداري اهواز درخصوص شيوه نامگذاري خيابانهاي اهواز گفت: طبق آئين‌نامه نامگذاري شوراي عالي انقلاب فرهنگي مصوب 75/9/6، نامگذاري خيابانها، اماکن و موسسات عمومي شهرهاي جمهوري اسلامي ايران بايد نمايانگر تاريخ،جغرافيا، تمدن و فرهنگ اسلامي و ايراني باشد و اين اسامي در حکم شناسنامه شهرها و بيانگر ارزشهاي اعتقادي، تاريخي، فرهنگي و ملي جامعه به شمار مي‌رود.

فرزين حاتمي کاکش افزود: براساس ماده نخست ضوابط و معيارهاي نامگذاري، بايد نام شخصيتهاي مهم صدر اسلام، انقلاب اسلامي، شهداي گرانقدر و حوادث مهم تاريخ مبارزات اسلامي مردم ايران در درجه اول و نام شخصيتهاي فرهنگي، ادبي، علمي، سياسي و تاريخي ايران و اسامي راجع به انديشه، فکر، هنر و نيز مظاهر طبيعت زيباي ايران در مرتبه بعد برگزيده شود.

وي ادامه داد: در بخشي از اين ماده آمده است: به منظور حفظ و تحکيم يکپارچگي سياسي و فرهنگي کشور و حفظ هويت ملي، نامها بايد فقط به زبان فارسي باشند و همچنين براساس ماده 20 ضوابط و معيارهاي نامگذاري، تغيير نام معابري که داراي مصوبه شوراي اسلامي شهر است مجاز نمي‌باشد.

وي تصريح کرد: شوراي نامگذاري شهر اهواز متشکل از سه نفر از اعضاي شوراي اسلامي شهر،نمايندگان سازمان تبليغات اسلامي،اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي، اداره بنياد شهيد، اداره آموزش و پرورش، مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل شهرداري اهواز و کارشناسان شوراي نامگذاري مي‌باشد که با رعايت کليه ضوابط و مفاد آيين‌نامه نامگذاري شهرها پس از تعيين نام و تصويب آن در صحن شورا بايد به تاييد فرمانداري اهواز برسد و پس از تاييد فرمانداري، عمليات نصب تابلوي خيابانها، معابر، ميادين و اماکن عمومي نامگذاري شده در محل مربوطه انجام مي‌شود.

حاتمي کاکش اظهار داشت: طي بازديد ميداني صورت گرفته اعضاي شوراي نامگذاري شهر اهواز در مورخ 92/10/15 از کوي علوي واقع در منطقه شش و برگزاري دو جلسه مستمر درخصوص نامگذاري معابر،خيابانها و بن بست هاي فاقد نام منطقه مذکور،تصميمات لازم اتخاذ و مصوبات مربوطه به تصويب رسيد.در همين راستا 37 مورد از خيابانها و معابر فاقد نام کوي علوي به نام شهداي گرانقدر مزين و همچنين 266 مورد از بن‌بستهاي اين منطقه با رعايت کليه مفادي که در بالا بدان اشاره گرديد نامگذاري شد.

وي گفت: در ادامه نامگذاريهاي صورت گرفته در کوي علوي62 معبر فاقد نام منطقه نيز با استفاده از اسامي مختلف نامگذاري شد.مدير روابط عمومي و امور بين الملل شهرداري اهواز در پايان يادآور شد: نامگذاري معابر شهر اهواز طبق ضوابط قانوني صورت مي گيرد.


 راه‌اندازي بزرگ‌ترين کتابخانه روستايي در ساوجبلاغ 

 ساوجبلاغ – محمد رنجبرکهن

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان ساوجبلاغ از راه‌اندازي بزرگ‌ترين کتابخانه روستايي در يکي از روستاهاي اين شهرستان خبر داد و اظهار داشت: توسعه فضاهاي کتابخانه‌اي و رشد سرانه مطالعه در بين خانواده‌ها يکي از مهم‌ترين اهداف ما است.

حسين زودبين بابيان اينکه متأسفانه هم‌اکنون سرانه مطالعه و فضاهاي کتابخانه در اين شهرستان پايين است و لازم است تا اقدامات و پيگيري‌هاي اساسي براي توسعه اين فضاها انجام شود تا علاقمندان به مطالعه با دسترسي آسان بتوانند به کتب مورد علاقه خود دسترسي داشته باشند تأکيد کرد: براي اينکه بتوانيم فرهنگ مطالعه را در بين قشرهاي مختلف مردم نهادينه کنيم بايد زيرساخت‌ها و بسترهاي اين مهم را به درستي فراهم کنيم تا شاهد رشد مطالعه در سنين مختلف باشيم.

زودبين با اشاره به اينکه هم‌اکنون دسترسي به فضاهاي کتابخانه‌اي و منابع در اين شهرستان آسان نيست افزود: بايد به گونه‌اي برنامه‌ريزي کنيم که در هر محله فضاي کتابخانه‌اي با منابع مختلف تأمين شود تا علاقمندان با دسترسي آسان بتوانند به مطالعه بپردازند.

وي يکي از مهم‌ترين برنامه‌هاي اين اداره را راه‌اندازي کتابخانه در روستاهاي اين شهرستان عنوان کرد و گفت: انجام اقدامات فرهنگي در روستاهاي اين شهرستان نيز به عنوان يکي از مهم‌ترين اولويت‌هاي ما است.

زودبين خاطرنشان کرد: توسعه اقدامات فرهنگي در روستاها نيازمند انجام زيرساخت‌هاي لازم است تا بتوانيم به اهداف مورد نظر دست پيدا کنيم.

وي با اعلام اينکه در روستاها نيز در بين نوجوانان و جوانان علاقمندي براي فعاليت در عرصه‌هاي فرهنگي وجود دارد افزود: بايد به گونه‌اي برنامه‌ريزي کنيم که استعدادهاي اين افراد نيز شکوفا شود و از ظرفيت‌هاي آنان نيز در عرصه توسعه امور فرهنگي استفاده شود.

سرپرست ارشاد شهرستان ساوجبلاغ در ادامه سخنان خود به راه‌اندازي بزرگ‌ترين کتابخانه روستايي در يکي از روستاهاي اين شهرستان اشاره کرد و بيان داشت:اين کتابخانه در کانون فرهنگي هنري منتظران در روستاي بانو صحراي شهرستان ساوجبلاغ راه‌اندازي شده است.

وي با اعلام اينکه اين کتابخانه منابع مختلفي از کتاب را در خود جاي داده است؛ گفت: علاقمندان مطالعه کتاب مي‌توانند از منابع اين کتابخانه استفاده کنند.


 مراقبت و نظارت ويژه در برگزاري انتخاباتي سالم و پر شور؛ محور جلسه هفتاد و دوم شوراي فرهنگ عمومي پاکدشت 

 پاکدشت - انوري

به گزارش روابط عمومي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي به دعوت حميد محسن‌وند رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي و دبير شوراي فرهنگ عمومي شهرستان پاکدشت هفتاد دومين جلسه اين شورا با حضور حداکثري اعضاي اين شورا درساعت 14 روز سه‌شنبه مورخ 29دي ماه 94 در اتاق جلسات شهردار شريف‌آباد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان پاکدشت با قرائت متن دستور جلسه توسط دبير شوراي فرهنگ عمومي حميد محسن وند -که عبارت بود از تلاش و مراقبت در نحوه صيانت عمومي ،ديني و اعتقادي در گفتار و قضاوت در آستانه انتخابات مجلس شوراي اسلامي و نيز مرور و پيگيري مصوبات جلسه پيشين شورا - آغاز شد.

خاطرنشان مي‌شود در اين جلسه که با حضور حداکثري اعضاي شوراي فرهنگ عمومي برگزار شد برخي از اعضا به ارائه گزارش خود درخصوص نحوه پيگيري مصوبات توسط مراکز تابعه خود پرداختند. سپس حجت‌الاسلام والمسلمين حسن لزومي سخناني درخصوص برگزاري انتخاباتي سالم و لزوم دقت همه نهادهاي فرهنگي و اجرايي و امنيتي در اين مهم بيان کرد. وي اظهار داشت: همه بايد تلاش کنيم اعمال بد و دور از اخلاق و شرع در آستانه انتخابات مانند تخريب رقبا، تهمت زدن،خريد و فروش راي به حداقل برسد.

رئيس شوراي فرهنگ عمومي شهرستان پاکدشت با تاکيد بر نظارت بر نحوه تبليغات و پرهيز از اسراف بيت‌المال و مراقبت ازحق‌الناس،عزم جدي و همه جانبه نهادهاي مرتبط بر اين رويداد مهم را خواستار شد.

در ادامه ايشان با اشاره به بيان مقام معظم رهبري در خصوص پرهيز از دو قطبي بودن جامعه و اينکه راي مردم حق الناس است و قول به باطل ندهيد نکاتي براي 4 گروه از جامعه که مخاطب آن کانديداهاي نمايندگي مجلس شوراي اسلامي، ناظران انتخابات و دستگاههاي نظارتي،مسئولان و اعضاي ستاد کانديداها و مردم بود ايراد کرد که بر رعايت ميزان و حريم شرعي اين عرصه خطير تاکيد داشت.

در پايان خاطر‌نشان مي‌شود اعضاي شوراي فرهنگ عمومي شهرستان پاکدشت در خصوص محور و دستور جلسه به پيشنهادات ارزنده در خصوص برگزاري انتخابات پرداختند که توجه به آرامش مردم،حضور حداکثري،دقت در صيانت آراء واخلاق اسلامي و پرهيز از بداخلاقيها در اين حوزه از مهمترين موارد مطروحه در جلسه مذکور بود.


 کشف و ضبط 61 سلاح از شکارچيان در خراسان‌شمالي 

 فرمانده يگان حفاظت اداره کل حفاظت محيط زيست خراسان‌شمالي از کشف و ضبط 61 سلاح مجاز و غيرمجاز از شکارچيان در عرصه‌هاي تحت مديريت اين اداره کل طي 9 ماه نخست سال جاري خبر داد.محمد تقديسي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه خراسان‌شمالي، اظهار کرد: طي مدت ياد شده تعداد شکارهاي غيرمجاز پستانداران 29 فقره و پرندگان هفت فقره بوده است.

وي افزود: آمار شروع به شکار و صيد غيرمجاز در سال جاري 30 فقره و خريد و فروش حيات وحش زنده و غيرزنده سه فقره بوده است.تقديسي، تعداد کل تخلف‌هاي انجام شده از سوي شکارچيان و متخلفان در عرصه‌هاي تحت مديريت اين اداره کل را 225 مورد تخلف اعلام کرد و ادامه داد: 294 نفر دستگير شده و به مراجع قضايي ارجاع داده شده‌اند. علاوه بر آن طي 9 ماه نخست سال جاري 12 مورد تخريب، 30 مورد آلودگي محيط زيست، 117 مورد چراي دام غيرمجاز و هشت فقره آتش‌سوزي در عرصه‌هاي محيط زيست استان به وقوع پيوسته است.


 خبــر 

 الحاق دوباره يکهزار و700 هکتار به محدوده جغرافيايي چهارباغ

ساوجبلاغ-محمد رنجبرکهن

بخشدار چهار باغ شهرستان ساوجبلاغ از الحاق دوباره يکهزارو700 هکتار زمين به محدوده جغرافيايي اين بخش خبرداد.

محمدرضا شعباني اظهار داشت: در سال 90 مصوبه اي درخصوص الحاق يکهزارو 700 هکتار از اراضي اين بخش به بخش مرکزي ساوجبلاغ تصويب شد که مورد اعتراض امام جمعه و بخشداري چهارباغ قرار گرفت.

وي با بيان اينکه به تازگي با موافقت فرماندار ساوجبلاغ اين اراضي دوباره به بخش چهارباغ الحاق شده است گفت: با موافقت فرماندار ساوجبلاغ محدوده پايين راه‌آهن تهران - قزوين در شهرستان ساوجبلاغ که شامل باغات وتعدادي واحد صنعتي مي شود در حوزه جغرافيايي چهارباغ قرار گرفت.

بخش 80 هزارنفري چهارباغ در غرب کرج مرکز استان البرز قرار دارد.

مدير عامل آبفاي جنوب غربي استان تهران :

حفر دو حلقه چاه جديد در جنوب غربي استان تهران

اسلامشهر - محمدرضا عباسي

فرهاد جلالي امين مديرعامل آبفاي جنوب غربي استان تهران، اظهار کرد: به منظورتامين وارتقاي کمي آب آشاميدني مشترکين، عمليات حفاري دو حلقه چاه در جنوب غربي در حال حفاري است. جلالي امين افزود: با عنايت به مهاجرپذيري و تراکم جمعيتي منطقه و همچنين ساخت و ساز و توسعه شهري، درراستاي ارتقاي کمي آب آشاميدني شهروندان و پيشگيري از هرگونه کمبود احتمالي آب شرب، دو حلقه چاه در مناطق شمس‌آباد و رباط‌کريم در حال حفاري است. وي بيان کرد:اين دو حلقه چاه به منظور تامين و ارتقاي کمي آب شرب موجود شهرهاي رباط کريم و نصيرشهر و شهرهاي تحت پوشش خط الغدير ( پرند و نسيم‌شهر و اسلامشهر) در حال حفاري است.

مدير عامل آْبفاي جنوب غربي تهران تصريح کرد: در حال حاضر هر کدام از اين چاهها با بيش از 50 درصد پيشرفت فيزيکي در حال انجام بوده، که اميدواريم با روند فعلي حداکثر ظرف بهمن ماه امسال به اتمام و مرحله بهره‌برداري برسند.

وي افزود:طي سال جاري تاکنون تعداد 12 حلقه چاه حفاري و مجموعا با بيش از 400 ليتر آبدهي وارد مدار توزيع شهرهاي تحت پوشش گرديده و مطالعات لازم در خصوص حفر وتجهيز سه حلقه چاه جديد نيز در دستور کارقرار گرفته که اميدواريم طي سال جاري حفاري و به بهره‌برداري برسد.

جلالي امين خاطرنشان کرد: درحال حاضر آب شرب شهرهاي تحت پوشش اين شرکت با وضعيت کمي و کيفي مطلوب و مطابق با استانداردهاي لازم تامين و توزيع مي‌گردد که با اضافه شدن چاههاي فعلي به شبکه توزيع شاهد کمترين مشکل در ارتباط با تامين و توزيع آب شرب شهروندان نخواهيم بود.

آموزش کتابداران کتابخانه‌هاي مساجد ري

شهرري – رضا فغاني

10 تن از کتابداران کتابخانه‌هاي مساجد شهرستان ري در دوره آموزش تخصصي کتابدارن شرکت مي‌کنند.

به گزارش آفرينش، هدف از برگزاري اين دوره آموزشي، ارتقاي سطح دانش کتابداران، آشنايي با جديدترين روشهاي کتابداري و اطلاع‌رساني و بهره‌مندي از نرم‌افزارهاي کتابداري است. دبيرخانه کانونهاي فرهنگي هنري مساجد استان تهران با هماهنگي ستاد عالي مساجد کشور در صدد ساماندهي وآموزش اعضاء و مسولين کتابداران مساجد است که بر اين اساس 10 تن از مسئولين کتابخانه‌هاي مساجد شهرستان ري از 30 دي ماه در اين دوره آموزشي شرکت مي‌کنند.

اعطاي گواهي آموزش براي کتابداران و پرداخت کمک هزينه ارتقاي فعاليت کتابخانه‌هاي مساجد از سوي دبيرخانه کانونهاي فرهنگي هنري استان تهران نيز صورت مي‌پذيرد.

ديوار مهرباني در روستاي هيو شهرستان ساوجبلاغ

ساوجبلاغ – محمد رنجبرکهن

ديوار مهرباني به روستاي هيو شهرستان ساوجبلاغ رسيد.

مدتي است که طرح ديوارهاي مهرباني ميان مردم و فعالان اجتماعي شنيده مي‌شود و اين طرح در برخي از شهر هاي کشور به صورتهاي مختلف در حال اجرا است به گونه‌اي که مردم لباسهايي که به آن احتياج ندارند را روي اين ديوار قرار مي‌دهند تا نيازمندان بتوانند از آنها استفاده کنند.

در استان البرز و شهرستانهاي آن نيز اين اقدام صورت گرفته است و ديوار مهرباني در روستاي هيو شهرستان ساوجبلاغ برپا شده است.

کرمانشاه با 18/6 درصد بالاترين نرخ بيکاري کشور را دارد

مرکز آمار ايران نرخ بيکاري استان کرمانشاه در فصل پاييز را 18.6 درصد اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)منطقه کرمانشاه، بر اساس آخرين آمار مرکز آمار ايران از نرخ بيکاري که مربوط به فصل پاييز است، استان کرمانشاه با نرخ بيکاري 18.6 درصد بالاترين نرخ بيکاري را بين استانهاي کشور دارد. طي اين مدت متوسط نرخ بيکاري کشور 10.7 درصد بوده که بر اين اساس نرخ بيکاري استان کرمانشاه 7.9 درصد از متوسط نرخ بيکاري کشور بالاتر است.

نرخ بيکاري استان کرمانشاه در تابستان امسال 15.2 درصد و در پاييز سال گذشته 15.3 درصد اعلام شده بود.

در پاييز امسال استانهاي کهگيلويه و بويراحمد با 17 درصد و چهارمحال و بختياري با 16.7 درصد پس از استان کرمانشاه بالاترين نرخ‌هاي بيکاري را داشته‌اند.


 در استان 

 بازديد معاون وزير راه از بيمارستان در حال احداث سراوان

معاون وزير راه و شهرسازي گفت: براي رفع مشکلات مردم منطقه و توسعه خدمات بهداشتي و درماني بيمارستان 218 تخته خوابي ايرانشهر بايد هرچه سريعتر به بهره‌برداري برسد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)- منطقه سيستان و بلوچستان، محمد جعفر عليزاده افزود: در سال‌ جاري مبلغ 190 ميليارد ريال اعتبار براي بيمارستان سراوان مصوب شده است.

وزير راه و شهرسازي در ادامه گفت: در صورت تخصيص کامل اعتبار سال 94، براي اتمام پروژه 510 ميليارد ريال ديگر اعتبار لازم است.

وي خاطرنشان کرد: از نظر فني و اجرايي تا پايان سال 95 اين پروژه تحويل مردم شهرستان سراوان خواهد شد.

عليزاده اظهار کرد: اين بيمارستان از چهار بخش تخصصي داخلي، جراحي، زنان و زايمان و کودکان و نوزادان تشکيل شده است.

معاون وزير راه و شهرسازي گفت: بيمارستان 218 تختخوابي شهرستان سراوان يکي از مهم‌‌ترين پروژه‎هاي حائز اهميت در منطقه خواهد بود که با توجه به نگاه ويژه دولت تدبير و اميد به مقوله سلامت از جايگاه ويژه‎اي در نظام برنامه‌ريزي و بودجه‎اي کشور برخوردار است.

تبريز ميزبان شوراي جهاني صنايع دستي خواهد بود

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي گفت: در بهار 95، تبريز ميزبان جلسه شوراي جهاني صنايع دستي در حوزه آسيا خواهد بود.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه آذربايجان شرقي، فرزين حق‌پرست در نشست حمايت از توسعه صنعت فرش استان، بيان کرد: ريشه اتفاقات اخير فرهنگي در استان همچون انتخاب تبريز به‌عنوان پايتخت جهاني فرش و همچنين انتخاب اين کلان‌شهر به‌عنوان شهر نمونه گردشگري در سال 2018 به تحقق عملي ارتباط صنعت و دانشگاه در دانشگاه هنر اسلامي تبريز باز مي‌گردد.

وي با اشاره به برگزاري همايش بين‌المللي ارسيکا در دانشگاه هنر اسلامي تبريز، اظهار کرد: برگزاري اين همايش بين‌المللي توانست نظر مساعد و بسيار مثبت شوراي جهاني صنايع دستي را بيش از پيش به تبريز جلب کند. حتي يکي از دلايلي که تبريز به‌عنوان شهر نمونه گردشگري در سال 2018 انتخاب شد، اين است که در همايش ارسيکا، اعضاي شوراي جهاني صنايع دستي، عضو هيات داوران بخش گردشگري بودند.

او توجه به حفاظت از محيط زيست را يکي از مهم‌ترين آيتم‌هاي مورد نظر شوراي جهاني صنايع دستي در حوزه فرش دانست و ادامه داد: يکي از پرسش‌هاي آن‌ها از ما اين خواهد بود که فاضلاب و ضايعات رنگ‌رزي در داخل بازار تبريز به کجا منتقل مي‌شود؟ ما بايد پاسخ قانع‌کننده‌اي در اين زمينه براي شورا داشته باشيم.

وي در بخشي از سخنان خود بر لزوم باز بودن بازار تبريز در ايام نوروز امسال نيز تأکيد کرد.

او همچنين از آمادگي استانداري، ميراث فرهنگي، دانشگاه هنر اسلامي تبريز و ... براي تهيه و انتشار يک نشريه تخصصي با محوريت فرش و دست‌بافته‌هاي آذربايجان خبر داد.

حق‌پرست با بيان اين‌که ايجاد موج بعد از برجام در حوزه صنعت فرش تبريز ضروري است، اظهار کرد: حراجي‌هاي بزرگ صنايع دستي تهران در حال آغاز کردن فعاليت هستند. با توجه به افتتاح لاله پارک تبريز تا عيد امسال و نياز به يک مکان مجلل و شيک براي برپايي چنين نمايشگاه‌هايي، خواهان برگزاري اين‌گونه نمايشگاه‌ها در تبريز هستيم. استاندار نيز موافقت خود را در اين زمينه اعلام کرده است.

وي افزود: اميدوارم در دوره پساتحريم، فرش نفيس و هنري تبريز بتواند به جايگاه اصلي خود در بازارهاي جهاني دست يابد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي