جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/11/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5195

معاون وزير کار:
موج تحصيل كرده بيكار نشان مي‌دهد نظام مهارتي كشور مشكل دارد


جزئيات بسته اقتصادي دولت يازدهم براي رئيس‌جمهور چين


نهادهاي مالي


تريبون


 معاون وزير کار:
 موج تحصيل كرده بيكار نشان مي‌دهد نظام مهارتي كشور مشكل دارد 

 معاون وزير کار با تاکيد بر اينکه با بحران بيکاري روبرو هستيم، گفت: موج تحصيل كرده بيكار نشان مي‌دهد نظام مهارتي كشور مشكل دارد.به گزارش مهر، محمدامين سازگارنژاد با بيان اينکه براي تجلي آموزش‌هاي غيررسمي و مهارتي به تعامل فعال با همه ذي نفعان در بخش‌هاي صنعت، اصناف و بازار نياز داريم، گفت: معاونت آموزش يكي از اركان مهم و استراتژيک فني و حرفه اي است.

شغل 2.3 ميليون نفر هر لحظه در خطر نابودي قرار دارد

شغل 2.3 ميليون نفر هر لحظه در خطر نابودي قرار دارد و ممکن است اندک نوساني باعث بيکاري آنها شود. تشديد رکود در يکسال گذشته باعث افزايش 280 هزارنفري تعداد افراد داراي اشتغال ناقص شده است.

بررسي جديدترين تحولات و آمارهاي بازار کار ايران نشان مي دهد با وجود نيازهاي فوري اين بازار به ايجاد فرصت هاي شغلي جديد و صف طولاني تقاضا براي کار از سوي جوانان، اقدامات بسيار کُند و با پيشرفت نامناسبي صورت مي گيرد و دستکم در بيش از دو سال گذشته که دولت تدبير و اميد فعاليت خود را آغاز کرده در اين خصوص توفيق چنداني حاصل نشده است.

مقامات دولتي بارها خود اعلام کرده اند 4 ميليون و 600 هزار جوان در دانشگاه ها در حال تحصيل هستند و به زودي به صف متقاضيان کار خواهند پيوست، همچنين با وجود بيکاري مطلق 2.6 ميليون نفر، اگر شرايط بازار کار کشور از حالت رکود و نامتعادل بودن عرضه و تقاضاي نيروي کار خارج نشود، بايد منتظر سونامي بيکاري فارغ التحصيلان دانشگاهي باشيم.

دولت تغيير شرايط و ايجاد فرصت هاي شغلي جديد در بازار کار را منوط به رشد مثبت اقتصادي ادامه دار کرده و معتقد است تا سرمايه گذاري مناسبي در فعاليت هاي اقتصادي صورت نگيرد و نرخ رشد اقتصادي مثبت نشود، نمي توان کاري از پيش بُرد و انتظار کاهش نرخ بيکاري و خروج بازار کار از بحران بيکاري بي فايده است.

حالا با وجود خطر بيکاري بالقوه بيش از 7 ميليون نفر تا سال هاي آينده، نوع ديگري از بيکاري پنهان نيز در بازار کار ايران وجود دارد. بيکاري پنهان به اين معنا که برخي هستند که با وجود داشتن يک شغل، خيلي شاغل محسوب نمي شوند و از آنسو بيکار هم نيستند!

طبق استانداردهاي آماري اين گروه از بازار کار کشور که اتفاقا جمعيت آنها ميليوني است، هم کار دارند و هم ندارند؛ يعني در مرز بيکاري قرار دارند و شغلشان خيلي هم شغل نيست و اموراتشان با کاري که انجام مي دهند نمي گذرد و کمتر از مدت معمول ساعات روزانه و يا هفتگي کار دارند.

متاسفانه وجود شرايط رکود حاکم بر اقتصاد ايران باعث شده تا تعداد شاغلان ناقص کشور در يکسال گذشته بيشتر شود. اين دسته از شاغلان را بايد گروه هايي دانست که تنها با يک نوسان و تغيير در بازار کار، به جمع بيکاران خواهند پيوست. علاوه بر اين، آنها حتي در دوران کاري خود هم نمي توانند از عهده مخارج خود برآيند، از اينرو در دسته بندي بين اشتغال و بيکاري قرار مي گيرند.

تعداد کل شاغلان کشور در پاييز امسال به 22 ميليون و 46 هزار و 733 نفر رسيد که علاوه بر آن، 2 ميليون و 646 هزار و 683 نفر نيز دچار بيکاري مطلق هستند. در فاصله پاييز سال 93 تا پاييز امسال، بر تعداد افراد داراي اشتغال ناقص کشور (هم بيکار و هم شاغل)، 280 هزار و 812 نفر افزوده شده است.

با وجود اينکه تعداد کل جمعيت فعال در بازار کار ايران از 23 ميليون و 932 هزار و 186 نفر در پاييز سال گذشته به 24 ميليون و 693 هزار و 416 نفر افزايش يافته که بايد گفت بخشي به جمعيت شاغلان و گروه بيشتري نيز به جمعيت بيکاران افزوده شده، جمعي نيز داراي اشتغال ناقص شده اند.

به بيان ديگر، برخي از تازه واردهاي بازار کار و يا شاغلاني که از قبل در اين بازار حضور داشتند، حالا داراي اشتغال ناقص و بيکاري لب مرزي هستند که ممکن است با اندک تکانه اي شغل خود را از دست داده و به خيل بيکاران بپيوندند. در مجموع، تعداد کل شاغلان سال 93 به ميزان 21 ميليون و 411 هزار و 519 نفر بوده که 2 ميليون و 34 هزار و 94 نفر از آن داراي اشتغال ناقص و کمتر از استاندارد بوده اند.


 جزئيات بسته اقتصادي دولت يازدهم براي رئيس‌جمهور چين 

 نايب رئيس اتاق مشترک ايران و چين با اعلام جزئيات بسته اقتصادي دولت يازدهم براي رئيس‌جمهور چين، گفت: روابط تجاري ايران و چين پس از سفر «شي جين پينگ» به ايران قطعا گسترش خواهد يافت.

مجيدرضا حريري در گفتگو با مهر گفت: روابط تجاري ايران و چين بعد از سفر رئيس‌جمهور اين کشور به ايران قطعا گسترش خواهد يافت، اين در حالي است که البته اين سفر، مذاکرات ديپلماتيک را نيز پشتوانه روابط تجاري قرار داده و مي‌تواند راه را براي همکاري‌هاي مشترک ميان دو کشور هموار کند. البته در اين ميان بايد پذيرفت که چين دومين اقتصاد بزرگ دنيا است و اگر قرار باشد ايران راه جهاني شدن را در پيش گيرد، بايد با اقتصادهاي بزرگ دنيا در تعامل باشد.نايب رئيس اتاق بازرگاني مشترک ايران و چين افزود: در اين ميان، اگر ايران قصد نداشته باشد با آمريکا به عنوان اولين اقتصاد بزرگ دنيا رابطه اقتصادي برقرار کند، بايد با چين به عنوان دومين اقتصاد بزرگ دنيا، راه تعامل را در پيش گيرد که البته اين تعامل و همکاري مشترک بايد بر اساس يک بازي «برد- برد» باشد، اين در حالي است که چين، شريک اول تجاري بيش از 100 کشور دنيا هم هست.

به گفته حريري، ايران مي‌تواند از سه پتانسيل چين براي تامين مالي زيرساخت‌ها يعني منابع بانک توسعه زيرساخت آسيا، صندوق جاده ابريشم و صندوق کنفرانس شانگ‌هاي بهره گرفته و در همه آنها ذي نفع باشد و اين درست در زماني است که ايران براي توسعه خود، به سالانه 30 تا 50 ميليارد دلار سرمايه خارجي نياز دارد و اين مي‌تواند زمينه اصلي فعاليت ما با چين در دوره جديد باشد. وي اظهار داشت: اکنون فرصتي براي انجام سرمايه‌گذاري جديد ميان ايران و چين فراهم است، البته اين موضوع مي‌تواند با ايجاد شرکت‌هاي مشترک ميان دو کشور پيش رود. سفري که رئيس‌جمهور چين به ايران داشته، عمدتا شامل برنامه‌هايي براي توسعه زيرساخت‌ها مثل حمل و نقل ريلي، جاده‌اي، بنادر و توسعه مناطق آزاد است و سياست‌گذاري براي آينده روابط تجاري و اقتصادي دو کشور را پيگيري مي‌کند.


 نهادهاي مالي 

 تقدير بانک‌هاي دولتي و خصوصي از رئيس جمهور درخصوص رفع تحريم‌هاي بانکي

شوراي هماهنگي بانک‌ها و کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي در نامه مشترکي به رياست جمهوري اسلامي ايران، مراتب قدرداني بانک‌هاي دولتي و خصوصي شده و بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي را از تلاش‌هاي دولت و تيم مذاکره هسته‌اي در لغو تحريم‌هاي بانکي اعلام کردند. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك ملي، در بخشي از اين نامه آمده است كه ، جناب آقاي دکتر حسن روحاني رياست محترم جمهوري اسلامي ايران ،همانگونه که استحضار داريد بانک‌هاي کشور طي سال‌هاي پس از انقلاب نقش بي‌بديلي در توسعه و پيشرفت کشور داشته‌اند و خصوصاً در ايام تحريم ظالمانه با داشتن سهم 90 درصدي در تامين مالي پروژه‌ها و نيازهاي واحدهاي مختلف توليدي و اقتصادي، پشتوانه محکمي براي پيشبرد اقتصاد کشور بودند. تحريم‌هاي ظالمانه و قيد و بندهايي که به پاي بانک‌هاي کشور براي جلوگيري از فعاليت جهاني و بهره بردن از بانکداري بين‌الملل گذاشته شد، علي رغم لطماتي که بر سيستم بانکي کشور وارد کرد، نتوانست بر اراده بانک‌ها در يافتن راه‌هاي مختلف جهت انجام فعاليت‌هاي خود تاثير بگذارد و در سخت‌ترين شرايط بانک‌هاي کشور وظيفه ملي و حياتي خود را در پشتيباني از اقتصاد کشورمان خصوصاً تجارت خارجي کشور در حد توان انجام دادند.

اينک که با عنايت پروردگار متعال، مقاومت و اراده ملت بزرگ ايران و در سايه هدايت و راهبري مقام معظم رهبري و تدابير خردمندانه و ارزشمند حضرتعالي و دستگاه ديپلماسي کشور خصوصاً جناب آقاي دکتر ظريف و تيم مذاکره هسته‌اي، لغو تحريم‌هاي ناعادلانه بين‌المللي تحقق يافته و نظام پولي و بانکي کشور از فهرست تحريم‌هاي ظالمانه خارج شد، برخود فرض مي‌دانيم از جنابعالي و تيم مذاکره کننده و همه کساني که به نحوي در اين موفقيت نقش داشتند قدرداني نمائيم.

با سامانه همبانك صادرات به آساني رمز يكبار مصرف دريافت نماييد

بانك صادرات ايران به منظور افزايش رفاه حال مشتريان امكان دريافت رمز يكبار مصرف از طريق سامانه همبانک (#719*) را فراهم ساخت.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك صادرات ، اين بانك به منظور تسهيل بيشتر در خدمات بانكداري نوين امكان دريافت رمز يکبار مصرف جهت ورود به سامانه اينترنت بانک سپهر وتوليد امضاء ديجيتال (OTP) را فراهم كرد كه با استفاده از اين خدمت هموطنان مي توانند با شماره گيري #719*و انتخاب گزينه OTP(كليد9)، رمز يکبار مصرف يا امضاي ديجيتال رمز جهت ورود به سامانه اينترنت بانک سپهر و همچنين امضاي ديجيتال جهت انتقال وجه درسامانه مذکور را دريافت نمايند.

مدير عامل بانک پارسيان اعلام کرد:

پرداخت حدود 200 ميليارد تومان از سپرده‌هاي خرد سپرده‌گذاران موسسه ثامن‌الحجج

مدير عامل بانک پارسيان اعلام کرد که اين بانک از دهه فجر، پرداخت حدود 200 ميليارد تومان از سپرده‌هاي خرد سپرده‌گذاران موسسه ثامن‌الحجج را آغاز مي‌کند.به گزارش ايسنا، کوروش پرويزيان با بيان اين‌که با هماهنگي‌هاي انجام شده، قرار است سپرده سپرده‌گذاران مورد تاييد بانک مرکزي در يک برنامه زمان‌بندي شده مشخص به آنها واگذار شود، اظهار کرد: بانک پارسيان از دهه فجر ( 12 بهمن‌ماه) توزيع وجوه سپرده‌گذاران خود را آغاز مي‌کند.

وي با بيان اين‌که پرداخت سپرده‌ها با اولويت سپرده‌هاي خرد انجام مي‌شود، اضافه کرد: براين اساس در مرحله‌ اول سپرده‌هاي سه ميليوني، پنج ميليوني و 10 ميليون‌ توماني به صاحبان آنها پرداخت خواهد شد.


 تريبون 

 ورود 10 فروند هواپيما به کشور تا پايان اسفند

معاون سازمان هواپيمايي کشوري از ورود 10 فروند هواپيما تا پايان سال خبر داد و گفت: تعيين نرخ بليت هواپيما در نوروز به پيشنهاد ايرلاين‌ها خواهد بود. به گزارش مهر، محمد خداکرمي در جمع خبرنگاران در خصوص ورود هواپيما به کشور اظهار داشت: براساس مذاکرات انجام شده، تا پايان سال حدود 10 فروند هواپيما وارد کشور مي‌شود، ضمن آنکه برنامه‌هايي هم براي ورود هواپيما در سال آينده داريم. وي با اشاره به اينکه تقاضا براي تخصيص چند ايرلاين جديد هم به ما داده شده است، افزود: تعداد تقاضا براي مجوز تاسيس ايرلاين خيلي بالا بوده است و ما در حال بررسي اين تقاضاها هستيم. معاون سازمان هواپيمايي کشوري در خصوص تعيين قيمت بليت هواپيما در نوروز گفت: با توجه به اينکه آزادسازي نرخ بليت هواپيما اجرا شده است، ما به قيمت‌گذاري وارد نمي‌شويم اما براساس جلساتي که با ايرلاين‌ها داشتيم، قرار شده است که بنابر پيشنهاد آنها، نرخ بليت هواپيما مشخص شود. خداکرمي در خصوص سن ناوگان هواپيماهاي ورودي به کشور، گفت: براساس دستورالعمل خريد هواپيما، هواپيماي خريداري شده نبايد بيشتر از 15 سال عمر داشته باشد، همچنين براي اجاره هواپيما هم سن ناوگان بايد حدود 12 سال باشد.

بلاتکليفي 30 هزار دستگاه خودروي ثبت نامي

در جديد‌ترين جلسه شوراي سياست‌گذاري خودرو موضوع تعيين تکليف 30 هزار دستگاه خودروي ثبت نام شده مازاد بر ظرفيت در طرح تسهيلات 25 ميليون توماني خودرو، بررسي شد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت صنعت ، جديد‌ترين جلسه شوراي سياست‌گذاري خودرو با حضور وزير صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.در اين جلسه عنوان شد که تکليف 30 هزار دستگاه خودرويي که مازاد بر سقف 110 هزار دستگاهي تعيين شده از سوي بانک مرکزي در طرح پرداخت تسهيلات 25 ميليون توماني خريد خودرو ثبت نام شده است، همچنان نامشخص است. در اين جلسه اعلام شد که وزير صنعت، معدن و تجارت در حال رايزني با بانک مرکزي است تا اين بانک منابع 30 هزار دستگاه خودروي مازاد بر ظرفيت را نيز تامين کند. همچنين در اين جلسه موضوع اجباري شدن استاندارد نصب فيلتر دوده بر روي خودروهاي تجاري در سال آينده نيز مطرح شده و عنوان شد که علي‌رغم اجباري شدن اين استاندارد وزارت نفت هنوز اقدامي در زمينه‌ي توزيع سراسري گازوئيل يورو 4 که پيش نياز اجراي اين طرح است صورت نداده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي