جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/01/29 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - چهارشنبه نسخه شماره 2738


معماري گذشته، نشانه اي از اصالت گذشته
تداوم بازسازي بافت تاريخي کاشان و فرصت هاي پيش رو

ايران در گذر زمان


کوتاه و خواندني از ايران زمين


تبريز 1385 ، 1385 فقره آتش سوزي


راه اندازي نخستين سايت مکانيزه خدمات مالياتي در رباط کريم


  معماري گذشته، نشانه اي از اصالت گذشته 
 تداوم بازسازي بافت تاريخي کاشان و فرصت هاي پيش رو

کاشان - خبرنگار آفرينش
آنگاه که بر اثر بريدگي فرهنگي، رشته هاي اصالت ديرين، گسسته و آثار آن در همه جا و همه چيز نمايان شد، تمايل به يافتن هويت اصيل خود فزوني يافت.
در اين ميان آثار معماري گذشته نيز همچون ساير گزينه هايي که نشانه اي از اصالت گذشته ما داشتند، نيازمند بازشناسي و معرفي شدند تا گوهرهاي فرو خفته و خاک گرفته بار ديگر به جلوه گري بپردازند.
هر چند معماري کهن اين سرزمين، تاريخي چند هزار ساله را پشت سر دارد اما تلاش هايي که جهت شناسايي و معرفي آثار به جامانده صورت گرفته، سابقه اي کوتاه دارد و تنها يک دهه است که دلسوزان فرهنگ و هنر اين مرز و بوم به صورت جدي به بازنگري و بازسازي اين آثار گران سنگ روي آورده و کوشيده اند گردوغبار قرون را، از چهره اين گوهرهاي تابناک بزدايند.
بافت تاريخي کاشان يکي از همين گنجينه ها است که گوهرهاي چشم  نواز و خيال انگيز زيادي را در دل خود دارد و عليرغم توجهات به عمل آمده، اقدامات و تصميمات موثرتري را جهت احيا» و بازشناسي مي طلبد.
کاشان به عنوان يکي از مهم ترين قطب هاي گردشگري کشور با آثار باستاني برجسته، بناهاي تاريخي و معماري کهن و شايان تحسين خود، از ديرباز مورد توجه گردشگران ايراني و خارجي بوده است.
وجود آثار باستاني غارنشينان کفتارخون با قدمت 45 هزارساله، تپه هاي تاريخي و 9000 ساله سيلک، در کنار بافت تاريخي و بقعه هاي متعدد امامزادگان، غناي خاصي به اين شهر تاريخي بخشيده است.
کاشان که تا اواخر حکومت قاجار بافت ارگانيک خود را در محدوده تاريخي خود حفظ کرده بود، از آغاز دوران پهلوي دوم به موازات دگرگوني هاي مختلف در عرصه هاي فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي رو به گسترش نهاد و همگام با توسعه هاي شهري، تغييرات کالبدي چندي را پذيرا شد.
شهر کاشان با 8 هزار و 500 هکتار وسعت يکي از شهرهاي مهم کشور از نقطه نظرهاي مختلف اقتصادي، مذهبي، علمي، صنعتي، تاريخي و گردشگري به شمار مي رود که با توجه به قرار گرفتن آن در مسير شاهراه تهران به جنوب کشور، از اهميت ويژه اي برخوردار است.
کاشان که در پهنه بندي جغرافيايي اقليمي، تابستان هايي بسيار گرم و خشک و زمستان هايي نسبتا سرد را به خود مي بيند در حاشيه کوير، کم آب اما سرسبز، جمعيتي نزديک به 300 هزار نفر را در خود جاي داده است.
مردم کاشان، مردماني فعال و سخت کوش در عرصه هاي مختلف و در عين حال بسيار مهمان نواز هستند.
دارالمومنين قديم، اينک شهري است که عليرغم تغييرات گسترده زندگي شهري همچنان سعي در حفظ هويت تاريخي مذهبي خود دارد.
شهري که با صدها مسجد، حسينيه، بقعه امامزاده ها، بناها، بازار و باغ هاي تاريخي خود، گنجينه اي از بناهاي تاريخي و جاذبه اي خاطره انگيز براي گردشگران به شمار مي رود.
محدوده 500 هکتاري بافت قديم، عرصه اي گسترده و نياز از آميختگي خشت و گل، گچ و کاشيکاري، مقرنس کاري و ... است که با بهره گيري هنرمندانه و استادانه از شرايط محيطي و اقليمي کاشان 48 محله، 50 گذر،74   آب انبار، بازار، حدود 250 خانه قديمي و... و به بيان شيواتر روي هم رفته بيش از 980 اثر تاريخي و معماري را در دل خود جاي داده است.
اين بناها شامل محله سلطان اميراحمد، محله سوريجان، مسجد و مدرسه آقابزرگ، حمام سلطان اميراحمد،  بقعه سلطان اميراحمد، خانه هاي تاريخي بروجردي ها، طباطبايي ها، عباسيان، عامري ها ، احسان، قرائتي، تبريزي ها، عطارها، آل ياسين،  تاج و ده ها نمونه ديگر است.
بافت تاريخي کاشان با 500 هکتار مساحت، در حال حاضر بخش کوچکي از شهر 8 هزار و 500 هکتاري کاشان را تشکيل مي دهد و علي رغم از دست دادن جمعيت قديمي، هويت تاريخي - مذهبي خود را حفظ کرده است.
با تشکيل هيئت امنا»، مرمت و احياي ابنيه تاريخي کاشان، طي طرحي مدون،  خريداري و بازسازي خانه هاي تاريخي بافت قديم آغاز و در قدم اول خانه معروف طباطبائي ها که تبديل به مخروبه شده بود، خريداري و مرمت شد.
پس از آن خانه هاي عباسيان، عامري ها، تبريزي ها، قرائتي و ... و حمام سلطان اميراحمد، خريداري و مورد مرمت و بازسازي قرار گرفت. اين بازسازي ها، در کنار برگزاري سالانه جشنواره هايي نظير جشنواره گل و گلاب، جشنواره انار و ... توجه بيشتر گردشگران داخلي و خارجي به کاشان و بازديد آنها از اين شهر را در پي داشته و توانسته در توسعه صنعت گردشگري منطقه و رشد بازده اين صنعت در منطقه کاشان نقش بسزايي داشته باشد.
اينک کاشان به يکي از مهم ترين مناطق مورد توجه گردشگران تبديل شده و تنها تعداد معدودي از 250 خانه تاريخي بازسازي شده است. هرچند که شهرداري و ميراث فرهنگي کاشان تسهيلاتي را براي مالکان خانه هاي تاريخي و قديمي کاشان جهت بازسازي و مرمت آن پيش بيني کرده اند.
توجه به توان بخش خصوصي در راستاي اصل44 قانون اساسي و تاکيدات مقام معظم رهبري و رياست جمهوري نيز مي تواند راهگشاي اين مشکل و کمکي به سرعت گرفتن روند بازسازي بافت قديم کاشان باشد که اميد مي رود با حضور اقتصادي بخش خصوصي در اين عرصه، به زودي شاهد بازسازي ساير بناهاي تاريخي اين شهر باشيم.
در اين ميان برگزاري جشنواره بين المللي احيا» و مرمت بافت تاريخي کاشان که به همت شهرداري کاشان در سال 82 برگزار شد، با پرداختن به اين موضوع، نقطه آغازيني براي اين همکاري ها بود که اميد است با ادامه آن حرکت، شاهد تاثيرات مثبت اين روند در آينده باشيم.
سال 85 سپري شد و سال جديد آغاز شده است.
نوروز امسال نيز همچون سال هاي پيشين سيل مسافران نوروزي راهي کاشان شدند و با نزديک شدن به فصل گل و گلاب هجوم پرشمارتر گردشگران و تورهاي گردشگري در راه است و عطش آنها براي بازديد از زيبايي هاي طبيعي و تاريخي کاشان، لزوم برنامه ريزي، توجه و هماهنگي و آمادگي هر چه بيشتر مسئولان شهرستان را گوشزد مي کند.
در اين بين سازمان هاي مسئول با برگزاري دوره هاي مختلف آموزشي و تربيت افرادي در قالب راهنماهاي بافت تاريخي کاشان و نيز تهيه، تدارک و بسيج امکانات موجود ، اميدوارند تا به نحو مطلوبي پذيراي گردشگران باشند.
در همين راستا ما نيز براي آشنايي هر چه بهتر و بيشتر علاقه مندان با آثار تاريخي کاشان طي گزارش هاي بعدي، به معرفي و بررسي تاريخچه برخي از اين آثار تاريخي بپردازيم.


 ايران در گذر زمان 


تغيير اسم چند شهر در 72 سال قبل
به نقل از روزنامه اطلاعات

اسامي جديد شهرها
چنانچه خوانندگان اطلاع دارند در عرض چند ساله اخير اسامي بعضي از شهرها تغيير نمود و نام هاي مناسب تري به جاي آن تعيين گرديده است و چون بسياري از خوانندگان غالبا به اسامي جديد شهرها احتياج دارند لذا ذيلا به ترتيب حروف تهجي نام شهرها که تغيير کرده است يک جا درج مي کنيم:
اکنون  در کليه مراسلات رسمي و پستي و غيره هميشه اسامي جديد شهرهاي مزبور مورد استعمال مي باشد و اسامي قديمي کاملا متروک گرديده است.

احيا» و مرمت 9 محوطه تاريخي و باستاني
در  استان کرمان

کرمان - خبرنگار آفرينش
با تخصيص بيش از 330 ميليون تومان اعتبار ملي، عمليات مرمت، بازسازي و احيا» 9 محوطه تاريخي و باستاني استان در سال جديد آغاز مي شود.
حميد روحي مسئول واحد حفظ و احيا» اين سازمان با اعلام خبر فوق گفت: از محل اين اعتبار 60 ميليون تومان جهت مطالعه، مرمت و حفاظت بافت تاريخي شهر کرمان اختصاص يافته است.
وي افزود: جهت ساماندهي باغ شاهزاده ماهان حدود 50 ميليون تومان اعتبار و به منظور مرمت آستانه شاه نعمت الله ولي نيز، 48 نيليون تومان هزينه مي شود.
حميد روحي، تخصيص 40 ميليون تومان اعتبار براي احيا» قسمتي از بازار کرمان را از اولويت  ديگر عمليات فوق الذکر عنوان و خاطرنشان کرد: با توجه به اينکه در حال حاضر جاذبه هاي طبيعي شهداد مورد توجه بسياري از گردشگران قرار گرفته، ساماندهي قلعه رموک اين منطقه با صرف هزينه اي معادل 40 ميليون تومان از محل اعتبارات تخصيص يافته در دستور کار قرار دارد.
به گفته مسئول واحد حفظ و احيا» سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کرمان، از محل اعتبارات ملي سال جديد تپه هاي کنار صندل جيرفت با 300 ميليون تومان، باغ فتح آباد کرمان با 20 ميليون تومان، مجموعه گنجعليخان و حاج آقا علي هر کدام با 24 ميليون تومان مرمت و بازسازي مي شوند.

ساخت اولين ژنراتور توربين بادي در خوزستان

اهواز - خبرنگار آفرينش
مدير دفتر تحقيقات و استاندارد شرکت برق منطقه اي خوزستان از طراحي و ساخت اولين ژنراتور توربين بادي بسيار سبک توسط متخصصان خوزستاني خبر داد.
سيدجمال الدين آل محمد گفت: طراحي و ساخت ژنراتور توربين بادي کوپل مستقيم (بدون هسته آهني)، جديدترين ساختار پيشنهاد شده براي نيروگاه بادي است.
وي افزود: از مزاياي کاربرد اين نوع ژنراتورها، قابل استفاده تر بودن نسبت به نوع خارجي آن و کارکرد مستقل آن از شبکه است که براي توليد انرژي محلي بسيار مناسب بوده و با توجه به ويژگي نيروي کم باد هم مي تواند انرژي توليد کند.
آل محمد اضافه کرد: اين طرح تحقيقاتي به مدت يک سال و با هزينه 450 ميليون ريال انجام شده است.کارفرماي اين طرح تحقيقاتي، شرکت برق منطقه اي خوزستان و طرف قرارداد دانشگاه شهيد چمران اهواز بوده است.

کمبود پايگاه  اورژانس در دزفول

دزفول - خبرنگار آفرينش
محمد افضل زاده رئيس مرکز فوريت هاي پزشکي دزفول از کمبود پايگاه هاي اورژانس اين شهر خبر داد و گفت: امکانات موجود حتي پاسخگوي نياز 30 درصد از تماس هاي مردم نيست.
وي با اشاره به عدم افزايش اين پايگاه ها طي دو سال گذشته گفت: مرکز فوريت هاي پزشکي دزفول در حال حاضر حداقل به 2 پايگاه شهري با پرسنل مجزاي زن و مرد و يک پايگاه فعال جاده اي نياز دارد.
به گفته رئيس مرکز فوريت هاي پزشکي دزفول، در حال حاضر زمان حضور ماموران امداد در محل 6 دقيقه است. وي خواستار تجهيز امکانات اين مرکز به سيستم بي سيم شد تا ماموران در مسير انتقال حادثه ديدگان به مراکز درماني با پزشکان در ارتباط باشند.
گفتني است اين مرکز طي سال گذشته سه هزار و 408 مورد ماموريت داشته و در نوروز امسال اين مرکز تعداد 231 ماموريت انجام داده است.

کشف يک ظرف سفالي در شهر باستاني سيلک کاشان
کاشان - خبرنگار آفرينش
يک ظرف سفالي بزرگ هنگام فعاليت يک باغبان در محوطه باستاني سيلک کاشان کشف شد.
مدير پايگاه ميراث فرهنگي سيلک با اعلام اين خبر گفت: اين ظرف که از بزرگ ترين ظروف به دست آمده از محوطه سيلک به شمار مي رود داراي دهانه اي به قطر يک متر و 20 سانتيمتر است.
زهرا ساروخاني افزود: اين باغبان که باغ وي در حريم درجه دو تپه باستاني سيلک کاشان واقع شده، در حال ديوار چيني دور باغ خود بود که هنگام برداشتن خاک از زمين با اين ظرف مواجه شد و به دنبال اين امر مسئولان پايگاه منطقه که در حال گمانه زني و تعيين حريم بودند با ديدن ظرف سفالي آن را از باغبان گرفته و به پايگاه منتقل مي کنند.

سايت دزفول شناسي راه  اندازي شد

دزفول - خبرنگار آفرينش
به منظور اطلاع رساني و نيز ارتباط بين مخاطبين و علاقه مندان به فعاليت هاي دزفول شناسي سايت اطلاع  رساني دزفول شناسي به نشاني: COM.DEZAVAN.WWW  راه اندازي شد.
استاد محمد حسن عرب مسئول موسسه فرهنگي دزفول شناسي با اعلام اين خبر گفت: با توجه به فعاليت هاي گسترده اين موسسه در سطح شهر و کشور و ضرورت اطلاع رساني در اين خصوص اين سايت راه اندازي شده است. دکتر بدخشان عضو هيات مديره اين موسسه با اشاره به ضرورت حمايت از فعاليت هاي فرهنگي اين قبيل موسسات و با اشاره به سابقه ديرينه دزفول و سوابق اين شهر خواستار توجه و حمايت بيشتر مسئولان از موسسه دزفول شناسي شد.


 کوتاه و خواندني از ايران زمين 


 اخبار کوتاه از آذربايجان  غربي

به مناسبت فرا رسيدن روز ارتش :
صبحگاه مشترک نيروهاي مسلح در اروميه برگزار شد
اروميه -خبرنگار آفرينش
به مناسبت فرا رسيدن روز ارتش جمهوري اسلامي ايران، صبحگاه مشترک نيروهاي مسلح در مزار شهداي اروميه برگزار شد.
در اين مراسم که با حضور جمعي از فرماندهان نظامي و انتظامي، مسئولان استان و نيروهاي مسلح مستقر در اروميه برگزار شد.
سرهنگ شکري فرمانده توپخانه لشکر 64 اروميه با اشاره به نامگذاري سال جديد به نام اتحادملي و انسجام اسلامي از سوي مقام معظم رهبري بر اهميت وحدت و يکپارچگي تاکيد کرد و افزود: نيروهاي مسلح کشور با وحدت و هماهنگي کامل آماده دفاع از کيان ميهن اسلامي و خنثي کردن توطئه هاي دشمنان هستند.
در اين مراسم با نثار شاخه هاي گل و عطرافشاني مزار شهدا» بر حراست از آرمان هاي والاي شهيدان تاکيد کردند.

عليرغم بارندگي هاي اخير
خشکسالي آذربايجان غربي را تهديد مي کند
معاون امور عمراني استاندار آذربايجان غربي گفت: عليرغم بارندگي هاي اخير پديده خشکسالي بخش کشاورزي و دام استان را تهديد مي کند.دارياني، در جلسه ستاد حوادث غيرمترقبه استان افزود: براي پيشگيري از خسارات احتمالي بهترين شيوه مديريت بهينه مصرف آب است.
وي در خصوص آبرساني به شهرها و روستاهاي در معرض خشکسالي استان تاکيد و تصريح کرد: در حال حاضر سهم برخورداري روستاهاي استان از آبرساني 90 درصد است، اما 57 درصد تحت پوشش هستند.
دارياني اظهار داشت: جهت ارتقا» سطح کيفي و کمي آب روستايي بيش از 4 ميليارد ريال اعتبار تخصيص يافته که براي تحقق برنامه پيش بيني شده در برنامه چهارم توسعه فاصله زيادي وجود دارد.
دارياني اذعان داشت: مسئولان بايد در راستاي حل مشکل خشکسالي برنامه هاي خود را بر محور مديريت بهينه مصرف آب تنظيم کنند.
دبير ستاد حوادث غيرمترقبه استان نيز در اين جلسه گفت: در شهرستان تکاب، شهر قره ضيا»الدين و اواوغلي خوي، شهرهاي چالدران، پلدشت و منطقه انزل و قره باغ اروميه 100 درصد خشکسالي وجود دارد.
قاضي پور، اضافه کرد: سال گذشته آذربايجان غربي جزو استان هايي با خشکسالي بود، اما اعتباري از محل اعتبارات خشکسالي اختصاص نيافت. وي در پايان اظهار داشت: در صورت ادامه اين روند ميزان توليد محصولات دامي و کشاورزي و آب هاي زيرزميني به مقدار قابل توجهي کاهش خواهد يافت.

سال تحصيلي جاري صورت گرفت;
لغو مجوز 22مدرسه غيرانتفاعي در کشور
لايحه اصلاح قانون مدارس غيرانتفاعي به مجلس شوراي اسلامي ارائه شده است.
معاون توسعه مشارکت هاي مردمي وزارت آموزش و پرورش در اروميه با اعلام اين مطلب گفت: کمک به توسعه مدارس غيرانتفاعي و گسترش مدارس غيرانتفاعي خيريه از اولويت هاي اين لايحه است که با تصويب آن در مجلس شوراي اسلامي فصل نويني در توسعه مدارس غيرانتفاعي گشوده مي شود. غلامحسين حيدري اضافه کرد: بيش از يک ميليون و يکصد هزار نفر دانش آموز در 15هزار مدرسه غيرانتفاعي کشور مشغول به تحصيل هستند. وي همچنين گفت: در سال تحصيلي جاري 22 مدرسه غيرانتفاعي و 30 آموزشگاه متخلف به دليل رعايت نکردن ضوابط قانوني، لغو مجوز و منحل شده اند و با 110 آموزشگاه غيرمجاز برخورد قانوني شده است.

انفجار مين در سردشت يک نفر را کشت
انفجار مين در حوالي پايگاه مرزي نوکان در شهرستان مرزي سردشت يک نفر کشته و 4نفر مجروح برجاي گذاشت.
در اين حادثه که اولين انفجار مين در سال جاري است، رحمان پيراني، 22 ساله کشته و 4 نفر به شدت مجروح شدند.
اين افراد به منظور تبادلات مرزي در حال عبور از يک معبر فرعي بودند.يادآور مي شود: همه ساله تعدادي از مردم مرزنشين سردشت و پيرانشهر بر اثر انفجار مين کشته و يا اعضاي بدن خود را از دست مي دهند.  روستاي نوکان در 25 کيلومتري شمال غربي سردشت واقع است.

اختصاص 50 ميليارد ريال به احيا» بناهاي تاريخي
امسال در آذربايجان غربي 20 بناي تاريخي مرمت و احيا» و 6 منطقه ويژه گردشگري ايجاد مي شود.
مدير کل ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي با اعلام اين خبر در خوي گفت: مجموعه تخت سليمان تکاب، قره کليساي چالدران، مسجد جامع معتمدخان ، بازار خوي، کاخ موزه باغچه جوق ماکو، ساختمان شهرداري اروميه،حمام هاي قديمي سلماس و پلدشت را از جمله بناهاي تاريخي نام برد که امسال مرمت و ساماندهي مي شوند.
اشتري، با اعلام اينکه تا پايان برنامه چهارم توسعه 16 منطقه ويژه گردشگري در استان ايجاد مي شود، افزود: امسال با همکاري سرمايه گذاران بخش خصوصي 6 منطقه ويژه گردشگري در سهولان مهاباد، مارميشو و رشکان اروميه، تخت سليمان تکاب، سد حسنلوي نقده و قره کليساي چالدران ايجاد مي شود. وي اضافه کرد: امسال براي مرمت و احيا» بناهاي تاريخي و ساماندهي زير ساخت هاي گردشگري 50 ميليارد ريال از اعتبارات استاني هزينه مي شود.

اجراي 4 طرح توليدي صنعتي در سلماس
در سال جاري با بهره برداري از 4 طرح توليدي صنعتي در شهرستان سلماس براي يکصد نفر فرصت اشتغال فراهم مي شود.
فرماندار سلماس با اعلام اين خبر افزود: واحدهاي توليد داروهاي دامي، شيرپاستوريزه، کنسانتره دامي و کيک و کلوچه اين طرح ها را شامل مي شود که امسال با بهره برداري از آنها براي يکصد نفر فرصت شغلي ايجاد مي شود. عماري، در خصوص اجراي طرح هاي ورزشي مصوب در سفر رياست جمهوري به آذربايجان غربي گفت: ساخت 2 سالن ورزشي هر کدام به مساحت يک هزار و 152 مترمربع و با اعتبار اوليه 5 ميليارد ريال در شهرهاي سلماس و تازه شهر در حال ساخت است و زمين مورد نياز براي ساخت ورزشگاه 5 هزار نفري سلماس هم به مساحت 10 هکتار مراحل تحويل را مي گذراند که با تحويل آن ساخت اين ورزشگاه نيز به زودي آغاز مي شود.

اختصاص اعتبار به مقاوم سازي اماکن آموزشي در کشور
سال جاري براي نوسازي و مقاوم سازي اماکن آموزشي کشور 40 ميليارد ريال اعتبار اختصاص يافته است.
معاون مشارکت هاي مردمي وزير آموزش و پرورش در جلسه شوراي آموزش و پرورش آذربايجان غربي در اروميه با اعلام اين مطلب گفت: سال گذشته خيرين بيش از 3 هزار و200 ميليارد ريال را براي مدرسه سازي اختصاص داده اند. حيدري با اشاره به برنامه هاي دولت در زمينه آموزش و پرورش گفت: رفع تبعيض در حقوق کارکنان آموزش و پرورش و معلمان از اولويت هاي اين برنامه ها است. استاندار آذربايجان غربي نيز در اين جلسه بر اهميت احداث فضاهاي آموزشي و جذب مشارکت خيرين در اين زمينه تاکيد کرد و گفت: مدارس جديد بايد بر اساس نيازسنجي ها و مکان يابي هاي دقيق احداث شوند.

بارش برف بهاري در تکاب، راه 40 روستا را مسدود کرد
بارش برف بهاري در تکاب باعث بسته شدن راه 40 روستا شد که ارتفاع آن در مناطق روستايي به نيم متر هم رسيد.
بارش اين برف غيرمنتظره باعث مسدود شدن راه ارتباطي 30 روستا در بخش تخت سليمان و 10 روستا در بخش مرکزي شد که اکثر اين راه ها با تلاش مسئولان راه و ترابري بازگشايي شده است.


  تبريز 1385 ، 1385 فقره آتش سوزي 

 

 تبريز - خبرنگار آفرينش
مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني تبريز گفت: شهر تبريز در سال 1385 با 1385 فقره آتش سوزي همراه بوده و ماموران آتش نشاني تبريز، در اين تعداد عمليات اطفاي حريق شرکت کرده  اند.
جليل اميرکاردوست افزود: از مجموع 1385 فقره آتش  سوزي اتفاق افتاده در سال گذشته، بيشترين حريق ها به ترتيب در منازل مسکوني با 320 فقره (23 درصد)، وسايل نقليه با 265 فقره (19 درصد) و معابر و گذرگاه ها با 222 فقره (16 درصد) اتفاق افتاده است.
وي اضافه کرد: در اين آتش سوزي ها 6 نفر جان خود را از دست داده و 88 نفر نيز مصدوم شدند که به کمک نيروهاي عملياتي آتش نشاني تبريز از ميان شعله هاي آتش نجات يافته و به مراکز درماني انتقال يافتند.
اميرکاردوست تصريح کرد: يکي از شاخص هاي مهم براي ارزيابي عملکرد سازمان هاي آتش نشاني در شهرها، فاصله زماني رسيدن آتش  نشانان به محل حادثه است.
وي اضافه کرد: براساس نتايج به دست آمده فاصله زماني رسيدن آتش نشانان تبريز به محل حريق در سال 1385 حدود 6 دقيقه و 40 ثانيه بوده که نسبت به سال 1384، 40 ثانيه کاهش يافته که خود در کاهش خسارات و تلفات ناشي از حوادث مي تواند بسيار موثر واقع شود. مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني تبريز خاطرنشان کرد: خريد تجهيزات و ماشين آلات جديد براي سازمان آتش نشاني تبريز و افزايش برنامه هاي آموزشي - مهارتي ويژه آتش نشانان در کاهش محسوس اين فاصله زماني تاثيرگذار بوده است.
وي گفت: بررسي خريق هاي روي داده نشان مي دهد که علت اصلي 62 درصد آتش سوزي در واحدهاي مختلف ناشي از بي احتياطي، 15 درصد به علل عمدي و 23 درصد نيز به صورت اتفاقي بوده است. بي توجهي رهگذران، اتصالات برق، مجاورت مايعات اشتغالزا نظير نفت با آتش و انتقال حرارت از وسايل گرمايشي به ترتيب عمده دلايل اصلي آتش سوزي ها بوده است.
وي گفت: بررسي ها همچنين نشان مي دهد که بيشترين حريق ها در ساعات مياني روز (13 تا 20) روي داده است. کاهش ميزان هوشياري در اين ساعات از روز و اقدام به پخت وپز مهم ترين علت اين امر مي تواند بوده است.
اميرکاردوست در ادامه اين گفت و گو خاطرنشان کرد: از نظر منطقه بندي وقوع حوادث نيز، نتايج حکايت از آن دارد که حوزه عملياتي ايستگاه شماره يک (يعني نقطه مرکزي شهر) و حوزه عملياتي ايستگاه شماره 2 (ميدان راه آهن و ضلع غربي شهر تبريز) شاهد بيشترين آتش سوزي ها است. واقع شدن بيشتر کارگاه ها و کارخانجات توليدي و جاده هاي پرترددي نظير تبريز - مرند و تبريز - آذرشهر علت اين امر است.
وي افزود: حوزه عملياتي ايستگاه هاي 8 (شهيد ياغچيان) و شماره 9 (ميدان بسيج) نيز در سال گذشته شاهد کم ترين آتش سوزي ها بوده اند.
مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني تبريز همچنين گفت: جمع بندي آمار مربوط به آتش سوزي ها نشان مي دهد که ميزان وقوع آتش سوزي در شهر تبريز طي سال 85 نسبت به سال 84، 15 درصد افزايش يافته است.
وي تصريح کرد: ماه  هاي تابستان سال 85 (با 450 فقره) شاهد بيشترين آتش سوزي ها و پاييز 85 (با 282 فقره) شاهد کم ترين آتش سوزي ها بوده اند.
اميرکاردوست تاکيد کرد: کارشناسان سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري تبريز، ضمن توصيه تمام شهروندان به رعايت کامل اصول ايمني و لحاظ احتياط هاي لازم، هرگونه آتش سوزي يا حادثه را در اسرع وقت و با رعايت کامل خونسردي خود به شماره تلفن 125 گزارش کنند.
وي گفت: همچنين در طول سال 1385، ماموران نجات سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني تبريز، در 331 عمليات مربوط به اين بخش شرکت کرده  اند که نسبت به سال 84 ، ده درصد افزايش يافته است . اين حوادث شامل گرفتار شدن شهروندان در آسانسور، واژگوني خودروها، سقوط افراد از بلندي و گير کردن اعضاي بدن است.
مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني تبريز در ادامه اظهار داشت: براساس آمار موجود در سال 85، ماموران نجات آتش نشاني تبريز در 101 فقره عمليات مربوط به گرفتار شدن شهروندان در آسانسور (31درصد)، 57 مورد گير کردن اعضاي بدن (17 درصد)، 48 مورد هجوم و نفوذ حيوانات موذي به اماکن مسکوني و تجاري شهروندان، 41 مورد واژگوني خودرو و 26 مورد سقوط افراد از بلندي و ده ها حادثه ديگر شرکت کرده اند.
امير کاردوست خاطرنشان کرد: حوادث روي داده در شهر تبريز طي سال گذشته 30 کشته و 80 مصدوم بر جاي گذاشته است و آتش  نشانان موفق شده اند 223 شهروند گرفتار شده شامل 83 زن و 140 مرد را از مرگ و مصدوميت نجات داده و نکته قابل تامل، نقش کودکان در بروز اين حوادث است. به گونه اي که تقريبا در 50 درصد حوادث رخ داده، کودکان و نوجوانان زير 16 سال حضور دارند.


  راه اندازي نخستين سايت مکانيزه خدمات مالياتي در رباط کريم 

 رباط کريم - خبرنگار آفرينش
نخستين سايت مکانيزه خدمات مالياتي موديان به صورت پايلوت با حضور رئيس کل سازمان و مدير کل امور مالياتي تهران و هيات همراه و مسئولان محلي شهرستان رباط کريم در اداره امور مالياتي اين شهرستان راه اندازي شد.
رئيس کل سازمان امور مالياتي استان تهران در اين مراسم گفت: با اجراي اين طرح ارتباط بين مميز و مودي قطع شده و ضمن تسريع در امور از امکان هرگونه تباني بين مميز و مودي جلوگيري مي شود.
دکتر عرب مازاد اين طرح را نقطه مثبتي براي کوتاه تر شدن زمان انجام خدمات مالياتي و عامل مهمي جهت تکريم ارباب رجوع عنوان کرد.
مدير کل امور مالياتي استان تهران نيز گفت: ارباب رجوع ها قبل از اجراي اين طرح براي استفاده از خدمات اداره، بايد به چندين طبقه مراجعه مي کردند اما با اجراي اين طرح صدور گواهي نقل و انتقال و مشاغل تا حد زيادي از اتلاف وقت ارباب رجوع ها کاسته است.
نادر جنتي افزود: خدمات امور مالياتي با راه اندازي مرکز مکانيزه به نيم تا يک ساعت کاهش يافته و در کم ترين زمان به ارباب رجوع پاسخ داده مي شود.
معاون برنامه ريزي و فناوري اطلاعات سازمان امور مالياتي کشور گفت: در اين مرکز اقداماتي که ظرف مدت يک تا دو هفته انجام مي شد، با راه اندازي اين سايت ضمن افزايش دقت در کم ترين زمان ممکن انجام مي شود.
محمدرضا عبدي اظهار داشت: هرگونه پاسخگويي، ابلاغ و امور مربوط به امور مالياتي، توسط سيستم مکانيزه بدون مراجعه به اداره انجام مي  شود.
رئيس اداره امور مالياتي رباط کريم گفت: حجم زياد مراجعين و کمبود نيروي انساني علت انتخاب اين مرکز به عنوان پايلوت بوده است. امير طيبي افزود: به روز کردن فعاليت هاي کاري از مهم ترين محاسن اين سيستم مکانيزه است.
رئيس گروه مالياتي سيستم مکانيزه نقل و انتقال و مشاغل رباط کريم گفت: در کليه ادارات استان تهران سيستم مکانيزه وجود دارد، اما امتياز سيستم مکانيزه رباط کريم نسبت به ساير ادارات، اجراي کليه خدمات مالياتي به طور مکانيزه است. به گفته مصطفي بيات، نقل و انتقال املاک، صدور گواهي ماده 187 انتقال قطعي و رهني ملک و مشارکت هاي مدني و هرگونه تسويه حساب هاي مالياتي ظرف مدت 48 ساعت توسط اين سيستم انجام مي شود.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش