جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/11/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5203

مظلوميت صنعت فرش
نگذاريم هنر سنتي اقتصادي زمين‌گير شود


ثبت نام تعويض تاکسي هاي فرسوده


جزئيات قرارداد جديد بيمه عمر بازنشستگان


وقايع


ضرب المثل ها


خبرها و سخن‌ها


 مظلوميت صنعت فرش
 نگذاريم هنر سنتي اقتصادي زمين‌گير شود 

 
در مراسمي كه در تاريخ 17 دي ماه 1394 در مركز همايش هاي بين المللي برج ميلاد به مناسبت پنجمين دوره جشنواره ملي تجليل از تلاشگران كيفيت كشور برگزار شد آقاي احد عظيم زاده به عنوان كار آفرين نمونه راجع به صنعت فرش و بي توجهي به اين هنر ملي و فرش ماشيني مطالبي رابيان كرد .فرش ايران در حال حاضر در بازاريابي جهاني با توجه به رقابت كشورهايي چون چين هندوستان تركيه و ... به كارگيري هنرمندان مهاجر فرش و كپي كردن نقشه هاي ايراني با مشكلاتي مواجه شده و در داخل هم روز به روز در مقابل فرش ماشيني بازار خريد را به دليل كم شدن قدرت خريد مردم و تبليغات و تنوع نقش و رنگ فرش ماشيني از دست مي دهد من به خاطر دارم موقعي كه در بانك بيمه ايران مسئوليتي داشتم يك روز از تلويزيون تبليغي بخش شد كه دختر نيمه عريان با آهنگ و رقص آوازي مي خواند سليمون و سليمون قالي رو بكش تو ايوون،بعد نشان مي داد كه يك وانت مولن موكت آورده كه روي من اثر بدي گذاشت كه چرا ما بايستي صنعت وهنر ملي ايران را اين چنين در قبال كالاي بنجل و بي كيفيت با آب و تاب و قسطي فروختن به مردم براي تغييرالگوي مصرف تحميل كنيم . چون با آقاي دها مدير عامل آن وقت شركت فرش ايران دوست بودم به او زنگ زدم و موضوع را با ناراحتي عنوان كردم كه او هم اقدام كرد وبلافاصله آن تبليغ را عوض كردند كه مي توان با مراجعه به آرشيو صدا و سيما از آن به عنوان تجربه تلخ بازاريابي براي اجناس خارجي استفاده كرد .

در اين رابطه با پيشنهاد من و موافقت دها شعبه اي از بانك بيمه در شركت فرش تاسيس كرديم كه فرش قسطي بفروشند به خصوص تسهيلات ويژه اي براي حقوق بگيران گذاشته بوديم و اين امر باعث رونق فرش در اثر دادن قدرت خريد به متقاضيان كم درآمد شد.

خدا رحمت كند آقاي رسام عرب زاده را به من مي گفت من مي خواهم فرش ايراني رااز زير پاي مردم به روي ديوار منتقل كنم و حق اين بود كه چنين كاري را شروع كرده با تابلو فرش هاي زيبا و به ياد ماندني كه فعلا در بنياد عرب‌زاده واقع در خيابان پاسداران با اهداي آنها به شهرداري محل نمايشگاه وجود دارد كه بعد از موزه فرش ايران هر ايراني بايد از اين مجموعه هم بازديد داشته باشد، روي علاقه‌اي كه به اين هنر داشتم و از نزديك شاهد خلق آثار زيبايي در كارگاه عرب زاده به دست شاگردانش اعم از پير و جوان، زن و مرد بودم. دخترم هم مدتي شاگردي ايشان را كرده و تابلو فرش هاي زيبايي را يادگار از آن دوره دارد كه به آن افتخار مي كند.

حال با بررسي ارقام تراز بين المللي متوجه خواهيم شد كه براي صنعت فرش ماشيني چه مقدار از ارز كشور به باد رفته و از ارز حاصله از فرش دست بافت ايراني كه با همه مشكلات از خارج به دست مي آيد چه مي كنيم و ارز حاصله صرف خريد كالاي مصرفي بنجل خارجي مي شود .از اين رو ما نبايد اجازه دهيم بيش از اين صنعت فرش در غربت و بي ياوري قرار بگيرد و به نفع فرش ماشيني ميدان را خالي كرده و در اختيار رقيب قرارگيرد . حال با توجه به نقش موثر فرش در اشتغال و صادرات غير نفتي مي توان با سياست‌گذاري و برنامه ريزي صحيح با استفاده از تجارب گذشته وافراد خبره و با تجربه و اين صنعت و ساير متخصصين دست اندركار طرحي به اجرا درآورديم و اين بنياد ناصحيح را براندازيم.

محمد حسين سدهي نيا

كارشناس پولي و بانكي


 ثبت نام تعويض تاکسي هاي فرسوده 

 
طرح تعويض و جايگزيني 90 هزار تاکسي فرسوده سراسر کشور از فردا آغاز مي شود.به گزارش برنا، معاون توسعه امور شهري و روستايي وزير کشور با اشاره به آغاز طرح تعويض و جايگزيني تاکسي هاي فرسوده کشور از 12 بهمن گفت: ثبت نام همه تاکسي هاي مدل 83 و قبل از آن آغاز مي شود و اين تاکسي‌داران بايد به دفاتر پيشخوان دولت در سراسر کشور از جمله تهران مراجعه کنند.

خندان دل افزود: مدارک لازم براي ثبت نام عبارتند از: اصل پروانه بهره برداري، اصل پروانه فعاليت، اصل کارت خودرو، اصل کارت ملي و اصل سند خودرو (برگه سبز) است.وي گفت: مراجعه کنندگان هنگام ثبت نام و ارائه مدارک اولويت خود را براي دريافت خودروي سمند يا پژو 405 اعلام و همچنين از سه بانک تجارت، ملت و يا پارسيان به عنوان بانک عامل خود يکي را انتخاب کنند.

رئيس سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي کشور افزود: براي جلوگيري از ازدحام، فردا تاکسيداراني که رقم سمت راست پلاک تاکسي آنها به دو ختم مي شود به دفاتر پيشخوان سراسر کشور مراجعه کنند و همين‌طور پس‌فردا تاکسيداراني که رقم سمت راست پلاک تاکسي آنها به سه ختم مي شود مراجعه خواهند کرد و به همين ترتيب تا تاکسي هايي که رقم راست پلاک آنها به يک ختم مي شوند در 21 بهمن ماه به دفاتر پيشخوان دولت مراجعه کنند.

خندان دل افزود: براساس برنامه ريزي، وام 20 ميليون توماني با نرخ 16 درصد و براي دوره بازپرداخت چهارساله که ماهانه حدودا 570 هزار تومان قسط بازپرداخت تعيين شده است به رانندگان تاکسي تعلق مي گيرد. وي همچنين گفت:‌ مبلغ 5 ميليون تومان هم از طرف دولت براي اسقاط خودروي فرسوده تعلق مي گيرد و مانده مبلغ خودرو را تاکسيران پرداخت خواهد کرد.

معاون توسعه امورشهري و روستايي وزير کشور افزود: پس از اتمام مهلت ثبت نام مراحل کنترل و تائيد اطلاعات و نيز مراجعه داوطلب به بانک و نيز مراکز اسقاط خودرو مراحل بعدي جايگزيني است.خندان دل گفت: تحويل خودروهاي نو از اسفند ماه سال جاري با تحويل 8 هزار دستگاه آغاز مي شود.

معاون توسعه امور شهري و روستايي وزير کشور افزود:‌ در فروردين سال آينده، 7 هزار دستگاه و بعد از آن از ارديبهشت تا شهريور ماه ماهانه 15 هزار دستگاه خودروي نو تحويل متقاضيان مي شود به طوري که در پايان شهريور ماه، 90 هزار دستگاه تاکسي فرسوده جايگزين خواهد شد.


 جزئيات قرارداد جديد بيمه عمر بازنشستگان 

 رئيس کانون عالي مستمري‌بگيران و بازنشستگان سازمان تامين اجتماعي ضمن اعلام جزئيات قرارداد جديد بيمه عمر بازنشستگان تحت پوشش سازمان گفت: سه ميليون تومان غرامت فوت پرداخت مي شود. علي‌اصغر بيات در گفتگو با مهر در مورد قرارداد جديد بيمه عمر بازنشستگان گفت: بيمه عمر اين افراد در سال جاري با بيمه ايران منعقد شده به طوري که 36 هزار تومان از مبلغ بيمه عمر از سوي سازمان تامين اجتماعي و 2880 تومان نيز در يک مرحله از حقوق بازنشستگان کسر مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه مساعدت سازمان تامين اجتماعي براي بيمه‌ عمر بازنشستگان اقدام مهمي است که سال گذشته انجام شده است، گفت: افرادي که تحت پوشش بيمه درمان هستند و از بيمه تکميلي نيز برخوردارند، تحت پوشش بيمه عمر قرار مي‌گيرند. رئيس کانون عالي مستمري‌بگيران و بازنشستگان سازمان تامين اجتماعي تاکيد کرد: بيمه اين افراد تا 95/8/30 ادامه دارد و از اول اسفند ماه نيز نسبت به دريافت پرونده‌ها براي پرداخت غرامت بيمه عمر اقدام خواهيم کرد.

به گفته بيات، غرامتي که هر يک از افراد پس از فوت دريافت مي‌کنند، سه ميليون تومان است. وي گفت: بيش از دو ميليون و 500 هزار بازنشسته سازمان تامين اجتماعي تحت پوشش بيمه عمر هستند.وي با اشاره به اينکه بازنشستگان نياز به حمايت سازمان‌ و دولت دارند، گفت: اقدامات و برنامه‌ريزي‌هاي خوبي براي ارائه تسهيلات و خدمات به اين افراد از سوي تامين اجتماعي انجام شده که يکي از اين اقدامات، بيمه عمر، بيمه تکميلي و اقدام ديگر نيز اجراي برنامه‌هاي سياحتي و زيارتي براي بازنشستگان است.


 وقايع 

 دستگيري سارقان تجهيزات مخابراتي در سلماس

فرمانده انتظامي شهرستان سلماس گفت: سارقان تجهيزات دکل هاي مخابراتي در اين شهرستان دستگير شدند.سرهنگ حسين رمزي در مصاحبه با ايرنا افزود: در پي چندين فقره سرقت در اين شهرستان ماموران با حساسيت بيشتر وارد عمل شده و با انجام کارهاي اطلاعاتي موفق شدند سارقان حرفه اي که داراي سابقه قضايي دارند، را شناسايي کنند.

وي اضافه کرد: ماموران با کسب مجوز قضايي يکي از سارقان را به صورت نامحسوس زير نظر گرفتند و موفق شدند سارقان را در هنگام خروج از شهرستان سلماس دستگير کنند.وي اظهار کرد: متهمان در بازجويي هاي پليسي به سرقت از تجهيزات دکل هاي مخابراتي که به ارزش پنج ميليارد ريال بود، اعتراف کردند.

فرمانده انتظامي سلماس افزود: در اين رابطه سه سارق حرفه اي دستگير و پس از تشکيل پرونده مقدماتي براي انجام مراحل قانوني تحويل مقام قضايي شدند.مقابله با سرقت از جمله برنامه هاي مهم انتظامي آذربايجان غربي است و با توجه به تلاش هاي صورت گرفته، وقوع اين جرم در استان در 2 سال گذشته کاهش يافته است.

کشف بيش از 15 ميليارد ريال کالاي قاچاق

فرمانده درياباني استان هرمزگان گفت: 15 ميليارد ريال کالاي قاچاق شامل البسه، لوازم برقي، کفش، لاستيک و دخانيات کشف شد.سرهنگ علي ميرشمسي فرمانده درياباني استان هرمزگان در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ در رابطه با کشف بيش از 15 ميليارد ريال کالاي قاچاق اظهار داشت: در راستاي مبارزه با قاچاق کالا و ارز طي يک عمليات ماموران موفق به شناسايي و توقيف بيش از 50 دستگاه خودروي قاچاقچيان شدند.وي افزود: بيش از 15 ميليارد ريال انواع کالاي قاچاق شامل البسه، لوازم برقي، کفش، لاستيک و دخانيات کشف شد.

سرهنگي ميرشمسي گفت: در اين رابطه 54 قاچاقچي دستگير و طي مراحل قانوني به مراجع قضايي معرفي شدند.

12كشته در آتش‌سوزيِ حومه مسکو

در جريان تلاش براي مهار يک آتش‌سوزي که در کارخانه‌اي در شرق مسکو روي داد، 12 جسد يافت شد که جسد سه کودک نيز در ميان آنها ديده مي شود. به گزارش ايسنا، پليس در حال تحقيق درباره علت مرگ اين افراد است. هويت اجساد هنوز شناسايي نشده و احتمال داده مي شود که کارخانه عمدا آتش زده شده باشد تا اسناد و شواهد مربوط به مرگ اين افراد نابود شوند.

به گزارش يورونيوز، اين آتش سوزي بزرگ که بامداد روز يکشنبه رخ داده به 3000 مترمربع از فضاي کارخانه آسيب رساند و بخشي از آن را کاملا نابود کرد.

زلزله 3.1 ريشتري لواسان را لرزاند

زلزله اي با قدرت 3.1 ريشتر لواسان در استان تهران را لرزاند

به گزارش مهر، بر اساس اعلام سايت ژئوفيزيک دانشگاه تهران اين زلزله با قدرت 3 و يک دهم ريشتر، در ساعت 8 و 35 دقيقه صبح روزگذشته لواسان را لرزاند.اين زلزله در عمق 11 کيلومتري زمين و در 35.81 درجه شمالي و 51.57 درجه شرقي در فاصله 6 کيلومتري لواسان، 11 کيلومتري تجريش و 14 کيلومتري قشم به وقوع پيوسته است. خسارتي از اين زمين لرزه گزارش نشده است.

سرقت مسلحانه از يک طلا فروشي در مشهد نافرجام ماند

سرقت مسلحانه از يک طلا فروشي در بلوار طبرسي مشهد با اقدام به موقع صاحب مغازه نافرجام ماند.به گزارش ايرنا، دو سارق که شب گذشته قصد سرقت از يک طلا فروشي در خيابان نبوت واقع در بلوار طبرسي مشهد را داشتند با شليک دو گلوله به ويترين مغازه شيشه ها را شکستند ولي با هوشياري و عمل به موقع صاحب مغازه در پايين آوردن کرکره اتوماتيک، موفق به سرقت نشدند.مالک اين طلا فروشي در گفت و گو با ايرنا افزود: دو سارق مسلح با شليک دو گلوله و شکستن شيشه ها قصد ورود به مغازه را داشتند.رضا تابان پور گفت: با کشيدن کرکره، به صدادرآوردن دزدگير و تماس با نيروي انتظامي، سارقان با ناکام ماندن از سرقت، متواري شدند.

وي ادامه داد: هيچ سرقتي توسط سارقان انجام نشد و اين حادثه تلفات جاني در بر نداشت.

تابان پور افزود: با حضور عوامل پليس آگاهي در محل، تحقيقات در اين زمينه آغاز شده و فيلم ضبط شده حادثه نيز براي بررسي و شناسايي سارقان به کلانتري تحويل شده است.

نيروي انتظامي خراسان رضوي پاسخگويي در اين زمينه را به ساعاتي بعد موکول کرده است.


 ضرب المثل ها 

 ريگ در كفش داشتن!

چرا پا در ره بد مي گذاري؟

متاع دين به دزدان مي سپاري

بيا سوي خدا و بندگي كن!

اگر در كفش خود ريگي نداري!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 خبرها و سخن‌ها 

 تخفيف 27 درصدي براي خوش‌حسابان عوارض شهري

معاون مالي و اداري شهردار تهران از ارائه تخفيف 27 درصدي به پرداخت‌کنندگان خوش حساب عوارض شهري خبر داد. به گزارش (ايسنا)، قدرت‌الله گودرزي در نشست خبري با اعلام افزايش 27 درصدي تخفيف و جايزه پرداخت عوارض شهري گفت: براساس مصوبه شوراي شهر مي‌توانيم تخفيف پرداخت عوارض شهري را تا 27 درصد افزايش دهيم که اين فرصت خوبي براي پرداخت عوارض از سوي مردم است.

وي با بيان اينکه اگر مردم عوارض شهري را پرداخت کنند، شهرداري مي‌تواند در توسعه حمل و نقل عمومي و نگاهداشت شهر پرقدرت‌تر ظاهر شود، تصريح کرد: اگر مردم عوارض خود را به صورت کامل پرداخت کنند مي‌توانيم خط هفت مترو را در سال 95 و خط 6 را در سال 96 افتتاح کنيم که گامي بزرگ بر کاهش ترافيک است. معاون مالي و اداري شهردار تهران با بيان اينکه فيش‌هاي پرداخت عوارض سال جاري ميان مردم پايتخت توزيع شده است، گفت: در سال 86 ميزان تحقق درآمدهاي پايدار شهرداري تهران 12 درصد بوده؛ اما حالا اين رقم به بالاي 40 درصد رسيده است که شاهد رشد خوب و قابل توجهي در اين زمينه بوده‌ايم. گودرزي با بيان اينکه در صورت پرداخت عوارض شهري از سوي مردم 400 ميليارد تومان به حساب درآمدهاي پايدار شهرداري واريز مي‌شود، درخصوص ميزان بدهي مردم به شهرداري نيز به ايسنا گفت: از سنوات قبل 900 ميليارد تومان بدهي مردم به شهرداري وجود دارد که با احتساب اين 400 ميليارد تومان بايد بگويم که شهرداري از مردم 1300 ميليارد تومان طلب دارد.

وي با بيان اينکه مديريت شهري در ارائه خدمات به مردم متعهد است، گفت: درست است که برخي از مردم عوارض خود را پرداخت نمي‌کنند؛ اما شهرداري نمي‌تواند ارائه خدمات به آنها را قطع کند، هرچند که براي افرادي که در سنوات گذشته عوارض خود را پرداخت نکردند، جرايمي در نظر گرفته شده اما در کل نمي‌توانيم به مانند شرکت برق، گاز و يا آب ارائه خدمات به مردم را قطع کنيم و مثلا نمي‌توانيم کوچه آنها را تميز نکرده و زباله‌هايشان را جمع نکنيم. معاون مالي و اداري شهردار تهران همچنين از امکان پرداخت عوارض شهري به دو صورت حضوري و الکترنيکي اشاره کرد و گفت: در ابتداي سال آينده جشن خوش‌حسابي مردم برگزار مي‌شود و افرادي که به صورت اينترنتي عوارض خود را پرداخت کرده باشند امتيازشان دو برابر خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي