جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/11/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5206


تمديد مهلت ثبت‎نام دوره‌هاي بدون آزمون كارشناسي ارشد و پژوهش محور دكتري تخصصي دانشگاه آزاد


برگزاري دوره‌هاي مشترک بين دانشگاه شريف و دانشگاه مک کواري استراليا

دكتر توکلي خبر داد؛
پذيرش 305 هزار نفر در دوره‎هاي کارداني دانشگاه علمي کاربردي


انعقاد قرارداد همكاري بين بزرگترين انستيتو تحقيقات سلامت غذا در اروپا با دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي


خبر


يادداشت


 تمديد مهلت ثبت‎نام دوره‌هاي بدون آزمون كارشناسي ارشد و پژوهش محور دكتري تخصصي دانشگاه آزاد  

 
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي مركز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاداسلامي مهلت ثبت‎نام دوره‌هاي بدون آزمون و پژوهش‌محور دكتري تخصصي و دوره بدون آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي تا ساعت 24 روز دوشنبه 10 اسفند تمديد شد.

كليه متقاضيان دوره دكتري تخصصي بدون آزمون، پژوهش محور و همچنين دوره بدون آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي مي‌توانند تا پايان روز دوشنبه 10 اسفند ماه با مراجعه به سامانه مركز سنجش و پذيرش به نشاني www.azmoon.org ابتدا دستورالعمل ثبت‎نام را مطالعه و پس از كسب آگاهيهاي كامل در مورد رشته موردنظر، در صورت تمايل و داشتن شرايط لازم نسبت به ثبت‎نام اقدام نمايند. شايان ذكر است امكان ويرايش اطلاعات براي اين دسته از متقاضيان تا پايان مدت زمان ثبت‎نام فراهم مي‎باشد و پس از آن امكان تغيير وجود ندارد.


 برگزاري دوره‌هاي مشترک بين دانشگاه شريف و دانشگاه مک کواري استراليا 

 به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشگاه صنعتي شريف، با حضور مجدد هيئت دانشگاه مک کواري استراليا در دانشگاه شريف مقرر گرديد پس از امضاي تفاهمنامه همکاري ميان دو دانشگاه، قراردادهايي براي برگزاري دوره مشترک ميان دو دانشگاه منعقد شود.هيئتي متشکل از اعضاي دانشگاه مک کواري استراليا، در دانشگاه صنعتي شريف حضور يافتند.

دکتر شرر؛ معاون عملياتي و بين الملل دانشگاه مک کواري، آقاي يي مدير دفتر تحقيقات عالي و نفراتي از روابط بين الملل آن دانشگاه از اعضاي اين هيئت بودند. دکتر عبدخدايي، رئيس دانشکده مهندسي شيمي و نفت، دکتر جاهد، مدير دفتر دانشجويان خارجي و دکتر بيات سرمدي، از اعضاي هيئت علمي دانشکده کامپيوتر به همراه آقاي دکتر موقر، مدير روابط بين الملل دانشگاه، ميزباني اين هيئت را بر عهده داشته اند.

گفتني ست؛ در اين ديدار که در دفتر روابط بين الملل برگزار شد، پس از معرفي اجمالي دانشگاه مک کواري توسط معاون عملياتي آن دانشگاه، بحث و تبادل نظر پيرامون نحوه ي همکاري دو دانشگاه آغاز شد. با توجه به مباحث مطرح شده توسط دکتر يي در مورد چگونگي انجام تحقيقات در اين دانشگاه و برگزاري دوره‎‌هاي مشترک موفق، قرار بر آن شد تا پس از امضاي
تفاهم نامه همکاري ميان دو دانشگاه، قراردادهايي براي برگزاري دوره مشترک ميان دو دانشگاه منعقد شود. خاطرنشان مي شود؛ بحث و تبادل نظر پيرامون نحوه ي برگزاري و استفاده از تجربيات دو دانشگاه در برگزاري دوره هاي مشترک تا پايان جلسه ادامه يافت. لازم به ذکر است اين هيئت پيش از اين در آذرماه سال جاري نيز در دانشگاه حضور يافته و با مسئولين دانشگاه شريف ديدار داشته اند.


 دكتر توکلي خبر داد؛
 پذيرش 305 هزار نفر در دوره‎هاي کارداني دانشگاه علمي کاربردي 

 مشاور عالي سازمان سنجش از پذيرش 305 هزار و 332 نفر در دوره هاي کارداني فني و کارداني حرفه اي آموزش مهارتي بهمن ماه دانشگاه علمي کاربردي خبرداد.

حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ثبت‎نام دوره هاي کارداني فني و کارداني حرفه اي آموزش مهارتي بهمن ماه دانشگاه علمي کاربردي از 14 بهمن ماه آغاز شده است و تا 20 بهمن ماه ادامه دارد.

وي افزود: تاکنون تعداد 3 هزار و 382 نفر در دوره هاي کارداني دانشگاه علمي کاربردي ثبت‎نام کرده اند.

مشاور عالي سازمان سنجش خاطرنشان کرد: در مجموع تعداد 305 هزار و 332 نفر در اين دوره ها پذيرش مي شوند که از اين تعداد 161 هزار و 619 نفر به صورت سهميه آزاد و تعداد 143 هزار و 713 نفر به صورت سهميه شاغلين پذيرش خواهند شد. توکلي گفت: اطلاعيه سازمان سنجش حاوي شرايط عمومي و اختصاصي و نحوه ثبت‎نام براي پذيرش در دوره کارداني فني و کارداني حرفه‌اي آموزش مهارتي بهمن ماه دانشگاه علمي کاربردي از روز سه شنبه 13 بهمن ماه بر روي سايت سازمان سنجش قرار گرفته شده است.

وي افزود: ثبت‎نام در اين دوره ها منحصرا از طريق سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org صورت مي‎گيرد.


 انعقاد قرارداد همكاري بين بزرگترين انستيتو تحقيقات سلامت غذا در اروپا با دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي 

 به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي شهيدبهشتي، انستيتو Rikilt، بزرگترين انستيتو تحقيقات سلامت غذا در اروپا و دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي تفاهم نامه همکاري امضا کردند.اين تفاهمنامه پس از ماهها مکاتبات اداري و بررسيهاي کارشناسانه به دنبال سفر دکتر علي اصغر پيوندي رئيس دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي و تعدادي از معاونين دانشگاه به هلند و بازديد از دانشگاه Wageningen و انستيتو Rikilt به امضاي طرفين رسيد.

براساس اين تفاهمنامه، همکاري در زمينه انجام پروژه‎هاي تحقيقاتي مشترک، تبادل دانشجو و استاد، آموزش، گذراندن دوره‎هاي تکميلي و فرصت مطالعاتي، مشاوره تحقيقاتي و همکاري با مراکز مرتبط با سلامت غذا ميان طرفين انجام و تسهيل مي‎شود. گفتني است انستيتو تحقيقات Rikiltآزمايشگاه مرجع ملي در دانشگاه Wageningenبراي آناليز و پايش آلاينده‎ها در مواد غذايي و غذاي دام در هلند است.

اين آزمايشگاه همچنين آزمايشگاه مرجع اروپا براي پايش باقيمانده آنتي بيوتيکها و هورمونها در مواد غذايي مي باشد. اين مرکز که در سال 1975 در دانشگاه Wageningenبنيان آن گذاشته شده، مسئوليت تحقيق و توسعه در زمينه ابداع روشهاي پيچيده آناليز و معتبرسازي آنها را دارا مي باشد.

Rikiltهمچنين در مطالعات برآورد ريسک risk assessmentو بحرانهاي سلامت غذا که بصورت اورژانسي در اروپا به وقوع پيوسته، همواره مورد مشورت بوده و در بحران هايي از قبيل بحران آلودگي به آلاينده‏هاي دي اکسين که در دهه هاي گذشته در اروپا به وقوع پيوسته، نقـش محوري را بازي کرده است.

اين مرکز با در اختيار داشتن آخرين و به روزترين تکنيکهاي آناليز دستگاهي، يکي از پيشتازان آناليز آلاينده‌ها در غذا و امور مرتبط با سلامت غذا در دنيا مي‏باشد.

گفتني است دانشگاه Wageningenمعتبرترين دانشگاه هلند است که رتبه يک را در ميان دانشگاه هاي هلند دارا مي باشد.

اين دانشگاه با داشتن چند مرکز تحقيقات و يک بيمارستان آموزشي بزرگ و بسيار مجهز با دارا بودن حدود 10 هزار دانشجو که بيشتر آنها در مقاطع تحصيلات تکميلي آموزش مي بينند، براساس نظام رتبه بندي Times higher educationرتبه 47 جهان و 13 اروپا را دارد. بيشترين تحقيقات دانشگاه Wageningenدر زمينه سلامت غذا بوده که در اين زمينه قطب علمي جهاني محسوب مي‎شود.

لازم به ذکر است در اين بازديد دکتر زرقي معاون تحقيقات و فن آوري، دکتر سلام‎زاده معاون غذا و دارو و رئيس مرکز تحقيقات سلامت غذا، دکتر کبارفرد رئيس آزمايشگاه جامع تحقيقاتي و دکتر يزدان پناه معاون پژوهشي مرکز تحقيقات سلامت غذا و مجري طرح ملي بررسي آلاينده ها در مواد غذايي، نيز حضور داشتند.

در اين سفر جلساتي با روساي دانشگاه، مرکز و بيمارستانWageningenبرگزار شد و طرفين ضمن پرداختن به معرفي و ارائه توانمنديهاي خود در خصوص نحوه همکاري و شرايط تفاهم نامه بحث و گفتگو کردند.

در خاتمه جلسات رئيس دانشگاه و هيئت همراه از بخش هاي مختلف مرکز تحقيقاتRikiltو دانشگاه Wageningenو بيمارستان Wageningenبازديد به عمل آوردند که توسط شبکه هاي تلويزيوني و روزنامه هاي رسمي هلند نيز پوشش خبري داده شد.


 خبر 

 کاهش 40هزار نفري داوطلبان آزمون دکتري

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از کاهش تعداد داوطلبان کنکور دکتري سال 95،نسبت به سال 93 و 94 خبر داد.حسين توکلي در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در مورد آزمون دکتراي سال 95 گفت: آزمون دکتراي سال 95 براي پذيرش دانشجو در هفت گروه آموزشي و 77 کد رشته امتحاني برگزار مي‌شود.

وي بااشاره به ثبت‌نام 158 هزار و 94 داوطلب در اين آزمون گفت: 67 هزار و 382 داوطلب زن و 90 هزار و 712 داوطلب ثبت نام کننده مرد بودند که از اين تعداد 80 هزار و 515 نفر در گروه آموزشي علوم انساني، 20 هزار و 612 نفر در علوم پايه، 31 هزار و 801 نفر در گروه فني و مهندسي، 11 هزار و 854 نفر در گروه کشاورزي و منابع طبيعي، 7497 نفر در گروه هنر، 1417 نفر در گروه دامپزشکي و 4398 نفر در گروه زبان ثبت نام نموده‌اند.مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از کاهش تعداد داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون دکتراي سال 95 نسبت به سال‌هاي 94 و 93 خبر داد و گفت: تعداد داوطلبان آزمون دکتراي سال گذشته 201 هزار و 660 نفر و سال 93 نيز 240 هزار و 391 نفر بود. به عبارت ديگر تعداد داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون دکتراي سال 95، 43 هزار و 566 نفر نسبت به سال 94 و 82 هزار و 297 نفر نسبت به سال 93 کمتر شده است.

توکلي در ادامه در مورد زمان توزيع کارت شرکت در آزمون و برگزاري آزمون گفت: کارت شرکت در جلسه آزمون از روز سه‌شنبه 11 اسفندماه توزيع مي‌شود و آزمون نيز روز جمعه 14 اسفندماه در حوزه‌هاي امتحاني مربوط برگزار خواهد شد.وي ادامه داد: پس از برگزاري آزمون نتيجه به صورت کارنامه تنظيم شده و کارنامه سنجش علمي شامل نمرات خام، تراز و نمره کل دهه سوم فروردين 95 در اختيار داوطلبان قرار مي‌گيرد و داوطلبان ضرورت دارد براساس محتويات و اطلاع از رشته‌هاي تحصيلي براي بررسي سوابق علمي، آموزشي، پژوهشي، مصاحبه و آزمون تخصصي به دانشگاه‌هاي ذي‌ربط مراجعه کنند.

با حضور دانشمندان 11 کشور جهان؛

چهاردهمين کنگره ژنتيک ايران در دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي‌شود

دومين کنگره بين المللي و چهاردهمين کنگره ژنتيک ايران با حضور دانشمنداني از 11 کشور جهان از يکم تا سوم خردادماه 95 در دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي شود.به گزارش خبرگزاري مهر، در دومين کنگره بين المللي و چهاردهمين کنگره ژنتيک ايران دانشمنداني از کشورهاي آمريکا، آلمان، کانادا، هلند، مصر، فرانسه، ايتاليا و هند حضور خواهند داشت.

ايجاد فضاي تعامل و هم انديشي علمي بين محققان و انديشمندان در حوزه هاي مختلف ژنتيک، حضور اساتيد، دانشمندان، سياستگذاران مرتبط با ژنتيک از ايران و ديگر کشورها و ايراد سخنرانيهاي علمي توسط آنها، تبادل نظر و برگزاري بازديدهاي علمي و ارائه آخرين دستاوردهاي علمي محققان در عرصه هاي مختلف ژنتيک از اهداف اين کنگره به شمار مي‌رود.

همچنين جلب توجه مسئولين کشور (سياستمداران، قانون گذاران و اعضاي دولت) به اهميت ژنتيک و پيشرفت‌هاي خيره کننده آن در سال‌هاي اخير جهت توسعه و پيشرفت کشور، معرفي توان و تجربه انجمن ژنتيک ايران به عنوان يک ساختار مردم نهاد و مشاوري در سياستگذاري از ديگر اهداف اين کنگره محسوب مي شوند.

تدوين مقررات و برنامه ريزي کلان کشور و اجراي برنامه‌هاي متعدد مرتبط با ژنتيک در سطح ملي، برگزاري هم انديشي، نشستهاي تخصصي، کارگاههاي آموزشي و تبادل نظر نيز از ديگر مباحثي است که در اين کنگره مطرح مي شود.

از سوي ديگر، ژنتيک انساني و پزشکي، ژنتيک گياهي، ژنتيک پزشکي قانوني و تعيين هويت، ژنتيک ريزسازواره ها، ژنتيک جانوري، فناوريهاي نوين و پيشرفت هاي فناوري در ژنتيک، ذخاير ژنتيک، سلولهاي بنيادي، اخلاق، قوانين و مقررات و سياست ها، بيوانفورماتيک محورهاي کنگره، جهت ارسال مقالات و برگزاري نشستها و سخنرانيهاي تخصصي هستند.

اين کنگره از يکم تا سوم خردادماه 95 در دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي شود.


 يادداشت 

 ردپاي اثر پروانه‌اي در زندگي‌هاي ما؛

هيچ عملي بدون عكس العمل نخواهد بود

زهرا كيان‌بخت

احتمالاً در ارتباط با «اثر پروانه‌اي» چيزهايي شنيده يا خوانده‌ايم. براساس اين اصل، اگر پروانه‌اي در اقيانوس اطلس، بال بزند؛ اين بال زدن مي‌تواند باعث ايجاد طوفاني عظيم در فلوريدا شود. درواقع براساس اين ايده، كوچكترين عملها در عالم، مي‌تواند باعث به وجود آمدن باورنكردني‌ترين عكس‌العمل‌ها گردد.

يعني همه چيز هر چند به نظر ما بي‌ارتباط به هم باشند، كاملاً تحت تاثير و تاثر هم قرار دارند. اثر پروانه‌اي يا نظريه‌ي آشوب، بيانگر اين است كه جزئي‌ترين مسائل مي‌توانند در آينده آثار بزرگي از خود برجاي گذارند.

اين اصل، قابل تطبيق با زندگي ما نيز هست. نوع سلوك و سخن و رفتار و گفتار ما، مي‌تواند به طور غيرقابل تصوري باعث به وجود آمدن بزرگترين شادي‌ها يا اندوه‌ها شود. در ادامه، به يك نمونه از اين نوع اشاره مي‌كنيم.

«داشت كارهاش رو انجام مي‌‍داد و سرش تو لپ‌تاپ بود كه با صداي اس‌ام‌اس، تمركزي كه تازه براي خودش جمع كرده بود، ازهم پاشيد.

با خودش گفت عيبي نداره، يه چند دقيقه استراحت مي‌كنم و دوباره شروع مي‌كنم. از همون جا كه نشسته بود، دستش رو دراز كرد و گوشي رو از روي ميز برداشت. يكي از همكلاسي ها بود. مساله‌ي كوچيكي رو كه ديروز توي دانشگاه اتفاق افتاده بود، پيش كشيده بود و با لحن تند، شماتتش كرده بود. چند بار پيامش رو خوند. بيشتر از همه داشت به اين فكر مي‌كرد كه مساله به اين بي‌اهميتي، چرا بايد باعث بشه دوستش اين قدر تند و دوآتيشه بهش پيام بده و بازخواستش كنه؟‌ بهش جوابي نداد.

دلخور شده بود. يه جور ديگه‌اي روش حساب مي‌كرد. بعد از اون، تا دو سه ساعت مشغول كار بود ولي اين دلخوري همش توي ذهنش مثل باد سردي مي‌پيچيد و كدري روحش رو بيشتر مي‌كرد. كارش كه تموم شد بلند شد لباس‌هاش رو پوشيد و رفت بيرون. حرفهاي همكلاسيش و نقد تندش رو نمي‌تونست فراموش كنه. سوار تاكسي شد. چند دفعه موقع سوار شدن به راننده گفت كه نرسيده به ميدون پياده مي‌شه. راننده انقدر فكرش مشغول بود اصلا انگار نه انگار كه چنين چيزي رو نه يك بار- اونم چند بار- شنيده.

راحت پيچيد توي يكي از فرعي‌ها كه كم‌ترافيك‌تر بود. از اين فرعي كه در مي‌اومد دقيقا مي‌‍رسيد به ميدون. اين كار راننده، و بي‌دقتيش باورنكردني بود. شروع كرد به جر و بحث با راننده كه: من كه گفته بودم نرسيده به ميدون...

موقع پياده شدن هم چنان در ماشين رو كوبيد كه ولوم صداي راننده بالاتر و بالاتر رفت. از اون راننده‌ها بود كه تا سوار ماشينش مي‌شدي مي‌گفت در رو آهسته ببند برادر!

بي‌توجه به غرغرهاي راننده، توي خيابون بر خلاف جهت ماشين‌ها مشغول پياده‌روي شد. به راننده فكر كرد. چه قدر رفتارش رفتار هميشه نبود. بدتر از اين موقعيتها براش پيش اومده بود و اون، خيلي ريلكس، سعي كرده بود عصبي نشه. به خودش حق داد. از خونه كه اومده بود بيرون، از دست همكلاسيش عصباني بود و حالا بگي‌نگي عصبانيتش رو سر راننده‌ي سربه هوا خالي كرده بود. خشمش مثل آبي بود كه ريخته باشند و ديگه نشه جمع كرد.

ديگه تا دنيا دنيا بود هم شايد راننده رو نمي‌ديد تا از دلش دربياره. خلاصه كه پكر از اين مشاجره، راهش رو گرفت و توي اولين چهارراه ناپديد شد.

از اون طرف، راننده تاكسي كه با اين دعوا و چند تا دعواي قبل از اون در طول يك روز، كاملا شارژ خالي كرده بود و خسته و كلافه شده بود، راهش رو به سمت خونه كج كرد. عصبانيت از وجناتش مي‌باريد. اعصابي براش نمونده بود. چند تا خيابون اون‌ورتر، توي همين پريشوني‌هاي فكري و عصبانيت‌هاش كاملا غرق شده بود كه نتونست موتوري‌اي رو كه يك‌آن جلوش پيچيد ببينه و...»

فرداي اون روز، توي دانشگاه، جناب همكلاسي بابت تندي و اس‌ام‌اس شتابزده‌اي كه فرستاده بود نيمچه‌عذرخواهي‌اي كرد و قضيه به زعم هر دو، تموم شد. اما همكلاسي هيچوقت نفهميد چطور حركت ديروزش و پيام تندي كه نوشته بود، شده بود سرآغاز يك قصه. قصه‌ي راننده و مشاجره و عصبانيت و موتوري‌اي كه ديگه زنده نبود...


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي