جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/02/01 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - شنبه نسخه شماره 2740

گزارش آفرينش از مراسم بزرگداشت رضاکيانيان
رضا کيانيان: خود را مديون سينما و تئاتر ايران مي دانم


مجوز "تلخ کام" کام اسماعيل فصيح را شيرين کرد


يادي از شاعر رنگ ها به بهانه سالگرد درگذشت سهراب سپهري


كوچه پس كوچه ها


تدوين "يک مشت پر عقاب" پايان يافت


"فراموشي" ايرانمنش به پايان مي رسد


واکنش هاي مثبت و منفي نسبت به کتاب "حافظ به روايت عباس کيارستمي"


مراسم بزرگداشت پروين اعتصامي در قم برگزار شد


  گزارش آفرينش از مراسم بزرگداشت رضاکيانيان
 رضا کيانيان: خود را مديون سينما و تئاتر ايران مي دانم 

هنرمندان و علاقمندان سينما 29 فروردين ماه گردهم آمدند تا در مراسم بزرگداشت رضا کيانيان شرکت کنند.
در اين مراسم  با پخش مستند "بعد از خانم شماره 11" ساخته طاها پارسا شجاع نوري و با حضور هنرمنداني همچون بهمن فرمان آرا، کيومرث پوراحمد، فرهاد توحيدي، رضا ميرکريمي، اصغر بيچاره، عليرضا شجاع نوري، امير اثباتي، مجيد ميرفخرايي، بابک محمدي، سروش صحت برپا شده بود; رضا کيانيان گفت: خود را مديون سينما و تئاتر ايران مي دانم که در آن ها بزرگ شدم.
وي بزرگترين معلمش را در تئاتر برادر بزرگترش داوود دانست و گفت: در کنار خانواده، همسر و دوستانم معنا پيدا مي کنم و خود را مديون آن ها مي دانم.
اين بازيگر سينما در پاسخ به کامران ملکي مجري برنامه که او را استاد رضا کيانيان خطاب کرده بود، گفت: معناي لقب استاد را براي خود نمي دانم، زيرا هنوز خيلي بايد بياموزم.
کيانيان درباره ساخت فيلم هاي مستند درباره هنرمندان سينما گفت: وقتي اين پروژه مطرح شد، نمي دانستم جزو افرادي هستم که براي ساخت اين فيلم ها انتخاب شده ام. اما خوشحال شدم که قرار است چنين مجموعه اي از سينماگران ايراني ساخته   شود، چون معتقدم هرچند ما سينماي خود را همانند ديگر مسائل مان دست کم مي گيريم، اما سينماي ما حرفي براي گفتن دارد و جاي خوشحالي است که هنرمندان آن شناخته شوند.
وي ادامه داد: طاها شجاع نوري را براي ساخت اين فيلم انتخاب کردم چون او را از قبل مي شناختم و به فيلم هاي کوتاهي که ساخته بود، علاقمند بودم. بازيگر يک بوس کوچولو" گفت: براي ساخت اين مستند دو شرط گذاشتم، اول اين که با کسي مصاحبه نشود و ديگر اين که تکه تکه فيلم هايم را نشان ندهند، چون معتقدم نبايد افراد را در شرايطي قرارداد که ناچار به تعارف کردن بشوند و نتوانند حرف دلشان را بگويند. کيانيان که در فرهنگسراي هنر (ارسباران) سخن مي گفت; درباره علاقه اش به بازيگري ادامه داد: هميشه علاقه مندم وراي زندگي روزمره را کشف کنم، چون چيزهاي زيادي در اين دنيا وجود دارد که من آن ها را نديده و کشف نکرده ام و بازيگري به من کمک مي کند که آن ها را کشف کنم. وي تاکيد کرد: اين فيلم کاملا به طاها تعلق دارد و من در ساخت آن هيچ دخالتي نداشته ام. تنها خود را در اختيار او گذاشتم تا فيلمش را بسازد و ساخت فيلم از اين جهت هم براي من جالب است که نويسنده و کارگردان آن هر دو تحصيلات شهرسازي و معماري دارند. در اين مراسم که به همت موسسه توسعه تصوير شهر و سازمان فرهنگي هنري شهرداري برگزار شد، بهمن فرمان آرا ضمن تقدير از اقدام شهرداري در ساخت اين مجموعه گفت: يکي از نکات مهم اين اقدام اين است که به فيلم سازان جوان فرصت داده مي شود تا درباره پيشکسوتان سينما، فيلم بسازند و امشب هرچند بزرگداشت رضا است اما شب طاها شجاع نوري هم هست که اين فيلم را ساخته است.
اين فيلمساز رضا کيانيان را بازيگري استثنايي در سينماي و تئاتر ايران توصيف کرد و گفت: او بازيگر، نقاش، گرافيک، نويسنده، مخترع، معلم و شعبده باز است و گواه اين ادعا برگزاري نمايشگاه مجسمه هاي او در روز 8 ارديبهشت ماه، نگارش چندين کتاب درباره ي بازيگري و اختراع شغل بازيگرداني در سينماي ايران است.
به گفته ي فرمان آرا رضا کيانيان بازيگري است که تماشاگران را مسحور خود مي کند و از اين جهت او يک شعبده باز است.
وي ادامه داد: رضا شغل بازيگرداني را در سينماي ما اختراع کرده که من به او پيشنهاد کردم، دست کم اين يک کار را براي ما کارگردان ها بگذارد تا انجام دهيم، اما از آنجا که او اين شغل را اختراع کرده مسووليت ديگر کساني که اين کار را انجام مي دهند با اوست!
کارگردان "خانه اي زير آب" بازيگران را در سينماي ايران به دو دسته تقسيم کرد و توضيح داد: دسته اول ستارگاني هستند که شخصيت خودشان بر نقش هايشان سايه مي اندازد و تنها بر جاذبه هاي خود در مقابل دوربين تکيه مي کنند، اما دسته دوم که رضا هم جزو آن هاست بازيگراني هستند که خود را در نقش هايشان حل مي کنند.
وي در پايان سخنان خود گفت: در حرفه اي که هيچ کس ياور کسي نيست، رضا کيانيان رفيق و ياور خوبي براي دوستان و همکاران اش است.  اصغر بيچاره ديگر هنرمند پيشکسوت حاضر در مراسم گفت: بعد از 64 سال کار حرفه اي گاه مي بينم، جوانان 17، 18 ساله چيزي را پيدا کرده اند که من آن را نديده ام و به همين خاطر هميشه خود را کارآموز مي دانم.
مراسم تقدير از کيانيان، طه  شجاع نوري و شادمهر راستين نويسنده فيلمنامه توسط اصغر بيچاره، کيومرث پوراحمد و سهيل جهان بيگلري مديرعامل موسسه توسعه تصوير شهر برگزار شد.
همچنين در اين مراسم طاها شجاع نوري درباره ساخت فيلم خود گفت: بعد از مطرح شدن اين پروژه بسيار علاقمند بودم، آقاي کيانيان را راضي کنم تا اجازه دهند من فيلمشان را بسازم، به همين خاطر نمونه کار هاي زيادي جمع کردم تا ايشان را راضي کنم، اما ايشان خودشان با من تماس گرفتند و به من پيشنهاد کردند فيلمشان را بسازم و به همين دليل خيلي هيجان زده شدم.
وي ادامه داد: براي توليد يک مستند خوب گروه حمايت کننده مادي و معنوي و سوژه خيلي به فيلمساز کمک مي کند و براي من که دانشجوي شهر سازي هستم، خيلي جذاب است که فيلم هاي مستند جذابي با حمايت شهرداري ساخته  شود.
وي به تمام علاقمندان مستند سازي پيشنهاد کرد: حتما مستندي را درباره رضا کيانيان بسازند و ادامه داد: ايشان طوري با شما همکاري مي کنند که مي توانيد چشمتان را ببنديد و باز کنيد و ببينيد ساخت فيلمتان تمام شده است. شجاع نوري درباره ي شيوه ي ساخت فيلم اش گفت: در اين شيوه ي مستند، وقايع را بازسازي مي کنيم. هيچ کدام از اتفاقات فيلم در لحظه خلق نشده اند، بلکه براي تمامي آنها فيلمنامه و دکوپاژ داشتيم.
تيمي  که در اين فيلم حضور داشتند، 11 نفر بودند و بعد از نفر يازدهم که خانم فريبا کامران بود، آقاي کيانيان حضور داشت و مرد بدون شماره ما بود.
شادمهر راستين نويسنده فيلمنامه نيز گفت: طاها در ساخت فيلم به اين نکته توجه داشت که يکي از ويژگي هاي رضا کيانيان بازيگري است و تلاش کرد تا وجوه ديگر او را هم نشان دهد.
همچنين عليرضا شجاع نوري پدر طاها با ابراز خرسندي از ساخت اين فيلم گفت: هيچ نقشي در ساخت اين فيلم نداشتم، هنر طاها اين بود که لوحي را در مقابل شبنم رنگارنگ رضا کيانيان گرفت و او به خوبي بر اين لوح نشست من از ديدن اين فيلم لذت مي برم.
مراسم بزرگداشت " رضا کيانيان " بازيگر سينماي ايران روز چهارشنبه 29 فروردين ماه در محل فرهنگسراي ارسباران (هنر ) با حضور جمعي از اهالي سينما و تئاتر برگزار شد.


  مجوز "تلخ کام" کام اسماعيل فصيح را شيرين کرد  


رمان "تلخ کام" اسماعيل فصيح سرانجام مجوز نشر گرفت
 اين رمان که حدود نه ماه در انتظار کسب مجوز بود، در بيش از 200 صفحه نگارش شده، و به گفته ي نويسنده، به نوعي دنباله ي مضمون آثار قبلي اوست. فصيح که تا امروز حدود 20 رمان را منتشر کرده است، چندي پيش هنگام بستري بودن در بيمارستان، دل مشغولي خود را انتشار اين رمان عنوان کرده بود، که از سوي نشر آسيم منتشر خواهد شد..همچنين قرار است "شهباز"، "زمستان 62" و "درد سياوش" اين داستان نويس پيش کسوت به زودي تجديد چاپ شوند.  اين کتاب ها توسط نشر يادشده به ترتيب به چاپ هاي دوم، پنجم و دوم خواهند رسيد. "دل کور" فصيح نيز توسط نشر البرز در انتظار چاپ دوازدهم است


 يادي از شاعر رنگ ها به بهانه سالگرد درگذشت سهراب سپهري 

   قايقي خواهم ساخت
خواهم انداخت به آب.
دور خواهم شد از اين خاک غريب
که در آن هيچ کسي نيست که در بيشه عشق
قهرمانان را بيدار کند.
قايق از تور تهي
و دل از آروزي مرواريد،
همچنان خواهم راند
پشت درياها شهري ست
که در آن پنجره ها رو به تجلي باز است
سهراب سپهري در /15مهر/ 1307 در کاشان چشم بر جهان گشود. پدر او اسدا.. سپهري در اداره پست کاشان مشغول کار بود و بر کارهاي ادبي و هنري هم تمايل فراواني داشت. مادرش ماه جبين سپهري ف----روغ ايران بعد از فوت اسدا.. فرزندانش را بزرگ کرد. سهراب به مادرش علاقه زيادي داشت. مادر سهراب در هنگام مرگ سهراب زنده بود و بعد از مرگ او در سن بيش از 90 سال با دنيا وداع کرد.
زندگي سهراب از ابتداي تولد تا سال : 1319
دوره کودکي سهراب که هم نقاش بود و هم شاعر در شهر کاشان سپري شدو او شش سال تحصيلي ابتداي  اش را در دبستان خي-------ام گذراند. در سال اول تحصيلي معلمان به راحتي بچه ها را تنبيه بدني مي کردند. اين کار در زندگي سهراب تاثير گذاشته بود و او در خانه هم ترکه زدن را مشق مي کرد به روي درختان و سنگها و نرده هاي حياط بزرگ خانه شان. او به دليل نقاشي يک بار از معلمش کتک خورد. سپهري دانش آموزي منظم و منضبط و درس خوان بود ولي هميشه از ترس شاگرد اول مي شد. هميشه تکاليف را مرتب و منظم انجام مي داد. هيچگاه در مدرسه نظمش را از کف نمي داد. همواره خطا را مرتکب مي شد او شاگرد خوبي بود ولي هميشه از مدرسه بيزار بود. و در تمامي ايام تحصيل منتظر آخرين زنگ آخرين روز سال بود.
درس ادبيات را هم دوست داشت و هم نداشت. فکر مي کرد چرا يک انسان در سال 9 يا 10 سالگي در سال سوم ابتدايي با اشعار مولوي آشنا شود و در مورد آن در دانشگاه هم مطالعه کند و مي گفت: چرا وقتي انسان چيزي را نمي فهمد بايد مورد مطالعه قرار دهد سپهري خط زيبايي داشت. و علاقه زيادي بر خوشنويسي داشت. زنگ خط، معلم به همه سرخط هايي مي داد و همه موظف به نوشتن آن بودند. يکي از روزهايي که زنگ خط بود، سرخطي به ما داد جور استاد به از مهر پدر بود و سهراب آن را نوشت.
معلم خط از خط او خوشش آمد و آن را به مدير مدرسه که يک شخص با هيبت و داراي عمامه اي سفيد و ريش هاي بلند سياه بود نشان داد او هم خوشش آمد. در بين حياط ايستاد و با صدايي بلند فرياد زد خط زيبايي دارد و ... و سهراب را خواند ولي به دليل اينکه او سواد زيادي داشت ترسيد . چون به آنها آموخته بودند که به شخصي که باسوادتر از بقيه است بايد احترام زيادي گذاشت. بعد سهراب را از زمين بلند کرد و بر او آفرين گفت و در آخر به عنوان جايزه به او يک مداد دو رنگ آبي ، قرمز داد و همه او را به نشانه تحسين کردن تشويق کردند.
در مهرماه 1319 به دبيرستان رفت. دوره اول دبيرستان از مهر بود تا خرداد .1322
سهراب با دو دوست و هم درس و همشريش بنامهاي محمود فيلسوفي و احمد مديحي کنار هم مي نشستند. در دوره دبيرستان درس فارسي بر درس اخلاق تبديل شده بود. کتابهاي فارسي 40 تکه شده بود و معنا در آن کاربردي نداشت و فقط بر الفاظ تکيه بود. در يکي از جلسات ادبيات سهراب در مورد ادبيات طنزي نکته سنجاند گفت و اين گفتن باعث اخراج وي از کلاس شد. در دوره دبيرستان با تمام مشکلات درسي و درسهاي سنگين هيچگاه علاقه اش نسبت به ادبيات کم نشد بلکه بيشتر هم شد. در اين دوره شعرهاي زيبايي مي سرود که اين شعرها گاه به زبان محلي کاشان و گاه به زبان فارسي بود.
بعد از گذراندن دوره دبيرستان و اتمام دوره دوساله دانشسرا به استخدام فرهنگ کاشان درآمد. ( آموزش و پرورش کاشان ) و تا شهريور 1327 در اين اداره خدمت کرد. در اين سال در امتحانات ششم ادبي شرکت کرد و ديپلم دبيرستان را به طور کامل اخذ کرد . از سال 25 تا 27 با شخصي بنام مشفق کاشاني در کاشان آشنايي پيدا کرد. بعد از يک سال به دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران راه پيدا کرد. بعد از آن چند ماه در شرکت نفت کار کرد ولي در اين حال باز هم به شعر و نقاشي علاقه خاصي نشان مي داد. بعد از کارهاي روزمرده اگر وقتي هم آزادي يافت در جلسات ادبي شرکت مي کرد. مانند جلسات شعر مورخ الدوله سپهر. او در سال 1326 چند شعرش را در روزنامه به چاپ رساند ولي وقتي به دانشکده هنرهاي زيبا راه پيدا کرد. دفتر شعرهايش را به چاپ رسانيد. او شعر بيدل و صائب را مي خواند و چون معني و فهم آن برايش سخت بود به محضر استاد فقيد حسين علي منشي کاشاني که از افاضل کاشان بود و سرپرست انجمن ادبي آنجا بود مي رفت. او در اين در نقاشي نام آور شده و تابلوهاي خود را در معرض نمايش گذاشت. بيشتر اين تابلوها را به دوستداران اين هنر اهدا» مي کرد و هيچگاه در برابر اين تابلوها از هيچکس پولي دريافت نمي کرد.
در بين سالهاي 1340 تا 1359 ه. - ش سپهري به اوج خويش مي رسد. آثار هنري و ادبي او ، بويژه شعرهايش ، در سطحي بسيار وسيع ، مورد توجه قرار مي گيرد. در پنج سال نخست اين دوره ، او زيباترين منظومه ها و شعرهايش را مي نويسد:
ص---داي پاي آب ، مسافر و دفتر حجم سب---ز درباره آنها ، نقدها و تحليل هاي فراواني نوشته مي شود. برخي او را به ناديده گرفتن دردها و دوربودن از جامعه متهم مي کنند. اما حتي اينان نيز توفيق عظيم او را در نوشتن اشعاري شفاف با بياني صميمانه و زباني پاکيزه انکار نتوانند کرد. ما نمي دانيم که واکنش او درباره سخنان موافق و مخالف چه بود، اما دقيقا مي دانيم که او در طول بيش از سي سال زندگي هنري و ادبي اش نه مقاله اي نوشت و نه نقد و تحليلي ، نه پاسخي داد و نه به کسي اعتراضي کرد. حتي براي مطرح شدن خود نيز از جايي کمکي نگرفت. سپهري به کاشان بسي---ار علاقه داشت. او به کاشان عشق مي ورزيد. از هر جا خسته مي شد به کاشان پناه مي برد. طبيعت کاشان با وجودش آميخته بود. انس و الفت عجيبي به گلستان داشت.
او به خواندن همواره و انديشيدن هميشه وفادار بود. ساعتها به مطالعه و انديشيدن مي پرداخت; به فلسفه و عرفان عشق وافري داشت. او با آشنايي عميق با زبانهاي فرانسوي و انگليسي و تا حدي ژاپني ، اين امکان را داشت که حوزه آگاهي هايش را گسترش دهد. او با ديدي عرفاني و فلسفي به جهان مي نگريست و براي افزايش آگاهي خود پيوسته مشغول مطالعه بود.
سال 1358، آغاز ناراحتي جسمي و آشکار شدن علائم سرطان خون در سهراب بود. او دي ماه همان سال جهت درمان به انگلستان رفت و اسفند به ايران بازگشت. اما اول ارديبهشت 1359 ، ساعت 6 بعد ازظهردر بيمارستان پارس تهران با دنيا وداع کرد.آرامگاه او در صحن امامزاده سلطان علي، روستاي مشهد اردهال واقع در اطراف کاشان است. بر سنگ قبر او نوشته اند:
... به سراغ من اگر مي آييد
نرم و آهسته بياييد
مبادا که ترک بردارد
چيني نازک تنهايي من ...


 كوچه پس كوچه ها 


 يک شرکت ايراني بخشي از درآمد خود را به "يونيسف" در ايران اختصاص داد
"صندوق کودکان ملل متحد" (يونيسف) از توافق با يک شرکت توليدکننده آب معدني در ايران براي اختصاص بخشي از درآمد اين شرکت به آموزش دختران ايراني خبر داد. بر اساس بيانيه يونيسف که روز پنجشنبه بدست دفتر ايرنا در لندن رسيد، شرکت آب معدني دماوند و يونيسف قرارداد يک ساله اي را براي اختصاص بخشي از فروش محصولات اين شرکت به برنامه هاي آموزش دختران محروم در ايران امضا کرده اند. يونيسف اعلام کرد که براي نخستين بار است که يک موسسه اقتصادي در ايران بخشي از درآمد تجاري خود را براي کمک به برنامه هاي يونيسف اختصاص مي دهد. در بيانيه آمده است، از اين پس آرم يونيسف و شرح مختصري از برنامه هاي اين سازمان در کمک به آموزش دختران در ايران، بر بطري هاي آب معدني دماوند نقش مي بندد.
 جشنواره بين المللي تئاتر کودک با حضور ايران در مغرب شروع شد
 هشتمين جشنواره بين المللي تئاتر کودک مغرب، با حضور گروههاي نمايشي برگزيده از کشورهاي عربستان سعودي، بلژيک، الجزاير، فرانسه، اردن، ترکيه تونس و مغرب در شهر "تازه"ي مغرب، روز پنجشنبه آغاز شد. در آيين گشايش اين جشنواره، دبيرکل وزارت فرهنگ، فرماندار، رييس شوراي شهر، معاون هنري وزارت فرهنگ مغرب و مقامات نظامي و انتظامي اين شهر کشور مغرب حضور داشتند. از ايران علاوه بر مسوول امور فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در رباط، "مصطفي رحماندوست" دبير جشنواره بين المللي تئاتر کودک و نوجوان کشورمان به همراه "سيد محمد صادق موسوي" مدير تالار هنر و مدير اجرايي جشنواره بين المللي تئاتر کودک و نوجوان براي ديدن اجراها و تماس با مسوولان جشنواره مغرب و ساير کشورها حضور دارند. قرار است نامبردگان پس از ديدن اجراهاي مختلف، از تعدادي از گروهها براي شرکت در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان ايران دعوت بعمل آورند.
 جشنواره شهروندان نمونه و برگزيده همداني برگزار شد
جشنواره تجليل از شهروندان همداني که در عرصه هاي مختلف فرهنگي، خدماتي، ورزشي و نوعدوستي نمونه شناخته اند در اين هشر برگزار شد.  اين جشنواره براي دومين سال متوالي از سوي شوراي اسلامي شهر همدان برپا شد. استاندار همدان در اين مراسم گفت: اين جشنواره به منظور قدرداني از شهرونداني است که در انجام رسالت مردمداري و حسن همزيستي، خدمت به جامعه و همچنين اصالت ديني نمونه شناخته شده اند. بهروز مرادي افزود: برگزاري اين جشنواره از سوي شوراي شهر همدان بر اساس پايبندي به دستور دين انسانساز اسلام، کاري بزرگ محسوب مي شود که به ما درس قدرداني و شگرگزاري را مي آموزد. وي گفت: برگزاري اين نوع جشنواره ها نشانگر عمق تمدن در بين مردم همدان است و شهروندان و مسوولان اين خطه تاريخي در هر جشنواره، همايش و مراسمي قدرشناس انسانهاي بزرگ هستند.
  پنجمين جشنواره" نمايش درماني" مهرماه سال جاري درتهران
پنجمين جشنواره نمايش درماني نيمه دوم مهرماه سال جاري در دو بخش" گروه- هاي درماني و گروه هاي آزاد " در تهران برگزار مي شود. به گزارش روز جمعه ستاد خبري پنجمين جشنواره نمايش درماني در اين دوره از جشنواره آثارنمايشي دردو بخش تئاتر صحنه اي(مختص گروه هاي درمان جانبازان اعصاب و روان ) و بخش خياباني (مختص گروه هاي نمايشي آزاد) بر پا مي شود. برپايه اين گزارش " برگزاري " کلاس هاي آموزشي تکنيک هاي نمايش درماني"با حضور استادان تئاتر و روان شناسي از جمله برنامه هاي جنبي پنجمين دوره اين جشنواره است.
 ترکيب آثارايراني بخش بين الملل جشنواره فيلم کودک ونوجوان مشخص شد
يازده فيلم ايراني در بخش بين الملل بيست و يکمين جشنواره فيلمهاي کودکان ونوجوانان به نمايش در مي آيد. فيلمهاي "اتوبوس شب" از کيومرث پوراحمد، "بچه هاي ابدي" از پوران درخشنده، "تصميم کبري" ساخته سيروس حسن پور، "سبز کوچک" از غلامرضا رمضاني، "سبيل مردونه" ساخته جواد اردکاني،"سينه سرخ" از پرويز شيخ طادي و "عاشق" به کارگرداني افشين شرکت از آثار حاضر در بخش رقابتي هستند. "قفل ساز" سياخته غلامرضا رمضاني، "گوشواره" از وحيد موسائيان، "مثل يک قصه" از خسرو سينايي، "نصف مال من ، نصف مال تو" ساخته وحيد نيکخواه آزاد عناوين ديگر فيلمهاي ايراني بخش بين الملل هستند.
 هشت فيلم کوتاه دربخش مسابقه سينماي ايران جشنواره کودک به نمايش در مي آيد
اسامي هشت فيلم کوتاه بخش رقابتي سينماي ايران جشنواره بين المللي فيلمهاي کودکان ونوجوانان مشخص شد. فيلم هاي کوتاه "آب و گل" از محمدعلي صفورا،"روزي کلاغي" ساخته عبدالله عليمراد، "ريشه درآسمان" ساخته فرخنده ترابي، "گنجشک وپنبه دان" از مرتضي احدي و "مادر بزرگ و پروانه" ساخته فاطمه گودرزي از آثار حاضر دراين بخش هستند. "نشاني" به کارگرداني نازنين سبحان سربندي، "همه روزهاي خوب" ساخته هدي جعفري و "مسافر افق" از حميد بهرامي ديگر عناوين بخش مسابقه سينماي ايران را تشکيل مي دهد.
 صفارهرندي: اهميت موسيقي به محتوا و نشاطي است که به جامعه مي دهد
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: صرفنظر از نوع موسيقي نظير سنتي، کلاسيک، پاپ و يا نواحي، محتوي و اثري که يک موسيقي سبب سرزندگي و نشاط يک جامعه را فراهم مي سازد اهميت دارد. به گزارش  روابط عمومي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، "محمد حسين صفار هرندي" در جمع اعضاي هيات مديره خانه موسيقي درعين حال افزود: نشاط جامعه از طريق موسيقي نبايد با موسيقي هاي غيرمتعارفي که تاثير تخريبي دارند، اشتباه شود.
 امضاي توافقنامه همکاري ميان رسانه هاي ايران و ارمنستان
امروز توافقنامه همکاري هاي رسانه يي ميان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و راديو و تلويزيون دولتي ارمنستان در ايروان به امضا رسيد.  در آسياي ميانه ، الکسان  هاراطونيان  رييس شواري راديو تلويزيون ارمنستان گفت: با امضاي اين موافقنامه دو طرف تلاش خواهند کرد تا پايان سال جاري دفاتر خبري خود را در ايروان و تهران افتتاح کنندوي با اشاره به اين که راديو و تلويزيون ارمنستان عضو اتحاديه راديو تلويزيون اروپا ست تاکيد کرد:ما تلاش مي کنيم که صدا و سيما جمهوري اسلامي ايران مشارکت و حضور بيشتري را در اتحاديه راديو و تلويزيون اروپا داشته باشد. وي با تشکر از دعوت صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران براي حضور اين کشور در اجلاس آتي اتحاديه راديو تلويزيون آسيا در تهران خاطرنشان کرد: ما نيز مي کوشيم تا بتوانيم به عنوان عضو ناظر وارد اين اتحاديه شويم.
 طي حکمي از سوي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي
"عباسعلي وفايي" به عنوان سرپرست دبيرخانه شوراي گسترش زبان و ادبيات فارسي منصوب شد."محمد حسين صفار هرندي"، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در حکمي "عباسعلي وفايي" را به سمت سرپرست دبيرخانه شوراي گسترش زبان و ادبيات فارسي اين وزارتخانه منصوب کرد.
 مسوولان بيستمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران مشخص شدند
 به نقل از ستاد خبري بيستمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران، "محسن پرويز"، رييس نمايشگاه کتاب تهران طي احکامي جداگانه مسوولان بيستمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران را معرفي کرد . بنابراين گزارش، طي اين احکام "احسان الله حجتي"، قائم مقام,   "جلال ذکايي", "محمدرضا وصفي", "مجيد حميدزاده" , "حميد قبادي" معاونان رئيس نمايشگاه در بخش  هاي هماهنگي و ارتباطات , امور بين الملل , بخش ناشران داخلي و اجرايي بيستمين نمايشگاه بين المللي کتاب تان معرفي شده اند . گفتني است، بيستمين نمايشگاه بين  المللي کتاب تهران از تاريخ 20 الي 22 ارديبهشت ماه برگزار خواهد شد .
 سوگ نشست حسين حداد برگزار مي شود
سوگ نشست "خواب خاطره " در سوگ نويسنده و پژوهشگر فقيد " حسين حداد" شنبه، اول ارديبهشت، در سالن جلسات انجمن قلم ايران برگزار مي شود. به گزارش واحد خبر حوزه ي هنري، اين مراسم با همکاري مرکز آفرينش هاي ادبي حوزه هنري، انجمن قلم ايران و دفتر کمک آموزشي رشد، با حضور نويسندگان و هنرمندان برگزار مي شود.
 تغيير زمان برپايي در حلقه رندان به يکشنبه هاي آخر هر ماه
زمان برگزاري شب شعر طنز" در حلقه رندان" که يکشنبه هاي اول هر ماه توسط دفتر طنز حوزه هنري در تالار انديشه برگزار مي شد به يکشنبه هاي آخر هر ماه تغيير يافت. به گزارش واحد خبر حوزه ي هنري، ناصر فيض- مدير اجرايي دفتر طنز حوزه هنري- دليل اين تغيير زماني را نزديکي زمان برگزاري اين شب شعر با شب شعر " شکر خند" عنوان کرد وگفت: شب شعر " شکرخند" در شنبه هاي اول هر ماه توسط سازمان فرهنگي، هنري شهرداري تهران برگزار مي شود و به همين خاطر نمي خواستيم که رونق يکي از اين دو شب شعر طنز کاسته شود چرا که بسياري از مخاطبان اين دو برنامه طنز مشترک هستند.
 اخبارفرهنگسراها
- نمايشگاه نقاشي آرمين نوايي با موضوع "نگاهي تازه به طبيعت" از اول تا هفتم ارديبهشت ساعت 9 تا 19 در نگارخانه شماره دو فرهنگسراي هنر برگزار مي شود. روابط عمومي فرهنگسراي هنر اعلام کرد تکنيک آثار اين نمايشگاه رنگ روغن و ... است. نوايي فارغ التحصيل دانشکده هنرهاي زيباست و تاکنون در چند نمايشگاه گروهي و انفرادي داخلي و خارجي شرکت کرده است.
- ثبت نام در کلاس هاي ادبيات فرهنگسراي دانشجو تا پايان هفته اول ارديبهشت ماه ادامه دارد. روابط عمومي فرهنگسراي دانشجو اعلام کرد کلاس هاي آموزش ادبيات شامل کلاس هاي مثنوي پژوهي، حافظ شناسي و عطارشناسي است که در 10 جلسه هفتگي برگزار مي شود. کلاس هاي حافظ شناسي و مثنوي پژوهي در روزهاي سه شنبه هر هفته از ساعت 17 تا 20 و کلاس عطارشناسي چهارشنبه هر هفته از ساعت 15 تا 16/30 برگزار مي شود.
- کارگاه نقد و آموزش فنون پايه شعر و نثر ادبي با همکاري "انجمن شعر و ادب" چهارم ارديبهشت ساعت 16/30 تا 20 در سالن اجتماعات فرهنگسراي تفکر برگزار مي شود. روابط عمومي فرهنگسراي تفکر اعلام کرد اين دوره به مناسبت روز بزرگداشت سعدي شيرازي توسط استاد فکورزاده برگزار خواهد شد.
- دوره آموزشي ترم بهار با عنوان "آموزش هفت هنر" در فرهنگسراي تفکر آغاز شد. در اين دوره آموزش انواع ساز، موسيقي کودکان، کلاس هاي کر، هنرهاي تجسمي شامل طراحي،  نقاشي، رنگ روغن، آبرنگ، خوشنويسي، صنايع دستي شامل معرق، منبت،  سفال، سوزن دوزي، گليم بافي، قاليبافي و کلاس هاي بازيگري در سنين مختلف برگزار مي شود.


  تدوين "يک مشت پر عقاب" پايان يافت  

محمدرضا موييني تدوين سريال "يک مشت پر عقاب" را به پايان رسانيد.  محمود موسوي نژاد، صداگذاري اين سريال را آغاز کرده است، ميکس "يک مشت پرعقاب" نيز در مراحل بعدي، به وسيله ي محمدرضا موييني و محمود موسوي نژاد انجام مي شود.
گفتني است که "يک مشت پر عقاب" محصول سيما فيلم است و تعداد قسمت هاي آن پس از پايان تدوين از 14 به 16 قسمت 45 دقيقه اي افزايش يافته است.
براساس اين گزارش، کارگردان "يک مشت پر عقاب" اصغر هاشمي است و برخي از عوامل ساخت آن عبارتند از: تهيه کننده: بهروز خوش رزم، فيلمنامه نويس: فرهاد توحيدي، آهنگساز فردين خلعتبري، مدير توليد: هومن کبيري، طراح چهره پردازي: مهين نويدي، صدابردار همزمان: فرزام منطقي، مدير تدارکات: مسعود عليشاه و بازيگران: رضا کيانيان، حامد بهداد، خزر معصومي، پرويز پورحسيني، احمد آقالو، آهو خردمند، فريبا کامران، بهرام ابراهيمي، نيره فراهاني، ارسطو خوش رزم، اشکان خطيبي، مهرداد ضيايي، مهدي تقي نيا و با حضور: عليرضا خمسه و هرمز هدايت.


 "فراموشي" ايرانمنش به پايان مي رسد  

با پايان يافتن تصويربرداري "فراموشي"، کار تدوين اين فيلم تلويزيوني آغاز شد.
اين فيلم از 17 بهمن ماه 1385 به کارگرداني رضا ايرانمنش کليد خورد و تصويربرداري آن پس از 23 جلسه در 10 اسفند به پايان رسيد. فيلمنامه فراموشي که به صورت مشترک سيدسعيد رحماني و اعظم تندرو نوشته شده است داستان اين فيلم روايت مردم کارخانه داري به نام بهرام خالصي است که از سوي کارمندانش مورد سو» قصد قرار مي گيرد و کتک مفصلي مي خورد. آن ها پس از کتک زدن او کيف، وسايل و همه اوراق شناسايي اش را هم به سرقت مي برند، اما به هر حال ترتيب او به بيمارستان منتقل مي شود و از مرگ نجات مي يابد اما بعد از به هوش آمدن معلوم مي شود دچار فراموشي شده و به طور موقت حافظه اش را از دست داده است. برخي بازيگران اين فيلم عبارتند از جليل فرجاد، محمد مختاري، اسماعيل سلطانيان، سيما مطلبي، رضا بنفشه خواه، سيروس ميمنت، يوسف برزين هستند. فراموشي از توليدات گروه فيلم و سريال شبکه تهران است که به زودي از اين شبکه پخش مي شود.


 واکنش هاي مثبت و منفي نسبت به کتاب "حافظ به روايت عباس کيارستمي"  

انتشار کتاب "حافظ به روايت عباس کيارستمي" در همين چند روز اول واکنش هاي زيادي را به همراه داشته است. اين شکل تازه خوانش اشعار حافظ که با توجه به نام مشهور کيارستمي، در بازار کتاب اين روزها با استقبال مواجه شده، از سوي اهل ادبيات و مطبوعات و رسانه ها هم مورد نقد و بررسي قرار گرفته و قطعا با گذشت زمان، واکنش هاي بيش تري را هم به دنبال خواهد داشت. کتاب "حافظ به روايت عباس کيارستمي"، حدود ششصد و پنجاه صفحه است،که اولين نقد منفي در باره آن به قلم" امير احمدي آريان".در روزنامه اعتماد چاپ شد


  مراسم بزرگداشت پروين اعتصامي در قم برگزار شد  

مراسم بزرگداشت پروين اعتصامي با عنوان "پروين اختر چرخ ادب" در تالار بعثت سازمان ملي جوانان قم برگزار شد. محمدعلي مجاهدي در اين مراسم، شعرهاي پروين را شعرهايي عفيف دانست و افزود: شعر پروين شعر عروسکي و ويتريني نيست; بلکه چه به لحاظ ساختاري و چه به لحاظ لفظي فاخر و متين است. وي ادامه داد: هنر پروين در اين است که هم متانت لفظ را رعايت کرده و هم فخامت معنا را، و همين ويژگي شعرهاي او را در زمره ماندگارترين آثار شعر فارسي قرار داده است.
مجاهدي همچنين به سبک شعري پروين اشاره کرد و گفت: پروين در غزل و مثنوي و قطعه از سبک عراقي و در چکامه سرايي از سبک خراساني پيروي مي کند. در ادامه مراسم، پس از شعرخواني، شرکت کنندگان در اين مراسم بر سر مزار پروين حضور يافتند و با اهداي دسته گلي، نسبت به مقام اين شاعر پارسي گوي اداي احترام کردند اين مراسم از سوي معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و با همکاري مرکز آفرينش هاي ادبي حوزه هنري قم و سازمان ملي جوانان برگزار شد.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش