جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/02/01 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - شنبه نسخه شماره 2740


اولين جشنواره موسيقي و تئاتر فولکور جهان در ترکمنستان
استقبال کم نظير هنرمندان ذوب آهن اصفهان از جشنواره موسيقي و تئاتر فولکلور جهان

پارک ملي درياچه اروميه قرباني بي توجهي ها


کوتاه و خواندني از ايران زمين و گل گشت


افتتاحمرکز علمي - کاربردي خانه کارگر تبريز


  اولين جشنواره موسيقي و تئاتر فولکور جهان در ترکمنستان 
 استقبال کم نظير هنرمندان ذوب آهن اصفهان از جشنواره موسيقي و تئاتر فولکلور جهان

اصفهان - خبرنگار آفرينش
اولين جشنواره موسيقي و تئاتر فولکلور جهان در کشور ترکمنستان برگزار شد.
در اين جشنواره که از دهم تا بيستم فروردين ماه سال جاري اجرا شد، 12 گروه فولکلور، 11 نمايش، موسيقي و تئاتر از کشورهاي ايران، چين، روسيه، ژاپن، کره جنوبي، ترکيه، آمريکا، هلند، استوني، اتيوپي، ازبکستان، قرقيزستان، عربستان صعودي به روي صحنه رفت.
گروه موسيقي سماع تنها شرکت کننده در بخش موسيقي ايراني در محل بوستان آلتين عصير شهر عشق آباد پايتخت ترکمنستان به اجراي برنامه پرداخت که با استقبال بي نظير مردم روبه رو شد و حدود يکهزار نفر از ترکمن ها براي اجراي برنامه موسيقي سماع در اين بوستان حاضر شدند.
دومين اجراي اين گروه نيز در تالار مختومقلي عشق آباد با حضور حدود 400 نفر از دانشجويان ترکمن و ديگر کشورهاي شرکت کننده انجام شد. 
همچنين در مراسم افتتاحيه و اختتاميه اين جشنواره بين المللي گروه موسيقي سماع طي مراسم ويژه اي به اجراي برنامه پرداخت و به عنوان گروه نمونه جشنواره جوايزي را به خود اختصاص داد.
گروه موسيقي سماع را محمد باقري (آواز ) و مهران قاضي اصفهاني(ني)، (از هنرمندان ذوب آهن اصفهان) محسن طاهرزاده(دف)، بهرنگ محتشميان (سنتور)، بهنام زمانيان (تار)، ابراهيم بابائي (تمبک) و (مدير و سرپرست هنري) عبدالحميد ابراهيمي و حياتقلي حشمتي (هنرمندان ذوب آهن) همراهي کردند.
شايان ذکر است در قسمت نمايش سايه بازي نيز رامين تنگسير (از هنرمندان ذوب آهن اصفهان) تنها شرکت کننده از ايران بود که با اجراي برنامه خود مورد استقبال دانشجويان و اساتيد دانشگاه ترکمنستان قرار گرفت .
اين دو گروه هنري به مناسبت هفته وحدت ميلاد حضرت رسول(ص) و حضرت امام صادق(ع) در جشن ميلاد در سالن سفارت جمهوري اسلامي ايران در حضور سفير جمهوري اسلامي و جمع کثيري از فارسي زبانان و ايرانيان مقيم ترکمنستان به اجراي برنامه پرداختند .
گفتني است اجراي گروه موسيقي و تئاتر سايه ايران بنا به درخواست و استقبال مردم ترکمنستان چندين بار به صورت کامل از شبکه هاي تلويزيون TV4، VATAN، MIRAS آن کشور پخش شد.


 پارک ملي درياچه اروميه قرباني بي توجهي ها  

اروميه- خبرنگار آفرينش
در ميان اکوسيستم هاي خشکي و آبي، جزاير و شبه جزاير به لحاظ چشم اندازهاي خاص، ارزش هاي اکولوژيکي، قابليت هاي اکوتوريسمي و زيستگاهي، درياچه اروميه به لحاظ جلوه هاي خاص، بي نظير و ارزش هاي زيستگاهي منحصر به فردي در جهان و ايران دارد.
آنچه جاي تامل دارد تبعات پروژه اي مرتبط با توسعه منطقه اي و جذب گردشگري است که در درياچه اروميه به مورد اجرا گذاشته شده که بايد رعايت ملاحظات زيست محيطي در کنار توسعه مدنظر قرار گيرد.
از جمله پروژه هايي که مي توان به آن اشاره کرد پروژه ميانگذر درياچه اروميه است. پروژه اي که آذري  نشينان بعد از 28 سال هنوز در انتظار اتمام آن هستند و علاوه بر آن، ناديده انگاشتن اصول اوليه حفظ محيط زيست و حتي توصيه هاي شرع مقدس، هر ناظري را به تعجب و تفکر وا مي دارد.
اگر از آسيب هاي احتمالي زيست محيطي که سازمان حفاظت محيط زيست مدعي آن است بگذريم ارزش اين بزرگراه در توسعه گردشگري، ارتباطات و سرعت بخشي به جريان مبادلات کالا بر هيچ کس پوشيده نيست اما صحنه اي که قبل از هر چيز مقابل ديدگان مسافران نمايش داده مي شود، توجه نکردن به بديهيات اوليه در حراست از منابع طبيعي و جمع آوري زباله ها در معابر ورودي اين مسير است که به چشم مي خورد.
رها شدن بطري هاي يک بار مصرف با ديگر زباله ها در جاده ميانگذر و خود درياچه اروميه و عدم اهتمام جدي در نظام بخشي به وضعيت زيست محيطي اين پروژه چشم انداز بسيار زننده اي ايجاد کرده است.
همچنين اگر از مناظر زشتي که در نتيجه  اقدامات برخي افراد سودجو (افرادي که معلوم نيست با کدامين مجوز بساط فروش اغذيه و تنقلات را در معابر ورودي راه اندازي کرده و درآمدهاي خود را به بهاي نابودي ايجاد منظر زشت اين مسير تمام مي کنند) و بي توجهي متوليان امور محيط زيست در اين محدوده به وجود آمده، بگذريم، اگر خود اين پروژه هيچ تاثير سوئي نداشته باشد به يقين عدم مديريت صحيح، آسيب زا و خطر زا خواهد بود.
معاون طبيعي سازمان حفظ محيط زيست اظهار کرد: فعاليت غيرقانوني و بدون مجوز دکه ها، سرويس هاي بهداشتي غيراصولي، فعاليت شناورها و تعمير آنها و عمليات اجرايي احداث ميان گذر در حاشيه درياچه اروميه باعث ايجاد وضعيت نامناسبي در درياچه اروميه شده است. حميد رعناقد اضافه مي کند: دکه هاي فروش غيراصولي و غيربهداشتي اغذيه و تنقلات با اجازه سازمان همياري شهرداري هاي استان فعاليت مي کنند و باعث مشکلات زيست محيطي فراواني در پارک ملي درياچه اروميه شده اند.
وي ادامه مي دهد: پارک ملي درياچه اروميه زير نظر سازمان حفاظت محيط زيست است اما وقتي متولي ريخت و پاش سازمان همياري است متولي جمع آوري زباله ها نيز بايد اين سازمان باشد.
مدير پروژه ميانگذر درياچه اروميه نيز تصريح مي کند: وظيفه پيمانکار پل شهيد کلانتري ساخت وساز پل بوده و نقشي در جمع آوري زباله ها ندارد.
اصغر ضميري اضافه مي کند: تردد مسافران استان هاي آذربايجان شرقي و غربي در حال حاضر با استفاده از خاکريز داخل درياچه و شناورهاي سازمان همياري انجام مي شود، از طرفي دکه هاي فروش تنقلات به صورت غيرقانوني فعاليت و به مسافران همياري خدمات رساني مي کنند از اين رو متولي نظافت محل نيز بايد اين سازمان باشد.
مسئول واحد درياي سازمان همياري شهرداري هاي آذربايجان غربي نيز مي گويد: پارک ملي درياچه اروميه زيرنظر سازمان حفاظت محيط زيست است و ساماندهي و نظافت جاده منتهي به پل ميانگذر نيز طي جلسه اي بر عهده اين سازمان قرار گرفته است.
علي صلاح لو مي افزايد: سازمان همياري شهرداري هاي استان به غير از جابه جايي مسافران وظيفه ديگري ندارد و درآمدهاي حاصله نيز صرف شناورها و تعمير آنها مي شود و بودجه خاصي براي آسفالت جاده، جمع آوري مراکز فروش تنقلات و نظافت مسير تردد اختصاص نيافته، اما با وجود اين سازمان همياري استان در سمت آذربايجان شرقي اقدام به پاکسازي، جدول کشي، احداث رستوران غذاخوري و نصب سطل  آشغال در محوطه نمود که بخشداري ايلخجي آذربايجان شرقي مانع از اين کار شد و پرونده هم اکنون در دادگاه بررسي مي شود.
وي ادامه مي دهد: تاکنون همکاري لازم بين دستگاه هاي اجرايي در راستاي ساماندهي وضعيت زباله ها وجود نداشته و اقدامي عملي و جدي صورت نگرفته است.
بنابراين وقتي پارک ملي درياچه اروميه به همين سادگي قرباني مي شود و سازمان خاصي متولي رسيدگي به وضعيت نابسامان آن نيست، آيا مي توان به برنامه هاي توسعه اي و گردشگري (نه جذب گردشگر خارجي)، بلکه توسعه ارزش هاي گردشگري اين پروژه اميد بست؟!


 کوتاه و خواندني از ايران زمين و گل گشت 


 اخبار کوتاه از آذربايجان غربي

با تدوين لايحه اي اجرا مي شود
ساماندهي اماکن شهري براي معلولان جسمي- حرکتي
اروميه- خبرنگار آفرينش
عضو کميته تدوين لايحه ساماندهي اماکن شهري براي معلولان جسمي و حرکتي گفت: به زودي لايحه ساماندهي اماکن شهري براي معلولان جسمي و حرکتي در کشور تدوين مي شود.
محمدباقر دارياني، با اعلام اين خبر افزود: کميته اي متشکل از معاونين عمراني استانداري هاي آذربايجان غربي، اصفهان، تهران و مدير کل دفتر فني وزارت کشور و نمايندگاني از وزارت مسکن و شهرسازي به رياست قائم مقام سازمان شهرداري ها و دهياري هاي وزارت کشور تدوين اين لايحه را برعهده گرفته اند.وي شناسايي نيازهاي معلولان جسمي و حرکتي و تدوين ضوابط اجرايي و شرح وظايف دستگاه هاي ذيربط در مناسب سازي فضاهاي شهري براي معلولان جسمي و حرکتي را، از اهداف اين لايحه عنوان کرد.
آغاز طرح مطالعاتي مترو اروميه
طرح مطالعاتي قطار شهري اروميه با تشکيل کميته ويژه آغاز شد.
اين کميته که در جلسه بررسي راهکارهاي تسهيل ترافيک شهري اروميه با نظر معاون امور عمراني استاندار آذربايجان غربي تشکيل شد، موظف است گزارشي از چگونگي راه اندازي قطار شهري در اروميه را با هدف ساماندهي ترافيک اين شهر ارائه دهد.
مدير کل دفتر فني استانداري آذربايجان غربي، رئيس شوراي شهر اروميه و مديرعامل سازمان حمل و نقل و ترافيک شهري شهرداري اروميه اعضاي کميته ويژه پيگيري راه اندازي قطار شهري در اروميه را تشکيل مي دهند.
امسال صورت مي گيرد;
ايجاد آزمايشگاه مرجع صنايع غذايي
مدير کل اداره استاندارد و تحقيقات صنعتي آذربايجان غربي گفت: آزمايشگاه مرجع صنايع غذايي امسال در آذربايجان غربي ايجاد مي شود.
اميني افزود: آزمايشگاه فوق در حال طراحي است و بعد از اتمام در شهرک هاي صنعتي مستقر مي شود. وي کنترل و نمونه برداري از کالاهاي وارداتي و صادراتي و نحوه نظارت بر نمونه برداري ها را از جمله کارهاي صورت گرفته در اين آزمايشگاه ذکر کرد. وي با اشاره به آمار سال گذشته افزود: در سال گذشته 674 گواهينامه مربوط به صادرات، 3226 مورد گواهينامه واردات از سوي اين اداره کل صادر شد.وي 15 مورد اعلام تخلف واحدهاي توليدي و خدماتي، صدور 467 پروانه کاربرد علامت استاندارد، 859 مورد اخطار و تذکر به واحدهاي تحت پوشش263 , آزمون باسکول ثابت همکف را، از ديگر اقدامات صورت گرفته توسط اين اداره کل اعلام کرد.
 اجراي طرح انسداد مرزهاي آذربايجان غربي
فرمانده انتظامي آذربايجان غربي گفت: امسال طرح ويژه انسداد فيزيکي در مرزهاي استان عملياتي مي شود.سردار کرمي افزود: در اين راستا اعتبارات مورد نياز براي افزايش برجک ها، نصب سيستم هاي الکترونيکي و کنترلي، سيم خاردار و... مصوب شده است. وي ادامه داد: بخشي از اقدامات توسط فرماندهي انتظامي اجرا و بخش ديگري به پيمانکار واگذار شده است که به صورت عملياتي از امسال آغاز مي شود.
گشايش نمايشگاه نماز دانش آموزان در تکاب
نمايشگاه نماز دانش آموزان دختر تکاب به مناسبت سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي در محل نمازخانه مدرسه راهنمايي دخترانه کوثر گشايش يافت.
در اين نمايشگاه يکصد و 30 اثر از آثار هنرهاي دستي و تجسمي 60 نفر از دانش آموزان اين مدرسه به نمايش گذاشته شده است.آثار به نمايش گذاشته شده شامل ماکت هاي مختلف از اماکن مذهبي و زيارتي، معرق کاري و مقاله و تحقيقات در خصوص نماز است.اين نمايشگاه تا دوم ارديبهشت ماه به مدت يک هفته براي بازديد دانش آموزان دختر مدارس تکاب داير است.
نخستين جلسه کميته برنامه ريزي اروميه در سال جديد برگزار شد
نخستين جلسه کميته برنامه ريزي شهرستان اروميه در سال 86 در فرمانداري اين شهرستان برگزار شد.
فرماندار اروميه در اين جلسه که به منظور بررسي عملکرد دستگاه هاي اجرايي در سال 85 تشکيل شد با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري در پيام نوروزي خود گفت: مواجهه با دشمن مستلزم تحرک اجتماعي با استفاده از توان ملت مسلمان در ايجاد جامعه اي با نشاط و فعال است. غفاري آذر افزود: اتحاد ملي و انسجام اسلامي تنها راه مقابله با توطئه هاي دشمنان نظام اسلامي است. وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به عملکرد دستگاه هاي اجرايي اروميه در سال گذشته گفت: طي سال 85 بيش از 620 ميليارد ريال اعتبار از 19 منبع براي شهرستان اروميه اختصاص يافته که با استفاده از آن 320 طرح در بخش هاي مختلف اجرا شد.
برگزاري همايش فرماندهان بسيج اصناف اروميه
 همايش فرماندهان بسيج اصناف اروميه با هدف عملي کردن فرمايشات  مقام معظم رهبري در سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي، تبيين برنامه هاي بسيج اصناف در سال جاري و ترويج فرهنگ بسيج در جامعه در سالن اجتماعات سازمان بازرگاني آذربايجان غربي در اروميه برگزار شد.
اسکندري سرپرست سازمان بازرگاني آذربايجان غربي با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري در آغاز سال جديد گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامي به وجود آوردن مشکلات اقتصادي براي متوقف کردن پيشرفت کشور را يکي از روش هاي دشمنان براي مقابله با ملت ايران و نظام اسلامي عنوان کردند که با استفاده از ظرفيت هاي فراوان کشور و بهره گيري از تلاش اقتصادي مردم، خصوصا اصناف بسيجي مي توان توطئه هاي دشمنان را خنثي کرد. در اين همايش سرهنگ عزتي فرمانده بسيج اصناف اروميه نيز با اشاره به گوشه ايي از فعاليت هاي بسيج اصناف اروميه گفت: بيش از 3400 نفر به عنوان اعضاي بسيج اصناف در 23 رده مقاومت بسيج سازماندهي شده اند که با افزايش تعداد نيروهاي بسيجي تا پايان امسال رده هاي بسيج اصناف اروميه به 40 رده افزايش خواهد يافت.

نماينده خلخال در مجلس شوراي اسلامي:
مردم خلخال از کمبود آب شرب در مضيقه هستند

اردبيل - خبرنگار آفرينش
نماينده خلخال در مجلس شوراي اسلامي گفت: مردم خلخال از کمبود آب شرب در مضيقه هستند.
مهرانگيز مروتي در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: کمبود آب شرب و قطع آب در منطقه خلخال براي مردم مشکل ساز شده است. وي افزود: با راه اندازي سد براجرد آب شرب خلخال تامين مي شود. ولي هنوز براي راه اندازي اين سد اعتباري در نظر گرفته نشده است. مروتي تصريح کرد: مطالعات سد براجرد به اتمام رسيده اما راه اندازي آن 7 ميليارد تومان هزينه دارد. نماينده خلخال در مجلس شوراي اسلامي افزود: اگر بخواهيم آب شرب مورد نياز مردم را تامين کنيم بهترين راه ممکن همان راه اندازي سد براجرد است. مروتي در خصوص نبود اعتبار سد گيوي گفت: براي اين سد نيز اعتباري اختصاص نيافته است. وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به عمليات گازرساني کلو و هشتچين گفت: گازرساني به کلو و هشتچين تامين شده و حدود 24 ميليارد تومان براي عمليات اجرايي آن اختصاص يافته که در ارديبهشت ماه سال جاري آغاز مي شود.

بهسازي 560 واحد مسکوني فرسوده در دماوند

رودهن - خبرنگار آفرينش
560 واحد مسکوني روستايي فرسوده، سال گذشته در شهرستان دماوند طي دو مرحله بهسازي و نوسازي شد.
حيدر حامدي مدير بنياد مسکن انقلاب اسلامي شهرستان دماوند گفت: اين تعداد واحد با اعتباري بالغ بر 31 ميليارد و 920 ميليون ريال از محل اعتبارات دولتي اجرا شده است.
حامدي افزود: اين تسهيلات براي هر واحد مسکوني، 58 ميليون ريال است که به صورت اقساط بلندمدت 12 ساله با کارمزد پنج درصد در سه مرحله به متقاضيان واجد شرايط با نظارت فني بنياد مسکن پرداخت شد.وي تاکيد کرد: پرداخت تسهيلات بانکي به ترتيب براي اجراي فونداسيون، اجراي اسکلت و سقف ساختمان و نما توسط بانک هاي عامل در اختيار متقاضيان قرار گرفته است.
وي به وضعيت نامطلوب و فرسوده ساختمان ها در روستاها اشاره کرد و ادامه داد: متاسفانه اين ميزان اعتبار، تنها بخش کمي از واحدهاي فرسوده در معرض تخريب روستايي را پوشش داده است.
مدير بنياد مسکن انقلاب اسلامي دماوند تصريح کرد: به دليل حادثه خيز و زلزله خيز بودن منطقه بايد با تلاش بيشتر همه مسئولان نسبت به بالا بردن ضريب امنيت در برابر حوادث طبيعي به خصوص در بخش مقاوم سازي ساختمان هاي شهري و روستايي اقدامات اساسي صورت گيرد.
حامدي در بخش ديگري از سخنان خود به برنامه هاي سال جاري بنياد مسکن اشاره کرد و افزود: پروژه مسکوني 128 واحدي مهک، پروژه هاي مسکوني 4 واحدي شهرک اماميه و فاز دوم 270 واحدي حصار که در مرحله انتخاب پيمانکار است و پروژه مسکوني 39 واحدي آبسرد که در مرحله اسکلت فلزي است از جمله برنامه هاي سال جاري اين اداره به شمار مي رود.
وي با اشاره به آغاز صدور 1500 جلد سند مالکيت روستايي شهرستان در سال جاري اضافه کرد: اجراي طرح هادي در روستاهاي وادان، گرمابسرد، آرو و چنار غرب بالغ بر يک ميليارد ريال اعتبار تکميلي از محل اعتبارات سفر رياست جمهوري، تهيه نقشه هاي تفضيلي طرح هادي در روستاهاي چنار شرق و گلاهک و همچنين تملک اراضي در روستاهاي وادان و آرو از ديگر برنامه هاي اجرايي در سال جاري است.


 اورامان نگين کردستان
سنندج - خبرنگار آفرينش
استان کردستان همواره در طول تاريخ، عنوان يک منطقه حساس را داشته و دربرگيرنده  آثار کهن و قديمي بوده است. آثار تاريخي و معماري استان به دليل وقوع جنگ تحميلي آسيب هاي زيادي ديده اند. ولي اين منطقه هنوز آثار و نشانه هايي از دوران مختلف تاريخي همراه خود دارد. بيشترين آثار تاريخي و جاذبه هاي معماري اين استان را قلعه ها و پل هاي تاريخي، عمارت هاي اعيان و اشراف و غارهاي باستاني تشکيل مي دهند. غار معروف کرفتو در محدوده استان کردستان قرار گرفته و از مهم ترين و باستاني ترين غارهاي ايران به شمار مي آيد. در روي کتيبه هاي اين غار متوني نقش بسته که از اين غار به عنوان معبد هراکلوس (هرکول) نام برده شده است. ساختمان اين غار را به دوران اشکاني و حدود قرن سوم پيش از ميلاد نسبت مي  دهند.
سد باستاني شو در بانه که در نزديکي روستاي شو واقع شده از آثار دوره ساساني است و تپه قلعه زيويه در سقز نمايان گر عظمت معماري در سه هزار سال پيش در اين منطقه است. سنگ نبشته معروف اورامانات که در سينه کوه زينانه و در طاق نمايي به ارتفاع 170 و پهناي 150 سانتيمتر قرار گرفته، به صورت هلالي حجاري و کنده کاري شده و از ديگر آثار قابل توجه اين منطقه به شمار مي رود. پل هاي قديمي چون: پل چم گردلان، پل قجور، پل صلوات آباد و پل قشلاق در استان کردستان از ديگر بناهاي تاريخي اين منطقه به شمار مي روند. روستاي اورامانات مرکز دهستان اورامانات که در جنوب باختري شهرستان مريوان قرار دارد از ديگر مکان هاي ديدني استان به شمار مي رود. کليه خانه هاي روستا از سنگ و اغلب به صورت خشکه چيني و پلکاني ساخته شده است. روستاي درکي نيز در فاصله 42 کيلومتري جنوب خاوري مريوان و در يک منطقه پاي کوهي استقرار يافته است. کوه ها، دره ها، پوشش گياهي و حيات وحش متنوع از جاذبه ها و عناصر طبيعي اين روستا به شمار مي آيند که اين منطقه را به مکاني ديدني تبديل کرده است. بازار بيجار که در بافت قديمي شهر بيجار واقع شده و از آثار دوره قاجاريه است و بازار سنندج و آصف نيز دو بازار معروف است که به سبک معماري دوره صفويه ساخته شده و از ديگر ديدني هاي معماري استان کردستان به شمار مي روند.
قلعه قمچقاي در 12 کيلومتري روستاي قمچقاي از توابع بيجار واقع شده است. اين قلعه بي مانند از دژهاي باستاني و بسيار کهن کردستان به شمار مي رود و در شمار شاهکارهاي باارزش تاريخي که از گذشته هاي دور به يادگار مانده است.
مسجد دارالاحسان يا مسجد جامع سنندج نيز از بناهاي تاريخي و معماري استان کردستان است که ارزش هاي گردشگري نيز دارد.  قرآن نفيس نگل که به خط کوفي و روي پوست نوشته شده از جايگاه خاص معنوي و ارزش هاي تاريخي برخوردار است.  براساس روايات موجود اين قرآن که در روستاي نگل در نزديکي سنندج نگهداري مي شود، يکي از چهار قرآني است که در قرون اوليه اسلامي نوشته شده و به چهار اقليم جهان فرستاده شده است. عمارت هاي قديمي و اعياني که در دوره هاي مختلف تاريخي توسط افراد مختلف ساخته شده اند. بخش ديگري از جاذبه هاي معماري و تاريخي استان کردستان را تشکيل مي دهند. خانه سالار سنندجي که امروزه به موزه سنندج تبديل شده بسيار زيبا و ديدني طراحي شده و امروزه به يکي از جاذبه هاي مهم گردشگري اين استان تبديل شده است. شيوه و سبک معماري و ساخت اين عمارت نشان از معماري عصر قاجاريه دارد.
خانه آصف وزيري که از ديگر بناهاي ديدني سنندج است در مرکز شهر واقع شده و داراي سبک معماري زيبا و منحصر به فرد و در نوع خود بسيار هنرمندانه و زيبا ساخته شده است.
  
آغاز مرمت حسينيه نواب بيرجند

بيرجند - خبرنگار آفرينش
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشکري خراسان جنوبي گفت: با اختصاص 200 ميليون ريال از محل اعتبارات استاني عمليات مرمت حسينيه نواب بيرجند آغاز شد و اميدواريم تا پايان سال جاري کار مرمت اين بنا به اتمام برسد. حسين عباس زاده افزود: تهيه طرح مطالعه، مرمت، مستندسازي و آسيب شناسي اين بنا در دست اقدام است که تا پايان ارديبهشت ماه تکميل مي شود.  وي عمليات مرمت اين بنا را گچبري هاي مشبک ايوان جنوبي، طاق نماهاي ضلع غربي، کف سازي، آجر فرش و تکميل بام سازي عنوان کرد. وي گفت: اين حسينيه به صورت دو ايواني طراحي و ساخته شده و داراي فضاهايي شامل سردر ورودي، هشتي، صحن، دو ايوان، اطاق ها و پنجره هاي متعدد است. وي يادآور شد: اين بنا در زمان شاه عباس صفوي و به فرمان اميرزاده خاتون ملقب به نواب يا بي بي نواب ساخته شده و در ساخت آن از خشت خام، آجر و آهک استفاده شده است.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان خراسان جنوبي گفت: حسينيه نواب در داخل بافت تاريخي شهر بيرجند واقع شده و به دليل ارزش  معماري و تاريخي در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده است.

532 اثر تاريخي تبريز در بافت قديم شهر
قرار دارد

تبريز - خبرنگار آفرينش
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان آذربايجان شرقي گفت: 532 اثر فرهنگي و تاريخي نفيس و ارزشمند که اکثر آنها در بافت قديم شهر تبريز واقع شده اند، نياز به مراقبت و نگهداري دارند.
رضا عبادي در مراسم توديع و معارفه فرمانده جديد يگان حفاظت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان، ضمن تاکيد بر توجه به الگوهاي فرهنگي دوران مختلف، مسئوليت ميراث فرهنگي را در اين حوزه بسيار مهم دانست.مسئول سابق يگان حفاظت ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان آذربايجان شرقي نيز دراين مراسم طي گزارش عملکرد 17 ماهه اين يگان در سطح استان از کاهش 25 درصدي جرايم مربوط به ميراث فرهنگي در سال 85 نسبت به سال 84 خبر داد و يادآور شد: اين رقم در سال 85 به 60 مورد کاهش يافته است که شهر تبريز با بيشترين جرايم در رده اول و بناب با کم ترين جرايم در رده آخر جرايم مربوط به ميراث فرهنگي، قرار گرفته است.در اين جلسه رحيم حاج محمدي به عنوان مسئول يگان حفاظت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي معرفي شد.

راه اندازي سيستم IMS در بيمارستان سبلان اردبيل

اردبيل - خبرنگار آفرينش
مدير درمان و تامين اجتماعي استان اردبيل گفت: در سال 86 سيستم IMS در بيمارستان سبلان اردبيل راه اندازي مي شود.
منوچهر فصيح در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: در بعد کيفيت و در سيستم IMS به عنوان يکي از استان هاي بسيار نادر در سطح کشور در بيمارستان سبلان اردبيل کار خواهيم کرد. وي در خصوص بهبود کيفيت کاري در بيمارستان ارس پارس آباد مغان نيز گفت: در بيمارستان ارس پارس آباد سعي مي کنيم کارها با پيشرفت انجام گيرد. در اين راستا و براي بهبود کيفيت کار عمليات ايزو 9001 - 9002 را در دستور کار داريم.
مدير درمان و تامين اجتماعي استان اردبيل تصريح کرد: تجهيز هر چه بيشتر بيمارستان سبلان و اردبيل شاهد ارتقا» سطح رتبه بندي درمان در کشور خواهيم بود.
فصيح تصريح کرد: سال 86 را سال مديريت و کيفيت در بخش درمان نامگذاري کرده و بر روي آن برنامه هاي عملياتي خود را اجرا مي کنيم.


  افتتاحمرکز علمي - کاربردي خانه کارگر تبريز  

تبريز - خبرنگار آفرينش
دبير اجرايي خانه کارگر تبريز گفت: امروزه آموزش و دانش عامل اصلي رشد، توسعه و پيشرفت کشورهاي جهان و ملل مختلف است و پرداختن به آن رسيدن به تکنولوژي مدرن را در پي دارد.
کريم صادق زاده در آئين افتتاح رسمي ساختمان آموزشي مرکز علمي - کاربردي خانه کارگر تبريز با بيان اينکه تبريز شهر صنعتي قطب مهم صنعت و کارگري کشور محسوب مي شود و جمعيت کارگري اين شهر و اين استان با احتساب خانواده  هاي آنان به بيش از يک ميليون نفر مي رسد، افزود: بدين لحاظ توسعه مرکز علمي - کاربردي خانه کارگر تبريز براي پاسخگويي به نيازهاي کارگران ضروري است.
وي تصريح کرد: با توجه به توسعه مرکز علمي - کاربردي خانه کارگر تبريز و تجهيز اين مرکز به لحاظ فضاي آموزشي مناسب، امکان توسعه مطلوب اين مرکز وجود دارد.
صادق زاده اضافه کرد: خانه کارگر جمهوري اسلامي ايران، ايجاد امکانات آموزشي، علمي و فرهنگي را به طور دقيق، صحيح و جدي در اولويت کاري خود قرار داده که خانه کارگر تشکيلات تبريز نيز در اين راستا اقدام به برنامه  ريزي جهت به وجود آوردن امکانات آموزشي براي کارگران و خانواده هايشان که با عشق و علاقه به عضويت خانه کارگر درآمده اند، کرده است.
وي با ارائه گزارشي از نحوه احداث ساختمان مرکز آموزش علمي - کاربردي خانه کارگر تبريز گفت: با تاکيد استانداري وقت و حمايت هاي مسئولان شهرداري تبريز و سازمان مسکن و شهرسازي استان، زمين ساختمان آموزشي به مساحت حدود دو هزار و 800 مترمربع خريداري و 30 درصد هزينه خريد از سوي تشکيلات مرکز پرداخت شد.
صادق زاده با قدرداني از کمک بي دريغ معنوي و فکري واحد استان آذربايجان شرقي دانشگاه جامع علمي - کاربردي گفت: به منظور سهولت کار و سرعت بخشيدن به عمليات پروژه احداث اين ساختمان آموزشي، ظرف کمتر از يک سال به نام نامي 12 امام معصوم(ع) احداث و تکميل و با نصب تجهيزات، به بهره برداري رسيد.
وي گفت: براي احداث اين مرکز بيش از دو ميليارد و 500 ميليون ريال هزينه شده که براي تجهيز کارگاه هاي تراشکاري، برق الکتريسيته، فلزکاري، آزمايشگاه، سالن هاي تعميراتي، مکانيکي و ريخته گري با اعتباري بالغ بر يک ميليارد و 500 ميليون ريال تکميل شد.
دبير اجراي خانه کارگر تبريز در ادامه خاطرنشان کرد: زمينه ايجاد رشته هاي کنترل صنعتي، حسابداري مالي، ICT، حسابداري صنعتي و روابط عمومي در اين مرکز وجود دارد که اميدواريم دانشگاه جامع علمي - کاربردي با صدور مجوز پذيرش دانشجو، امکان توسعه فعاليت هاي اين مرکز را فراهم کند.
وي خواهان استمرار دوره هاي آموزشي علمي - کاربردي در مقطع کارداني و کارشناسي و کارشناسي ارشد شد و افزود: امروز شاهد افتتاح اين پروژه جهت اهداف آموزشي، علمي و فرهنگي هستيم تا کارگران شهر صنعتي تبريز که همواره جزو اولين هاي کشور بوده و بيشترين موارد علمي، فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي، رفاهي، دانشگاهي و حتي سياسي کشور را به دست آورده اند، اين بار نيز بعد از تهران جزو اولين خانه کارگر کشور قرار بگيرند.
براساس اين گزارش، ساختمان جديد مرکز آموزش علمي - کاربردي خانه کارگر تبريز با حضور معاون آموزشي وزير علوم و تحقيقات و فناوري، رئيس دانشگاه جامع علمي - کاربردي کشور مورد بهره برداري رسمي قرار گرفت.
اين گزارش مي افزايد: ساختمان جديد آموزشي مرکز علمي - کاربردي با دو هزار و 200 مترمربع زيربنا و با اعتباري بالغ بر 5 ميليارد ريال، ظرف يک سال احداث و تجهيز شده است.
ساختمان آموزش مرکز علمي - کاربردي خانه کارگر تبريز داراي 10 کلاس و مجهز به 12 کارگاه فني الکتريسته کامپيوتر، ريخته گري اتومکانيک و ساير آزمايشگاه ها، سايت کامپيوتري، کتابخانه، نمازخانه، سايت اداري و سالن کنفرانس است.
گفتني است هم اکنون در مرکز علمي - کاربردي خانه کارگر تبريز 800 دانشجو در 4 رشته نرم افزار کامپيوتر، IT ، ماشين افزار و تعميرات مکانيکي مشغول به تحصيل هستند.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش