جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/02/01 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - شنبه نسخه شماره 2740

وزير علوم در جمع اعضاي هيئت علمي دانشگاه شيراز:
اعتبارات وزارت علوم کافي نيست

دکتر جاسبي در افتتاح پروژه هاي آموزشي- عمراني واحد اسلامشهر:
دانشگاه آزاد اسلامي به دنبال توسعه کمي و کيفي در سطح جهاني است

مديرکل سرمايه گذاري سازمان ميراث فرهنگي در واحد نراق:
سرمايه گذاري زيربناي توسعه صنعت گردشگري است


کوتاه و خواندني


دانشجوي واحد تهران مرکزي در نمايشگاه بين المللي اختراعات 2007 روسيه برنده مدال نقره شد


 وزير علوم در جمع اعضاي هيئت علمي دانشگاه شيراز:
 اعتبارات وزارت علوم کافي نيست  

مهر: وزير علوم، تحقيقات و فناوري با تاکيد بر اينکه هنوز بودجه وزارت علوم براي توسعه علمي و تحقق ارائه خدمات مناسب کافي نيست، گفت که تصويب بودجه وزارت علوم به صورت سرانه اي در سال گذشته باعث موفقيت در عملکرد اين وزارتخانه شده اما اين اعتبارات هنوز کافي نيست.
دکتر محمد مهدي زاهدي در ادامه سفرهاي استاني هيئت دولت، در نشست با اعضاي هيئت علمي دانشگاه شيراز افزود: به رغم موفقبت در بودجه بندي وزارت علوم اما براي ارائه خدمات مناسب به اعتباراتي بيش از بودجه فعلي نيازمنديم.
وي خاطرنشان کرد: در بودجه سرانه اي وزارت علوم تمام هزينه ها از جمله حقوق کارمندان از نگهبان دانشگاه تا اعضاي هيات علمي در نظر گرفته شده و مدل آن نيز مشخص شده است.
دکتر زاهدي با بيان اينکه دانشگاه هاي خارج از کشور براي پروژه هاي خود اعتباراتي غير از بودجه داخلي خود در نظر مي گيرند متذکر شد: متاسفانه در ايران تمام بودجه هاي دانشگاه ها متکي به اعتبارات دولت است و اين موضوع مشکلات فراواني را براي دانشگاه ها در سطح کشور به وجود آورده است.
وزيرعلوم، تحقيقات و فناوري ياد آور شد: از سال 83 هيچيک از اساتيد و فارغ التحصيلان دانشگاه هاي کشور به دانشگاه هاي خارج سفر نکرده و حتي تعداد کثيري از افرادي که در خارج از کشور فارغ التحصيل شده يا مشغول تدريس بودند به کشور بازگشته اند. 
زاهدي در اين ديدار با تاکيد بر استقلال دانشگاه ها گفت : تنها وزيري هستم که در بيش از 95 درصد جلسات هيئت امنا حضور داشته  ام اما رويکردي که برخي از دانشگاه  ها در قبل اتخاذ کرده بودند يا هم اکنون اعمال مي کنند موجب شده برخي از مسئولين در خارج از وزارت علوم نسبت به عملکرد هيئت امنا شک کنند و اين شک مقدمه اي براي تضعيف هيات امناست.  زاهدي پس از اين نشست از خانواده هاي شهدا و جانبازان دانشگاه شيراز ديدار و از پنج تن از آنان تجليل کرد.


 دکتر جاسبي در افتتاح پروژه هاي آموزشي- عمراني واحد اسلامشهر:
 دانشگاه آزاد اسلامي به دنبال توسعه کمي و کيفي در سطح جهاني است 

آنا: پروژه هاي آموزشي عمراني واحد اسلامشهر توسط دکتر جاسبي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي و با حضور دکتر مهدوي رئيس منطقه هشت دانشگاه آزاد اسلامي، سروري نماينده مردم تهران و اسلامشهر در مجلس شوراي اسلامي، امام جمعه و فرماندار اسلامشهر و جمعي از مسوولان شهرستان به بهره برداري رسيد.
در اين مراسم ساختمان فاز سوم واحد اسلامشهر با مساحتي بالغ بر هفت هزار متر مربع، سايت انفورماتيک با مساحت سيصد متر مربع، کارگاه مکانيک با متراژ 250 متر مربع و استخر مجموعه فرهنگي شهيد عباسپور با مساحت سه هزار مترمربع، افتتاح شد.
دکتر عبدا... جاسبي در اين مراسم با تاکيد بر اينکه دانشگاه آزاد اسلامي از افتخارات انقلاب اسلامي ايران است، تصريح کرد: دانشگاه آزاد اسلامي هم اکنون به درختي تنومند تبديل شده است و بادهاي مخالف تاثير منفي در روند رو به رشد آن ندارد.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي، در مراسم افتتاح پروژه هاي عمراني، آموزشي و رفاهي واحد اسلامشهر با بيان اين که توسعه آموزش عالي و تحصيل جوانان در داخل کشور از آرزوهاي امام (ره) بوده است گفت: آموزش عالي بايد با برنامه ريزي صحيح و حفظ معيارهاي کيفي به نقطه اي برسد که در آينده نزديک ديوارهاي بلند کنکور از مقابل جوانان برداشته شود.
رئيس شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام همچنين خاطرنشان کرد: آموزش عالي تا جايي بايد توسعه يابد که جوانان بدون هيچ دغدغه اي براساس علايق خود و نيازهاي جامعه در دانشگاه ها تحصيل کنند.
وي افزود: دانشگاه آزاد اسلامي به موازات توسعه کمي، اصل کيفيت را نيز مورد توجه قرار داده که جذب سه هزار و 270 عضو هيات علمي تمام وقت در سال 85 شاهد اين مدعاست.
جاسبي اضافه کرد: هدف دانشگاه آزاد اسلامي افزايش هيات علمي تا 50 هزار نفر است.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در خصوص فعاليت هاي بين المللي اين دانشگاه نيز بيان داشت: در حال حاضر از طريق اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام و انجمن دانشگاه هاي جهان با مراکز آموزش عالي معتبر دنيا در حال تعامل هستيم و با تبادل استاد و دانشجو و برنامه هاي علمي و پژوهشي ارتباطات مداوم و خوبي را با دانشگاه هاي خارج از کشور داريم.
وي تصريح کرد: جشن ربع قرن عملکرد دانشگاه آزاد اسلامي فرصت مناسبي است تا خدمات ارزنده اين مرکز آموزش عالي در زمينه هاي علمي، پژوهشي، ورزشي و فرهنگي به اطلاع عموم مردم رسانده شود.
جاسبي با تاکيد بر اينکه آينده دانشگاه آزاد اسلامي بسيار روشن و درخشان است، گفت: هم اکنون دانشگاه آزاد اسلامي با بيش از يک ميليون و 300 هزار دانشجو، دو ميليون فارغ التحصيل، 330 واحد و مرکز دانشگاهي، 25 هزار عضو هيات علمي، 12 ميليون متر مربع فضاي آموزشي و رفاهي، 60 مدرسه سما و هزاران کارگاه و آزمايشگاه و چهار واحد خارج از کشور به دنبال جهشي بلند در جهت توسعه کمي و کيفي فعاليت هاي خود در سطح جهاني است.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در پايان خطاب به دانشگاهيان واحد اسلامشهر گفت: مشکل فضاي آموزشي اين واحد بايد هرچه زودتر با همکاري مسوولان حل شود تا اين مرکز آموزش عالي با پتانسيلي که دارد در آينده اي نزديک به يکي از قطب هاي دانشگاهي کشور تبديل شود.

فرماندار اسلامشهر:
اگر دانشگاه آزاد اسلامي نبود خسارت هاي جبران ناپذيري به کشور تحميل مي شد
مهندس وزيري نيا گفت: مديريت دکتر جاسبي بايد به عنوان يک پروژه در مراکز آموزش عالي تدريس شود.
فرماندار اسلامشهر در مراسم افتتاح پروژه هاي عمراني و آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اين مطلب اظهار داشت: اگر دانشگاه آزاد اسلامي نبود، خسارت هاي جبران ناپذيري به کشور تحميل مي شد.
وي افزود: دانشگاه آزاد اسلامي با عملکرد خوب خود توانسته است به الگوي مناسبي براي ديگر مراکز آموزش عالي در کشور تبديل شود.
مهندس وزيري نيا همچنين تصريح کرد: دانشگاه آزاد اسلامي نمونه بارز نظريه ثبات مديريت در موفقيت سازمان هاست که نهادهاي ديگر بايد براي جلوگيري از خسارت هايي که به دليل تغييرات پي در پي مديران صورت مي گيرد از اين مرکز آموزش عالي الگوي گيري کنند.
 
دکتر شفاهي: واحد اسلامشهر به واحدي جامع تبديل مي شود
دکتر شفاهي گفت: دانشگاه آزاد اسلامي واحد اسلامشهر در سال هاي اخير رشد چشمگيري از لحاظ توسعه کمي و کيفي داشته است.
رئيس واحد اسلامشهر در مراسم افتتاح پروژه هاي عمراني آموزشي اين واحد که با حضور دکتر جاسبي صورت گرفت اظهار داشت: واحد اسلامشهر توانسته است ضمن توسعه هيات علمي در رشته هاي علوم انساني، فني و مهندسي، تربيت بدني و هنر گسترش پيدا کند.
وي افزود: با برنامه ريزي هاي صورت گرفته تا چند سال آينده واحد اسلامشهر به دانشگاهي جامع تبديل مي شود.
دکتر شفاهي همچنين خاطرنشان کرد: از فعاليت هاي مهم واحد اسلامشهر، راه اندازي مرکز انفورماتيک و تجهيز کارگاه ها و آزمايشگاه هايي مطابق با اصول استاندارد بوده است. وي اضافه کرد: افزايش طرح هاي پژوهشي از 19 عدد به 189 مورد در سال 85، 10 مورد مقاله ISI، 63 مقاله داخلي و 201 مقاله در خارج کشور از مهم ترين فعاليت هاي دانشجويان و استادان واحد اسلامشهر بوده است. رئيس واحد اسلامشهر بيان داشت: در زمينه فعاليت هاي فرهنگي، واحد اسلامشهر توانسته است با چاپ 63 هزار جلد کتاب و تجهيز کتابخانه و همچنين رشد و تربيت 100 حافظ قرآن درخشش خوبي در منطقه داشته باشد.


 مديرکل سرمايه گذاري سازمان ميراث فرهنگي در واحد نراق:
 سرمايه گذاري زيربناي توسعه صنعت گردشگري است  

آفرينش: مديرکل  طرحهاي  توسعه  و سرمايه  گذاري  سازمان  ميراث  فرهنگي  صنايع دستي  و گردشگري  کشور سرمايه گذاري را زيربناي  توسعه  صنعت  گردشگري  خواند. 
 باقري در همايش  روز جهاني  بناها و محوطه  هاي  تاريخي  که در سالن  اجتماعات  دانشگاه  آزاد اسلامي  نراق  شهرستان  دليجان  برگزار شد، گفت:  اين  سازمان  در سه  بخش  مطالعات  و امکان  سنجي  تامين  زيرساختهاي  گردشگري  و جذب  سرمايه  بخش  خصوصي  اقدام  به  برنامه  ريزي  و سرمايه  گذاري  کرده  است. 
وي پرداخت  تسهيلات  بانکي  با کارمزد  8  درصد براي  توسعه  زيرساختها معافيت 50    درصدي  ماليات  بر درامد ساليانه  تاسيسات  گردشگري  و اعطاي  تسهيلات  با کارمزد پنج  درصد بر تبديل  کاربري  بناهاي  تاريخي  به  مجموعه  گردشگري  را از مهمترين  اقدامات  حمايتي  دولت  بيان کرد.
رئيس  سازمان  ميراث  فرهنگي  صنايع دستي  و گردشگري  استان  مرکزي  نيز در اين  همايش  گفت  استان  مرکزي  از قابليتهاي  فراوان  گردشگري  /تاريخ  غني  و شخصيتهاي  بزرگ  تاريخي  مذهبي  و در راس  انان  حضرت  امام   ره   برخوردار است  و بايد با برنامه  ريزي  دقيق  از اين  پتانسيل  مهم  گردشگري  بهره  گيري  کنيم. 
   حسيني  حفظ هويت  معماري  تاريخي  و اسلامي  هر منطقه  را در نوع  گرايش  وسليقه  مردم  موثر خوند و افزود بايد از احداث  بناهاي  شهري  بدون  نظارت  ودقت  وازهم  گسيختگي  معماري  شهرها جلوگيري  شود.
   صمدي  فرماندار دليجان  هم  باتاکيد بر محوريت  گردشگري  نراق  شهرستان  دليجان  اعتبارات  حفظ بناهاي  تاريخي  منطقه  را کمتر از نيازها اعلام  کرد و گفت  بايد با اختصاص  اعتبار و توجه  همه  مسئولان  زمينه  برخورداري  گردشگران  داخلي  وخارجي  از طبيعت  بافت  تاريخي  و صنعتي  گردشگري  استان  و شهرستان  دليجان  فراهم  شود.
دراين  همايش   حجابي  فضل  و ناصحي  از کارشناسان  ميراث  فرهنگي  واستادان  دانشگاه  نظرات  خود را درباره  حفظ هويت  فرهنگي  کشور بيان  کردند.
در پايان  جمعي  از استاد کاران  کارشناسان  و فعالان  عرصه  حفظ احيا و معرفي  اثار تاريخي  و گردشگري  استان  بااهدا هدايايي  تقديرشد .


 کوتاه و خواندني 


رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس:
با ادامه روند کند پژوهش از بسياري کشورهاي دنيا عقب  مي مانيم 

مهر: با توجه به شتاب کشورهاي ديگر در تحقيق و پژوهش، عدم تحرک و پويايي در امر توسعه علمي کشور نه تنها ما را از اهداف سند چشم انداز بيست ساله کشور بازخواهد داشت، بلکه متاسفانه با روند کند فعلي، از بسياري کشورهاي ديگر نيز عقب خواهيم افتاد.
نهمين نشست ماهانه مرکز تحقيقات استراتژيک جامعه اسلامي دانشگاهيان ايران، چهارشنبه شب با حضور اعضاي هيات علمي، نخبگان دانشگاهي و اعضاي دانشگاه هاي جامعه اسلامي دانشگاهيان ايران در دانشگاه صنعتي امير کبير برگزار شد.
دکتر علي عباسپور رئيس کميسيون آموزش عالي مجلس شوراي  اسلامي طي سخناني با اشاره به سند چشم انداز بيست ساله و وضعيت علمي موجود کشور بر تسريع در روند تدوين واجراي نقشه جامع علمي کشور تاکيد کرد و گفت: تنها کسي که نگران وضعيت علمي کشور است مقام معظم رهبري است چرا که ايشان بارها بر تحقيقات و اختصاص بودجه بيشتر به پژوهش و تحقيق در حوزه هاي مختلف تاکيد داشته و دارند از اينرو تدوين و اجراي اين مسير نيازمند عزم ملي است.
وي اضافه کرد: براي رسيدن به سند چشم انداز بيست ساله وعملياتي کردن نقشه جامع علمي کشور بايد به حرکت علمي خود شتاب بخشيم چرا که هدف مشخص است، بنابراين مسير را بايد مشخص کرد.
جمعي از مسئولان دولتي، پارلماني و دانشگاهي کشور در نهمين نشست ماهانه مرکز تحقيقات استراتژيک جامعه اسلامي دانشگاهيان ايران ، از روند کند پويايي در امر توسعه علمي کشور انتقاد کردند و تسريع در تدوين و اجراي نقشه جامع علمي کشور را خواستار شدند.

دانشجوي واحد تهران مرکزي در نمايشگاه بين المللي اختراعات 2007 روسيه برنده مدال نقره شد

آفرينش: جواد فلاح عضو باشگاه پژوهشگران جوان واحد تهران مرکزي با اختراع جليقه توليد الکتريسته در دهمين نمايشگاه بين المللي اختراعات و ابتکارات 2007 مسکو موسوم به « ارشميدس» برنده مدال نقره شد.
جواد فلاح دانشجوي رشته طراحي صنعتي اين واحد دانشگاهي از دو سال قبل به عنوان استعداد درخشان باشگاه مشغول فعاليت هاي علمي و پژوهشي است.
وي با همکاري حديثه و ميثم ميرزازاده و بهنام مالکي پس از چند ماه تحقيق و آزمايش موفق به اختراع جليقه توليد الکتريسيته شد که مورد استقبال داوران و شرکت کنندگان نمايشگاه قرار گرفت.
بر اساس اين گزارش، دهمين نمايشگاه بين المللي ارشميدس 2007 مسکو با شرکت دانشمندان جوان 16 کشور جهان از جمله روسيه، بلاروس، امريکا کره جنوبي، ژاپن و ... با ارائه بيش از يکهزارو 100 طرح و اختراع از هفتم تا دهم فروردين ماه سال جاري در روسيه برگزار شد. گفتتني است تيم هاي شرکت کننده ساير واحد هاي دانشگاه آزاد اسلامي در اين نمايشگاه موفق شدند سه مدال طلا، شش مدال نقره، چهار چايزه ويژه و چهار مدرک فدرال مالکيت صنعتي را کسب کنند.

رييس دانشگاه آزاد اسلامي گرگان:
دانشگاه ها نقش مهمي در ايجاد اتحاد ملي و انسجام اسلامي دارند

آفرينش: دکتر محسني رييس دانشگاه آزاد اسلامي گرگان آمادگي اين دانشگاه براي تحقق بخشيدن به اهداف مقام معظم رهبري در سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي را اعلام کرده و گفت : اين نامگذاري در بعد ملي و جهان اسلام يک ضرورت بوده و دانشگاهها  بايد راهکارهاي اجرايي را در جهت ايجاد و تقويت اتحاد ملي و انسجام ملل اسلامي مورد بررسي و تحليل قرار دهند.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي گرگان دانشگاه ها را سرچشمه هاي تاثيرگذار در يک جامعه دانست و تصريح کرد: دانشگاه ها و مراکز علمي مي توانند در ايجاد اتحاد ملي و انسجام اسلامي نقش مهمي داشته باشند.
دکتر محسني با اشاره به انتخاب مجدد دکتر جاسبي به رياست اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام گفت: اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام، جايگاه قابل اتکايي براي ايجاد هماهنگي در جهان اسلام به حساب مي آيد که خوشبختانه آقاي دکتر جاسبي با مديريت موفقشان توانستند براي سومين دوره متوالي رياست اين اتحاديه را عهده دار شوند و اين جايگاه، اهرم مهمي در تحکيم و تقويت روابط کشورهاي اسلامي در همه زمينه هاست زيرا  دانشگاه آزاد اسلامي توانسته طي مدت کوتاهي که از فعاليتش مي گذرد، با عنايت به عملکرد عالي و کم نظير خود، مورد توجه نخبگان قرار گرفته و مي تواند بهترين پل ارتباطي بين انديشمندان داخلي و خارجي باشد.
وي در پايان سخنان خود پيشنهاد کرد دفتر فرهنگ اسلامي واحد گرگان با همکاري ساير حوزه ها اقدامات و برنامه هايي  در راستاي پياده سازي اتحاد ملي و انسجام اسلامي را مد نظر قرار دهد.

معاون دانشجويي واحد شاهرود خبر داد:
مشاوره دانشجويي راهگشاي مشکلات دانشجويان

آفرينش: دفتر مشاوره دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود در سال جديد آغاز به کار کرد.
معاون دانشجويي اين دانشگاه با اعلام اين خبر گفت: دفتر مشاوره دانشجويي با کادري مجرب آماده ارائه خدمات روانپزشکي، راهنمايي و مشاوره به دانشجويان مي باشد.
مهندس سيد احمد ابوالقاسمي فر افزود: درمان مشکلات اضطرابي و افسردگي، مشکلات جنسي، دردهاي جسمي با منشا» استرسهاي روحي و مشاوره قبل از ازدواج از جمله مواردي است که توسط کارشناسان اين دفتر براي مشاوره دانشجويان در نظر گرفته شده است.
ابوالقاسمي فر اظهار داشت: دفتر مشاوره دانشجويي واحد شاهرود از 2 سال پيش شروع به کار کرده است و تا کنون در زمينه مسائل اخلاقي، درسي، خانوادگي، مذهبي و ... دانشجويان فعاليت گسترده اي داشته است. وي اظهار اميدواري کرد: وجود اين دفاتر بتواند راهگشاي بسياري از مسائل و مشکلات دانشجويان در اين واحد دانشگاهي باشد.

مسابقه وبلاگ نويسي با عنوان امام خميني(ره) انديشه بزرگ قرن

آفرينش: کانون قرآن وعترت دانشگاه آزاد اسلامي واحد گرگان اقدام به برگزاري مسابقه وبلاگ نويسي براي دانشجويان اين دانشگاه کرده است.
معيني مسوول کانون قران و عترت اين دانشگاه گفت: دانشجوياني که درس وصاياي امام خميني(ره) را گذرانده باشند، مي توانند به صورت تک نفره يا گروهي به ارائه آثار بپردازند. آثار برگزيده و برتر بعد از داوري توسط هيئت داوران به همايشي که به همين منظور در خرداد ماه 86 در دانشگاه برگزار مي شود راه پيدا خواهد کرد. دانشجويان با توجه به موضوعات: ديدگاه امام خميني پيرامون اتحاد ملي و انسجام اسلامي- امام ، معنويت و اسلام - امام، معنويت و قرآن-امام، آزادي و قانون- امام، زن و خانواده -امام و مسائل فرهنگي (هنر، رسانه هاي گروهي، فرهنگ، تبليغات )- امام و سياست، امام، عدالت اجتماعي و اقتصاد- امام ، دانشجو و دانشگاه- امام و فلسطين و ديدگاه شخصيت هاي داخلي و خارجي در خصوص امام (ره) وبلاگ و مقالات خود را بايد تنظيم کنند.

دو دانشجوي ديگر دانشگاه مازندران آزاد شدند

ايسنا: به گفته يک دانشجوي دانشگاه مازندران، عصر روز پنجشنبه بيژن صباغ و سعيد يعقوبي نژاد، از دانشجويان دانشگاه مازندران که در بازداشت به سر مي بردند، آزاد شدند.
صالحي اظهار داشت: سعيد يعقوبي نژاد دبير سابق انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه مازندران با توديع وثيقه و تعهد کتبي آزاد شده است.
وي افزود: از 15 دانشجوي بازداشت شده طي هفته گذشته تنها يک نفر از دانشجويان يعني سيدضيا» نبوي آزاد نشده است.
در اين زمينه حليمي ، مسوول حراست دانشگاه مازندران گفت: خوشبختانه به غير از يک نفر تا کنون تمام دانشجويان بازداشت شده، آزاد شده اند و ما در حال حاضر پيگير آزادي آقاي نبوي هستيم و در تلاشيم تا ايشان آزاد شود.
وي درخصوص شکايت دانشگاه از اين دانشجو گفت: دانشگاه از ايشان شکايتي نداشته است و اين شايعه اي بيش نيست.


براي نخستين بار توسطدانشجوي واحد يزداجرا شد
  طرح  ايجاد نقوش درخشان  آبزيان بر پارچه

آفرينش: فروزان علاقه بند فارغ التحصيل گرايش چاپ رشته طراحي پارچه و لباس دانشگاه آزاد اسلامي يزد با استفاده از فيبرهاي نوري قسمتي از کاردست لباس هاي شب را براي اولين بار در ايران به صورت نقاط نوراني ارائه نمود.
اين دانشجوي خلاق گفت: اخيرا فيبرهاي نوري در ساختارهاي پارچه براي کابردهاي متعدد استفاده شده است و آنها اغلب به عنوان حس گر استفاده مي شوند.
وي خاطر نشان کرد: يکي از اين کاربردهاي آن به سربازان و پليس امکان مي دهد که در موقعيت لازم بتوانند سالم بمانند. همچنين در صنعت مد، انواع مختلفي پارچه ها بر اساس اين تکنولوژي مي تواند افق هاي جديدي را براي طراحان ايجاد کند.
وي افزود: منبع نوري اين پروژه(ديودهاي منتشرکننده نور) داراي چندين مزيت است و ديودها مي توانند به آساني توسط وسايل الکتريکي با ولتاژ کم فعاليت و کار کنند.
وي در مورد پروژه خود ادامه داد: ليف نوري پلاستيکي، نور را به صورت بصري از خود عبور مي دهد و در سطح مقطع خود نمايان مي سازد و به دليل اينکه ضريب شکست غلاف با مغزي متفاوت است اين نورا به بدنه الياف نفوذ پيدا نمي کند. ولي اگر قسمتي از غلاف را از بين ببريم نور به بدنه نيز نفوذ مي کند که من جهت پروژه خود ابتدا قسمتي از غلاف سر الياف را از بين برده و سپس سر آنها را به صورت گلوله اي درآوردم تا نور عبوري بعد بيشتري پيدا کند و بيشتر نمايان شود و پس از اينکه طرح هاي گرفته شده از آبزيان روي لباسها چاپ شد، اين الياف آماده شده را از پارچه عبور داده و پشت پارچه محکم کرده و به صورت رشته اي درآوردم که به يک منبع نوري متصل شد و سپس منبع نوري را به سوکت که به باطري متصل مي شد، وصل کردم. همچنين به سر باطري کليدي متصل کردم و آنرا در قسمتي مناسب در پشت لباس جاگذاري کردم.
وي ادامه داد : اين باطري و کليد متحرک بوده و توسط سوکت اتصال بين منبع تغذيه و ديودها انجام مي شود. همچنين باطرهاي فوق قابل شارژ مي باشند. لازم به ذکر است استاد راهنماي اين پروژه دکتر رامين خواجوي و سرکارخانم اکبري و اساتيد مشاور آن خانم نجمه سرمد و مهندس فريبرز علاقه بند بوده اند.
 
  معاون اجرايي ستاد عمره دانشجويي:
وام عمره به دانشجويان اعطا مي شود

ايسنا: معاون اجرايي ستاد عمره دانشجويي از رشد 100 درصدي دانشجويان ثبت کننده در سراسر کشور براي سفر به حج عمره خبر داد.
محمد زارع افزود: امسال 179 هزار و 22 دانشجو براي شرکت در مراسم عمره دانشجويي ثبت نام کردند که اين ميزان نسبت به سال گذشته رشد 100 درصدي داشته است.
وي با بيان اينکه يک دوازدهم از دانشجويان ثبت نام شده به مکه معظمه مشرف مي شوند، گفت: به عبارتي از 179 هزار دانشجوي متقاضي سفر به عمره دانشجويي، تنها 14 هزار نفر به مکه اعزام مي شوند که از اين تعداد 55 درصد را دختران و 45 درصد را پسران تشکيل مي دهند.
زارع اعلام کرد: بعد از استان تهران با ثبت نام 24 هزار و 624 دانشجو، استان اصفهان با ثبت نام 15 هزار و 931 دانشجو بيشترين تعداد دانشجويان متقاضي براي سفر به حج عمره را به خود اختصاص مي دهند.
وي با بيان اينکه تعداد متقاضيان عمره دانشجويي نسبت به سهميه بسيار پايين است، اظهار اميدواري کرد که سهميه ها براي سال آينده افزايش يابد.
معاون اجرايي ستاد عمره دانشجويي در خاتمه با بيان اينکه به احتمال زياد وام عمره دانشجويي به دانشجويان مشرف به مکه اعطا مي شود، تصريح کرد: اگر وام عمره به صورت ثابت به دانشجويان تعلق گيرد ثبت نام متقاضيان به پنج هزار نفر افزايش مي يابد.
 
رييس سازمان فضايي ايران:
رصدخانه اي با تلسکوپ دو متري با همکاري فرانسه   تاسيس مي شود

ايسنا: رييس سازمان فضايي ايران از تاسيس رصدخانه اي با تلسکوپ دو متري با همکاري متخصصان فرانسوي از سوي گروه نجوم اين سازمان خبر داد.
مهندس طالب زاده که در حاشيه مراسم روز نجوم در پارک ملت تهران با اشاره به آنکه طرح ساخت رصدخانه ملي ايران با تلسکوپي تقريبا به همين قطر سال هاست در کشور دنبال مي شود، گفت: به دليل فراهم نبودن به موقع اعتبارات لازم، روند ساخت آن مدتي متوقف شده و در حال حاضر به کندي پيش مي رود.
رييس سازمان فضايي ايران با بيان اين که علم نجوم بدون شناخت دقيق فضا به موفقيتي دست پيدا نمي کند و بدين منظور سازمان فضايي ايران قصد دارد برنامه هاي ويژه اي را از سوي گروه نجوم خود براي دسترسي هرچه بيشتر متخصصان اين علم در کشور به ابزارهاي نجومي اختصاص دهد، خاطر نشان کرد: گروه نجوم سازمان فضايي ايران همپاي ساير سازمان هاي ذيربط به راه اندازي رصدخانه اي با تلسکوپ دو متري که با همکاري کشور فرانسه طراحي خواهد شد اقدام کرده  است.
وي افزود: اين پروژه تا کنون در مرحله مکان يابي به سر مي برد که دو مکان ويژه انتخاب شده اند و يکي از آنها در حوالي شهر تهران است که پس از نهايي شدن اعلام خواهد شد.

همزمان با سفر هيات دولت به استان فارس،
عمليات اجرايي  مجتمع شماره 2 مرکز علمي و کاربردي جهاد دانشگاهي فارس آغاز شد

ايسنا: همزمان با سفر هيات دولت به استان فارس، عمليات اجرايي مجتمع شماره 2 مرکز علمي و کاربردي جهاد دانشگاهي فارس با حضور رييس دانشگاه جامع علمي و کاربردي آغاز شد.
مهندس مسعود رستگار، رييس جهاد دانشگاهي فارس در اين باره گفت: اين مجتمع در زميني به مساحت يک هزار و 700 متر مربع و با زيربناي بيش از 3800 متر مربع احداث خواهد شد.
وي گفت: اين مجتمع با اعتباري بالغ بر 10 ميليارد ريال احداث خواهد شد.
رستگار افزود: مجتمع سوم مرکز علمي و کاربردي جهاددانشگاهي فارس نيز به زودي در زميني به مساحت 3 هزار متر مربع و 100 ميليارد ريال اعتبار در شهر جديد صدرا احداث خواهد شد.

رييس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها:
براي فراگيرکردن منشور جنبش دانشجويي
 تلاش مي کنيم

ايسنا: رييس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها خبر خوش هسته اي که رييس جمهور در روز ملي فناوري هسته اي اعلام کرد را بشارت و مژده  بزرگي براي ملت ايران خواند.
حجت الاسلام والمسلمين محمد محمديان با بيان اين که اعلام خبر خوش هسته يي توسط رييس جمهور در روز ملي فناوري هسته يي موجي از سرور و شادي را در دل تمامي مردم ايجاد کرده است، اظهار داشت: « پس از صدور قطعنامه ي ظالمانه و غيرمنصفانه بر عليه ايران و ايجاد جنگ رواني شديد، آن ها فکر مي کردند که صدور قطعنامه و اين جنگ رواني نتيجه اش عقب نشيني ملت ما خواهد بود، اما اعلام خبر خوش هسته يي توسط رييس جمهور در 20 فروردين نشان دهنده رسيدن ملت ما به خودباوري بسيار عظيم بود.»
وي ايستادگي، استقامت، همت عالي، اتکا» به خداوند و نترسيدن را مهم ترين کاري که بعد از اعلام خبر خوش هسته يي و در شرايط فعلي کشور بايد انجام داد، عنوان کرد.
رييس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها درباره ي اينکه چرا تمام تشکل هاي دانشجويي در تصويب منشور جنبش دانشجويي ايران اسلامي نقش نداشتند، اظهار داشت: « تصويب کليات منشور جنبش دانشجويي آغاز کار و نه پايان آن است و به عبارتي تصويب اين کليات در جوار حرم امام رضا(ع) آغاز يک حرکت است. از اين رو اين 8 تشکل دانشجويي مقدمات اين کار را اجابت کردند که اين موضوع نيز به معناي رد کردن مجموعه هاي ديگر نيست.»
محمديان ادامه داد: « ما به هر ميزان که بتوانيم بر دوستان اين مجموعه مي افزاييم و حتي يک نفر را به عنوان يک امت به شمار آورده و حضورش را مغتنم مي دانيم و تا جايي که امکان دارد بر اين باوريم که دافعه بايد در جامعه اسلامي حداقل و جاذبه حداکثر باشد.»
رييس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها تاکيد کرد: « تا جايي که بتوانيم از نفوذ معنوي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در مجموعه هاي دانشگاهي براي فراگيرکردن بحث منشور جنبش دانشجويي ايران اسلامي استفاده مي کنيم تا ان شا»الله همه ي قسمت هاي دانشجويي را شامل شود.»
وي در پايان گفت: « تشکل هاي دانشجويي در اين مرحله از تدوين منشور جنبش دانشجويي دعوت شده اند و نيامده اند ولي ان شا»الله در مراحل ديگر حضور پيدا کنند.»


 دانشجوي واحد تهران مرکزي در نمايشگاه بين المللي اختراعات 2007 روسيه برنده مدال نقره شد 

آفرينش: جواد فلاح عضو باشگاه پژوهشگران جوان واحد تهران مرکزي با اختراع جليقه توليد الکتريسته در دهمين نمايشگاه بين المللي اختراعات و ابتکارات 2007 مسکو موسوم به « ارشميدس» برنده مدال نقره شد.
جواد فلاح دانشجوي رشته طراحي صنعتي اين واحد دانشگاهي از دو سال قبل به عنوان استعداد درخشان باشگاه مشغول فعاليت هاي علمي و پژوهشي است.
وي با همکاري حديثه و ميثم ميرزازاده و بهنام مالکي پس از چند ماه تحقيق و آزمايش موفق به اختراع جليقه توليد الکتريسيته شد که مورد استقبال داوران و شرکت کنندگان نمايشگاه قرار گرفت.
بر اساس اين گزارش، دهمين نمايشگاه بين المللي ارشميدس 2007 مسکو با شرکت دانشمندان جوان 16 کشور جهان از جمله روسيه، بلاروس، امريکا کره جنوبي، ژاپن و ... با ارائه بيش از يکهزارو 100 طرح و اختراع از هفتم تا دهم فروردين ماه سال جاري در روسيه برگزار شد. گفتتني است تيم هاي شرکت کننده ساير واحد هاي دانشگاه آزاد اسلامي در اين نمايشگاه موفق شدند سه مدال طلا، شش مدال نقره، چهار چايزه ويژه و چهار مدرک فدرال مالکيت صنعتي را کسب کنند


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش