جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/05 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5221


دمشق با آتش بس موافقت کرد


وزير دفاع: حضور گسترده مردم در انتخابات پشتوانه اقتدار دفاعي است


سخنگوي دولت: قطعاً ليست انگليسي نداريم


کري: با آتش‌بس مي‌توان به راهکاري سياسي در سوريه دست يافت


پوتين: توافق آتش‌بس مي‌تواند به خونريزي در سوريه پايان دهد


اسد زمان انتخابات پارلماني را اعلام کرد


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


سرمقاله


 دمشق با آتش بس موافقت کرد 

 وزارت خارجه سوريه اعلام کرد دمشق با توافق آتش‌بس اعلام شده از سوي روسيه و واشنگتن موافق است و آن را اجرا مي کند.به گزارش رويترز، وزارت خارجه سوريه اما تاکيد کرده است که دمشق همچنان به عمليات خود عليه داعش و النصره ادامه مي‌دهد. آمريکا و روسيه اعلام کردند که براي آغاز آتش بس در تاريخ 27 فوريه به توافق رسيده‌اند و از دولت سوريه و نيروهاي مخالف خواسته بودند تا موضع خود را در قبال اين توافق اعلام کنند. در بيانيه وزارت خارجه سوريه آمده است: جمهوري عربي سوريه با توقف اقدامات نظامي براساس توافق بدست آمده ميان روسيه و آمريکا موافقت مي‌کند اما به جنگ با تروريسم و گروه‌هاي تروريستي از جمله داعش و جبهه النصره و ديگر گروه‌هاي تروريستي مرتبط با آنها و القاعده ادامه مي‌دهد.

بنا براعلام وزارت امور خارجه سوريه "براي تضمين موفقيت اجراي آتش بس در موعد مقرر دولت سوريه اعلام ميدارد که آماده است با طرف روسي براي مشخص کردن مناطق و گروه‌هاي مسلحي که توافق آتش بس شامل آنها مي‌شود هماهنگي لازم را انجام دهد."

در اين بيانيه تاکيد شده است: دولت سوريه در عين حال براهميت حفاظت از مرزها و جلوگيري از حمايت برخي کشورها از گروه‌هاي مسلح و ممانعت از افزايش قدرت اين گروه‌ها يا تغيير در مواضع آنها تاکيد دارد.چراکه اين اقدامات مي‌تواند روند اجراي توافق بدست آمده را با مشکل مواجه کند.

دولت سوريه همچنين تاکيد کرده است که ارتش حق خود را براي پاسخگويي به هر گونه نقض آتش بس از سوي گروه‌هاي مسلح عليه شهروندان سوري يا نيروهاي مسلح محفوظ مي‌داند.

در پايان بيانيه وزارت خارجه سوريه آمده است: دمشق با پذيرش توقف اقدامات خصمانه در واقع بر اصرار خود براي جلوگيري از ريخته شدن خون ملت سوريه و بازگشت امنيت و ثبات به کشور در راستاي اجراي اراده ملت و وحدت اراضي کشور صحه گذاشته است. سوريه در اين راه شهداي زيادي از ميان شهروندان و نظاميان خود تقديم کرده است.


 وزير دفاع: حضور گسترده مردم در انتخابات پشتوانه اقتدار دفاعي است 

 وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح با توجه به اهميت انتخابات هفتم اسفند ماه گفت: حضور گسترده مردم در انتخابات مجلس شوراي اسلامي و خبرگان رهبري پشتوانه اقتدار دفاعي و تضمين کننده امنيت و منافع ملي است.

به گزارش ايسنا، سردار سرتيپ پاسدار دکتر حسين دهقان طي سخناني در جمع کارکنان وزارت دفاع اظهار کرد: انقلاب اسلامي و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران بر اساس خواست و اراده مردم شکل گرفت و تا امروز با صلابت به مسير نوراني خود ادامه داده است. حضور مردم دراين انتخابات اداي دين به شهيدان و ايثارگراني است که براي پاسداري از دستاوردهاي انقلاب اسلامي جان خويش را فدا کردند. وي افزود: حضور گسترده و حماسي مردم در انتخابات دشمنان را مأيوس و براي همه کساني که در سراسر جهان به اين انقلاب و آرمان‌هاي آن دل بسته‌اند اميد بخش است.

وزير دفاع گفت: مردم با هوشياري و بصيرت و حضور آگاهانه و پرشکوه در انتخابات هفتم اسفند خط بطلاني بر آمال و آرزوهاي شوم بدخواهان نظام خواهند کشيد.

دهقان تأکيد کرد: انتخابات تجلي عيني تحقق شعار سال «همدلي و همزباني» براي رفع مشکلات کشور و نيل به پيشرفت در همه زمينه‌ها است.


 سخنگوي دولت: قطعاً ليست انگليسي نداريم 

سخنگوي دولت در واکنش به برخي اظهار نظرها درباره ليست انگليسي تاکيد کرد: قطعا ليست انگليسي نداريم. به گزارش ايسنا، محمدباقر نوبخت در نشست خبري هفتگي با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال درباره نظرش در مورد ليستي که در انتخابات به ليست انگليسي مشهور شده اظهار کرد: قطعا چيزي به نام ليست انگليسي نداريم و اگر کسي بخواهد بگويد چنين ليستي داريم در واقع به شوراي نگهبان اهانت مي‌کند و مي‌خواهد بگويد که افرادي چه شوراي نگهبان آن‌ها را تائيد کرده اين گونه هستند، در حاليکه همه از احتياط و دقت شوراي نگهبان صحبت مي‌کنند و قطعا چنين حرف‌هايي نادرست است. وي ادامه داد: اينکه يک رسانه خارجي يک حرفي زده باشد و يکي از ميهمانان آن‌ها در آنجا چيزي گفته باشد ملاک نيست. ما اجازه دخالت از هيچ مرجع خارجي نسبت به موضوعات داخلي خود به ويژه انتخابات نمي‌دهيم. اينکه عده‌اي از اين فرصت استفاده کنند و چنين مطلب قبيحي بگويند يک نکته غير اخلاقي است اما مردم ما فهيم‌تر از اين مسائل هستند. وي اضافه کرد: اينکه در انتخابات تابلويي باشد و در آن خوب‌ها و بد‌ها بنويسيم درست نيست. همه اين عزيزان فرزندان ملت هستند چه اصولگرا باشند چه اصلاح طلب و چه اعتدالگرا. منتهي با يکديگر اختلاف سليقه دارند ولي هيچ کس نبايد در تقوا و پايبندي آن‌ها کوچک‌ترين ترديدي داشته باشد.


 کري: با آتش‌بس مي‌توان به راهکاري سياسي در سوريه دست يافت 

 
اسپوتنيك: وزير امور خارجه آمريکا اعلام کرد، آتش‌بسي که قرار است در سوريه برقرار شود امکان انتقال کمک‌هاي انسان دوستانه را به مناطق محاصره شده فراهم مي‌سازد.جان کري، وزير امور خارجه آمريکا گفت: با برقراري آتش‌بس در سوريه مي‌توان کمک‌هاي بشردوستانه را به نقاط محاصره شده در اين کشور انتقال داد و همچنين از اين طريق مي توان به راهکاري سياسي براي حل بحران در اين کشور دست يافت.

وزير امور خارجه آمريکا در بيانيه‌اي اعلام کرد: آتش‌بس در سوريه مي‌تواند باعث امدادرساني به مناطقي شود که در اثر جنگ داخلي دچار مشکل شده‌اند.وي ادامه داد:‌ در صورتي که توافق آتش‌بس اجرايي شود نه تنها باعث کاستن از خشونت‌ها خواهد شد بلکه امکان ارائه کمک‌ به مناطق مورد نياز و حمايت از انتقال سياسي را فراهم مي آورد تا دولتي روي کار آيد که نسبت به خواسته‌هاي مردم سوريه مسئول باشد.


 پوتين: توافق آتش‌بس مي‌تواند به خونريزي در سوريه پايان دهد 

 
اسپوتنيک: رييس‌جمهوري روسيه اعلام کرد، توافق آتش‌بس در سوريه گامي واقعي است که مي‌تواند خونريزي در اين کشور را متوقف کند.کرملين جزئيات طرح آتش‌بس در سوريه را که ميان مسکو و واشنگتن مورد توافق قرار گرفته است، منتشر کرد. دو کشور براي دستيابي به اين توافق دوره‌هاي متعددي از مذاکرات محرمانه را پشت سر گذاشته‌اند.

ولاديمير پوتين، رييس‌جمهوري روسيه درباره طرح آتش‌بس در سوريه گفت که اين طرح گامي واقعي براي متوقف کردن خونريزي‌ها در سوريه است.در همين حال، رييس‌جمهوري روسيه با باراک اوباما، همتاي آمريکايي خود تلفني گفت‌وگو کرد. در اين گفت‌وگوي تلفني پوتين تاکيد کرد که همکاري ميان مسکو و واشنگتن مي تواند نمونه‌اي موفق از تلاش‌ها براي مبارزه با تروريسم باشد.وي افزود: روسيه هر آنچه را که لازم باشد، انجام خواهد داد تا از اجراي اين آتش‌بس اطمينان حاصل شود.


 اسد زمان انتخابات پارلماني را اعلام کرد 

خبرگزاري رسمي سوريه: رئيس‌جمهور سوريه 13 آوريل (25 فروردين) را به عنوان تاريخ برگزاري انتخابات پارلماني در اين کشور تعيين کرد.بشار اسد، رئيس جمهور سوريه دستور شماره 63 را صادر کرد که براساس آن انتخابات پارلماني در اين کشور در روز چهارشنبه 13 آوريل برگزار خواهد شد.اين دومين دوره انتخابات پارلماني در اين کشور از سال 2011 تاکنون است.دولت سوريه مه 2012 انتخابات پارلماني را برگزار کرد اما اين اقدام با محکوميت برخي کشورهاي مداخله‌گر مواجه شد. اين کشورها اين انتخابات را نمايشي دانستند.سوريه حدود پنج سال است که صحنه درگيري‌هاي شديد و بحران انساني و سياسي است. نخستين انتخابات رياست‌جمهوري سوريه در 13 خرداد 1393 (3 ژوئن 2014 ميلادي ) در مناطق تحت کنترل ارتش سوريه در اين کشور برگزار شد.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 شصت و پنجمين اجلاس هيأت مديرهIAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم-55

VIII. مرکز اطلاعات IUA / يونسکو در موردآموزش عالي

اين مرکز علاوه بر داشتن مسئوليت کلي براي چاپ موادو پايگاه هاي اطلاعاتي مرجع IAU، تعدادزيادي از خدمات مستند و اطلاعات را براي اعضاي IAU ، يونسکو و بخش وسيعي از « مشتريان» خارج از کاربران اوليه نيزجا يابي کرده وتهيه ميکند. به هرمقدارزيادي که ممکن است براي خدمات اطلاعاتي ارائه شده درخواست پرداخت داده مي شود. به عنوان مثال مديرمرکز پيشنهاد کرده اند که درمورد سايت پرتال آموزش يونسکو متون را که سيستم هاي آموزشي را درهمه کشورهاي عضو دارد به روز نمايد. اين تابه حال درمورد وب سايت IAU در يونسکو رايگان بوده است ويکي از تکراري ترين صفحات وب سايت IAU مي باشد. IAU براي استمرار بروزکردن اين اطلاعات وبراي آوردن آن روي پرتال يونسکو درخواست حمايت کرده است. ما انتظار پاسخ از بخش آموزش عالي يونسکو داريم.

استمرار فعاليت هاي جاري:

- کتابخانه مرجع: فراگيري ها، فهرست کردن ومرتب کردن؛ مبادله انتشارات؛

- HEDBIB–پايگاه اطلاعات کتابشناسي بين المللي درآموزش عالي: همکاري با سازمان هاي شريک؛

- تلفيق اطلاعات کتابشناسي؛ به روز کردن منظمHEDBIB سي دي رام ونسخه برخط؛

- خدمات اطلاعاتي: کتاب شناسي هاي حاشيه نويسي شده در مورديک عنوان با موضوع مشخص؛کمک به کاربران خارجي؛خدمات آگاهي جاري،يعني روي وب سايتIAU

- ترويج و فروش برچسب هاي آدرس و اطلاعات منتخب خاص: اين خدمات تا حدودي ازطريق چاپخانه(انتشاراتي) مديريت وبازاريابي شده اند؛مثل پالگِريِوکه خودغيراز اعضاي IAU به کنترل مجوزها توجه دارد؛

- مشارکت در وب پرتال ها وتوسعه آنها مثل هايِرگِيت، يونسکو و غيره.


 يك نكته از هزاران 

خبر فوت نوزاد 45 روزه‌اي كه در اتاق عمل اشتباهاً گازي غير اكسيژن به وي وصل مي‌شود و پيش از آن نيز خبر وصل كردن كپسول اشتباهي اكسيژن به مادر باردار و آسيب ديدگي‌هاي جدي وي، موجب نگراني‌هاي مضاعفي در فضاي پزشكي كشور گرديده است. آيا دراين دوحادثه كادر پزشكي از تجربه كافي برخوردار نبوده‌اند، آيا مشغله‌هاي فكري مانع از تمركز آنها شده، آيا بي اهميتي به حساسيت كاري عامل اين حادثه بوده ويا هزاريك دليل ديگر، اما آنچه حقيقت دارد از بين رفتن جان انسان‌هايي است كه اميد و آرزوي بازماندگانشان بودند...


 سرمقاله 

 روايتي تلخ از انتخابات

حميدرضا عسگري

مشخص نيست در كشور ما معنا و مفهوم رقابت، خوب درك نمي‌شود يا هدف وسيله را توجيه مي‌كند! اينكه در كشوري انتخاباتي در عرصه‌هاي مختلف به طور مرتب برگزار شود، نشان از روح مردم سالاري و دموكراسي در آن مملكت دارد. اما آنچه در سير رقابت‌هاي انتخاباتي در حال حاضر مشاهده‌ مي‌شود، چيزي شبيه به يك خصومت سياسي مي‌باشد كه برخي قصد دارند براي رسيدن به اهداف خود به هر طريق و وسيله‌اي طرف مقابل را از گود خارج(نابود) كنند.

اخيراً نيز برخي جريان‌هاي سياسي نسبت به حضور و ليست‌هاي رقبا از تعابير و القابي همچون " ليست انگليسي" استفاده كرده‌اند كه به هيچ وجه زيبنده انتخابات نيست و علناً توهين به شخصيت‌هاي با سابقه انقلاب مي‌باشد كه هركدام براي خود وجهه و آبرويي نزد افكار عمومي دارند. ازسوي ديگر اين تعابير زننده توهيني علني به شوراي نگهبان است، چرا كه اين اشخاص از اين نهاد تاييد صلاحيت شده‌اند. 

در درجه بعد توهين به شعور ملت ايران است كه قرار است چند روز ديگر نام اين اشخاص را در برگه‌هاي راي خود بنويسند و به درون صندوق‌ها بيندازند. بروز چنين رفتارها و گفتارهاي غير اخلاقي از سوي كساني كه خود را عالمان احكام و شريعت اسلامي مي‌دانند درست نيست و آنها بايد هركدام الگويي براي حسن اخلاق و رفتار جامعه باشند و از ترويج معايبي همچون دروغ، تخريب، تزوير و ريا پرهيز كنند. اما تاسف بار تر اينجاست كه رسانه ملي نيز با عملكرد خود بر رفتارها و تعابير غير اخلاقي همچون دامن مي‌زند و طوري جلوه مي‌دهد كه انگار اين مسائل واقعيت دارد و ادعاهاي موجود برعليه رقباي سياسي كاملا جدي است!! اين درحالي است كه بسياري از اين كانديداها از علما و فقهاي حوزه‌هاي علميه كشور و خادمان و صاحب منصبان نظام هستند. اين رفتار صداوسيما مغاير با قانون، اخلاق اسلامي و منافع ملي است، وهيچ‌گاه مردم گوششان به توصيه‌هاي انتخاباتي خارج از كشور و رسانه‌هاي بيگانه نبوده و اگر تحليلي در اين رسانه‌ها صورت گرفت نبايد دستاويزي براي تخريب چهره‌هاي داخلي کشور باشد. اينکه يک رسانه خارجي يک حرفي بزند و يا از جريان فكري خاصي حمايت كند، ربطي به كارنامه شخصيتي وعملي كانديداها ندارد.

البته جامعه معنا و مفهوم اين برخوردها را مي‌فهمند و انتخاب فرد و ليست اصلح را تشخيص مي‌دهند، اما اينكه خطي قرمز ميان خود و كانديداهاي رقيب بكشيم و يا به عبارتي بدها و خوب‌ها به راه بيندازيم كار درچارچوب اخلاق اسلامي و انساني نيست. كارنامه هر جريان و ائتلافي بيانگر موضع آنها نزد مردم مي‌باشد و نيازي به مسائلي از اين دست نيست. امروز مردم به دنبال تغيير وضعيت هستند و به چهره‌هايي كه توانايي بهبود شرايط را دارند اعتماد مي كنند. نمي‌توان انتظار داشت عليرغم وجود فشارهاي سنگين معيشتي، ركود اقتصادي، تورم، فسادهاي مالي، انزواي بين المللي و...، باز مردم اين موضوعات را ناديده بگيرند و صرفاً بر اساس تبليغات منفي و غير اخلاقي از سوي برخي جريان‌ها تصميم گيري كنند. هفت اسفند فارغ از هر نتيجه‌اي پيروزي بزرگ براي ملت و كشور تلقي خواهد شد، چرا كه مردم با حضور خود نشان خواهند داد كه به كشورشان متعهد و به انقلابشان وفادارند. شيريني اين پيروزي قطعا به كام ملت خواهد بود و هيچ جريان و ليستي نخواهد توانست در مقابل موج انتخاب مردم مقاومت كنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي