جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/02/01 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - شنبه نسخه شماره 2740

معاون وزير نفت خبر داد:
2 هزار ميليارد دلار درآمد نفت و گاز کشور تا سال 1403

وزير صنايع و معادن خبر داد:
ايران خودرو، مسوول ايجاد پايگاه هاي توليد خودرو در کشور


بلاتکليفي حق بيمه شخص ثالث در سال 86


کوتاه و خواندني


 معاون وزير نفت خبر داد:
 2 هزار ميليارد دلار درآمد نفت و گاز کشور تا سال 1403 

در صورت سرمايه گذاري 471 ميليارد دلاري بخش هاي مختلف نفت، گاز و پتروشيمي در افق چشم انداز، تا سال 1403 حدود 2 هزار ميليارد دلار درآمد نصيب کشور خواهد شد.
محمد مقدم معاون وزير نفت در همايش هم انديشي اصل 44 قانون اساسي در حاشيه دوازدهمين نمايشگاه بين المللي نفت، گاز و پتروشيمي با تشريع وضعيت سرمايه گذاري و درآمدهاي حاصل از آن براي کشور در صنعت نفت تصريح کرد: در بخش انرژي در آينده با توجه به نيازهاي کشور در سال 1403 توليد گاز سبک کشور که هم اکنون 500 ميليون متر مکعب است، بايد به يک ميليارد و 800 ميليون متر مکعب افزايش يابد که به توسعه همه بخش ها از بالادستي تا گسترش پالايشگاه و خطوط لوله نياز دارد.
 او، با بيان اين که در بخش نفت علاوه بر اکتشاف هاي جديد که بايد وارد چرخه شوند، به افزايش ضريب برداشت ها نيز نياز داريم، خاطرنشان کرد: براي ايجاد ظرفيت هاي اضافي براي هر بشکه نفت به سرمايه گذاري چهار تا 10 هزار دلاري نياز داريم. علاوه بر سرمايه گذاري هايي که در آيند در صنايع بالادستي بايد انجام شود، در بخش توسعه مخازن نياز به 93 ميليارد دلار سرمايه گذاري پيش بيني شده است که از اين مقدار حدود 40 ميليارد دلار از طريق بيع متقابل، 9 ميليارد دلار از طريق فاينانس و حدود 44 ميليارد دلار نيز از راه منابع اختصاصي بايد تامين شود.
به گفته مقدم، در بخش پالايش نيز 17 ميليارد دلار سرمايه گذاري پيش بيني شده است که اگر سهم پالايشگاه هاي کنوني (هرمز و آبادان) را از آن کم کنيم، به 14 ميليارد دلار ديگر سرمايه گذاري نياز است که شامل سرمايه گذاري در بخش خطوط لوله و ذخيره سازي ها مي شود.
 مسوول ستاد مرکزي اصل 44 در وزارت نفت، سرمايه گذاري پيش بيني شده در افق چشم انداز در بخش نفت و پالايش را 111 ميليارد دلار دانست و درباره توسعه بخش ميادين گازي اظهار کرد: سرمايه گذاري پيش بيني شده در بخش گاز 137 ميليارد دلار است که منابع آن 74 ميليارد دلار ازطريق فاينانس، 49 ميليارد دلار بيع متقابل و 31 ميليارد دلار نيز منابع داخلي است. مسوول ستاد مرکزي اصل 44 در وزارت نفت با بيان اين که اگر صادرات 32 ميليون متر مکعبي گاز به ترکيه را افزايش دهيم 60 ميليارد دلار درآمد نصيب کشور خواهد شد که چنانچه بقيه قراردادها نيز به آن اضافه شود، درآمد کل کشور از اين محل به 600 تا 700 ميليارد دلار افزايش خواهد يافت.
 به گزارش ايسنا، وي همچنين مجموع درآمدهاي حاصل از صادرات نفت خام و فرآورده هاي آن در صورت به ثمررسيدن سرمايه گذاري هاي پيش بيني شده را يک هزار و 389 ميليارد دلار خواند و ريز مجموع درآمدهاي کشور در اين بخش را به شرح زير پيش بيني کرد: صادرات نفت خام 872 ميليارد دلار، ميعانات 298، صادرات فرآورده 120، نفت گاز 52، نفت سفيد 68، نفت کوره 45 و گاز مايع 23 ميليارد دلار.
وي، مجموع درآمدهاي حاصل از سرمايه گذاري ها در سال 1403 در بخش نفت و گاز را حدود دو هزار ميليارد دلار عنوان کرد و آن را عددي تعيين کننده براي کشور خواند.


 وزير صنايع و معادن خبر داد:
 ايران خودرو، مسوول ايجاد پايگاه هاي توليد خودرو در کشور  

تلاش ايران خودرو براي ايجاد کارخانه توليد خودروهاي سبک و سنگين در شيراز، سنگ بناي تازه  اي از رشد و توسعه صنعتي در استان فارس است که گروه صنعتي ايران خودرو پايه  گذار اين چشم  انداز موفقيت  آميز است.
دکتر عليرضا طهماسبي، وزير صنايع و معادن در مراسم آغاز عمليات اجرايي ايجاد نخستين پايگاه ايران خودرو در جنوب کشور که با همکاري بخش خصوصي در شيراز انجام مي  شود با اعلام اين مطلب اظهار داشت: ايران خودرو با ايجاد اين پايگاه مهم توليد خودرو در استان فارس گام تازه  اي در تحقق چشم  انداز بيست  ساله توسعه کشور برداشت.
وي ادامه داد: اجراي سياست  هاي تمرکززدايي در زمينه توسعه اقتصادي و صنعتي روندي پايدار در اهداف کلان دولت خدمت  گزار به شمار مي  رود و در اين ميان گروه صنعتي ايران خودرو با درک مناسبي از اين سياست توانسته است، با ايجاد کارخانه  هاي جديد در اقصي نقاط کشور تلاش موفقيت  آميزي را در دستور کار خود قرار دهد و اين اقدام قابل تحسين و نيازمند حمايت گسترده همه سازمان  ها و نهادهاي مسوول است.
وزير صنايع و معادن، تصريح کرد: پراکندگي همگون و عادلانه کارخانه  هاي خودروسازي يک سياست تدوين شده در برنامه وزارت صنايع و معادن است و گروه صنعتي ايران خودرو مسووليت ايجاد اين پايگاه  هاي توليد (در شمال جنوب، شرق و غرب) را پذيرفته و تاکنون گام  هاي مهمي در اين راستا برداشته است.
وي گفت: اين روند جديد بيش از هر چيز مي  تواند عامل مهمي در توسعه صنعت قطعه  سازي در مناطق مختلف کشور باشد که داراي مزيت  هاي مختلفي در زمينه توسعه اقتصادي و صنعتي مناطق مستعد کشورمان باشد.
در اين مراسم دکتر منوچهر منطقي مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو، به تبيين استراتژي اين گروه صنعتي براي تبديل شدن به يک شرکت معتبر خودروساز در جهان، اظهار داشت: ايران خودرو با برخورداري از حمايت  هاي دولت به مرحله  اي رسيده است که مي تواند آينده حضور خود را در بازارهاي جهاني به عنوان يک خودروساز صاحب نام تبيين کند و افق روشن اين روند از هم اينک آشکار شده است.
وي تاکيد کرد: ايران خودرو قادر خواهد بود در چارچوب چشم  انداز بيست ساله توسعه اقتصادي کشور تا سقف 10 ميليارد دلار از طريق صادرات قطعات و خودرو درآمد ارزي نصيب کشور کند.
دکتر منطقي با اشاره به برنامه  هاي ايران خودرو در داخل کشور در قالب يک سياست تدوين شده، گفت: ايجاد کارخانه  هاي توليد خودرو در مناطق مختلف ايران يک برنامه هدفمند ايران خودرو به شمار مي  رود و در اين راستا کارخانه توليد خودرو دراستان فارس مي  تواند يک پايگاه مهم صادراتي به کشورهاي خاورميانه، کشورهاي حاشيه خليج فارس و نيز پاکستان به شمار رود.
وي ادامه داد: ايران خودرو از تمامي تجارب خود براي ايجاد کارخانه توليد خودروهاي سنگين و سبک در استان فارس بهره  گيري خواهد کرد تا اين کارخانه با استفاده از مدرن  ترين تجهيزات، نقش محوري در بازار خودروي استان  هاي جنوبي و نيز کشورهاي منطقه داشته باشد.


  بلاتکليفي حق بيمه شخص ثالث در سال 86  

موضوع حق بيمه شخص ثالث در سال 86 به بحثي چالش  برانگيز تبديل شده که براي مردم نيز بلاتکليفي هايي را به ارمغان آورده است. در روزهاي ابتدايي پس از تعطيلات نوروزي، مشترياني که براي تمديد بيمه شخص ثالث اتومبيل خود به نمايندگي ها مراجعه مي کردند، با خوددداري نمايندگي ها از اين امر مواجه مي شدند. آنان دليل اين امتناع را بلاتکليفي تا زمان تعيين حق بيمه  سال جديد برمبناي نرخ هاي جديد ديون عنوان و مشتريان را به مراجعه به دفاتر مرکزي بيمه ها رهنمون مي کردند. اما در اين دفاتر نيز تمديدها برمبناي نرخ توافقي 50 ميليون تومان ديه  کامل صادر مي شد.
رييس کل بيمه مرکزي، چند روز بعد، در نشست خبري روز 26 فروردين خود که با حضور خبرنگاران تعدادي از خبرگزاري ها تشکيل شده بود، گفته  يکي از خبرنگاران را مبني بر افزايش 42 درصدي "مبلغ حق بيمه شخص ثالث" براي ماشين هاي سواري در سال جاري، تاييد کرد اما اين موضوع که در روزنامه هاي روز بعد انعکاس گسترده اي داشت، با اصلاحيه اي بر سخنان رييس، ازسوي روابط عمومي بيمه  مرکزي، مواجه شد.
بنا به اعلام قوه قضائيه، مبلغ ديه در سال 86 از حدود 26 ميليون تومان جاري در سال 85 به 35 ميليون تومان در ماه هاي عادي و در ماه هاي حرام به 47 ميليون تومان افزايش يافت.
بدين ترتيب با اعلام مبلغ ديه براي هر فرد در سال 86 اين انتظار به  وجود آمد که ميزان حق بيمه شخص ثالث نيز افزايش يابد، البته بنا به گفته شرکت هاي بيمه از ابتداي سال 86 بيمه نامه هاي شخص  ثالث با سقف تعهد 47 ميليون تومان به فروش مي رسيد، در حالي که در قبال صدور اين بيمه نامه  همان حق بيمه سال گذشته دريافت مي شد که موجب زيان ديدن اين شرکت ها مي شود.
در مورد اين مساله سعيد طيبي مدير بيمه هاي اتومبيل و شخص ثالث بيمه ايران در گفت وگويي با ايسنا اذعان کرد: نمايندگي هاي شرکت بيمه در صورتي که بيمه نامه هاي اتومبيل که در سال 86 بايد تمديد شوند را صادر نکنند، مورد برخورد بيمه مرکزي قرار خواهند گرفت.
وي افزود: از ابتداي امسال بيمه نامه هاي اتومبيل و شخص ثالث با نرخ بيمه سال 85 تمديد مي شوند و هر نمايندگي بيمه اي که به اين امر مبادرت نورزد، مورد برخورد بيمه مرکزي قرار خواهد گرفت.
به گفته او بيمه نامه هاي جديد که خريداري يا تمديد مي شوند، به دليل آنکه با نرخ سال 85 به فروش مي رسند باعث ضرردهي به شرکت هاي بيمه مي شوند; چراکه با همان نرخ سال 85 اما با سقف تعهد بيمه 50 ميليون تومان صورت مي گيرد. با تمام اين دفاعيات، صاحبان خودرو همچنان از مشکلات ممانعت از تمديد بيمه نامه شخص ثالث خود گلايه دارند و معترضند که اگر در طول مدتي که خودرو آنها بيمه نامه ندارد، با سانحه اي مواجه شوند، آنگاه بايد تمام مبلغ خسارت را خود پرداخت کنند و از سوي ديگر، توسط ماموران راهنمايي و رانندگي نيز جريمه خواهند شد.
بيمه مرکزي ايران در تکذيبيه خود که روز 27 فروردين آن را منتشر کرد و حتي از انعکاس بيشتري هم نسبت به خبر اوليه برخوردار بود، اعلام کرد که با توجه به افزايش مبلغ ديه، شوراي عالي بيمه بر مبناي نرخ هاي ثابت گذشته، مبلغ جديد حق بيمه را به مراجع تصميم گيري پيشنهاد کرده است تا براي تامين پوشش بيمه اي کفايت کند. اين در حالي است که در روز نشست خبري رييس بيمه مرکزي، شبکه هاي تلويزيوني ميانگين مبلغ حق بيمه خوردوهاي سواري را براي سال 86، 215 هزار تومان اعلام کردند. پس از تکذيب خبر يادشده نيز تا امروز هيچ خبري مبني بر تشکيل شدن شوراي عالي بيمه براي تعيين حق بيمه اعلام نشده  است و گويا بلاتکليفي ها همچنان ادامه دارد!


 کوتاه و خواندني 


   در پايان سال86 ;
نقدينگي به 170 هزار ميليارد تومان مي رسد

هر چه نرخ سود تسهيلات بانکي کاهش يابد هزينه  سرمايه گذاري کاهش خواهد يافت.
هادي حق شناس عضو کميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي با بيان اين مطلب به ايسنا، گفت: طبيعي است وقتي که منابعي غير از توليد کالا و خدمت را وارد چرخه  اقتصاد مي کنيم اثر آن را در افزايش نقدينگي مشاهده خواهيم کرد. منظور از منابع غير توليد کالا و خدمت يعني استقراض خارجي و داخلي، چاپ اسکناس و فروش منابع طبيعي بدون ايجاد ثروت جديد است لذا اين عوامل مي تواند منجر به افزايش نقدينگي شود. وي ادامه داد: در 2 سال اخير اتفاقي که افتاده اين است که علاوه بر مصوبات مجلس براي برداشت از پول نفت در بودجه هاي سالانه 84 و 85، حدود 35 ميليارد دلار برداشت مجدد از حساب ذخيره  ارزي داشتيم که رقم بسيار بزرگي است. نماينده  مردم بندر انزلي در مجلس، افزود: در طول سال هاي 84 و 85 معادل 35 ميليارد دلار از حساب ذخيره  ارزي برداشت کرديم که منهاي مجوزهايي است که مستقيما در قانون بودجه تصويب مي کنيم تا از حساب ذخيره برداشت شود. طبيعتا اين روند افزايش نقدينگي را به شدت متاثر مي کند. حق شناس با مقايسه نرخ رشد نقدينگي در پايان سال هاي 83 و 85، گفت: متاسفانه نقدينگي 2 برابر شده و از 63 هزار ميليارد تومان به بيش از 120 هزار ميليارد تومان رسيده است و پيش بيني ما اين است که اگر رشد نقدينگي حدود 40 درصد اعلام شده، احتمالا نقدينگي 120 هزار ميليارد توماني تا پايان سال 86 به حدود 170 هزار ميليارد تومان خواهد بود.
 
حقوق  زير 227 هزار تومان  از ماليات معاف است

ميزان معافيت مالياتي حقوق بگيران در سال 86 اعلام شد.
معافيت مالياتي براساس ضريب جدول حقوق موضوع ماده 33 قانون استخدام کشوري تعيين شد. اين ضريب براي سال 86 معادل 454 ريال تصويب و به سازمان امور مالياتي کشور ابلاغ شد.
بر اين اساس ميزان معافيت حقوق بگيران شامل کارمندان و کارگران براساس ماده 84 قانون ماليات هاي مستقيم براي سال 86 سالانه معادل 27 ميليون و 240 هزار ريال تعيين شد. معافيت مالياتي سال 85 حقوق بگيران 25 ميليون و 920 هزار ريال بود که امسال اين رقم يک ميليون و 320 هزار ريال افزايش يافت. معافيت ماهانه مالياتي حقوق بگيران نيز دو ميليون و 270 هزار ريال است، حال آن که در سال گذشته اين رقم دو ميليون و 160 هزار ريال بود.
 
توافق  براي ثانيه اي شدن مکالمه با ايرانسل
نهايي شد

رييس سازمان تنظيم مقررات وارتباطات راديويي از توافق نهايي با شرکت ايرانسل براي ثانيه اي شدن مکالمه با مشترکان اين اپراتور خبر داد.
محمود خسروي در خصوص برگزاري جلسه با مسوولان اپراتور دوم تلفن همراه کشور اظهارداشت: با شرکت ايرانسل توافق بدست آمد. بحث ثانيه محاسبه شدن مکالمه مشترکان ايرانسل نيز جزو موضوعات جلسه بود و در اين رابطه نيز توافق و اين امر اجرايي خواهد شد.
وي از ارائه توضيحات و جزئيات بيشتر در اين رابطه خودداري کرد. بر همين اساس، دوشنبه گذشته قرار بود با توجه به بروز مسائل اخير، با دعوت سازمان تنظيم مقررات، نشستي به منظور هماهنگي و جهت حل مشکل در سازمان تشکيل شود که اين جلسه در نهايت چهارشنبه گذشته برگزار شد. يکي از موضوعات اصلي اين جلسه حل و فصل تبديل تعرفه مکالمات ايرانسل از دقيقه به ثانيه بود. در نشست هفته گذشته، مسائلي چون حق السهم، مسائل و مشکلات مورد ادعاي ايرانسل و اينترکانکشن و غيره بررسي شد. طبق پروانه شرکت ايرانسل، اپراتور دوم مي تواند 20 درصد بيش تر از تعرفه موثر اپراتور اول بابت هر دقيقه مکالمه از مشترکان خود پول دريافت کند. بر اساس بررسي هاي انجام شده در حال حاضر تعرفه موثر اپراتور اول بين 510 تا 520 ريال براي هر دقيقه مکالمه تعيين شده است.
 
واگذاري سيم کارت هاي تاليا در مراکز 3 استان کشور آغاز شد

شرکت مخابرات ايران به منظور تنظيم بازار، مجوز ارائه سيم کارت هاي تاليا در مراکز استان هاي قزوين، زنجان و قم را صادر کرد.
به گزارش روابط عمومي شبکه مستقل تلفن همراه اعتباري کشور، متقاضيان اين نوع سيم کارت مي توانند به يکي از ايستگاههاي برگزيده تاليا در اين استان ها مراجعه کنند.
بنا بر اين گزارش، به هنگام دريافت سيم کارت بايد اصل فيش 452 هزار ريالي واريزي را به همراه رونوشت صفحه نخست شناسنامه، کارت ملي عکس دار و يا گذرنامه معتبر ارائه شود. متقاضيان مي توانند در طول 24 ساعت با شماره تلفن چهار رقمي 8173-021 تماس گرفته و يا با مراجعه پايگاههاي اطلاع رساني تاليابه آدرس هاي ir.taliya.www يا ir.taliyanews.www اطلاعات مورد نياز خود را دريافت کنند. هم اکنون تمامي مراکز استان هاي کشور تحت پوشش شبکه سيم کارت هاي اعتباري تاليا قراردارند و بزودي زمان واگذاري در چندين شهر ديگر اعلام مي شود.

سالروز پدر معماري ايران دوم ارديبهشت برگزار مي شود

نخستين مراسم سالگرد پدر معماري ايران و بزرگداشت روز معمار با حضور مقامات مسوول وزارت مسکن و شهرسازي و شهرداري تهران دوم ارديبهشت ماه جاري در محل خانه هنرمندان ايران برگزار مي شود.
مديرعامل مهندسين مشاور نقش جهان پارس با بيان اين مطلب در جمع خبرنگاران گفت: نخستين سالگرد سيدهادي ميرميران  يکي از برجسته ترين معماران ايران و بزرگداشت روز معمار يکشنبه دوم ارديبهشت ماه جاري با حضور مقامات مسوول وزارت مسکن و شهرسازي، شهرداري تهران و ديگر نهادهاي دولتي، عمومي، مجامع دانشگاهي، صنفي و حرفه اي و جامعه معماران، مهندسين کشور و هنرمندان در خانه هنرمندان ايران برگزار مي شود.وي با بيان اينکه در مراسم سالروز اين معمار برجسته ايران جايزه معماري ميرميران نيز به برگزيدگان دانشگاهي اعظا» خواهد شد گفت: اين جايزه به تمامي برگزيدگان رتبه نخست رشته معماري کنکور دانشگاه هاي کشور تعلق خواهد گرفت.طرح هاي جامع تهران، اصفهان و شيراز و شهرهاي جديد، احيا» مناطق و محورهاي تاريخي اين شهرها، فرهنگستان هاي جمهوري اسلامي ايران، کتابخانه ملي ايران، موزه ملي آب ايران، مجموعه ورزشي رفسنجان، کانون وکلاي دادگستري مرکز، سرکنسولگري ايران در فرانکفورت، سفارت ايران در تايلند و طرح هاي جامع مجلس شوراي اسلامي و منطقه عباس آباد از جمله فعاليت هاي ماندگار مهندس سيدهادي ميرميران پدر معماري ايران بوده که به يادگار مانده است. حميد ميرميران همچنين از راه اندازي و تشکيل بنياد معماري ميرميران خبر داد و گفت: بنياد معماري ميرميران که در حال حاضر در مرحله مقدماتي و اخذ مجوز از وزارت کشور است قرار است جريان نوين معماري ايران را تداوم و تکامل بخشد. تا معماري ايراني بتواند جايگاهي در خورد را در معماري معاصر جهان به خود اختصاص دهد.وي خاطرنشان کرد: بنياد معماري ميرميران به منظور تحقق ذهنيت ها و افکار پدر معماري ايران در تداوم و تکامل جريان فلسفي، هنري معماري نوين ايرام و شناساندن رسالت ديرينه اين معماري در ايران و جهان تاسيس مي شود.به گفته وي، ايجاد جايگاه علمي - پژوهشي براي انجام و تشويق مطالعات و پژوهش هاي بنيادي و کاربردي در معماري ايران و جهان، شناسايي و جمع آوري افکار و آثار معماري "زنده ياد مهندس سيدهادي ميرميران" و ديگر معماران صاحب نام ايران و ايجاد انگيزه براي جوانان پژوهشگر و خلاق از اهداف تاسيس بنياد معماري ميرميران است.


 واحد اطلاعات اکونوميست پيش بيني کرد:
تورم 16 درصدي و بيکاري 12/5 درصدي براي ايران در سال 86

واحد اطلاعات اکونوميست در تازه ترين گزارش خود تورم 16 درصدي و بيکاري 12/5 درصدي را براي ايران در سال 86 پيش بيني کرد.
به گزارش فارس، واحد اطلاعات اکونوميست در اين گزارش با اعلام اين که تعداد نيروي کار فعال در ايران از 24/4 ميليون نفر در سال گذشته به 25 ميليون نفر در سال جاري افزايش خواهد يافت، از افزايش 2/8 درصدي تعداد نيروي کار در اين کشور خبر داد. بنابراين گزارش، نرخ بيکاري در ايران که در سال گذشته 12 درصد برآورد شده بود، در سال جاري رشد 0/5 درصدي براي آن پيش بيني شده است. واحد اطلاعات اکونوميست برآورد کرد که نرخ بيکاري در کشور در سال 87 به 13 درصد افزايش يابد. اين گزارش در بخش ديگري به برآورد نرخ تورم پرداخت و با اعلام اين که نرخ تورم در ايران در سال گذشته 15/8 درصد برآورد شده است، پيش بيني کرد اين نرخ در سال جاري به 16 درصد افزايش يابد.
 
نجابت خبر داد:
واگذاري 28 شرکت پتروشيمي براي خصوصي سازي 

معاون وزير نفت و مدير عامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران گفت: آمادگي کامل براي اجراي اصل 44 قانون اساسي در پتروشيمي وجود دارد و 28 شرکت به سازمان خصوصي سازي معرفي شده است.
غلامحسين نجابت در حاشيه دوازدهمين نمايشگاه بين المللي نفت، گاز و پتروشيمي در جمع خبرنگاران به تشريح فعاليت هاي پتروشيمي پرداخت. وي تصريح کرد: تا پايان سال گذشته 15/6 ميليون تن ميزان توليدات محصولات پتروشيمي کشور بوده که از اين ميزان 11/5 ميليون تن به فروش رفته و حدود 5 ميليون تن مصرف بين واحدي بوده است. معاون وزير نفت افزود: درصدد هستيم در پايان سال جاري توليدات محصولات پتروشيمي را به 30/3 ميليون تن برسانيم که از اين ميزان 8 ميليون تن مصرف بين واحدي و باقي آن به فروش خواهد رفت. نجابت اضافه کرد: ميزان صادرات محصولات پتروشيمي در سال 85 حدود 5/6 ميليون تن بوده که ارزش آن 3 ميليارد و 3 ميليون دلار مي باشد. وي گفت: در سال جاري مجموع صادرات پتروشيمي را به 5/7 ميليارد دلار خواهيم رساند. وي تصريح کرد: در شرايط فعلي 9 درصد به چين، 14 درصد به هند، 41 درصد به خاور دور، 21 درصد به کشورهاي خاورميانه و 10/5 درصد به کشورهاي اروپايي محصولات پتروشيمي صادر مي شود. معاون وزير نفت در خصوص آخرين وضعيت طرح آزادسازي محصولات پتروشيمي به نظر مثبت مجلس اشاره کرد و گفت: بر اساس اقدام مجلس، دولت موظف به يکسان سازي نرخ محصولات پتروشيمي شده که ما نيز منتظر ابلاغ دستورالعمل دولت هستيم. نجابت در ادامه افزود: بر اساس مصوبه مجلس از خرداد ماه يکسان سازي نرخ محصولات پتروشيمي صورت مي گيرد.
 
قيمت جهاني نفت هفته آينده کاهش خواهد يافت
 
تازه ترين نظرسنجي خبرگزاري بلومبرگ نشان مي دهد، افزايش توليد بنزين در پالايشگاههاي آمريکا موجب کاهش قيمت جهاني نفت طي هفته آينده خواهد شد.
به گزارش فارس، کارشناسان انرژي بر اين باورند که افزايش توليد بنزين در آمريکا که براي تامين تقاضاي انرژي اين کشور کافي است، مهمترين علت کاهش قيمت نفت طي هفته آينده به شمار مي رود. 17 نفر از 38 کارشناس ارشد انرژي معادل 45 درصد که در اين نظرسنجي شرکت کرده اند، معتقدند قيمت نفت هفته آينده کاهش خواهد يافت. 10 نفر معادل 26 درصد نيز پيش بيني کردند; قيمت نفت در اين مدت افزايش و 11 نفر نيز اعلام کردند قيمت نفت بدون تغيير باقي خواهد ماند. هفته گذشته نيز 48 درصد کارشناسان انرژي پيش بيني کردند، قيمت نفت افزايش خواهد يافت. اين در حالي است که اختلاف قيمت هر بشکه نفت برنت با نفت سبک آمريکا امروز به بيش از 2/64 دلار رسيد. اين اختلاف روز 11 آوريل به بيش از 3 دلار رسيد که اين مساله در طول شش ماه گذشته بي سابقه بوده است.
 
رفع ممنوعيت خودرو هاي وارداتي تا پايان شهريور

اعتبار نمايندگي هاي فروش و خدمات پس از فروش مدل هاي خودرو وارداتي تا پايان شهريورماه سال جاري تمديد شد.
سيد عباس حسيني مديرکل دفتر مقررات واردات و صادرات وزارت بازرگاني اظهار کرد: اين تصميم در وزارت بازرگاني و به منظور تسهيل واردات خودرو هاي خارجي اتخاذ شده است. وي افزود: به نمايندگي هاي فروش و خدمات پس از فروش انواع مدل هاي خودرو وارداتي که تاکنون به دليل مشکلات نتوانسته اند نسبت به رفع نواقص پرونده خود براي تمديد گواهي اقدام کنند، فرصت داده شده تا پايان روز 31 شهريورماه 86 نسبت به تمديد اعتبار نمايندگي اقدام کنند.
حسيني ادامه داد: نمايندگي هاي فروش و خدمات پس از فروش مدل هاي خودرو وارداتي و کليه اشخاص مجاز براساس اين دستورالعمل مي توانند با رعايت قوانين و مقررات تعيين شده و در نظر گرفتن استاندارد هاي لازم و ضوابط بهينه سازي سوخت و محيط زيست، خودرو به کشور وارد کنند. وي يادآور شد: وزارت بازرگاني به همين منظور از کليه سازمان هاي ذيربط و مسوول اين ضوابط درخواست کرد در اجراي سياست هاي مجلس شوراي اسلامي  و هيات محترم دولت در صدور گواهي لازم براي مدل هاي خودرو وارداتي مجاز اعلام شده تسريع و همکاري لازم به عمل آورند. مدير کل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ايران همچنين  به ايسنا گفت: هم اکنون ثبت سفارش خودرو هاي وارداتي مجاز کماکان با رعايت مقررات مربوط انجام مي شود و ممنوعيت از اين جهت وجود ندارد. وي رقم ثبت سفارش واردات انواع مدل هاي خودرو وارداتي در سال گذشته را 45 هزار دستگاه بيان کرد و گفت: پيش بيني مي شود ثبت سفارش مدل هاي وارداتي مجاز در سال جاري به نسبت سال 85 از رشد خوبي برخوردار شود.

 برنامه جديد جايگزيني خودروهاي فرسوده از تيرماه آغاز مي شود

سيدرضا فاطمي گفت: برنامه جمع آوري خودروهاي فرسوده هنوز همان برنامه قبلي سال 85 است و زمان اجراي برنامه جديد پس از تصويب از سوي دولت در تيرماه آغاز مي شود.
مجري طرح جايگزيني خودروهاي فرسوده در گفت وگو با مهر در مورد برنامه سال 86 اين طرح گفت: برنامه هاي سال 86 در زمينه طرح خودروهاي فرسوده تدوين و به دولت ارائه شده است که مراحل تصويب را سپري مي کند.سيدرضا فاطمي خاطرنشان کرد: با توجه به روند خوب پيشرفت برنامه هاي سال 85 و در صورت تصويب، برنامه جديد در سال 86 از تيرماه قابل اجرا خواهد بود.وي در مورد برنامه هاي سال 85 گفت: در زمينه جمع آوري خودروهاي فرسوده در ادامه برنامه سال قبل تا تيرماه امسال نيز فرصت براي تحقق برنامه هاي قبلي وجود دارد.فاطمي درباره جمع آوري خودروهاي فرسوده حمل ونقل عمومي همچون ميني بوس و اتوبوس نيز گفت: پيشنهادات لازم در اين رابطه به دولت داده شده است که در صورت تصويب، حتما پيگيري و انجام خواهد شد.مجري طرح جايگزيني خودرهاي فرسوده افزود:  با وجود پيگيري شرکت هاي خودروساز در مورد تعهدات توافق شده از قبل در جهت ساخت و ارائه خودروهاي جديد به ميزان 250 هزار دستگاه تا پايان سال 85، اين رقم محقق نشد اما اميدواريم تا تيرماه امسال هدف مورد نظر محقق شود.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش