جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5224


تصميم‌گيري درباره ميزان افزايش‌ جديد حقوق سال 95كارگران


تهيه طرح جامع براي ساماندهي بازار لبنيات


درآمدزايي ترکيه با عسل ايراني


نهادهاي مالي


تريبون


 تصميم‌گيري درباره ميزان افزايش‌ جديد حقوق سال 95كارگران  

پس از چند روز وقفه، شوراي عالي کار جمع‌بندي نهايي محاسبات کارگران، کارفرمايان و دولت از اوضاع معيشت خانوار را انجام و وارد مراحل تصميم‌گيري درباره ميزان افزايش‌ جديد حقوق سال 95 مي‌شود.
به گزارش مهر، 10 روز پيش آخرين نشست شوراي عالي کار درباره بحث و بررسي پيرامون افزايش حقوق سال آينده بيش از 13 ميليون مشمول قانون کار برگزار شد. در آن نشست، نمايندگان کارگران ارقام محاسباتي خود درباره اوضاع معيشت خانوارهاي کارگري را ارائه کردند.
با اين وجود، نمايندگان کارفرمايي نيز قرار بود در اين زمينه گزارشي را تهيه و ارائه کنند که موفق به اين کار نشدند و از سوي دولت نيز برخي نظرات خود را در اين زمينه ارائه کرده است. حالا قرار است در جلسه امروز يکشنبه شوراي عالي کار، دور جديد گفتگوها در زمينه چگونگي اعمال افزايش هاي جديد در بسته مزد 95 کارگران انجام و پيرامون آن تصميم گيري شود.
تا اينجاي کار، نمايندگان کارگران اعلام کرده اند محاسبات معيشتي فاصله بسيار زيادي با ارقام فعلي دريافتي کارگران و مشمولان قانون کار دارد و آنها از دولت تدبير و اميد انتظار دارند، دستکم براي سال آينده براي حرکت در مسير اصلاح و بهبود درآمد و معيشت خانوارهاي کارگري کشور، گام هاي موثري را بردارد.


 تهيه طرح جامع براي ساماندهي بازار لبنيات 

رييس سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليد‌کنندگان از تهيه طرح جامع براي ساماندهي بازار لبنيات خبر داد و گفت: پرونده‌ واحد‌هاي لبني که به مصوبه افزايش 100 توماني نرخ خريد شير خام تمکين نکرده‌ بودند آماده ارسال به سازمان تعزيرات حکومتي بود که مراجعه و اعلام کردند "حاضرند 100 تومان نرخ خريد خود را افزايش دهند" و اکثر آن‌ها واحد‌هايي هستند که مي‌توانند بازار شير خام را تکان دهند.
سيد محمود نوابي معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با ايسنا، از طرح جامعي در حوزه مواد لبني خبر داد و اعلام کرد: قرار است زنجيره تامين و توليد مواد لبني از ابتدا تا انتها در قالب طرحي جامع، تکليف دستگاه‌ها در آن مشخص شود که اين مسئوليت به سازمان مديريت و برنامه‌ريزي واگذار شده و ما هم از باب کارشناسي، همکاري کرديم و اميدواريم با نگاه کامل به اين طرح، ان‌شا‌ءالله در سال آينده شاهد اين کشمکش‌ها و پارادوکس‌هاي بي‌حاصل در اين بخش نباشيم.
وي با بيان اينکه دولت در سال هاي 1392 – 1393 سه ماه به دامداران يارانه داد و اخيرا نيز جلسه اي گذاشتيم که قرار شد واحدهاي لبني، قيمت خريد شير را 100 تومان افزايش دهند، گفت: قرار بود اين کار از ابتداي دي‌ امسال اجرايي شود؛ به گونه‌اي که مقرر شد به ازاي افزايش 100 توماني نرخ خريد هر کيلوگرم شيرخام از دامداران، صنايع لبني اجازه داشته باشند قيمت محصولات پرمصرف را حدود شش درصد افزايش دهند که اين کار صورت نگرفت.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه بازار شير بسيار حساس است چراکه در صورت عدم جمع‌آوري شير، دامداران لطمه جدي خواهند ديد، تاکيد کرد: بايد واحد‌هاي لبني و واحد‌هاي دامداري را با هم درنظر مي‌گرفتيم و اگر دولت امکاناتي داشت و مي‌توانست يارانه بدهد، نياز به طي اين مراحل نداشتيم.


 درآمدزايي ترکيه با عسل ايراني 

قائم مقام معاون وزير توليدات دامي وزارت جهاد کشاورزي، نبود استاندارد اجباري، برندسازي، بسته بندي متنوع و بازاريابي را حلقه مفقوده صادرات عسل ايراني به کشورهاي اروپايي دانست و گفت: ترکيه از صادرات مجدد عسل ايراني، تا 6 برابر درآمدزايي مي کند.
محمدرضا ملاصالحي درگفت وگو با ايرنا به کاهش صادرات عسل در سال جاري اشاره کرد و افزود: پارسال 78 هزار تن عسل در کشور توليد شد که پنج هزار و 300 تن آن به کشورهاي ترکيه، عراق، عربستان، حاشيه خليج فارس صادر شده بود که امسال اين ميزان کاهش يافت.
وي عمده مشکل صادرات عسل ايران را فله اي بودن آن اعلام کرد و گفت: متاسفانه عسل ايران نيز همانند ديگر محصولات همچون پسته و زعفران به شکل فله اي صادر مي شود و کشوري همچون ترکيه با بسته بندي هاي مناسب، عسل ايراني را با صادرات دوباره به کشورهاي اروپايي، حداقل پنج تا 6 برابر ارزش افزوده دريافت مي کند.
ملاصالحي افزود: اين در حالي است که ايران ظرفيت و توانمندي توليد عسل استاندارد با برندسازي و بسته بندي متنوع را دارد تا اين سود حاصل از آن را نصيب توليدکنندگان داخلي کند؛ اين امر نيازمند همکاري تشکل هاي اين صنعت است.
وي با بيان اينکه عسل علاوه بر ارزشمندي از لحاظ تغذيه اي و دارويي داراي مدت زمان نگهداري بالا و فسادناپذيري است، اضافه کرد: مشکل اصلي ما اين است که تاکنون تشکل هاي اين بخش در مسير برندسازي و بسته بندي شکيل و متنوع، استاندارد بين المللي و بازاريابي به شکل جدي گام برنداشته اند.
اين مقام مسئول درباره استاندارد اجباري عسل نيز گفت: درحال حاضر سازمان ملي استاندارد ايران، استاندارد عسل را تشويقي اعلام کرده، که اين موضوع مي تواند به عمد يا غيرعمد موجب تقلب در محصول عسل ايراني در بازارهاي صادراتي شود.
قائم مقام معاون وزير در امور توليدات دامي معتقد است، اگر استاندارد اجباري عسل داشته باشيم با سيستم نظارت و کنترل مي توانيم از بروز برخي مشکلات از جمله تقلب در اين محصول جلوگيري کنيم. وي درخصوص برندسازي نيز افزود: چندي پيش يک برند عسل به بازار معرفي شد اما اين کافي نيست بلکه بايد به عنوان کشورتوليد کننده اين محصول که رتبه هشتم جهاني توليد را به خود اختصاص داده است، دراين بخش نيز فعاليت کنيم تا عسل ايراني به شکل فله اي صادر نشود.
ملاصالحي بسته بندي را يک معضل در بخش صادرات عسل عنوان کرد و افزود: درحال حاضر عسل بازار داخلي ما داراي بسته بندي است اما بازار صادراتي ما نيازمند بسته بندي هاي تخصصي و متنوع مطابق با درخواست کشورهاي متقاضي است. نهادهاي مالي 

هشدار بانک سينا در مورد تهديد بدافزارهاي موبايلي
بانک سينا در مورد بدافزارهاي نفوذ کننده به نرم افزارهاي بانکي تلفن همراه هشدار داد. به گزارش آفرينش به نقل ازبه نقل از روابط عمومي بانک سينا، در پي اعلام بانک مرکزي جمهوري اسلامي مبني بر شکايات طرح شده در دادسراهاي کشور که حاکي از تهديد بدافزارهاي نفوذ کننده به نرم افزارهاي بانکي تلفن همراه و انجام برداشت هاي غيرمجاز است، لزوم رعايت نکات ايمني لازم در اين زمينه بيش از پيش ضرورت يافته است.

تعداد كارت هاي الكترونيكي بانك صادرات از مرز 55 ميليون كارت گذر كرد
تعداد كارتهاي الكترونيكي صادره توسط بانک صادرات ايران به دنبال استقبال هموطنان از خدمات اين بانك تا پايان دي ماه امسال از مرز55 ميليون کارت الکترونيکي گذر كرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك صادرات ايران، اين بانك در راستاي جلب رضايت مشتريان، ارتقاي کيفي خدمات، تنوع بخشي به محصولات و توسعه بانکداري الکترونيک، نسبت به صدور و تحويل انواع کارت بانکي به مشتريان و متقاضيان دراسرع وقت اقدام مي نمايد.

پيام مدير عامل بانک قوامين در پي حماسه 7 اسفند
دکتر غلامحسن تقي نتاج ، مدير عامل بانک قوامين در پيامي ضمن تبريک حضور پر شور مردم انقلابي ايران پاي صندوق هاي رأي در جريان دهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي و پنجمين دوره مجلس خبرگان گفت : حماسه بزرگ هفت اسفند ، جلوه ي مردم سالاري ديني بود که بار ديگر در ايران اسلاميمان به نمايش درآمد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك قوامين ،مدير عامل بانک قوامين حضور قدرتمندانه مردم پاي صندوق هاي رأي را به مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ملت بزرگ ايران تبريک گفت و تصريح کرد : مردم مسلمان کشورمان با حضور گسترده در انتخابات هفت اسفند ، پيوندي دوباره با نظام اسلامي و وفاداري به شهداي انقلاب عزيزمان را به نمايش گذاشتند و بنده به نوبه ي خود اين پيروزي غرور آفرين را محضر شـهداي گرانقدر ، امام شـهدا و رهبر فرزانه ي انقلاب اسـلامي و مـلت شهيد پرور تبريک مي گويم .

ديدار مدير عامل بانک ملت با دانشجويان اعزامي به عتبات عاليات
مديرعامل بانک ملت در سفر به کشور عراق با دانشجويان اعزامي به عتبات عاليات در شهر مقدس کربلا و مسوولان بعثه مقام معظم رهبري در عراق ديدار کرد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، علي رستگار کربلاي معلي را نمايشگاه اخلاق عالي اسلامي و انساني دانست و گفت: حادثه عاشورا به ما آموخت که با ساختن خود و ديگران مي توانيم کل جامعه را بسازيم.

قدرداني معاون وزير راه و شهرسازي از بانک مسکن
3250 واحد مسکن مهر، سه باب مدرسه و يک باب مرکز بهداشتي و درماني در شهر جديد سهند که با استفاده از تسهيلات بانک مسکن ساخته شده اند؛ به بهره‌برداري رسيد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک مسکن، در مراسم افتتاح اين طرح‌ها ،محسن نريمان مدير عامل شهرهاي جديد کشور و معاون وزير راه و شهرسازي و جبارزاده استاندار آذربايجان‌شرقي طي سخناني نقش بانک مسکن را در به ثمر رسيدن پروژه‌هاي مسکن مهر مؤثر دانستند و از تلاش مسوولان و کارکنان بانک مسکن در اين زمينه قدرداني کردند.

بانک پارسيان موفق به دريافت جايزه ملي تعالي آموزش و توسعه منابع انساني شد
در سومين دوره جايزه ملي تعالي آموزش و توسعه دانش در سال 1394، بانک پارسيان موفق به دريافت گواهينامه جايزه تعالي آموزش و توسعه منابع انساني شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک پارسيان، در مراسم تقدير از سازمان هاي پيشرو در حوزه آموزش و توسعه منابع انساني که در روز سه شنبه 4 اسفند ماه، با حضور مديران دولتي و سازمان‌هاي مختلف شرکت‌کننده برگزار شد، بانک پارسيان در الگوي ملي تعالي سازماني موفق به دريافت جايزه ارزشمند سه ستاره شد و اين جايزه ارزشمند را عادل برجيسيان مديرآموزش بانک به نمايندگي از بانک پارسيان دريافت کرد.

تامين مالي غرامت کشاورزان خسارت ديده توسط بانک کشاورزي
در آستانه فرارسيدن سال جديد، با دستور مساعد رئيس جمهوري و پيگيري‌هاي وزير جهاد کشاورزي، تامين مالي 3000 ميليارد ريال براي پرداخت غرامت‌هاي بيمه محصولات کشاورزي انجام شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط‌عمومي بانک کشاورزي، اين اقدام با همکاري وزارت جهاد کشاورزي ، توسط بانک کشاورزي و در راستاي سياست‌هاي راهبردي دولت به‌منظور حمايت از کشاورزان صورت گرفته است.

تمامي شعب بانک توسعه صادرات ، خدمات رمزياب ارايه مي‌دهند
مشتريان بانک توسعه صادرات ايران، از اين پس براي دريافت رمزياب و خدمات آن مي توانند غير از مراجعه به شعبه محل افتتاح حساب به تمامي شعب اين بانک مراجعه کنند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات به نقل از مركز امورفناوري اطلاعات و ارتباطات اين بانك، به منظور رفاه حال مشتريان بانک توسعه صادرات، امکان دريافت خدمات رمزياب سيستم اينترنت‌بانك توسط اشخاص حقيقي را در تمامي شعب فراهم کرد.


 تريبون 

سال آينده در دستور کار قرار مي گيرد :
افزايش سقف تسهيلات خريد مسکن به 100 ميليون تومان
معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي از موافقت اصولي بانک مرکزي با وام 100 ميليون توماني خريد مسکن خبر داد.
به گزارش تسنيم، معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه سياست ما در بخش مسکن گسترش بازار رهن است، گفت: بايد بتوانيم تا 50 درصد قيمت ملک را به افراد تسهيلات با نرخ سود در استطاعت و بازپرداخت طولاني اعطا کنيم.
مظاهريان با اشاره به پيشنهاد وزارت راه و شهرسازي و بانک مسکن براي افزايش سقف تسهيلات خريد مسکن، تصريح کرد: بانک مرکزي به صورت اصولي موافق افزايش سقف وام به 80 تا 100 ميليون تومان است اما ترجيح داده تا پايان سال ميزان تسهيلات را ثابت نگه دارد.
به گفته وي بانک مرکزي سال آينده موضوع افزايش سقف تسهيلات خريد مسکن به 100 ميليون را در سال آينده در دستور کار قرار مي‌دهد.

رئيس کل بانک مرکزي :
عرضه اسکناس نو محدوديتي ندارد
رئيس کل بانک مرکزي گفت: براي عرضه اسکناس هاي نو در آستانه عيد نوروز و خدمات بانکي برنامه ريزي دقيق شده است و کمبودي براي عرضه اسکناس نو وجود ندارد.
به گزارش مهر، ولي الله سيف افزود: عرضه اسکناس بهتر از سال گذشته است و اسکناس نو در شعب مختلف بانکها در دسترس عموم مردم قرار مي گيرد و تمام نيازهاي آنان تامين مي شود. رئيس کل بانک مرکزي درباره اينکه اينکه آيا تعداد بانک هاي عرضه کننده پول نو محدود است يا پول نو با کارت ملي و به تعداد محدود عرضه مي شود، گفت: هيچ محدوديتي وجود نخواهد داشت و همه نيازهاي مردم را در اين خصوص برطرف مي کنيم.
وي درباره ارائه خدمات بانکي در ايام تعطيلات نوروزي اظهار داشت: به بانکها اعلام شده است آمادگي لازم را داشته باشند و شعب کشيک را معرفي کنند.
سيف افزود: با توجه به اينکه هموطنان از فضاي نوروز براي مسافرت استفاده مي کنند با آگاهي قبلي از بانکهايي که در ايام نوروز خدمات ارائه مي کنند، مي توانند در دوره نوروز از خدمات و سرويسهاي بانکها استفاده کنند.
رئيس کل بانک مرکزي ادامه داد: اطلاعات تکميلي در اين خصوص از طريق بانکها اعلام خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي