جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/10 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5225

وزير اطلاعات خبر داد:
کشف دو گروه تروريستي پيش از برگزاري انتخابات


وزيردفاع: نقطه عطفي درهمکاري نظامي با روسيه ايجاد کرده ايم


روسيه خواستار توضيح آمريکا در باره اقدام ترکيه در گلوله باران سوريه شد


خبر


تشييع پيکر مرحوم فرج الله سلحشور، کارگردان


پيروزي هيلاري کلينتون در انتخابات مقدماتي ايالت کاروليناي جنوبي


سرمقاله

دکتر لاريجاني در جمع خبرنگاران:
گردش نيروها در کشور امر مبارکي است
حضور در انتخابات را به کشمکش سياسي تبديل نکنيم

آمار غيرنهايي انتخابات مجلس در تهران


ابراز تمايل موگريني به تعميق روابط اتحاديه اروپا با ايران


پيروزي قاطع کلينتون در کاروليناي جنوبي


نخست وزير کويت: در پي ايجاد بهترين روابط با ايران هستيم


موافقت آمريکا با افزايش کمک نظامي ساليانه‌اش به رژيم صهيونيستي


لاوروف: استانداردهاي دوگانه در مقابله با تروريسم کنار گذاشته شود


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


 وزير اطلاعات خبر داد:
 کشف دو گروه تروريستي پيش از برگزاري انتخابات 

 وزير اطلاعات از دستگيري چند فرد مرتبط با جريان‌هاي تروريستي که قصد انجام اقدامات تروريستي همزمان با برگزاري انتخابات را داشته‌اند خبر داد.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام والمسلمين علوي در نشستي خبري با اعلام اين خبر، افزود: 19 بهمن‌ماه يعني 18 روز قبل از برگزاري رأي‌گيري يکي از عناصر تکفيري را در مرزهاي جنوب شرق کشور شناسايي کرديم که دو بمب دست‌ساز را فراهم کرده بود که امکان کنترل از راه دور را داشت. وي همچنين مقاديري مواد منفجره‌، ريموت کنترل الکترونيک، مواد پيش ساز و اقلامي که در عمليات‌هاي تروريستي مورد استفاده قرار مي‌گيرند را به همراه داشت.

وي با اشاره به اين اقلام از يک عدد بمب آهنربايي نام برد که تروريست مذکور قصد داشت از طريق چسباندن آن به اتومبيل نسبت به انجام اعمال تروريستي در داخل کشور اقدام کند.

وزير اطلاعات خاطرنشان کرد: همچنين ما در ايام برگزاري انتخابات که همزمان با ايام فاطميه (س) بود مطلع شديم که جريان‌هاي تروريستي خارج از کشور از غرب کشور امکان ورود و انجام عمليات تروريستي را دنبال مي‌کنند.

وي با اشاره به همکاري دستگاه‌هاي مختلف با وزارت اطلاعات در جهت کنترل مناطق مرزي غرب کشور گفت: چهارشنبه هفته گذشته مقارن با 5 اسفند يک تيم چهارنفره تروريستي را شناسايي کرديم که اقلام زيادي براي انجام عمليات انتحاري از جمله 6 جليقه انتحاري براي انجام عمليات انتحاري، چاشني الکترونيکي، پودر انفجاري، فيتيله انفجاري و... را به همراه داشتند که همه را براي انجام عمليات انتحاري و تروريستي تهيه کرده بودند تا به زعم خود در ايام انتخابات که همزمان با ايام فاطميه (س) بود امنيت مردم را سلب کنند.

وي با تأکيد بر اينکه وزارت اطلاعات از هيچ کوششي براي برقراري امنيت کشور دريغ نکرده و نمي‌کند خطاب به جريان‌هاي تروريستي، گفت: نقطه کوري وجود ندارد که جريان‌هاي تروريستي بخواهند از آن براي ورود به کشور استفاده کرده وبه امنيت مردم ضربه بزنند. هرگز اين مجال به آنها داده نشده و از اين به بعد نيز داده نخواهد شد.

وي با بيان اينکه روشن بود جريان‌هاي تروريستي و آنها که به آرامش ما رشک مي‌برند تلاش مي‌کنند تا آرامش و امنيت فضاي انتخابات را مخدوش کنند،‌ گفت: سربازان گمنام امام زمان (عج) همگام با دستگاه‌هاي امنيتي، انتظامي، قضايي و دستگاه سياسي در اين ايام اشراف اطلاعات خود را مضاعف کردند و تمام صحنه‌ها را زير نظر گرفته و اشراف اطلاعاتي خود را بالا برديم.

وي با اشاره به شناسايي حرکات و تحرکات مشکوک و رصد اطلاعاتي وزارت اطلاعات در زمينه برقراري امنيت در ايام انتخابات، گفت: مواردي را که تصور مي‌کرديم قصد انجام کاري را دارند زير نظر گرفتيم و بدين وسيله از هرگونه اقدام آنها عليه امنيت کشور جلوگيري کرديم.


 وزيردفاع: نقطه عطفي درهمکاري نظامي با روسيه ايجاد کرده ايم 

 وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح گفت: از دو سال قبل توانستيم نقطه عطفي در فضاي همکاري هاي نظامي با روسيه ايجاد کنيم.به گزارش اداره کل تبليغات دفاعي وزارت دفاع، سردار سرتيپ پاسدار حسين دهقان در حاشيه همايش جايگاه و چشم انداز مهندسي دفاعي در جمع خبرنگاران افزود: همکاري هاي نظامي با فدراسيون روسيه از دو سال قبل در قالب فعاليت هاي دوجانبه و در سطح راهبردي ارتقا يافته است.

وي با اشاره به نوع اين همکاري ها تصريح کرد: در زمينه خريد و انتقال فناوري و تسليحات مورد نياز مذاکراتي آغاز و قراردادهايي نيز تنظيم شده که درحال اجرا است. سردار دهقان در پاسخ به اين سئوال که برخي رسانه هاي غربي اعلام کردند قرارداد تحويل سامانه اس 300 لغو شده، گفت: آنها اسناد لغو اين قرارداد را ارائه کنند.


 روسيه خواستار توضيح آمريکا در باره اقدام ترکيه در گلوله باران سوريه شد 

 روسيه از آمريکا در باره گلوله باران مناطق مرزي سوريه توسط نيروهاي ترکيه که موجب نقض آتش بس در سوريه شده است، توضيح خواست. به گزارش ايرنا، رسانه هاي روسي اعلام کردند: مرکز آتش بس که در پايگاه هوايي حميمم روسيه در سوريه مستقر شده، بطور رسمي از آمريکا در باره گلوله باران مناطق مرزي سوريه توسط ترکيه توضيح خواست. ژنرال «سرگئي کورالنکو» رئيس مرکز آتش بس سوريه مستقر در پايگاه حميمم روسيه به خبرنگاران گفت: طرف روسي در نامه اي به مرکز آمريکايي آتش بس مستقر در امان پايتخت اردن با اشاره به اين که نظاميان ترکيه در چند مورد مناطق مرزي سوريه را به توپ بسته اند و با توجه به عضويت ترکيه در ائتلاف امريکايي عليه داعش، از واشنگتن توضيح خواسته است. رسانه هاي روسي اعلام کردند: ارتش ترکيه در چند نوبت مناطق مرزي سوريه از جمله روستاي تل الابيض را با توپخانه سنگين هدف قرار داد.


 خبر 

 نتايج انتخابات مجلس خبرگان رهبري تهران در 5 هزار و 750 صندوق راي

ستاد انتخابات کشور در اطلاعيه شماره 73 خود اسامي منتخبان انتخابات پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري در حوزه انتخابيه استان تهران را از مجموع پنج هزار و 750 صندوق و سه ميليون و 889 هزار و 887 آراي ماخوذه شمارش شده اعلام کرد.

به گزارش ايرنا مستقر در ستادانتخابات کشور، اين آمار تا ساعت 12 و 35 دقيقه روز يکشنبه گزارش شده که نتايج آن به شرح ذيل است:

1 - اکبر هاشمي بهرماني با دو ميليون و 132 هزار و 656 راي

2 - محمدآقا امامي با دو ميليون و 101 هزار و 892 راي

3 - حسن روحاني با دو ميليون و 69 هزار و785 راي

4 - محسن قمي با دو ميليون و 56 هزار و 593 راي

5 - محمدعلي موحدي با يک ميليون و 962 هزار و 495 راي

6 - قربانعلي دري نجف آبادي با يک ميليون و 890 هزار و 944 راي

7 - سيد ابوالفضل ميرمحمدي با يک ميليون و 808 هزار و چهار راي

8 - محمد محمدي نيک(ري شهري) با يک ميليون و 795 هزار و 231 راي

9 - ابراهيم حاج اميني نجف آبادي با يک ميليون و 745 هزار و 64 راي

10 - سيد محمود علوي با يک ميليون و 574 هزار و 596 راي

11 - نصرالله شاه آبادي با يک ميليون و 326 هزار و 702 راي

12 - محمدعلي تسخيري با يک ميليون و 321 هزار و 962 راي

13 - محسن اسماعيلي با يک ميليون و 304 هزار و 623 راي

14 - محمدحسن زالي با يک ميليون و 238 هزار و 16 راي

15 - احمد جنتي با يک ميليون و 232 هزار و 939 راي

16 - سيد هاشمي بطحايي با يک ميليون و 213 هزار و 768 راي

17 - محمد يزدي با يک ميليون و 159 هزار و 150 راي

18 - سيد محمد سجاد عطاآبادي با يک ميليون و 107 هزار و 121 راي

19 - تقي مصباح با 940هزار و 516 راي

20 - محمدباقر باقري با 897 هزار و 791 راي

21 - علي مومن پور با 890 هزار و 970 راي

22 - غلامرضا مصباحي مقدم با 879 هزار و 901 راي

23 - عليرضا اعرافي با 843 هزار و 25 راي

24 - عباسعلي اختري با 835 هزار و 85 راي

25 - سيدمحمدرضا مدرسي مصلي با 789 هزار و 912راي

26 - سيد محمدعلي امين با 309هزار و 562 راي

27 - سيدهاشيم حميدي با 200هزار و 412 راي

28 - سيد حامد طاهري با 121 هزار و 261 راي


 تشييع پيکر مرحوم فرج الله سلحشور، کارگردان 


 پيروزي هيلاري کلينتون در انتخابات مقدماتي ايالت کاروليناي جنوبي  


 سرمقاله 

 ايران متعلق به همه ايرانيان است

حميدرضا عسگري

راي شماري رو به پايان گذاشته است و تقريبا تكليف نفرات راه يافته به دو مجلس خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي مشخص شده است . ليست "خبرگان مردم" و " ليست اميد" در تهران اكثريت كرسي‌ها را به خود اختصاص دادند و تقريباً به صورت كلي شاهد پيروزي سياسي ليست‌ها بوديم.

اما پيرو حاشيه‌هايي كه پيش از انتخابات شاهد آن بوديم و حال كه وضعيت رقابت دو جريان سياسي كشور مشخص شده لازم است به نكاتي مهم اشاره داشته باشيم تا با يادآوري برخي مسائل مانع از انحراف حركت به سمت حاشيه‌هاي هزينه آور در جامعه گرديم.

ابتدا بايد به اين مسئله اشاره كرد كه امروز رقابت‌ها پايان يافته و اسامي كه نامشان در ليست انتخاب شدگان قرار گرفته است ديگر نبايد از پيروزي و يا شكست حرفي بزنند، چرا كه پيروز واقعي مردم بودند كه انتخابشان را بر كشور جاري ساختند. لذا از امروز تمام نمايندگان انتخاب شده در خبرگان و پارلمان، نمايندگان تمام مردم ايران هستند و نفرات و ليست‌هايي كه پيش از انتخابات باهم در رقابت بودند امروز بايد به استناد راي مردم براي خدمت كشور وارد عرصه شوند، نه ادامه رقابت و هياهوي سياسي.

نكته بعدي، پذيرش نتيجه انتخابات از سوي دو طيف سياسي كشور مي‌باشد. راه يافتگان بايد بپذيرند كه با راي مردم آمده‌اند نه با اتكا به جريان حزبي خود، و بازماندگان نيز بايد قبول كنند كه امروز راي و نظر مردم همراه آنها نبوده تا همانند دوره‌هاي قبل به كرسي‌هاي خدمت راه يابند. ضمن اينكه خدمت كردن به كشور و ملت صرفاً با در دست داشتن پست و صندلي محقق نخواهد شد، فكر و انديشه خدمت در هر زمان و مكاني ميسر است و تاثير خود را خواهد داشت.

مسئله سوم، خطاب به انتخاب شوندگاني است كه با محوريت اعتدال و تكيه برشعارهاي "تدبير و اميد " روي كار آمدند. آراي امروز مردم به آنها به واسطه خواسته‌هايي است كه آنها پس از خرداد 92 براي سرنوشت كشور در سر داشتند و دارند. لذا اعتماد امروز آنها نبايد با بي مسئوليتي و طي طريق مسير گذشتگان خدشه‌اي به انتخاب مردم و خط فكري اعتدال وارد كند. خرداد92 مردم براي آزادي خود از برخي بايد‌ها و نبايدها انتخابي كردند كه امروز تا حد قابل قبولي به آن دست يافته‌اند و براساس همين اعتماد بود كه افرادي ناشناس با آرايي بالا به مجلس راه يافتند.

درمورد بعدي بايد به اين نكته اشاره كنيم كه امروز ديگر وقت انتقام سياسي از يكديگر نيست. اگر برخي افراد و جريان‌هاي سياسي براي سال‌ها از گود و ميدان قدرت به دور بودند، نبايد به اين فكر باشند كه جبران مافات كنند و صحن مجلس به پرده درگيري و كشمكش سياسي تبديل شود و هزينه اين رقابت‌ها و خصومت‌ها بر ملت و كشورتحميل گردد.

اما بازماندگان نيز بايد با همراهي و تمكين نظر مردم مجلس را از بيرون تقويت و همراهي كنند و مانع از درگيري و انتقام گيري سياسي شوند. 

اين طبيعت انتخابات است كه عده اي پيروز شوند و عده‌اي راي و نظرشان درجايگاه اكثريت قرار نگيرد. اما قرار نيست بازماندگان درپي ضربه به پيروزشدگان باشند و برعكس.

امروز انتخابات و نتايج آن به ايران تعلق دارد و برگ سبز ديگري در دفتر نظام اسلامي ورق خورد. ايران به همه ايرانيان تعلق دارد و هيچ جريان و گرايش سياسي نمي‌تواند آن را منتسب به خود بداند و مانع از تحقق خواسته‌هاي مردم گردد. بايد از اين چينش به وجود آمده به واسطه راي اكثريت مردم حمايت كرد و براي تحقق خواسته‌ها و روند توسعه كشور اختلافات و جبهه گيري هاي بي مورد و هزينه‌ آفرين را كنار گذاشت.

قطعا سرنوشت اين كشور به دست ملت است و با راه يافتن و يا بازماندن افراد تغييري در جريان حمايت‌هاي مردم از نظام و انقلاب ايجاد نخواهد شد، اما آنچه براي تسهيل امور و بهبود وضعيت كشور لازم و ضروريست، پايان دادن به رقابت‌ها و استعانت به وحدت همه جانبه در عرصه سياسي كشورمي ‌باشد. مردم نشان داده‌اند كه در كنار هم از هر طيف و گرايشي وحدت كلمه را حفظ كرده‌اند، انتظار داريم سياسيون نيز به مهم دست يابند.


 دکتر لاريجاني در جمع خبرنگاران:
 گردش نيروها در کشور امر مبارکي است  
 حضور در انتخابات را به کشمکش سياسي تبديل نکنيم

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه بايد به سلايق مختلف مردم احترام گذاشت، گفت: گردش نيروها در کشور امر مبارکي است.به گزارش خانه ملت؛ دکتر علي لاريجاني در حاشيه بازديد از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران گفت: انتخاباتي باشکوه را شاهد بوديم و يک سرمايه ملي در کشور حاکم شد که به وزير کشور و همه دست‌اندرکاران در ستاد انتخابات کشور و همچنين به اصحاب رسانه‌ها که تلاش کردند لحظه به لحظه نتايج و اخبار انتخابات را به سمع و نظر مردم برسانند خسته نباشيد مي‌گويم.

رئيس مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: کار بسيار خوبي سامان يافت، در حقيقت اين تلاش‌ها موجب اطمينان جامعه مي شود لذا يک آرامش در اين انتخابات احساس مي‌شد. دکتر لاريجاني افزود: امروز براي عرض خسته نباشيد اينجا آمده‌ام و اين که از نزديک روند کار را مشاهده کنم، اميدوارم اين انتخابات باعث خير و برکت براي کشور باشد.

رئيس قوه مقننه در ادامه در پاسخ به اين سؤال که چند درصد شما در مجلس دهم به عنوان رئيس باقي مي‌مانيد و اينکه اصولگرايان به چه دليلي در تهران شکست خوردند، گفت: من رجال‌الغيب نيستم که بتوانم پيش‌بيني کنم که در آينده رئيس مجلس هستم يا خير؛ از اينکه مردم با حضور خود يک صحنه زيبا خلق کردند خوشحاليم و اين مهم است نبايد اين حضور را تبديل به يک کشمکش سياسي کنيم، اين حضور باعث همدلي بيشتر است و اين مسئله بايد مدنظر قرار گيرد. دکتر لاريجاني پيرامون سؤالي مبني بر تغيير ترکيب مجلس و ورود طيف‌هاي سياسي مختلف به آن گفت: گردش نيروها در کشور يک امر مبارکي است، به اينکه مردم بر اساس سلايق مختلف خود و شرايط کشور و اينکه در کشور چه نيرويي نياز است تصميم مي‌گيرند بايد احترام گذاشت، مردم با فراست دنبال اين هستند که انتخاب کنند، من تأکيد مي‌کنم نتيجه انتخابات را به عنوان يک سرمايه براي آينده در رسانه‌ها پشتيباني کنيد تا به وحدت جامعه کمک کند نه اينکه باعث تفرقه شود.


 آمار غيرنهايي انتخابات مجلس در تهران 

 آخرين آمار منتخبان تهران در مجلس دهم از سوي ستاد انتخابات کشور اعلام شد.

به گزارش ايسنا اين نتايج به شرح زير است:

1 - محمدرضا عارف با 1323643 راي

2 - علي مطهري با 1185398 راي

3 - عليرضا محجوب با 1076536 راي

4 - سهيلا جلودارزاده با 1070379 ري

5 -الياس حضرتي با 1047006 راي

6 - کاظم جلالي 1027728 راي

7 - محمدرضا بادامچي 1018903 راي

8 - فريده اولادقباد 1011355 راي

9 - مصطفي کواکبيان 985501 راي

10 - سيده فاطمه حسيني 987129 راي

11 - پروانه سلحشوري 972525 راي

12 - ابوالفضل سروش 970629 راي

13 - علي نوبخت حقيقي 959990 راي

14 - غلامرضا حيدري 957951 راي

15 - مهدي شيخ 955599 راي

16 - فاطمه سعيدي 954493 راي

17 - محمود صادقي 953329 راي

18 - محمدعلي وکيلي 950804 راي

19 - بهروز نعمتي 942186 راي

20 - پروانه مافي 941858 راي

21 - فاطمه ذوالقدر 936825 راي

22 - سيدفريد موسوي 921094 راي

23 - محمدجواد فتحي 921021 راي

24 - طيبه سياووشي شاه عنايتي 918840 راي

25 - محمدرضا نجفي 918697 راي

26 -داود محمدي 918407 راي

27 - محسن عليجاني زماني 915504 راي

28 - احمد مازني 908954 راي

29 - عليرضا رحيمي 905555 راي

30 - عبدالرضا هاشم‌زايي 886551 راي

31- غلامعلي حداد عادل 876311 راي

32- مرتضي آقاطهراني 731512 راي

33 - مرضيه وحيد دستجردي 720252 راي

34- سيد محمد حسن ابوترابي فرد 719732 راي

35- احمد توکلي 702444 راي

36- بيژن نوباوه وطن 649071 راي

37- علي رضا زاکاني 634186 راي

38- يحيي ال اسحق 631405 راي

39- فاطمه رهبر 630944 راي

40- مهرداد بذرپاش 627176 راي

41- فاطمه آليا 622126 راي

42- لاله افتخاري 610486 راي

43- مجتبي رحمان دوست 608059 راي

44- محمد سليماني 601707 راي

45- غلامرضا مصباحي مقدم 600150 راي

46- حسين مظفر 598855 راي

47- الياس نادران 598699 راي

48- پرويز داودي 588753 راي

49- اسماعيل کوثري 585126

50- زهره الهيان 582101 راي


 ابراز تمايل موگريني به تعميق روابط اتحاديه اروپا با ايران 

 
خبرگزاري ترند: مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا با بيان اين‌که اتحاديه اروپا تعامل دو جانبه با ايران را از سر گرفته است، گفت: تصميم دارم به‌زودي به تهران سفر کنم. فدريکا موگريني، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در گفت‌وگو با خبرگزاري ترند، گفت که اتحاديه اروپا تمايل دارد همکاري‌هايش را با ايران افزايش دهد. موگريني اعلام کرد: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در زمينه رژيم منع اشاعه تسليحات هسته‌اي و امنيت منطقه‌يي بسيار اهميت دارد و بايد آن را يک نقطه عطف بالقوه قلمداد کرد. وي که به منظور شرکت در نشست شوراي مشورتي کريدور جنوبي گاز به باکو، پايتخت جمهوري آذربايجان سفر کرده است، به ترند گفت که اتحاديه اروپا هم‌چنين تعامل دو جانبه خود را با ايران از سر گرفته است. مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا هم‌چنين گفت:‌ من چند روز پيش با محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ايران در بروکسل ديدار و درباره موضوعات منطقه‌يي و دو جانبه با وي گفت‌وگو کردم و قصد دارم به‌زودي به همراه شماري ديگر از مقامات اروپايي به تهران سفر کنم.


 پيروزي قاطع کلينتون در کاروليناي جنوبي 

 
ايسنا: هيلاري کلينتون، وزير خارجه پيشين آمريکا که براي نامزدي حزب دموکرات در انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا با سناتور برني سندرز رقابت مي‌کند، در چهارمين رقابت ايالتي با اختلاف زيادي در کاروليناي جنوبي پيروز شد.اين نخستين رقابت دو داوطلب نامزدي حزب دموکرات در ايالت‌هاي جنوبي بود؛ جايي که پيش‌بيني مي‌شد هيلاري کلينتون از برني سندرز موفق‌تر باشد.

خانم کلينتون در کاروليناي جنوبي حدود سه‌چهارم آراي رقابت درون‌حزبي را برد و‌ يک‌چهارم آرا به سندرز رسيد. هيلاري کلينتون هشت سال پيش وقتي با باراک اوباما رقابت مي‌کرد که آن‌زمان سناتور بود، با فاصله زيادي به او باخت و تقريبا همين‌قدر راي آورد که اين بار به برني سندرز واگذار کرد. نامزدهاي هر دو حزب براي رقابت‌هاي "سه‌شنبه بزرگ" (اول مارس) آماده مي‌شوند که در آن، دموکرات‌ها و جمهوري‌خواهان هرکدام در رقابت‌هاي درون‌حزبي در 11 ايالت، براي جلب حمايت راي‌دهندگان تلاش مي‌کنند.


 نخست وزير کويت: در پي ايجاد بهترين روابط با ايران هستيم 

روزنامه الحيات: شيخ جابر المبارک نخست وزير کويت گفت: ما علاقه مند به برقراري بهترين روابط با همسايگان خود و از جمله ايران برمبناي اصل حسن همجواري واحترام متقابل هستيم. شيخ جابر المبارک در مصاحبه با روزنامه الحيات چاپ لندن افزود: کويت درپي ايجاد بهترين روابط ممکن با ايران و ساير همسايگان است ، البته يکي از محورهاي گفت وگوي ما با مقام هاي ايراني درخصوص برخي سياست هاي منطقه اي ايران است.وي در خصوص برخي اخبار مربوط به احتمال بروز درگيري هاي جديد در منطقه گفت: آيا به اندازه کافي شاهد جنگ در منطقه نبوده ايم که برخي سخن از يک جنگ ديگر در منطقه به ميان مي آورند؟ همه ما بايد با تدبير از گذشته درس بگيريم . اين مقام کويتي درباره توافق هسته اي ايران وغرب نيز گفت: ما هيچ گونه نگراني ازاين توافق نداريم برعکس ما با هرگونه توافقي که شبح جنگ و تنش را از منطقه دور کند موافقيم ، هر کشوري حق دارد از فناوري هاي صلح آميز هسته اي بهره مند شود و ما تعامل ايران با جامعه بين المللي را مثبت ارزيابي مي کنيم .


 موافقت آمريکا با افزايش کمک نظامي ساليانه‌اش به رژيم صهيونيستي 

 دولت آمريکا با درخواست رژيم صهيونيستي در زمينه افزايش کمک نظامي ساليانه واشنگتن به تل‌آويو موافقت کرد.به گزارش روزنامه عبري زبان "اسرائيل اليوم" ضمن اشاره به اين مطلب، نوشت: دولت آمريکا اين اقدام را به خودداري تل‌آويو از ارائه درخواست به کنگره در زمينه افزايش کمک نظامي مشروط کرد.اين منبع خاطرنشان ساخت که دولت آمريکا با افزايش 800 ميليون دلاري کمک نظامي به اسرائيل براي توسعه سامانه موشکي‌اش موافقت به عمل آورد.

در اين روزنامه مي‌خوانيم که با اين افزايش ميزان کمک نظامي ساليانه آمريکا به رژيم اشغالگر قدس به چهار ميليارد دلار مي‌رسد. اين افزايش کمک به اسرائيل از ابتداي 2017 آغاز و به مدت 10 سال متوالي ادامه خواهد داشت.

منابع آگاه اعلام کردند که دولت اوباما با افزايش چهار ميليارد دلار به جاي 4/5 ميليار دلاري که اسرائيل خواسته بود موافقت کرد مشروط به اينکه اسرائيل براي تصويب اين افزايش فشاري به کنگره نياورد.


 لاوروف: استانداردهاي دوگانه در مقابله با تروريسم کنار گذاشته شود 

 وزير امور خارجه روسيه تاکيد کرد، نبايد هيچ پناهگاه امني براي تروريسم باشد و بايد از طريق يک تلاش گروهي با تهديد ترور جهاني مقابله کرد و استانداردهاي دوگانه، جاه‌طلبي خودخواهانه و مناقشات را کنار گذاشت.به گزارش ايسنا، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در مصاحبه با روزنامه الجزايري «لکسپرسيون» گفت، پيشرفت در مبارزه با تروريسم تنها مي‌تواند از طريق تلاش‌هاي مشترک جامعه بين‌المللي از طريق سازمان ملل متحد محقق شود.وي تاکيد کرد: مبارزه با تروريسم تنها در صورتي مي‌تواند اثرگذار باشد که همکاري صورت بگيرد. اين همکاري بايد طبق قوانين بين‌الملل باشد و سازمان ملل هم بايد نقش هماهنگ‌کننده اصلي را داشته باشد و از همه مهمتر اينکه استانداردهاي دوگانه بايد کنار گذاشته شود.

امروز کنار گذاشتن اختلافات، جاه‌طلبي‌ها و پيش‌شرط‌ها براي شکست داعش و ساير گروه‌هاي تندرو مهم است. آنها تمدن بشريت را به چالش کشيده‌اند.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 شصت و پنجمين اجلاس هيأت مديرهIAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم-59

ادامه مطلب

پيشنهاد مشارکت نوع II

ارائه شده بهاجلاس جهاني سران در مورد توسعه پايدار

هدف هاي اصلي مشارکت / اقدام

در سال 2000، سه سازمان غيردولتي در حوزه آموزش عالي فعال بودند(ULSF,IAU,COPENICUS-CAMPUS )و يونسکو موافقت کرد که آنها را به هم متصل کند واولين يادداشت تفاهم بين آنها براي تشريک مساعي و اقدامات مشترک در سطح آموزش عالي وتوسعه پايدار امضا شود.

درنتيجه برنامه کاري کميسيون مربوط به توسعه پايدار، به گونه اي که کنفرانس جهاني آموزش عالي آن را پيگيري مي کند، وبا پيش بيني اجلاس جهاني سران در مورد توسعه پايدار (WSSD)، آموزش عالي جهاني براي مشارکت پايدار ( GHESP)شکل گرفت. دراکتبر سال2001 ،يک کنفرانس درمورد « آموزش عالي و پايداري: به سوي اجلاس جهاني سران درمورد توسعه پايدار سال 2002»، در لونه برگ (Luneburg) تشکيل شده بود، که نتيجه آن بيانيه لونه برگ درمورد آمزوش عالي براي توسعه پايدار (WWW.Lueneburg-declaration.de) بودکه درآن شرکت کنندگان متعهدبه فعاليت هاي خاص براي پياده کردن بيشترپيش نويس شماره 21 پس ازجوهانس بورگ شدند. در سپتامبر 2002، مشارکت براي يک دوره پنج ساله به منظور پياده کردن نوع2 مشارکت آغاز ميگردد وبه خاطر:

1. درک بهترو پياده کردن مؤثرتر استراتژي ها براي تلفيق توسعه پايداردر دانشگاه ها و ساير مؤسسات آموزش عالي، با شروع بيش از1000 امضا کننده مجوزهاو بيانيه هاي سازمانها که تاکيد خودرا روي نياز براي تدريس وپژوهش بين رشته اي گذارده اند؛

2. يک مرور و ارزيابي از پيشرفت جهاني تعهد شود که در ساختن توانايي پايداري با مرکزيت برنامه درسي، پژوهش، وبرتري عمليات درمؤسسات آموزش عالي صورت گيرد. در انجام اين کار به يونسکو به خاطر نقش آن در داخل سيستم ملل متحد با توجه به آموزش براي توسعه پايدار کمک مي گردد.

3. استراتژي هاي مؤثر مدل ها و عمليات صحيح را به منظور ترويج آموزش عالي براي توسعه پايدار (HESD)، ازطريق اينترنت، به صورت چاپ واز طريق سمينارها و ساير روش ها به صورت گسترده بشناسيد، شرکت کنيد و منتشر سازيد.

4. توصيه هايي درمورد آموزش عالي براي توسعه پايدار(HESD)مبتني بر پژوهش و مرور مشارکتي همراه با مشورت با سهامداران کليدي ازشمال وجنوب شامل نهادهاي بازرگاني، دولتي وسايرنهادهاي ملل متحدمثل دانشگاه ملل متحد(UNU)، همچنين ساير سازمان هاي غيردولتي مناسب، به عمل آيد.

1-ULSF: University Leaders for A Sustainable Future

2-WSSD: World Summit on Sustainable Derelopment


 يك نكته از هزاران 

 حضور روساي و سران كشورهاي اروپايي در ايران و رايزني‌هاي سياسي و اقتصادي آنها با مقامات كشورمان نقطه عطفي در روند توسعه و پيشرفت همه جانبه درسطح منطقه‌اي و جهان مي‌باشد.

يكي از مسائل مهمي كه عامل پيشرفت وتوسعه اقتصادي كشور مي‌باشد و ما در اين حوزه با ضعف‌هاي بزرگي مواجهيم، نظام بانكي مي‌باشد. حضور رييس جمهوري سوئيس در ايران فرصت مناسبي بود تا از تجربيات ارزنده بانكداري اين كشور در حوزه بانكداري بهره‌مند شويم و ساختار نا به سامان نظام بانكي خود را ارتقا بخشيم.

قرار نيست حضور غربي ها در كشور صرفاً با سرمايه گذاري مالي پيگيري شود، تجربيات و داشته‌هاي علمي آنها در بسياري از موارد همچون بانكداري مي‌توان راه را براي پيشرفت‌هاي ديگر كشور فراهم و هموار سازد.


 ميز خبر 

 در پيامي؛

رهبر معظم انقلاب اسلامي درگذشت هنرمند برجسته و متعهّد آقاي فرج‌الله سلحشور را تسليت گفتند

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي درگذشت هنرمند برجسته و متعهّد مرحوم آقاي فرج‌الله سلحشور را تسليت گفتند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، متن پيام رهبر انقلاب اسلامي به اين شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحيم

درگذشت هنرمند برجسته و متعهّد مرحوم آقاي فرج‌الله سلحشور را به خاندان گرامي و همه‌ي بازماندگان ايشان تسليت عرض مي‌کنم. آثار پر آوازه و ماندگار اين هنرمند با ايمان که مرزهاي کشور را درنورديده و مايه‌ي آبرو و اعتبار هنر سينماي ايران در چشم ملتهاي ديگر کشورها گشت، بي‌گمان در شمار حسنات بازمانده از وي و موجب اجر الهي و نام نيک مردمي ايشان خواهد بود ان‌شاء الله.

از خداوند متعال رحمت و مغفرت و علوّ درجه براي آن فقيد سعيد و صبر و اجر براي بازماندگان مسألت مي‌کنم.

سيّد علي خامنه‌اي

8/ اسفند ماه/ 1394

استقرار نيروهاي ويژه انگليس در ليبي

دولت انگليس به صورت محتاطانه مستشاراني را به منظور ايجاد ارتشي براي مبارزه با داعش در ليبي مستقر کرده‌ است.

به گزارش روزنامه "ساندي تلگراف" در گزارشي نوشت، کماندوهاي نيروهاي ويژه انگليس در کنار همتايان آمريکايي خود در مصراته فعاليت مي‌کنند تا جلوي پيشروي گروه تروريست داعش را بگيرند.

گرچه ديپلمات‌ها در واشنگتن، لندن و پايتخت‌هاي اروپايي خواستار تشکيل يک دولت متحد در ليبي هستند اما مقام‌هاي غربي گفته‌اند که ارتش آمريکا عمليات‌هاي خود را براي آموزش "شبه‌نظاميان محلي منتخب" آغاز کرده است.

دولت انگليس درباره اينکه "آيا سربازان نيروي ويژه هم در ليبي مستقر شده‌اند يا خير" اظهارنظري نکرد. با اين حال مقام‌هاي غربي گفته‌اند که شمار اندکي از نيروهاي انگليسي در عمليات‌هاي سطح پايين حضور داشتند و اين مساله از سوي منابع محلي تاييد شده اما آنها گفته‌اند که اين نيروها بيشتر در پشت صحنه بودند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي