جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/10 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5225


اعتبار پژوهشي به 300استاد برجسته پزشکي اعطا مي‌شود


زمان آزمون عملي و مصاحبه فرهنگي رشته موسيقي دوره كارشناسي پيوسته بدون آزمون اعلام شد


دانشجويان غير بومي در اروپا چقدر شهريه مي‌پردازند؟


خبر


ميز خبر


يادداشت


انتشار اطلاعيه مركز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد در خصوص داوطلبان دكتري پژوهش محور


 اعتبار پژوهشي به 300استاد برجسته پزشکي اعطا مي‌شود 

 به گزارش آفرينش قائم مقام معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت از اعطاي يک گرانت 20 ميليون توماني به 300 استاد برجسته علوم پزشکي خبر داد.دکتر شاهين آخوندزاده افزود: با توجه به تاکيد مقام معظم رهبري در حمايت از اساتيد برجسته در گروه هاي مختلف تحصيلي، برنامه اعطاي اين گرانت از 15 اسفندماه اجرايي مي شود.

وي افزود: براساس برنامه اعطاي گرانت به اساتيد، هر استاد برجسته که داراي H ايندکس بالاي 15 باشد 20 ميليون تومان گرانت تحقيقاتي دريافت مي کند.

آخوندزاده يادآور شد: اين اساتيد مي‎توانند براي انجام تحقيق خود يک دانشجوي دکتري عمومي در رشته هاي پزشکي، دندانپزشکي و داروسازي و يا کارشناسي ارشد که توانايي انجام تحقيقات را دارد، را انتخاب کنند. انتخاب دانشجوي دکتري تخصصي و يا دستيار تخصصي در اين برنامه امکان پذير نيست.

اجرايي شدن برنامه از 15 اسفندماه

وي با اشاره به اجرايي شدن اين برنامه از 15 اسفندماه 94، خاطرنشان کرد: اين برنامه از تاريخي که اعلام شد براي 300 استاد برجسته علوم پزشکي با شاخصي که گفته شد، اجرايي مي‎شود.

قائم مقام معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت يادآور شد: حق الزحمه اين دانشجويان نيز از همين مبلغ گرانت پرداخت مي‎شود.


 زمان آزمون عملي و مصاحبه فرهنگي رشته موسيقي دوره كارشناسي پيوسته بدون آزمون اعلام شد 

 به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي مركز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي، متقاضيان دوره بدون آزمون رشته موسيقي مقطع كارشناسي پيوسته كه داراي نسخه چاپي ثبت‎نام از سامانه Azmoon.org به نام واحد تهران مركزي مي‎باشند لازم است براي انجام آزمون عملي و مصاحبه فرهنگي با همراه داشتن نسخه چاپي ثبت‌نام روزهاي سه‎شنبه 1394/12/11 (خواهران) و چهارشنبه 1394/12/12 (برادران) در ساعات اداري (16 - 8) به دانشكده هنر و معماري واحد تهران مركزي واقع در خيابان انقلاب تقاطع خيابان فلسطين مراجعه نمايند.

همچنين متقاضيان دوره بدون آزمون رشته موسيقي واحدهاي شيراز، لاهيجان، انار و علي‎آبادكتول كه داراي نسخه چاپي ثبت نام از سامانه Azmoon.org به نام واحدهاي مذكور مي‎باشند در روز سه‎شنبه 1394/12/11 لازم است براي انجام آزمون عملي و مصاحبه فرهنگي در ساعات اداري (16 - 8) به واحدهاي مزبور مراجعه نمايند. بديهي است نتيجه قطعي پذيرش دعوت شدگان به آزمون عملي اين رشته متعاقباً اعلام مي‌گردد. ضمناً لازم است اين افراد مبلغ 250000 ريال بابت هزينه برگزاري آزمون عملي به شماره حساب سيبا 0104450445002 نزد بانك ملي ايران شعبه زبرجد تهران به نام سازمان مركزي دانشگاه آزاد اسلامي (قابل پرداخت در كليه شعب بانك ملي) واريز نموده و فيش بانكي آن را در هنگام مراجعه براي مصاحبه تحويل نمايند. متقاضيان مشمول لازم است تا اعلام نتايج و اعلام اسامي افراد قبول قطعي، تكاليف وظيفه عمومي خود را به موقع انجام دهند تا با مشكل مواجه نگردند.


 دانشجويان غير بومي در اروپا چقدر شهريه مي‌پردازند؟ 

 «تايمز هاير اجوکيشن» در گزارش اخير خود شهريه دانشگاه‌ها در تعدادي از کشورهاي عضو اتحاديه اروپا را بررسي و اعلام کرد که شهريه همواره يکي از شاخص‌هاي مورد نظر دانشجويان بين‌المللي در انتخاب کشور يا دانشگاه براي ادامه تحصيل است.

به گزارش آفرينش به نقل از خبرگزاري آنا، «تايمز هاير اجوکيشن» کمتر بودن شهريه بسياري از کشورهاي اروپايي نسبت به انگليس در بعضي از کشورهاي اروپايي يکي از دلايلي است که باعث شده است هر ساله تعدادي از دانشجويان انگليسي براي تحصيل به ديگر کشورهاي اروپايي مهاجرت مي‌کنند. در اين گزارش شهريه سالانه دانشگاه‌ها در تعدادي از کشورهاي عضو اتحاديه اروپا معرفي شده است.

فنلاند

شهريه ساليانه در کشور فنلاند صفر است، اما قرار است از سال 2017 براي دانشجويان خارجي يعني به ميزان 1500 پوند در سال در نظر گرفته شود.

دانشجويان دانشگاه‌هاي فنلاند براي تحصيل در دانشگاه‌هاي اين کشور در طول سال شهريه‌اي پرداخت نمي‌کنند و تحصيل در دانشگاه‌هاي اين کشور کاملا رايگان است. اما در دسامبر سال 2015 دولت اين کشور اعلام کرد که دانشجويان خارجي بايد براي تحصيل در دانشگاه‌هاي اين کشور حداقل شهريه يعني 1500 يورو پرداخت کنند. البته دانشجويان دوره دکتري و محققاني که در دوره‌هاي آموزشي دانشگاه‌هاي اين کشور شرکت مي‌کنند مشمول پرداخت شهريه نمي‌شوند.

تعدادي از دانشگاه‌ها نظير دانشگاه هلسينکي اعلام کرده‌اند که شهريه بين‌المللي براي دانشجويان کشورهايي که عضو اتجاديه اروپا نيستند و در دوره‌هاي کارشناسي و کارشناسي ارشد اين دانشگاه تحصيل مي‌کنند بايد بيشتر از حداقل ميزان، يعني شهريه‌اي معادل 10 هزار تا 25 هزار يورو در سال باشد. البته تجربه‌اي مشابه اين تجربه در دانشگاه‌هاي سوئد در سال 2011 باعث شد که تعداد دانشجويان بين‌المللي اين کشور با ريزش شديد همراه باشد.

ايتاليا

دانشگاه‌هاي ايتاليا آزاد هستند ميزان شهريه‌هايشان را مشخص کنند. البته شهريه اي که دانشگاه‌ها در پايان هر سال مالي مشخص مي‌کنند نيايد از 20 درصد بودجه عمومي بيشتر باشد.

شاخص‌هاي ديگري نيز در تعيين ميزان شهريه در اين کشور وجود دارد. به عنوان مثال دانشگاه‌ها به پيشينه و وضع مالي دانشجويان، نوع رشته‌اي که در آن تحصيل مي‌کنند، مدت تحصيل و سال ورود به دانشگاه تغيير مي‌کند.

دانشجويان بين‌المللي مانند دانشجويان بومي در ايتاليا شهريه پرداخت مي کنند. در سال 15-2014 شهريه بين 192 تا هزارو 195 يورو متغير بود.

آلمان

شهريه‌اي که دانشگاه‌هاي آلمان در طول سال از دانشجويان خود دريافت مي‌کنند صفر است. البته در بعضي از دانشگاه‌هاي اين کشور شهريه‌ اندکي دريافت مي‌شود . اين شهريه براي کمک به بورسيه دانشجويان و صندوق حمايت و اداره دانشجويان صرف مي‌شود. اين ميزان شهريه به طور معمول بين 100 تا 250 يورو در سال است.

هلند

در اين کشور دولت ميزان شهريه دانشجوياني را که متعلق به کشورهاي اروپايي هستند، مشخص مي‌کند، اما شهريه دانشجويان بين‌المللي راخود دانشگاه‌ها و موسسان آموزشي مشخص مي‌‌کنند. در نتيجه هزينه تحصيل دانشجويان بين‌المللي نسبت به رشته، مقطع تحصيلي و نوع دانشگاه فرق مي‌کند. طبق تحقيقات،هر دانشجوي بين‌المللي در هلند سالانه شهريه‌اي بين 6 تا 12هزار يورو در سال پرداخت مي‌کند اما اين ميزان در دانشگاه‌هاي مختلف بسيار از هم متفاوت است.

به عنوان مثال دانشگاه واخنينگن که جز 10 دانشگاه برتر هلند است سالانه از دانشجويان بين‌المللي خود شهريه‌ 15 هزارو 800 يورويي دريافت مي‌کند در حالي که فقط شهريه دروس مانند پزشکي و دامپزشکي در دانشگاه اوترخت 20هزار يورو است.

فرانسه

شهريه دانشگاه‌هاي عمومي فرانسه در سال تحصيلي 14-2013 هم براي دانشجويان بومي و هم براي دانشجويان غيربومي در دوره‌ کارشناسي 183 يورو در سال بود. همچنين شهريه براي دوره‌هاي کارشناسي ارشد 254 يورو و براي دوره‌هاي دکتري نيز 388 يورو در سال است.

البته اين ميزان شهريه در رشته‌هاي مختلف با هم فرق مي‌کند. به عنوان مثال ميانگين شهريه رشته مهندسي در سال 14-2013 معادل 550 يورو و براي رشته دامپزشکي 2هزار يورو بود.

جولاي سال 2015 دولت فرانسه اعلام کرد که نيز که کليه دانشگاه‌ها و مقاطع بايد شهريه اي مشابه آنچه که از دانشجويان اروپايي و يا بومي دريافت مي کنند را از دانشجويان بين‌المللي دريافت کنند.

دانمارک

تحصيل در دانشگاه‌هاي عمومي و بيشتر موسسات و دانشگاه‌هاي خصوصي دانمارک براي دانشجويان بومي و اروپايي رايگان است، اما از سال 2006 دانشحويان غير بومي و غير اروپايي بايد براي تحصيل در دانشگاه‌هاي دانمارک شهريه پرداخت کنند. البته شهريه دانشگاه‌هاي دانمارک نيز در مقاطع تحصيلي و رشته‌هاي تحصيلي مختلف متفاوت و چيزي بين 6هزار تا 16هزار يورو در سال است.

سوئيس

شهريه دانشگاه‌هاي سوئيس نسبت به نوع دانشگاه بين 900 تا 3 هزارو600 يورو است. به طور کلي ميزان شهريه دانشجويان بومي و غيربومي تفاوتي با يکديگر نمي‌کند اما در بعضي موراد دانشجويان غيربومي مجبور هستند شهريه‌ بيشتري بپردازند.

انگليس

ميانگين شهريه سالانه در دانشگاه‌هاي انگليس براي دانشجويان بين‌المللي براي کلاس‌ها و دروس پايه 16هزارو 706 يورو است. البته براي رشته‌‌هايي که دروس آزمايشگاهي دارند اين ميزان مي‌تواند تا 19هزارو 339 و براي رشته‌هايي که درس‌هاي باليني دارند امکان دارد تا 31 هزارو 922 يورو افزايش پيدا کند.

البته شهريه تعدادي از موسسات آموزشي و دانشگاه‌ها در انگليس از اين ميزان نيز بيشتر است، به عنوان مثال شهريه دانشگاه کمبريج براي کلاس و دروس پايه 28هزارو 714 يورو، براي دروس آزمايشگاهي 56 هزارو 937 يورو است.


 خبر 

 ثبت‎نام 761 هزار نفر در کنکور ارشد 95

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: با توجه به دو تعيين دو فرصت براي ثبت نام در کنکور کارشناسي ارشد 95، در مجموع بيش از 761 هزار نفر در اين آزمون ثبت نام کردند.

دکتر حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در مهلت اوليه ثبت نام براي آزمون کارشناسي ارشد سال 95 که در روزهاي 16 تا 25 آذرماه انجام شد تعداد 700 هزار و 66 نفر ثبت نام کردند.

وي افزود: در مهلت مجدد ثبت نام، در روزهاي سوم تا پنجم اسفندماه 94 نيز 61 هزار و 583 نفر در اين آزمون ثبت‎نام کردند که در مجموع تعداد 761 هزار و 649 نفر در آزمون کارشناسي ارشد سال 95 ثبت نام کرده اند.

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور يادآور شد: آزمون کارشناسي ارشد سال 95در روزهاي 16 و 17 ارديبهشت ماه 95 برگزار مي شود.

قابل توجه دانشجويان بدهکار دانشگاه پيام نور؛

تسهيلات جديد براي ثبت نام دانشجويان بدهکار پيام نور

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشگاه پيام نور، اين دانشگاه اعلام كرد: کليه دانشجوياني که به دليل بدهي گذشته موفق به انتخاب واحد در ترم جاري نشده اند، مي توانند با پرداخت شهريه ثابت ترم جاري نسبت به ثبت نام و انتخاب واحد از طريق سيستم گلستان به نشانيreg.pnu.ac.ir اقدام نمايند.

آزمون ورود به حرفه مهندسان، کاردان‎ها و معماران تجربي استان مرکزي برگزار شد

اراک - الهام فراهاني

نصراله‏نژاد مديرکل راه وشهرسازي و رئيس دستگاه نظارت آزمونهاي نظام مهندسي استان مرکزي آزمون ورود به حرفه مهندسان، کاردانها و معماران تجربي استان مرکزي برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل راه وشهرسازي استان مرکزي آزمون ورود به حرفه مهندسان کاردان‏ها و معماران تجربي استان مرکزي در روزهاي پنج شنبه و جمعه 29 و 30 بهمن ماه همزمان با سراسر کشور در استان مرکزي برگزار شد.

نصراله نژاد مديرکل راه وشهرسازي و رئيس دستگاه نظارت آزمونهاي نظام مهندسي استان مرکزي در خلال بازديد از روند اجرايي آزمون مذکور که با حضور فيلي معاون هماهنگي امور عمراني استانداري مرکزي انجام پذيرفت ضمن بيان اين مطلب گفت:آزمون مذکور در استان مرکزي در مکان پرديس دانشگاه اراک با شرکت حدود 2000 داوطلب در مدت 2 روز برگزار و نتايج اين آزمون متعاقبا اعلام مي‎شود.

شايان ذکر است آزمون مذکور در 7 رشته مهندسي و کارداني در صلاحيتهاي نظارت، طراحي و اجرا، سالانه 2 بار برگزار و قبولي در آزمون مذکور يکي از شرايط اخذ پروانه اشتغال به کار مي باشد.

ثبت نام وام ويژه دانشجويان دکتري دانشگاه الزهرا آغاز شد

مهلت ثبت نام براي وام ويژه دانشجويان دوره دکتري دانشگاه الزهرا از 8 اسفندماه آغاز شد.

به گزارش خبرگزاري مهر، دانشگاه الزهرا اعلام کرده است: به اطلاع آن دسته از دانشجويان مقطع دکتري دوره روزانه متقاضي وام که پروپوزال آنها تصويب شده است مي رساند، براي ثبت نام وام ويژه دکتري از 8 اسفندماه به اداره امور دانشجويان اين دانشگاه مراجعه کنند.

وام در همه سنوات مجاز تحصيل (8 نيمسال) به شرط تصويب پروپوزال قابل پرداخت است.

پرداخت مجدد وام به دانشجوياني که قبلا از اين وام بهره مند شده اند، منوط به ارائه گزارش پيشرفت کار است.

تاريخ آخرين مهلت ثبت نام نيز به زودي از طريق سايت دانشگاه و کانال تلگرام دانشجويان اعلام خواهد شد.


 ميز خبر 

 با حضور 2 هزار فارغ التحصيل؛

برگزاري جشن دانش آموختگان دانشگاه شريف در ارديبهشت ماه

جشن دانش آموختگان دانشگاه صنعتي شريف با حضور 2 هزار و 400 نفر از فارغ التحصيل اين دانشگاه برگزار مي‎شود.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشگاه شريف، مراسم فارغ‌التحصيلي دانش‌ آموختگان سال تحصيلي 93-94 دانشگاه صنعتي شريف همزمان با پنجاهمين سالگرد تاسيس اين دانشگاه 24 ارديبهشت ماه در اين دانشگاه برگزار مي شود.

تعداد کل فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف از بدو تاسيس اين دانشگاه تاکنون حدود 48 هزار نفر است.

تعداد دانش آموختگان در سال تحصيلي 93- 94 تعداد 2 هزار و 416 نفر است که از اين ميان تعداد 134 نفر در مقطع دکترا، 1292 نفر در مقطع کارشناسي ارشد و 990 نفر در مقطع کارشناسي فارغ التحصيل شده اند.


 يادداشت 

 زماني هرچند كوتاه را به علاقمندي‌هاي‌مان اختصاص دهيم!

زهرا كيان‌بخت

خيلي از ما داشتن برنامه‌ريزي روزانه را با وجود همه مشغله‌هايي كه داريم، ناممكن مي‌دانيم و عنوان مي‌كنيم آن قدر سرمان شلوغ است كه ديگر فرصت پرداختن به كارهاي ديگر و داشتنِ يك برنامه متوازن و همه‌جانبه را نداريم. مثلا اگر در ايام قبل از امتحانات يا نزديك به زماني كه بايد يك سمينار درسي را ارائه دهيم، كسي از ما بپرسد غير از پرداختن به دروس، چه كارها و فعاليتهاي ديگري را انجام مي‌دهيم، احتمالا در جواب مي‌گوييم كه همه وقت و روزمان با كار كردن براي سمينار يا خواندن درسها پر شده است و عملاً وقتي باقي نمي‌ماند كه بخواهيم آن را به امور ديگر اختصاص دهيم.

اين مساله وقتي بغرنج مي‌شود كه كارها و مشغله‌هاي ما تمامي ندارند و بعد از هر امتحان و سمينار، بايد به فكر گذشتن از سد امتحان و سميناري ديگر باشيم. اين موضوع باعث مي‌شود ماهها و حتي سالها بگذرد و ببينيم تمام مدت را صرف يك فعاليت و يك حيطه نموده‌ايم. مثلا با وجود علاقه و اشتياقي كه براي انجام يك فعاليت هنري يا ورزشي داشته‌ايم، عملاً هيچگاه آن فرصت را به دست نياورده‌ايم كه بتوانيم بي‌دغدغه به آن بپردازيم. اين امر به مرور زمان، نوعي خستگي فكري و ملال روحي را در ما به وجود مي‌آورد و مي‌تواند تاثيرات ناخوشايندي در روحيه‌مان داشته باشد.

براي جلوگيري از به وجود آمدن اين مساله، و يا درصورت بروز، براي مقابله و از بين بردن آن، خوب است در طول روز، زماني هر چند اندك را به كارها و فعاليتهايي اختصاص دهيم كه از صميم قلب آنها را دوست داريم. اين زمان كوتاه، ممكن است چيزي در حدود يك ربع باشدو در آغاز، به نظرمان چندان موثر و چشمگير نيايد. اما انجام فعاليتهاي موردعلاقه حتي در زماني كوتاه اما به طور پياپي و مستمر، باعث مي‌شود بعد از گذشت مدتي، پاداشها و نتايج خوبي از اين استمرار به دست بياوريم.

پس به جاي اين كه كمبود وقت را دليلي براي نپرداختن به فعاليتهاي موردعلاقه‌مان عنوان كنيم، خوب است دست به كار شويم و در اوج مشغله‌هاي درسي و كاري، زماني هر چند كوتاه را به علاقمندي‌هايمان اختصاص دهيم.


 انتشار اطلاعيه مركز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد در خصوص داوطلبان دكتري پژوهش محور 

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي مركز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي، به اطلاع كليه داوطلبان دوره گذشته دكتري پژوهش محور كه به دليل نقص شرايط استاد راهنما حذف شده اند مي رساند:

اين دسته از داوطلبان مي توانند درخواست رفع نقص خود را به همراه معرفي استاد راهنماي حائز شرايط جايگزين حداكثر تا 20 اسفند ماه از طريق نمابر 49754132-021 به مركز سنجش و پذيرش دانشگاه ارسال نمايند. نتيجه بررسي پرونده اين دسته از داوطلبان متعاقباً اعلام خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي