جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/10 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5225


تأثير تنبلي و زرنگي در ظهور و غروب بيماري ها


از بين بردن سرطان با سلول هاي پوست

يک متخصص عفوني:
سينوزيت، بيماري‌هاي عروقي و فشار خون را شدت مي‌دهد


کشف پروتييني که به بازسازي لوزالمعده و توليد انسولين کمک مي کند

براساس جديدترين يافته محققان؛
مصرف آب هويج ريسک ابتلا به سرطان سينه را کاهش مي دهد


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 تأثير تنبلي و زرنگي در ظهور و غروب بيماري ها 

 
ورود انواع بيماري‌ها به بدن به توانايي و ناتواني بدن بستگي داشته و در ابتداي امر و ورود انواع ذرات بيماريزا و عوامل ديگر امراض در صورت وجود قدرت و توانائي بدن انسان براحتي مي‌تواند با انواع بيماري‌ها مقابله کند و افرادي که داراي فعاليت زيادي مي‌باشند در حين کوشش و فعاليت پيوسته انرژي بدن اضافه مي‌شود و انواع عوامل بيماري‌ها در مقابل نيروي بدن نابود مي‌شوند.

نيروهاي دفاعي بدن و گلبول‌ها با حرکت و فعاليت بدن کوشا مي‌شوند و با کسب انرژي بر حريفان خود غالب مي‌شوند و زماني که بدن داراي انرژي کافي مي‌شود انواع سيستم‌هاي بدن مانند کبد و کليه‌ها و روده‌ها و غيره براحتي انواع مواد زائد را از بدن خارج مي‌نمايند و بيماري‌هاي خوني و عضوي کمتر مي‌توانند در بدن خودنمائي نمايند. هنگامي که فرد به کار و فعاليت بدني ادامه مي‌دهد اعضاي مختلف مانند سيستم گوارشي، کبد، کليه‌ها فعال و سيستم جنسي و دفعي نيز به کار خود بخوبي ادامه مي‌دهند و مواد زائد و بيماريزا را از بدن خارج مي‌نمايند.

کوشش در جذب دانش و مواد غذايي سالم و داروهاي طبيعي و شناسايي انواع ترکيبات موجب سلامتي از اهميت ويژه برخوردار است و افراد کم توان ذهني زودتر دچار انواع اختلالات ذهني و هوشي مي‌شوند.

فعاليت بدني نيز به افزايش انرژي مغز و اعصاب کمک مي‌کند و اشخاصي که از ناراحتي‌هاي عصبي و رواني رنج مي‌برند مي‌توانند به کوشش جسمي خود ادامه دهند و از اين طريق نيروي بيشتري به مغز خود ارسال نمايند که مغز انسان‌ها علاوه بر نياز بر پروتئين‌ها و چربي‌ها و انواع قندها و ديگر مواد لازم نياز مبرم به انرژي دارند و اغلب ناراحتي‌هاي ذهني و رواني در سنين بالا و زماني که انرژي اشخاص کاهش مي‌يابد خودنمائي مي‌کنند به اين مسئله بايد توجه شود و مشغوليات ذهني و مغزي لازمه هر فرد مي‌باشد و زماني که اشخاص براي انجام کاري فکر مي‌کنند کمتر افکار آنها به بيراهه مي‌رود.

با انجام فعاليت بيشتر در اندام‌ها و بدن خون بيشتري به اين اندام ارسال مي‌شود و کارهاي مغزي حين انجام کارهاي بدني کاهش مي‌يابد و بيماري‌هاي روحي و مغزي هنگام انجام کارهاي بدني کاهش مي‌يابد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


  از بين بردن سرطان با سلول هاي پوست 

 
محققان روشي ابداع کرده اند که سلول هاي پوست را به سلول هاي بنيادي از بين برنده ي سرطان تبديل مي کند.به گزارش ايرنا از خبرگزاري يونايتدپرس، محققان دانشگاه کاروليناي شمالي در مطالعه اي روي موش ها متوجه شدند که اين سلول هاي بنيادي بقاياي سلول هاي تومور مغزي را پيدا کرده و از بين مي برند.

گليوبلاستما (يک نوع سرطان مغز)، تومورهاي تهاجمي و سريع الرشد هستند که آستروسيت ها يعني سلول هايي را تشکيل مي دهند که بافت حمايت کننده مغز را مي سازند.طبق اعلام انجمن تومور مغز آمريکا، آستروسيت ها به سرعت تکثير مي شوند و توسط شبکه بزرگي از رگ هاي خوني حمايت مي شوند، به همين دليل درمان اين سرطان نسبتا نادر بسيار دشوار است.

محققان در اين مطالعه که در مجله Nature Communications منتشر شد، سلول هاي پوستي به نام فيبروبلاست ها را دوباره برنامه ريزي کردند تا به سلول هاي بنيادي خنثي تبديل شوند و يک پروتيين از بين برنده تومورتوليد کنند.

اين سلول ها که در پوست، کار توليد کلاژن و بافت همبند را انجام مي دهند، سلول هاي سرطاني را شکار کرده و از بين مي برند.محققان سپس اين سلول ها را به موش تزريق کردند و با کمک يک ماتريکس (ماده بين سلولي)فيزيکي آنها را در محل نگاه داشتند تا به اندازه کافي زمان براي کشف سلول هاي سرطاني داشته باشند.نتايج اين مطالعه افزايش 160 تا 220 درصدي احتمال زنده ماندن موش‌ها را بسته به نوع و موقعيت خاص تومور نشان داد.


 يک متخصص عفوني:
 سينوزيت، بيماري‌هاي عروقي و فشار خون را شدت مي‌دهد 

 يک متخصص عفوني گفت: عفونت‌ها باعث ترشح يک‌ سري مواد در بدن افراد مي‌شود که اثر تداخلي و برآيند آنها منجر به انقباض و انبساط عروق مي‎شود.

دکتر محمدرضا ناظر در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: برخي بيماري‌ها نظير سينوزيت مي‌تواند بيماري‌هاي عروقي ميگرني و فشار خون را تشديد و کنترل آن را با مشکل مواجه کند و بر سردردهاي شديد ميگرني تاثير بگذارد.

وي ادامه داد: براساس تحقيقات انجام شده عفونت‌هايي نظير سينوزيت باعث ترشح يک سري مواد در بدن شده که اثر تداخلي و برآيند آنها باعث انقباض و انبساط عروق مي‌شود. از طرفي کنترل سينوزيت باعث کنترل فشار خون مي‌شود.

ناظر با تاکيد بر اينکه برخي از ارگانيسم‌ها مي‌تواند موجب اختلال در تنظيم چربي خون (کلسترول) و افزايش آن شود، تصريح کرد: در نهايت اين امر باعث ايجاد سفتي رگ‌ها و عروق مي‌شود.


 کشف پروتييني که به بازسازي لوزالمعده و توليد انسولين کمک مي کند 

 محققان مي گويند يک پروتيين از بين برنده باکتري مي تواند به بازسازي لوزالمعده و توليد انسولين کمک کند؛ از اين پروتيين مي توان براي درمان ديابت استفاده کرد.

به گزارش ايرنا از خبرگزاري يونايتدپرس، محققان در موسسه تحقيقاتي بيمارستان اوتاوا در کانادا، متوجه شدند که پروتيين CAMP توسط همان سلول هاي لوزالمعده مولد انسولين ترشح مي شود.

محققان در جريان يک مطالعه با استفاده از اين پروتيين براي درمان موش ها متوجه شدند که اين پروتيين به توليد انسولين درلوزالمعده کمک مي کند. گرچه محققان موسسه تحقيقاتي بيمارستان اوتاوا اساسا در زمينه ديابت نوع يک تحقيق مي کردند، اما گفتند که تازه ترين يافته درباره تاثيرات پروتيين CAMP در لوزالمعده مي تواند به درمان بيماران مبتلا به هر دو نوع ديابت نوع يک و دو کمک کند. CAMP از خانواده پلي پپتيدهايي است که در سلول هاي ايمني که باکتري را از بين مي برند، يافت مي شود. نتيجه مطالعه قبلي حاکي از نقش احتمالي پروتيين CAMP در ابتلا به ديابت نوع بود، اما چگونگي آن مشخص نبود.

دکتر اسکات از محققين دانشگاه اوتاوا گفت: ما به جستجوي اين پروتيين در بخش هاي مختلف بدن پرداختيم و طبق انتظار، سطوح بالايي از آن را در بافت هاي روده که در معرض باکتري قرار داشتند، پيدا کرديم.

وي افزود: با اين وجود، آنها اين پروتيين را در لوزالمعده نيز يافتند که کاملا متحير کننده بود زيرا لوزالمعده نوعا در معرض باکتري نيست.

دکتر اسکات ادامه داد: مطمئنا ما هنوز پاسخ تمامي سوال ها را نداريم اما يافته هاي ما امکان ابداع درمان جديد براي هر دونوع ديابت نوع يک و دو را نشان مي دهد. محققان در جريان اين مطالعه که در مجله Diabetes منتشر شد، متوجه شدند که بيان ژن CAMP در موش هاي مستعد به ديابت کمتر است و تزريق پروتيين CAMP به موش هاي مستعد ابتلا به ديابت، علائمي را از افزايش بازسازي در لوزالعمده و تغيير به سمت باکتري مفيدتر در روده نشان داد.


 براساس جديدترين يافته محققان؛
 مصرف آب هويج ريسک ابتلا به سرطان سينه را کاهش مي دهد 

 محققان توصيه مي کنند زنان براي سالم بودن و دور ماندن از سرطان سينه روزانه يک ليوان آب هويج بنوشند.به گزارش مهر، محققان موسسه خيريه سرطان سينه در بريتانيا در مطالعه اي دريافتند که خوردن مداوم هويج موجب کاهش ريسک ابتلا به سرطان سينه تا بيش از 60 درصد مي شود.

به گفته اين محققان، زناني که داراي سطح بالاي ويتامين هاي موسوم به کاروتن در خون شان هستند در مقايسه با زنان داراي ميزان کم اين ويتامين، در معرض ريسک کمتر ابتلا به سرطان سينه قرار دارند. معمولا اين ترکيب در هويج و همچنين سايرسبزيجاتي نظير اسفناج و فلفل قرمز يافت مي شود.به گفته «ريچارد برکس»، سرپرست تيم تحقيق، واضح و مشخص است که يک رژيم غذايي سالم، از جمله مصرف هويج، به کاهش ريسک ابتلا به سرطان سينه کمک مي کند چراکه منجر به حفظ وزن سالم بدن مي شود.

وي در ادامه مي افزايد: «همه مي توانند ريسک ابتلا به سرطان سينه و ابتلا به بسياري از بيماري هاي ديگر را از طريق يک سبک زندگي سالم، نظير حفظ وزن سالم، داشتن رژيم غذايي متعادل و متفاوت، تحرک داشتن، و عدم مصرف الکل کاهش دهند.»


 خبرهاازعالم علم 

 مطالعات نشان مي دهد؛

افراد چاق حافظه ضعيف تري دارند

مطالعه محققان نشان مي دهد چاقي با حافظه ضعيف تر و عملکرد ضعيف مغز مرتبط است. به گزارش مهر، کاهش وزن نه تنها منجر به حس خوب شما از خود و ظاهرتان مي شود، بلکه به تقويت عملکرد مغز و بهبود حافظه نيز کمک مي کند.

محققان دانشگاه کمبريج دريافتند که اضافه وزن و چاقي ارتباط مستقيمي با حافظه ضعيف دارد. طبق اين پژوهش، افراد بزرگسال جوان چاق يا داراي اضافه وزن در مقايسه با همتاهاي لاغر خود داراي حافظه ضمني ضعيف تر و توانايي ضعيف در يادآوري حوادث گذشته هستند. همچنين نحوه عملکرد افراد داراي شاخص توده بدني بالا(BMI) در تست حافظه ضمني بسيار ضعيف بود. محققان کمبريج، چاقي را مرتبط با بدکاري هيپوکامپ و لُب قدامي مغز مي دانند که ممکن است بر حافظه تاثير داشته باشد. هيپوکامپ منطقه اي از مغز است که در حافظه و يادگيري نقش دارد، و لُب قدامي بخش درگير در تصميم گيري، حل مشکل و احساسات است.

توصيه کارشناسان تغذيه؛

خوردن بادام به تقويت مغز کمک مي کند

به گفته محققان، مصرف بادام علاوه بر تقويت مغز مي تواند به بهبود رژيم غذايي هم کمک کند.به گزارش مهر، محققان دانشگاه فلوريدا در مطالعه اخير خود به بررسي تاثير افزودن بادام بر کيفيت رژيم غذايي فرد، بر اساس داده هاي جمع آوري شده از 29 کودک و والد ساکن در منطقه شمال مرکزي فلوريدا پرداختند.

در طول اين تحقيق، به والدين آموزش داده شد تا روزانه حدود 42 گرم بادام در سه هفته دوره تحقيق به رژيم غذايي شان اضافه کنند و کودکان را ترغيب به خوردن حدود 15 گرم بادام يا ميزان معادل آن کره بادام کنند. محققان بر اين باورند که والدين و کودکان در طول مطالعه، بادام را جايگزين ميان وعده هاي پرنمک و فرآوري شده کرده بودند. در طول 20 گذشته، مصرف سرانه مغزيجات و دانه ها در کودکان سه و شش ساله کاهش يافته، درحاليکه مصرف اسنک هاي خوش طعم نظير چيپس و بيسکوييت هاي نمکي افزايش يافته است. محققان علاقمند به افزودن بادام به رژيم غذايي کودکان 3 تا 6 سال بودند چراکه ترغيب به مصرف رژيم غذايي سالم در اوايل دوره کودکي مي تواند فوايد زيادي در طول عمر داشته باشد. نتايج اين مطالعه بيانگر اين مطلب است که شيوه مصرف مواد خوراکي کامل نظير افزودن بادام به رژيم غذايي فرد، ممکن است شيوه قابل حصولي براي بهبود سلامت کل جامعه باشد.


 خبرپزشكي 

 يک متخصص عفوني و فلوشيپ:

اين ميکروب را در معده جدي بگيريد

يک متخصص عفوني گفت: وجود طولاني‎مدت ميکروب "هليکوباکتر پيلوري" در معده باعث سرطان مي‎شود.

دکتر محمدرضا ناظر در گفت‎وگو با ايسنا، اظهار کرد: شايع‌ترين علت زخم‎هاي معده و اثني عشري وجود ميکروب "هليکوباکتر پيلوري" است که در دستگاه گوارش منجر به از بين رفتن لايه مخاطي ضخيمي (موکوس) درون معده شده وبه وسيله آنزيم‎هايي که توليد کرده، ايجاد زخم مي‎ کند. وجود اين ميکروب در معده به صورت طولاني‎مدت منجر به ايجاد سرطان مي‎شود.

ناظر بيان کرد: براي تشخيص اين بيماري از آزمايشات تست تنفس و روش‎هاي تهاجمي (آندوسکوپي) استفاده مي‎شود که البته در مواردي آندوسکوپي ممکن است منجر به پارگي مري شود. در بسياري از مراکز تعداد بيماران زياد هستند و دستگاه‎ هاي آندوسکوپي به يکي تا دو عدد بيشتر نمي‎رسد که بايد ضدعفوني شوند تا از انتقال بيماري ايدز و هپاتيت نوع B و C جلوگيري شود.

وي افزود: به دليل تعداد زياد بيماران، در اين مدت کوتاه ممکن است استرليزاسيون و از بين رفتن ميکروبي دستگاه آندوسکوپي به طور کامل صورت نگيرد و اين باعث شيوع بيماري‎هاي عفوني خطرناک شود. درد در زير استخوان جناغ سينه، قسمت سمت چپ و بالاي شکم، درد بسيار شديد و ناتوان کننده در بالاي شکم و سرگيجه مي‎تواند از علائم درد و عفونت معده باشد.

وي با اشاره به اينکه درمان عفونت‎هاي معده‎اي بايد چند دارويي باشد، افزود: با درمان تک دارويي مقاومت ايجاد مي‎شود. براي جلوگيري از بيماري‎هاي عفوني بيمار بايد بهداشت فردي و موازين بهداشتي ( شست‎وشوي دست) را رعايت کند.

اين متخصص بيماري‎هاي عفوني بيان کرد: مهم‎ترين نکته در عفونت‎هاي معده اين است که در اثر مصرف نابجاي آنتي‎بيوتيک، ميکروب هليکوباکترپيلوري مقاوم شده و به درمان‎هاي معمول پاسخ نمي‎دهد. بنابراين بايد اين بيماري با چند دارودرمان شده و بيمار چندين دوره دارويي را طي کند.

ناظر بيان کرد: در مواردي ممکن است فردي در زير جناغ سينه، درد احساس ‎کند که ناشي از بيماري قلبي و عروقي باشد؛ چراکه بسياري از افرادي که به اين بيماري دچار هستند دردي شبيه درد معده دارند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي