جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/10 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5225

وزير كشاورزي:
عده‌اي به شکل سازمان‌يافته ميوه‌هاي ممنوعه را وارد مي كنند


آغاز توزيع اسکناس نو از 22 اسفند در بانک‌ها


خبــر


نهادهاي مالي


تريبون


 وزير كشاورزي:
 عده‌اي به شکل سازمان‌يافته ميوه‌هاي ممنوعه را وارد مي كنند 

 
نشست خبري محمود حجتي وزيرجهادکشاورزي برگزارشد.به گزارش آفرينش،وزيرجهادکشاورزي گفت: شنيده مي‌شود عده‌اي به شکل سازمان‌يافته و درکانتينرها ميوه‌هاي ممنوعه خارجي را وارد مي‌کنند. از دست من چه کاري ساخته است؛ من ماموري ندارم که با آنها مقابله کنم.

محمود حجتي در نشست خبري در پاسخ به اين پرسش مبني بر اينکه رويکرد وزارت جهاد کشاورزي در قبال واردات غيرمجاز و توزيع گسترده ميوه‌هاي خارجي در ميدان مرکزي ميوه و تره‌بار تهران چيست؟ اظهارداشت: گاهي چيزهايي را مي‌شنويم که غصه‌مان مي‌گيرد، چرا که ايران کشوري است غني در زمينه توليد انواع ميوه‌ها.

وي با بيان اينکه در هيچ کجاي دنيا مزيت‌هاي توليد ايران در اين زمينه وجود ندارد، گفت: طعم، بو و کيفيت ميوه‌هاي ايراني را توليدات هيچ کشوري ندارد، ضمن اينکه به شهادت آمار، هيچ کمبودي در کشور ما در اين زمينه وجود ندارد.

وزير جهاد کشاورزي ادامه داد: به عنوان مثال، طعم و کيفيتي که پسته ايراني دارد، حتي در پسته کاليفرنيا هم وجود ندارد.

حجتي با بيان اينکه در حال حاضر پرتقال توليدي کشور روي دست کشاورزان مانده است، تصريح کرد: ايران در توليد محصولات زيادي از جمله خرما، انار، زعفران، انگور، سيب و مرکبات رتبه اول تا دهم را بين 200 کشور دنيا دارد. چرا بايد کشوري که در توليد انگور رتبه هفتم يا هشتم را دارد، انگور وارد کند؟

وي با بيان اينکه ما بايد 700 تا 800 هزار تن سيب از کشور صادر کنيم، افزود: وزارت کشاورزي طرحي را دنبال مي‌کند که بر اساس آن، واردات سيب در ازاي صادرات موز انجام شود و هر کسي بخواهد موز وارد کند، بايد حتما سيب صادر کند.

وزير جهادکشاورزي با اشاره به اينکه امسال يک کشاورز نخبه ايراني 170 تن سيب در هر هکتار توليد کرده است، گفت: چرا بايد با اين وجود اصرار به واردات داشته باشيم. ما بين 4.5 تا 5 ميليون تن مرکبات در کشور توليد مي‌کنيم در حالي که اين ميزان در دنيا 100 ميليون تن است.

وي ادامه داد: جمعيت ايران حدود يک درصد جمعيت دنياست و ما 4 درصد توليد مرکبات جهان را داريم؛ بنابراين چه نيازي به واردات است.

اين عضو کابينه دولت با تاکيد بر اينکه وزارت جهادکشاورزي به هيچ عنوان موافق واردات ميوه نيست، گفت: اگر سئوال مي‌کنيد چرا واردات انجام مي‌شود، بايد پاسخ بدهم مشکلاتي در اين زمينه وجود دارد، البته همه مسئولان در حال تلاش هستند که اين مسئله را کنترل کنند.

حجتي با بيان اينکه ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز متولي اين موضوع است، گفت: اين ميوه‌ها از کجا مي‌آيد، از آسمان يا مرزها؟ اگر از مرزها وارد مي‌شود حتما آنجا مرزبان وجود دارد و شما به خوبي‌ مي‌دانيد مسئول مرزباني چه کسي است. چرا از من اين سئوال را مي‌کنيد؟ من چه مي‌توانم در اين زمينه بگويم.

وي با اشاره به اينکه بايد جلوي اين کار را بگيريم اما محدوديت‌هايي وجود دارد، گفت: بنده بيشتر نگران آفت و بيماري‌هاي هستم که اين محصولات با خود به کشور مي‌آورند، بنابراين اين موضوع از نظر فني براي وزارت جهاد بسيار مهم و حساسيت‌برانگيز است.

عضو کابينه دولت با اشاره به اينکه در مدت 10 سال همراه با واردات پرتقال، آفت مگس مديترانه‌اي و همراه با واردات زيتون، مگس زيتون وارد کشور شده است، تصريح کرد: اين موضوع ما را بيشتر رنج مي‌دهد، چرا که هزينه و خسارت زيادي را متوجه کشاورزان مي‌کند و ما حدود 10 ميليارد تومان براي مبارزه با مگس ميوه زيتون هزينه کرديم، بنابراين از اين جهت خيلي آسيب مي‌بينيم.

وزير جهاد کشاورزي افزود: گاهي بنده مي‌شنوم که قاچاق ميوه سازمان‌يافته انجام مي‌شود اما اين مسئله هنوز براي ما مستند نيست.

وي با بيان اينکه شنيده مي‌شود عده‌اي به شکل سازمان‌يافته و در کانتينرها اين ميوه‌ها را وارد مي‌کنند، ادامه داد: از دست من چه کاري ساخته است. من ماموري نداريم که با آن مقابله کند، بنابراين دستگاه‌هاي مربوطه بايد اين مسئله را پيگيري کنند.

حجتي با اشاره به جلسه هفته قبل وزير کشور در اين رابطه ادامه داد: در اين جلسه مسئولان دستگاه‌هاي مربوطه و همچنين مسئولاني از وزارت جهادکشاورزي حضور داشتند و درباره آن بحث کردند که در پي اين جلسه، وزير کشور به تمام وزارتخانه‌ها و مبادي ذيربط مصوبات انجام شده را ابلاغ کرد.

وي با اشاره به اينکه گاهي واردات به صورت پيله‌وري و محلي انجام مي‌شود، گفت: در اين زمينه خيلي نبايد خرده گرفت، ضمن اينکه کسي هم نمي‌تواند کار چنداني انجام دهد اما در مواردي که مسئله سازمان‌يافته است، مثلا کساني که ميوه‌ها را مي‌آورند و در ميدان مرکزي توزيع مي‌کنند، دستگاه‌هاي مربوطه بايد حتما اين مسئله را پيگيري کنند، ضمن اينکه وزارت جهادکشاورزي در اين زمينه با آنان همکاري خواهد کرد.

عضو کابينه دولت با اشاره به اينکه از شوراي شهر تهران درخواست کرديم که با اين مسئله مقابله کند، افزود: بنده سه‌شنبه با مسئولان شوراي شهر جلسه‌اي دارم و حتما در آنجا نيز از آنها درخواست مي‌کنم در اين زمينه محدوديت ايجاد کنند. عرضه اين ميوه‌ها نبايد به صورت رسمي در کشور انجام شود و اگر در ميادين نيز چنين ميوه‌اي وجود دارد بايد جمع‌آوري شود.حجتي افزود: مسئله ديگري که در جلسه با وزير کشور مطرح شد، اين بود که عده‌اي مي‌خواهند ميوه‌هايي را به عنوان ترانزيت به نقطه ديگري از دنيا ببرند اما اين محصولات در داخل کشور نشر مي‌کند که در اين زمينه بايد راه‌هاي چگونگي نشر را بررسي و از آنها جلوگيري کرد.

وزير جهادکشاورزي ادامه داد: به عنوان مثال، گفته شده قرار بوده که کالايي به عنوان ترانزيت به آسياي ميانه برده شود اما اين محموله به داخل کشور آمده است و در کانتينر هم که پلمپ بوده، با جرثقيل آرام برداشته شده و دوباره سر جايش قرار گرفته است؛ اين موارد ترفندهايي است که کشف شده و بايد با آنها برخورد شود.

وي تصريح کرد: متاسفانه سوداگران و کساني که با منافع ملي رقابت و مبارزه ناسالم مي‌کنند، اين ترفندها را به کار گرفته و به توليد آسيب مي‌زنند.عضو کابينه دولت با اشاره به اينکه هنوز تجهيزات گمرک براي مقابله با اين مسئله کامل نشده است، گفت: گمرک بايد تجهيزات خود را تکميل کند.حجتي با بيان اينکه حساسيت بنده در بخش کشاورزي، دوران پيشين و پسين توليدات است، اظهارداشت: ما نمي‌توانيم سرمان را پايين بيندازيم، چغندر و شکر توليد کنيم و بعد اين محصولات وارد شود.

وزير جهادکشاورزي با تاکيد بر اينکه واردات محصولات توليدي به توليد و اشتغال ضربه مي‌زند، تصريح کرد: اين کار باعث مشکلات زيادي از جمله افزايش حاشيه‌نشيني شهرها مي‌شود.وي اضافه کرد: به عنوان مثال، وقتي ما مي‌خواهيم چغندر توليد کنيم بايد خدمات نيازها در کنار توليد باشد و دوران پس از توليد نيز مد نظر قرار بگيرد.

حجتي با بيان اينکه ما در توليد هيچ مشکلي نداريم، گفت: پايه و ميزان توليد به اين وابسته است که بعد از توليد چه بر سر آن مي‌آيد. توليدکننده زماني انگيزه دارد که محصولش خريدار داشته باشد و با قيمتي عادلانه از او خريداري شود.


 آغاز توزيع اسکناس نو از 22 اسفند در بانک‌ها 

 براساس دستور بانک مرکزي به برخي از بانک‌ها و تعيين شعب منتخب از روز شنبه 22 اسفندماه عرضه اسکناس نو در اين شعب آغاز خواهد شد. بر اين اساس بانک مرکزي اسکناس نو را در اختيار اين بانک‌ها به ميزان تعيين شده قرار مي دهد.به گزارش مهر،اسامي شعب منتخب بانک ها جهت توزيع اسکناس نو در استان تهران، از سوي بانک مرکزي به بانک‌هاي مربوطه اعلام شده و شعب به مدت 5 روز نسبت به توزيع اين اسکناس ها اقدام خواهند کرد. هر ساله در آستانه فرا رسيدن سال نو اين اقدام از سوي نظام بانکي صورت مي گيرد.توزيع اسکناس‌هاي نو يکي از برنامه هاي پايان سال بانک‌ها براي تامين نيازهاي مردم، سازمان‌ها و شرکت‌ها است که براساس برنامه ريزي بانک مرکزي، توزيع اسکناس‌هاي نو به بازار از طريق شعب منتخب و بانک‌هاي عامل انجام مي شود.

يکي از گلايه هاي متقاضيان اسکناس نو همواره اين بوده است که تعداد زيادي از اين اسکناس ها از بازار سياه و دلالي سر در مي آورند و با قيمت‌هاي غيرمعقول به فروش مي رسند و بر اين اساس احتمال اينکه اين اسکناس‌ها از طريق کارمندان شعب از بازار سوداگري سر دربياورند، وجود دارد.


 خبــر 

 رييس سازمان حمايت مصرف‌کنندگان:

جنس فروخته شده بايد پس گرفته شود

رييس سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليد‌کنندگان با تاکيد بر اين‌که شعار "جنس فروخته شده پس گرفته نمي‌شود" يک منکر است، اظهار کرد: در قرآن و تمامي رساله‌هاي قانون مدني نوشته شده که جنس فروخته شده پس گرفته مي‌شود در حالي که اين امر از سوي توليد‌کنندگان رعايت نمي‌شود.

به گزارش ايسنا، محمود نوابي معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در پانزدهمين همايش روز ملي حمايت از حقوق مصرف‌کنندگان با اشاره به موضوع انحلال اين سازمان گفت: دو سازمان نظارتي بر بازار کشور وجود دارند که متاسفانه مورد افترا و حرف‌هاي ناروا قرار گرفتند. اما ما در مقابل اين موضوع سکوت کرديم و با صبوري کامل به وظيفه خود عمل کرديم و اين دليل نمي‌شود که اگر کسي از عملکرد‌ ما خوشش نمي‌آيد يا فعاليت‌هاي ما به مذاقش خوش نيست از حالت تهاجمي و حمله استفاده کند، چون اين کارشناسي نيست و بايد به صورت منطقي و کارشناسانه با يکديگر صحبت کنيم که اميدواريم ديگر شاهد اينگونه مشکلات نباشيم.

وي با بيان اين‌که وظيفه قيمت‌گذاري را نداريم و فقط قيمت‌ها را بررسي مي‌کنيم، اظهار کرد: قيمت کالاهاي مشمول قيمت‌گذاري را سازمان حمايت اعلام مي‌کند و درخواست‌هاي مورد نظر به ما ارسال مي‌شود که پس از بررسي، اعمال نظر مي‌کنيم و در حال حاضر افزايش قيمت برخي کالاها تا شش درصد به عهده ماست و اگر کسي درخواست افزايش بيش از اين رقم را داشته باشد بايد به کارگروه ستاد تنظيم بازار مراجعه کند. معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اين‌که اجازه تغيير قيمت‌ها در زمان‌هاي حساس به سازمان حمايت مصرف‌کنندگان داده شده است، افزود: براي استيفاي حقوق مصرف‌کنندگان انجمن حمايت از حقوق مصرف‌کنندگان شکل گرفت در حالي که ما هيچ حمايتي براي مصرف‌کنندگان به غير از قانون سال 1384 نداشتيم تا اين‌که چهار سال پس از آن موضوع انجمن‌هاي حمايتي از حقوق مصرف‌کنندگان مطرح شد که در قانون نيز مشخص شده از محل شکايات مردمي و استيفاي حقوق مردم به انجمن‌ها اعتباري داده شود تا اين انجمن‌ها به دولت وصل نشوند.

نوابي ادامه داد: در قانون سال 1392 نيز ماده‌اي آمده که با آمدن آن در واقع گيوتيني بر سر اين انجمن‌ها زده شد و ما نيز نمي‌توانيم به آنها کمک کنيم در حالي که بايد اين انجمن‌ها حقوق مصرف‌کنندگان را استيفا کنند.


 نهادهاي مالي 

 افتتاح 974 واحد مسکن مهر در استان خراسان‌جنوبي با استفاده از تسهيلات بانک مسکن

با حضور قائم مقام وزير راه و شهرسازي در طرح مسکن مهر، نماينده بيرجند در مجلس، استاندار خراسان جنوبي و مدير کل راه و شهرسازي 974 واحد مسکن مهر در استان خراسان جنوبي که با استفاده از تسهيلات بانک مسکن احداث شده اند؛ به بهره‌برداري رسيد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک مسکن ، در اين مراسم مهدي جعفري مدير کل راه و شهرسازي، طي سخناني حمايتهاي بانک مسکن را در پيشبرد و تحقق اهداف تعيين شده برجسته دانسته و از همراهي و حمايت‌هاي اين بانک در تامين سرپناه براي مردم نيازمند تقدير کرد.

بانک رفاه، بانک حامي حوزه سلامت کشور معرفي شد

درکنگره بين المللي توسعه روابط اقتصادي در حوزه سلامت، بانک رفاه بانک حامي حوزه سلامت کشور شناخته شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه کارگران، در اين کنگره که با محوريت کشورهاي اسلامي برگزار شد، دکتر علي اکبر ولايتي رئيس کنگره، با اهدا لوح تقدير از دکتر صدقي مدير عامل بانک رفاه، با عنوان "بانک حامي حوزه سلامت کشور"، قدرداني کرد.

رستمي عضو هيات مديره بانک تجارت شد

دکتر محمدرضا رستمي با معرفي شرکت تامين سرمايه صبا به عنوان عضو غيرموظف هيات مديره بانک تجارت منصوب شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، مراسم معارفه دکتر محمدرضا رستمي پنجمين عضو هيات مديره بانک تجارت صبح يکشنبه نهم اسفندماه با حضور مديران ارشد بانک تجارت برگزار شد.

مديرعامل بانک توسعه صادرات :

نرخ سود، ريسک نقدينگي و ريسک اعتباري سه ريسک مهم در حوزه بانکداري است

مديرعامل بانک توسعه صادرات از سه ريسک نرخ سود، ريسک نقدينگي و ريسک اعتباري به عنوان سه ريسک مهم در حوزه بانکداري نام برد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات به نقل از اگزيم نيوز، در همايش انجمن مهندسي مالي اسلامي دکتر علي صالح آبادي، با اشاره به جايگاه فاينانس و علوم مالي در سيستم بانکي ايران گفت: فعاليت بانک ها مستلزم جذب مستمر منابع سپرده و مصرف اين وجوه در قالب وام ها و سرمايه گذاري هاست.

به گفته وي با توجه به آن که رابطه سپرده ها و تسهيلات در سيستم بانکي از نسبت مشخصي تبعيت مي کند الزام به سياست گذاري در حوزه جذب منابع و تخصيص آن از اهميت بالايي برخوردار است.


 تريبون 

 جلسه کميته دستمزد بدون عدد و رقم پايان يافت

اختلاف بين کارگر و کارفرما درباره ميزان سبد معيشت ادامه دار است

جلسه کميته دستمزد بدون عدد و رقم پايان يافت. اخبار رسيده از کميته دستمزد حاکي از اين است که اختلاف بين شرکاي اجتماعي بالاست.به گزارش تسنيم،جلسه کميته دستمزد بدون عدد و رقم پايان يافت.

خبرهاي رسيده از داخل جلسه حاکي از اين است که اختلاف بين کارگر و کارفرما درباره ميزان سبد معيشت ادامه دار است.کارفرمايان معتقدند هزينه قسمت خوراکي ها در سبد معيشت خانوار هر نفر روزانه پنج‌هزار و 245 تومان است که اگر آن را براي چهار نفر در نظر بگيريم اين مبلغ 28 درصد کل هزينه هاي سبد معيشت خانوار کارگري است.در مقابل کارگران معتقدند سبدهزينه خانوار کارگري براي حداقل دستمزد يک ميليون و هشتصد هزار تومان و براي گروه متوسط دوميليون و دويست هزار تومان و براي حداکثر دستمزد 95 حدود دوميليون و پانصد هزارتومان محاسبه شده است .خبرهاي رسيده بيانگر اين است که اختلاف هاي بسياري در اين زمينه وجود دارد.

پس از پنج سال تحريم؛

نخستين کشتي کانتينري ايران راهي اروپا شد

مدير عامل کشتيراني جمهوري اسلامي ايران اعلام کرد: اولين کشتي کانتينري ايراني پس از پنج سال تحريم در روزهاي گذشته روانه بنادر اروپا شد.به گزارش مهر، محمد سعيدي با اعلام خبر پهلوگيري اولين کشتي ناوگان کشتيراني جمهوري اسلامي ايران در بنادر اروپا در روزهاي آينده گفت: اولين کشتي کانتينري ايراني پس از پنج سال تحريم در روزهاي گذشته روانه بنادر اروپا شد و پيش بيني مي‌کنيم طي چند روز آينده در بنادر اروپا پهلو بگيرد.وي با اعلام اينکه ايران از سال‌هاي گذشته داراي ناوگان حمل و نقل دريايي بوده که کشورهاي اندکي داراي چنين مزيتي هستند، افزود: در زمان تحريم‌ها کشور هاي اروپايي به اتفاق، راه‌هاي ورود کشتي‌هاي ايراني به بنادر کشورهايشان را مسدود کردند و متاسفانه کشتي‌هاي ما اجازه پهلوگيري در بنادر اروپايي را نداشتند.مدير عامل کشتيراني جمهوري اسلامي ايران ادامه داد: خوشبختانه با رفع تحريم‌ها و اجرايي شدن برجام طي پنج ماه گذشته، اقدامات جديدي توسط اين شرکت صورت گرفت به طوري که توانستيم دوباره ارتباط دريايي و همچنين خطوط کشتيراني خود به سمت اروپا را بازگشايي کنيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي