جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/10 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5225

عضو فراکسيون زنان مجلس :
طرح بيمه زنان خانه دار را دولت فراموش نكند


دعوت قاليباف از بخش خصوصي براي ساخت مترو


وقايع


يادداشت


ضرب المثل ها


خبرها


 عضو فراکسيون زنان مجلس :
 طرح بيمه زنان خانه دار را دولت فراموش نكند 

 عضو فراکسيون زنان مجلس از بي برنامگي دولت در اجراي بيمه زنان خانه دار خبر داد که طرح حمايت از قربانيان اسيدپاشي در نوبت بررسي مجلس است.

زهره طبيب زاده در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به تصويب کليات طرح کاهش ساعت کاري زنان داراي شرايط خاص در مجلس گفت: مشکلي براي بررسي جزييات اين طرح در صحن مجلس وجود ندارد و در نوبت است که به احتمال زياد در همين مجلس به اتمام مي رسد. اين طرح به احتمال زياد پس از اتمام کار بررسي بودجه سال 95 کل کشور، در دستور کار مجلس قرار مي گيرد.

طرح بيمه زنان خانه دار در دولت فراموش شده است

عضو فراکسيون زنان مجلس با اشاره به سابقه طرح بيمه زنانه خانه دار، ادامه داد: دولت برنامه اي در اين زمينه ندارد و مجلس هم با طرح هايي که بار مالي داشته باشد و محل تامين آن مشخص نباشد معمولا مخالفت مي کند. مجلس معتقد است طرح هايي که بار مالي دارد را بهتر است دولت در قالب لايحه ارائه دهد زيرا در اين صورت، منابع مالي آن پيش بيني شده است. چنين طرح هايي که بار مالي براي دولت دارد، در صورت تصويب هم دولت به بهانه نبودن بودجه، از اجراي آن سر باز مي زند.

وي اضافه کرد: بيمه زنان خانه دار به صورت عام مطرح مي شود و زنان سرپرست خانوار، بخشي از اين زنان هستند که نياز به بيمه دارند. بيمه زنان خانه دار از ابتداي دولت يازدهم مطرح بوده و قرار بود دولت لايحه اي به همين منظور ارائه دهد که تاکنون کار خاصي انجام نداده است. با اين حال مجلس با دور زدن فرآيندهاي اداري، در بودجه سال 92 حدود 100 هزار نفر زن خانه دار را مشمول بيمه کرد و از دولت خواست آنها را بيمه کند.

طبيب زاده تاکيد کرد: مجلس خيلي پيگير بود که اين طرح اجرا شود و 100 ميليارد تومان هم بودجه براي اين طرح در نظر گرفته بود اما از سوي وزارت رفاه اقدامي نديديم. پاسخ وزير به سوال مجلس در اين مورد هم قانع کننده نبود و نحوه هزينه کرد بودجه 100 ميلياردي هيچگاه مشخص نشد. در بودجه سال 93 همين مطلب مجدد در نظر گرفته شد. اما اين بار شوراي نگهبان با آن مخالفت کرد که يک مخالفت صحيح و منطقي بود.

عضو فراکسيون زنان مجلس با اشاره به حضور 17 ميليون زن خانه دار در کشور گفت: نفس بيمه کردن 100 هزار نفر زن خانه دار اگرچه کمک چنداني نمي کرد اما يک جاي پا در بودجه بود که در ادامه تعداد افراد تحت پوشش آن افزايش مي يافت. اما شوراي نگهبان معتقد بود بيمه ماهيت سالانه ندارد و يک ماهيت 30 ساله دارد، در نتيجه بايد اصلاحيه اي در قانون تامين اجتماعي ايجاد مي شد. در شرح وظايف بودجه سالانه نمي شد اين بودجه را در نظر گرفت و به همين دليل از بودجه سال 95 حذف شد و در نتيجه آن پيگيري بودجه سال 92 هم فراموش شد. پس از آن هم دولت هنوز هيچ لايحه اي در خصوص بيمه زنان خانه دار يا سرپرست خانوار نداده است.

طرح حمايت از قربانيان اسيدپاشي در نوبت کار مجلس

عضو کميسيون آموزش مجلس به طرح حمايت از قربانيان اسيدپاشي در مجلس اشاره کرد و ادامه داد: بيشتر قربانيان اسيدپاشي در کشور زنان هستند. اسيدپاشي جرمي وحشتناک است که آثار منفي زيادي هم براي فرد مصدوم هم براي جامعه در پي دارد.

طبيب زاده گفت: در زمينه اسيدپاشي طرحي را تهيه کردم و تعدادي از نمايندگان مجلس آن را امضا کردند که با طرح يک فوريت تقديم مجلس شد اما با 50 امضا در نوبت طرح بود که در روز اجرا مشکلي پيش آمد و هيات رئيسه با بهانه اي ناعادلانه آن را از دستور خارج کرد.

عضو فراکسيون زنان مجلس اضافه کرد: حمايت از قربانيان اسيدپاشي به صورت طرحي عادي اعلام وصول شده است و اگر کميسيون حقوقي و قضايي روي آن نظر دهد، مي تواند دوباره به صحن بيايد و مصمم هستيم با 50 امضا مجدد در اولويت قرار گيرد.

وي تاکيد کرد: طرح اسيدپاشي 3 محور اساسي دارد. بيشتر قربانيان اسيدپاشي زنان هستند و اين حادثه آثار رواني و جسماني ناراحت کننده اي ايجاد مي کند. همچنين درمان آسيبهاي ناشي از اسيدپاشي گران و هزينه بر است و هيچ نهادي هم به قرباني اسيدپاشي کمک نمي کند. در مواردي حتي مجرم هم فرار مي کند و ممکن است سالها دستگير نشود. فکر کرديم قوانين پيشين بازدارنده نبوده بنابراين پيشنهاد داديم اسيدپاش از سوي قوه قضاييه مفسد في الارض شناخته شود تا قانون کمي محکم تر و بازدارنده تر باشد. بخش دوم اين طرح صندوق کمک به آسيب ديدگان اسيدپاشي است مثل صندوق کمک که مصدومان ناشي از تصادفات.

طبيب زاده تاکيد کرد: پيشنهاد داديم چنين صندوقي براي قربانيان اسيدپاشي ايجاد شود تا پس از دستگيري مجرم اين وجه از وي استرداد و به صندوق برگردد. بخش سوم طرح اين است که امروز اسيد به راحتي و به فراواني در اختيار دستگاههاي مختلف و آزمايشگاهها و فروشگاهها هست و به سهولت قابل خريداري توسط هر شخصي است.

پيشنهاد داديم وزارتخانه ها و سازمانهاي مرتبط آيين نامه اي بنويسند که فرآيند خريد و فروش اسيد کاملا مشخص شود تا قابل رديابي باشد و خريدار و فروشنده قابل پيگرد باشند. اين طرح به صورت طرح عادي اعلام وصول شده و در نوبت بررسي است.

عضو فراکسيون زنان مجلس به معافيتهاي مالياتي موديان حقيقي اشاره کرد و افزود: در حال حاضر اين معافيت مالياتي مشمول مردان مي شود. به طوري که مردان اگر شريک مالي دارند، معافيت مالي آنها تقسيم مي شود اما اگر شراکت بين همسران باشد، معافيت مالياتي فقط به مرد اختصاص مي بايد. ما پيشنهاد داديم مثل ديگر شرکا، معافيت مالياتي بين زن و مرد هم تقسيم شود. اين طرح به صورت لايحه عادي پيشنهاد شده و در دستور کار است.

وي با اشاره به طرح احياي سازمان ملي جوانان در مجلس گفت: به شدت موافق جدايي جوانان از وزارت ورزش هستم. البته محتواي طرح پيشنهادي نمايندگان در اين زمينه را نديده ام اما با ادغامي که صورت گرفته است، مسائل جوانان به محاق رفته و بودجه ها بيشتر به سمت ورزش سوق داده مي شود.


 دعوت قاليباف از بخش خصوصي براي ساخت مترو  

 شهردار تهران از سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي بخش خصوصي درخواست کرد که براي ساخت مترو تهران وارد شوند. به گزارش ايسنا)، محمدباقر قاليباف در مراسم بهره‌برداري از 57 دستگاه واگن مترو تهران ضمن تشکر از حضور باشکوه ملت در هفتم اسفندماه با بيان اينکه مردم افتخار بزرگي را رقم زده‌اند، گفت: مردم فهيم کشورمان در مواقع حساس بهترين عمل را انجام داده و انجام وظيفه مي‌کنند.

وي با بيان اينکه به همه عزيزاني که اين توفيق انجام وظيفه به مردم را پيدا کرده‌اند تبريک مي‌گويم، اظهار کرد: اميدوارم بتوانند توفيق پاسخگويي به ملت و مردم را داشته باشند و ما نيز به عنوان مدير، از آنها حمايت خواهيم کرد.

شهردار تهران با بيان اينکه اميدواريم نمايندگان مجلس آتي در حل مشکلات مردم به خصوص مشکلات اقتصادي و معيشتي توفيق انجام وظيفه پيدا کنند، گفت: هر ساله در دو نوبت مهرماه و اسفندماه شهرداري تهران اقدام به ورود واگن‌هاي جديد مي‌کند تا بتواند سهم بيشتري در جابه‌جايي مسافران داشته باشد.

قاليباف با بيان اينکه اين توفيق نصيب‌مان شده که 57 دستگاه واگن جديد وارد ناوگان مترو شود، ادامه داد: امروز با ورود اين 57 واگن ظرفيت مترو به 200 هزار نفر مسافر ارتقاء مي‌يابد.

وي با بيان اينکه کمبود واگن يکي از غصه‌هاي مديريت شهري است، گفت: هر روز مردماني را مي‌بينم که متراکم ايستاده و منتظر مترو هستند و اين در حالي است که ما مشکل واگن داريم، اما واقعا با اين زيرساخت‌هاي فعلي و تنها با افزايش تعداد واگن‌ها، مي‌توان ظرفيت جابه‌جايي مسافر را به سه برابر رساند.

شهردار تهران با بيان اينکه کمبود اعتبارات براي شهرداري تهران محدوديت ايجاد کرده است، اظهارکرد: اميدواريم قول دولت براي خريد واگن با توجه به گشايش‌هايي که در حوزه مالي صورت گرفته عملي شود و خريد 1000 دستگاه واگن در دستور کار قرار گيرد؛ چرا که با تزريق اين 1000 واگن ظرفيت جابه‌جايي مسافران دو برابر افزايش مي‌يابد و ما شرمنده مردم در ايستگاه‌هانمي‌شويم.

قاليباف با بيان اينکه خبر خوبي براي سرمايه‌گذاران داريم، گفت: بنا به پيشنهاد شهرداري، در بودجه 95 شوراي شهر با ورود بخش خصوصي و سرمايه‌گذاران موافقت کرده است.

وي با بيان اينکه پيشنهاد روشن ما اين است که بخشي از خطوط با سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و با اتکا به رويکرد اقتصاد مقاومتي ساخته شود، گفت: اولويت اول ما سرمايه‌گذاري داخلي است، يعني پولي که در اختيار شرکت‌هاي ايراني به سمت حمل و نقل عمومي رفته و عمدتا در اين بخش سرمايه‌گذاري کنند و شهرداري تهران نيز کارکرد بخش خصوصي در حوزه ساخت مترو را تضمين مي‌کند.

شهردار تهران افزود: با ورود بخش خصوصي که مصوبه شوراي شهر تهران را دارد، بخش زيادي از مشکلات در اين حوزه مرتفع و به کار متروسازي سرعت بيشتري داده خواهد شد.

قاليباف افزود: به جاي آنکه شهرداري تهران در حوزه مترو سرمايه‌گذاري و توليد خدمات کند، بخش خصوصي مي‌تواند خدمات را توليد و شهرداري تهران نيز نسبت به خريد آن اقدام کند که اين اتفاق بزرگي است و ما از همه سرمايه‌گذاران بخش خصوصي از جمله بانک‌ها و شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري داخلي دعوت خواهيم کرد، هرچند که اگر ظرفيت بخش داخلي به متروسازي اقبالي نداشته باشد، ما نسبت به جذب سرمايه خارجي اقدام خواهيم کرد.

وي با بيان اينکه علاوه بر حوزه حمل و نقل، شوراي شهر تهران نسبت به سرمايه‌گذاري در حوزه آي‌تي‌اس شهري نيز اجازه ورود بخش خصوصي را داده است، گفت: سرعت و شتاب تکنولوژي به قدري زياد است که بخش زيادي از تجهيزات قبل از آنکه نياز به تعميرات پيدا کنند، منقرض مي‌شوند و اين نشان‌دهنده سرعت بالاي تکنولوژي است و اميدواريم بخش خصوصي در اين حوزه نيز توجه ويژه داشته باشد.

شهردار تهران با بيان اينکه وقتي مديران بخش دولتي اقدام به توليد تکنولوژي يا خدمات مي‌کنند، قيمت تمام شده بالا است، گفت: با ورود بخش خصوصي مي‌توان با قيمت کمتري خدمات را توليد کرد.


 وقايع 

 سارق کيف‌قاپ: دزد نيستم، مواد فروشم

دو مرد جوان که سوار بر موتورسيکلت اقدام به کيف‌قاپي، زورگيري و گوشي‌قاپي مي‌کردند به دام افتادند. متهمان اين پرونده درحالي که از سوي 11 مالباخته شناسايي شده‌اند، منکر سرقت‌هايشان هستند.

به گزارش آنا، چندي پيش دختر جواني به دادسرا رفت و از سرقت گوشي تلفن همراهش خبر داد. او گفت در حال مکالمه در ايستگاه اتوبوس بودم که دو جوان سوار بر موتورسيکلت؛ گوشي تلفن همراهم را قاپيدند و فرار کردند.

به‌دنبال شکايت دختر جوان بررسي‌ها براي دستگيري موتورسوار زورگير آغاز شد. درحالي که تحقيقات در اين رابطه ادامه داشت، کارآگاهان اداره هجدهم پليس آگاهي پايتخت در جريان سرقت‌هاي سريالي به شيوه کيف‌‌قاپي و گوشي‌قاپي قرار گرفتند. از آنجايي که احتمال مي‌رفت موتورسواران فراري، سارقان سابقه‌دار باشند، به بررسي آلبوم متهمان سابقه‌دار پرداختند و بدين ترتيب يکي از متهمان که پسر 23 ساله‌اي بود از سوي مالباختگان شناسايي شد.

با شناسايي متهم فراري به نام کوروش، به دستور بازپرس ايردموسي، از دادسراي ناحيه 34 پايتخت، کارآگاهان مبارزه با سرقت وارد عمل شده و متهم جوان را درحالي که قصد داشت وارد خانه‌اش شود دستگير کرد. به‌دنبال دستگيري متهم جوان او به اداره آگاهي انتقال داده شد و به 11 گوشي‌قاپي و کيف‌قاپي اعتراف کرد.

آتش در کارگاه نجاري حادثه‌ساز شد

آتش سوزي کارگاه نجاري خسارت مالي فراواني بر جاي گذاشت.

به گزارش برنا، طي تماس شهروندان با سامانه 125 و اطلاع رساني اين حادثه، ستاد فرماندهي سازمان آتش نشاني تهران بلافاصله آتش نشانان ايستگاه هاي 13 و 21 به همراه خودرو تانکر آب را ساعت 22:05 شب گذشته به خيابان فدائيان اسلام(مسير جنوب به شمال)، خيابان فرزانه اعزام کرد.

مجيد يادگاري فرمانده آتش نشانان اعزامي در اين خصوص گفت: در طبقه همکف يک ساختمان دو طبقه، قسمتي از يک کارگاه نجاري به مساحت تقريبي 30 مترمربع دچار آتش سوزي شده بود و دود و شعله زيادي از کرکره هاي اين کارگاه خارج مي شد.

وي با اشاره به اينکه در زمان بروز آتش سوزي درب کارگاه بسته بود و به گفته همسايگان احتمال محبوس شدن کارگري که شب ها داخل کارگاه استراحت مي کرد وجود داشت، ادامه داد: نيروهاي عملياتي بي درنگ به دو گروه تقسيم شدند که گروه اول پس از باز کردن درب کارگاه با استفاده از تجهيزات مخصوص، براي جلوگيري از حوادث احتمالي جريان برق و گاز ساختمان را قطع کردند و با بکارگيري لوله هاي آبرساني از چندين سمت خود را به کانون آتش سوزي رساندند و در کوتاه ترين زمان ممکن آتش را مهار و کاملاً خاموش کردند.

اين فرمانده آتش نشاني با اعلام اينکه آتش نشانان از سرايت آتش سوزي به قسمت هاي ديگر کارگاه جلوگيري کردند، تصريح کرد: همزمان گروه دوم آتش نشانان به جستجو در کارگاه پرداختند که خوشبختانه مشخص شد در زمان بروز آتش سوزي هيچکس در محل حادثه حضور نداشته است.

وي خاطرنشان کرد: نيروهاي عملياتي پس از ايمن سازي و تحويل محل حادثه به مالک آن به مأموريت خود پايان دادند.


 يادداشت 

 كودكاني كه عمر خود را در چهارراه ‌ها مي گذرانند

الهام فراهاني

متاسفانه در جامعه امروزي ما با وجود همه مشكلات مسائل ريزو درشتي كه به چشم مي خورد از آلودگي هوا گرفته تا اعتياد و اختلاص و هزار تا معضل ديگر دردي بالاتر از كودكي‌اي كه بايد بر سر چهارراه سپري كند، نيست.

چه درد تلخي! سن كار اصولا از 15 تا 18 سالگي است اما متاسفانه اين روزهاي تهران در خيابان ها در اتوبوس ها و مترو كودكاني را مي بينم كه 4سال دارندو بزرگترين آنها 7ساله است صبح ها ساعت 7 صبح با افرادي كه براي رفتن به سركار آماده مي شوند انها هم با چشماني خواب آلود و خسته كفش هايشان را پا مي كنند و مي روند به دنبال كسب روزي سخت است بفهمي سني كه بايد در آغوش مادر بيدار شود و با دوستانش بازي كند در چهارراه ها و خيابان هاي شلوغ و پر از ازدحام با التماس و خواهش جنس خود را بفروشند تا شب موقع رفتن به خانه ،البته معلوم هم نيست خانه اي باشد بروند و اندكي بخوابند و صبح زود خود را دوباره شروع كنند براي جنگيدن با اين روزگار با همه تنش ها و سختي هايش كه هنوز دستان كوچكش زود است براي به دست آوردن روزي حلال و ما چه ساده از كنار بعضي از آنها كه ناخواسته در اين مسير درد و تلخ پا گذاشته اند تا بزرگي را بفهمند و از همان سن 4سالگي آهسته آهسته به جلو بروند سخت است شايد برخي از ما با تكدي گري اشتباه بگيريم ولي واقعا برخي از اين كودكان كوچك نان آور خانوده خود هستند و مثل يك مرد از همان سن كودكي كه سن بازي كردن در كوچه و خاطرات بچگي كه بايد در ذهن خود ثبت كند را فراموش مي كنند و فقط فكر دراوردن پول براي گذراندن زندگي خود هستند اين كودكان زودتر از برخي جوانان ما زندگي و سختي و تلاش را مي فهمند وزودتر بزرگي را تجربه مي كنند كاش مي شد راهي براي اين درد تلخ پيدا كرد كه ديگر شاهد اين چنين درد تلخي نباشيم.

به اميد آن روز...


 ضرب المثل ها 

 كم آوردن!

گهي افسرده گه اميدوارم

هواي گريه در پيش تو دارم

براي امتحان صبح فردا

خداوندا كمك كن كم نيارم!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 خبرها 

 قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر :

خبر خوش ستاد مبارزه با مواد مخدر براي اشتغال فارغ‌التحصيلان

قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به لزوم فراهم کردن بستر اشتغال براي فارغ‌التحصيلان رشته «پيشگيري از اعتياد»، از شرط جديد اين ستاد در راستاي اشتغال‌زايي براي فارغ‌التحصيلان اين رشته تحصيلي خبر داد.

عليرضا جزيني در گفت‌وگو با تسنيم، با اشاره به راه‌اندازي رشته «پيشگيري از اعتياد» با پيگيري‌هاي ستاد مبارزه با مواد مخدر رياست جمهوري، اظهار داشت: خوشبختانه به دنبال پيگيري‌هاي ستاد مبارزه با مواد مخدر رياست جمهوري، شوراي گسترش وزارت علوم، اين رشته دانشگاهي را به تصويب رساند و در حال حاضر اين رشته در مقطع کارشناسي ارشد در چند دانشگاه و در مقطع دکتري، در يک دانشگاه جذب دانشجو داشته است. قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با تاکيد بر لزوم فراهم کردن بستر اشتغال براي فارغ‌التحصيلان اين رشته گفت: ما معتقديم فراهم کردن بازار کار براي فارغ‌التحصيلان اين رشته مي‌تواند انگيزه براي تحصيل دانشجويان را بيشتر کند لذا برنامه‌هايي براي اشتغال فارغ‌التحصيلان اين رشته انجام شده است.

وي ادامه داد: در برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده به دنبال آن هستيم که يکي از شرايط اخذ مجوز تاسيس مراکز درمان اقامتي کوتاه مدت و ميان مدت را، تحصيل مديران اين مراکز در رشته مذکور قرار دهيم که با توجه به وجود 6 هزار و 700 مرکز اقامتي در کشور، مي‌توان موضوع اشتغال فارغ‌التحصيلان اين رشته را حل و فصل کرد. جزيني در خصوص اجرايي شدن اين طرح نيز گفت: ما به مسئولان بهزيستي اعلام کرديم که از سال آينده شرط لزوم تحصيل مديران مراکز اقامتي در رشته پيشگيري از اعتياد، بايد در دستور کار قرار گيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي