جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5227

رييس جمهوري در ديدار وزير خارجه روماني:
ضرورت فعال شدن بخش‌هاي خصوصي دو کشور و تعميق همکاري‌هاي اقتصادي

در کنفرانس خبري مشترک با وزير خارجه روماني؛
ظريف خبر داد: تشکيل کميسيون اقتصادي ايران و روماني پس از 12 سال


اشتون کارتر: ايران يکي از پنج چالش بزرگ در برابر ماست


بان کي‌مون: آتش‌بس سوريه "قراردادي جهاني" است و بايد ادامه يابد


لاوروف: تروريسم شيميايي تهديد واقعي بين المللي شده است

تخت روانچي:
فصل نويني در توسعه مناسبات تهران - وين به وجود آمده است

به دنبال حمله انتحاري داعش صورت گرفت؛
منع آمدو شد و سه روز عزاي عمومي در "المقداديه" عراق


هشدار آمريکا نسبت به وخامت وضعيت سد موصل


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
رقابت‌هاي انتخاباتي بايد تبديل به رفاقت‌ شود


خبر


ديدار دوستانه فوتبال ؛ يادبود همايون بهزادي و رضا احدي


مارکو روبيو نامزد جمهوريخواه رياست جمهوري آمريکا در جمع حاميانش در ويرجينيا


سرمقاله


 رييس جمهوري در ديدار وزير خارجه روماني:
 ضرورت فعال شدن بخش‌هاي خصوصي دو کشور و تعميق همکاري‌هاي اقتصادي 

 
رييس جمهوري، از روماني به عنوان يکي از دوستان صميمي و ديرينه ايران در قاره اروپا نام برد و تاکيد کرد: تهران و بخارست بايد فصلي جديد و پرشتاب در تقويت روابط و همکاريهاي مشترک سياسي، اقتصادي، فرهنگي و منطقه اي بگشايند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت ؛ حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني در ديدار "لازار کومانسکو" وزير امور خارجه روماني گفت: سطح همکاري‌ها و حجم مبادلات اقتصادي دو کشور با توجه به امکانات و توانمندي‌هاي گسترده در عمده بخش‌هاي اقتصادي از جمله انرژي و صنايع بايد ارتقاء يابد و تلاشي مضاعف در اين حوزه، ضروري است.

رييس جمهوري، ضرورت فعال شدن بخشهاي خصوصي دو کشور در مسير توسعه و تعميق همکاريهاي اقتصادي تهران – بخارست را مورد تاکيد قرار داد و افزود: فرصت‌هاي بسيار خوبي براي تقويت همکاري‌هاي مشترک فراروي بخش‌هاي دولتي و خصوصي دو کشور است که بايد از اين فرصت‌ها بهره برداري شود.

دکتر روحاني به موقعيت ممتاز جغرافيايي ايران در منطقه که پيوند دهنده شمال و جنوب و شرق و غرب است، اشاره کرد و اظهارداشت: جمهوري اسلامي ايران براي توسعه کريدورهاي ريلي اهميت فراواني قايل است و با اتصال راه آهن ايران به جمهوري آذربايجان اين مسير بيش از پيش تقويت خواهد شد و روماني هم مي تواند ايفاگر نقش مهمي در روابط اقتصادي دو سوي اين کريدور حمل و نقل باشد.

رييس جمهوري همچنين تقويت همکاريهاي فرهنگي، دانشگاهي و صنعت توريسم دو کشور را ضروري خواند و گفت: دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي دو کشور مي توانند با اجراي پروژه‌هاي مشترک سطح همکاريهاي خود را گسترش دهند.

دکتر روحاني در ادامه به معضل تروريسم در منطقه و خطر گسترش و سرايت آن به ديگر بخشهاي جهان و از جمله اروپا اشاره کرد و اظهارداشت: تروريسم يک معضل جهاني است و مبارزه با آن نيازمند همکاري همه کشورهاي جهان در حوزه‌هاي اطلاعاتي، فرهنگي، سياسي و امنيتي است.


 در کنفرانس خبري مشترک با وزير خارجه روماني؛
 ظريف خبر داد: تشکيل کميسيون اقتصادي ايران و روماني پس از 12 سال 

 وزير خارجه کشورمان از تشکيل کميسيون مشترک اقتصادي بين ايران و روماني پس از 12 سال خبر داد.

به گزارش ايسنا، محمد جواد ظريف در نشست خبري مشترک با همتاي رومانيايي خود با بيان اين که اين کميسون در آينده نزديک در بخارست تشکيل خواهد شد، گفت: در اين کميسيون نقشه راهي براي گسترش همکاري‌هاي اقتصادي دو کشور تدوين خواهد شد.

او با ابراز خرسندي از سفر لازار کومانسکو و هيأت همراهش به تهران، اظهار کرد: آقاي وزير همراه با هيأتي مرکب از مشاور نخست‌وزير، رييس اتاق بازرگاني روماني، اعضاي عالي‌رتبه وزارتخانه‌هاي اقتصادي و انرژي و هم‌چنين يک هيأت بزرگ بخش خصوصي به ايران آمده است. ايشان صبح امروز ديدار خوبي در اتاق بازرگاني داشتند و جلسه‌اي با حضور نمايندگان بخش خصوصي ايران و روماني برگزار شد.

ظريف هم‌چنين با اشاره به ديدار وزير امور خارجه روماني با رييس‌جمهور کشورمان در صبح امروز، گفت: ايران و روماني از گذشته داراي روابطي قوي و خوبي بودند اما متأسفانه در سال‌هاي گذشته به دليل اعمال تحريم‌هاي ناعادلانه عليه ايران اين روابط کاهش پيدا کرده است ولي امروز رهبران سياسي دو کشور بر گسترش روابط بين تهران و بخارست تأکيد دارند.

اين ديپلمات عالي‌رتبه کشورمان با بيان اين که تهران و بخارست توافق کردند که در حوزه دانشگاهي، علم و فن‌آوري با توجه‌ به مزيت‌هاي دو کشور همکاري‌هاي گسترده‌تري داشته باشند خاطرنشان کرد: در اين جلسه هم‌چنين توافق شد که نقشه راهي براي گسترش روابط اقتصادي دو کشور تدوين شود. در همين چارچوب قرار شد در آينده نزديک جلسه کميسيون اقتصادي ايران و روماني که 12 سال برگزاري آن به تأخير افتاده بود در بخارست تشکيل شود و نقشه راهي براي گسترش روابط اقتصادي دو کشور تهيه و تدوين شود.

ظريف با اشاره به علاقه‌مندي‌هاي دو کشور جهت همکاري در زمينه‌هاي حمل و نقل، انرژي، بانک، خودروسازي، کشاورزي و صنعت توريسم، ادامه داد: در اين جلسه درباره تسهيل رفت و آمد تجار دو کشور توافق کرديم و قرار شد که همکاري‌هاي پارلماني،‌ قضايي و کنسولي بين دو کشور بيش‌تر از گذشته دنبال شود.


 اشتون کارتر: ايران يکي از پنج چالش بزرگ در برابر ماست 

 
بي‌بي‌سي: وزير دفاع آمريکا در اظهاراتي خصمانه عليه کشورمان، ايران را چالشي در منطقه خواند که بايد با آن مقابله کرد.

اشتون کارتر وزير دفاع آمريکا در گفت‌وگو با خبرنگاران در ساختمان پنتاگون ضمن تکرار ادعاي تهديدآميز بودن توان دفاعي ايران براي امنيت منطقه و آمريکا، به چالش‌هاي پيش روي کشورش اشاره کرد و داعش و کره شمالي را چالش‌هايي خواند که واشنگتن با آن‌ها مقابله مي‌کند.

کارتر در اظهارات خصمانه خود عليه ايران با تکيه بر ادعاهاي بي‌اساس غرب و آمريکا عليه برنامه هسته‌اي کشورمان، مدعي شد: چالش ديگر ايران است زيرا در حالي که توافق هسته‌اي، توافق خوبي براي جلوگيري از دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي است اما ما بايد همچنان از تجاوز ايران جلوگيري و با نفوذ بد ايران عليه دوستان و متحدان‌مان به خصوص اسرائيل مقابله کنيم.وي گفت که ايران يکي از پنج چالش بزرگ دربرابر ما است.


  بان کي‌مون: آتش‌بس سوريه "قراردادي جهاني" است و بايد ادامه يابد 

روزنامه اليوم السابع: دبيرکل سازمان ملل تاکيد کرد، آتش‌بس در سوريه يک قرارداد جهاني است و با وجود اينکه شاهد وقوع برخي حوادث بوده‌ايم، اين آتش‌بس برقرار است. بان کي‌مون، دبيرکل سازمان ملل در کنفرانس مطبوعاتي در ژنو داشت اعلام کرد: با برخي از اعضاي گروه بين‌المللي حمايت از سوريه ديدار کردم و در ديدار با استفان دي‌ميستورا، فرستاده ويژه خود در سوريه گزارشي درباره آخرين تحولات آتش بس در سوريه را بررسي کرديم. دبيرکل سازمان ملل اظهار داشت: گروه بين المللي حمايت از سوريه تمام تلاش‌ خود را با همکاري مشترک روسيه و آمريکا براي کنترل اجراي موفق آتش‌بس و عدم نقض آن انجام مي‌دهد.

بان کي‌مون با تاکيد بر اهميت توقف درگيري‌ها و تداوم آتش‌بس در سوريه دستکم براي دو هفته، نسبت به پايبندي همه طرف‌ها به اين توافقنامه و فراهم شدن فرصت امدادرساني به نزديک به 400 هزار شهروند سوري تحت محاصره براي اين سازمان ابراز اميدواري کرد.


 لاوروف: تروريسم شيميايي تهديد واقعي بين المللي شده است 

 
ايرنا: «سرگئي لاوروف» وزير امور خارجه روسيه اعلام کرد: تروريسم شيميايي ديگر يک تهديد واهي نيست و اکنون به يک واقعيت وحشتناک تبديل شده است. لاوروف در کنفرانس خلع سلاح در ژنو گفت:بايد براي مبارزه و ريشه کني با پديده تروريسم شيميايي که به تهديد واقعي تبديل شده است، اقدام هاي جدي در عرصه بين المللي صورت گيرد. وي افزود: حوادث تابستان گذشته در منطقه مرعا سوريه که تروريست هاي داعشي از گلوله هاي توپ حاوي مواد شيميايي استفاده کردند، حاکي از وضعيت خطرناک در عرصه تروريسم شيميايي است. وزير خارجه روسيه خاطرنشان کرد: اين حوادث جاي هيچ شک و ترديدي را باقي نمي گذارد که تروريسم شيميايي ديگر واهي محسوب نمي شود، بلکه امري واقعي است و بايد مورد توجه جدي قرار گيرد و در عرصه بين المللي براي مبارزه با آن همکاري شود. لاوروف افزود: بايد به اين واقعيت توجه داشت که کنوانسيون منع تسليحات شيميايي بطور کامل مسايل مربوط به مقابله با تروريسم شيميايي را حل نمي کند.


 تخت روانچي:
  فصل نويني در توسعه مناسبات تهران - وين به وجود آمده است 

 'مجيد تخت روانچي' معاون اروپا و آمريکاي وزير امور خارجه ايران که وارد وين شده است، در ديدار با مقامات ارشد سياسي اتريش حصول توافق هسته اي در وين را فصل نويني در توسعه مناسبات ميان جمهوري اسلامي ايران با اتريش در سطوح مختلف ارزيابي کرد.به گزارش ايرنا ، وي که در راستاي رايزني هاي سياسي و مشورت هاي دوره اي ايران و اتريش به اين کشور سفر کرده است؛ در ديدار با 'سباستين کورتز' وزير امور خارجه اتريش در زمينه همکاري جمهوري اسلامي ايران و اتريش در حوزه هاي مختلف گفت وگو کرد.

'ميشاييل لينهارت' قائم مقام وزير امور خارجه و 'هلموت فريدن شوس' رئيس دفتر و مشاور امور بين الملل رئيس جمهور اتريش نيز در اين ديدار حضور داشتند.

طرفين در اين ديدارها، ضمن ابراز خرسندي از مناسبات خوب و حسنه دو کشور، در خصوص مناسبات دوجانبه در حوزه هاي سياسي، پارلماني، اقتصادي و تجاري، فرهنگي و کنسولي تبادل نظر کردند.

تخت روانچي و مقامات ارشد سياسي اتريش همچنين با اشاره به ظرفيت ها و توانمندي هاي گسترده دو کشور در عرصه هاي مختلف، نسبت به برداشتن گام هاي بلند براي توسعه و تقويت همکاري هاي اقتصادي، صنعتي، علمي، تجاري، بانکي و سرمايه گذاري ابراز آمادگي و بر استمرار اين رايزني ها بويژه در زمينه هاي منطقه اي و بين المللي تأکيد کردند.

معاون وزير امور خارجه کشورمان درباره آتش بس برقرار شده در سوريه، نسبت به سوء استفاده تروريست ها بويژه گروههاي تروريستي داعش، القاعده و جبهه النصره از فرصت بوجود آمده هشدار داد و تأکيد کرد: آتش بس موجود شامل گروههاي تروريستي نيست و نبايد اجازه داده شود مورد بهره برداري آنان قرار گيرد.

مقامات اتريشي نيز ضمن ابراز خرسندي از مناسبات خوب و رو به پيشرفت دو کشور، بر علاقه مندي و آمادگي اتريش براي توسعه روابط همه جانبه با جمهوري اسلامي ايران تأکيد کردند و خواستار ادامه رايزني تهران-وين در خصوص برخي تحولات مهم منطقه اي و بين المللي شدند.


 به دنبال حمله انتحاري داعش صورت گرفت؛
  منع آمدو شد و سه روز عزاي عمومي در "المقداديه" عراق 

به دنبال کشته شدن ده‌ها عراقي در حملات داعش به "المقداديه" و "بغداد"، منع آمد وشد و سه روز عزاي عمومي در مقداديه اعلام شد.به گزارش شبکه خبري المسله، در جريان حمله انتحاري داعش به مجلس عزاداري در شهرستان "المقداديه" واقع در استان ديالي، 50 تن کشته و ده‌ها تن نيز زخمي شدند. به دنبال اين حمله، انفجاري نيز در ايست بازرسي نيروهاي عراقي در حومه غربي بغداد رخ داد که به کشته شدن هشت تن انجاميد. به گفته مسئولان امنيتي عراق حدود شش تن از فرماندهان نيروهاي مردمي در اين انفجار کشته شدند.

به دنبال انفجارهاي اخير در اطراف بغداد و همچنين شهرک "صدر" که بيش از 70 کشته برجاي گذاشت وزارت دفاع عراق نيروي ويژه‌اي از دستگاه مبارزه با تروريسم را در اطراف فرودگاه بغداد و حومه غربي پايتخت مستقر کرد. از سوي ديگر، دستگاه‌هاي امنيتي به دنبال انفجار المقداديه در تمامي مناطق مرکز اين شهرستان منع آمدوشد اعلام کردند و نيروهاي امنيتي و پليس در مناطق مختلف مستقر شدند. همچنين شوراي شهرستان المقداديه سه روز عزاي عمومي اعلام کرد.


 هشدار آمريکا نسبت به وخامت وضعيت سد موصل 

 آمريکا هشدار داد، سد شهر موصل عراق با "خطر بي‌سابقه شکستن فاجعه‌بار" روبه‌رو است که مي‌تواند با به راه انداختن يک موج عظيم آب، چندين شهر را با خاک يکسان کرده و در عرض چند ساعت صدها هزار نفر را از بين ببرد. به گزارش آسوشيتدپرس، دولت آمريکا هشدار نامعمولي را درباره عواقب وحشتناک از بين رفتن سد شهر موصل عراق داده است که پيامد آن مي‌تواند به راه افتادن "يک موج شبيه به سونامي که تقريبا يک سوم عراق را از بين مي‌برد" عنوان شده است. از سوي ديگر آمريکا گفته که با از بين رفتن اين سد ممکن تقريبا کل شبکه برق‌رساني عراق غيرفعال شود و بخشهايي از شهرهاي بزرگ مشابه اتفاقي که طوفان کاترينا بر سر مناطقي از نيواورلئان در آمريکا آورد براي مدت چندين هفته زير آب بروند. آمريکا همچنين اظهار کرد که دولت عراق به دليل کنترل بخش زيادي از مناطق نزديک به سد موصل از سوي داعش نخواهد توانست به مديريت تخليه مردم بپردازد و مردم بايد آمادگي تخليه خودشان را از مناطق اطراف سد موصل داشته باشند. سد موصل در سال 1984 ساخته شد اما به دليل سالها ديکتاتوري، جنگ و بي ثباتي در عراق وضعيت خوبي ندارد. دولت عراق تلاش کرده شرکتهاي خارجي را متقاعد کند که يک قرارداد براي حفاظت از اين سد ببندند در حالي که همزمان درگيري‌ با تروريستهاي داعش در نزديکي اين سد همچنان جريان دارد.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 شصت و پنجمين اجلاس هيأت مديرهIAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم-61

ادامه مطلب

پيشنهاد مشارکت نوع II

ارائه شده به اجلاس جهاني سران در مورد توسعه پايدار

نتايج مورد انتظار:

• انتشارمشترک IAU وULSF (رهبران دانشگاهي براي آينده پايدار) درجلد15، شماره 2 از مجله سياستگزاري آموزش عالي و جلد 3، شماره 3 از مجله بين المللي در آموزش عالي، درمورد « پايداري و آموزش عالي: اقدامات و دستور جلسات». که در جون/جولاي 2002 تکميل شده است، اين انتشارات قراراست درجولاي / آگوست2002درتدارک براي WSSD (اجلاس جهاني سران براي توسعه پايدار)توزيع شود.

• در رابطه با اجلاس هيأت مديرهIAU و يک کنفرانس بين المللي جهاني شدن، GHESP (آموزش عالي جهاني براي مشارکت پايدار) يک اجلاس خاص به عنوان پيگيري مستقيم جوهانس برگ درشهر کِبِک، کانادا در21 سپتامبر2002 برگزار کرد. بدين ترتيب يک طرح عملياتي، بادرنظرگرفتن قطعنامه هاي مصوبWSSD ( اجلاس سران کشورها براي توسعه پايدار) تعريف خواهد شد.

• IAU منافع تعدادي از مؤسسات آموزش عالي در کشورهاي درحال توسعه را که علاقه مند هستندو توانايي دارند که يک نقش فعال درداخل منطقه براي ارتقاي اهداف دراز مدتGHESP بازي کنند، را درخواست ميکند.IAU پايگاه اطلاعاتي آموزش عالي جهاني و شبکه هاي داخلي خودرا بکار مي گيرد، اما همچنين کرسي هاي فعال يونسکو / UNITWIN در توسعه پايدار و تماس ها با متخصصين در بخشي در يونسکو را براي يافتن شرکاء در کشورهاي درحال توسعه که روي موضوعات توسعه پايدار کار مي کنند مورد استفاده قرار مي دهد.

• IAU يک گروه کاري براي کمک به اتصال شبکه سازي دانشگاهي در پياده کردن فعاليت هاي آن و کمک به GHESP تأسيس نمود.

• دوازدهمين کنفرانس عمومي IAU، که در موسائوپولو- برزيل برگزار ميگردد، به عنوان يک موضوع، آموزش عالي وتوسعه پايدار را در دستور خواهد داشت.

• پرديس کپرنيکس (COPERNICUS-CAMPUS)ميزبان کنفرانس لونه برگ بوده است که چاپ کتاب تحت عنوان: بيانيه لونه برگ – جاي پا براي دانشگاه ها و توسعه در زمينه جهاني شدن را رهبري ميکند. اين کتاب در لونه برگ درطول اجلاس WSSD ارائه خواهد شد.

1-.UNAITWIN: University Twinning and Networking

برنامه کرسي UNESCOS/ UNITWIN درسال 1992 همکاري وشبکه سازي بين دانشگاهي را براي افزايش ظرفيت ها ازطريق شرکت در دانش و کار اشتراکي ترويج نمود.


 يك نكته از هزاران 

 ضرورت تطابق گفتار و عمل

روز گذشته همايش دستاوردهاي خودرو با حضور رييس جمهوري برگزار شد. ازآنجا كه صنعت خودرو پس از رفع تحريم‌ها به يكي از زمينه‌هاي مساعد سرمايه گذاري خارجي تلقي مي‌گردد، برنامه ريزي و مديريت آن بسيار حائز اهميت است.

دراين همايش مسائلي مطرح شد كه اكثراً بر محور خصوصي سازي و ارتقاي كيفي محصولات داخلي تاكيد داشت. اما در حيطه عمل كاملا برعكس گفتارهاي عنوان شده كار پيش مي‌رود. از يكسو بر افزايش تعرفه واردات خودرو براي مدت محدود تاكيد مي‌شود تا خودروساز داخلي خود را در ورطه رقابت قرار دهد، از سوي ديگر سيل حمايت‌هاي مالي به سمت خودروسازان سرازير مي‌شود تا محصولاتي كه روي دستشان در انبارها مانده بود به فروش برسد!! آيا اين تضاد در گفتار و كردار نيست؟!


 ميز خبر 

 استقبال معاون دوماي روسيه از انتخابات ايران

معاون رئيس دوماي روسيه گفت که نتايج انتخابات مجلس ايران به همکاري‌ها با روسيه براي مقابله با تروريسم و حل بحران سوريه کمک خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاري تاس، نيکولاي دويچوف معاون رئيس دوماي روسيه از نتايج انتخابات اخير ايران استقبال کرد و گفت: اين نتايج، تأثيري مثبت بر مسائل منطقه خاورميانه، شامل وضعيت روسيه و تقويت موضع سازنده و مبتکرانه ايران خواهد داشت.

وي ادامه داد: ما ايران را يک شريک کليدي براي خود در مسير مقابله با تروريسم بين‌المللي مي‌دانيم.اين مقام ارشد روس همچنين گفت که مسکو براي لغو باقي تحريم‌هاي ايران از جمله آنهايي که با همکاري‌هاي فني- نظامي مرتبط هستند، تلاش مي‌کند.

عربستان: آماده بمباران سوريه از پايگاه اينجرليک هستيم

يکي از مشاوران وزير دفاع عربستان اعلام کرد، وزيران دفاع ائتلاف ضد داعش تحت امر آمريکا دو هفته پيش درباره احتمال مداخله زميني در سوريه گفت‌وگو کردند، اما تصميمي اتخاذ نشد.به گزارش ايسنا،‌ ژنرال احمد عسيري از مشاوران وزير دفاع عربستان در مصاحبه تلفني با خبرگزاري رويترز از رياض گفت: اين مساله دو هفته پيش در بروکسل مطرح شد اما سطح گفت‌وگوها سياسي بود و درباره آن به عنوان يک عمليات نظامي صحبتي به ميان نيامد.

وي افزود: زماني که اين برنامه هماهنگ شود و مشخص شود که چه ميزان نيرو لازم است و آنها بايد چه زماني و به کجا بروند، ما هم مشارکت خواهيم کرد. بايد در سطح نظامي به صورت گسترده‌اي در رابطه با اين موضوع با کارشناسان نظامي صحبت کنيم تا اطمينان حاصل شود که برنامه‌اي وجود دارد.

به گفته ژنرال عسيري، پادشاهي سعودي اکنون آماده است تا از پايگاه هوايي اينجرليک در جنوب ترکيه به داعش حمله کند. چهار جنگنده عربستان هفته پيش وارد اين پايگاه شدند.

به گفته وي، اين جنگنده‌ها هنوز در هيچ حمله‌اي شرکت نکرده‌اند.


 خبــــر 

 وزير دفاع انگليس اذعان کرد: داعش هنوز از سوريه عقب‌نشيني نکرده است

به رغم گسترش حملات جنگنده‌هاي انگليس در سوريه، وزير دفاع اين کشور اذعان کرد که داعش هنوز از سوريه عقب نشيني نکرده است.

به گزارش روزنامه اينديپندنت، مايکل فالون، وزير دفاع انگليس به نمايندگان پارلمان اين کشور گفت: وضعيت در سوريه بسيار "پيچيده" است. گزارشهاي اخير ميداني دولت انگليس را نگران کرده است.

وي در سخنراني خود خطاب به نمايندگان پارلمان در مجلس عوام درباره وضعيت کنوني در سوريه و عراق گفت: هيچ شکي وجود ندارد که داعش در عراق به عقب رانده شده اما در سوريه شرايط بسيار پيچيده است. ما گزارش‌هايي دريافت کرده‌ايم مبني بر اينکه "همکاري‌هاي بيشتري ميان نيروهاي حزب "اتحاد دموکراتيک سوريه" و نيروهاي بشار اسد، رئيس جمهور سوريه وجود دارد"، که اين مساله چندان موثر و کمک کننده براي شکست داعش نيست.

وي افزود: داعش در عراق در حال عقب نشيني است اما در سوريه چنين اتفاقي نيافتاده است. هم چنين من نگراني هايي درباره گسترش مواضع داعش در ليبي دارم.


 رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
 رقابت‌هاي انتخاباتي بايد تبديل به رفاقت‌ شود 

 آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در پيام تشکر خويش به مردم ايران اسلامي گفت: رقابت هاي انتخاباتي بايد تبديل به رفاقت ها و در جهت ساختن ايران و تحکيم پايه هاي نظام باشد.

به گزارش ايسنا، متن کامل پيام به شرح ذيل است:

واصْبِرْ وَمَا صَبْرُکَ إِلاَّ بِاللّهِ وَلاَ تَحْزَنْ عَلَيْهِمْ وَلاَ تَکُ فِي ضَيْقٍ مِّمَّا يَمْکُرُونَ ِانَّ اللّهَ مَعَ الَّذِينَ اتَّقَواْ وَّالَّذِينَ هُم مُّحْسِنُونَ

و صبر کن و صبر تو جز به توفيق خدا نيست و بر آنان اندوه مخور و از آنچه نيرنگ مي‏‌کنند، دل تنگ مدار، در حقيقت‏ خدا با کساني است که پروا داشته‏‌اند و با کساني است که نيکوکارند.

(سوره مبارکه نحل، آيات شريفه 127 و 128)

مردم عزيز و بزرگوار ايران

برادران و خواهران بزرگوار در استان تهران

در اولين بيانيه انتخاباتي نوشته بودم: «پس از سال‌ها مسئوليت‌هاي انتخابي و انتصابي، يک بار ديگر خود را در معرض آراي شما مردم بزرگوار مي‌گذارم تا هم‌وزن عملکرد و هم ميزان درستي و نادرستي مواضع خود را در ترازوي انديشه‌هاي عام بسنجم.»

اکنون خداي بزرگ را شاکرم که آنچه به عنوان يکي از سربازان ايران اسلامي در تمام اين سال‌ها در گفتار و رفتار داشته‌ام، مورد پسند شما مردم بزرگوار قرار گرفت و مطمئنم موجبات رضايت خداوند متعال را نيز فراهم مي‌نمايد که :

عبادت به جز خدمت به خلق نيست

اگر چه از مدت‌ها قبل بخشي از امپرياليسم خبري با همه‌ي بنگاه‌هاي تبليغاتي خارج‌نشين در حرکتي هماهنگ با غول رسانه‌اي داخلي، به انواع و اقسام تهمت‌ها، توهين‌ها و دروغ‌گويي‌ها متوسل شدند و با تعابيري زشت، مردم را از حضور در انتخابات مي‌ترساندند، اما آنچه زن و مرد و پير و جوان ايراني در هفتم اسفند انجام دادند، اوج بلوغ سياسي آنان و هوشياري ملي و ديني در مقابل دسيسه‌ها و توطئه‌ها بود که با تواضع تمام به خاطر عظمت اين حضور در سراسر کشور و در استان تهران در مقابل عزيزاني که به اين حقير اعتماد کرده و رأي دادند و چه عزيزاني که به ديگر نامزدهاي محترم رأي داده‌اند، سر تعظيم و احترام فرود مي‌آورم و به همه مردم در همه‌ي شهرها و روستاهاي اين کشور بزرگ و خدا خوب کرده، دست مريزاد مي‌گويم.

نگاهي از سر تأمل به بداخلاقي‌ها و خط تخريبي که متأسفانه به ويژه در اين دوره از انتخابات دنبال و تشديد مي‌شد، نشان مي‌داد که به خاطر ارادت و علاقه‌ي دو سويه مردم و روحانيت، بدخواهان داخلي از سر استيصال، دست به دامان انگليسي‌ها، داعش و حتي وهابي‌هاي سلفي شده بودند تا با احساسات پاک مردم عزيز بازي کنند که اگر چه تا حدودي کردند و بسياري از مردم را به وحشت انداختند، اما اکثريت مردم ايران آن وحشت را به جان خودشان انداختند و نشان دادند که کلام خداوندي در «وجَعَلناکُم أُمَّةً وَسَطًا »، هشدار نبوي در «عليکم بالقصد، بر شما باد ميانه‌روي» و توصيه‌هاي امام مهرباني، علي(ع) در «العاقل من وضع الاشياء مواضع‌ها، عاقل کسي است که هر کاري را به وقت و در جاي خود انجام مي‌دهد»، هنوز و ان‌شاءالله تا هميشه در جامعه ايران اسلامي جريان دارد و ملت عزيز با اميد به آينده‌ي بهتر، از روح مردم سالاري ديني نظام اسلامي حمايت خواهد کرد و خلق حماسه‌ي بي‌نظير هفتم اسفند يکي از اتفاقات عبرت‌آموز و ماندگار در تاريخ خواهد بود.

اينجانب با شکر به درگاه ايزدي، از شما مردم عزيز ايران اسلامي، به ويژه جوانان پرشور و بانوان گرامي که با تشکيل گروه‌هاي متعدد حمايتي در فضاهاي مجازي و گرم کردن تنور تبليغات در جهت تشويق و ترغيب مردم براي حضور بيشتر در انتخابات، زحمت کشيدند، تشکر و قدرداني مي‌نمايم که هم انقلاب و نظام اسلامي را با اين حضور خويش، بيمه و هم، به من به عنوان خادم خويش، مجدداً اعتماد کرديد.

مطمئن باشيد براساس آنچه که از روز ازل با خداي خود عهد بستم و بعدها با رهبري‌هاي امام (ره) وارد مبارزات شدم و در حدّ توانايي‌ها در پيروزي و تثبيت انقلاب و همه‌ي مقاطع آن نقش داشتم، اکنون نيز با شما آن عهد ديرين را تجديد مي‌نمايم که در راه آباداني ايران عزيز، زدودن خرافات از دين اسلام و مکتب اهل بيت(ع)، حمايت از آرمان‌هاي امام (ره) و شهدا، تقويت پايه‌هاي ميانه‌روي ديني در جامعه و نهادينه کردن خط اعتدال و اعتماد متقابل ميان مردم و نظام، خواهم کوشيد و از همه‌ي مسئولان نظام به ويژه رهبري بزرگوار، دولت محترم، دستگاه‌هاي نظارتي و اجرايي، نهادهاي امنيتي و همه‌ي کساني که در خلق اين حماسه‌ي بي‌نظير نقش داشته‌اند، تشکر مي‌نمايم و اميدوارم آن چه به عنوان نتيجه اين انتخابات به دست آمده، در راستاي بهتر شدن وضع مردم در زندگي فردي و اجتماعي باشد.

در پايان به همه نامزدها و حاميان آنها چه کساني که رأي آوردند و چه کساني که رأي نياوردند يادآوري مي‌نمايم که رقابت‌هاي انتخاباتي بايد تبديل به رفاقت‌ها و در جهت ساختن ايران و تحکيم پايه‌هاي نظام باشد و بايد قدر سرمايه‌ي ارزشمند اعتماد مردم را بدانيم که يکي از مهمترين عوامل حفظ امنيت در داخل است.

اوضاع منطقه را مي‌بينيم و از تلاش دشمنان ايران و تشيّع براي ايجاد اختلاف و بروز نا امني‌ها خبر داريم و بايد بکوشيم تا امنيت کشور که مرهون حضور مردم است، به عنوان نعمت خداوندي حفظ و تقويت شود که اين مهم جز با وحدت و همدلي، حمايت از برنامه‌هاي دولت، همراهي با رهبري نظام و خدمت صادقانه و بي‌منت به مردم ميسر نخواهد شد.

اکبر هاشمي رفسنجاني

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام


 خبر 

 تصويب قطعنامه‌اي در مجلس نمايندگان آمريکا براي درخواست کمک به يافتن لوينسون

مجلس نمايندگان آمريکا قطعنامه‌اي را تصويب کرد در آن از ايران خواست تا به تحقيقات براي يافتن رابرت لوينسون کمک کند.

به گزارش آسوشيتدپرس اعضاي ملجس نمايندگان آمريکا با تصويب قطعنامه‌اي از ايران خواستند تا براي يافتن رابرت لوينسون کارمند پيشين پليس فدرال آمريکا (اف بي آي ) با اين کشور همکاري کند.واشنگتن مدعي است: لوينسون که هم اکنون 67 سال دارد، 9 سال پيش هنگام انجام ماموريت در جزيره کيش در ايران ناپديد شده است.

بر اساس اين گزارش پرونده لوينسون در ماه ژانويه به اين دليل که وي جزو افرادي بود که در توافق تبادل زندانيان ميان تهران و واشنگتن آزاد شدند، بار ديگر در صدد توجهات قرار گرفت.

در اين قطعنامه آمده است که ايران موافقت کرده است تمام اطلاعات در دسترس درباره ماجراي ناپديد شدن لوينسون را ارائه کند.

آسوشيتدپرس در سال 2013 با انجام تحقيقاتي فاش کرد رابرت لوينسون هنگام ناپديد شدنش در سال 2007 در حال انجام يک ماموريت جاسوسي غيرمجاز براي سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا ( سيا) در جزيره کيش بوده است.

21 زنداني ايراني محبوس در آذربايجان امروز تحويل مقامات قضائي مي‌شوند

در ديدار "فکرت محمداف" وزير دادگستري جمهوري آذربايجان با سفير ايران در باکو درباره تبادل زندانيان بحث و تبادل نظر شد.به گزارش ايسنا، در اين ديدار محسن پاک‌آيين سفير کشورمان ضمن استقبال از مرحله جديد انتقال زندانيان ايراني در روز چهارشنبه 12 اسفند با اشاره به همکاري مفيد با وزارت دادگستري جمهوري آذربايجان، گفت:« روابط بين ايران و جمهوري آذربايجان در سطح بالايي قرار دارد و سفر اخير "الهام علي اف" رييس جمهور آذربايجان به تهران صفحه جديدي در مناسبات ميان دو کشور باز کرده است».

"فکرت محمداف" نيز در اين ديدار ضمن تبريک به مناسبت لغو تحريم ها عليه ايران، گفت: «سفر رييس جمهور آذربايجان به ايران و اسنادي که در جريان اين سفر به امضا رسيده ، زمينه ساز گسترش هر چه بيشتر روابط دو کشور شده است».

به دنبال رايزني هاي سفارت کشورمان در باکو، قرار است روز چهارشنبه 12 اسفند، بيست و يک زنداني ايراني محبوس در جمهوري آذربايجان، از مرز آستارا تحويل مقامات قضائي کشورمان شوند.


 ديدار دوستانه فوتبال ؛ يادبود همايون بهزادي و رضا احدي 


 مارکو روبيو نامزد جمهوريخواه رياست جمهوري آمريکا در جمع حاميانش در ويرجينيا  


 سرمقاله 

 حق الناس سياسي و رضايت جامعه

حميدرضا عسگري

نتايج و روند انتخابات اخير همچنان در ميان اقشار مردم و نامزدهاي شركت‌كننده، مورد بحث و گفتگو است و وزن كشي‌هاي سياسي از سوي رجال و جريان‌هاي سياسي ادامه دارد. البته اين مسئله ماهيتاً چيز بدي نيست و نشان از اهميت دستاوردهاي اين انتخابات براي جامعه و تحولات سياسي آينده كشور دارد.

اين انتخابات نشان از خواست‌ عمومي براي تغيير روش مديريت كشور داشت و معناي انتخاب بي سابقه مردم به اين سبك و سياق مستلزم بررسي و تحليل گفتماني جديد در كشور مي‌باشد. اما نكته‌اي كه زياد به آن پرداخته نشد و شايد اهميت آن از خود انتخابات كم‌تر نباشد، نحوه برگزاري و روال قانوني اجراي انتخابات از زمان ثبت نام تا اعلام نتياج مي باشد.

اهميت صيانت از آرا به قدري مهم و حياتي است كه رهبرمعظم انقلاب: راي مردم را به معناي واقعي کلمه «حق الناس» خواندند و تأکيد کردند: مراقبت از راي هر ايراني، «واجب شرعي و اسلامي» است و هيچ کس حق ندارد در اين امانت خيانت کند ضمن اينکه «نتيجه آراي» مردم نيز مظهر کامل حق الناس است و همه بايد در مراقبت و دفاع از آن تلاش کنند.

توجه به نكات مورد اشاره ايشان مصداق ايجاد آرامش و انگيزه براي مردم بود تا مطمئن باشند كه از آراي آنها صيانت خواهد شد و هرآنچه به درون صندوق‌ها ريخته شود از آن خارج مي‌گردد، نه چيز ديگري.

در اين دوره به رقم رقابت شديد بين ليست‌هاي سياسي مشاهده كرديم كه علي‌رغم بداخلاقي‌هايي كه قبل و بعد از انتخابات رخ داد، هيچ شخص يا گروهي نسبت به برگزاري، شمارش آرا و صيانت ازآرا شكايتي نداشتند و هيچ شبهه و ابهامي به وجود نيامد.

اين مسئله را بايد در عملكرد مناسب و منطقي وزارت كشور دانست كه توانست با حركت بر محور صداقت و پرهيز از جناح گرايي، اعتماد جامعه را به مصون بودن صندوق‌هاي راي بازگرداند. شاهد بوديم كه در اين دور از انتخابات مردم با انگيزه به پاي صندوق‌ها آمدند و بي تفاوتي مرسوم كه بعضاً در بين گفتگوهاي انتخاباتي رايج بود را مشاهده نكرديم.

اين دوره از انتخابات همه منتظر بودند تا نتيجه راي و عمل خود را ببينند و مشاهده كنند كه حضورشان مسبب شكل گيري خط مشي جديد و روشي بر محور اعتدال و عقلانيت خواهد شد. بايد توجه داشت كه همواره دولت ها به سبب در دست داشتن ابزارهاي قدرت از يكسو و مجري بودن در امر برگزاري انتخابات با گلايه‌ها و مسائلي مواجه مي‌شدند كه زيبنده انتخابات مردمي نبود. اما در اين دوره همه اقشار سياسي بر عملكرد استاندارد و قانوني مجريان برگزاري صحه گذاشتند و آن را تاييد كردند.

اين نوع عملكرد مثبت مي‌تواند مصداق همان حق الناسي باشد كه رهبري بر آن تاكيد كردند و موجب رضايت عمومي گرديده است. مي‌توان اميدوار بود كه با چنين رويه‌اي آن دسته از اقشاري را كه نسبت به برگزاري و نتايج حاصل از صندوق‌هاي راي بي تفاوت و بي اعتماد بودند را براي ادوار آينده جذب كرد و ديگر هيچگاه شاهد طرح مسائلي همچون تقلب و تخطي از قانون در انتخابات نباشيم.

رضايت امروز بيانگر آن است كه اعتدال و عقلانيت مورد وثوق عامه مردم است و اينطور نيست كه جامعه به تعيين آينده سياسي خود بي تفاوت باشد. اگر دلخوري‌ها و رنجش‌هايي در سال‌هاي گذشته به وجود آمد به سبب نوع عملكرد مسئولاني بود كه بعضاً با غرض و جهت دار عمل مي‌كردند. اگر جامعه مشاهده كند مسئولان امين آنها هستند در ساير امور سياسي، اقتصادي و اجتماعي نيز حضوري پررنگ خواهند داشت و اين دستاوردي بزرگ و سازنده براي كشور تلقي خواهد شد، به شرط آنكه حق الناس را به مردم چشاند...


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي