جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5227

در ديدار هيات سرمايه‎گذاري کويت با استاندار البرز مطرح شد؛
منطقه ويژه اقتصادي پيام البرز، مرز خروج کالا به خاورميانه است


عمليات خط انتقال چاه حيدري 4 و قيم در شهرستان قدس انجام شد


دو انتصاب در شرکت برق منطقه‎اي خوزستان‏

رييس بنياد شهيد و امور ايثارگران چهاردانگه:
اجراي طرح 12تا 22 در منطقه چهاردانگه


خبــر


در استان


 در ديدار هيات سرمايه‎گذاري کويت با استاندار البرز مطرح شد؛
 منطقه ويژه اقتصادي پيام البرز، مرز خروج کالا به خاورميانه است 

 کرج – خاکپور

نماينده عالي دولت در ديدار با هيات سرمايه‎گذاري از کشور کويت،ديدار و گفت و گو کرد.

به گزارش خبرنگارآفرينش به نقل از پايگاه اطلاع‎رساني استانداري البرز، در اين ديدار عادل منادي و هيات همراه در دفتر استاندار البرز با وي ديدار و گفتگو داشتند.

طهائي سياست دولت را به ويژه بعد از اجراي طرح برجام با هدف گسترش روابط دو کشور در زمينه هاي مختلف اقتصادي و همکاري هاي دو جانبه و منطقه اي و عزم جدي ايران براي تامين و تقويت روزافزون روابط دوجانبه ايران و کويت مورد تاکيد قرار داد.

وي با بيان اينکه سرمايه گذاران خارج از کشور بنوعي سفيران صلح بشمارند، افزود: تحکيم ارتباطات اقتصادي و گسترش دوستي بين کشورهاي منطقه اصلي ترين رويکرد در تعاملات جمهوري اسلامي بعد از گشوده شدن دروازه‎هاي اقتصادي ايران به روي جهان است.

استاندار البرز بحرين، کويت و.. را از جمله کشورهاي همسايه دانست که در ثبات اقتصادي منطقه نقش ويژه اي را ايفا مي نمايند.

استاندار البرز در ادامه موقعيت ويژه اين استان را نيز از حيث دسترسي به راه‌ها و مراکز اقتصادي همچون منطقه ويژه پيام و فرودگاه مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: استان البرز از 5 سال پيش جزئي از پايتخت بوده است و بنوعي بخشي از تهران اما با مديريتي مستقل محسوب مي‎شود.

وي افزود: بسته‎هاي حمايتي از سرمايه گذاران در اين استان تمهيد شده که با پيروي از قانون حمايت از سرمايه گذاران هر سرمايه‎گذار مي‎تواند بدون دغدغه و باشرايطي که ارائه مي شود، فعاليت اقتصادي داشته باشد.

طهائي در ادامه با اشاره به درخواست سرمايه گذار مبني بر احداث هتل در استان گفت: متقاضياني براي ايجاد مراکز گردشگري و اقامتي وجود دارد و در حال بررسي گزينه‎ها هستيم.

استاندار البرز عنوان کرد: احداث نمايشگاه بين‎المللي در مجاورت منطقه ويژه اقتصادي پيام يکي از پيشنهادات ما محسوب مي شود، اين فرودگاه تنها فرودگاه کارگو در کشور است که تمامي بسترها را بر ترخيص کالا دارد.

وي افزود: احداث اين نمايشگاه علاوه بر استان البرز براي پايتخت نيز مفيد وموثر واقع خواهد شد.

استاندار البرز گفت: يکي از عوامل موفقيت هر سرمايه گذار، ريسک پذيري آن است که اگر به بار بنشيند سود آن عايد خود سرمايه گذار نيز مي‎شود.

طهائي ادامه داد: منطقه ويژه اقتصادي پيام اين موقعيت را براي خروج کالاها با معافيت گمرکي دارد که نظير آن در پايتخت نيز ديده نمي‎شود.

گفتني است، اين هيات کويتي با سرمايه اي بالغ بر 150 ميليون دلار در حوزه گردشگري، توريستي و رفاهي پيشنهاد سرمايه‎گذاري در استان البرز را دارد که پيشنهاد آن در دستور بررسي قرار گرفت.

در اين ديدار معاون هماهنگي امور توسعه اقتصادي،معاون هماهنگي امور عمراني استانداري، رئيس مرکز خدمات سرمايه‎گذاري استان و شهردار کرج نيز حضور داشتند.


 عمليات خط انتقال چاه حيدري 4 و قيم در شهرستان قدس انجام شد 

 شهرقدس – خبرنگار آفرينش

مدير امور آبفاي شهرستان قدس از اجراي عمليات خط انتقال چاه تازه حفرشده‌ي حيدري 4 و قيم در شهرستان قدس خبر داد.

بهزاد رضواني گفت: با توجه به اهميت افزايش منابع جديد آبي براي تامين آب آشاميدني شهروندان شهر قدس عمليات لوله‌گذاري اين چاه را در کمربندي شهريار خيابان درختي به‌ طول 250 متر با لوله چدن داکتيل 200 و 250 ميليمتر انجام داديم.

او با اشاره به اينکه در روزهاي آينده چاه مذکور وارد مدار بهره‌برداري مي‌شود افزود: دست‌کم 25ليتر به ظرفيت توليد آب منطقه افزوده مي‌شود که سهم بسزايي در افزايش کمي و کيفي آب آشاميدني منطقه خواهد داشت.

عمليات خط انتقال چاه قيم در شهرستان قدس با هدف بهره‌برداري از منابع جديد آبي به متراژ 200 متر نيز به پايان رسيد.

رضواني گفت: با توجه به لزوم بهره‌برداري هر چه سريع‌تر از منابع جديد آبي منطقه جهت تامين آب آشاميدني شهروندان، اجراي عمليات لوله‌گذاري چاه تازه حفر شده‌ي قيم به موازات حفر چاه انجام شد.

رضواني ادامه داد: در روزهاي آينده اين چاه تجهيز و امکان بهره‌برداري از آن ميسر مي‌شود.

وي افزود: ميزان آبدهي اين چاه بين 25 تا 30 ليتر در ثانيه است و از طريق خط انتقال ايجاده شده به مخزن 10هزار مترمکعبي امام حسين (ع) منتقل مي‌شود.

مدير امور آبفاي شهرستان قدس همچنين از اجراي عمليات برق‌رساني به 2 حلقه چاه آب آشاميدني و بهره‌برداري در آستانه فرا رسيدن سال نو خبر داد.

برق‌رساني به اين چاه‌ها که در کمربندي چيتگر خيابان درختي قرار دارند به منظور افزايش ظرفيت منابع آبي منطقه صورت مي‌گيرد.

رضواني پيش‌بيني کرد پس از تجهيز کامل اين 2 حلقه چاه دست‌کم 50 ليتر بر ثانيه به ظرفيت منابع آبي منطقه افزوده مي‌شود.

خط انتقال اين چاه 200 متر و ميزان آبدهي آن حدود 25 ليتر در ثانيه است.


 دو انتصاب در شرکت برق منطقه‎اي خوزستان‏ 

 اهواز – خبرنگار آفرينش

توسط مديرعامل شرکت برق منطقه‎اي خوزستان اعضاي کارگروه کاهش بار و کميته راه اندازي پست 400 کيلوولت نيروگاه گازي بهبهان منصوب شدند.

محمود جانقربان طي حکمي مهرداد بلادي موسوي (دبير کميته) ، محسن ارفاق، ابراهيم چمن گل و اديب روستايي را به عضويت کارگروه کاهش پيک بار منصوب کرد.

همچنين طي حکمي ديگر، علي اصغر فرخي راد (دبير کميته)، ناصرخيره، حسين محمودي يک، عبدالصاحب کفايت، کريم کربلايي از شرکت برق منطقه اي خوزستان، مهدي نصر(نماينده پيمانکار)، مهدي اديبان( نماينده شرکت مهندسين مشاور قدس نيرو)، مهدي طباطبايي(نماينده شرکت مپنا)، عليرضا شوقي(نماينده شرکت مادر تخصصي نيروگاههاي حرارتي) و امين دهناد (نماينده سرمايه گذار پروژه) از سوي محمود جانقربان به عنوان اعضاي کميته راه اندازي پست 400 کيلوولت نيروگاه گازي بهبهان در شرکت برق منطقه اي خوزستان منصوب گرديدند .


  رييس بنياد شهيد و امور ايثارگران چهاردانگه:
 اجراي طرح 12تا 22 در منطقه چهاردانگه  

 اسلامشهر- محمدرضا عباسي

سيد محمدرضا صالحي رئيس بنياد شهيد و امور ايثارگران منطقه چهاردانگه درگفتگويي با خبر نگاران اظهارکرد: بمناسبت گراميداشت روز شهدا ويژه برنامه هايي در قالب طرح ابتکاري 12 تا 22 توسط بنياد شهيد و امور ايثارگران منطقه چهاردانگه به اجرا در آمده است. صالحي افزود: شهدا ي والامقام وجانبازان وايثارگران دوران دفاع مقدس ، بنا به فرموده امام خميني (ره) از سرمايه هاي و افتخارات ارزشمند کشورما هستند و بزرگداشت ياد و خاطره رشادتهاي آنها و ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در بين نسلهاي آينده يکي از مهمترين وظايف شرعي ، ديني و قانوني اقشار مختلف جامعه ماست.

وي بيان کرد:بنياد شهيد وامور ايثارگران چهاردانگه براساس وظايف ذاتي خود ،همواره در خدمت خانواده‎هاي معظم شهدا و جانبازان گرانقدربوده ودرحد توان و امکانات خود وبا توجه به مناسبتها و شرايط برنامه هايي را اجرا مي‎نمايد.صالحي گفت: در طرح ابتکاري 12تا22 که توسط اين بنياد به اجرا درآمده، از دوازدهم بهمن ماه مصادف با نخستين روز از دهه فجر آغاز شده وتا بيست و دوم اسفند ماه سال جاري، روز بزرگداشت شهدا و سالروز تاسيس بنياد شهيد ، به مدت چهل روز ادامه خواهد داشت. وي با تشريح برنامه‎هاي اين طرح بيان کرد: در اين طرح برنامه هاي متنوعي در حوزه‎هاي مختلف شامل طرح سپاس و ديدار با خانواده هاي شهدا و جانبازان و آزادگان، ساماندهي گلزار شهداي امامزاده عباس(ع) چهاردانگه، عيادت از جامعه هدف در بستر بيماري، يادواره شهداي مدافع حرم برگزارمي شود. رئيس بنياد شهيد و امورايثارگران منطقه چهاردانگه تاکيد کرد:قرائت وصيت نامه شهدا دربين نمازهاي جماعت مساجد و ادارات، برگزاري مسابقات ورزشي دررشته‏هاي فوتسال و تيراندازي و کوه پيمايي، برپايي اردوي زيارتي ويژه همسران شهدا و همسران جانبازان متوفي ازجمله برنامه‎هاي درنظر گرفته شده است.

وي افزود:برپايي نمايشگاهي ازآثارهنرمندان شاهد وايثارگر،برگزاري کارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي آسيبهاي اجتماعي ويژه دانشجويان دختر،برگزاري مسابقات دانشجويي با موضوعيت ايثار و شهادت، و تجليل ازجانبازان بصيرشهرستانهاي استان تهران نيز درقالب اين طرح اجرا مي شود.


 خبــر 

 پذيرش مقاله كارشناس مهندسي و ساختمان مناطق نفت‌خيز جنوب

اهواز – خبرنگار آفرينش

مقاله علي نجفي كارشناس مديريت مهندسي و ساختمان شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب در دومين کنگره بين‎المللي پايداري در معماري و شهرسازي پذيرفته شد.

عنوان اين مقاله «علل تأخيرات پروژه‎هاي ساختماني، فرهنگي و ورزشي طرحهاي راه و ساختمان شرکت ملي مناطق نفت‎خيز جنوب» است كه با همكاري دکتر مسعود اولي پور استاد دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهواز به رشته تحرير درآمد.

هدف از اين مقاله مشخص نمودن علل تأخير پروژه‎هاي طرحهاي راه و ساختمان شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب به ترتيب اولويت و ارائه راهكارهاي لازم براي جلوگيري از آنها بوده است.

دومين کنگره بين المللي پايداري در معماري و شهرسازي با حمايت دانشگاه علم و صنعت روزهاي 20 تا 23 اسفندماه امسال در دبي برگزار خواهد شد.

نجفي دانش آموخته كارشناسي ارشد مهندسي عمران است و در مديريت مهندسي و ساختمان به عنوان مهندس ارشد پروژه سيويل مشغول فعاليت است.

با انعقاد تفاهم نامه ميان شهرداري اصفهان و معاونت علمي و فناوري رئيس جمهور؛

موتورسيکلت‌هاي برقي جايگزين موتورسيکلت‌هاي بنزيني اصفهان مي‎شود

اصفهان – محمد راعي

شهردار اصفهان گفت: با انعقاد تفاهم‌نامه با معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، موتورسيکلت هاي برقي توليد شده با استفاده از توان شرکت‌هاي دانش‌بنيان داخلي در کشور جايگزين موتورسيکلت‌هاي بنزيني موجود مي‌شود.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، مهدي جمالي‌نژاد در آيين انعقاد تفاهمنامه همکاري جايگزيني موتورسيکلت‌هاي برقي که با حضور معاون علمي و فناوري رئيس جمهور برگزار شد، اظهار کرد: با رويکرد جديدي که شهرداري اصفهان در پيش گرفته و نگاه جديدي که در برنامه اصفهان 1400 به وجود آمده قرار است اصفهان را به عنوان مرجع علم و فناوري نوين شهري در کشور مطرح کنيم.

وي با اشاره به تصويب برنامه اصفهان 1400 در شوراي اسلامي شهر تصريح کرد: کاهش آلايندگي‌ها نخستين اولويت شهرداري اصفهان در تنظيم برنامه پنج سال آينده شهر اصفهان بود و شهرداري با قدرت به دنبال عملياتي کردن آن است.

شهردار اصفهان در ادامه با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه با معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري براي جايگزين کردن موتورسيکلت‌هاي برقي با موتورسيکلت‌هاي بنزين‌سوز ادامه داد: اين طرح به صورت پايلوت کشوري در اصفهان اجرا مي‌شود و موضوع آن نيز همکاري و هم‌افزايي به منظور جايگزيني موتورسيکلت‌هاي برقي توليد شده با استفاده از توان شرکت‌هاي دانش‌بنيان داخلي در کشور و افزايش سطح توليد داخلي است.

وي ارتقاي فرهنگ ترافيکي با معرفي محصول متناسب با جايگاه شهروند ايراني، حفظ محيط‌زيست انساني از طريق جايگزين کردن موتورسيکلت‌هاي برقي موجود با موتورهاي بنزيني و تجاري‌سازي فناوري شرکت‌هاي دانش‌بنيان داخلي به عنوان مؤلفه‌هاي کليدي در اقتصاد دانش‌بنيان را سه هدف عمده از اجراي اين طرح عنوان کرد.

جمالي‌نژاد افزود: قرار بر اين است اين تفاهم‌نامه را در نخستين فرصت به مدت دو سال عملياتي کنيم و سهم معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و شهرداري اصفهان نيز در اين تفاهم‌نامه به درستي رعايت شده که مي‌تواند الگويي براي ساير شهرهاي کشور شود.

مديرکل راه و شهرسازي چهارمحال و بختياري خبر داد؛

بهره‌برداري از 18 طرح و پروژه راه و شهرسازي در چهارمحال و بختياري

شهركرد – خبرنگار آفرينش

مديرکل راه و شهرسازي چهارمحال و بختياري گفت: 18 پروژه راه و شهرسازي در اين استان تکميل و همزمان با دهه فجر افتتاح وراه‎اندازي شد.

مدبرکل راه و شهرسازي استان چهارمحال و بختياري گفت: از اين طرح‌ها يکهزار و 150 واحد مسکن مهر تکميل و به متقاضيان واگذارشد.

قاسم قاسمي گفت: بهره‌برداري از سوله راهدارخانه شهرستان کوهرنگ، پل عابر پياده روستاي مصطفي آباد در شهرستان شهرکرد، سالن چند منظوره ستاد بحران شهر آلوني و سالن تيراندازي شهر چلگرد از جمله طرح‌هايبود که در اين دهه راه اندازي شد.وي ادامه داد: بهره‌برداري از ساختمان بخشداري دو آب صمصامي در شهرستان کوهرنگ، بهسازي و آسفالت 11 طرح راه‌سازي ديگر طرح‌هاي بود قابل بهره‎برداري بود. قاسمي تصريح کرد: همزمان با دهه فجر عمليات اجرايي طرح احداث تقاطع غير همسطح در شهر بروجن آغاز شد.

چهارمحال و بختياري از کريدورهاي ارتباطي شمال به جنوب کشور است و سه هزار و 700 کيلومتر راه آسفالته در قالب بزرگراه، راه‌هاي اصلي، فرعي و روستايي دارد.


 در استان 

 کاشت 15 هزار اصله نهال در ساوجبلاغ

ساوجبلاغ-محمدرنجبرکهن

15 هزار اصله نهال ارزان قيمت طي يک ماه گذشته در اين شهرستان توزيع و کاشته شد.رئيس اداره منابع طبيعي ساوجبلاغ بابيان اينکه همزمان با هفته درختکاري نيز دو هزار اصله نهال رايگان بين مردم توزيع خواهد شد گفت: اين گونه ها شامل کاج ، سرو ، اقاقيا، زبان گنجشک وتوت است براي کاشت در مدارس وادارات توزيع مي‎‏شود.

سيديحيي افتخاري افزود: در امر کاشت و توزيع نهال ، شهرداري ها ، بسيج سازندگي ، آموزش و پرورش ، تشکل‌هاي مردم نهاد، کشاورزان وبهره برداران و روستائيان مشارکت خواهند داشت. وي با اشاره به اينکه منابع طبيعي نقش موثري در حفاظت از جنگل ها،منابع ملي و جلوگيري از فرسايش خاک دارد حفاظت از عرصه هاي طبيعي شهرستان ساوجبلاغ را وظيفه همه سازمانها و مردم دانست و افزود:منابع طبيعي عامل توسعه پايدار بوده و متعلق به همه نسلهاست.

افتخاري با بيان اينکه شعار هفته ي منابع طبيعي امسال«مديريت جامع منابع طبيعي با مشارکت مردم»است يادآور شد:سازمان منابع طبيعي استان امسال نيز مانند سالهاي گذشته برنامه هاي پربار و متنوعي را براي اين هفته تدارک ديده که با کمک و مشارکت مردم و ساير دستگاهها اجرا خواهد شد. اين مسئول به نخستين روز اين هفته اشاره کرد و گفت:نخستين روز منابع طبيعي از شنبه15 اسفند آغاز شده و جشن درختکاري در اين روز با حضور مسئولان و مردم در روستاي اسماعيل آباد و ديگربخشهاي شهرستان برگزار خواهد شد.

وي دومين روز اين هفته را، منابع طبيعي،رسانه و فرهنگ‌سازي عنوان کرد و افزود: کار بذرکاري با مشارکت جوامع محلي با حضور اصحاب رسانه و بازديد از پروژه ها در روستاي جنگلدار ساوجبلاغ در اين روز انجام مي شود.روز دوشنبه 17 اسفند سومين روز هفته منابع طبيعي، منابع طبيعي جنگلبان و حفاظت و قانون نام گرفت و در اين روز دادستان وفرماندار ساوجبلاغ از پروژه هاي منابع طبيعي بازديد خواهند کرد. وي منابع طبيعي،آموزش،پژوهش و نيروي انساني را عنوان روز چهارم سه شنبه18 اسفند بيان کرد و خاطرنشان کرد روز پنجم اين هفته به نام منابع طبيعي،بسيج،سازندگي و همياران طبيعت،روز ششم به نام منابع طبيعي و مديريت جامع حوزه هاي آبخيز وروز هفتم جمعه ،21 اسفند به نام منابع طبيعي،آموزه هاي ديني و سازمان هاي مردم نهادنامگذاري شده است.

افتخاري،اجراي مراسم درختکاري و تجليل از فعالان بخش منابع طبيعي، نشستهاي خبري با اصحاب رسانه،غرس نهال، انجام مراسم کاشت نهال ،بازديد از حوضه هاي آبخيز، گردهمايي روحانيون و غرس نهال توسط سازمانهاي مردم نهاد در بخشهاي مختلف شهرستان را از شاخصترين برنامه‎هاي اين هفته عنوان کرد.

انتقاد فاضليان از واگذاري زمين به تعاوني‌هاي خارج از استان البرز

کرج - خاکپور

رئيس کل دادگستري استان البرز واگذاري زمين به تعاوني‌هاي خارج از استان را از پديده‌هاي خاص استان البرز دانست و گفت: با وجود مشکلاتي از قبيل مهاجرت و رشد جمعيت که استان البرز با آن درگير است توجيهي ندارد که زمين‌هايي در استان به تعاوني‌هاي مسکن استان‌هاي ديگر واگذار شود.

در نشست شوراي حفظ حقوق بيت المال در اراضي ملي و منابع طبيعي استان البرز که با حضور تعدادي از مسئولان استاني و دادستان‌ها و روساي دادگستري شهرستان‌هاي استان در محل دادگستري کل استان البرز برگزار شد احمد فاضليان رئيس کل دادگستري استان البرز گفت: برخي از مشکلات از گذشته به استان تحميل شده و قبل از اينکه استان البرز شکل بگيرد در نتيجه مراقبت‌ها و نظارت‌هاي ضعيف، امروز شاهد اوضاع نابسامان در استان هستيم.

وي افزود: در استان انواع زمين‌خواري‌ها را شاهد هستيم و به نوعي در نقطه غيرقابل بازگشت قرار گرفته‌ايم که بايد با افزايش شدت و ميزان نظارت‌ها، با واگذاري‌هاي غيرقانوني و واگذاري‌هاي انجام شده بدون نظارت مقابله کنيم.

عالي‌ترين مقام قضايي استان تصريح کرد: مسئولان در واگذاري اراضي دقت کنند و توجيهي براي کوتاهي در اين باره پذيرفتني نيست؛ نبايد خبري برسد که واگذاري غيرقانوني در جايي انجام شده است حتي اگر يک مورد هم ديده شود با قدرت با مدير متخلف برخورد خواهد شد.

مسئولان تسليم فشارها نشوند

وي اضافه کرد: مديران بايد دقت کنند قانون اجرايي شود و نبايد تسليم فشارهاي بيروني شوند؛ مسئولان تنها خط قرمزي که بايد براي خود در نظر داشته باشند اجراي قانون است. مسئول بايد از حقوق مردم دفاع کند و در قبال منافع مردم مصلحت انديشي نکند اگر قرار باشد مسئوليت به هر بهايي حفظ شود خيانت به امانت الهي است.

فاضليان ابراز اميدواري کرد با پيگيري و جديت مسئولان دستگاه‌هاي مختلف در استان، شرايط به جايي برسد که دستگاه‌هاي مختلف به موضوع زمين‌خواري و مصاديق آن ورود پيدا کنند و گزارش عملکرد خود را بدون اينکه در انتظار درخواست شوراي حفظ حقوق بيت المال در اراضي ملي و منابع طبيعي باشند ارائه دهند. وي با تاکيد بر پيگيري صدور سند براي اراضي ملي گفت: با توجه به اينکه سند مالکيت يک قدم اساسي براي تثبيت مالکيت دولت است بايد سازمان ثبت اسناد و املاک و اداره منابع طبيعي اين مسئله را با جديت پيگيري کنند.

ستون پنجم متخلفان در ادارات

رئيس کل دادگستري استان البرز وجود پديده‌هايي مانند کوه‌خواري، زمين‌خواري و تغيير کاربري اراضي را داراي عقبه‌اي دانست که آگاهي از آن مي‌تواند از تخلفات پيشگيري کند و تصريح کرد: اگر دستگاه‌ها به مجموعه تحت مديريت خود نظارت داشته باشند از بسياري از تخلفات جلوگيري مي‌شود؛ در بيشتر موارد شاهد هستيم که عناصري از درون دستگاه‌ها به عنوان ستون پنجم متخلفان عمل مي‌کنند و رد پايشان در بسياري از تخلف‌ها ديده مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي