جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5227


اختلاف نظر درباره حذف كارت سوخت


فسخ قرارداد دکل‌هاي چيني و هندي در صنعت نفت کليد خورد


معادلات انرژي


خبر


 اختلاف نظر درباره حذف كارت سوخت 

 محمدباقر نوبخت سخنگوي دولت درباره جمع آوري کارتهاي سوخت بنزين گفت:در اين زمينه جمع بندي نهايي صورت نگرفته است و برخي معتقد به اعمال کنترل از طريق کارتهاي سوخت هستند که بايد به جمع بندي نهايي برسيم.

ضرورتي براي عرضه کارتي بنزين وجود ندارد

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي اعلام کرد: با توجه به آزادسازي قيمت‌ها ضرورتي براي ادامه عرضه کارتي بنزين در کشور وجود ندارد.

به گزارش مهر، سيد ناصر سجادي با تاکيد بر اينکه بودجه لازم براي پرداخت کارمزدهاي جايگاه‌هاي عرضه سوخت تامين شده است، گفت: پرداخت کارمزدهاي سال 94 تا پايان امسال تمام مي‌شود.

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي با بيان اينکه پرداخت معوقه کارمزدهاي جايگاه‌هاي سوخت به همراه معوقه‌هاي آنها به همه مناطق شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران ابلاغ شده است، تصريح کرد: هم اکنون کارمزدها در حال پرداخت است.

اين مقام مسئول در خصوص تصميم گيري درباره عرضه بنزين با کارت‌هاي سوخت هم توضيح داد: با توجه به کاهش رشد مصرف بنزين و اصلاح قيمت‌ها هم اکنون ضرورتي براي اين کارت‌ها وجود ندارد اما تا زماني که مصوبه دولت در اين زمينه ابلاغ نشود، بنزين به صورت کارتي عرضه مي‌شود.

مدير عامل شرکت پخش فرآورده هاي نفتي ايران پيش از اين از افزايش 40 درصدي کارمزد توزيع بنزين در جايگاه‌هاي سوخت در سال 94 خبر داده بود و گفته بود: اين ميزان افزايش از ابتداي امسال بوده و به همراه همه معوقه‌هاي جايگاه داران در اواخر بهمن ماه پرداخت آغاز مي شود.

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران با بيان اين که پرداخت معوقات کارمزدهاي جايگاه هاي سوخت به همراه معوقه هاي آنها به همه مناطق اين شرکت ابلاغ شده است، گفت: هم اکنون کارمزدها در حال پرداخت است. ناصر سجادي با تاکيد بر اين که بودجه لازم براي پرداخت کارمزدهاي جايگاههاي عرضه سوخت تامين شده است، گفت: پرداخت کارمزدهاي سال 94 تا پايان امسال تمام مي شود.مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران با بيان اين که پرداخت معوقه کارمزدهاي جايگاههاي سوخت به همراه معوقه هاي آنها به همه مناطق شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران ابلاغ شده است، گفت: هم اکنون کارمزدها در حال پرداخت است.

بنزين بدون سوبسيد نيازي به کارت ندارد

رئيس اتحاديه جايگاه داران سوخت گفت: ادامه استفاده از کارت سوخت فايده‌اي جز ايجاد محدوديت ندارد ضمن اينکه وقتي سوبسيدي بابت سوخت داده نمي‌شود کارت نيز بايد باطل شود.

بيژن حاج محمدرضا رئيس اتحاديه جايگاه داران سوخت درباره احتمال حذف کارتهاي سوخت تا پايان سال جاري گفت: هنوز حذف کارت‌هاي سوخت به ما ابلاغ نشده و همچنان براي بنزين از کارت استفاده مي‌شود و حتي براي بنزين سوپر هم عليرغم اينکه قيمت بالاتري دارد و مشمول کارت نمي‌شود، از کارت استفاده مي‌کنيم.

وي با اشاره به اينکه ما با عرضه بنزين با کارت مخالفيم، افزود: قبل از سال 86 بنزين بدون کارت عرضه مي‌شد و مشکلي هم پيش نمي‌آمد ضمن اينکه در بسياري از کشور‌ها سوخت بدون کارت عرضه مي‌شود.

حاج محمدرضا با بيان اينکه با حذف يارانه و آزاد شدن قيمت سوخت نيازي به استفاده از کارت نيست، خاطرنشان کرد: اکنون قيمت بنزين 80 تومان بالا‌تر از امارات و 200 تومان نيز بالا‌تر از قيمت بنزين در عراق است و تفاوتي با فوب خليج فارس ندارد و وقتي به نرخ فوب خليج فارس رسيده‌ايم؛ لزومي به استفاده از کارت سوخت نيست.

وي يادآور شد: ادامه استفاده از کارت سوخت فايده‌اي جز ايجاد محدوديت ندارد ضمن اينکه وقتي سوبسيدي بابت سوخت داده نمي‌شود کارت نيز بايد باطل شود.


 فسخ قرارداد دکل‌هاي چيني و هندي در صنعت نفت کليد خورد 

 
با امضاي سه قرارداد کرايه دکل از شرکت‌هاي حفاري ايران، فسخ قرارداد کرايه 16 دکل حفاري متعلق به شرکت‌هايي از چين، هند و ژاپن در ميادين نفت و گاز ايران در خليج فارس کليد خورد.

به گزارش مهر، با امضاي يک قرارداد جديد، طرح جايگزين کردن دکل‌هاي حفاري ايراني با دکل‌هاي هندي و اروپايي در پروژه‌هاي نفت و گاز ايران در خليج فارس کليد خورد.

بر اين اساس قرارداد اجاره يک دستگاه دکل حفاري دريايي بين شرکت نفت فلات قاره ايران و حفاري شمال به منظور حفاري چاه‌هاي ميدان مشترم نفت و گاز سلمان امضا شد.

اين قرارداد در راستاي به كارگيري دكل‌هاي ايراني به جاي دكل‌هاي خارجي به ارزش 160 ميليارد تومان منعقد شد و قرار است اين دکل حفاري دريايي در ميدان سلمان مشترک با امارات متحده عربي مشغول به کار شود.

با امضاي اين قرارداد عملا در طول چند ماه گذشته با امضاي اين قرارداد دومين دکل حفاري با مالکيت شرکت‌هاي ايراني جايگزين دکل حفاري خارجي در پروژه‌هاي حفاري نفت و گاز ايران در خليج فارس شده است.

در طول چند سال گذشته تاکنون بر اساس اعلام مسئولان صنعت حفاري، حدود 16 دستگاه دکل حفاري متعلق به شرکت‌هايي از چين، هند و ژاپن در ميادين نفت و گاز ايران در خليج فارس مشغول به فعاليت بوده‌اند.

اين در حالي است قرارداد بين دو شرکت نفتي ايراني امضا شده که رکن‌الدين جوادي مديرعامل شرکت نفت با اشاره به نصف شدن کرايه دکل‌هاي حفاري، گفته است: با کاهش قيمت نفت اجاره دکل‌هاي حفاري دريايي از 160 به 80 هزار دلار کاهش يافته است.

سعيد حافظي در حاشيه امضاي اين قرارداد، گفت: به زودي سومين قرارداد اجاره دکل‌هاي حفاري با شرکت هاي ايراني در سطح منطقه خليج فارس امضا خواهد شد.

مديرعامل شرکت نفت فلات قاره با تاکيد بر اينکه مناقصه اجاره دکل‌هاي حفاري صرفا با مشارکت شرکت‌هاي ايراني برگزار شده است، اظهار داشت: اين دومين مناقصه برگزار شده بين شرکت‌هاي ايراني دکل‌دار بوده و يک شرکت ديگر ايراني برنده اولين مناقصه شده و در يک ماه گذشته کار خود را با تعمير 4 حلقه چاه در ميدان مشترک نصرت آغاز کرده است و تعمير ساير چاه‌هاي اين ميدان نفتي در دستور کار قار گرفته است.

اين مقام مسئول با بيان اينکه اين دکل قرار است در ميدان مشترک سلمان عمليات حفاري را انجام دهد، ‌ بيان کرد: با توجه به اينکه ميادين مشترک هميشه در اولويت برنامه‌هاي شرکت نفت فلات قاره ايران قرار داشته است، همواره بيشترين ناوگان دکل را بر روي اين ميادين مستقر کرده‌ايم.

حافظي در خصوص چشم‌انداز توسعه صنعت نفت ايران در منطقه خليج فارس در شرايط پسابرجام هم بيان کرد: برنامه‌هاي خود را با سه محور کوتاه، ميان و بلند‌مدت ارائه کرده و پيش بيني مي‌شود سال آينده برنامه‌هاي کوتاه‌مدت خود را اجرايي شود.

عزت‌الله حجازي مديرعامل حفاري شمال هم در اين مراسم با اعلام اينکه اين شركت به عنوان يك شركت حفاري خصوصي ايراني با حضور در مناقصه حفاري ميدان مشترك سلمان و ارائه قيمت رقابتي و مناسب برنده شد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر دکل سحر 2 در منطقه خليج فارس فعال شده و در صورت فراهم شدن شرايط آمادگي داريم تا 5 دکل ديگر در اين منطقه مشغول به کار کنيم.


 معادلات انرژي 

 عضو کميسيون برنامه و بودجه:

انتقاد به سرمايه گذاري خارجي در نفت غير منطقي است

غلامرضا مصباحي مقدم گفت: اگر قرارداد‌ها از نقطه نظر حقوقي مشکلي نداشته باشند، سرمايه گذاري بلند مدت در بخش نفت از سوي شرکت‌هاي بين‌المللي خارجي منعي ندارد.غلامرضا مصباحي مقدم عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس نهم در گفت‌و‌گو با ايلنا درباره انتقادات وارد شده به قراردادهاي جديد نفتي گفت: اصل مسئله و سرمايه گذاري شرکت‌هاي خارجي را مثبت تلقي مي‌کنم ولي بايد به دقت قرارداد‌ها مورد مطالعه قرار گيرند.

وي افزود: کميسيون انرژي مجلس، ديوان عدالت اداري و اداره تطبيق قوانين مجلس بايد ورود کرده و متن انگليسي و فارسي را با استفاده از اساتيد حقوق بين الملل به دقت بررسي کنند تا مشکلي ايجاد نشود.مصباحي مقدم خاطرنشان کرد: اگر قرارداد‌ها از نقطه نظر حقوقي مشکلي نداشته باشند، سرمايه گذاري بلند مدت در بخش نفت از سوي شرکت‌هاي بين المللي خارجي منعي ندارد و ايرادات وارده
غيرمنطقي است.

گاز ايران اوايل سال آينده به بغداد مي‌رود

معاون امور بين الملل شرکت ملي گاز ايران از بازديد يک هيات عراقي از ايستگاه ميترينگ نفت شهر خبر داد و گفت: گاز ايران اوايل سال آينده به بغداد مي‌رود.

به گزارش ايلنا، عزيزا.. رمضاني درباره صادرات گاز ايران به بغداد با اشاره به اين که هم اکنون يک هيئت عراقي در تهران حضور دارد، افزود: اين هيئت قرار است از ايستگاه ميترينگ نفت شهر بازديد کند.

وي با بيان اين که عراقيها براي دريافت گاز در اوايل سال آينده اعلام آمادگي کرده اند، درباره اين که آنها اوايل پارسال نيز براي دريافت گاز از ايران اعلام آمادگي کرده بودند در حالي که اين اتفاق نيفتاد، تصريح کرد: ايران آمادگي صادرات گاز به اين کشور را دارد و به محض آماده شدن شرايط در عراق گاز ايران به عراق مي رود.

نفت به مرز 37 دلار رسيد

قيمت نفت برنت در معاملات 40 سنت افزايش يافت و به 36 دلار و 97 سنت در هر بشکه رسيد.

به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، در حالي که بازار از تبعات افت بخش توليد چين و نگراني ها از کند شدن رشد تقاضا رها شده و بر کاهش توليد نفت آمريکا و اوپک متمرکز شده که ممکن است موجب کاستن از مازاد عرضه شود، قيمت نفت امروز بيش از يک درصد افزايش يافت.

بر اساس اين گزارش، قيمت هر بشکه نفت خام آمريکا امروز با 47 سنت افزايش به 34 دلار و 22 سنت رسيد. قيمت نفت وست تگزاس اينترمدييت نسبت به 11 فوريه يعني زماني که قيمت به پايين ترين رقم 12 سال اخير (26 دلار و 5 سنت) رسيده بود، 30 درصد رشد داشته است.

قيمت نفت برنت هم با 40 سنت افزايش به 36 دلار و 97 سنت رسيد که نسبت به قيمت هاي 11 فوريه بيش از 20 درصد افزايش داشت.

آمارهاي دولت آمريکا در اين هفته نشان داد که توليد نفت خام اين کشور در دسامبر گذشته براي سومين ماه متوالي به ميزان 43 هزار بشکه کاهش يافته و به 9.26 ميليون بشکه در روز رسيده که پايين ترين رقم در يک سال گذشته بوده است. اين در حالي است که متوسط توليد نفت آمريکا در سال 2015، 9.43 ميليون بشکه بوده که همچنان 720 هزار بشکه بالاتر از سال قبل است.

بر اساس تحقيق انجام شده، عرضه نفت اوپک هم کاهش يافته و با 280 هزار بشکه افت در ماه فوريه به 32.37 ميليون بشکه رسيده است.

اما امارهاي ضعيف اقتصادي چين و احتمال کند شدن رشد تقاضا براي نفت مانع از افزايش قابل توجه قيمت ها شده است.


 خبر 

 بخش خصوصي ايران در اندونزي پالايشگاه مي سازد

مديرکل آسيا و اقيانوسيه معاونت بين الملل و بازرگاني وزارت نفت ازعلاقمندي اندونزي به خريد نفت از ايران خبر داد و گفت: احتمال مي رود وزير انرژي و مواد معدني اندونزي تا پايان امسال به ايران سفر کند.مرضيه رياحي در گفتگو با شانا به سفر هفته گذشته خود به اندونزي و ديدار و گفتگو با سوديرمان سعيد، وزير انرژي و مواد معدني اندونزي اشاره کرد و با بيان اين که در ديدار درباره همکاريهاي تهران و جاکارتا در بخشهاي نفتي مذاکراتي انجام شد، افزود: بخش پتروشيمي، پالايش و پخش، خدمات فني و مهندسي و احداث پالايشگاه در اندونزي مهمترين محورهاي مذاکره در اين سفر بوده است.

وي درباره اين که آيا درباره صادرات نفت خام به اين کشور مذاکراتي انجام شده است، تصريح کرد: اين کشور در نظر دارد از ايران نفت بخرد که هنوز اين مورد در مرحله امکانسنجي است و مقدار آن پس از بررسيهاي دقيق تر اعلام مي شود.رياحي درباره احداث پالايشگاه در اين کشور، با تاکيد بر اين که در اين بخش قرار است بخش خصوصي حضور يابد، تصريح کرد: وزارت نفت از بخش خصوصي با تامين خوراک براي اين پالايشگاهها حمايت مي کند.

مديرکل آسيا و اقيانوسيه معاونت بين الملل و بازرگاني وزارت نفت درباره مقدار سرمايه گذاري بخش خصوصي در احداث پالايشگاه در اين کشور اظهار کرد: کفتگوها در اين باره در مرحله ابتدايي است و مذاکرات بيشتر در اين زمينه ادامه مي يابد.

حضور فعال شرکت ملي حفاري ايران در پانزدهمين نمايشگاه بين المللي محيط زيست

اهواز-رسول محمدي

شرکت ملي حفاري ايران به عنوان يکي از شرکت هاي بالادستي زير مجموعه شرکت ملي نفت ايران در پانزدهمين نمايشگاه بين المللي محيط زيست در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران حضوري فعال دارد.

به گزارش شانا ،سرپرست محيط زيست مديريت HSE اين شرکت توضيح داد: در نمايشگاه بين المللي محيط زيست آخرين دست يافته ها در زمينه حفاظت از محيط زيست، طبيعت، پايش آلاينده ها، هوا، آب، بازيافت و بهينه سازي مصرف انرژي از سوي شرکت هاي داخلي و خارجي ارائه مي شود.

مريم حميداوي با بيان اينکه براساس اعلام ستاد برگزاري نمايشگاه در اين رويداد نمايشگاهي بيش از 270 شرکت داخلي و 33 شرکت خارجي از 20 کشور مشارکت دارند، گفت: شرکت ملي نفت ايران و شرکت هاي تابع به صورت متمرکز در سالن شماره 8 حضور يافته اند.

وي افزود: در غرفه شرکت ملي نفت ايران، شرکت ملي حفاري با ارائه فيلم، بروشور و لوح هاي فشرده فعاليت هاي زيست محيطي خود را در بخش هاي مديريت پسماند، ايجاد فضاي سبز در تاسيسات اداري، کارگاه هاي عملياتي و پشتيباني و موقعيت استقرار دستگاه هاي حفاري، جمع آوري آب هاي صنعتي و کنده هاي حفاري به نمايش گذاشته است.

حميداوي اظهار کرد: همچنين کارشناسان واحد محيط زيست شرکت پاسخگوي پرسش هاي بازديدکنندگان و مراجعان درباره صنعت حفاري چاه هاي نفت و گاز و الزامات زيست محيطي اين صنعت هستند.

پانزدهمين نمايشگاه بين المللي محيط زيست از دهم تا سيزدهم اسفندماه 94 پذيراي بازديدکنندگان خواهد بود.

مديرعامل شرکت نفت فلات قاره ايران:

سال 95 سال سختي است

مديرعامل شرکت نفت فلات قاره ايران گفت: پاشنه آشيل اين شرکت، تعميرات، نگهداشت و تضمين تداوم توليد است، بنابراين اولويت اول مديريت امور توليد تضمين تداوم توليد فعلي است و همه کارکنان شرکت براي تحقق اين هدف بايد اين مديريت را ياري کنند.

به گزارش تسنيم، سعيد حافظي با بيان اين که وي در اين شرکت مراحل ترقي را پله‌پله طي کرده و به اين مرحله رسيده است، گفت: بدون ترديد ايشان در مسئوليت جديد با توجه به کاهش شديد بهاي نفت و مشکلات تأمين مالي کار بسيار سختي پيش رو دارد و قطعاً براي موفقيت آقاي راستي و مديريت امور توليد کارکنان مناطق عملياتي، مديران و رؤساي ستادي بايد همکاري لازم را با وي داشته باشند.وي افزود: با توجه به کاهش شديد قيمت نفت، سال 95 نيز سال بسيار سختي در راستاي تأمين منابع مالي خواهد بود، بنابراين بايد با پيش‌بيني درست نسبت به افزايش بهره‌وري و تخصيص منابع به پروژه‌هاي نيازمند اقدام کنيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي