جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5227

جلسه تصميم‌گيري دستمزد بدون حضور تمام نمايندگان کارگري
وزير کار :عيدي سال آينده كارگران( اشتغال بيشتر )است

دستور ويژه وزير کشور براي بررسي ورود ميوه قاچاق
سخنگوي دولت :قوه قضائيه قاطعانه با قاچاق‌چيان ميوه برخورد کند


نهادهاي مالي


تريبون


 جلسه تصميم‌گيري دستمزد بدون حضور تمام نمايندگان کارگري
 وزير کار :عيدي سال آينده كارگران( اشتغال بيشتر )است 

 
وزير کار با بيان اينکه عيدي ما براي سال آينده کارگران «اشتغال بيشتر» است، گفت: بايد به سمتي برويم که سفره کارگران کمتر از تورم نباشد.به گزارش مهر، علي ربيعي گفت: شوراي اشتغال کميته دائمي را پيش بيني کرده که زير نظر اين شورا بتواند مسئله اشتغال و رفع بيکاري را پيگيري کند.

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه عيدي ما براي سال آينده کارگران «اشتغال بيشتر» است، تاکيد کرد: بايد به سمتي برويم که سفره کارگران کمتر از تورم نباشد.

وي خاطرنشان کرد: در آينده خبرهاي خوبي براي کارگران خواهيم داشت.

در حالي که تصميم‌گيري در خصوص دستمزد بايد براساس اصل سه‌جانبه‌گرايي و حضور نمايندگان تشکل‌هاي کارگري، کارفرمايي و دولت صورت گيرد، ولي گويا از نمايندگان تمام تشکل‌هاي کارگري براي شرکت در جلسه رسمي دستمزد دعوت به عمل نيامده است.ابوالفضل فتح‌اللهي ، در اين باره اظهار کرد: امسال برخلاف سال گذشته تصميم‌گيري در خصوص دستمزد کارگران بدون در نظر گرفتن برخي تشکل‌هاي کارگري صورت خواهد گرفت.

وي افزود: به نظر مي‌رسد وزارت کار درصدد است تنها با يک تشکل کارگري براي تعيين حداقل مزد سال آينده کارگران به توافق برسد و تصميم‌گيري کند.

نايب رييس کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران کشور ادامه داد: روال قانوني اين است که در جلسات تصميم‌گيري مزد شوراي عالي کار تمام نمايندگان کارفرمايي و کارگري و دولت حضور دارند و به شکل سه‌جانبه در خصوص دستمزد اظهارنظر و تصميم‌گيري مي‌کنند، ولي امسال اين رويه در پيش گرفته نشده و در جلسه امروز شوراي عالي کار نمايندگان تشکل ديگر کارگري دعوت نشده‌اند.

فتح‌اللهي در پاسخ به اين پرسش که نظر معاونت روابط کار در اين خصوص چه بوده است، اظهار کرد: نظرشان اين است که تشکل‌هاي ديگر به عنوان مشاور دولت در اين جلسات حضور پيدا کنند در حالي که نمايندگان کارگران در مقام دفاع از حقوق کارگران در اين جلسات حاضر مي‌شوند و به نظر مي‌رسد که با اين اقدام تشکل‌ها رو در روي هم قرار داده شده‌اند، در صورتي که ما نماينده کارگران هستيم نه دولت و بايد از مطالبات و حقوق کارگردفاع کنيم.


 دستور ويژه وزير کشور براي بررسي ورود ميوه قاچاق
 سخنگوي دولت :قوه قضائيه قاطعانه با قاچاق‌چيان ميوه برخورد کند 

 سخنگوي دولت گفت:‌ توقع دولت از قوه قضاييه و ستاد مبارزه با قاچاق کالا اين است که با قاچاقچيان ميوه هاي خارجي برخورد قاطعانه کنند.

به گزارش تسنيم، محمدباقر نوبخت در نشست هفتگي با خبرنگاران درباره واردات ميوه هاي قاچاق گفت:‌ دولت از ماه ها قبل براي تنظيم بازار ميوه شب عيد مردم برنامه ريزي کرده و سيب و پرتقال مورد نياز را خريداري کرده است.وي افزود:‌ بايد از کشاورزان خودمان حمايت کنيم و ميوه هاي ايراني رقابت پذيرند و به همين دليل در بودجه سال آينده هم هزار ميليارد تومان براي تشويق صادرات غير نفتي و از جمله ميوه در نظر گرفته شده است.

نوبخت گفت : انتظار داريم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و دستگاه قضايي با قاچاق چيان برخورد کنند.

وزير جهاد کشاورزي درباره جلوگيري از ورود ميوه هاي قاچاق به کشور گفت: وزير کشور در اين زمينه به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دستور بررسي و اقدام لازم داده است.به گزارش ايرنا، محمود حجتي با حضور در دويست و چهل و سومين جلسه علني شوراي اسلامي شهر تهران اظهارکرد: ورود ميوه قاچاق علاوه بر مشکلات اقتصادي به دليل قرنطينه نشدن آفات نباتي را به کشور وارد مي کند.وي، وجود دو آفت نباتي مگس مديترانه اي و مگس زيتون را از جمله مشکلات ورود محصولات کشاورزي قاچاق به کشور عنوان کرد.

حجتي با ارائه آماري از توليد ميوه گفت: در توليد برخي از ميوه ها از جمله انار، پسته، خرما اولين توليدکننده جهان بوده و در توليد مرکبات سالانه پنج ميليون تن مرکبات توليد مي کنيم که برخي از بدفرهنگي و بدمصرفي هاي موجود در جامعه موجب نابساماني و ورود قاچاق ميوه مي شود.

هم‌دستي رييس اتحاديه بارفروشان با مافياي قاچاق کذب محض است

نايب رئيس اتحاديه بارفروشان ميدان ميوه و تره بار مرکزي هم‌دستي رييس اين اتحاديه با مافياي قاچاق ميوه را تکذيب کرد.

عليرضا شيرين کار-نايب رئيس اتحاديه بارفروشان ميدان ميوه و تره بار مرکزي در واکنش به خبر که در رسانه هاي مختلف از قول وي مبني بر هم‌دستي رئيس اتحاديه تره بار با مافياي قاچاق منتشر شده بود بيان داشت: مشخص نيست که برخي رسانه ها به چه منظوري صحبت هاي من را وارونه منتشر کرده اند.وي تاکيد کرد: خبري که مشخص نيست بر چه اساسي از قول من منتشر يافته را تکذيب مي کنم.


 نهادهاي مالي 

 بانک اقتصادنوين فرهنگ بانکداري را در ميان کودکان و نوجوانان ترويج مي‌کند

براي دومين سال متوالي و همزمان با آغاز هفته جهاني پول در سراسر دنيا، برنامه‌هاي اين هفته در جمهوري اسلامي ايران به همت بانک اقتصادنوين اجرا خواهد شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، برنامه‌هاي هفته جهاني پول به عنوان رويداد بين‌المللي هر ساله به مدت يک هفته در ماه مارس با هدف توانمندسازي نسل آينده فعالان بازارهاي مالي دنيا بعنوان شهروندان فعال اقتصادي برگزار مي‌شود. همزمان با اين ايام، برنامه‌هاي متنوعي از 15 تا 20 اسفند با شعار جهاني "مشارکت کنيد؛ هوشمندانه پس انداز کنيد" در شعب منتخب اين بانک در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

اسامي شعب کشيک بانک سينا در ايام تعطيل نوروز 95 اعلام شد

فهرست شعب کشيک بانک سينا در ايام نوروز 95 اعلام شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک سينا تعداد 70 شعبه کشيک اين بانک در روز 29 اسفند سال جاري و همچنين ايام تعطيل نوروز (روزهاي دوم، سوم و چهارم فروردين ماه 1395) نسبت به ارائه خدمات بانکي به هموطنان اقدام مي نمايند. بر اساس اين گزارش، شعب مذکور از ساعت9:00 تا 12 روزهاي دوم تا چهارم فروردين ماه 95 فعال بوده و نسبت به انجام عمليات دريافت و پرداخت بانکي مراجعين اقدام خواهند نمود.

تشکيل کارگروه IFRS در بانک تجارت

رئيس هيات مديره بانک تجارت برنامه‌هاي اين بانک براي تشکيل کارگروه تهيه و تدوين استانداردهاي بين المللي گزارشگري مالي (IFRS ) را تشريح کرد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك تجارت ،فهيم هاشمي رئيس هيات مديره بانک تجارت اظهار داشت: اجراي توافق هسته‌اي اين فرصت را ايجاد کرده تا بانک تجارت نيز همچون ساير بانکها بتواند دوباره با سيستم بانکداري بين‌المللي ارتباط برقرار کند، اما بايد توجه داشته باشيم در طول سال‌هايي که ارتباط شبکه بانکي کشور با سيستم مالي بين المللي قطع بوده، به لحاظ تغييرات زيادي که در استانداردهاي مالي بين المللي به وجود آمده فاصله گرفتن بانکداري کشورمان با شاخص هاي استاندارد بانکداري، نگراني هايي را ايجاد کرده است.

برپايي همايش روساي حراست بانک قوامين

دومين همايش سراسري رؤساي حراست بانك قوامين با حضور مديرعامل بانک ، معاونت عمليات ساحفا ناجا و روساي حراست مديريت شعب استان ها در موسسه فرهنگي - ورزشي پاس قوامين برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ، دكتر غلامحسن تقي نتاج مديرعامل بانك قوامين طي سخناني در اين همايش با تشريح 5 متغير حوزه كنترلي شامل متغير محيط كنترلي، متغير ارزيابي ريسك يا احتمال خطر، متغير اقدامات كنترلي يا اكشن‌ها، متغير اطلاعات و ارتباطات و متغير پايش و مراقبت گفت: ارزيابي ريسك و شناسايي آسيب‌پذيري‌ها و تهديدات بانك بسيار مهم است.

مديرعامل بانک صنعت و معدن:

امکان گشايش ال سي با سوئيفت فراهم است

مديرعامل بانک صنعت و معدن گفت: ما ال سي باز کرديم و عملياتي هم شده است. به گزارش ايلنا، علي‌اشرف افخمي در آخرين نشست هيأت نمايندگان اتاق بازرگاني تهران در سال 94 در پاسخ به انتقاد برخي که گفته مي‌شود باز شدن ال سي و سوئيفت پس از برجام، نمادين بوده و در عمل اتفاقي نيفتاده است، اظهار داشت: ما در روز اول اجرايي شدن برجام بدون سوئيفت 14 ال سي باز کرديم و حدود سه هفته طول کشيد تا سوئيفت برقرار شود.


 تريبون 

 آزادسازي قيمت خودرو در 10 سال آينده

وزير صنعت از تدوين برنامه راهبردي صنعت خودرو خبر داد و گفت: براساس اين برنامه راهبردي، قيمت خودرو ظرف 10 سال بايد آزاد شود.به گزارش مهر، محمدرضا نعمت زاده در همايش بين المللي صنعت خودرو در تهران با اشاره به تدوين برنامه راهبردي وزارت صنعت معدن و تجارت، گفت: براساس برنامه راهبردي اين وزارتخانه، توليد خودرو بايد به 3 ميليون دستگاه در سال برسد که از اين ميزان يک سوم آن بايد به بازارهاي صادراتي ارائه شود، ضمن اينکه 120 هزار دستگاه خودروي تجاري و سنگين بايد در کشور توليد شود.

وزير صنعت معدن و تجارت افزود: برنامه راهبردي وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 92 تدوين شده که براساس آن، با مشارکت خودروسازان و قطعه سازان برنامه راهبردي صنعت خودرو نهايي شده است که براساس آن، ظرف دو سال سپري شده از اجرا، توانستيم تا حدودي به اهداف خود دست يابيم.

وي تصريح کرد: براساس اين برنامه بايد پس از ده سال قيمت خودرو آزادسازي شود و صنعت خودروسازي ايران رتبه اول منطقه، پنجم آسيا و يازدهم دنيا را به خود اختصاص دهد.

رئيس کل بانک مرکزي:

افزايش سقف وام مسکن در حال بررسي و بازنگري است

رئيس کل بانک مرکزي از بازنگري سياست‌هاي اين بانک در حوزه مسکن و همچنين طرح افزايش سقف تسهيلات اين بخش خبر داد.به گزارش ايسنا، اخيرا مباحثي مبني بر احتمال افزايش سقف وام مسکن تا 100 ميليون تومان مطرح شده است. رئيس کل بانک مرکزي در اين باره گفت که سياست‌هاي بانکي در حوزه مسکن در حال بازنگري است.

سيف که در حاشيه همايش سياست‌هاي پولي و چالش‌هاي بانکداري سخن مي‌گفت، اين را هم گفت که تغيير در سياست‌هاي مسکني و همچنين سقف وام مسکن در شورا مطرح و در حال بررسي و بازنگري است.

وي همچنين درباره‌ اين‌که آيا بانک مرکزي سياست‌هاي جديدي براي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري بانک‌ها اعمال کرده است نيز يادآور شد: بله اقداماتي در حال انجام است.اظهارات رئيس کل بانک مرکزي در حالي مطرح مي‌شود که با اجراي سياست‌هاي جديد بانک مرکزي در رابطه با کاهش نرخ سود بانکي در حوزه سپرده به 18 و تسهيلات به 22 درصد مراجعه به بانک‌ها حاکي از آن بود که عمده آنها ديگر حسابي در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مربوط به خودشان که پيش‌تر با سود بيش از 22 درصد نيز براي مشتريان باز مي‌شد، افتتاح نخواهد کرد.سيف همچنين در اين همايش به آرام شدن بازار ارز و کاهش دامنه نوسان قيمتي آن اشاره داشت و گفت: متاسفانه در گذشته به‌طور غيرمنطقي تلاش مي‌شد تا نرخ ثابت و پايين نگه داشته شده و از اين طريق بازار را آرام نگه دارند حتي در سال 1390 و 1391 ميزان زيادي ارز به بازار تزريق شد، اما نتوانست پاسخگو باشد.

وي ادامه داد: اگر در همان دوران مي‌پذيرفتيم که نرخ واقعي ارز، نرخي ديگر است و نبايد بر 1200 تومان اصرار داشته باشيم آنگاه ديگر در ادامه با شوک‌هايي که اتفاق افتاد مواجه نمي‌شديم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي