جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5227

مصوبه هيئت وزيران باطل شد
افزايش جرايم رانندگي ممنوع

رئيس کميسيون سلامت، محيط زيست و خدمات شهري شوراي شهر تهران:
انتقاد حافظي از استفاده از سموم ارزان قيمت خارجي


افزايش ناوگان تاکسيراني منطقه 7 در روزهاي پاياني سال


وقايع


خبرها


ضرب المثل ها


يادداشت


 مصوبه هيئت وزيران باطل شد
 افزايش جرايم رانندگي ممنوع 

 
مديرکل حوزه رياست ديوان عدالت اداري گفت: بر اساس نظر هيئت عمومي ديوان عدالت اداري مصوبه هيئت وزيران درباره افزايش نرخ جرايم رانندگي به ميزان بيش از نرخ تورم باطل شد.علي اکبر بختياري در گفتگو با مهر گفت: شکايتي بر مصوبه هيئت وزيران در مورد افزايش نرخ جرائم رانندگي به ديوان عدالت اداري ارجاع شد که امروز در هيئت عمومي ديوان مورد رسيدگي قرار گرفت.وي افزود: از آنجايي که مقررات قانوني موضوع ماده 22 قانون رسيدگي به تخلفات رانندگي رعايت نشده بود، هيئت عمومي اين مصوبه را ابطال کرد.

به گزارش مهر، هيئت دولت در جلسه ششم دي سال جاري به پيشنهاد وزارتخانه‌هاي دادگستري، کشور و راه و شهرسازي و نيز نيروي انتظامي و به استناد مواد 21 و 22 قانون رسيدگي به تخلفات رانندگي بخشي از کدهاي جرائم رانندگي را اصلاح و 1 دي ابلاغ کرد تا پس از طي مراحل قانوني اجرايي شود.


 رئيس کميسيون سلامت، محيط زيست و خدمات شهري شوراي شهر تهران:
 انتقاد حافظي از استفاده از سموم ارزان قيمت خارجي 

 
رئيس کميسيون سلامت، محيط زيست و خدمات شهري شوراي شهر تهران با اشاره به اينکه از سال 85 مناقصه براي واردات ارازنترين سموم با کيفيت پايين برگزار مي شود، گفت: 85 درصد سموم موجود در کشور از چين و 15 درصد آن از کشور هند است. متاسفانه کيفيت اين سموم پايين است و انتظار داريم که وزارت جهاد کشاورزي کيفيت را فداي قيمت نکند.

به گزارش فارس، رحمت اله حافظي در جلسه علني شوراي شهر تهران پس از ارائه گزارش توسط وزير جهاد کشاوزي، با اشاره به گزارش پايش مواد غذايي در تابستان 1393 در يکي از آزمايشگاه هاي صاحب صلاحيت، اظهار کرد: طبق اين گزارش سموم و آلاينده هاي سه گانه در سبزيجات و ميوه جات مشاهده مي شود. در اين مطالعه هزار و 120 نمونه براي پايش انتخاب شد که از اين تعداد 540 نمونه براي سموم و 580 نمونه براي آلاينده هاي سه گانه (نيترات، کادميم وسرب) بودند. خروجي اين پايش نشان داد که 43.2 درصد از انواع سبزيجات داراي آلودگي بالاتر از حد مجاز با سموم هستند.

وي ادامه داد: بر اساس اين گزارش 61.7 درصد خيارهاي گل خانه اي، 38.3 درصد خيار غير گلخانه اي ، 33 درصد پياز ، 22 درصد هندوانه، 15 درصد گوجه فرنگي و 13.3 درصد خربزه داراي آلودگي بالاتر از حد مجاز است. در مجموع حدود 24 درصد نمونه ها آلوده و 76 درصد محصولات پايش شده مجاز و فاقد آلودگي هستند.

رئيس کميسيون سلامت، محيط زيست و خدمات شهري شوراي شهر تهران با اشاره به اينکه وزارت کشاورزي وارد کننده و توزيع کننده انواع سموم کشاورزي است، تاکيد کرد: بر اساس اطلاعات موجود، از سال 85 مناقصه براي واردات ارزانترين سموم با کيفيت پايين برگزار مي شود همچنين 85 درصد سموم موجود در کشور از چين و 15 درصد آن از کشور هند است. متاسفانه کيفيت اين سموم پايين است و انتظار داريم که وزارت کشاورزي کيفيت را فداي قيمت نکند و نظارت خود را در اين بخش بيشتر کند.

وي با اشاره به اينکه نظارت کافي براي ميزان مصرف سموم توسط کشاوران کافي وجود ندارد، ادامه داد: بايد 500 کيلوگرم در هر هکتار سموم مصرف شود اما شاهد هستيم که در هر هکتار تا هزار و 500 کيلوگرم سموم مصرف مي شود از اين رو انتظار داريم مديريت در اين بخش اعمال شود.

حافظي با بيان اينکه استفاده از سم "د.د.ت" سالهاست که منسوخ شده است، گفت: هم اکنون گاهي در برخي محصولات مانند تخم مرغ آلودگي هايي از سم "د.د.ت" وجود دارد انباري متعلق به يک شرکت در قزوين شناسايي شده است که در آن 5 هزار تن سم "د.د.ت" انبار شده است اين مساله بايد پيگيري شود که کاربري اين سم چيست و چگونه از سم "د.د.ت" استفاده مي شود.

وي درباره آلودگي محصولات کشاورزي به کودهاي شيميايي نيز اعلام کرد: متاسفانه کودهاي شيميايي، استانداد لازم را ندارد. انتظار داريم وزارت جهاد کشاورزي از سازمان استاندارد، استانداردسازي کودهاي شيميايي را مطالبه کند .

رئيس کميسيون سلامت، محيط زيست و خدمات شهري شوراي شهر تهران، با اشاره به اينکه بايد براي مصرف کودهاي شيميايي نياز سنجي خاک انجام شود که متاسفانه انجام نمي شود، افزود: متاسفانه کشاورزان به روش سنتي و بيش از حد مجاز کودها را استفاده مي کنند.

وي درباره خوراک طيور نيز اظهار کرد: اکسيد روي به عنوان يکي از مکمل هاي غذايي براي خوراک طيور است که به دليل بالا بودن نسبي قيمت آن از ماده اي به نام "سرباره" که از ضايعات شمش اکسيد روي است، استفاده مي شود. ميزان سرب " سرباره" 500 تا 600 ppm است از اين رو شاهد هستيم که بعضا مرغ هاي توزيع شده داراي سرب بالايي هستند.

رئيس کميسيون سلامت، محيط زيست و خدمات شهر شوراي شهر تهران، از حذف شدن فرايند آناليز و نظارت وزارت جهاد کشاورزي بر توليدات کودهاي شيميايي در چهار سال گذشته انتقاد کرد و گفت: در اين فرايند ميزان پتاسيم، روي، کادميم و سرب کودهاي شيميايي کنترل مي شد که در حال حاضر اين اقدام انجام نمي شود. انتظار داريم نظارت بيشتري از سوي وزارت کشاوزي صورت گيرد.

حافظي همچنين اعلام کرد: 25 درصد از مزارع جنوب شهر تهران توسط فاضلاب آبياري مي شود و نياز به مداخلات وزارت جهاد کشاورزي وجود دارد.حافظي همچنين پيشنهاد کرد: نظام بارکدگذاري محصولات کشاورزي بر اساس برنامه ريزي صورت گرفته پيگيري و محقق شود تا در پايان سال 95 مشخص شود که محصول آلوده متعلق به کدام استان و مرزعه است تا پس از مداخلات لازم نسبت به ارتقا و سلامت اين محصولات اقدام شود.


 افزايش ناوگان تاکسيراني منطقه 7 در روزهاي پاياني سال 

 معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري منطقه 7 از افزايش ناوگان تاکسيراني در اين منطقه به منظور کاهش بار ترافيکي در روزهاي پاياني سال و جلوگيري از ازدحام مسافر خبر داد.به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 7، اميرحسين حيدرنيا با اعلام اين مطلب افزود: با توجه به تردد بالاي مسافر به خيابانهاي مرکزي پايتخت، همزمان با راه اندازي نمايشگاه بهاره در اسفند براي کاهش ترافيک در اين محدوده بر تعداد ناوگان تاکسيراني در اين منطقه افزوده مي شود.

وي تصريح کرد: تعداد 8 دستگاه ون در زمانبندي هاي مشخص از ساعت 16 تا 22 که زمان اوج ازدحام مسافر است به پايانه سيدخندان و 7 دستگاه ون در پايانه روشندلان براي مسيرهاي پاسداران و تجريش اضافه خواهد شد.

معاون شهردار منطقه 7 يادآور شد: با توجه به واقع شدن مراکز خريد اصلي در اين منطقه، تاکسي‌هاي ويژه در اين مراکز براي سرويس دهي به شهروندان مستقر شده اند.وي با اشاره به تاکسي خطي، گردشي و تلفني منطقه، خاطرنشان کرد: پيش بيني مي شود تعداد مسافران تاکسي‌ها در اسفند ماه به ويژه در روزهاي پاياني سال افزايش يابد بنابراين معاونت حمل و نقل و ترافيک منطقه در نظر دارد تا با تمام ظرفيت به شهروندان در اين ايام خدمات رساني کند.

معاون حمل و نقل و ترافيک منطقه 7 با اشاره به ساماندهي تاکسي هاي منطقه در طرح استقبال از بهار تصريح کرد: تاکسي‌هاي منطقه از نظر نظافت و پاکيزگي و همچنين وضعيت ظاهري نظارت مي شوند تا همزمان با شروع بهار تاکسي‌هاي منطقه نيز چهره اي نو به خود بگيرد.وي با تاکيد بر اينکه در روزهاي پاياني سال با افزايش مسافر مواجه خواهيم شد و بايد با برنامه ريزي دقيق در راستاي خدمات رساني به شهروندان گام برداريم، يادآور شد: به تمام تاکسي‌ها ابلاغ شده که از نظر ظاهري و فني بايد در آمادگي کامل باشند.


 وقايع 

 انهدام شش کارگاه توليد مشروبات الکلي در کرمان

بازپرس شعبه 15 دادسراي عمومي و انقلاب کرمان گفت: شش کارگاه توليد مشروبات الکلي دست ساز طي ماه گذشته در کرمان کشف و 10 متهم نيز در اين رابطه بازداشت شدند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل دادگستري استان کرمان عليرضا ميرزاپور افزود: شش کارگاه توليد مشروبات الکلي دست ساز و وسايل مروبط به آن در پي اخبار واصله و با تلاش ماموران تحت امر دادسراي مرکز استان کرمان بخصوص پليس اطلاعات، در اين شهر کشف و منهدم شد.

وي تصريح کرد: بيش از هفت هزار ليتر مشروب الکلي دست ساز و مخمر در اين رابطه کشف و 10متهم نيز با صدور قرار، بازداشت و روانه زندان شدند. بازپرس شعبه 15 دادسراي عمومي و انقلاب کرمان ادامه داد: پرونده اين مجرمان پس از صدور کيفر خواست به محاکم ارسال شده است. وي گفت: مجازات حبس، شلاق و پرداخت جزاي نقدي به ميزان پنج برابر ارزش تجاري و در برخي موارد مصادره اموال در انتظار مجرمان جرايم مرتبط با مشروبات الکلي است.

رئيس اتحاديه طلا و جواهر :

سارقان، طلا فروش را با کلاشينکف به رگبار بستند

رئيس اتحاديه طلا و جواهر گفت: چهار مسلح به اسلحه کلاشينکف پس از به رگبار بستن مغازه طلا فروشي در محله ستارخان و قتل مرد طلا فروشي با سرقت 4.5 کيلوگرم طلا از محل متواري شدند. به گزارش برنا، محمد کشتي آراي، رئيس اتحاديه طلا و جواهر در گفت و گو با خبرنگار ميزان گفت: ساعت 17 عصر ديروز چهار سارق مسلح پس از توقف مقابل طلافروشي ساسان در خيابان دريان نو ستارخان با اسلحه کلاشينکوف مغازه طلافروشي را به رگبار بستند و پس از شکسته شدن ويترين مغازه و مجروح کردن صاحب طلافروشي موفق شدند4.5کيلوگرم طلا را سرقت کنند.

وي ادامه داد: در اين حادثه دو کارگر طلافروشي در مغازه حضور داشتند که خوشبختانه آنها حادثه اي نديدند. به گفته رئيس اتحاديه طلا و جواهر پس از انتقال مرد طلافروش به بيمارستان به علت شدت جراحات جان خود را از دست داد.

اين در حالي است که سارقان پس از سرقت طلاها با تهديد اهالي محل با استفاده از دو دستگاه موتورسيکلت متواري شدند.

ازکرايه منزل افراد ناشناس خودداري کنيد

معاون مبارزه با سرقت پليس آگاهي نيروي انتظامي در توصيه به شهروندان، هنگام مسافرت نوروزي و در طول مسير، گفت: از کرايه منزل افراد ناشناس که به صورت موقتي منازل خود را اجاره مي دهند، خودداري کنيد.

سرهنگ رضا موذن در گفت و گو با ايرنا افزود: در صورتي که با برپايي چادر، قصد اقامت در فضاي باز داريد، حتما توصيه هاي پليس در اين زمينه را جدي بگيريد و از برپايي چادر به صورت انفرادي و در اماکن خلوت خودداري کنيد.

موذن اضافه کرد: همچنين در صورت امکان از تخليه کامل و ترک چادر خودداري کرده و از قرار دادن اشياء قيمتي و با ارزش که امکان برش چادر و سرقت دارد به هنگام شب و در پشت ديواره چادرها اجتناب کنيد.

معاون مبارزه با سرقت پليس آگاهي نيروي انتظامي افزود: در صورت امکان، چادر مسافرتي خود را نزديک خودرو برپا کنيد.


 خبرها 

 افزايش اعزام نوروزي عتبات

رئيس سازمان حج و زيارت، از افزايش 100 درصدي تعداد زائران نوروزي به عتبات عاليات خبر داد و گفت: 60 درصد اعزام هاي نوروزي هوايي انجام مي شود.سعيد اوحدي در گفتگو با مهر درمورد اعزام هاي نوروزي افزود: براي اعزام هاي نوروزي به عتبات عاليات عراق 100 درصد تعداد زائران افزايش يافته که اين اقدام مهمي بوده که توسط سازمان حج رخ داده است.

وي اظهار داشت: براي اعزام هاي نوروزي از چند ماه قبل برنامه ريزي هاي لازم براي تامين اقامت، غذا، امنيت، حمل و نقل و... صورت گرفته و بدين منظور چندين بار به عراق سفر کرده و با مسئولان حج آنان ديدار و مذاکره کرده ايم.

رئيس سازمان حج از افزايش120 درصدي اعزام هوايي زائران به عتبات خبر داد و تاکيد کرد: در عتبات نوروزي 60 درصد سفر هوايي انجام مي شود که در مقايسه با نوروز سال گذشته رشد 120 درصدي داشته است.اوحدي گفت: حدود180 هزار نفر براي عتبات در نوروز ثبت نام کرده بودند که120 هزار نفر آنها اعزام خواهند شد.

وي در مورد افزايش قيمت سفر عتبات نوروزي نيز گفت: در ايام نوروز با توجه به تنوع بسته سفر و اعزام به سامرا، با افزايش قيمت محسوسي مواجه نيستيم.به گفته رئيس سازمان حج و زيارت، مديريت لازم انجام شده تا زائران براي اعزام به عتبات در ايام نوروز با مشکلي مواجه نشوند.

فرماندهي انتظامي شهرستان اصفهان اعلام کرد:

استقرار بانوان کارآگاه در اتوبوس‌هاي شهري

فرماندهي انتظامي شهرستان اصفهان، 10 گروه بانوي کارآگاه را در اتوبوس هاي شهري مستقر کرد. به گزارش برنا، معاون سازمان اتوبوس‌راني شهرداري اصفهان گفت: با افزايش کيف‌قاپي در بخش بانوان اتوبوس‌هاي شهري، 10 اکيپ بانوي کارآگاه در اتوبوس شهري استقرار يافته‌اند.

محمد کاظمي‌طبا افزود: اين گروه ها در سامانه BRT و خطوط شلوغ و پرحجم اتوبوس شهري استقرار يافته و چند کيف قاپ را هم دستگير کرده‌اند.وي بابيان اينکه تا زماني که اين معضل حل نشود، استقرار ماموران پليس ادامه دارد گفت: همشهريان درصورت مشاهده کيف قاپي در اتوبوس راننده را باخبر کنند تا راننده با 110 تماس بگيرد.

کاظمي‌طبا با اشاره به برنامه‌هاي ديگر اتوبوس‌راني اصفهان با توجه به ازدياد مسافران در شب عيد افزود: در اجراي طرح نوروز از ابتداي اسفند ساعت کاري خطوط يک ساعت افزايش يافته و تا ساعت 22:30 دقيقه خدمات‌رساني کرده و در مراکز خريد مانند ميدان انقلاب، ميدان امام(ره) و ميدان امام علي(ع) اتوبوس‌هاي شهري تا ساعت 24 مسافران را جابجا مي کنند.


 ضرب المثل ها 

 چراغ كسي تا سحر نمي سوزد!

چراغ بي زندگاني بي ثمر سوخت

گهي در امن و گهي در خطر سوخت

مخند اي بي خبر بر شام تارم

چراغ كس نديدم تا سحر سوخت!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 يادداشت 

 با كساني كه تحقير مي كنند چگونه برخوردي داشته باشيم ؟

الهام فراهاني

احتمالا براي اكثر افراد در زمان هاي مختلفي يك بار يا چند مرتبه با افرادي كه به طور تهاجمي قصد تحقير كردن و توهين كردن به شما را داشته اند روبه رو شده ايد و گاهي اوقات بسيار آزار دهنده است .

افرادي كه در طول زندگي خود از بچگي مورد تحقير ديگران يا خانواده خود قرار گرفته اند اين حس در آنها تقويت مي شود كه بزرگ شدند انتفقام اين تحقير و بي احترامي را بگيرند و ناخواسته در شخصيت آنها عجين شده و با پا گذاشتن در رده بزرگسالي اين رفتار كه دوست دارند ديگران را تحقير كنند رفته رفته در آنها تقويت شده و در هر زمان و موقعيتي طرف مقابل خود را تحقير كرده تا انتقام كودكي يا زمان هايي كه مورد بي احترامي و تحقير قرار گرفته است را بگيرد

متاسفانه اينگونه افراد با رفتار خود مي تواننند بسيار مشكل ساز براي جامعه و اطرافيان خود باشد كساني كه اين مشكل را دارند براي اينكه خشم و نفرت خود را خالي كنند با تحقير كردن و خرد كردن افراد سعي دربه ارامش رسيدن خود و قدرتمند نشان دادن خود هستند و مي خواهند خود را ثابت و كاردان معرفي كنند .

بهترين برخورد با اينگونه افراد اين است كه در ظاهر حرف آنها را تاييد كنيد و بگوويد شما درست مي گوييد اگر از انها انتقاد كنيد و مخالفت خود را نشان دهيد اوضاع بدتر خواهد شد و يكي ديگر از بهترين رفتارها كناره گيري كردناز اين افراد چون آنها در خود مشكلي نمي بينند و مقصر را طرف مقابل خود مي دانند پس بهتر است با اينگونه افراد حد خود را نگه داشته تا ضربه اي نخوريد .


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي