جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5230


دستمزد سال 95 کارگران سه‌شنبه نهايي مي‌شود


زمان توزيع سبد کالا


قيمت انواع سکه و ارز


خبــر


نهادهاي مالي


تريبون


 دستمزد سال 95 کارگران سه‌شنبه نهايي مي‌شود 

 
وزارت کار سه‌شنبه هفته جاري بدون حضور برخي نمايندگان و مشاوران اصلي کارگري، ميزان افزايش‌هاي جديد در بسته حقوق و دستمزد سال آينده مشمولان قانون کار را اعلام خواهد کرد.به گزارش مهر،اين اقدام در حالي صورت گرفته که کميته تعيين دستمزد در ماه‌هاي گذشته بنا به خواسته وزارت کار اقدام به بررسي اوضاع معيشت خانوارهاي کارگري کرده بودند. اين کميته در جمع بندي نشست‌ها و جلسات خود، هزينه معيشت خانوار 4 نفره در سال‌جاري را بالغ بر 3 ميليون و 75 هزار تومان اعلام کرده بود.

قرار بود محاسبات و تصميمات اين کميته، مبناي تعيين حقوق و دستمزد سال آينده مشمولان قانون کار باشد. بررسي‌ها نشان مي دهد وزارت کار در اين هفته سرنوشت ساز برخي مشاورين اصلي کارگران مانند فرامرز توفيقي، خدائي، چمني، نيازي و سيارمه را از حضور در اين جلسه منع کرده است. نماينده کارگران در شوراي عالي کار از حذف بخشي از کارگران در جلسات تعيين بسته مزد سال 95 مشمولان قانون کار انتقاد کرد.

فرامرز توفيقي درباره احتمال تصميم گيري شوراي عالي کار براي بسته حقوق و دستمزد سال آينده مشمولان قانون کار بدون حضور نمايندگان کارگري و حواشي به وجود آمده در اين زمينه گفت: اين تئوري از سال پيش و بعد از موفقيت تيم مذاکره کننده کارگري براي افزايش دستمزد بيش از نرخ تورم کليد خورد.

مشاور عالي مجمع نمايندگان کارگران ايران اظهارداشت: در آن زمان معلوم بود کارفرمايان اعم از دولتي ها و خصوصي ها از اينکه ميانگين دريافتي کارگران افزايش يافته دلخورند و علاوه بر آن از اينکه بعد از ساليان سال که از فرمولي تلفيقي براي ساير سطوح استفاده مي کردند و سعي در عقب نگاه داشتن مزدي ساير سطوح به واسطه کاهش ميانگين پرداختي کارفرمايان داشتند و اين بار مجبور شدند که تمامي سطوح را يکسان ببينند در آخرين لحظات رفتار حذفي را پيشه ساختند که با مقاومت نمايندگان اصلي کارگران مواجه شده و نپذيرفتند بدون حضور مشاورين (اعم از شورائي، مجمع و انجمن صنفي) نسبت به ادامه جلسه همراهي نمايند.

توفيقي خاطرنشان کرد: زمزمه هايي در سال قبل نيز مبني بر حضور فقط اعضاي اصلي شنيده مي شد ولي با مقاومت اعضاي اصلي روبرو شدند تا اينکه امسال با تشکيل اولين جلسات معلوم بود مقرر گشته تا روال جديدي برقرار گردد روالي که بارها از سوي وزارت کار شنيده مي شد که به دليل افزايش دستمزد سال قبل وزارت کار از سوي ساير وزارتخانه ها تحت فشار قرار گرفته و امسال بايد تمهيداتي مي انديشيدند.

وي ادامه داد: برگزاري جلسات کميته دستمزد و جدي گرفتنش از سوي نمايندگان کارگران اميدي در دل کارگران روشن کرده بود اما با ادامه کار کميته و عدم همکاري مناسب کارفرمايان و زمزمه آنها مبني بر اينکه قرار نيست از اين جلسات چيزي بيرون بيايد و عدم اعلام موضع رسمي وزارت کار در زمينه سبد معيشت و اکتفا کردن تنها اينکه ما محاسبه کرده ايم و داريم و هيچگاه عليرغم درخواست رئيس گروه کارگري مبني بر اعلام، اين محاسبات را ارائه نکردند معلوم بود ميلي از سوي دو ضلع ديگر براي عملي نمودن اين درخواست حقه کارگران وجود ندارد.

اين مقام مسئول کارگري تاکيد کرد: تا اينکه در جلسه آخر موضع هر دو ضلع تغيير يافت و معلوم بود براي رسيدن به هدف خود راه ورود به جلسه شوراي عالي کار را براي مشاورين (هر سه تشکل) و اعضاء کميته دستمزد را خواهند بست تا بتوانند مطامع کارفرمايان را اجابت کنند. حال وزارت کار با رد اصل آزادي تشکلات و استقلال آنها، خود براي تشکلات تعيين تکليف نموده اند.


 زمان توزيع سبد کالا 

 وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: اين هفته 11 ميليون سبد کالا ميان افراد واجد شرايط و تحت پوشش توزيع خواهد شد.

به گزارش آفرينش به نقل از شبكه خبر ،علي ربيعي در حاشيه نشست بررسي مسئوليت پذيري اجتماعي افزود: با دستور رئيس جمهور حقوق بازنشستگان صندوق هاي کشوري نيز ترميم خواهد شد.

وي گفت: حدود يک ماه است که رئيس جمهور دستور ترميم حقوق بازنشستگاني که در سطوح پايين قرار دارند، داده است و اکنون در حال بررسي هستيم تا صندوق ها بتوانند آن را پياده سازي کنند.ربيعي ابراز اميدواري کرد که اين بررسي ها تا پايان اسفند ماه به نتيجه برسد.


 قيمت انواع سکه و ارز  

 نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار طرح جديد شنبه در بازار يک ميليون و 13 هزارتومان، طرح قديم يک ميليون و 10 هزار تومان، نيم سکه 524 هزار تومان، ربع سکه 280 هزار تومان و سکه گرمي 191 هزار تومان اعلام شد.به گزارش ايسنا ،همچنين نرخ هر گرم طلاي زرد 18 عيار در بازار داخلي 103 هزار و 140 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1260 دلار است.

در همين حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را براي فروش 3442 تومان، هر يورو را 3808 تومان، هر پوند را 4927 تومان، لير ترکيه 1207 تومان و درهم امارات را 947 تومان اعلام کردند.


 خبــر 

 احتمال کاهش نرخ سود تسهيلات مسکن 160ميليوني و افزايش دوره بازپرداخت

مديرکل دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازي با بيان اينکه با وام 160 ميليون توماني خريد مسکن 50 درصد هزينه خريد يک خانه با متوسط قيمت در تهران از طريق تسهيلات تامين مي شود، گفت: احتمال موافقت با کاهش نرخ سود تسهيلات مسکن و افزايش دوره بازپرداخت اقساط پيش از سال 95 وجود دارد.

علي چگني در گفت وگو با ايلنا با بيان اينکه سياست وزارت راه وشهرسازي از ابتداي دولت اين بوده که بتواند يک حمايت مالي براي بخش مسکن هم در حوزه توليد و عرضه و هم در حوزه خريد و تقاضا ايجاد کند، اظهار داشت: از اين رو با همکاري بانک مسکن و بانک مرکزي صندوق پس انداز يکم و بقيه صندوق ها شکل گرفت و صندوق هاي موجود تقويت شد.

وي افزود:در راستاي اجراي سياست هاي وزارت راه و شهرسازي در ابتدا وام 80 ميليون توماني و در گام بعد وام 160 ميليون توماني به تصويب شوراي پول و اعتبار رسيد.

چگني با بيان اينکه به دنبال اين هستيم که بتوانيم 50 درصد هزينه خريد يک واحد مسکوني را به صورت تسهيلات به مردم ارائه دهيم، گفت: براي اينکه توان پذيري و امکان پذيري آن در جامعه شکل بگيرد چند ضرورت وجود دارد که يکي از اين ضرورت ها کاهش نرخ سود بانکي است و دوم اينکه دوره بازپرداخت ها افزايش يابد تا اقشار بيشتري بتوانند از اين تسهيلات استفاده کنند و قدرت خريد خانواده هاي بيشتري افزايش يابد.

مديرکل دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازي با بيان اينکه جلساتي هم با اعضاي هيات مديره بانک مسکن براي تعيين نرخ مناسب سود تسهيلات داشته ايم، افزود: با توجه به کاهش نرخ تورم و ادامه فرايند همين برنامه هاي دولت در سال آينده و ادامه روند کاهشي نرخ تورم، همچنين با توجه به کاهش نرخ سودهاي بانکي احتمال کاهش نرخ سودهاي تسهيلات خريد مسکن وجود دارد و برنامه بعدي وزارت راه و شهرسازي؛ برنامه ريزي براي افزايش طول مدت پرداخت اقساط است.

چگني ادامه داد: در بحث افزايش دوره بازپرداخت اقساط به صورت گام به گام اقدام خواهيم کرد و برنامه اين است که در گام اول طول دوره بازپرداخت را از 12 سال به 15 سال برسانيم. اگر اقتصاد کلان ثبات داشته باشد و پيش بيني پذير باشد، و از طرفي بتوانيم روند کاهش نرخ تورم را ادامه دهيم، رسيدن به اين دو برنامه يعني کاهش نرخ سود تسهيلات و افزايش دوره بازپرداخت دردسترس خواهد بود.


 نهادهاي مالي 

 ديدارمديرعامل بانک ملي با مقامات عالي بانک VTB درمسکو

مديرعامل بانک ملي با مقامات عالي بانک VTB درمسکو ديدار کرد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك ملي ،دکترهمتى با اشاره به اراده مقامات عالي سياسي دو کشور در توسعه همکاري هاي اقتصادي اظهار داشت: بانکهاي بزرگ دو کشور بايد فرصتي را که براي گسترش فعاليت هاي مشترک اقتصادي و بانکي فراهم آمده، غنيمت دانسته و در جهت تسهيل مراودات مالي و تجاري بين جمهوري اسلامي ايران و فدراسيون روسيه نهايت همکاري و تعامل خود را مصروف دارند.

افتتاح مدرسه اقتصادنوين در روستاي آلکلوي سقز

طي مراسمي مدرسه بانک اقتصادنوين در روستاي آلکلوي سقز مورد بهره برداري قرار گرفت. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، در مراسم افتتاح مدرسه اقتصادنوين در روستاي آلکلوي سقز، علاوه بر سرپرست منطقه يک استان‌هاي اين بانک نجفي افشار مسئول مشارکت‌هاي مردمي سازمان نوسازي مدارس کل کشور، سعيدي رئيس نوسازس مدارس استان کردستان و ماموستا عبدالرحمان حسين‌زاده امام جمعه سقز حضور داشتند.

نرخ جديد سود سپرده هاي سرمايه گذاري مدت دار بانک رفاه اعلام شد

بانک رفاه نرخ هاي سود علي الحساب حساب هاي سپرده سرمايه گذاري مدت دار خود را از يکم اسفندماه سالجاري اعلام کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه کارگران، نرخ سود علي الحساب سپرده سرمايه گذاري کوتاه مدت عادي 10 درصد، سپرده سرمايه گذاري کوتاه مدت ويژه سه ماهه 17 درصد، سپرده سرمايه گذاري کوتاه مدت ويژه شش ماهه 5/17 درصد، سپرده سرمايه گذاري کوتاه مدت ويژه نه ماهه 8/17 درصدو سپرده سرمايه گذاري بلند مدت يکساله 18 درصد است.

پرونده بانک ملت در انگليس، حقانيت بانک‌هاي ايراني را ثابت کرد

دولت انگليس از سال 2009 ميلادي بانک ملت را با ادعاي دخالت در تراکنش‌هاي مالي مرتبط با برنامه هسته‌اي ايران تحريم کرده بود.

علي ديواندري رييس پژوهشکده پولي و بانکي در گفتگو با ايلنا در مورد اقدامات صورت گرفته براي برداشتن تحريم‌هاي بانک ملت اظهار داشت: در آن زمان تيمي براي اقدامات حقوقي بانک ملت تشکيل شد و شايد ما جزء اولين بانکهايي بوديم که با قدرت مسائل حقوقي بانک ملت را پيگيري کرديم زيرا اعتقاد داشتيم که اين تحريم ها سياسي است.


 تريبون 

 فروش قسطي آجيل با چك کارمندي و كارگري

رئيس اتحاديه آجيل و خشکبار کشور با اشاره به رکود سنگين حاکم بر فروش آجيل و خشکبار گفت: برخي از واحدهاي صنفي براي خروج از اين رکود اقدام به فروش آجيل و خشکبار به صورت قسطي به کارمندان،کارگران و افراد مورد اعتماد با چک کرده اند.عليرضا ارزاني ممقاني در گفتگو با تسنيم در ارتباط با وضعيت عرضه و تامين آجيل شب عيد اظهار کرد: در اين ايام مشکلي براي تامين و عرضه انواع آجيل وجود ندارد و با توجه به رکودي که بر اين صنف حاکم بوده و کاهش تقاضا ايجاد شده است افزايش قيمتي براي ايام پاياني سال نخواهيم داشت.

وي افزود: بر خلاف سال گذشته که قيمت دو محصول تخمه ژاپني و فندوق بالا بود، نرخ اين محصولات در سال جاري کاهش 100 درصدي را تجربه کرده اما با اين وجود تقاضا به شدت افت کرده است.

رييس اتحاديه آجيل و خشکبار کشورادامه داد: پيش بيني مي‌شود که در ايام پاياني سال جاري فروش آجيل فروشان در مقايسه با سال قبل 50 درصد افت داشته باشد به همين دليل برخي از افراد براي اينکه محصول خود را حتما به فروش برسانند اقدام به کاهش قيمت به کمتر از نرخ واقعي و در مواقعي کمتر از قيمت خريد کرده اند.

وي با بيان اينکه آجيل به کالايي لوکس تبديل شده است تصريح کرد: به نظر مي رسد که قدرت خريد مردم در سال جاري کاهش يافته است به همين منظور براساس اولويت بندي که براي خود دارند، آجيل را از اين چرخه خارج کرده‌اند.

ارزاني ممقاني گفت: اخيرا مشاهده شده است که برخي از فروشندگان به مشتري‌هاي آشنا، کارمندان و کارگران آجيل را به صورت قسطي مي فروشند و از آنها چک دريافت مي‌کنند.ارزاني درباره نرخ انواع خشکبار گفت : هرکيلوگرم تخمه ژاپني 20 تا 25 هزار تومان، بادام زميني 13 تا 17 هزار تومان، تخمه کدو گوشتي 22 تا 28 هزار تومان، پسته اکبري45 تا 78 هزار تومان، پسته فندوقي 35 تا 45 هزار تومان و پسته احمد آقايي 38 تا 50 هزار تومان است.

وي افزود:هرکيلوگرم نخود چي 8 تا 14 هزا تومان، کشمش 13 تا 18 هزار تومان، انجير 25 تا 78 هزار تومان، بادام درختي 57 تا 75 هزار تومان و آجيل مخلوط نيز 15 تا 65 هزار تومان به فروش مي رسد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي