جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5234


دفترچه و كليد اوليه آزمون نيمه متمركز دكتري سال 1395 منتشر شد


معاون امور دانشجويان داخل کشور خواستار توجه بيش از پيش به ورزش در دانشگاه‌ها شد

وزير علوم خبر داد؛
تعيين تکليف 9هزار رشته محل دانشگاه آزاد


ميز خبر


يادداشت


خبر


انتصابات


 دفترچه و كليد اوليه آزمون نيمه متمركز دكتري سال 1395 منتشر شد 

 
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان سنجش آموزش کشور، اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور درخصوص انتشار دفترچه و كليد اوليه آزمون نيمه متمركز دكتري سال 1395 منتشر شد.

در اين اطلاعيه آمده است؛ ضمن آرزوي توفيق براي شركت كنندگان آزمون ورودي دكتري (نيمه متمركز) سال 1395 به اطلاع داوطلبان گرامي مي رساند سوالات و كليد اوليه آزمون مذكور از ساعت 20 روز سه شنبه 94/12/18 بر روي سايت سازمان سنجش آموزش كشور به نشانيwww.sanjhesh.org قرار گرفته است.

شركت كنندگان محترم، در صورت داشتن هرگونه نظر نسبت به كليد آزمون، مي توانند حداكثر تا روز دوشنبه 94/12/24 از طريق سايت اين سازمان اعلام نظر نمايند.


 معاون امور دانشجويان داخل کشور خواستار توجه بيش از پيش به ورزش در دانشگاه‌ها شد 

 به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت علوم، دكتر رياضي معاون امور دانشجويان داخل سازمان دانشجويي كشور خواستار توجه بيش از پيش و اهميت دادن به ورزش به عنوان يك امر مهم در زندگي با توجه به سبك جديد زندگي شد.

دكتر رياضي درچهل و هفتمين گردهمايي مديران تربيت بدني دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي كشور كه در دانشگاه قم برگزار شد اظهار داشت: توسعه كمي آموزش عالي و افزايش تعداد دانشجويان مسئولان را به اين نتيجه رسانده كه بدون مشاركت در سطوح مختلف انجام وظايف غيرممكن است.

وي در ادامه به برخي از اقدامات صورت گرفته به خصوص در پروژه هاي تربيت بدني اشاره كرد و گفت: با تلاش اداره كل امورفرهنگي و پيگيري سازمان امور دانشجويان در حد توان موفق شديم تا بخشي از پروژه‌هاي تربيت بدني را با تخصيص اعتبارت بهره برداري و زيرساخت‌ها را فراهم كنيم.

دكتر رياضي پيگيري روش هاي علمي از پايش سلامت هاي عمومي دانشجويان را مدنظر قرار داد و افزود: داشتن ارزيابي از وضعيت عمومي سلامت دانشجويان و اقدامات موثر در بهبود وضعيت دانشجويان از مواردي است كه با جديت دنبال مي شود. وي در خصوص سرانه ورزشي دانشگاه‌ها تصريح كرد: با جلساتي كه شكل گرفت سرانه وزشي را از شكل مبهم بودجه اي خارج و آن را سروسامان داديم كه اين يك اقدام مهم بود. معاون امور دانشجويان داخل سازمان امور دانشجويان عنوان كرد: همچنين پيگيري كرديم تا بودجه هاي ورزشي در دانشگاه‌ها به تربيت بدني‌ها در دانشگاه‌ها اختصاص داده شود.

وي خواستار توجه بيش از پيش و اهميت دادن به ورزش به عنوان يك امر مهم در زندگي با توجه به سبك جديد زندگي شد و بيان داشت: در حوزه تربيت بدني اگر موفق شويم ورزش را در زندگي دانشجويي ترويج دهيم بسيار موفق عمل كرده ايم.

دكتر رياضي با بيان اينكه ورزش به عنوان يك فعاليت روزمره نقش اساسي در زندگي دارد و اين امر در بين دانشجويان بايد تقويت شود، گفت: در سبك زندگي‌هاي جديد ورزش آن گونه كه بايد پيش بيني نشده است و ما درصدد هستيم كه اين اقدام در زندگي مردم به عنوان يك سبك گنجانده شود.


 وزير علوم خبر داد؛
 تعيين تکليف 9هزار رشته محل دانشگاه آزاد 

 وزير علوم از تعيين تکليف 9هزار رشته محل دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: وزارت علوم و دانشگاه آزاد تعامل خوبي با يکديگر دارند.به گزارش خبرنگار مهر، محمد فرهادي در نشست خبري با خبرنگاران در وزارت علوم گفت: طي يک سال گذشته بررسي و تعيين تکليف رشته محل هاي دانشگاه آزاد توسط وزارت علوم انجام شده است و 9 هزار رشته محل اين دانشگاه از سوي اين وزارتخانه تعيين تکليف شده اند.

وي افزود: وزارت علوم و دانشگاه آزاد در حوزه تصويب رشته هاي دانشگاهي تعامل خوبي با يکديگر دارند و دانشگاه آزاد پس از ارائه پيشنهادات خود در خصوص ايجاد رشته‌هاي جديد درخواست هاي اين دانشگاه در شوراي گسترش وزارت علوم بررسي مي شود.

وزير علوم خاطرنشان کرد: در زمينه هايي که دانشگاه آزاد با مشکل مواجه است نيز موضوعات در حال بررسي و تکميل است. به طور مثال اين دانشگاه به دنبال رفع مشکلات تعداد اعضاي هيئت علمي و فضاي آموزشي است.

بازنگري 322 رشته محل دانشگاهي طي يک سال گذشته

فرهادي با بيان اينکه برخي از رشته هاي دانشگاهي منسوخ شده اند و بايد رشته هاي جديد جايگزين آنها شود، خاطرنشان کرد: طي ارزيابي هاي صورت گرفته، حدود 600 رشته محل موجود در آموزش عالي نيازمند بازنگري بوده‌اند که طي يک سال گذشته 322 رشته محل 100 درصد بازنگري شده اند.

وي اضافه کرد: 270 رشته محل نيز تا حدود 70 درصد مورد بازنگري قرار گرفته اند که روند بازنگري اين رشته ها طي دو ماه آينده به اتمام مي رسد.

وزير علوم خاطرنشان کرد: با توجه به پايان يافتن بازنگري حدود 600 رشته محل موجود در آموزش عالي، از سال تحصيلي جديد، رشته محل هاي جديد در دانشگاه‌ها تدريس خواهند شد.

وزير علوم تاکيد کرد: در مجموع 2 هزار و 168 برنامه درسي در مقاطع مختلف در کشور وجود دارد که از اين تعداد حدود 600 برنامه درسي نيازمند بازنگري بوده اند چرا که عمر اين رشته ها بيش از 10 سال بوده است.

فرهادي تاکيد کرد: طي سال 94 در وزارت علوم 28 برنامه درسي جديد تدوين و تصويب شده است.

بازنگري آئين نامه استعدادهاي درخشان

وي تاکيد کرد: آئين نامه استعدادهاي درخشان طي سال 94 مورد بازنگري قرار گرفت تا زمينه شناسايي مناسب براي استعدادهاي درخشان در دانشگاه ها صورت گيرد و اين افراد بتوانند راحت تر در دانشگاه ها ادامه تحصيل دهند.

وزير علوم عنوان کرد: در برخي از رشته ها به خصوص رشته هاي علوم پايه با مشکل عدم استقبال مواجه هستيم که براي ايجاد اشتياق ميان متقاضيان ورود به دانشگاه براي اين رشته ها در حال برنامه ريزي هستيم.

فرهادي خاطرنشان کرد: در حال تدوين آئين نامه اي هستيم تا دانشجويان مقاطع کارشناسي رشته هاي علوم پايه بتوانند در مقاطع بعدي تحصيلي به راحتي ادامه تحصيل دهند.

وزير علوم اضافه کرد: طي يک سال گذشته در مراکز آموزش عالي دولتي تعداد 3 هزار و 700 مورد رشته مصوب شده است.

تقويت زيرساختهاي پژوهشي کشور

فرهادي با اشاره به برنامه وزارت علوم براي تقويت زيرساختهاي پژوهشي کشور گفت: شبکه آزمايشگاهي علمي کشور (شاعا) فعال شده است و تاکنون اطلاعات 1446 آزمايشگاه دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و اطلاعات 18 هزار و 240 تجهيزات آزمايشگاهي دانشگاهي و پژوهشگاهي در اين شبکه به ثبت رسيده است. وي خاطرنشان کرد: در حال حاضر 293 دانشگاه، پژوهشگاه، موسسه پژوهشي و پارک علم و فناوري عضو شبکه شاعا شده اند.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري در ادامه به تسهيلاتي که صندوق رفاه دانشجويان در سال جاري به دانشجويان ارائه داده است، گفت: امسال بالغ بر 37 ميليارد تومان به 282 هزار دانشجو پرداخت شده است.

افزايش اعتبارات صندوق رفاه دانشجويان

وي با بيان اينکه اعتبارات صندوق رفاه دانشجويان در سال جاري نسبت به سال گذشته 67 درصد رشد داشته است، افزود: در زمينه اشتغال دانشجويي نيز صندوق رفاه دانشجويان در سال جاري وام پراخت کرده است. مبلغ وام ازدواج دانشجويي 4 ميليارد تومان و مبلغ وام اشتغال براي دانشجويان فارغ التحصيل جوياي کار 100 ميليون تومان بوده است.

فرهادي يادآور شد: علاوه بر وام هاي مذکور، صندوق رفاه دانشجويان وام وديعه مسکن نيز پرداخت کرده است. همچنين وام بنياد مستضعفان به دانشجوياني که مشکلات مالي داشتند، پرداخت شد.

فرهادي در ادامه به ساماندهي پايان‌نامه‌هاي دانشجويي اشاره و اظهار کرد: پژوهشگاه ايران‌داک اقدامات ارزنده اي در اين زمينه داشته است، به طوري که سال هاي گذشته 110 هزار رساله، پايان‌نامه در اين پژوهشگاه گردآوري شده بود که اين تعداد در حال حاضر به 830 هزار رکورد اطلاعاتي ارتقاء يافته است که 360 هزار آن مربوط به پايان‌‌نامه‌ها و رساله‌هاي کارشناسي ارشد و دکترا است.

وزير علوم توضيح داد: همچنين سامانه همانندجو براي مقابله با سرقت هاي علمي توسط اين پژوهشگاه طراحي شده است که تقلب و کپي را شناسايي مي کند.

وي در ادامه به فعاليت هاي بين المللي وزارت علوم در يکسال گذشته اشاره کرد و افزود: کارهاي زيادي در اين زمينه انجام شده و هيات هاي مختلفي در کشورمان حضور داشتند، کرسي زبان فارسي که در کشورهاي خارجي فعال است از 29 کرسي به 50 کرسي ارتقاء يافته است، 3030 دانشجوي دکترا و کارشناسي ارشد در اين کرسي هاي خارج از کشور در حال آموختن زبان فارسي هستند، پروژه هاي تحقيقاتي مشترک زيادي صورت گرفته به طوري که در حال حاضر 95 پروژه تحقيقاتي مشترک را کليد زده ايم.


 ميز خبر 

 امروز؛ آخرين مهلت ثبت‌نام و ويرايش اطلاعات داوطلبان كنكور سراسري 95

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان سنجش، مهلت ثبت‌نام در آزمون سراسري سال 95 در ساعت 24 امرزو پنجشنبه 20 اسفند ماه پايان مي‌يابد.در روزهاي اخير فرصت ويرايش اطلاعات براي آن دسته از داوطلباني که قبلا در آزمون سراسري ثبت‌نام کرده بودند و همچنين ثبت‌نام براي آن دسته از داوطلباني که در زمان تعيين شده قبلي موفق به ثبت‌نام نشده بودند مجددا از طريق سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org فراهم شده و اين فرآيند تا ساعت 24 امروز ادامه دارد.

آخرين آمار ثبت نام داوطلبان آزمون دستياران دستگاه‌هاي اجرايي

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از دريافت کارت ورود به آزمون دستياران ستادي دستگاه‌هاي اجرايي کشور توسط 3 هزار و 600 داوطلب خبر داد.حسين توکلي در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين که فرآيند توزيع کارت شرکت در آزمون مذکور از روز سه‌شنبه 18 اسفند ماه آغاز شده بود تاکيد کرد: داوطلبان تا ساعت 24 پنجشنبه 20 اسفند ماه فرصت دارند با مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني www.sanjesh.org نسبت به دريافت کارت شرکت در آزمون خود اقدام نمايند.وي در پايان گفت: اين آزمون در ساعت 14 و 30 دقيقه جمعه 21 اسفند ماه در 31 شهرستان برگزار مي‌شود.

معاون دانشگاه خبر داد؛

ثبت نام براي جذب هيات علمي دانشگاه آزاد تا پايان اسفند ادامه دارد

معاون آموزشي دانشگاه آزاد گفت: ثبت نام در دومين فراخوان سال جاري دانشگاه آزاد تا پايان اسفندماه ادامه دارد.به گزارش مهر، فرهاد حسين زاده لطفي در گفتگو با خبرنگاران گفت: مهلت ثبت نام براي شرکت در دومين فراخوان سال جاري دانشگاه آزاد از 5 دي ماه آغاز شده است و تا پايان اسفندماه ادامه خواهد داشت.

وي افزود: در پايان اسفندماه ارزيابي از ميزان ثبت نام ها در اين فراخوان صورت مي گيرد و مهلت ثبت نام براي برخي رشته‌ها که ظرفيت ثبت نامي در آنها با استقبال کمتري مواجه شده است باز خواهد ماند.معاون آموزشي دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: واحدهاي دانشگاه از ابتداي سال آينده تا 31 خردادماه مهلت دارند که پرونده متقاضيان ثبت نام در دومين فراخوان اين دانشگاه را بررسي و نتايج نهايي را اعلام کنند.حسين زاده لطفي عنوان کرد: براي دومين فراخوان دانشگاه آزاد تعداد 3 هزار و 900 اولويت از سوي واحدهاي اين دانشگاه اعلام شده است.


 يادداشت 

 برنامه‌ريزي؛ نياز اساسي زندگي ما

زهرا كيان‌بخت

چه ما از شرايط زندگي و نحوه پيشرفت كارهايمان در سالي كه روبه اتمام است رضايت داشته باشيم و يا نه، در هر صورت خوب است براي سال آينده كه چيزي به آمدنش نمانده، درصدد تهيه يك برنامه‌ي مشخص و عمل به آن در طول سال آينده باشيم. حتي اگر كارهايمان بدون برنامه‌ريزي هم به خوبي پيش مي‌روند، خوب است بدانيم با داشتن يك برنامه‌ي منظم، كيفيت انجام كارها به گونه‌ي بسيار بهتري خواهد بود.

مي‌توانيم يكي از تصميماتي كه براي سال جديد مي‌گيريم را اين قرار دهيم كه براي هفته، ماه و سال‌مان يك برنامه‌ي حساب‌شده داشته باشيم و براساس آن، زندگي‌مان را تنظيم كنيم.

يكي از اولين و مهمترين پاداشهايي كه داشتن برنامه‌ريزي به ما مي‌دهد، اين است كه نوعي آرامش خاطر و آسودگي خيال را به ما هديه مي‌كند، حتي اگر برنامه‌ها و ميزان كارها و وظايفي كه بايد انجام دهيم، بسيار زياد و فشرده باشد.

به هر حال، برنامه‌ريزي، آن قدر نتايج خوبي را برايمان به ارمغان خواهد آورد كه ارزش اين كه كمي وقت بگذاريم و براي خودمان برنامه‌اي را تنظيم كنيم، را دارد.


 خبر 

 امروز؛ آخرين مهلت دريافت کارت آزمون استخدامي دستگاه‌هاي اجرايي كشور

به گزارش آفرينش براساس اعلام سازمان سنجش، مهلت دريافت کارت شرکت در دومين آزمون استخدامي متمرکز دستگاه‌هاي اجرايي کشور در ساعت 24 امروز پنجشنبه 20 اسفند ماه به پايان مي‌رسد.

لذا کليه‌ داوطلبان ضرورت دارد در مهلت باقيمانده با مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني www.sanjesh.org نسبت به دريافت کارت شرکت در آزمون خود اقدام نمايند.

رئيس کميسيون آموزش خبرداد؛

طرح دو فوريتي مجلس براي استفساريه راي کنکوري ديوان عدالت اداري

رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت: روز گذشته طرح دو فوريتي مجلس براي استفساريه راي ديوان عدالت اداري درباره کنکور سراسري تدوين شد.

محمد مهدي زاهدي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: طرح دو فوريتي که 60 نماينده مجلس تهيه کرده اند براي استفساريه درخصوص راي کنکوري ديوان عدالت اداري به هيات رئيسه مجلس ارائه شد و هفته آينده در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

وي افزود: در اين طرح دو فوريتي تاکيد شده است که تاثير سوابق تحصيلي دانشجويان در کنکور سراسري متناسب با تعداد دروسي که به صورت استاندارد برگزار مي شود، است. مهم اين نيست که دروس از چه سالي و از چه مقطعي باشد.

رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس عنوان کرد: در اين طرح نمايندگان تاکيد دارند که تاثير سوابق تحصيلي به تناسب دروسي از سه سال پاياني دوره دبيرستان که به صورت استاندارد برگزار مي شود قرار است بر آن اساس معدل آنها در کنکور موثر باشد. زاهدي تاکيد کرد: اميدواريم در هفته آينده اين طرح دو فوريتي در دستور کار مجلس قرار گيرد.

به گزارش مهر، پيش از اين هيات عمومي ديوان عدالت اداري بنددوم مصوبه شوراي سنجش و پذيرش دانشگاهها مبني بر تاثير قطعي 25درصدي معدل سال سوم متوسطه درکنکور براي داوطلباني که طي سال‌هاي 84 تا 92 ديپلم گرفته‌اند را مغاير قانون دانست و ابطال کرد.

پس از آن دکتر ابراهيم خدايي رئيس سازمان سنجش درباره اين راي گفته بود: موضوع رأي کنکوري ديوان عدالت اداري به منظور ابطال تاثير قطعي 25 درصد سوابق تحصيلي در انتظار استفساريه مجلس است و اگر مجلس نظري نداشته باشد، رأي ديوان را اجرا مي کنيم.

وي اضافه کرد: موضوع رأي ديوان عدالت اداري درباره ابطال يک بند از مصوبه تأثير قطعي 25 درصد سوابق تحصيلي، انعکاس زيادي در بين داوطلبان داشت. اما نکته مهم اين است که قوانين الزام‌آور هستند و اين موضوع که ما بحث هيأت عمومي ديوان عدالت اداري را اجرا کنيم يا نه؛ به موضوع قوانين بازمي‌گردد. خدايي تاکيد کرد: هيأت دولت و شوراي سنجش و پذيرش موضوع تاثير سوابق تحصيلي را به اين‌گونه مطرح کرده‌ بودند که اين تاثير از 25 درصد آغاز شود و به تناسب سال‌هايي که نمرات پيش‌دانشگاهي و سال‌هاي تحصيلي افزايش پيدا مي‌کند، بيشتر شود.

وي خاطرنشان کرد: اختلاف در برداشت قانون در اين زمينه بوجود آمده که از همين رو ما نامه‌اي با امضاي وزير علوم به مجلس شوراي اسلامي ارسال کرديم و از مجلس درخواست استفساريه کرده‌ايم. اگر مجلس برداشت ديگري به ما ارائه ندهد، ما همان رأي ديوان را اجرا خواهيم کرد.

برتري تيم دانشگاه صنعتي شريف در پنجمين مسابقه ملي طراحي ماشين

در اين مراسم از يازده تيم منتخب تقدير شد كه از اين بين دو تيم شمس و پاكران از دانشگاه شريف به عنوان تيم‌هاي اول و پنجم معرفي شدند.

مراسم اختتاميه پنجمين مسابقه ملي طراحي ماشين با موضوع طراحي و ساخت موتور سيکلت الکتريکي و با شعار فناوري به نفع طبيعت در سالن جابربن حيان دانشگاه صنعتي شريف برگزار شد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشگاه شريف، مراسم اختتاميه مسابقه با حضور تيم هاي برگزيده و به همت پژوهشکده شهيد رضايي و با همکاري اساتيد دانشکده‌هاي مهندسي مکانيک و مهندسي برق دانشگاه صنعتي شريف برگزار شد و از يازده تيم منتخب در مرحله نهايي تقدير به عمل آمد.

در ابتداي اين مراسم دکتر ملکي معاون فرهنگي و اجتماعي دانشگاه طي سخناني به اهميت پرداختن به موضوع محيط زيست به عنوان يک مسئله مهم در کشور اشاره کرد و افزود: بايد تجريبات کشور هاي بزرگ در اين زمينه را سر لوحه کارمان قرار دهيم. دکتر ملکي در ادامه گفت: ايران دارنده بزرگترين ذخاير گازي در دنياست و بايد از همين موضوع به عنوان يک فرصت بهره برد. عضو هيات علمي دانشکده انرژي دانشگاه صنعتي شريف افزود: متاسفانه تلفات انرژي در کشور ما بسيار بالاست و از همين رو بايد براي جلوگيري از اين هدر رفت انرژي از سر چاه هاي نفت، در پالايشگاه ها ،نيروگاه هاي خطوط انتقال برق و حتي در مصارف خانگي و صنعتي به اين مهم توجه داشت.


 انتصابات 

 با حکم وزير علوم؛

رئيس دانشگاه خوارزمي منصوب شد

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت علوم، دكتر محمد فرهادي وزير علوم، تحقيقات و فناوري طي حكمي دكتر محمدعلي سبحان‌اللهي سرپرست دانشگاه خوارزمي را به عنوان رئيس اين دانشگاه منصوب كرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي