جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5234


ظاهر خورشيد در پنج ميليارد سال بعد!


چرا پنگوئن‌ ها يخ نمي‌زنند؟


عجيب و جالب


آيا مي دانيد؟


 ظاهر خورشيد در پنج ميليارد سال بعد! 

 
آژانس فضايي اروپا تصويري دراماتيک از يک سحابي سياره اي به نام Kohoutek 4-55 را روز دوشنبه منتشر کرده است. اين تصوير ترکيبي از سه عکس گرفته شده در يک دوره زماني دو ساعته است.

عصرايران؛ - اگر داراي يک ماشين زمان باشيد نمي توانيم توصيه کنيم تا سفري به 5 ميليارد سال در آينده داشته باشيد زيرا با دوراني مواجه مي شويد که خورشيد با چنان قدرتي بر زمين مي تابد که منزلگاه ما را به مکاني تفتيده مبدل کرده است. آژانس فضايي اروپا با انتشار تصويري جديد سرنوشت ناگزير همه چيز را با نگاهي جديد به تصويري شگفت انگيز از ستاره اي در حال مرگ که توسط تلسکوپ فضايي هابل شکار شده است به ما يادآوري مي کند. تصويرارائه شده توسط دوربين ميدان ديد گسترده سياره اي 2 تلسکوپ فضايي هابل ثبت شده است. اين دوربين از سال 1993 تا 2009 فعال بود اما آژانس فضايي اروپا تصويري دراماتيک از يک سحابي سياره اي به نام Kohoutek 4-55 را روز دوشنبه منتشر کرده است. اين تصوير ترکيبي از سه عکس گرفته شده در يک دوره زماني دو ساعته است.

اين سحابي از مرگ يک ستاره ايجاد شده است. اين تصوير رنگارنگ طول موج ها و گازهاي مختلف را نشان مي دهد. رنگ قرمز نشان دهنده گاز نيتروژن، رنگ سبز نشان دهنده هيدروژن و رنگ آبي نشان دهنده اکسيژن است. ستاره اي که سحابي Kohoutek 4-55 را تغذيه کرده از جرمي مشابه با خورشيد ما برخوردار بوده و در فاصله 4,600 سال نوري از زمين قرار داشته است.

به گفته آژانس فضايي اروپا، خورشيد ما در 5 ميليارد سال بعد ظاهري شبيه به آن چه در اين تصوير مشاهده مي شود، خواهد داشت. انتظار مي رود شاهد رفتاري مشابه نيز باشيم که با فروپاشي لايه هاي خارجي و آشکار شدن هسته سوزان همراه است و در ادامه به آرامي خنک شده و آن چه که به نام کوتوله سفيد شناخته مي شود، شکل مي گيرد.


 چرا پنگوئن‌ ها يخ نمي‌زنند؟ 

 
محققان مي‌گويند که مي‌توانند با الگو گرفتن از اين ساختار، ماده‌اي ضد يخ بسازند. از اين ماده مي‌توان در روکش هواپيماها و همچنين در شيشه‌ي خودروها استفاده کرد. آنها در حال حاضر، غشايي متشکل از نانوفيبرهاي در هم فرورفته‌اي ساخته‌اند که مي‌تواند به همان اندازه در مقابل يخ مقاوم باشد.

ديجي کالا مگ - آيا تا به حال برايتان اين سوال پيش آمده که پنگوئن‌ها با اينکه هميشه در محيط‌هاي سرد و يخبندان زندگي مي‌کنند، چطور پر‌هايشان يخ نمي‌زند؟ محققان با مطالعه‌ي دقيق پر پنگوئن‌هاي «هومبولت» (Humboldt)، ساختارهاي ميکروسکوپي خاصي کشف کرده‌اند که مانع از يخ بستن آنها مي‌شود.

اين ساختار باعث مي‌شود که پر اين پنگوئن به ماده‌ي مقاوم در مقابل يخ تبديل شود. پنگوئن‌هاي هومبولت در سواحل سنگي ساحل غربي آمريکاي جنوبي زندگي مي‌کنند و در اعماق آب‌هاي بسيار سرد شنا مي‌کنند. اين آب‌ها از اقيانوس منجمد جنوبي به سمت شمال در جريان هستند. با اين حال، بال‌هاي آنها بسيار به ندرت يخ مي‌زند.

محققان براي اينکه راز ضديخ بودن اين پنگوئن‌ها را بفهمند، بال‌هاي آنها را با استفاده از يک «ميکروسکوپ الکتروني روبشي» (Scanning Electron Microscope) بررسي کردند. ميکروسکوپ الکتروني روبشي، ميکروسکوپ خاصي است که با تابش اشعه‌ي الکتروني، شي مورد مشاهده را اسکن کرده و از آن تصاويري تهيه مي‌کند. اين نوع ميکروسکوپ به اندازه‌ي 10 تا 500 هزار برابر بزرگنمايي مي‌کند و قدرت تفکيک آن کمتر از يک تا 20 نانومتر است. آنها پي بردند که پر اين پنگوئن‌ها پُر است از تارهاي بسيار ريز ميکرومتري که در هم گره خورده‌اند. اين تارها مانع از تشکيل کريستال‌هاي آب و يخ مي‌شوند.

اين تار‌ها در کنار هم شبکه‌ي متراکمي از فيبر را تشکيل مي‌دهند که آب نمي‌تواند به آن نفوذ کند. از طرف ديگر اين ساختار، سطح پر را بسيار لغزنده مي‌کند، به همين خاطر، يخ به آن نمي‌چسبد. همچنين حباب‌هاي هوا را به دام مي‌اندازند. اين حباب‌ها به عنوان عايق عمل کرده و مانع از انتقال حرارت مي‌شوند. همچنين نمي‌گذارند آب در سطح پر يخ بزند.

اما محققان با مشاهده‌ي اين پرها در مقياسي کوچک‌تر، چين و چروک‌هاي ريزي هم در سطح اين تار‌ها پيدا کردند. اين فضاهاي کوچک هم حباب‌هاي هوا را به دام مي‌اندازند. اين حباب‌هاي هوا ميزان سطح تماس ميان پر و قطرات آب را کاهش مي‌دهند. به اين ترتيب، قطرات آب کمتر به سطح پر جذب مي‌شوند. محققان مي‌گويند که مي‌توانند با الگو گرفتن از اين ساختار، ماده‌اي ضد يخ بسازند. از اين ماده مي‌توان در روکش هواپيماها و همچنين در شيشه‌ي خودروها استفاده کرد. آنها در حال حاضر، غشايي متشکل از نانوفيبرهاي در هم فرورفته‌اي ساخته‌اند که مي‌تواند به همان اندازه در مقابل يخ مقاوم باشد.

«شويينگ وانگ»، يک دانشمند مواد در دانشگاه «بيهانگ» در پکن مي‌گويد: «با اينکه پنگوئن‌ها در سردترين محيط‌هاي جهان زندگي مي‌کنند، اما يخ به ندرت روي پرهايشان پيدا مي‌شود. در واقع، پرهاي آنها ويژگي‌هاي بسيار عالي ضد يخ دارند.» او ادامه داد: «ما فهميديم که ساختار تارها و تارچه‌هايي که در اندازه‌هاي ميکرو و نانو هستند هوا را به دام مي‌اندازند و خاصيت‌هاي آب‌گريزي و ضدچسبندگي را به پر اين پنگوئن‌ها مي‌دهند.»

پنگوئن‌هاي هومبولت در سواحل شيلي و پرو زندگي مي‌کنند. اغلب اوقات، آنها بايد دماهاي بسيار پايين را تحمل کنند. پنگوئن‌هاي امپراتور بايد در جنوبگان، سردترين دماي روي زمين را تحمل کنند. در آن مناطق دما به منفي 40 درجه ي سانتيگراد مي‌رسد.

محققان معتقدند که پر اکثر پنگوئن‌ها ساختاري مشابه دارد. اما به دليل ساختار بسيار پيچيده‌ي آنها نمي‌توانند به طور کامل، آن را شبيه‌سازي کنند. به همين خاطر، در اين تحقيق، فقط به ساختار اصلي و فيبرهاي نانو تمرکز کردند.


 عجيب و جالب 

 اين گربه هميشه در حال تعجب است!

برترين ها - گيمو گربه فوق العاده ناز و دوست داشتني با چشماني درشت است. چه گيمو روي پاهاي عقبش ايستاده باشد و آماده باشد با چنگالش به شما حمله کند و چه راحت در جعبه اش نشسته باشد و با چشمان هيپنوتيزم کننده‌اش به شما خيره شده باشد، در هرحال هرچيز را با سطحي از جذابيت انجام مي دهد که هر گربه معمولي را شرمنده مي کند.

در واقع او مي تواند کلاس آموزش جذاب و دوست داشتني بودن بگذارد. اما او فقط مي تواند اين کار را روزها انجام دهد، چون شبها نمي توانيد به جز چشمانش چيزي ببينيد. چشمان بزرگ و گرد و مسحور کننده اي که اگر زياد به آنها نگاه کنيد احتمالا ديگر نمي توانيد از دستش فرار کنيد.

پرندگان هم جمله مي سازند

محققان دريافتند که پرندگان همچون انسان ها ساختار زباني دارند و با ترکيب اصوات و ايجاد معاني جديد، جملات پيچيده مي سازند.

به گزارش ايرنا از تلگراف، دانشمندان از مدت ها قبل مي دانند که حيوانات از اصوات و آواها براي اعلام خطر و يا جفت يابي استفاده مي کنند، اما تاکنون نمي دانستند که هوش پرندگان به حدي است که مي توانند دقيقا مشابه روش انسان ها، اصوات را ترکيب و معاني جديدي ايجاد کنند.

مطالعه روي گونه اي پرنده ژاپني به نام گريت تيت Great Tit نشان مي دهد که پرندگان با درهم آميختن اصوات و يا به اصطلاح توييت هاي خود، پيام هاي جديدي را توليد و ارسال مي کنند.

تيت ها که به خاطر آواسازي و آوازهاي تاثيرگذارشان شناخته شده اند، هنگام جفت يابي و يا يافتن غذا از يک نوع صدا براي دعوت از همنوعان به 'بيا اينجا' استفاده مي کنند. اين نوع پرنده از صداي ديگري براي انتقال معني 'مراقب خطر باش' و برحذر داشتن همنوع خود از پرندگان بزرگ شکاري استفاده مي کند. اما همين پرنده ترکيب دو صداي ياد شده را براي بيان اين که 'بيا اينجا و مراقب خطر باش' به کار مي برد.

پژوهشگران در مطالعه اي که انجام دادند، به طور مصنوعي دو صداي ياد شده را جابجا کردند و همين امر موجب شد که پرنده از درک معناي آن عاجز بماند.

دکتر ديويد ويتکرافت از بخش اکولوژي و ژنتيک دانشگاه آپسولا گفت: اين مطالعه نشان مي دهد که علم ترکيب منحصر به انسان ها نيست و به طور مستقل در پرندگان نيز ايجاد شده است. درک چرايي ايجاد چنين قابليتي در تيت ها مي تواند اطلاعاتي درباره ايجاد و تکامل آن در انسان ها ارائه کند.

براساس اين گزارش، زبان يکي از مهمترين ويژگي هاي معرف انسان ها است و به ما امکان مي دهد که مفاهيم نامحدودي را از مجموعه محدود واژگان ايجاد کنيم. ويژگي زبان با رشد و توسعه ساير رفتارهاي انساني همچون هنر و فناوري هم ارتباط دارد.

قدرت زبان در گرو ترکيب اصوات بي معني و توليد لغاتي است که به نوبه خود ترکيب مي شوند و جملات را مي سازند.

تحقيق روي سيستم هاي ارتباطي نخستي سانان primates غير از انسان وهمچنين پرندگان، نشان مي دهد که توانايي ترکيب مولفه هاي آوايي بي معني بارها متحول و کامل تر شده است، اما تکامل توانايي ترکيب تاکنون منحصر به زبان انسان ها تلقي مي شد.

به گفته دانشمندان، نتيجه اين تحقيق که در مجله Nature Communications منتشر شد، به درک بهتر فاکتورهاي بنيادين در تحول توانايي ترکيب منجر مي شود. از آنجا که تيت ها صداهاي مختلف را ترکيب مي کنند، مي توانند معاني تازه اي را با واژگان محدود خود خلق کنند و همين امر به انها امکان مي دهد که واکنش هاي رفتاري متفاوتي را موجب شوند و تعاملات اجتماعي پيشرفته اي را هماهنگ کنند.

دانشگاه دورهام نيز پارسال تحقيقي انجام داد که نشان مي دهد گيبون ها (نوعي ميمون درازدست) زباني محرمانه دارند که شامل اصواتي خاص در ارتباط با عقاب ها و پلنگ‌ها است. اين ميمون ها که در تايلند هستند، در واکنش به رويدادهاي خاص و يا مشاهده پرنده هاي شکاري، 450 صداي 'هو' متمايز از يکديگر دارند.

آنها حتي توانسته اند کاري کنند که صداهايشان فروتر از برد شنيداري پرندگان شکارچي شود تا بتوانند بدون جلب توجه آنها، يکديگر را از وجود خطر آگاه کنند.

علاوه بر اين، اصوات شبه زمزمه اين ميمون ها در اشاره به انواع مختلف يک گونه پرنده، متمايز از يکديگر است، هر چند ممکن است به لحاظ فيزيکي کاملا شبيه به يکديگر به نظر آيند.


 آيا مي دانيد؟ 

 آيا مي دانيد که... قطر شاهرگ گردن 6 ميليمتر مي‌باشد؟

آيا مي دانيد که... گرانترين ساعت دنيا سوئيسي بوده و 1 ميليارد تومان است؟

آيا مي دانيد که... مورچه ها هم شمردن بلدند و قدم هايشان را براي مسير يابي مي شمارند ؟

تنومندترين درخت هاي جهان در يکجا

قديمي ترين درخت دنيا به نام متوسلاه، يک کاج 4800 ساله، واقع در دره ي متوسلاه، نواداي آمريکا است. بله، اين درخت رسما قديمي ترين درخت دنياست. تصور کنيد که از روز تولدتان قرن ها، از زمان شروع اندازه گيري زمان توسط بابلي ها گذشته باشد. نه تنها در آن زمان زنده بوده باشيد، بلکه عمرتان در تمام طول پيشرفت امپراتوري هاي يونان و روم و ظهور دين هاي بزرگي مانند اسلام و مسيحيت و تا دنياي امروز، ادامه داشته باشد. اين درخت ها همه ي وقايع تاريخي را مي دانند!

1. متوسلاه (Methuselah)

قديمي ترين درخت دنيا به نام متوسلاه، يک کاج 4800 ساله، واقع در دره ي متوسلاه، نواداي آمريکا است. بله، اين درخت رسما قديمي ترين درخت دنياست. يک درخت قديمي تر از اين به نام پرومتئوس وجود داشت که در سال 1964 توسط يک محقق و طي شرايط بحث برانگيز، بريده شد.

2. سرو ابرکوه (Sarv-e-Abarkooh)

سرو ابرکوه 4000 ساله است و در ابرکوه استان يزد، ايران قرار دارد. اين درخت که يکي از آثار طبيعي ملي ايران است و در قلب تمام ايرانيان جاي بخصوصي دارد، يکي از پيرترين موجودات زنده دنياست. محيط تنه اين درخت در روي زمين يازده و نيم متر است و بلنداي آن بين 25 تا 28 متر برآورد شده است. حمدالله مستوفي در کتاب نزهت القلوب که در سال 740 قمري تأليف شده درباره ابرکوه مي‌نويسد: "در آنجا سروي است که در جهان شهرتي عظيم دارد...". دانشمند روس الکساندروف، عمر سرو ابرکوه را بيش از 4000 سال مي‌داند. برخي از افسانه‌ها، کاشتن آنرا به زرتشت نسبت مي‌دهند و برخي نيز به يافث (پسر نوح).

3. سرخدار لانگرنيو (Llangernyw Yew)

يکي ديگر از نمونه هاي زندگي باستان، درخت لانگرنيو ييو در ولز است. درختان سرخدار به تقارن و ارتفاع مشهورند، اما اين درخت يک نمونه ي بسيار عجيب اين گونه است.

4. الرکه (Alerce)

درخت ديگر که گفته مي شود به دليل باقي مانده هاي فسيلي، نزديک 35 ميليون سال سن داشته باشد (قديمي ترين درخت دنيا 3600 سال عمر دارد)، سرو پاتاگونيايي است که به نام الرکه نيز شناخته مي شود. اين درخت به قدري براي اهالي شيلي ارزشمند است که از ورقه هاي بريده از اين درخت به جاي پول استفاده مي کردند.

5. سناتور (The Senator)

سن اين سرو طاس که سناتور نام دارد و در فلوريداي آمريکا قرار دارد، 3400 تا 3500 سال تخمين رده مي شود؛ پنجمين درخت قديمي دنيا! طي يک نظر سنجي توسط جامعه ي ملي درخت آمريکا، در سال 2006 حجم درخت را حدود 144 متر مکعب تخمين زد که اين به درخت مقام بزرگترين در نوع خود در آمريکا و هر گونه ي ديگر در حاشيه ي رود مي سي سي پي را اعطا نمود.

6. پدرسالار (Patriarch)

يکي ديگر از مقيمان آمريکاي جنوبي "پاتريارکا د فلورستا" (Patriarca de Florestas) برزيل است. تصور مي شود اين درخت که يکي از بزرگترين درختان جنگل آتلانتيک است، حداقل 3000 ساله باشد، و به حتم قديمي ترين درخت برگريز قاره است.

7. اليشون (Alyshun)

جاي تاسف است که درخت مقدس اليشون تايوان، که اعتقاد به 3000 ساله بودنش است، در يکم ژوئيه ي 1997 به دليل يک طوفان شديد، شکست. اين درختان رشد آهسته اي اما عمر بسيار طولاني دارند که در نهايتا با قطر ساقه ي تا 7 متر، به 55 تا 60 متر مي رسند. اين درخت به خصوص براي بودايي هاي محلي از اهميت ويژه اي برخوردار بود.

8. بلوط قديمي (Old Chestnut)

قديمي ترين درخت بلوط دنيا (که به نام "درخت 100 اسب" شناخته مي شود)، را مي توان در سن د آلفيو و در دامنه کوه اتنا (Etna) در سيسيل يافت مي شود. بدون شک در نوع خود، اين بزرگترين درختي است که روي زمين است، و احتمال مي رود که بين 2000 تا 4000 سال عمر داشته باشد.

9. ژنرال شرمن (General Sherman) بزرگترين موجود زنده

يکي از جوان ترين اين درختان باستاني ، "ژنرال شرمن" نام دارد، که يک سکوياي عظيم با 83 متر طول و محيط پايه ي تنه 31 متر است. اين درخت را مي توان در پارک ملي سکويا يافت. حجم تنه ي اين درخت در سال 2002 مقدار 1487 متر مکعب اندازه گيري شد و از نظر حجم چوب بزرگترين درخت دنيا شناخته شده است. عمر آن نيز بين 2300 تا 2700 سال تخمين زده شده است.

10. ژومون سوگي (Jhomon sugi)

در نهايت به جوانترين گروه ميرسيم، با اينکه اين امر را واقعا نمي توان مطرح کرد، چرا که مرکز تنه به قدري پوسيده است که نمي توان از آن يک تصوير واقعي تهيه کرد. درخت ژومونسوگي از ياکوشيماي ژاپن، مي تواند به جواني 2170 سال و يا مسني 7200 سال (که آن را تبديل به کهنسال ترين اين مجموعه مي سازد) باشد. مطمئنا زمان زيادي از تولد اين درخت با دور 4/16 متر مي گذرد.

اخبار گوناگون - تابناک باتو


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي