جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5234


به خواسته‌هاي غذايي بدن توجه کنيم

بر اساس نتايج پژوهش ها؛
ارتباط چربي بدن با افزايش احتمال مرگ زودهنگام


طرح پزشک اينترنتي در کره جنوبي

مطالعه جديد محققان نشان مي دهد؛
ارتباط کمبود ويتامين D مادر و ابتلاي نوزاد به ام اس در بزرگسالي


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 به خواسته‌هاي غذايي بدن توجه کنيم 

 
بدن افراد سالم و هوشيار بهتر انواع غذاها و ديگر مايحتاج را طلب مي‌کند و زماني که افراد انرژي خود را از دست مي‌دهند نياز به غذاهاي پرانرژي مانند انواع غذاهاي شيرين طبيعي و عناصر و ترکيبات حاوي عناصر سوزاننده مانند فسفر و گوگرد و ترکيبات شيرين مانند عسل و ميوه‌هاي شيرين که در بدن براحتي توليد نيرو مي‌کنند مي‌توان بهره گرفت در صورت لاغري شديد و ضعيف شدن نسوج بدن فرد به چربي‌ها و پروتئين‌ها نياز دارد و در صورتي که کبد بخوبي فعال نباشد بدن نمي‌تواند از اين ترکيبات بهره گيرد و اگر به کبد توجه شود و آنرا تقويت نمائيم بدن بهتر به چربي‌ها و پروتئين علاقه نشان مي‌دهد و مي‌تواند از آنها بهره گيرد.

عادت به مصرف انواع مواد مخدر و مسکن و خواب‌آور موجب ضعيف شدن علاقه و سليقه نسبت به انتخاب غذاها مي‌شود و کسانيکه نتوانند غذاهاي مورد نياز بدن را انتخاب نمايند و برحسب عادت از غذاها بهره گيرند انواع بيماري‌ها و عوارض در آنها پيدا مي‌شود.

چاي و ترکيبات مخدر و انواع داروهاي مسکن و خواب‌آور و شل کننده نه تنها تشخيص نياز بدن را خراب مي‌نمايند بر اعمال داخلي بدن مانند سيستم گوارشي و حتي دفع تأثير گذاشته اعمال آنها را دچار تخريب کرده و انواع عوارض از آن ناشي مي‌شود.

مصرف غذاهاي عادتي و برخلاف سليقه و خواست بدن موجب بروز انواع بيماري‌ها مي‌گردد و هر بار که از غذاها بهره مي‌گيريم بايد به خواست بدن در مورد اغذيه مصرفي توجه شود و از ظاهر فريبنده و تبليغات بعضي از غذاها حذر کنيم که نياز بدن در مورد غذاها بهترين است و آنهائي که داراي فعاليت بدني هستند بهتر مي‌توانند از مواد نشاسته‌اي و چربي بهره گيرند و افرادي که به کارهاي مغزي بيشتر مي‌پردازند مصرف پروتئين‌ها براي آنان اجباري است وگرنه انواع بيماري‌هاي مغزي و اعصاب در انتظار آنان مي‌باشد.

هنگام سيري غذا مصرف نکنيم و در زمان گرسنگي زياد به نوع غذاهاي مصرفي توجه کنيم و با انواع محرک‌ها مانند فلفل، زردچوبه و سايرين بيشتر از اندازه اشتها را تحريک نکنيم که مصرف بيش از نياز موجب خرابي و تباهي سيستم گوارشي و کمکاري مغز و ساير نسوج مي‌شود.

در صورتي که مغز و حواس را مورد توجه قرار دهيم و آنها را در سلامت نگه داريم و هوشياري به اندازه لزوم باشد انتخاب غذاها و حتي سلامتي انواع محصولات را قبل از مصرف مي‌توانيم تخمين زده آنها را براي فعاليت خود انتخاب نمائيم و حتي آنهائي که داراي هوشياري فعاليت مي‌باشند مي‌توانند در آب و هوا و شرايط مختلف نياز خود را برآورده نمايند.

در صورتي که حواس سالم و کار خود را بخوبي انجام دهند مي‌توانند غذاهاي مناسب خود و بدن را انتخاب و به مصرف آنها تمايل نشان دهند اين مطلب از زمان حاملگي بيشتر قابل مشاهده و زماني بعضي از مواد و غذاها و حتي رفتارها را خواستار مي‌شوند و به قول معروف هوس مي‌کنند و زماني نيز از بعضي از غذاها و حتي جاها دوري مي‌کنند که اين نشانه خواست بدن است و افرادي که به سلامتي خود علاقه نشان مي‌دهند مي‌توانند به خواسته‌هاي دستگاه‌هاي دروني توجه کنند و افرادي که در هضم بعضي از غذاها داراي مشکل‌اند و از کمي اسيد معده رنج مي‌برند به انواع ترشي داراي علاقه و افرادي که کبد آنان نمي‌تواند به اندازه کافي صفرا ترشح کند و مدفوع آنان زرد نمي‌باشد به تلخي‌ها علاقه بيشتر مي شود و مي‌توانند از زرده تخم‌مرغ و زردچوبه بيشتر بهره گيرند و آنان که بيشتر از انواع غذاهاي ترش و اسيدي و پروتئين‌هاي حيواني بهره مي‌گيرند و داراي عوارض در دست و پا مي‌باشند و سائيدگي و خرابي در استخوان‌ها دارند مي‌تواند از انواع تلخي و گياهان مانند نعناع، آويشن، اسفند و حتي در مراحل سخت از تخم هندوانه ابوجهل و غيره بهره گيرند که البته مصرف آنها بايد با نظر متخصص باشد.

محيط زندگي و گرمي و سردي نيز علاقه ايشان را به انتخاب انواع غذاها تغيير مي‌دهد و افرادي که در منطقه گرم زندگي مي‌کنند بيشتر مي‌توانند از انواع غذاها بهره گيرند و محيط‌هاي پرانرژي و گرم محيط بدن را تلخ و قليايي مي‌کند و اين افراد مي‌توانند از انواع غذاهاي اسيدي و ترش بهره گيرند.

در محيط‌هاي ملايم و آرام و داراي حرکات کمتر باد و نور آفتاب انسان‌ها نياز به تحرک بيشتر و فعاليت مغزي و بدني زيادتر دارند و آنهائي که به انرژي بدن و مقدار آن توجه دارند

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 بر اساس نتايج پژوهش ها؛
 ارتباط چربي بدن با افزايش احتمال مرگ زودهنگام 

 
طبق پژوهش جديد محققان، افرادي که داراي چربي بدني بالايي هستند بيشتر در معرض مرگ زودهنگام قرار دارند.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه مانيتوبا کانادا در تحقيقات اخير خود دريافتند داشتن چربي بدني بالا با مرگ زودهنگام مرتبط است، حال آنکه شاخص توده بدني بالا (BMI) که معيار وزن در رابطه با قد است، هيچ ارتباطي با مرگ زودهنگام ندارد.

به گفته محققان، اين يافته ها بيانگر اين موضوع است که BMI يک معيار نسبتا خام است که نمي تواند شاخص خوبي براي سلامت فرد باشد.

به گفته دکتر «ويليام لسلي»، سرپرست تيم تحقيق، افراد داراي حجم عضله زياد داراي BMI بالا هستند و از همين رو درگروه افراد داراي اضافه وزن قرار مي گيرند. اما الزاما افراد غيرسالمي نيستند.

اين يافته برخلاف برخي مطالعات است که مي گويند: افراد داراي اضافه وزن و نسبتا چاق مبتلا به بيماري قلبي يا سايربيماري هاي مزمن در مقايسه با افراد لاغرتر بيشتر در معرض مرگ قرار دارند. چراکه اين مطالعات عمدتا مبتني برشاخص توده بدني هستند.

اما به گفته اين محققان، ممکن است شاخص توده بدني BMI بالاتر به خاطر حجم بيشتر عضلات و تناسب اندام باشد يا وزن کمتر به خاطر ابتلا به يک بيماري مزمن باشد.

در اين مطالعه، محققان با بررسي داده هاي بيش از 54 هزار فرد بزرگسال در رده سني 60 سال دريافتند که هر چقدر ميزان چربي بدن زنان و مردان بيشتر باشد احتمال مرگ شان در طول چهار تا هفت سال بعد بيشتر خواهد شد.

بر اساس اين مطالعه، مردان داراي بالاترين ميزان چربي بدني 59 درصد بيشتر در معرض مرگ در طول اين دوره مطالعه قرار داشتند. اين شرايط در مورد زنان متفاوت بود. زنان داراي بالاترين ميزان چربي بدني 19 درصد بيشتر در معرض مرگ در طول اين دوره قرار داشتند.


 طرح پزشک اينترنتي در کره جنوبي 

 پارک گئون هي رئيس جمهوري کره جنوبي روزسه شنبه از پارلمان اين کشور خواست تا لايحه طرحي را که به واسطه آن پزشکان مي توانند از طريق اينترنت با بيماران خود در ارتباط باشند، به تصويب برساند.به گزارش ايرنا از خبرگزاري «يونهاپ» کره جنوبي، اين طرح که نقش رابط مستقيم ميان بيمار و پزشک را ايفا خواهد کرد، براي افراد سالمند و ساکن مناطق دوردست در نظر گرفته شده است.

هي در نشستي با مقامات کره جنوبي اظهار داشت: اين طرح قرار است تکميل کننده مراقبت هاي پزشکي براي افراد سالخورده و معلول و نيز افرادي باشد که در جزيره هاي دوردست زندگي مي کنند و به امکانات پزشکي دسترسي ندارند.

وزارت بهداشت ورفاه کره جنوبي سال گذشته ميلادي اين طرح را به صورت آزمايشي براي دريانوردان، ساکنان برخي جزاير، زندانيان و همچنين سربازان مناطق مرزي به مرحله اجرا در آورده بود.گفته مي شود با اجرايي شدن اين طرح در مقياس کلان، تعداد افرادي که از راه دور تحت معاينه پزشکي قرار مي گيرند به يک ميليون و 80 هزار نفر در اين کشور خواهد رسيد.

کره جنوبي بيش از 470جزيره مسکوني دارد و بر اساس آمار منتشره در سال 2013 ميلادي تنها 2.2 پزشک به ازاي هرهزار نفر در اين کشور وجود دارد.کره جنوبي به عنوان چهارمين اقتصاد بزرگ آسيا، يکي از پيشتازان عرصه فناوري هاي نوين در جهان است.


 مطالعه جديد محققان نشان مي دهد؛
 ارتباط کمبود ويتامين D مادر و ابتلاي نوزاد به ام اس در بزرگسالي 

 مطالعه جديد محققان نشان مي دهد کودکان مادراني که در طول دوره بارداري داراي ويتامين D بسيار پايين بوده اند بيشتر درمعرض ابتلا به ام اس در دوره بزرگسالي قرار دارند.

به گزارش مهر، دکتر «دنيل اسکوپسکي»، عضو تيم تحقيق از بيمارستان کوئينز نيويورک، در اين باره مي گويد: «نمي توانيم بر اساس اين مطالعه بگوييم که ميزان پايين ويتامين D موجب بروز ام اس در نوزادان مي شود. بلکه اين مطالعه تعيين کننده مرحله اي براي تحقيقات بعدي است تا دريابيم که آيا دريافت ويتامين D بيشتر در طول دوره بارداري موجب کاهش ريسک ابتلا به ام اس مي شود.» بيماري ام اس با تاثير بر مغز و نخاع فرد منجر به بروز علائمي نظير ضعف ماهيچه، عدم هماهنگي و تعادل، مشکلات بينايي، و مشکل در تفکر و حافظه مي شود.

محققان دانشگاه هاروارد با بررسي صدها فرد فنلاندي دريافتند افرادي که مادرشان داراي ويتامين D کافي در ابتداي بارداري نبود، در مقايسه با ساير افرادي که مادرشان داراي ميزان ويتامين D کافي بود، 90 درصد بيشتر در معرض ابتلا به ام اس قرار داشتند.

به گفته تيم تحقيق، اين موضوع بيانگر اين مطلب است که کمبود ويتامين D در طول دوره بارداري موجب افزايش ريسک ابتلا کودک به ام اس در سنين بالاتر مي شود.


 خبرهاازعالم علم 

 نتايج پژوهش ها نشان مي دهد؛

مضرات پرتودرماني براي بيماران مبتلا به سرطان پروستات

بررسي هاي جديد محققان نشان مي دهد پرتودرماني در سرطان پروستات مردان را در معرض خطر ابتلا به سرطان هاي ديگر قرار مي دهد. به گزارش مهر، تجزيه و تحليل 21 مطالعه قبلي توسط محققان دانشگاه تورنتو آشکار ساخت که بيماران مبتلا به سرطان پروستات که تحت درمان با پرتودرماني قرار گرفته بودند، در مقايسه با ساير بيماران بيشتر در معرض ابتلا به سرطان هاي ديگري همچون سرطان مثانه، روده و مقعد قرار دارند. اگرچه محققان در ادامه عنوان مي کنند که نرخ ابتلا به دومين سرطان، بخصوص در مقايسه با ساير مشکلاتي نظير بي اختياري ادراري، در ارتباط با نحوه درمان سرطان پروستات، بسيار پايين است.

همچنين هيچ افزايش خطري در مورد ابتلا به سرطان‌هاي خون يا ريه در اين گروه از بيماران مشاهده نشد.

گام هاي نوين محققان ايراني براي توليد واکسن ليشماتيا ماژور

گام هاي نوين تحقيقاتي براي توليد واکسن ليشماتيا ماژوردر انستيتو پاستور و با پشتيباني صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمي برداشته شده است.

ليشمانيوز بيماري انگلي است که توسط پروتوزوئر جنس ليشمانيا ايجاد مي شود و از طريق نيش پشه خاکي گونه فلبوتوموس انتقال پيدا مي کند.

به گزارش معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري،سيما رافتي عضو انستيتو پاستور از بخش تحقيقات واکسن ليشمانيا درباره اين پروژه و نتايج حاصل از تحقيقات اظهار کرد: تحقيقات گذشته در ارتباط با نقش سلول هاي T-CD4+ حاکي ازايفاي نقش توسط اين سلول ها در کنترل اين بيماري بود.

وي ادامه داد: به تازگي نيز نقش سلول‎هاي T-CD8+ در مکانيسم‏ هاي بهبودي ليشمانيوز و مقاومت عليه آن، چه ازطريق توليد IFN-? و فعال کردن ماکروفاژها و چه با کشتن ماکروفاژهاي آلوده، بخوبي روشن شده است.

وي بيان کرد: احتمال مي‎رود که اين سلول‎ها با القاء توليد IL-12 از سلول‏ هاي دندريتيک، پاسخ ‏هاي ايمني را به سمت پاسخ‏ هاي Th1 سوق دهند. در مطالعه قبلي اين گروه مشخص شد که طراحي منطقي سازه پلي توپي در ساختار DNA براساس اپي توپهاي عرضه شونده در ساختار MHC کلاس يک، قابليت تحريک پاسخ هاي متعدد T-CD8+ با توان توليد اينترفرون گاما و فعاليت سيتوتوکسيک را دارد.


 خبرپزشكي 

 بررسي چالش‌هاي موجود در زمينه درمان نارسايي قلب

دکتر محمد اسدپور پيرانفر، رئيس پنجمين کنگره بين‌المللي نارسايي قلب ايران از بررسي چالش‌هاي موجود در زمينه درمان نارسايي قلب و ارائه راهکارهاي مناسب در اين کنگره خبر داد.

به گزارش آفرينش، وي اظهار داشت: يکي از مشکلات سال‌هاي گذشته در زمينه درمان بيماري‌هاي قلبي، محدوديت در تامين تجهيزات مورد نياز پزشکي بود.

وي همچنين از مشکلات مالي به عنوان يکي ديگر از محدوديت‌هاي پيش‌رو در روند درمان بيماري‌هاي قلبي در سال‌هاي تحريم ياد کرد و گفت: خوشبختانه توان علمي پزشکان ما بسيار بالاست و ما از پيشرفته‌ترين اساتيد حوزه قلب و عروق در دنيا برخورداريم.

وي پيشرفت همزمان تکنولوژي با طب پزشکي را مورد تاکيد قرار داد و گفت: اگر اين دو با هم همخواني نداشته باشند، در مسير روند درمان بيماري‌ها با مشکل مواجه مي‌شويم.

در ادامه دکتر سعيد عليپور پارسا دبير اجرايي کنگره با اعلام اينکه اين كنگره در روزهاي 15 تا 17 ارديبهشت 95 در مرکز همايش‌هاي بين‌المللي دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي‌شود، گفت: در کنگره پيش‌رو مهمانان زيادي از کشورهاي مختلف دنيا حضور خواهند داشت که قرار است مباحث مرتبط با نارسايي قلب مورد بحث و بررسي قرار گيرد.

همچنين دکتر بابک شريف کاشاني، دبير علمي كنگره اظهارکرد: توانمندي متخصصان ايراني باعث شده است که در منطقه در زمينه درمان بيماري هاي قلب و عروق و همچنين پيوند قلب به عنوان کشور پيشرفته و سرآمد مطرح باشيم.

وي اظهارکرد: در حال حاضر چهار مرکز عمده در تهران (بيمارستان مسيح دانشوري، بيمارستان امام خميني (ره)، بيمارستان طالقاني و شريعتي) به طور متوسط در سال 80 پيوند قلب را انجام مي دهند. به گفته وي، انتظار داريم سالانه حدود 100 تا 120 پيوند قلب در اين مراکز انجام شود که البته در شهرهاي يزد، شيراز، اصفهان و مشهد نيز مراکزي هستند که پيوند قلب را به صورت مداوم انجام مي دهند.

وي با اشاره به اينکه حدود 75 درصد عمل پيوند قلب با موفقيت همراه است، گفت: هزينه پيوند 100 ميليون تومان با احتساب دارو و فعاليت تيم‌هاي درماني است، البته سياست وزارت بهداشت اين بوده که هزينه‌اي از بيمار دريافت نشود، ولي به طورکلي زماني که قصد داشته باشيم بيمار را پيوند قلب کنيم، به خانواده وي اعلام مي شود که حدود 10 ميليون تومان داشته باشند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي