جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5234

در فرصت اندك قبل از شروع سفرهاي نوروزي؛
14 نقطه پرحادثه جاده‌هاي آذربايجان غربي اصلاح مي‌شود

جانشين فرمانده انتظامي مازندران:
کاهش بار ترافيکي و تصادفات در ايام نوروز با همکاري سازمان ها و پليس


گشت‌هاي تعزيرات ويژه عيد در استان البرز فعال مي‌شوند


خبــر


در استان


 در فرصت اندك قبل از شروع سفرهاي نوروزي؛
 14 نقطه پرحادثه جاده‌هاي آذربايجان غربي اصلاح مي‌شود 

 اروميه – خبرنگار آفرينش

مديرکل راه و شهرسازي آذربايجان غربي گفت: 14 نقطه پرحادثه در جاده‌هاي آذربايجان غربي قبل از شروع سفرهاي نوروزي حذف و اصلاح مي‌شود.

داريوش نصر با بيان اينکه يک نقطه پرحادثه در محدوده حوزهاي استحفاظي 14 شهرستان استان با هماهنگي پليس راه شناسايي شده که با اجراي عمليات راهداري تا پايان امسال اصلاح و حذف مي‌شودافزود: اصلاح و حذف 14 نقطه پرحادثه در جاده‌هاي استان با بهره گيري از ظرفيت و پتانسيل‌هاي راهداري ادارات اجرا مي‌شود.

وي با تاکيد بر استفاده بهينه و بهره‌وري حداکثري از منابع و امکانات ادارات در اجراي طرح راهداري نوروزي، عنوان کرد: اصلاح قوس سه راهي کارخانه در محور اروميه- اشنويه و 20 کيلومتري محور ماکو- خوي از مهم‌ترين طرح‌هاي اجرايي راهداري در روزهاي آتي است.

مديرکل راه و شهرسازي آذربايجان غربي با اشاره به اينکه قسمتي از عمليات راهداري براي حذف 5 نقطه پرحادثه در راههاي ارتباطي شهرستان بوکان با امکانات اداره انجام شده است افزود: عمليات ترانشه برداري و تعريض محور بوکان-شهريکند به طول 6 کيلومتر در حال اجراست که تا پايان اسفندماه به اتمام مي‌رسد.

نصر به آغاز عمليات اصلاح سه راهي تمر در حوزه استحفاظي شهرستان سلماس اشاره کرد و گفت: عمليات تعريض در 25 کيلومتري محور پيرانشهر- اشنويه براي اصلاح يک نقطه پرحادثه در اين محور و عمليات خاکبرداري در کيلومتر هفت اين جاده اجرا شروع شده است.

مدير کل راه و شهرسازي استان اجراي عمليات راهداري در کيلومتر دو خروجي شهر سردشت، اصلاح پيچ در 56 کيلومتري محور مهاباد- سردشت، اصلاح سه راهي مهلزان و اصلاح ترانشه در محور خوي- چالدران و حذف نقطه پرحادثه در محور تکاب- شاهين د‌ژ، سه راهي حسنلو در حوزه راههاي شهرستان نقده و پيچ گردنه مائين بلاغ را از ديگر طرح‌هاي اجرايي تا پايان امسال عنوان کرد.

نصر بر پاکسازي و ساماندهي مبلمان جاده اي در ورودي و خروجي شهرها تاکيد کرد و افزود: به حداقل رسيدن آمار تصادفات جاده اي استان به عنوان يکي از مهم‌ترين پارامترهاي کاري مديران و روساي ادارات شهرستان‌هاي تابعه دنبال شود چراکه افزايش ايمني سفرهاي جاده اي بر تمام پيکره جامعه تأثير مثبت دارد.

مديرکل راه و شهرسازي آذربايجان غربي با بيان اينکه گروه‌هاي راهداري با لبخند خدمت به استقبال مسافران نوروزي مي‌روند، يادآور شد: برنامه‌هاي منظم و متناوبي جهت افزايش رفاه و معيشت کارکنان به ويژه راهداران تدوين و اجرا مي‌شود.


 جانشين فرمانده انتظامي مازندران:
 کاهش بار ترافيکي و تصادفات در ايام نوروز با همکاري سازمان ها و پليس 

 ساري - عبدالرحيم ديوسالار

جانشين فرمانده انتظامي مازندران در نشست ستاد تسهيلات سفر استان در ساري،گفت: تعامل و همکاري سازمان ها و نهادها با پليس، نقش تاثير گذاري در کاهش ترافيک و تصادفات رانندگي در ايام نوروز دارد.

به گزارش خبرنگارمابه نقل از پايگاه خبري پليس، نشست تعاملي و هماهنگي معاونت ها و پليس هاي تخصصي مازندران با سازمان هاي بيروني هلال احمر، اورژانس، آتش‌نشاني، آموزش و پرورش، اداره کل حمل و نقل و پايانه هاي استان، شرکت نفت، شرکت هاي بيمه در راستاي اجراي هر چه بهتر طرح نوروزي و چهارشنبه آخر سال و ماموريتهاي پليس و سازمان هاي مرتبط در امر ترافيک در ساري برگزار شد. ، در اين نشست سرهنگ "مهراب رياحي" جانشين فرمانده انتظامي امازندران عنوان کرد: با وجود موهبت هاي الهي و خدادادي همچون دريا و جنگل و طبيعت بکر و زيبا، در ايام نوروز شاهد حجم بالاي ترافيک و جذب مسافر در اقصي نقاط اين استان هستيم. وي اين مهم را يک فرصت طلايي و اقتصادي براي استان دانست و افزود: بايد از اين فرصت طلايي استفاده بهينه را داشته باشيم. سرهنگ رياحي اظهار داشت: با توجه به اينکه محور‌هاي مواصلاتي استان مازندران ظرفيت فقط سه و نيم ميليون مسافر را دارد، در بازه زماني 15 روزه ايام نوروز، 12 ميليون مسافر به استان سفر مي کنند، که خارج از ظرفيت استاني است. جانشين فرمانده انتظامي مازندران ، تصريح کرد: برنامه ريزي مناسب و دقيق ادارات، سازمان ها و نهاد هاي استاني و تعامل و همکاري با پليس يکي از راهکار هاي مهم در کاهش ترافيک و تصادفات است.

وي گفت: اگر سازمان ها و نهادهاي دولتي و پليس با يکديگر تعامل و هماهنگي نداشته باشد، با چالش هاي عديده اقتصادي، اجتماعي، امنيتي و ترافيکي مواجه خواهيم شد.رياحي تاکيد کرد: بايد با همکاري و همدلي در ايام تعطيلات نوروز خدمات و تسهيلات ارزنده و درخور شان مسافران ارائه کنيم.

در ابتداي اين نشست ، سرهنگ"مهدي باقري " سرپرست پليس راهورمازندران به تشريح اهداف برگزاري جلسه پرداخت و افزود: برقراري نظم و ارتقاء انضباط ترافيکي، ايمني عبور و مرور و تسهيل در امر روانسازي ترافيک و همکاري همه جانبه ساير ادارات و سازمان هاي دخيل در امر ترافيک از اهداف اين نشست است.


 گشت‌هاي تعزيرات ويژه عيد در استان البرز فعال مي‌شوند 

 کرج - خاکپور

سرپرست معاونت هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منطقه اي استانداري البرز با تاکيد بر اجراي طرح ويژه نظارت بر بازار عرضه مايحتاج مردم در شب عيد، گفت: با اجراي اين طرح درصدد آن هستيم تا عرصه را براي متخلفان دراين زمينه تنگ تر کنيم.

به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني استانداري البرز، عبادالله کامکار با بيان اين مطلب در نشست کميسيون تعزيرات استان اظهار داشت: با توجه به اهميت موضوع سلامت و رفاه مردم و نزديک شدن به ايام پاياني سال از تمامي واحدهاي صنفي با همکاري ادارات مانند بهداشت محيط، صنعت و معدن و اتحاديه‌هاي مرتبط بازديد مي‌شود.

وي افزود: در اين راستا ما يکسري نشست هاي تنطيم بازار به صورت مدون براي خدمات رساني بيشتر به شهروندان برگزار کرديم.

کامکار گفت: دراين زمينه طرح نظارتي ويژه اي با هدف کنترل قيمت و سرويس دهي رستوران ها به اجرا درآمده که اين مهم به دليل قرار گرفتن البرز در شاهراه هاي ارتباطي کشور و حجم بالاي مسافران عبوري بيش از پيش مورد توجه است .

اين مسئول اضافه کرد: کيفيت و قيمت کالاها و اجناس مورد نياز مردم در شب عيد ازسوي دستگاههاي اجرايي متولي بايد تحت کنترل باشد و بدون هيچ اغماضي با متخلفان برخورد خواهد شد.

وي ادامه داد: همچنين با هماهنگي دستگاه هاي اجرايي متولي ساماندهي دستفروشان و نظارت بر قيمت‌گذاري کسبه و مغازه داران در زمينه هاي پوشاک و ارزاق مايحتاج مردم در شب عيد نيز تحت کنترل ويژه درآمده است.

طرح ويژه نظارت بر بازار شب عيد از 15اسفندماه جاري آغاز شده است

کامکار گفت: طرح ويژه نظارت بر بازار شب عيد از 15اسفندماه جاري آغاز شده و در اجراي اين طرح مناطقي مانند جاده چالوس که با تردد بالاي مسافران همراه بوده نيز مورد توجه قرار گرفته است.

وي خاطرنشان کرد: به تمام دستگاه هاي اجرايي متولي در بحث نظارت بر بازار گوشزد شده تا در ايام تعطيلات نيز با فعال کردن کشيک خود عرصه را براي متخلفان تنگ کنند.

طرح تشويق کسبه در دستور کار

وي يادآورشد: با توجه به اينکه برخي از کسبه همراه هميشگي بوده و درجهت تنظيم بازار و رفاه مردم ياري گر دستگاه هاي اجرايي هستند امسال طرح تشويق اين کسبه نيز مورد توجه قرار گرفته است.

سرپرست معاونت هماهنگي اموراقتصادي و توسعه منطقه اي استانداري البرز گفت: مشارکت مردم همواره در تنظيم بازار و کنترل برچگونگي ارائه خدمات و عرضه کالا توسط واحدهاي صنفي از اهميت ويژه اي برخوردار بوده و سامانه اي ارتباطي دستگاه هاي اجرايي مختلف دراين زمينه از طريق سامانه هاي تلفني پيگيري لازم را دارند.

پيش بيني 70مکان براي عرضه ميوه شب عيد

در ادامه نشست مديرکل دفتر امور اقتصادي و بين‌الملل استانداري البرز از پيش بيني 70مکان براي عرضه ميوه شب عيد درشهرستان هاي فرديس و کرج در اين استان خبرداد.

وي افزود: ساير شهرستان هاي استان البرز نيز دراين زمينه اعلام آمادگي داشته اند و به زودي اين مکانها با نصب تابلو در سطح استان فعاليت خود را آغاز خواهند کرد.

وي ادامه داد: اکنون دو هزار و 200 تن پرتغال و 800 تن سيب براساس نياز جمعيتي براي توزيع در سطح بازار با هدف کنترل آن دراستان البرز درنظرگرفته شده است.

بهزاد تاکيد کرد: علاوه براين تمام مراکز عرضه ميوه شب عيد به لحاظ قيمت تحت کنترل بوده و با هرنوع گرانفروشي ،کم فروشي و عدم درج قيمت برخورد مي شود.

وي خاطرنشان کرد: مکان مناسب و در دسترس به منظور توزيع ميوه شب عيد از اهميت ويژه اي برخوردار است چرا که با اين اقدام رفاه شهروندان تامين مي شود.


 خبــر 

 به 20 کشور مختلف دنيا؛

471 ميليون دلار کالا از گمرکات آذربايجان غربي صادر شد

اروميه – خبرنگارآفرينش

ناظر گمرک‌هاي آذربايجان غربي گفت: در طول 11 ماه گذشته بيش از 471 ميليون دلار کالا از گمرکات استان به خارج از کشور صادر شده است.

پرويز تقوي با بيان اينکه در اين مدت بيش از يک ميليون تن انواع کالا به ارزش 471 ميليون دلار از طريق گمرک‌هاي استان به خارج از کشور صادر شد، افزود: در اين راستا ميزان صادرات کالا نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزني 20 درصد و از نظر ارزش 9 درصد کاهش نشان مي‌دهد.

وي عمده کالاهاي صادراتي استان را مواد و فرآورده‌هاي پلاستيکي، ميوه، ماشين آلات و وسايل مکانيکي، فرآورده‌هاي غلات، شيشه و مصنوعات شيشه اي، شير و ساير محصولات دامي عنوان کرد.

ناظر گمرکات آذربايجان غربي ادامه داد: اين اقلام به بيش از 20 کشور مختلف دنيا به ويژه کشورهاي عراق، ترکيه، گرجستان، جمهوري آذربايجان، افغانستان، آلمان، روسيه، پاکستان و ارمنستان صادر شده است.

تقوي همچنين از خروج بيش از يک و نيم ميليون تن صادرات ساير گمرکات داخلي از آذربايجان‌غربي طي مدت زمان مذکور خبر داد و اظهارداشت: ميزان خروجي صادرات ساير گمرکات داخلي کشور از گمرکات مرزي استان در 11 ماه گذشته امسال يک ميليون و 645 هزار و 793 تن به ارزش دو ميليارد و 359 هزار دلار است.

وي با اشاره به تغييرات ميزان خروجي صادرات ساير گمرکات داخلي از گمرکات مرزي استان در 11 ماه گذشته امسال در مقايسه با مدت زمان مشابه سال گذشته عنوان کرد: در مدت زمان مشابه سال گذشته شاهد خروج صادرات ساير گمرکات داخلي از گمرکات مرزي استان به ميزان دو ميليون و 520 هزار و 207 تن کالا به ارزش دو ميليارد و 582 هزار دلار بوده ايم.

تقوي افزود: ميزان خروجي صادرات ساير گمرکات داخلي از گمرکات مرزي استان در 11 ماه گذشته سال جاري در مقايسه با مدت زمان مشابه سال گذشته از نظر وزن 20 درصد و از نظر ارزش دلاري 9 درصد کاهش نشان مي‌دهد.

ناظر گمرکات آذربايجان‌غربي اعلام کرد: صادرات ذکر شده شامل کالاهايي است که از ساير گمرکات کشور به قصد انتقال آن‌ها به ساير کشورها که همجوار با استان آذربايجان‌غربي هستند وارد کشور شده و براي انتقال آن‌ها بايد از گمرکات مرزي آذربايجان‌غربي گذر کنند.

عنوان "شايسته تقدير" براي کتاب آب و برق خوزستان

اهواز – خبرنگار آفرينش

کتاب روابط عمومي سازمان آب و برق خوزستان با عنوان "وقتي باران باريد" به عنوان کتاب شايسته تقدير، معرفي شد.

آئين سومين دوره جايزه کتاب سال خوزستان با حضور آيت الله "سيدعلي شفيعي" نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان، معاون سياسي اجتماعي استانداري خوزستان، مديرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان، جمعي از فرهيختگان، نويسندگان و دوستداران کتاب در تالار مهتاب کتابخانه مرکزي اهواز برگزار و در بخش کودک و نوجوان کتاب روابط عمومي سازمان آب و برق خوزستان با عنوان وقتي باران باريد به نويسندگي "نرگس ناظمي نيا" و "ليلا خوشکام" به عنوان کتاب شايسته تقدير، انتخاب و معرفي شد. بر اساس اين گزارش لوح سپاسي از جانب همايون قنواتي، مديرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان و "بهمن ساکي" دبير سومين دوره جايزه کتاب سال خوزستان به نويسندگان کتاب مذکور اهدا شد.

مديرکل منابع طبيعي آذربايجان غربي :

اخذ سند مالکيت براي 89 درصد اراضي ملي در آذربايجان غربي

اروميه – خبرنگارآفرينش

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري آذربايجان غربي گفت: تا کنون براي حدود 89 درصد از عرصه‌هاي منابع طبيعي آذربايجان غربي سند مالکيت اخذ شده و صدور سند ثبتي ساير اراضي در دست اقدام است.

رحمان وهاب‌زاده با بيان اينکه حراست و حفاظت از عرصه‌هاي منابع طبيعي وظيفه همه آحاد جامعه محسوب مي‌شود، اظهار کرد: اهميت و جايگاه عرصه‌هاي منابع طبيعي بر هيچ کسي پوشيده نيست و بايد به خوبي حفظ و به آيندگان سپرده شود. وهاب‌زاده ادامه داد: منابع طبيعي جزء بزرگ‌ترين و اساسي‌ترين سرمايه‌ها محسوب مي‌شوند و حفظ، احيا، توسعه و بهره‌برداري از منابع طبيعي استان بايد مورد توجه جدي قرار گيرد که نيازمند مشارکت همه‌جانبه است.

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري آذربايجان غربي با بيان اينکه آذربايجان غربي در راستاي اخذ سند مالکيت براي اراضي ملي جزو سه استان برتر در کشور بوده، اعلام کرد: تاکنون براي حدود 89 درصد از عرصه‌هاي منابع طبيعي آذربايجان غربي سند مالکيت اخذ شده و صدور سند ثبتي ساير اراضي در دست اقدام است. وي خاطرنشان کرد: استفاده غير اصولي و بي‌رويه از عرصه‌هاي منابع طبيعي موجب مشکلات عظيمي از جمله تغيير اقليم شده و خشکيدگي درياچه اروميه نمونه بارز آن محسوب مي‌شود که ناشي از عدم وجود برنامه جامع و اثرگذار در راستاي حفظ منابع است.

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري آذربايجان غربي اضافه کرد: پيشگيري و ممانعت از بحراني شدن تغييرات اقليم به خصوص در استان نيازمند مشارکت همه جانبه مردم و اقشار مختلف بوده و با تدوين برنامه‌هاي جامع و اثرگذار شرايط لازم جهت حفاظت، احيا، توسعه و بهره‌برداري منطقي از اين منابع فراهم شود. وهاب‌زاده به اقدامات انجام شده در راستاي مبارزه با زمين خواري و بازگرداندن اراضي منابع ملي در استان اشاره کرد و يادآور شد: حدود يک هزار و 400 هکتار از اراضي ملي در آذربايجان غربي از متصرفان و زمين‌خواران خلع يد و بازپس‌گيري شده است.


 در استان 

 ورود 30 هزار پرنده به تالاب کاني برازان مهاباد

اروميه – خبرنگارآفرينش

رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان مهاباد گفت: بيش از 30 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر وارد تالاب بين‌المللي کاني برازان اين شهرستان شدند.

کامران حسيني افزود: با افزايش تدريجي دماي هوا در مناطق جنوبي و آغاز فصل گرما و نيز مهيا شدن شرايط مطلوب اسکان، نخستين دسته هاي پرندگان مهاجر آبزي و کنار آبزي طي روزهاي اخير وارد تالاب کاني برازان مهاباد شدند.

وي اضافه کرد: اين پرندگان که در دسته هاي چند هزار تايي وارد اين تالاب مي شوند شامل غاز خاکستري، گيلارشاه دم سياه، سيلوش، آووست، خروس کولي، حواصيل، پليکان، تنجه، فلامينگو و انواع مرغابي و اردک از جمله اردک سرسبز، ارده اي، سرحنايي و بلوطي، انواع آبچيلک تک زي و آواز خوان، کشيم کوچک و بزرک و چوبپا نوک خنجري هستند.

وي اظهار کرد: اين پرندگان مهاجر در ادامه مسير کوچ خود از جنوب به شمال اروپا مدتي را در اين تالاب به استراحت و تغذيه پرداخته و سپس برخي از آنها کوچ خود را به مناطق شمالي تر ادامه مي دهند و برخي ديگر در همين تالاب شروع به لانه سازي و جوجه آوري مي کنند.

حسيني افزود: در اين فصل از سال با توجه به اينکه پرندگان مشغول جفت يابي و حرکات خاص توليد مثل هستند، پرندگان در اين مدت مدام در حال جنب و جوش بوده و صداها و آوازهاي بسيار جالب پرندگان در حاشيه تالاب به گوش مي رسد.

رئيس اداره حفاظت محيط زيست مهاباد گفت: اين تالاب به علت وضعيت و امنيت مناسب، به يکي از استراحتگاه ها و زيستگاه هاي مهم پرندگان در شمالغرب کشور تبديل شده که همه ساله پذيراي شمار زيادي از انواع پرندگان مهاجري است که در مسير پرواز خود وارد اين تالاب مي شوند.

وي از اهالي روستاهاي همجوار تالاب شهرستان خواست در صورت مشاهده افراد سودجو و فرصت طلب در شکار گونه‌هاي با ارزش جانوري مراتب را به اداره محيط زيست و محيط بانان اين اداره اطلاع دهند.

تالاب بين المللي کاني برازان با وسعتي افزون بر 927 هکتار در 30 کيلومتري شمال مهاباد واقع شده و از سوي کميته ملي طبيعت گردي کشور به عنوان نخستين سايت پرنده نگري در ايران معرفي شده است.

شهرستان مهاباد با داشتن دو تالاب بين المللي کاني برازان و قوپي باباعلي و تالاب هاي فصلي حسن خان، گروس، داشخانه و قره قشلاق همه ساله در فصول بهار و پاييز پذيراي شمار زيادي از پرندگان مهاجر است

امضاي توافقنامه همکاري ميان شرکت آب منطقه اي اصفهان و وزارت محيط زيست آلمان

اصفهان- بهمن راعي

مدير عامل شرکت آب منطقه اي اصفهان از امضاي توافقنامه همکاري اين شرکت با وزارت محيط زيست آلمان خبرداد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، دکتر مسعود مير محمد صادقي با اعلام اين خبر، اظهار داشت: موضوع اين توافقنامه ”مديريت کاربري پايدار اراضي در تطابق با تغييرات اقليمي و کمبود منابع آب در اراضي کشاورزي شرق اصفهان“ است که بين شرکت آب منطقه اي اصفهان و inter3 آلمان به نمايندگي از وزارت محيط زيست آلمان امضا شد.

وي خاطر نشان کرد: هدف اين پروژه توسعه رويکردهاي قابل قبول و محتمل مديريت پايدار کاربري اراضي و کمک به ذينفعان جهت احياي اراضي و جلوگيري از تخريب زمين با حفظ منابع آب است .

مدير پروژه طرف آلماني نيز در جريان امضاي اين توافقنامه گفت: در فاز اول، ارزيابي آسيب پذيري بر اساس داده هاي ماهواره اي و مصاحبه با کشاورزان آسيب ديده انجام مي شود.

دکتر شهروز مهاجري با تاکيد بر مطالعات فاز اول، افزود: اين ارزيابي ها اطلاعاتي در خصوص تغيير کاربري اراضي که در اثر تغييرات اقليمي و کاهش دسترسي به آب ايجاد شده را فراهم مي نمايد.

وي با اشاره به فاز دوم مطالعاتي پروژه تصريح کرد: در فاز دوم ، 3 کارگاه بر اساس روش مذاکره اي هاروارد (Harvard) تشکيل مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي