جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5234

شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي:
مکمل بنزين آمريکايي و اروپايي فاقد استاندارد و ممنوع است


گزارش تلاش توليدکنندگان نفت براي افزايش قيمت‌


دستور العملهاي ايمني در صنعت نفت ابلاغ شد


خبر


معادلات انرژي


 شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي:
 مکمل بنزين آمريکايي و اروپايي فاقد استاندارد و ممنوع است 

 درآستانه آغاز سفرهاي نوروزي، خريد و فروش مکمل بنزين آمريکايي و اروپايي درحالي در جايگاه‌ها رونق گرفته که شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي تاکيد مي‌کند:اين افزودني‌ها فاقد استاندارد و ممنوع است.

به گزارش مهر، توقف سهميه‌بندي و آزادسازي قيمت بنزين به ليتري 1000 و 1200 تومان منجر به افزايش هزينه سوخت گيري يک باک خودروي 60 ليتري از 42 به 60 تا 72 هزار تومان شده است و اين شکاف قيمتي 18 تا 30 هزار توماني برخي از خودروسواران به تکاپوي مديريت مصرف بيشتر سوخت کرده است.

همزمان با اين تغيير رويکرد مصرف سوخت در کشور، در آستانه نوروز با ورود به اکثر پمپ بنزين‌ها در تهران و ساير کلانشهرها برخي از افراد تحت عنوان بازارياب، محصولاتي را تحت عنوان «مکمل‌ و افزودني‌ بنزين» به خودروسواران به منظور کاهش و صرفه‌جويي در مصرف سوخت معرفي مي‌کنند.

مشاهدات از برخي جايگاه‌هاي سوخت تهران نشان مي‌دهد که فروش مکمل و افزودني‌ها با ورود به روزهاي پر رفت و آمد پايان سال افزايش يافته و بازاريابان با تاکيد بر اينکه مکمل‌ها و افزودني بنزين داراي عدد اکتان 95 بوده، تاکيد مي‌کنند: «استفاده از اين مواد افزودني همراه با خريد بنزين علاوه بر افزايش راندمان موتور خودروها منجر به صرفه‌جويي قابل توجه در مصرف بنزين و پيمايش مسير بيشتر با يک نوبت سوخت گيري خواهد شد.»

از سوي ديگر اکثر مکمل‌ها و افزودني‌هاي عرضه شده در جايگاه‌هاي سوخت فاقد نشان استاندارد ملي کشور بوده و اين محصولات تحت برند برخي از شرکت‌‌هاي اروپايي و حتي آمريکايي به مشتريان با قيمت 15 تا 25 هزار تومان عرضه مي‌شود.

فروش مکمل در پمپ بنزين‌ها ممنوع است

سيدناصر سجادي با بيان اينکه فروش هرگونه مکمل و افزودني بنزين در تمامي جايگاه‌هاي سوخت کشور ممنوع است، گفت: هم اکنون بنزين عرضه شده در جايگاه‌هاي سوخت کلانشهرهاي تهران، کرج، اراک، تبريز، مشهد، اصفهان، شيراز و اهواز داراي استاندارد يورو چهار اتحاديه اروپا بوده و داراي بالاترين استاندارد است.

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي با تاکيد بر اينکه بنزين‌هاي عرضه شده تحت عنوان بنزين معمولي با اکتان 87، بنزين يورو با اکتان 90 و بنزين سوپر با اکتان 92 داراي بالاترين استاندارد است، تصريح کرد: بنزين عرضه شده در تمامي جايگاه‌هاي سوخت کشور هيچ گونه نيازي به مکمل و افزودني ندارد.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه در برخي آزمايش‌هاي انجام گرفته از اين مکمل ها اين مساله تاييد شده که اين مواد نه تنها هيچ گونه کمکي به احتراق مناسب تر سوخت در خودروها نخواهد شد بلکه مشکلات فني هم براي خودروها به وجود مي‌آورد، اظهار داشت: از مردم درخواست مي‌شود که از خريد هر گونه مکمل، افزودني و اکتان افزا خودداري کنند.

سجادي با يادآوري اينکه مراجعان به پمپ بنزين‌ها در صورت مشاهده فروش اين مواد در جايگاه‌هاي سوخت مي‌توانند مراتب را با شماره تماس 09627 اطلاع دهند، تاکيد کرد: در مدت زمان کوتاهي به شکايات مردم رسيدگي خواهد شد. مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي همچنين در خصوص هرگونه کم فروشي و يا گران فروشي بنزين در جايگاه‌هاي سوخت، خاطرنشان کرد: هم اکنون با اعزام گروه‌هاي گلگشت نوروزي وضعيت عرضه بنزين و گازوئيل به طور دائم در حال رصد بوده و اين گروه‌ها تا پايان تعطيلات نوروز ارزيابي وضعيت عرضه در جايگاه‌هاي سوخت را در دستور کار قرار مي‌دهند.

خريد و فروش مکمل‌هاي بنزين در حالي در آستانه آغاز سفرهاي نوروزي رونق گرفته است که بر اساس اعلام مسئولان شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي استفاده از اين مواد منجر به مشکلات فني در موتور خودروها خواهد شد.

سيدعلي سيدمومني پيش از اين با اعلام اينکه بنزين توليدي که در جايگاه‌هاي سوخت عرضه مي‌شود، سوختي کامل بوده و همه موارد از جمله بالا بودن اکتان، فشار بخار مطلوب و جلوگيري از ايجاد صمغ در خودرو در آن پيش بيني شده است، مي‌گويد: «مکمل‌هاي بنزين نه تنها کمکي به افزايش به سوزي يا اکتان افزايي نمي‌کنند بلکه به موتور خودرو خسارت مي‌زنند؛ بنابراين استفاده از آنها مردود است و توصيه نمي‌شود.

رئيس مهندسي فرآورده شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي با بيان اينکه به تازگي نمونه‌هايي از پرفروش ترين مکمل هاي بنزين (سه برند) به منظور آزمايش به پژوهشگاه صنعت نفت ارسال شده است، تصريح کرده است: نتايج حاصل از اين آزمايش‌ها نشان داد اين مکمل‌ها فاقد هرگونه خاصيت اکتان افزايي بوده و آسيب رسان به موتور خودرو هستند، ضمن آنکه سازمان استاندارد نيز استفاده از مکملهاي اکتان افزاي بنزين را تاييد نکرده است.


 گزارش تلاش توليدکنندگان نفت براي افزايش قيمت‌ 

 
روسيه با در اختيار داشتن 73 درصد عرضه جهاني نفت اين فرصت را دارد که به عنوان رهبر بالقوه کشورهاي توليد‌کننده نفت جهان بدل شود و در واقع در حال حاضر اقدامات لازم براي اين منظور را انجام مي‌دهد.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري اسپاتنيک، راکش اوپادهياي - کارشناس نفتي در آمريکا - مي‌گويد: روسيه در بحران کنوني نفت با تشکيل يک کارتل جديد نفتي، يک نقش حرفه‌اي را ايفا کرده است، اما اين اقدام مي‌تواند يک فاجعه ژئوپلتيک به همراه داشته باشد.

وي افزود: نشست بين روسيه، قطر، عربستان و ونزوئلا در 16 فوريه 2016 اولين گام در اين جهت است.

اوپادهياي در مقاله‌اي که در پايگاه اويل پرايس منتشر شد، مي‌نويسد: در جريان نشست آتي اوپک و غيراوپک در اواسط مارس که با گروه گسترده‌اي از شرکت‌کنندگان برگزار خواهد شد، اگر روسيه موفق به ايجاد يک توافق و سازش هرچند کوچک شود، جايگاه رهبري خود را بيش از پيش تقويت خواهد کرد.

اين کارشناس نفتي تشريح کرد که روسيه در حال ورود به مذاکره با کشورهاي عضو اوپک است و با توجه به قدرت نظامي‌اش مي‌تواند يک رهبري بالقوه در بين کشورهاي توليد‌کننده نفت را به نام برقراري ثبات در قيمت‌ها براي خود ثبت کند.

اوپادهياي افزود: روسيه فرصت توافق با عربستان را که رابطه‌اش با آمريکا اخيرا به دليل اختلافات بر سر لغو تحريم‌هاي ايران بالا گرفته دارد.

وي خاطرنشان کرد: با توجه به موافقت تمام کشورهاي مهم حاشيه خليج فارس با اين برنامه، عراق که رهبري سياسي قابل اتکايي ندارد، احتمالا در صورتيکه روسيه به آنها حمايت بيشتري را در برابر گروه تروريستي داعش تضمين دهد، از اين طرح تبعيت خواهد کرد.

اين تحليلگر نفتي گفت: اگر سناريوي بالا اجرايي شود روسيه به عنوان رهبر بالقوه کشورهاي مهم توليد‌کننده نفت جهان، تقريبا 73 درصد از عرضه نفت جهان را در اختيار مي‌گيرد.

در کنار اين موضوع روسيه در خط مقدم برنامه‌هاي کنار گذاشتن دلار از معاملات نفتي جهاني قرار دارد و مسکو قرار‌دادهايي را با کشورهاي مختلف براي معامله نفت با ارزهاي آن کشورها امضاء کرده است. با کارتل جديد ايجاد شده موسوم به روپک(روسيه و اوپک) دور شدن از دلار در معاملات نفتي به زودي محقق خواهد شد.

اوپادهياي گفت: روسيه باهوش و ولاديمير پوتين يک نابغه است. مسکو اين فرصت را که در دوران کاهش قيمت نفت ملموس شده احساس مي‌کند و به نظر مي‌رسد آماده سرمايه‌گذاري روي آن به شکلي است که افق ژئوپلتيک را تغيير دهد.

وي افزود: اگرچه راهکاري در سوريه مورد استقبال است، يک کارتل بزرگ متشکل از کشورهاي بزرگ توليد‌کننده نفت جهان با حضور روسيه به عنوان رييس، يک نااميدي عمده براي تعادل کنوني قدرت خواهد بود. با اين فرضيه در ذهن نشست اواسط مارس بايد براي صنعت نفت جهان بسيار جالب باشد و فراتر از گفتگوها درباره کاهش توليد و اشباع عرضه خواهد بود.


 دستور العملهاي ايمني در صنعت نفت ابلاغ شد 

 وزير نفت طي نامه‌اي به وزيران دفاع و پشتيباني نيروي مسلح و صنعت و معدن، راهنما و دستورعملهاي ايمني را در صنعت نفت ابلاغ کرد.

به گزارش شانا، بيژن زنگنه طي نامه‌اي به سردار سرتيپ حسين دهقان وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و محمدرضا نعمت زاده وزير صنعت، معدن و تجارت راهنما و دستورعملهاي ايمني در صنعت نفت را طي رونوشتي به مشاور وزير و مديرکل بهداشت، ايمني، محيط زيست و پدافند غيرعامل وزارت نفت ابلاغ کرد.

در اين نامه آمده است:نظر به اهميت و جايگاه بهداشت، ايمني و محيط زيست (HSE) در صنايع کشور و همچنين ضرورت ايجاد سازوکارهاي کنترل مخاطرات در واحدهاي صنعتي و پروژه‌هاي در حال اجرا، راهنماها و دستور عملهاي HSE و نظارت بر رعايت آنها نقش موثري در کاهش حوادث و در نهايت حفظ جان افراد و محيط زيست، دارايي‌ها و اعتبار سازمانها و بنگاهها خواهد داشت.در اين راستا، وزارت نفت، تهيه و تدوين کليه راهنماها، روشهاي اجرايي و دستور عملهاي HSE را در دستورکار قرارداده است که در تدوين آنها از کارشناسان مجرب صنعت نفت، دانشگاه، منابع ملي و بين‌المللي، استانداردهاي معتبر و درس آموزي از حوادث گذشته بهره‌گرفته است. بنابراين به منظور ايجاد وحدت رويه و يکپارچگي در کنترل مخاطرات و کاهش حوادث و با هدف انتقال دانش و تجارب موجود و ارتقاي سطح آگاهي و توسعه فرهنگ HSE، به پيوست يک نسخه از مستندات موضوعات براي بهره‌برداري ايفا مي شود. اميد است با همکاري و هماهنگي همه مديران، متوليان و متخصصان صنعت نفت، شاهد وقوع هيچ‌گونه حادثه‌ايي در سطح کشور نباشيم.


 خبر 

 به اهتمام مناطق نفتخيز جنوب و يك سازنده داخلي :

توربين گازي تيدا جايگزين سولار سنتارمي شود

اهواز – رسول محمدي

مدير عامل شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب از جايگزيني يك برند داخلي به جاي توربين هاي گازي سولار سنتار خبرداد.به گزارش آفرينش،مهندس بيژن عالي پور با اشاره به اتمام موفقيت آميز دوره كاركرد آزمايشي توربين گازي ساخت داخل با نام تجاري " تيدا T-4505 " توسط اين شركت و يك سازنده ايراني، گفت: اين نوع توربين به تدريج جايگزين توربين هاي گازي مشابه قديمي مستقر در واحدهاي عملياتي مناطق نفتخيز مي شود.

وي با اشاره به اينكه اين پروژه يكي از مهمترين دستاوردهاي صنعت نفت در حوزه بومي سازي دانش فني و ساخت محسوب مي شود گفت: اين پروژه در دو بخش اصلي ساخت توربين و احداث تست استند تعريف گرديد كه به دليل بالا رفتن عمر توربين هاي سولار سنتار قديمي و عدم دسترسي به قطعات مورد نياز آنها، كه در نهايت منجر به اختلال در فرايند توليد مي شد، اجرا و پس از انجام مطالعات، طراحي و ساخت ، در ايستگاه تقويت فشار گاز شماره 3 شركت بهره برداري نفت و گاز مارون مستقر و با پشت سرگذاشتن بيش از 3300 ساعت كاركرد بدون مشكل يا نقص فني، رسماً در مدار توليد قرار گرفت.

شاپور قائدي كريمي، مجري پروژه ساخت ماشين آلات فرايندي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب نيز در تشريح اين طرح به 8 فاز اصلي آن اشاره كرد و گفت: ارائه خدمات تعميرات اساسي شامل مونتاژ و دي مونتاژ، پياده سازي استانداردهاي OEM ، دستيابي به دانش فني قطعات، تست عملكرد، دستيابي به موتور ارتقاء يافته، طراحي موتور توربين با بدنه ملي و توليد انبوه و تجاري سازي آن 8 فاز اصلي اين پروژه بوده و در بخش ديگري ، احداث تست استند و تجهيزات جانبي مورد نياز جهت آزمايش عملكرد توربين هاي توليد شده در دستور كار قرار گرفته است.

وي هزينه انجام اين پروژه را بالغ بر 330 ميليارد ريال اعلام كرد و افزود: اين هزينه مربوط به ساخت 2 توربين ديگر و تست استند نيز مي باشد، كه هزينه اصلي روي بدست آوردن تدوين دانش فني ساخت اين توربين صرف و با بومي سازي آن جبران خواهد شد.

كريمي افزود: پژوهش و فن آوري، مديريت هاي توليد، امور فني و تداركات و امور كالا ي مناطق نفتخيزجنوب و شركت خدمات مهندسي و تجهيزات صنعتي توربين جنوب ، به عنوان كارگروه تخصصي مناطق نفتخيز جنوب از و شركت توربين ماشين خاورميانه در مدت 2 سال به انجام رسانده اند.

مهندس جهانگير پورهنگ، سرپرست شركت بهره برداري نفت و گاز مارون نيز ضمن بزرگ خواندن اين دستاورد و ابراز خرسندي از نصب اولين توربين گازي كاملاً ايراني در اين شركت گفت: اين توربين روي رديف 2 ايستگاه تقويت فشار نصب گرديده و روزانه بيش از 5/10 ميليون فوت مكعب گاز را منتقل مي سازد كه با توجه به توان بالاي اين توربين، در صورت تغيير شرايط گازي ايستگاه ، اين ميزان مي تواند به 15 ميليون فوت مكعب در روز نيز افزايش يابد.

راه اندازي پايگاه مشاوره اطلاع رساني سلامت كاركنان در مناطق نفت‌خيزجنوب

اهواز – رسول محمدي

رييس بهبود روابط كارواموراجتماعي مناطق نفتخيزجنوب از راه اندازي پايگاه مشاوره اطلاع رساني سلامت كاركنان در ساختمان مركزي اين شركت خبرداد.به گزارش آفرينش ،بهرام كرمي دراين خصوص اظهار داشت:اين پايگاه مشاوره يك روزه، با مشاركت بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز ومديريت منابع انساني مناطق نفتخيزجنوب و در راستاي سلامت كاركنان و ترويج فرهنگ پيشگيري اوليه و تشخيص بيماريهاي زود هنگام مبتلايي كاركنان ، راه اندازي شد.

وي افزود: همچنين دراين پايگاه مشاوره، بروشورهايي در زمينه شيوه زندگي سالم، كنترل استرس، كنترل وزن و غيره در اختيارمراجعه كنندگان قرار گرفت.

كرمي افزد: در نيمه دوم سال جاري و در راستاي سلامت كاركنان، سه پايگاه مشاوره قلب، ديابت و سلامت مردان به همت بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز و مديريت منابع انساني مناطق نفتخيزجنوب ايجاد شده است.

وي اظهار اميدواري كرد، با ايجاد اين پايگاه هاي مشاوره، گام هاي مؤثري درراستاي نيل به اهداف سازماني، برداشته شود.

پذيرش مقاله ISI كارشناس شركت مارون در نشريه بين المللي

اهواز – رسول محمدي

مقاله مهدي نيسي پور كارشناس ارشد آموزش سازماني شركت بهره برداري نفت و گاز مارون در نشريه ISI مورد حمايت موسسه DNW اتريش منتشر شد.به گزارش آفرينش ،اين مقاله كه " چالش‌هاي آموزش الكترونيك در شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب" نام دارد توانست مجوز چاپ در اين نشريه ISI را كسب كند.

پيش از اين نيز مقاله "بازي هاي مديريتي" در كنفرانس ملي آموزش و توسعه منابع انساني و دو مقاله تحت عناوين " تبيين نقش ميانجي سياسي كاري در رابطه ميان سبك رهبري تحول گرا و رضايت شغلي در نفت و گاز مارون" و " بررسي مقايسه اي مدل هاي تغيير از نظر عوامل مقاومت كاركنان سازمان و روش هاي مقابله با آن، با تبيين نقش قرارداد روان شناختي" نيز از مهدي نيسي پور در سومين كنفرانس بين المللي مديريت چالشها و راهكارها پذيرفته كه تا پايان اسفند ماه سال جاري به چاپ خواهند رسيد.


 معادلات انرژي 

 گاز ايران نوروز به بغداد مي‌رود

معاون وزير نفت با تشريح 5 محور مذاکرات ايران و عراق از آغاز صادرات گاز تا نوروز 95 به اين کشور خبر داد و گفت: اين دو کشور عضو اوپک براي هماهنگي بيشتر در بازار نفت به توافق رسيده‌اند.

به گزارش مهر، امير حسين زماني نيا در حاشيه ديدار وزير نفت ايران با «فياض حسن نعمه» معاون اول وزير نفت عراق با بيان اينکه بعد از توافق هسته‌اي، اين نخستين جلسه با يک هيات عراقي بود که برگزار شد و آنها مشکلات عمده‌اي براي اجرايي کردن تفاهم‌هاي که با ايران داشتند، ندارند درباره مهمترين محور اين ديدار گفت: در اين ديدار، درباره همکاري در سه ميدان مشترک دو کشور يعني سهراب (هويزه)، خرمشهر (سندباد يا سيبه) و پرويز (نفت خانه جنوبي عراق) بحث هايي انجام شده و قرار است مذاکرات در اين زمينه ادامه يابد.

معاون امور بين الملل و بازرگاني وزير نفت با اعلام اينکه محور ديگر گفتگو با هيات عراقي را موضوع گاز بود، تصريح کرد: ايران آماده است تا سه هفته آينده گاز را در مرز به اين کشور تحويل دهد و اميدواريم آنها نيز آماده دريافت گاز از ايران باشند؛ البته 20 کيلومتر از خط لوله انتقال گاز در خاک عراق (دياله) هنوز تکميل نشده است.

اين مقام مسئول مذاکره درباره خط لوله نفت خام و فرآورده بصره و آبادان را يکي ديگر از محورهاي گفتگوها عنوان کرد و درباره همکاري‌هاي آموزشي هم اظهار داشت: در اين بخش، مجموعه آموزشي مفصلي از سوي چهار شرکت اصلي وزارت نفت تهيه شده و آماده تحويل به آنهاست.

زماني نيا همچنين از تشکيل کميته مشترک انرژي بين دو کشور خبر داد و افزود: رياست ايراني اين کميته برعهده نماينده شرکت ملي نفت ايران در عراق خواهد بود و قرار است عراق نيز نماينده خود را معرفي کند.

معاون وزير نفت با تاکيد بر اينکه در زمينه همکاري‌هاي فني و نوسازي پالايشگاه‌هاي عراق نيز مذاکراتي انجام شده است، اظهارداشت: توافق شده شرکت‌هاي خصوصي ايران، اين کار را انجام دهند.

وي در اين خصوص که آيا در اين ديدار درباره بازار نفت نيز مذاکراتي انجام شده است، اظهار کرد: درباره لزوم هماهنگي بيشتر در بازار بين‌المللي نفت مذاکراتي انجام شد که مورد استقبال زنگنه وزير نفت قرار گرفت.

پژوهشگاه نفت وارد مرحله جديدي از تعاملات بين المللي مي شود

معاون فناوري و روابط بين‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت به تشريح جزئيات مذاکرات اخير اين مجموعه با شرکتهاي تراز اول بين المللي فعال در صنعت نفت پرداخت و گفت: پژوهشگاه وارد مرحله جديدي از تعاملات بين المللي مي شود.

سيد امير عباس حسيني در گفتگو با شانا، با بيان اين مطلب افزود: در اسفند ماه امسال، بسياري از مذاکراتي که از ابتداي سال تاکنون ميان پژوهشگاه صنعت نفت با طرفهاي خارجي صورت گرفته بود، به ثمر نشست و طي اين ماه، بسياري از شرکتها و موسسه هاي معتبر بين‌المللي در پژوهشگاه حاضر شدند.

وي تصريح کرد: به طور نمونه از شرق آسيا، مديران شرکت دولتي توسعه فناوريهاي صنعتي کره جنوبي، شرکت ملي گاز و نفت کره جنوبي و همچنين 2 شرکت از بخش خصوصي که مرتبط با صنايع دريايي، فراساحل و صنايع مرتبط با تبديلات گازي هستند از پژوهشگاه بازديد کردند و توافقهايي حاصل شد.

حسيني به برگزاري چند جلسه مشترک نيز با حضور شرکتهاي نفتي و موسسه هاي تحقيقاتي فرانسه براي تدوين چارچوبهاي همکاري و توسعه تعاملات اشاره کرد و گفت: در زمينه شيرين‌سازي و تبديلات گازي مذاکراتي با طرفهاي خارجي صورت گرفته و در روز‌هاي گذشته با توتال فرانسه، آکر نروژ و پترو اس آي آفريقاي جنوبي مذاکراتي انجام شده است.

معاون فناوري و روابط بين‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به اين‌که تنوع شريکان بين‌المللي، راهبرد توسعه سبز فناورانه در پژوهشگاه است، ادامه داد: تنوع دعوت از اين شرکتها با يک راهبرد از پيش تعيين شده‌اي صورت گرفته است.

به گفته حسيني، با توجه به انتخاب شريکان پژوهشگاه براي شبکه فناورانه بين‌المللي، اولويت ويژه‌اي براي صنايع بالادست در نظر گرفته شده است و از اين رو بيشتر شرکتهايي که در اين مجموعه حاضر شدند، شرکتهاي فعال در حوزه بالادست صنعت نفتند.

وي با بيان اين‌که هر يک از اين شرکتها داراي مزيتهاي رقابتي و فناورانه در عرصه‌هاي خاصي هستند، افزود: در صدد هستيم در بازار بزرگ کسب و کار فناوري صنعت نفت در ايران، براي هر بخش امکان و قابليت ويژه‌اي ايجاد کنيم.

حسيني با بيان اين که توسعه تعاملات بين‌المللي در حوزه پايين دست در برنامه ماههاي آينده پژوهشگاه صنعت نفت قرار دارد، عنوان کرد: با توجه به قرارداد اين مرکز براي توسعه انستيتيو شيرين سازي گاز، لزوم همکاري و مشارکت با صاحبان فناوري در دنيا در اين زمينه الزامي است و کسب دانش و انتقال دانش فني واحدهاي مهم پالايشگاهي از ديگر برنامه‌هاي مهم پژوهشگاه به حساب مي‌آيد.

اين مقام مسئول با اشاره به اين‌که هيئتهاي خارجي تا اواخر اسفندماه در تهران حضور دارند و بخشي از مذاکرات تا آخر سال 94 به امضاي تفاهمنامه و يا توافقنامه منجر خواهد شد، تصريح کرد: با برخي از اين شرکتها به توافق رسيده‌ايم، براي نمونه توافق چهارجانبه اي با حضور وزير صنعت، معدن و تجارت و وزير صنعت و انرژي کره جنوبي، بين پژوهشگاه صنعت نفت، ‌شرکت ملي گاز کره، موسسه دولتي توسعه فناوري کره جنوبي و شرکت اوشنوس (Oceanus) به انجام رسيد.

حسيني در ادامه اين گفتگو، ارائه راهکار‌هاي فناورانه و پاسخگويي به اولويتهاي راهبردي صنعت نفت و گاز کشور را نيازمند تمرکز بر توانمنديهاي داخلي و توسعه همکاريهاي بين‌المللي با هدف خلق، انتقال و توسعه فناوري دانست و گفت: پژوهشگاه صنعت نفت بر اين اساس و در مسير فرصتهاي فناورانه موجود در کشور و حتي بازارهاي جهاني به عنوان بازيگر اصلي ديپلماسي فناورانه انرژي، فعالانه ايفاي نقش مي‌کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي