جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5234


جدول كامل حقوق و مزاياي كارگران در سال 95


وزير تجارت انگليس بهار آينده راهي ايران مي شود


يارانه اسفند‌ماه امشب واريز مي‌شود


نهادهاي مالي


يادداشت


 جدول كامل حقوق و مزاياي كارگران در سال 95 

 شوراي عالي کار پس از 7 ساعت مذاکره، حداقل دستمزد سال آينده مشمولان قانون کار را با 14 درصد افزايش نسبت به سال جاري معادل 812164 تومان تعيين و تصويب کرد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت كار ، با نشست شوراي عالي کار که با حضور نمايندگان کارگران، کارفرمايان و دولت در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي برگزار شد، حداقل دستمزد سال آينده بيش از 13 ميليون کارگر و مشمول قانون کار 812164 تومان شد. براي تعيين و تصويب حداقل دستمزد سال آينده، در هفته هاي اخير نشست ها و مذاکرات فراواني بين گروه هاي کارگري، کارفرمايي و دولت انجام شد اما در نهايت 3 گروه در رقم 812 هزار و 164 توماني مزد براي تماي گروه ها به صورت يکسان که از ابتداي سال 95 بايد از سوي بنگاه‌ ها و واحدهاي توليدي مشمول قانون کار اجرا شود، به توافق رسيدند. همچنين شوراي عالي کار براي افزايش حق بن نقدي سال آينده، سنوات روزانه و حق مسکن به توافق جديدي دست نيافت. بنابراين حق بن نقدي سال آينده نيز مانند امسال ماهيانه 110 هزارتومان و سنوات نيز روزانه 1000 تومان خواهد بود.

وزارت کار دوباره وعده افزايش حق مسکن از ماهيانه 20 هزارتومان به 40 هزارتومان را داده است در حالي که اين موضوع قرار بود در دستمزد سال جاري کارگران اعمال شود که يکبار تاکنون با مخالفت هيات وزيران مواجه شده است و اينبار نيز احتمالا چنين خواهد شد. آخرين جلسه اي که پيش از اين توسط شوراي عالي کار براي تعيين حداقل دستمزد ساليانه برگزار شده است، در پايان اسفندماه سال 93 بود که در آن زمان حداقل دستمزد سال جاري به ميزان 712 هزار و 425 تومان براي اجرا در سال جاري تعيين شده بود.

جدول کامل مزاياي جديد کارگران

حداقل مزد 95 از 712425 تومان به 812164 تومان، بن نقدي نيز 110 هزارتومان، حق مسکن 40 هزارتومان، سنوات روزانه 1000 تومان و حق اولاد يک فرزند نيز 81216 تومان تعيين شد.مصوبه شوراي عالي کار، از ابتداي فروردين ماه سال آينده لازم الاجرا خواهد بود.

تا يکي دو روز آينده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي ابلاغيه مصوبه امروز شوراي عالي کار را براي اجرا به تمامي واحدهاي مشمول قانون کار کشور ارائه خواهد کرد.

(ارقام به تومان)

حداقل دستمزد ماهيانه 812164

حق مسکن ماهيانه (به شرط تصويب) 40000

حق بن نقدي (بدون افزايش)110000

حق اولاد- يک فرزند 81216

حق اولاد- دو فرزند 162432

حق سنوات روزانه (بدون افزايش)1000

حداقل مزد روزانه 27072

مجموع دريافتي افراد مجرد 972164

مجموع دريافتي افراد متاهل با يک فرزند 1053380

مجموع دريافتي افراد متاهل با دو فرزند 1134596

در همين رابطه ،وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه با وجود شرايط بد اقتصادي در سه سال اخير ميزان افزايش مزد بر ميزان تورم پيشي گرفته است، گفت: با درنظر گرفتن شرايط اقتصادي به جمع بندي مزد رسيديم. علي ربيعي پس از آخرين جلسه امسال شوراي عالي کار گفت: حداقل دستمزد کارگران براي سال 95 با 14 درصد افزايش نسبت به سال 94 معادل 812 هزار و 166 تومان تعيين شد. وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي افزود: نرخ پايه سنوات در سال 95 در مورد کارگران داراي قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که داراي يکسال سابقه کار شده و يا يکسال از دريافت آخرين پايه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد اعم از اينکه حق سنوات يا مزاياي پايان کار خود را تسويه حساب کرده باشند يا خير، روزانه 10 هزار ريال تعيين شد.

وي تصريح کرد: حداقل دريافتي کارگران متاهل داراي دو اولاد در سال 95 با احتساب 14 درصد افزايش، 11 ميليون و 345 هزار و 992 ريال خواهد بود.

ربيعي با بيان اينکه با وجود شرايط بد اقتصادي، در سه سال اخير ميزان افزايش مزد بر ميزان تورم پيشي گرفته است، گفت: حداقل دستمزد کارگران را پارسال 25 درصد افزايش داده بوديم که با احتساب ساير افزايش ها در مجموع، ‌ مزد براي اين سال 30 و نيم درصد افزايش يافت.

ربيعي ادامه داد: دستمزد کارگران را امسال 17 درصد افزايش داديم که با احتساب ساير افزايش ها، اين رقم در مجموع به 20 و نيم درصد رسيد.


 وزير تجارت انگليس بهار آينده راهي ايران مي شود 

 وزير تجارت انگليس بهار سال آينده در راس هياتي بلندپايه راهي ايران مي شود.به گزارش مهر به نقل از روزنامه فايننشال تايمز، «ساجد جاويد» وزير مسلمان کابينه انگليس قرار است در ماه مي ميلادي (11 ارديبهشت تا 10 خرداد) با سفر به ايران گفتگوهاي اقتصادي ميان تهران- لندن را پيش ببرد.

براساس اعلام فاينشنال تايمز ماجد در راس هيات بلندپايه اقتصادي به ايران سفر مي کند.

گفته مي شود در اين سفر علاوه بر مسئولان نفتي و گازي شماري از فعالان در بخش هاي مهندسي جاويد را همراهي مي کنند.


 يارانه اسفند‌ماه امشب واريز مي‌شود 

 آخرين يارانه نقدي امسال در حالي ساعت 24 امشب ، بيستم اسفند‌ماه به حساب سرپرستان خانوار واريز خواهد شد که به نظر مي‌رسد با مصوبات اخير مجلس در بودجه سال 1395 يارانه اين ماه جزو آخرين يارانه‌هايي است که به حساب بيش از 75 ميليون متقاضي واريز خواهد شد.

به گزارش ايسنا، يارانه اسفند‌ماه شصت‌ويکمين مرحله از پرداخت يارانه نقدي است که از سال 1389 تاکنون به ازاي هر نفر 45 هزار و 500 تومان واريز شده است.

در جريان پرداخت يارانه‌هاي نقدي تا پايان بهمن‌ماه امسال بالغ بر 220 هزار ميليارد تومان در قالب پرداخت‌هاي نقدي به حساب سرپرستان خانوار واريز شده که در مجموع يارانه حدود پنج ميليارد نفر است که از اين رقم 160 هزار ميليارد تومان از محل اصلاح حامل‌هاي انرژي بوده که بايد فقط 50 درصد آن توزيع نقدي مي‌شد و مابقي سهم ساير بخش‌هاي تعيين شده در قانون هدفمندي يارانه‌ها بوده است. با اين وجود نه تنها مجموع 160 هزار ميليارد درآمد ناشي از اصلاح قيمت‌ها به توزيع پرداخت نقدي اختصاص يافته، بلکه 53 هزار ميليارد ديگر از محل بودجه عمومي و نزديک به شش هزار ميليارد تومان هم از بانک مرکزي استقراض و بين مردم توزيع شده است.

کسري‌هاي ناشي از روند نامطلوب اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها و همچنين توزيع همگاني آن بين بيش از 75 ميليون نفر موجب ورود دولت فعلي به غربالگري يارانه‌بگيران شد، اما در شرايطي که با توجه به عدم کافي بودن بانک‌هاي اطلاعاتي و خطاهاي ناشي از آن اين موضوع با چالش‌هاي بسياري همراه شد به گونه‌اي که با وجود حذف بيش از سه ميليون نفر از دريافت نقدي در سال جاري 900 هزار نفر به اين موضوع معترض شده و يارانه بيش از 500 هزار نفر دوباره برقرار شد.

اين در حالي است که با مصوبه اخير کميسيون تلفيق مجلس در جريان بررسي لايحه بودجه سال 1395 قرار بر حذف گروه‌هاي خاص از دريافت يارانه نقدي شده و دولت موظف است تا تيرماه سال آينده اقشار هدف را از دريافت يارانه کنار بگذارد.

براين اساس، يارانه نقدي تجار، اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها، مراکز آموزشي، پژوهشي، علمي دولتي و غيردولتي، پزشکان، قضات دادگستري، افرادي که در سال جاري بيش از 15 ميليون تومان ماليات پرداخته‌اند، همچنين کارکناني که دريافتي درآمد آنها بيش از سه ميليون تومان است از دريافت يارانه منع خواهند شد. در عين حال که کليه کارکنان نيروهاي مسلح که دريافت سالانه آنها بيش از 35 ميليون تومان و همچنين کليه بازنشستگاني که دريافتي سالانه مستمري بازنشستگي آنها بالغ بر 35 ميليون تومان است، از دريافت يارانه حذف مي‌شوند.

گرچه هنوز سازوکار حذف اين افراد و برنامه دولت در اين رابطه مشخص نيست و موضوع نهايي نشده، اما به نظر مي‌رسد در صورتي که دولت به اين تکليف قانوني عمل کرده و تا تيرماه سال آينده گروه‌هاي هدف را از دريافت يارانه حذف کند، تعداد کثيري از يارانه‌بگيران از ليست سارمان هدفمندي کنار گذاشته خواهند شد و تعداد متقاضيان از 75 ميليون نفر فعلي تا حد قابل توجهي کاهش يابد. با اين حال بايد منتظر اطلاع‌رساني دولت در اين رابطه که اقشار تعيين شده چه تعداد از يارانه‌بگيران را در بر خواهند گرفت و آيا بانک‌هاي اطلاعاتي به دولت اجازه حذف کامل و بدون خطاي اين افراد را خواهد داد، از ديگر مسائل پيش‌رو براي اجراي اين مصوبه است.


 نهادهاي مالي 

 مديرعامل بانک ملي :

نرخ سود سپرده بانکي اوايل سال آينده 16 درصد مي‌شود

مديرعامل بانک ملي و رئيس شوراي هماهنگي بانک‌ها گفت: تلاش سيستم بانکي اين است که نرخ سود سپرده بانکي اوايل سال آينده به 16 درصد کاهش يابد.

به گزارش آفرينش، عبدالناصر همتي در نشست خبري امروز گفت: تلاش سيستم بانکي اين است که نرخ سود سپرده بانکي اوايل سال آينده به 16 درصد کاهش يابد.

نرخ سود سپرده بانکي اخيراً به 18 درصد کاهش يافته است.همتي در ادامه با بيان اينکه قبلاً گفته بودم سال 94 سال خشکسالي مالي است، گفت: ولي خيلي‌ها اعتراض کردند که چرا من اين صحبت را مطرح کردم اما يواش يواش همه متوجه دشند که امسال سال خشکسالي مالي است و همه اين را احساس کردند، بخصوص آنهايي که تشنه منابع مالي هستند.وي با بيان اينکه بانک ملي گرفتاري‌هاي زيادي داشته و سال‌هاي بدي را در اوايل دهه 90 گذرانده، گفت: اما هم اکنون در حال احياي تدريجي بانک هستيم و اميدواريم جايگاه بانک قوي‌تر شود.مديرعامل بانک ملي با اشاره به اينکه نمي‌توانم بگويم در دو و نيم سال گذشته در بانک ملي چقدر سختي کشيدم، افزود: خيلي اميدوارم سال 95 سال خوبي براي اقتصاد کشور و بانک ملي باشد.

همتي با اشاره به عدم تصويب دو بند 19 و 20 لايحه بودجه 95 در کميسيون تلفيق ، تصريح کرد: اين بندها شامل افزايش سرمايه بانک‌ها معادل 50 هزار ميليارد تومان از محل تسعير نرخ ارز و پرداخت بدهي دولت به بانک‌ها از طريق فروش اوراق مشارکت بود ولي در کميسيون تلفيق به تصويب نرسيد.وي ادامه داد: اين دو بند براي بانک‌هاي دولتي خيلي اهميت دارد و اميدواريم در صحن علني مجلس نظر مثبت نمايندگان را داشته باشد.

رئيس شوراي هماهنگي بانک‌ها در ادامه با تأکيد براينکه برجام به نتيجه رسيد و تا امروز مقدمات بعد از برجام با بانک‌هاي خارجي انجام شده است، تصريح کرد: بانک ملي با 17 واحد در خارج از کشور توانسته سوئيفت را نهايي کند و مبادله پيام نيز انجام شده است.همتي گفت: طي دو سه هفته اخير 650 پيام مبادله شده و بالاي 40 مورد روابط با بانک کارگزار برقرار شده است.

وي با بيان اينکه اميدوارم سال 95 با حداکثر توان از اين مهم بهره برداري کنيم، گفت: هيچ مبادله‌اي با سوئيفت انجام نشده است و هر کسي هر حرفي غير از اين بزند نشان مي‌دهد که اطلاعات ندارد.مديرعامل بانک ملي ضمن اشاره به اينکه سوئيفت به معناي اين است که خط تلفن باز شده و مي توان با آن تماس برقرار کرد، گفت: ال سي دلاري الان انجام نمي‌شود يعني دلار کيلير نمي‌شود چرا که اوفاک آمريکا (خزانه داري آمريکا) بايد موافقت کند.

بانک پاسارگاد به عنوان سازمان دانشي برتر در ايران معرفي شد

در اختتاميه پنجمين جايزه جهاني سازمان دانشي‌برتر در ايران، بانک‌پاسارگاد، به عنوان يکي از سه شرکت برتر اين دوره از ارزيابي‌ها انتخاب شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط‌ عمومي بانک‌ پاسارگاد، در اين مراسم که در تاريخ 16 اسفند 1394، با حضور دکتر فرهادي وزير علوم، تحقيقات و فناوري، رييس انجمن مديريت‌ دانش‌محور در اتريش، رييس شوراي عالي راهبري جايزه جهاني (MAKE) در ايران، جمعي از دانشگاهيان و صاحبان صنايع برتر کشور و در مرکز همايش‌هاي صدا و سيما برگزار شد، بانک‌پاسارگاد موفق شد براي چهارمين بار به عنوان يکي از سه سازمان دانشي برتر ايران معرفي شود.

کتابخواني، از افتخارات ويژه بانک ملت

عضو هيات مديره بانک ملت اظهار داشت: حمايت از عرصه کتاب و کتابخواني از افتخارات ويژه بانک ملت در دوره جديد است که آن را در آينده به صورت پررنگ تر ادامه خواهد داد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، حسن روستا در مراسم معرفي پايتخت کتاب و روستاها و عشاير دوستدار کتاب با بيان اين نکته که اين بانک افتخار دارد که نام زيباي ملت را همراه خود دارد افزود: بانک ملت به صورت جدي رسالت اجتماعي خود را در سطح کشور ايفا مي کند که از جمله آنها حضور فعال در عرصه مدرسه سازي، ساخت خانه هاي بهداشت، احداث خوابگاه هاي دانشجويي و خريد نقدي گندم از کشاورزان است.

کسب نشان برتر توسط بانک اقتصادنوين در جشنواره ستاره‌هاي فناوري

بانک اقتصادنوين در هفتمين جشنواره ستاره‌هاي برتر فناوري، در بخش اهداي نشان‌هاي مختلف ستاره فناوري بر اساس نظر هيات داوران و بررسي مدارک و اسناد و نظرسنجي از مشتريان نشان "پرستيژ" دريافت کرد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، در اين جشنواره خدمات بانکداري الکترونيک و فناوري‌هاي اطلاعاتي بانک‌هاي کشور مورد بررسي قرار گرفت و در نهايت بانک اقتصادنوين موفق شد نشان پرستيژ اين جشنواره را کسب کند.

فروش املاک مازاد بانک سپه از طريق بورس کالا

عضو هيأت مديره بانک سپه خبرداد: بانک سپه به عنوان اولين بانکي که املاک مازاد خود را در بورس کالا به فروش مي رساند، در نظر دارد در روزهاي 25 و 26 اسفند سالجاري، 5 رقبه املاک خود را در تالار فرعي بورس کالا عرضه نمايد.به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه، کاظم نژاد گفت: در پي همکاري بانک سپه با بورس کالا و پيگيريهاي صورت گرفته،اين بانک براي نخستين بار در کشور، 3 رقبه املاک خود را در روز سه شنبه 25 اسفند ماه سالجاري در تالار فرعي بورس کالا عرضه خواهد کرد.وي افزود: 2 رقبه ديگر از املاک اين بانک، روز چهارشنبه 26 سالجاري روي تابلوي فروش تالار فرعي بورس قرار مي گيرد.


 يادداشت 

 مشكلات اقتصادي با حذف صفر از پول ملي حل نمي شود

محمد حسين سدهي نيا

كارشناس پولي و بانكي

قسمت دوم وپاياني

بديهي است تا زماني كه پول نقد در داد و ستد و معاملات روزانه نقش داشته باشد و مردم عادت به استفاده از كارت هاي اعتباري نكرده باشند چنين مشكلاتي وجود خواهد داشت ،در اكثر كشورهاي پيشرفته نقش پول در داد و ستد ها به دليل استفاده از كارت هاي اعتباري نزديك به صفر است.

پس ما مي توانيم با مراجعه به تجربه عابر بانك ها و كارت خوان ها در صورتي كه اقتصاد سنجي دقيق و صميمي به عمل آيد متوجه شويم كه با افزايش عادت مردم به استفاده از آنها علاوه بركاهش مراجعات مردم براي در يافت پول به بانك ها در كاستن حجم نقد ينگي و جابجايي پول اثرات بسياري قابل قبولي داشته است ،لذا با فرهنگ سازي و تشويق مردم به استفاده از كارت اعتباري حتي براي پرداخت هاي جزئي ديگر احتياجي به همراه داشتن پول به تدريج از بين خواهد رفت ، مشروط بر آنكه مو قع استفاده با پولي ،تعطيلي عابر بانك ويا اختلال در شبكه شتاب كه برنامه هاي مالي و داد و ستد هاي مردم را مختل مي كند مواجه نشود و سيستم بانكي با بكارگيري مكانيزم هاي سريع و منظم اين اعتماد را نهادينه كند.

در صورتي كه در يافت كارمزد از اين سرويس ها بالا خص كارت خوان ها درست برعكس بوده و مزايا و منافعي كه از طريق ارائه سرويس رايگان نصيب بانك ها مي شود به هيچ وجه با درآمد ناشي از كارمزد دريافتي قابل مقايسه نبوده و به صورتي مانعي از توسعه عدم استفاده از پول نقد در معاملات جلوگيري مي كند .

از اين رو بانك ها براي جمع آوري پول از جيب مردم و ذخيره هاي خانگي و تمركز در بانك بايد با تبليغات و آگاهي دادن به مزاياي استفاده از تلفنبانك ،عابر بانك و كارت خوانها كه علاوه بر كاستن از حجم ترافيك و مراجعه به بانك ها موجب كاهش تعداد پرسنل براي جواب گويي به مشتريان شده و خطرات جاني ناشي از همراه داشتن پول و سرقت هم از بين مي رود ، مسلما با عادت مردم به تدريج نقش پول نقد در معاملات كمرنگ و كمرنگ تر شده و ديگري نيازي به چاپ اسكناس جديد و حذف صفر از اسكناس نمي باشد .


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي