جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5234


اعتياد به اينترنت با سرعت نور

مديرکل پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي کشور
تدوين سامانه رصد آسيب‌هاي اجتماعي در کشور


خبرها


وقايع


 اعتياد به اينترنت با سرعت نور  

 والدين همواره خواهان بزرگ كردن فرزنداني تندرست با رفتاري مناسب هستند چنين دغدغه اي با نزديك شدن فرزندان به دوران نوجواني بيش از پيش جدي مي شود و مادران و پدران در جستجوي راهكار هايي براي آينده فرزندان خود هستند يكي از معضلاتي كه اين روزها بسيار به چشم مي خورد اعتياد نوجوانا ن و جوانان به اينترنت و شبكه هاي مجازي است كه خانواده ها را بسيارنگران كرده است.

در گفتگو با خانم حسني كارشناس ارشد روانشناسي و مشاوره خانواده و آسيب هاي اجتماعي اين مسئله را بررسي مي کنيم و راهکارهاي عملي براي پيشگيري از اين معضل اجتماعي رايج ميان نوجوانان و جوانان براي خانواده ها ارائه مي دهيم.

اعتياد به اينترنت چيست و چگونه معنا مي شود ؟

اعتياد به اينترنت به چت، شبكه هاي مجازي و بازي‌هاي آن لاين را شامل مي شود بر اساس تشخيص گذاري انجمن روان پزشكان امريكا داشتن چند مورد از اين علائم نشانه اعتياد به اينترنت است اولي دل مشغولي شديد به كامپيوتر و وصل شدن ب شبكه اينترنت مي باشد مشغوليت بيش از 4 ساعت در واقع اعتياد به اينترنت را نشان مي دهد استفاده از شبكه اينترنت براي مدتي بيشتر از انچه كه براي آن برنامه ريزي شده است تلاش تكراري و ناموفق براي كاربران آن مي باشد و دل بستگي ذهني به اينترنت از دست دادن روابط مهم شغلي ،تحصيلي، دروغ به اعضاي خانواده براي پنهان سازي ميزان واقعي استفاده از اينترنت اعتياد به آن را نشان مي دهد .

تاثير منفي اينترنت در زندگي روزمره جوانان چگونه است ؟

همان طور كه اعتياد به دارو و مواد مخدر در زندگي فرد تاثير دارد اعتياد به اينترنت نيز عواقب سنگيني خواهد داشت عوارض روحي مثل عصبانيت، عدم كنترل اعصاب ،خستگي زود رس ،بي حالي پرخاشگري ،ترس، ناراحتي و احساس تنهايي از مضرات اعتياد به اينترنت مي باشد.

كاربران اينترنت ممكن است از جنبه هاي مختلفي همچون قرار ملاقات ها ،روابط اجتماعي، تبادل اطلاعات و نظرات در اتاق هاي گفتگو يا چت روم ها، شبكه هاي اجتماعي و اجتماعات مجازي لذت ببرند و برخي از كاربران براي فرار از مشكلات دنياي واقعي و عدم اعتماد به نفس براي برقراي روابط در دنياي بيرون به شبكه هاي و برنامه هاي اينترنتي پناه مي برند از تاثيرات منفي ديگر اعتياد به اينترنت مي توان از كار هاي اصلي و روزمره جا ماندن و زندگي بدون برنامه ريزي و دور ماندن از موفقيت و كارهاي كه مي توان انجام داد.

راه كا رهايي كه براي ترك اينترنت مي توان به كار برد ؟

يافتن تفريحاتي كه از وسايل ديجيتال استفاده نمي شود مانند عضويت در كلاس هاي ورزشي، موسيقي، پياده روي اهميت دادن به خواب كافي ، گذراندن وقت با اعضاي خانواده تا لحظاتي مي تواند جوانان را از اينترنت دور بكند و اعمال محدوديت براي استفاده از كامپيوتر توسط خود فرد، خانواده و درمانگر، استفاده از آلارم يا ساعت هشدار دهنده و تنظيم وقت تا زماني كه براي خود فرد مشخص شده است.

در آخر پيشنهادي كه خانم حسني براي كاربران اينترنت بيان كردند اين كه حتما بعد از 15 دقيقه كه پشت ميز كامپيوتر مي نشينند با عث مي شود آسيب هايي به جسم خود وارد كنند براي پيشگيري از اين مورد چند حركت كششي ساده انجام دهند اين كار علاوه بر اينكه به استراحت ماهيچه‌ها، ستون فقرات همين طور ماهيچه هاي چشم خود كمك مي كنند تا رفع خستگي شود همچنين قرار گرفتن دست‌ها بر روي صفحه كليد و موس براي مدت طولاني مي تواند اختلالاتي را در اندام ها ي بدن ايجاد كند.

فراموش نكنيد كه اين شماييد كه بايد اينترنت را دراختيار بگيريد نه اينكه اينترنت شما را در اختيار بگيريد و در آخر تكنولوژي خوب است ولي نه به طوري ك بخواهد به جسم و ذهن ما آسيب بزند .


 مديرکل پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي کشور
 تدوين سامانه رصد آسيب‌هاي اجتماعي در کشور 

 
مديرکل پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي بهزيستي کشور با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفيت‌هاي بومي در ساماندهي اوقات فراغت اقشار مختلف جامعه، گفت: سامانه رصد آسيب‌هاي اجتماعي به منظور شناسايي و جمع‌آوري آمار آسيب‌هاي اجتماعي کشور تدوين شده است.

به گزارش ايسنا- منطقه يزد،‌ شيرين احمدنيا در کارگاه همياران سلامت روان اجتماعي سراسر کشور که به ميزباني استان يزد برگزار شد،‌ با اشاره به ضرورت تدوين برنامه‌هاي فرهنگي در راستاي جلوگيري از آسيب‌هاي اجتماعي، اظهار کرد: برنامه‌هاي دفتر همياران سلامت روان اجتماعي کشور براساس نيازهاي بومي هر استان تدوين مي‌شود.

وي گفت: هدف از تشکيل گروه همياران سلامت روان اجتماعي،‌ ارتقاي سلامت رواني جامعه و ايجاد تغيير رويه زندگي معمولي مردم در راستاي توسعه بيش از پيش فرهنگي کشور است.

مديرکل پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي با اشاره به راه‌اندازي سامانه رصد آسيب‌هاي اجتماعي در بهزيستي کشور، گفت: سامانه رصد آسيب‌هاي اجتماعي به منظور شناسايي و جمع‌آوري آمار آسيب‌هاي اجتماعي کشور تدوين شده است

وي تلاش جهت ايجاد فضايي براي مشارکت مردم درخصوص تصميم‌گيري براي حل مسائل مربوط به خود، محله و اجتماع، توانمندسازي مردم متناسب با شرايط زندگي امروزي و افزايش مهارت‌هاي فردي و اجتماعي را از ديگر اهداف تشکيل گروه‌هاي همياران سلامت روان اجتماعي دانست.

وي اضافه کرد: قالب‌هاي تعريف شده با آسيب‌هاي جديد همسان نيست و بايد همراه با وضعيت روز تغيير کند.

اين مقام مسئول با اشاره به آسيب‌هاي اجتماعي نوپديد، بيان کرد: ساماندهي اوقات فراغت افراد محله از طريق شرکت در فعاليت‌هاي همياري‌ها از جمله ضرورت‌هاي ساماندهي فرهنگي است.

وي تلاش در جهت تعامل با مراکز اشتغال محور با هدف کارآفريني، فراهم کردن زمينه‌هاي لازم براي تصميم‌گيري‌هاي جمعي به منظور تغيير و فراهم کردن زمينه مساعد براي مشارکت عمومي و ايجاد حس استقلال فردي و جمعي را از جمله رسالت‌هاي شاخص همياران سلامت روان اجتماعي در سازمان بهزيستي عنوان کرد.

وي ادامه داد: ترويج تدوين و اجراي برنامه‌هاي گروهي نقش مهمي در کاهش آسيب‌هاي اجتماعي ايفا مي‌کند.

احمدنيا در پايان خاطرنشان کرد: رويکرد دفتر پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي کشور تغيير شيوه‌هاي فردي به اجتماعي، استفاده از ظرفيت بالاي استان‌ها و رويکردهاي مشارکتي و بومي است.


 خبرها 

 جريمه غيبت سربازي قسطي شد

جانشين منابع انساني ستادکل نيروهاي مسلح از موافقت اين ستاد با پرداخت قسطي جرايم غيبت سربازي در صورت تدوين سازوکار مناسب براي اين امر خبر داد.

سردار موسي کمالي در گفت‌وگو با تسنيم، با اشاره به بحث و بررسي‌هاي اخير در خصوص نحوه معافيت مشمولان داراي بيش از 8 سال غيبت سربازي به‌ازاي پرداخت جريمه نقدي اظهار داشت: ستاد کل نيروهاي مسلح بيش از بررسي بودجه سال 95 نظرات خود در خصوص اين موضوع را اعلام کرده بود و در اين راستا تأکيد داشت معافيت مشمولان غايب نبايد به غايباني که کمتر از 8 سال غيبت دارند اختصاص يابد.

جانشين منابع انساني ستاد کل نيروهاي مسلح افزود: همچنين ستاد کل نيروهاي مسلح اعتقاد داشت که اعطاي معافيت در طرح مذکور براساس حداقل جريمه‌هاي سال گذشته بايد تخصيص يابد که خوشبختانه با تأکيد اين ستاد، موضوع ديگري در مجلس مطرح نشد و تمام خواسته‌هاي ما در اين خصوص تأمين شده است.

وي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو با توجه به پيشنهاد برخي از نمايندگان مجلس نسبت به فراهم کردن تسهيلات پرداخت جريمه غيبت در اقساط کوتاه‌مدت يک‌ساله گفت: به‌دنبال اين پيشنهاد ستاد کل نيروهاي مسلح اعلام داشت که در صورت فراهم کردن سازوکاري مناسب هيچ مخالفتي با پرداخت قسطي جريمه غيبت مشمولان ظرف مدت يک سال ندارد. سردار کمالي در پايان با بيان اينکه ميزان جريمه نقدي مشمولان داراي بيش از 8 سال غيبت در سال آينده 10درصد بيشتر از مبلغ فعلي است، گفت: با توجه به اينکه در سال آينده مشمولاني که امسال داراي 8 سال غيبت بودند وارد سال نهم غيبت خود مي‌شوند و مي‌بايست به‌ازاي اضافه شدن اين يک سال 10درصد به ميزان جريمه آنها افزوده شود، توصيه مي‌کنيم که در صورت تکميل فرايند ثبت‌نام اخذ معافيت خود در سال جاري هرچه سريعتر نسبت به تکميل مراحل پرداخت جريمه و اخذ معافيت خود اقدام کنند تا مشمول افزايش 10درصدي جرايم مربوطه نشوند.

كاهش يک‌ميليارد نفري جمعيت جهان تا 15 سال آينده

بررسي‌هاي جديد سازمان ملل نشان داد با افزايش تعداد زناني که از وسايل پيشگيري از بارداري استفاده مي‌کنند، رشد جمعيت جهان کنترل مي‌شود.

به گزارش ايسنا، در اين مطالعه آشکار شد، تعداد زناني که در کشورهاي در حال توسعه از وسايل پيشگيري از بارداري استفاده مي‌کنند، طي سال‌هاي اخير افزايش يافته و در نتيجه پيش‌بيني مي‌شود که رشد جمعيت جهان تا 15 سال آينده حدود يک ميليارد نفر کاهش يابد.

آخرين آمارهاي اين سازمان حاکي از آن است که تعداد بيشتري از زنان در کشورهاي مختلف، برنامه‌هاي تنظيم خانواده را به کار مي‌گيرند. در سال 2015، حدود 64 درصد زنان متاهل 15 تا 49 ساله از شکل‌هاي سنتي و مدرن طرح‌هاي تنظيم خانواده بهره برده‌اند، در حالي که اين رقم در سال 1970، 36 درصد بوده است.

دپارتمان امور اجتماعي و اقتصادي ملل متحد پيش‌بيني کرده است که طي 15 سال آينده استفاده از وسايل پيشگيري از بارداري در آفريقا به بالاترين نرخ مي‌رسد. اگرچه در اين منطقه بيشترين تقاضا براي استفاده از وسايل مدرن پيشگيري از بارداري وجود دارد اما حداقل دسترسي به اين امکانات مشاهده مي‌شود. در صورتي که تا سال 2030 متوسط بزرگي خانواده، فقط يک فرزند کمتر شود، جمعيت جهان به جاي 9 ميليارد نفر به حدود هشت ميليارد نفر مي‌رسد. در واقع بهره بردن از طرح‌هاي تنظيم خانواده باعث مي‌شود تعداد اعضاي خانواده کمتر و موفقيت زنان در امور تحصيلي بيشتر شده و همچنين فرزندان سالم‌تري در خانواده‌ها تربيت شوند.

به گزارش روزنامه گاردين، همچنين اگر تمامي افراد مسئول و موثر در تمامي کشورها دسترسي زنان به اين وسايل را که حق آنان است تسهيل کنند، کاهش چشمگيري در رشد جمعيت جهان شاهد خواهيم بود.

معاون حمل و نقل ترافيک شهرداري تهران:

LRT همت در حد پيشنهاد است

معاون حمل و نقل ترافيک شهرداري تهران گفت: احداث LRT همت در حد پيشنهاد است و در بودجه سال 95 اعتباري براي احداث LRT پيش بيني نشده است.

سيد جعفر تشکري هاشمي در گفتگو با مهر، با تاکيد بر اينکه در بودجه سال 95 شهرداري هيچ اعتباري براي احداث LRT پيش بيني نشده است، گفت: مديريت شهري از ترکيب اولويت حمل و نقل عمومي آگاه است و توسعه مترو و اتوبوس از اصلي ترين نيازهاي شهر تهران هست.

وي ادامه داد: براي آنکه رويکرد گردشگري در شهر تهران تقويت شود، بايد سيستم LRT در آن تحقق پيدا کند. بنابراين احداث يک خط LRT در مرکز تاريخي تهران در مسيري که بيشترين نقاط ديدني وجود دارد در دستور کار مديريت شهري قرار گرفته است.

معاون شهردار تهران با بيان اينکه احداث LRT در محدوده مرکزي شهر و نقاط ديدني بازار در حال مطالعه است، گفت: ما ابتدا مطالعات لازم را انجام داده و پس از آن طرح مطالعاتي را در شورا مطرح و پس از طي مراحل قانوني، اعتبار لازم را پيش بيني مي کنيم.

وي در خصوص احداث LRT در اتوبان همت توضيح داد: اين پيشنهاد نيز در حال بررسي است. بجز اين پيشنهادات، پيشنهادات ديگري نيز وجود دارد که در حال کارشناسي است اما تا مسير قانوني را طي نکند، در خصوص آن تصميم گيري نهايي انجام نمي شود.

تشکري هاشمي در خصوص آخرين وضعيت اجراي طرح کاهش در پايتخت گفت: اين طرح، طرحي علمي و کارشناسي است که در بسياري از کشورهاي دنيا اجرايي شده و در کشور ما نيز زيرساختهاي آن فراهم است. در شوراي عالي ترافيک نيز اين طرح مورد بررسي قرار گرفته و آنقدر جذابيت داشته که پيش بيني شده به عنوان الگو اجراي آن در ساير کلان شهرها نيز مورد مطالعه قرار گيرد.


 وقايع 

 چهار نفر براثر سقوط هواپيماي باري در بنگلادش ناپديد شدند

با سقوط يک هواپيماي باري به دريا در بازارکوکس بنگلادش، دو خلبان و دو خدمه اين هواپيما ناپديد شدند.

به گزارش شبکه خبري بنگلادش نيوز 24، اين هواپيما صبح روز گذشته به وقت محلي در درياي «نظيرآتک» در بازارکوکس سقوط کرد. عبدل مازيد مسئول ايستگاه آتش نشاني منطقه، خبر سقوط و ناپديد شدن چهار نفر در اين سانحه را تاييد کرد. وي اضافه کرد: تيمي براي بررسي علت اين حادثه به منطقه سقوط اين هواپيماي باري شخصي اعزام شده است.

سخنگوي سازمان آتش نشاني

آتش سوزي کارگاه کفش در خيابان ظهيرالاسلام

سخنگوي سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران از آتش سوزي در يک کارگاه توليدي کفاشي درخيابان ظهير الاسلام خبر داد. سيد جلال ملکي در گفت وگو با برنا در خصوص آتش سوزي اظهارکرد: حادثه آتش سوزي در يک کارگاه کفاشي در خيابان ظهير الاسلام، کوچه آزادي خواه رخ داده است و 4 ايستگاه آتش نشاني و خودروها ي حامل تجهيزات تنفسي جهت کمک به محل اعزام شدند.

سخنگوي سازمان آتش نشاني عنوان کرد: محل حريق يک ساختمان 2طبقه‌اي است که کارگاه توليد کفاشي بود، کاملا آتش شعله ور شده بود و در حال سرايت به کارگاه هاي داخل سالن بود. وي ادامه داد: ازدحام جمعيت تردد را براي آتش نشانان سخت کرده بود، اما آنها عمليات رابه سرعت آغاز کردند و آتش را تحت کنترل خود در آوردند.

ملکي افزود: 2 کارگر 35 ساله ايراني در اين حادثه دچار آسيب ديدگي شدند که به اورژانس تحويل داده شدند.

شناسايي 47000 نسخه بازي رايانه‌اي غيرمجاز از 5 مرکز توزيع در زاهدان

رئيس ستاد مبارزه با بازي‌هاي غيرمجاز رايانه‌اي از شناسايي 47000 نسخه بازي رايانه‌اي غيرمجاز از 5 مرکز توزيع در شهرستان زاهدان خبر داد.

خسرو کردميهن در گفت‌وگو با خبر تسنيم، اظهار داشت: از ابتداي سال 94 طرحي را با عنوان پاکسازي بازار بازي‌هاي رايانه‌اي از بازي‌هاي غيرمجاز آغاز کرديم که تا به حال با گذشت حدود يکسال از آن به موفقيت‌هاي خوبي دست يافتيم.

وي با اشاره به روند جمع‌آوري بازي‌هاي غيرمجاز با هدف حمايت از بازي‌هاي توليد داخل، افزود: به طور ميانگين ماهيانه 2 تا 3 مرکز توزيع بازي‌ها مورد بازرسي قرار مي‌گيرد و تا اواسط سال آينده تمام مراکز استان‌ها مشمول اين طرح خواهند شد. رئيس ستاد مبارزه با بازي‌هاي غيرمجاز رايانه‌اي همچنين گفت: وضعيت بازار بازي‌هاي رايانه‌اي در شهرستان‌ها نسبت به تهران وخيم‌تر است چراکه در بازرسي‌ها به عينه مشاهده مي‌شد که بازي‌هاي غيرمجاز پشت ويترين مغازه‌ها به نمايش گذاشته شده بودند.

وي افزود: در آخرين بازرسي در سال 94، استان سيستان‌وبلوچستان و شهرستان زاهدان مورد بررسي قرار گرفتند که از 5 مرکز توزيع بازي‌هاي رايانه‌اي حدود 47 هزار بازي غيرمجاز شناسايي و 17 هزار از آنها جمع‌آوري شد. روند جمع‌آوري بازي‌هاي غيرمجاز در اين شهرستان ادامه دارد و قرار شد نيروي انتظامي طي دو مرحله به مراکز بازي هشدار دهد و ماهيانه دو عمليات جمع‌آوري در آن انجام شود.

دستگيري137زورگير و سارق پايتخت

رييس پليس تهران بزرگ از دستگيري 137 سارق پايتخت طي 24 ساعت گذشته خبر داد.

به گزارش (ايسنا)، سردار حسين ساجدي‌نيا صبح روزگذشته با حضور در مقر پليس آگاهي پايتخت و در جمع خبرنگاران گفت: طي 24 ساعت گذشته، همکاران من در مجموعه پليس آگاهي 137 سارق به عنف، منزل و خودرو را دستگير کردند که 72 درصد از اين افراد پيش‌تر سابقه کيفري داشتند.

وي با بيان اينکه 90 نفر از اين افراد نيز زورگير بودند، گفت: از حدود 2 ماه قبل اقدامات اطلاعاتي براي اين افراد آغاز شد و در 24 ساعت گذشته اين سارقان که در ميانشان دو زن مالخر نيز حضور داشت، از سوي پليس دستگير شدند.

رييس پليس تهران بزرگ با بيان اينکه دستگيرشدگان ضريب سني پاييني دارند و در ميانشان افراد 18 تا 20 ساله ديده مي‌شود، گفت: اين زنگ خطري است براي کاهش سن سرقت و جرم که اميدوارم تمام دستگاه‌هاي مربوطه تدابيري بينديشند.

ساجدي‌نيا با بيان اينکه افراد دستگير شده در قالب 28 باند فعاليت مي‌کردند، گفت: 15 باند اقدام به زورگيري و سرقت به عنف از شهروندان کرده بودند.

وي با بيان اينکه از ابتداي سال جاري تاکنون شاهد کاهش 12 درصدي سرقت در حوزه استحفاظي تهران بزرگ بوده‌ايم، خاطرنشان کرد: همچنين در هماهنگي با دستگاه قضايي از آنها خواسته‌ايم تا به محکومان و به ويژه سارقان در ايام نوروز مرخصي داده نشود، اما اگر اين افراد در معابر حضور پيدا کنند با هماهنگي خوبي که با عوامل انتظامي صورت گرفته، درصورت تخلف با آنان برخورد خواهد شد.رييس پليس تهران بزرگ همچنين از انهدام 1300 باند سرقت در سال 94 خبر داد و گفت: در سال جاري با توجه به افزايش عمليات‌ها و پيگيري‌هاي پليسي، شاهد کاهش سرقت بوده‌ايم به طوري که در مجموع مي‌توان گفت که آمار سرقت در تهران نسبت به سال قبل 12 درصد کاهش داشته است.

ساجدي‌نيا درباره محل دستگيري اين افراد نيز خاطرنشان کرد: دستگيري اين افراد در تمام نقاط تهران بوده و فقط اين نيست که بتوان يک يا چند نقطه براي محل دستگيري عنوان کرد، ضمن اينکه تعدادي از دستگيرشدگان نيز در شهرهاي اطراف تهران سکونت داشته و براي سرقت به تهران مي‌آمدند که اين افراد نيز دستگير شدند.

رييس پليس تهران بزرگ در خاتمه تاکيد کرد: طرح امنيت محله‌محور همچنان تا پايان سال و همچنين سال آينده درپايتخت ادامه خواهد داشت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي