جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5234

مجيد مجيدي؛
از "بچه هاي آسمان" تا پروژه بزرگ "محمد (ص)"


آخر هفته با تلويزيون


«هيهات» در راه جشنواره جهاني فيلم فجر


«کلوزآپ» کيارستمي در ميان آثار کلاسيک جهان


تغيير نام «دودکش» به «پادري»


نيوشا ضيغمي به «ديزين» رفت


ميز خبر


خبر هنري


 مجيد مجيدي؛
 از "بچه هاي آسمان" تا پروژه بزرگ "محمد (ص)" 

تهيه و تنظيم: مريم اخوان صالح

"مجيد مجيدي" کارگردان و بازيگر مطرح ايراني فعاليت هنري اش را قبل از انقلاب اسلامي در عرصه تئاتر آغاز كرد. اولين اجراي وي نقشي در نمايش "نهضت حروفيه" به كارگرداني داوود دانشور بود.

وي برآمده از حوزه هنري و بازيگر چند فيلم مهم توليد شده در آن مركز در تب و تاب سال هاي آغازين انقلاب بود.

اما به تدريج بازيگري را كنار گذاشت و پا به حيطه كارگرداني گذاشت.

با همان نخستين فيلمش "بدوك" در سال 1370 تسلطش در كارگرداني را به رخ كشيد و با فيلم دومش پدر درسال 1374 نامزد دريافت اسكار بهترين فيلم خارجي شد و براي نخستين بار سينماي ايران را به چنين جايگاهي در حوزه اسكار رساند؛ افتخاري كه سال ها بعد اصغر فرهادي با گرفتن اسكار براي "جدايي نادر از سيمين" آن را به كمال رساند.

وي همچنين در سال 75 فيلم "بچه هاي آسمان" را ساخت كه اين فيلم نيز موفق به دريافت چندين جايزه از جشنواره هاي جهاني شد.

مجيدي تاكنون و در 23 سالي كه از آغار كارگرداني اش مي گذرد فقط هشت فيلم ساخته اما بي تعارف هر فيلمش رخداد مهمي براي سينماي ايران بوده است.

فيلم هايش براي عموم مردم چنان شيرين و دلپذيرند كه خيلي ها او را فراتر از فيلم هايش مي شناسند و پي گير فعاليتش هستند.

در دوران ملتهب پس از انتخابات 88 او با پرهيز از در افتادن به حاشيه هاي انرژي بر و فرساينده، پروژه بزرگ محمد(ص) را با سرمايه اي عظيم و بهره گيري از مجرب ترين سينماگران بين المللي به راه انداخت؛ پروژه اي كه سرانجام در سال 93 آخرين مراحل فني اش را از سر گذراند و آماده نمايش شد. مرور زندگي و فعاليت هنري مجيدي نشان مي‌دهد كه او هرگز دنباله رو هيچ حزب و گروهي نبوده است. همراهي اش با نگاه هاي مختلف در مقاطعي مشخص صرفا به دليل انطباق نگاهش با آن نگاه ها در آن مقاطع بوده و پس از آن او تنها براساس دريافت و تفسير خودش از شرايط، ادامه مسيرش را تعيين كرده است.

او به معناي واقعي كلمه كسي است كه اصول اخلاقي و معيار ارزش هاي اخلاقي را خوب مي داند.


 آخر هفته با تلويزيون 

 فيلم هاي سينمايي و تلويزيوني و انيميشن هاي مختلفي پنجشنبه و جمعه 20 و 21 اسفند ماه از شبکه‌هاي سيما روي آنتن مي رود.

شبکه يک سيما

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سيما، فيلم سينمايي «بدون توقف» به کارگرداني جائوم کولت سرا، پنجشنبه 20 اسفند ماه ساعت 22:00 از شبکه يک سيما پخش مي شود.

فيلم تلويزيوني «تولد يک پروانه» به کارگرداني اکبر منصور فلاح، جمعه 21 اسفند ‌ماه ساعت 16:00 از شبکه يک سيما پخش خواهد شد.

شبکه دو سيما

فيلم تلويزيوني «با چشمان بسته ببين» به‌ کارگرداني جواد مزدآبادي، پنجشنبه 20 اسفند ماه ساعت ‌‌8 صبح در ‌قالب‌ برنامه «سينما صبحانه» از شبکه دو سيما پخش مي شود.

فريبا نادري، حميد ابراهيمي، عليرضا اوسيوند، كوروش زارعي و حشمت آرميده در فيلم تلويزيوني «با چشمان بسته ببين» ايفاي نقش کرده اند.

فيلم سينمايي «نامادري» به کارگرداني‌ کريس کلمبوس، پنجشنبه 20 اسفند ماه ساعت 23:00 از شبکه دو سيما پخش مي شود.

انيميشن «خرس بزرگ» به کارگرداني اسبن تاف جاکوبسون، جمعه 21 اسفند ماه ساعت 8:00 از شبکه دو سيما پخش خواهد شد.

فيلم سينمايي «دوباره زندگي» به کارگرداني جيرو شونو، جمعه 21 اسفندماه ساعت 23:00 از شبکه دو سيما پخش خواهد شد.

شبکه سه سيما

فيلم تلويزيوني «اولين تکيه گاه» به کارگرداني قدرت ا... صلح ميرزايي، پنجشنبه 20 اسفند ماه ساعت 09:50 از شبکه سه سيما پخش مي شود.

در اين فيلم لاله اسکندري، علي سليماني و مريم کاوياني بازي مي كنند.

فيلم سينمايي «تاريکي» ‌به ‌‌کارگرداني ‌‌سانجاي ‌لي ‌لا‌بان ‌سالي،‌‌‌ پنجشنبه ‌20 اسفند ماه ساعت 16:00 از شبکه سه سيما پخش مي شود.

فيلم سينمايي «الماس ‌خونين» به کارگرداني ادوارد زوييک، پنجشنبه 20 اسفند ماه ساعت 24:00 از شبکه سه سيما پخش مي شود

فيلم سينمايي «درس‌هايي از يک رويا» به کارگرداني سپاستين گروبلر‌، جمعه 21 اسفند ماه ساعت 10:00 از شبکه سه سيما پخش مي شود.

فيلم تلويزيوني «نيمه شب» به کارگرداني سيامک صرافت، جمعه 21 اسفند ماه ساعت 14:30 از شبکه سه سيما پخش مي شود.

عباس غزالي، حديث مير اميني، سوگل طهماسبي، عطا عمراني و زهره حميدي در فيلم تلويزيوني «نيمه شب» ايفاي نقش کرده اند.

فيلم سينمايي «بعد از زلزله» ‌به‌کارگرداني زيا اُگانگ فنگ، جمعه 21 اسفند ماه ساعت 19:00 از شبکه سه سيما پخش مي شود .

شبکه چهار سيما

فيلم سينمايي «انعکاس دانون» به کارگرداني جيم کلايف، پنجشنبه 20 اسفند ماه ساعت 20:30 از شبکه چهار روي آنتن مي رود.

شبکه پنج سيما

فيلم تلويزيوني «سوار در باران» به کارگرداني حسن جوان بخت، پنجشنبه 20 اسفند ماه ساعت 13:30 از شبکه پنج سيما پخش مي شود.

فيلم تلويزيوني «افسانه آرش» به کارگرداني عليرضا كاويان راد، جمعه 21 اسفند ماه ساعت 9:00 از شبکه پنج سيما پخش مي‌شود .

فيلم سينمايي «ديگري» به کارگرداني مهدي رحماني، جمعه 21 اسفند ماه ساعت 13:30 از شبکه پنج سيما پخش
مي شود.

محمدرضا فروتن، مريلا زارعي، مهران رجبي، اصغر نقي زاده، محمدعلي مياندار و سيروس همتي در فيلم سينمايي «ديگري» ايفاي نقش کرده اند.

شبکه کودک

انيميشن سينمايي «سينمايي بامبي1» به کارگرداني برايان پيمنتا، پنجشنبه 20 اسفند ماه ساعت 21:00 از شبکـه کودک پخش خواهد شد.

قسمت دوم انيميشن سينمايي «سينمايي بامبي» جمعه 21 اسفند ماه ساعت 21 از شبکه کودک پخش مي‌شود.

شبکه نمايش

فيلم‌هاي سينمايي و تلويزيوني «پس از جشن عروسي»، «فرار»، «دور دنيا در هشتاد روز»، «فرانکي عزيز» و «فرار نيمه شب» پنجشنبه 20 اسفند ماه ساعت 11 ،15 ،16:30 ،21 و 23 از شبکه نمايش روي آنتن مي رود.

فيلم هاي سينمايي ‌و تلويزيوني «فرانکي عزيز»، «فرار نيمه شب»، «خدمتگذار شهر»، «پيدا کردن فورستر» و «باجه تلفن» جمعه 21 اسفند ماه ساعت 11 ،15 ،16:30 ،21 و 23 از شبکه نمايش پخش مي شود.


 «هيهات» در راه جشنواره جهاني فيلم فجر  

 مهر: فيلم سينمايي «هيهات» از بازماندگان سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر که به کارگرداني چهار فيلمساز در چهار اپيزود ساخته شده به جشنواره جهاني فيلم فجر مي‌رود.«هيهات» به عنوان اولين فيلم چهار اپيزودي سينماي ايران با نام بين‌المللي «Never» به تهيه‌کنندگي محمدرضا شفيعي در جشنواره بين المللي فيلم فجر حضور پيدا مي‌کند.

در اين فيلم بازيگراني چون حميد فرخ‌نژاد، حامد بهداد، مينا ساداتي، بابک حميديان، آلا نجم، بهاران بني احمدي و خسرو شهراز به ايفاي نقش پرداخته‌اند.


 «کلوزآپ» کيارستمي در ميان آثار کلاسيک جهان 

 هنرآنلاين: فيلم «کلوزآپ» عباس کيارستمي در قالب برنامه‌اي براي مرور آثار کلاسيک سينماي جهان در کانکتيکات آمريکا به‌نمايش در مي‌آيد.

امسال قرار است شماري از آثار منتخب سينماي تاريخ جهان در قالب برنامه‌اي با عنوان «فيلم 101: پشت صحنه‌ها» به‌صورت ثابت در کنار تمامي برنامه‌هاي جاري اين مرکز در سالن‌هاي نمايش فيلم آن روي پرده بروند. اين برنامه که با فيلمي از فرانسوا تروفو آغاز شده، قرار است با اکران «نمايش ترومن» ادامه يافته و در روز نهم ارديبهشت ماه سال آينده، نوبت آن به فيلم کلوزآپ عباس کيارستمي برسد.


 تغيير نام «دودکش» به «پادري» 

 تسنيم: مجموعه تلويزيوني «دودکش2» به‌کارگرداني محمدحسين لطيفي به «پادَري» تغيير نام داد.

سريال «دودکش2» که به‌کارگرداني محمدحسين لطيفي و تهيه‌کنندگي محمود رضوي در حال ساخت براي نوروز 95 از شبکه يک سيما است به «پادَري» تغيير نام داده است تا از اين پس جديدترين سريال لطيفي به اين نام به توليد برسد.

در «دودکش2» هومن برق‌نورد، بهنام تشکر، سيما تيرانداز، اميرحسين رستمي، نگار عابدي، محمدرضا شيرخانلو، ياس نوروزي، مجيد ياسر و بازيگر خردسال زينب فلاحت‌پيشه به ايفاي نقش مي‌پردازند.


 نيوشا ضيغمي به «ديزين» رفت 

 باشگاه خبرنگاران: نيوشا ضيغمي در جديدترين فعاليت سينمايي خود با فيلم «ديزين» قرارداد بست.فيلم «ديزين» به کارگرداني محمدعلي آهنگراني و تهيه‌کنندگي سيدمحسن جاهد، فضايي از دنياي شيک و امروزي دارد. به طوري که داستان آن با ذائقه جوانان اين نسل همسو است.

لوکيشن‌هاي اين فيلم در منطقه ديزين و مناطق کوهستاني اطراف آن مي‌گذرد و حتي بخشي از آن بنا به ضرورت داستان در هتل ديزين فيلمبرداري خواهد شد و در کل حدود 45 جلسه فيلمبرداري براي آن در نظر گرفته شده است.


 ميز خبر  

 «روشنايي در پوتين»؛ برگزيده بهترين فيلمنامه جشنواره فيلم کوتاه «حسنات»

فيلمنامه «روشنايي در پوتين» نوشته ي بابک نبي زاده تنديس زرين جشنواره «حسنات» را کسب کرد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي اين جشنواره، حسين مولايي رييس پنجمين جشنواره فيلم کوتاه حسنات گفت:امسال بخش فيلمنامه، پرحجم ترين و پيچيده ترين بخش جشنواره بود و تعداد بسيار زياد فيلمنامه هاي ارسالي با موضوعات مختلف، کار را براي اعضاي هيأتهاي انتخاب و داوري سخت و پيچيده کرده بود. در نهايت، هيأت داوران متشکل از: امرالله احمد جو، مينو فرشچي، فرشاد فرشته حکمت، سيد محسن دوازده امامي و مسعود مهدويان، نتايج را به شرح زير اعلام کردند:زيبا ارژنگ به خاطر فيلمنامه ي «خورشيد آسمان، خورشيد کاشي» و الهام معروفي به خاطر فيلمنامه 330 سي سي خاطره در بخشهاي پويانمايي و مستند، جايزه هاي خود را از هيات داوران دريافت کردند. و تنديس زرين جشنواره، ديپلم افتخار و جايزه ي نقدي براي بهترين فيلمنامه داستاني، به بابک نبي زاده به خاطر فيلمنامه «روشنايي در پوتين» اهدا شد.

دورخيز «دراکولا» براي اکران‌در سال 95

دورخيز «دراکولا» براي حمله به پرده سينما‌هاي کشور در سال جديد يکي از آخرين اخباري است که مي‌توان در مورد سومين ساخته رضا عطاران به آن اشاره کرد.

به گزارش فارس، رضا عطاران سومين فيلمش را با نام «دراکولا» ساخت. اين در شرايطي بود که بسياري از حضور اين فيلم سينمايي در سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر اطمينان داشتند اما در پايان اثار راه يافته به جشنواره نامي از اين اثر سينمايي نبود.

سوژه اين فيلم سينمايي در ارتباط با خون آشام است که سينماي ايران تا به اين لحظه به اين نوع سوژه نپرداخته که البته دلايل خود را درد و عطاران به عنوان يک بازيگر توانمند به خصوص در آثار کمدي اين بار سوژه‌اي را براي کارگرداني انتخاب کرده است که قطعاً بااشراف به امکانات فني داخل به سراغ آن رفته است.

يکي نکات مهم در اجراي درست و ايجاد وحشت در مخاطب در اين نوع ژانر نوع نورپردازي و دکور فيلم است که در يکي از تصوير هاي زير مي‌توانيم اين طراحي صحنه را در يک قاب شاهد باشيم.

عطاران نقش خون آشام يا وامپيري را بازي ميکند که از نقطه اي ناشناخته وارد ايران شده و اولين شخصي که سرراهش قرار ميگير يک معتاد است!!

آقاي خون آشام به راحتي خون اين معتاد را مي مکد اما بعد از مدتي آثار اعتياد در وجود خون آشام مشاهده مي شود و همين ماجرا وضعيت کميکي را برايش رقم مي زند.

معين رضا مطلبي فيلمبرداري اين فيلم را به عهده گرفته است.

ويشکا آسايش، لوون هفتوان، سيامک انصاري، ژاله صامتي، ليلا بلوکات، اميد روحاني، محمود نظرعليان، نيما راد، عباس محبوب، صادق حسني، فروغ لساني، فريده گل محمدي، محمد عدالت‌زاده، ژيلا دائي، علي مهرباني، محمود بياتي، علي دوريش، سپيده جمالزاده و بازيگران خردسال سوگل محرابي و آرش دوست محمدي در فيلم «دراکولا» بازي مي کنند.

برگزاري ويژه برنامه "سلام بر فاطمه(س)" در فرهنگسراي اميد

فرهنگسراي اميد به مناسبت شهادت فاطمه زهرا(س) ويژه برنامه "سلام بر فاطمه(س)" را برگزار مي کند.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي فرهنگ‏سراي اميد، ويژه برنامه "سلام بر فاطمه(س)" با مشارکت کانون هاي محدثين عترت و بانوان روز شنبه 22 اسفندماه از ساعت 9:30 تا 12 برگزار مي شود. در اين برنامه علاوه بر قرائت حديث کساء و مرثيه سرايي و عزاداري دوستداران اهل بيت(ع) در رثاي حضرت فاطمه زهرا (س)، اشرف قائمي کارشناس علوم و حديث پيرامون شخصيت اين بانوي بزرگوار و سبک زندگي حضرت زهرا(س) سخنراني مي کند و در پايان برنامه نيز نمايشي با موضوع شخصيت حضرت زهرا(س) اجرا مي شود. علاقه‏ مندان جهت حضور در اين برنامه مي توانند به نشاني ميدان امام حسين(ع)- خيابان 17 شهريور- خيابان خشکبارچي- بوستان خيام- فرهنگسراي اميد مراجعه کنند.


 خبر هنري 

 سفير ارمنستان در ديدار با حجت اله ايوبي ؛

گسترش همكاري هاي ارمنستان با موزه ملي ايران

سفير ارمنستان در تهران به ديدار رييس سازمان سينمايي رفت و طرفين درباره ساخت فيلم مشترک و تعامل هرچه بيشتر سينماي ايران و ارمنستان گفت وگو کردند.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان سينمايي، "حجت الله ايوبي" در ديدار با "آرتاشس تومانيان" سفير ارمنستان در ايران اظهار کرد: همه در ها براي همراهي و همکاري با ارمنستان باز است.

وي با اشاره به برگزاري بخش بين المللي جشنواره فيلم فجر به دبيري سيد رضا ميرکريمي يادآور شد: 20 آوريل امسال بخش بين الملل جشنواره فيلم فجر برگزار خواهد شد و مي توانيد در اين رويداد حضور داشته باشيد. دبير بخش بين‌الملل جشنواره فيلم فجر سيد رضا ميرکريمي از کارگردانان خوب سينماي ايران است.

رييس سازمان سينمايي در ادامه از دبير جشنواره زردآلوي طلايي ارمنستان براي حضور در جشنواره فيلم فجر دعوت کرد.

وي در ادامه عنوان کرد: امکان مرور فيلم هاي ارمنستان در بخش بين الملل جشنواره امسال وجود ندارد اما مي توان در ارتباطي دو سويه تعامل را افزايش داد.

ايوبي گفت: اعلام کرديم اولويت ما در سال 95 توليد فيلم مشترک است. در فيلم مشترک نيز اولويت ما کشورهاي همسايه و هم فرهنگ ما هستند. آناهيد آباد از جمله کارگرداناني است که کار مشترک در ارمنستان توليد کرده است. محسني نسب نيز اخيرا فيلمبرداري فيلمي را در ارمنستان به پايان رسانده است.

وي با اشاره به راه اندازي مدرسه ملي سينما اظهار کرد: بزرگان ما عضو مدرسه ملي سينما هستند و با کمال ميل آماده برگزاري کارگاه هاي مشترک آموزشي بين ايران و ارمنستان در دو کشور هستيم. اين مهم با کشورهاي لهستان و روسيه تجربه شده است.

رييس سازمان سينمايي يادآور شد: ما تيمي از جوانان علاقه مندان کشورمان را براي همکاري با جوانان ديگر کشورها انتخاب مي کنيم.

تومانيان نيز در اين ديدار يادآور شد: روابط ايران و ارمنستان هيچ گاه با مشکل روبرو نبوده است. مايليم با جشنواره فيلم فجر همکاري داشته باشيم و با دبير اين رويداد سينمايي ديدار و گفت وگو کنيم. مي خواهيم با کتابخانه ملي ايران کار کنيم و همکاري هاي خود را با موزه ملي ايران گسترش دهيم.

سفير ارمنستان در ايران توضيح داد: جشنواره زردآلوي طلايي در ارمنستان همه ساله برگزار مي شود و 12 سال پيش اين رويداد پايه گذاري شد. اگر موافق باشيد مي توانيم با جشنواره فيلم فجر همکاري ساليانه داشته باشيم. در شش سال اخير عباس کيارستمي نيز همه ساله در جشنواره زردآلوي ارمنستان حضور دارد.

به گفته تومانيان، جشنواره زردآلوي طلايي آماده دريافت آثار ايراني بوده و اين فضا مهيا است.

وي تاکيد کرد: ايران و ارمنستان مي توانند فيلم مشترک بسازند و پس از تعطيلات نوروز دست اندرکاران سينماي ارمنستان و ايران مي توانند با يکديگر گفت وگو داشته باشند.

"نيکلاس کيج"و كارگرداني يك فيلم

نيکلاس کيج بازيگر سرشناس يک بار ديگر روي صندلي کارگرداني مي‌نشيند.

به گزارش مهر به نقل از اسکرين ديلي، بازيگر برنده اسکار براي کارگرداني فيلمي با عنوان «انتقام: يک داستان عاشقانه» انتخاب شده است.

اين فيلم درباره کارآگاهي است که روي يک پرونده کار مي‌کند که درباره آزار يک زن توسط چهار مرد است.

کار توليد اين پروژه از 4 آوريل در آتلانتاي جورجيا شروع مي‌شود. کيج درباره اين پروژه گفت: از کار کردن روي اين پروژه خيلي هيجانزده هستم و با توجه به اين که اين فيلم با اقتباس از کتابي از جويس کرول اوتس ساخته مي‌شود، آوردن اين رمان روي پرده برايم خيلي مهم است. کيج افزود: قصه گفتن هميشه برايم جالب بوده و اين که با اين گروه با استعداد کار کنم تا داستاني از رنج يک زن را روايت کنم، خيلي مايه افتخارم است. جويس کرول اوتس از نويسندگان بزرگ معاصر آمريکاست و جان منکويچ کار نوشتن فيلمنامه اقتباسي از رمان «تعدي: يک داستان عاشقانه» را انجام داده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي