جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/02/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5256


انتقاد لاريجاني از انقلابيوني که با هتاکي و بداخلاقي حيثيت ديگران را تخريب مي‌کنند


بيانيه پاياني اجلاس سران عضو شوراي همکاري خليج فارس و آمريکا در رياض


اوباما:درگيري با ايران به نفع هيچ کشوري نيست


پوتين: نقش مهمي در سوريه در زمينه مبارزه با تروريسم ايفا کرديم


دبيركل ناتو: آتش‌بس درسوريه بهترين راه به سمت جلواست

وزير خارجه روسيه:
ترک ژنو از سوي تندروها نشان دهنده سلامت مذاکرات است


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر

آيت الله هاشمي:
امنيت کشور نبايد با نزاع‌هاي کوچک و بي‌اهميت مخدوش شود


ترکي فيصل: "روزهاي خوش گذشته" با واشنگتن تمام شده است


خبر


جشن زادروز سعدي در شيراز


سفرنتانياهو به روسيه و ديدار با پوتين در کاخ کرملين مسکو


سرمقاله


 انتقاد لاريجاني از انقلابيوني که با هتاکي و بداخلاقي حيثيت ديگران را تخريب مي‌کنند 

 
رييس مجلس شوراي اسلامي يادداشتي تحت عنوان «بد اخلاقي سياسي و سکولاريسم» در کانال رسمي تلگرام، صفحه رسمي اينستاگرام و سايت شخصي خود منتشر و در آن از انقلابيوني که با هتاکي و بداخلاقي حيثيت ديگراي را تخريب مي‌کنند، انتقاد کرد.

به گزارش ايسنا، متن اين يادداشت به اين شرح است:

بداخلاقي سياسي و سکولاريسم:

سوال اين است که نسبت جريان‌ها و سياستمداران بي‌اخلاق يا بداخلاق، با سکولاريست‌ها چيست؟

سکولاريسم مکتبي است که حوزه سياست را مقيد بر دين و ارزش‌هاي ثابت و لايتغير نمي داند وعمدتاً قلمرو سياست را بر مبناي منافع جمعي و امري عرفي تلقي مي‌نمايد.

به همين جهت گاه در عالم امروز مشاهده مي‌کنيد که در کشورهاي دموکراتيک، چه ناهنجاري‌هاي اخلاقي در بالاترين سطوح -حتي در رقابت‌هاي انتخاباتي- رخ مي‌دهد؛ نظير سخنان سخيف و غير اخلاقي اين روزهاي کانديداهاي رياست جمهوري آمريکا که اکثر سياست مداران جهان را متعجب نموده است.

اما وضعيت شگفت آورتر درمورد کساني است که در مقام نظر معرفت شناسانه، هميشه بر سکولاريسم نقد دارند و خود را انقلابي معرفي مي‌کنند، اما در ميدان اخلاق سياسي جزو هتاکان و بد‌اخلاقان و تخريب‌گران حيثيت ديگران هستند و به هيچ وجه ابائي در متهم کردن ديگران ندارند؛ يعني کاملا در عالم اخلاق سياسي بي‌پروايند.

ظاهرا اينان در مقام نظر، مخالف سکولاريسم هستند، ولي در عمل سياسي سکولاريست محسوب مي‌شوند؛ حتي ناآگاهانه!

رهبر معظم انقلاب در تاريخ 14 خرداد 1390 فرمودند:

« اگر به نام عدالت خواهي و به نام انقلابي گري، اخلاق را زير پا بگذاريم، ضرر کرده‌ايم، از خط امام منحرف شده‌ايم، اگر به نام انقلابي گري، به نام عدالت خواهي، به برادران خودمان، به مردم مؤمن، به کسانيکه از لحاظ فکري با ما مخالفند، اما ميدانيم که به اصل نظام اعتقاد دارند، به اسلام اعتقاد دارند، اهانت کرديم، آنها را مورد ايذاء و آزار قرار داديم، از خط امام منحرف شده‌ايم».


 بيانيه پاياني اجلاس سران عضو شوراي همکاري خليج فارس و آمريکا در رياض 

 در بيانيه پاياني اجلاس سران کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس و آمريکا در رياض بار ديگر بر گذار سياسي در سوريه بدون حضور بشار اسد و همکاري استراتژيک ميان دو طرف با هدف به اصلاح تقويت ثبات، امنيت‌ و شکوفايي در منطقه تاکيد شد.

به گزارش روزنامه مستقل راي اليوم، در بيانيه پاياني اين نشست که در رياض برگزار شد بر نياز به گذار سياسي در سوريه بدون حضور بشار اسد، رئيس جمهوري اين کشور و حمايت از نهادهاي دولتي در اين کشور و همچنين تمرکز بر مبارزه با داعش و جبهه النصره تاکيد شد.

همچنين در اين بيانيه بر همکاري استراتژيک ميان کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس و واشنگتن در راستاي ايجاد ثبات، امنيت و شکوفايي منطقه اشاره شده و آمده است: اين کنفرانس اقداماتي را که موجب تقويت همکاري ميان کشورهاي عضو شورا و آمريکا مي‌شود و همچنين تقويت همکاري اين دو را به همراه دارد مورد بررسي قرار داد.

در ادامه بخشي از اين بيانيه ذکر شده است: با توجه به بزرگي چالش‌هايي که منطقه با آن مواجه است سران کشورهاي عضو تعهداتشان را نسبت به در پيش گرفتن اقدامات سريع‌تر براي افزايش اقدامات در جهت شکست گروه‌هايي همچون داعش، القاعده و کاهش شدت درگيري‌هاي منطقه‌اي، ايجاد راه حل‌هاي مناسب براي آن، تقويت توان کشورهاي عضو شورا براي مقابله با تهديدات خارجي و داخلي و بررسي فعاليت‌هاي ايران و همکاري با يکديگر در جهت جلوگيري از بحران‌هاي طايفه‌اي و منطقه‌اي که موجب بي‌ثباتي منطقه مي‌شود، اجرايي مي‌کنند.

سران کشورهاي عضو شوراي خليج فارس در اين بيانيه اعلام کردند که ديدگاه‌هاي مشترک به منظور مقابله با درگيري‌ها در منطقه را مورد بررسي قرار دادند و همچنين از پيشرفتي که از زمان نشست اول آنها در کمپ ديويد در ماه مه 2015 ايجاد شده خرسند هستند و بر ضرورت حفظ دستاوردهاي به وجود آمده تاکيد دارند.

در اين بيانيه همچنين تحقق پيشرفت‌هاي بيشتر در عراق، کاهش بحران‌هاي طايفه‌اي، تلاش براي تحقق آشتي بين گروه‌هاي عراقي و اجراي اصلاحات در اين کشور خواسته شده است.

کشورهاي صادرکننده اين بيانيه نسبت به حمايت از تلاش‌هاي عراق در جهت شکست داعش متعهد شدند.

در اين بيانيه همچنين سران کشورهاي عضو از توقف اقدامات خشونت آميز در يمن استقبال کرده و همه طرف‌هاي يمني را به تعهد نسبت به آن فراخوانده و اعلام کردند که از تلاش‌هاي اسماعيل ولد شيخ احمد، فرستاده سازمان ملل به يمن در اين خصوص حمايت خواهند کرد.

آنها همچنين همه طرف‌هاي درگير را به در پيش گرفتن تصميمات دشوار و لازم براي تحقق آشتي سياسي دائم و فراگير براساس قطعنامه 2216 شوراي امنيت سازمان ملل و طرح کشورهاي حوزه خليج فارس فرا خواندند.

در رابطه با مساله ليبي نيز سران کشورهاي عضو از اينکه دولت وفاق ملي در طرابلس قدرت را در اين کشور به دست گرفته، استقبال و ابراز عقيده کردند که ليبيايي‌ها توانستند موانعي را که ديگران پيش پايشان قرار دادند، پشت سر بگذارند. آنها احترام به دولت را خواستار شده و درخواست کردند تا طرف‌ها از اين فرصت براي تحقق آينده‌اي همراه با صلح و آرامش استفاده کنند.

در رابطه با مساله فلسطين نيز سران اين کشورها بر ضرورت حل درگيري‌هاي اسرائيل و فلسطين براساس توافق صلح عادلانه و دائم و فراگير که موجب ايجاد دولت فلسطيني با حق حاکميت و منطقه جغرافيايي در کنار اسرائيل شود و همچنين بر اهميت طرح صلح کشورهاي عربي مصوب سال 2002 تاکيد کردند.

سران کشورهاي عضو همچنين در رابطه با مساله ايران بر ضرورت آنچه که بيداري و هوشياري در قبال رفتارهاي اين کشور در جهت بي‌ثبات کردن منطقه خوانده شده از جمله برنامه‌هاي موشک‌هاي بالستيک آن و حمايت از گروه‌هايي همچون حزب الله و ديگر گروه‌ها در سوريه، يمن، لبنان تاکيد کردند.

در اين بيانيه آمريکا و کشورهاي عضو نسبت به افزايش تبادل اطلاعاتي در خصوص ايران و تهديدهاي نامتعارف در منطقه متعهد شدند.

همچنين کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس متعهد شدند تا مطالعات بيشتري در خصوص پيشنهادات آمريکا براي همکاري در زمينه امنيت دريايي و سرعت‌دهي به توافقات موجود در خصوص راه اندازي سيستم سپر موشکي براي مقابله با موشک‌هاي بالستيک متعهد شدند.

طرفين همچنين بر ضرورت انجام گفت‌وگوهاي گسترده براي حل درگيري‌هاي منطقه و تلاش مشترک در جهت کاهش بحران‌هاي منطقه‌اي تاکيد کردند.

آنها بر توانايي خود در جهت اعتمادسازي و حل اختلافات طولاني مدت با ايران به شرط آنکه تهران نسبت به اصل حسن همجواري، عدم مداخله در امور داخلي و احترام به حق حاکميت اراضي بر اساس قوانين بين‌المللي و آنچه در منشور سازمان ملل آمده متعهد باشد، تاکيد کردند.

در اين بيانيه آمده است که سران کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس به گزارش نشست مشترک وزراي دفاع کشورهاي عضو شورا و آمريکا که در آن بر اهميت انجام تمرين‌هاي نظامي بين دو طرف تاکيد شده گوش فرا دادند و اعلام کردند که به زودي برنامه‌ريزي‌هاي لازم را جهت انجام تمرينات نظامي مشترک در مارس 2017 آغاز خواهند کرد تا توان نظامي مشترک دو طرف را به نمايش بگذارند.


 اوباما:درگيري با ايران به نفع هيچ کشوري نيست 

 
ايسنا: باراک اوباما گفت: کشمکش با ايران به نفع هيچ کشوري نيست.

رئيس‌جمهور آمريکا در نشستي خبري در پايان نشست مشترک با سران کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس در رياض و در پرسش و پاسخ با خبرنگاران گفت: دوستي و همکاري بين ما و عربستان در چند دهه گذشته ادامه داشته است.

اوباما افزود: آتش‌بس در يمن به آغاز روند مسالمت‌آميز در اين کشور کمک کرد.

وي در بخشي ديگري از صحبت‌هاي خود تصريح کرد: بدون اعضاي شوراي همکاري نمي‌توانستيم به توافقنامه هسته‌اي با ايران دست پيدا کنيم. دستيابي به توافقنامه هسته‌اي با ايران به معناي ناديده گرفتن اقدامات بي‌ثبات کننده اين کشور در منطقه نيست. اوباما گفت: ايران به تعهدات خود بر اساس توافقنامه هسته‌اي عمل مي‌کند.

رئيس‌جمهور آمريکا افزود: به نفع هيچ کشوري نيست با ايران «درگير» شود.


 پوتين: نقش مهمي در سوريه در زمينه مبارزه با تروريسم ايفا کرديم 

 
شبکه خبري روسيا اليوم: رئيس جمهوري روسيه تصريح کرد، نيروهاي سوري به کمک نيروهاي روسي ابتکار عمل را در دست گرفتند.ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه در نشستي با تعدادي از افسران ارتش به مناسبت انتصاب آنها در پست‌هاي ارشد گفت: نيروهاي ما در سوريه مامورتي داخلي و نقش مهمي را در مبارزه با مجرماني که از روسيه و انجمن کشورهاي مستقل آمده بودند، ايفا کردند.

پوتين تاکيد کرد که به لطف نيروي هوايي روسيه ارتش سوريه طرحي استراتژيک را احيا کرد و گروه‌هاي تروريستي خسارت‌هاي سنگيني را متحمل شدند. وي اظهار داشت که نيروهاي روسي در مدت کوتاهي توانستند تحولي عظيم در اوضاع و ارائه حمايت از دولت قانوني سوريه ايجاد کنند.

وي گفت که ارتش سوريه با کمک نيروي هوايي روسيه ابتکار عمل را در دست گرفت و تروريست‌ها همچنان تلفات مي‌دهند.


 دبيركل ناتو: آتش‌بس درسوريه بهترين راه به سمت جلواست 

 
رويترز: دبيرکل ناتو اعلام کرد که شمار پناهجوياني که قصد دارند با عبور از درياي اژه از طريق ترکيه وارد اروپا شوند، به شدت درحال کاهش است.ينس استولتنبرگ، دبيرکل ناتو در سخنراني در آنکارا هم‌چنين هشدار داد که قاچاقچيان انسان مي‌توانند به سرعت مسير خود را تغيير دهند و بنابراين مقامات کشورها نبايد اقدامات امنيتي خود را کاهش دهند.

وي افزود: بحران مهاجرت نشان داد که راه‌حلي صلح‌آميز در سوريه بسيار لازم است و آتش‌بس شکننده در اين کشور بهترين راه به سمت جلو است.ترکيه و اتحاديه اروپا ماه گذشته توافقي امضا کردند که هدف آن خاتمه دادن به ورود نامنظم پناهجوياني است که براي نجات يافتن از جنگ و فقر در خاورميانه،‌ آسيا و آفريقا قصد ورود به اروپا را دارند. يک ميليون پناهنده سال گذشته وارد اروپا شدند.


 وزير خارجه روسيه:
 ترک ژنو از سوي تندروها نشان دهنده سلامت مذاکرات است 

 وزير خارجه روسيه تاکيد کرد که هيات مخالفان سوريه معروف به هيات رياض تنها متضرران ترک مذاکرات ژنو هستند.

به گزارش ايسنا، سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در کنفرانس خبري در ايروان در واکنش به ترک نشست ژنو از سوي هيات عالي مخالفان سوريه معروف به هيات رياض خاطرنشان کرد: مخالفاني که از هيات رياض جدا شده‌اند، مي‌توانند به مذاکرات ژنو ادامه دهند.

وي تاکيد کرد: تعدادي از اعضاي هيات عالي مذاکرات به دليل اعتراض‌شان نسبت به تسلط گروه‌هاي افراطي بر هيات و سلطه جويي آنها از جمله گروه جيش الاسلام از اين هيات جدا شدند.

لاوروف تصريح کرد که ترک ژنو از سوي تندروها يعني سلامت روند مذاکرات.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 شصت و پنجمين اجلاس هيأت مديره IAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم-89

شصت و ششمين اجلاس هيأت مديره

7تا9 سپتامبر 2003- دانشگاه چارلز در پراگ، جمهوري چک

فهرست مدارک

مدارک اداري

فهرست مدارک

فهرست مقدماتي شرکت کنندگان

اطلاعات عملياتي و اطلاعات عمومي براي شرکت کنندگان

فهرست رزروهاي هتل

مدارک عملياتي

کميته ها و گروه هاي کاري

جدول هاي زماني

مدارک هيأت مديره

دستور جلسه موضوع 1 پيش نويس دستور کار

دستور جلسه موضوع 2 پيش نويس يادداشت هاي شصت و پنجمين اجلاس هيأت

مديره، دانشگاه لاوال، کبک 17تا18 سپتامبر 2003

دستورجلسه موضوع 3 حساب هاي مميزي شده -2002

دستور جلسه موضوع4 گزارش کميته اجرايي، ژانويه 2003

ضميمه 1.4 در اجلاس دوربيني(اجلاس توسط دوربين)

ضميمه 1.4 اصول، موضوعات و سؤالات در رابطه با الگوي پرتال

دستورجلسه موضوع 5 دادوستدهاي استخراج شده از يادداشت ها

دستورجلسه موضوع6 گزارش فعاليت ها

دستورجلسه موضوع 7 به روزکردن ودرخواست هاي عضويت

دستورجلسه موضوع8 گزارش مالي وبودجه پيشنهادي 2004- 2003

جدول 1 الف نظر اجمالي امور مالي 2003-2002 و بودجه پيشنهادي 2004- 20003

جدول 1 ب نظر اجمالي امورمالي2003-2002 و بودجه پيشنهادي 2004 -2003

منحني 1 چرخش وظايف عضويت 1998 تا 2003 (برحسب 1000 يورو)

دستورجلسه موضوع 9 فعاليت هاي آينده و پروژه هاي جديد

ضميمه 1.9 خلاصه موضوعات کليدي آموزش عالي

دستورکار موضوع 10 الف کنفرانس عمومي – دادو ستد IAU

ضميمه 10 الف i اساسنامه IAU

ضميمه 10 الف ii تصميمات و خطوط راهنماي عمومي

ضميمه 10 الف iii مقررات روش هاي پيشنهادي

ضميمه 10 الف vi روش هاي پيشنهادي براي انتخاب

دستورکار موضوع 10 ب کنفرانس عمومي، پيش نويس برنامه وموضوعات

ضميمه 10 ب i جدول زماني پيشنهادي

ضميمه 10 ب ii پيش نويس برنامه يادداشت شده

ضميمه 10 ب iii سخنرانان کليدي درحد امکان


 يك نكته از هزاران 

 درچند روز اخير قيمت برنج ايراني به طور غير معمولي افزايش يافته و به دنبال آن نيز قيمت برنج‌هاي خارجي كه عمدتاً مورد ارتزاق اقشار ضعيف است، رشد داشته است. اين درحالي است كه مسئولان مربوطه صرفاً به گفتن اين موضوع كه افزايش قيمت‌ها از سوي آنها نبوده اكتفا كرده‌اند!!

هم ما و هم مردم مي‌دانند كه افزايش قيمت‌هاي اين چنيني ازسوي رانتخواران و سودجويان بازار مواد خوراكي صورت مي‌گيرد، اما وظيفه نظارت و كنترل بازار و برخورد با خاطيان برعهده كيست؟ اگر دولت چاره اين مشكل را بخواهد همچون رويه‌هاي غلط گذشته با واردات چاره كند، عملا ضعف مديريت خود را عيان ساخته و متخلفان را قوي تر خواهد كرد. آيا اعمال قانون تا اين حد سخت و دور از دسترس است؟!


 ميز خبر 

 آغاز به كار نخستين كميسيون مشترك ايران و 1+5 پس از اجراي برجام

نخستين كميسيون مشترك ايران و 1+5 پس از اجراي برجام براي بررسي روند اجراي توافق جامع ، لغو تحريم ها و موانع پيش رو به رياست سيد عباس عراقچي و هلگا اشميد آغاز به كار كرد.

پيش از اين دو بار كميسيون مشترك در 27 مهر و 16 آذرماه تشكيل جلسه داده بود. محل برگزاري هر دو جلسه، وين بود.

پيش از شروع به كار كميسيون، عراقچي و اشميد براي هماهنگي دستور كار اين نشست مذاكره كردند.

رييس ستاد پيگيري اجراي برجام درباره دستور كار سومين كميسيون مشترك ايران و 1+5 به خبرنگار ايرنا گفت: كميسيون مشترك ايران و 1+5 مسوليت نظارت بر برجام و حل مشكلاتي را دارد كه احيانا بر سر اجراي برجام به وجود آمده است. روند امور را بررسي و كنترل مي كند تا همه كار درموقع خود انجام شود.

معاون حقوقي و بين الملل وزارت امور خارجه افزود: اين اولين جلسه كميسيون مشترك بعد ازاجرايي شدن برجام است.

عراقچي گفت: در اين دوره مروري خواهيم كرد بر روند اجراي برجام و نيز كارهايي كه بايد در آينده صورت بگيرد. همچنين مروري خواهيم داشت بر روند بازطراحي راكتور اراك، اجراي ايزوتوپ هاي پايدار , و كلا همكاري هاي هسته اي بر اساس ضميمه سه برجام. همچنين لغو تحريم ها , و موانع و مشكلاتي كه سر راه است بحث و بررسي خواهد شد.

نتانياهو در ديدار با پوتين: بلندي‌هاي جولان خط قرمز اسرائيل است

نخست وزير رژيم صهيونيستي در ديدار با رئيس جمهور روسيه تاکيد کرد، اسرائيل از ايجاد يک "خط مقدم ترور" در بلندي‌هاي جولان جلوگيري خواهد کرد و اين منطقه بايد بخشي از اسرائيل باقي بماند.

به گزارش روزنامه هاآرتص، بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل در جريان نشست با ولاديمير پوتين، رئيس جمهور روسيه گفت: بلندي‌هاي جولان بايد بخشي از اسرائيل باقي بماند و اين خط قرمز ماست.

نتانياهو وارد مسکو شد تا درباره همکاري نظامي نزديک‌تر در جهت اجتناب از رويدادهايي ميان اسرائيل و روسيه مذاکره کند؛ کشوري که سال گذشته ميلادي به منظور حمايت از بشار اسد، رئيس جمهور سوريه عمليات نظامي را آغاز کرد. در اين نشست زيو اليکين، وزير جذب مهاجر، عمير اشل، فرمانده نيروي هوايي و جاکوب نايجل، رئيس موقت شوراي امنيت ملي اسرائيل نيز حضور داشتند.

نتانياهو در آغاز اين نشست مدعي شد: ما هر کاري مي‌کنيم تا از ايجاد يک خط مقدم ترور ديگر عليه اسرائيل در بلندي‌هاي جولان جلوگيري کنيم. وي همچنين به پوتين گفت: تسليحات پيشرفته از سوريه و عراق ممکن است به دست حزب الله لبنان، يکي از متحدان دولت دمشق بيفتد.

بشار جعفري:‌ تحريم‌هاي اقتصادي عليه سوريه مانع بهبود اوضاع انساني شده است

رئيس هيات دولت سوريه در مذاکرات ژنو تاکيد کرد: مذاکرات ما با دي ميستورا متمرکز بر پرونده انساني بود و دور بعدي مذاکرات روز دوشنبه آينده برگزار مي‌شود.

به گزارش ايسنا بشار جعفري، رئيس هيات دولت سوريه در مذاکرات ژنو اعلام کرد: در نشست با استفان دي ميستورا، فرستاده سازمان ملل به سوريه به بررسي مساله انساني در سوريه و طرح‌ها و اقدامات نظام سوريه در اين زمينه پرداخته و تاکيد کرديم 42 عمليات انتقال کمک‌هاي انساني در مناطق درگيري طي چهار ماه گذشته انجام شده است.

جعفري تاکيد کرد: 90 درصد از آوارگان در سوريه در مناطق تحت کنترل دولت زندگي مي‌کنند و 700 هزار آواره نيز به منازل خود بازگشته‌اند. رئيس هيات دولت سوريه افزود: طي چهار ماه گذشته يک ميليون و 170 هزار تن از مردم از اين کمک‌ها بهره‌مند شد‌ه‌اند.

وي تاکيد کرد: ما 6.5 ميليون مهاجر در داخل سوريه از مناطق تحت کنترل افراد شورشي داريم.


 خبــــر 

 موحدي کرماني:

حرف آخر را رهبري مي‌زند و بعد از آن کسي حق ندارد نظري بدهد

خطيب موقت نماز جمعه تهران گفت: به افراد لاابالي تذکر مي‌دهم که بدانيد تمام کارهاي زشت شما تحت نظر پليس سري است و با شما به مناسب‌ترين نحو برخورد خواهد شد.

به گزارش ايسنا، آيت‌ الله محمد علي موحدي کرماني در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران با اشاره به نزديکي فصل تابستان و مشاهده مواردي از بد حجابي اظهار کرد: فصل تابستان نزديک است و از مردم شريف و نجيب ايران و به ويژه استان تهران انتظار مي‌رود پوشش اسلامي را رعايت کنند و نيروي انتظامي نيز هزاران مامور نامحسوس را به کار گرفته است و با روش‌هاي بسيار متين، ارزنده و حساب شده و با مراعات تمام شرايط امر به معروف و نهي از منکر به اين موضوع توجه خواهد کرد.

وي با بيان اينکه کساني که بي‌حجاب هستند و يا کشف حجاب مي‌کنند مي‌خواهند به نظام دهن کجي کنند اظهار کرد: به اعتقاد من کساني که مي‌خواهند به نظام دهن کجي کنند بي‌حجابي و يا کشف حجاب مي‌کنند من برخي از اين صحنه‌ها را ديده‌ام و خجالت کشيد‌ام و قطعا اين وظيفه نيروي انتظامي است که با گناه علني برخورد کند و اگر برخورد نکند خودش گناهکار است.

خطيب نماز جمعه تهران تاکيد کرد: به افراد لاابالي تذکر مي‌دهم که بدانيد تمام اعمال زشت شما تحت نظر پليس سري است و با شما به مناسب‌ترين نحو برخورد خواهد شد.

خطيب موقت نماز جمعه تهران با تاکيد بر اينکه حرف آخر را رهبري مي‌زند و بعد از آن کسي حق ندارد نظري بدهد اظهار کرد: در مسائلي چون نماز، روزه و حج مسلمانان اختيار دارند که مقلد مراجع مختلف تقليد باشند اما در مسائل مربوط به حکومت و مواضع سياسي دفاعي و اجتماعي و نيز مقاومت در برابر دشمنان همه چه شيعه و چه سني بايد مطيع رهبري باشند و رهبري نيز موظف است با مردم مشورت کند و اين را قانون نيز مشخص کرده اما در نهايت تصميم نهايي با خود رهبري است.


 آيت الله هاشمي:
 امنيت کشور نبايد با نزاع‌هاي کوچک و بي‌اهميت مخدوش شود 

 
به مناسبت سيزدهم رجب سالروز ولادت با سعادت حضرت علي(ع)، جمعي از فعالان سياسي کشور و اعضاي بنياد اميد ايرانيان و جمعي از نامزدهايي که به مرحله دوم انتخابات مجلس رسيده‌اند، با آيت‌الله هاشمي رفسنجاني ديدار و اين مناسبت فرخنده را به وي تبريک گفتند.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، در اين ديدار با تبريک ميلاد با سعادت حضرت علي (ع) و روز پدر، خاطر نشان کرد: سراسر زندگي آن امام همام از زمان بعثت پيامبر اکرم(ص)تا شهادتشان در محراب عبادت، سرشار از نکات مهم و برجسته برگرفته از مشي اعتدال و ميانه‌روي در زمينه‌هاي مختلف اخلاقي، انساني، ديني، فرهنگي، اجتماعي، سياسي و اقتصادي است.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام شکست را نتيجه افراط و تفريط توصيف کرد و با اشاره به انتخابات اخير، گفت: مردم با حضور در انتخابات و رأي خود نشان دادند که طرفدار اعتدال و جامعه‌ي معتدل هستند.

هاشمي رفسنجاني با اشاره به برگزاري دور دوّم انتخابات در برخي مناطق کشور خطاب به برخي از کانديداهاي اين دور که در جلسه حضور داشتند، گفت: مبادا در تبليغات انتخاباتي از مسير انصاف و اعتدال حتي در مواجهه با تهمت‌هاي رقيبان خارج شويد و همواره سعي کنيد در رقابت‌ها جانب ادب، متانت و اخلاق اسلامي را رعايت کنيد.

وي تأکيد کرد: خوشبختانه اکثريت جامعه با رشد و بلوغ سياسي، راه و مسير اعتلاي کشور را که همان مسير اعتدال است، پيدا کرده‌اند و حتي در جاهايي که جامعه شعارزده است، مردم نشان داده‌اند که مسير درست را به خوبي پيدا کرده و در آن حرکت مي‌کنند.

هاشمي رفسنجاني تشکيل مجلسي بر پايه اعتدال و متشکل از افراد کارآمد را براي جامعه و پيشرفت کشور مناسب دانست و گفت: اميدوارم همانند دور اول مردم در دور دوم انتخابات، افراد صالح و متين را برگزينند، زيرا چنين مجلسي مي‌تواند براي کشور مفيد و همراه و کمک کار دولت برخاسته از مردم باشد.

وي با اشاره به اوضاع نابسامان منطقه و لزوم پرهيز از نزاع و درگيري در داخل کشور، گفت: متأسفانه دشمنان اسلام درصدد به راه انداختن نزاع مذهبي بين شيعه و سني هستند که اگر اختلافات به نزاع و جنگ تبديل شود، بسيار خطرناک است.

هاشمي رفسنجاني ادامه داد: شرايط کشور ايجاب مي‌کند، دست از اختلافات برداشته شود و امنيت کشور نبايد با نزاع‌هاي کوچک و بي‌اهميت مخدوش شود.

وي تأکيد کرد: پس از برجام شرايط خوبي در کشور ايجاد شده است و اميدوارم نمايندگان منتخب برنامه پنج ساله ششم را به صورت مطلوبي تصويب کنند که مبناي کارهاي بزرگ در آينده قرار مي‌گيرد.

در ابتداي اين ديدار، محمدرضا عارف، منتخب اول دور اول انتخابات مجلس شوراي اسلامي، با تبريک ايام ولادت با سعادت حضرت علي(ع)، به ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي انتخاباتي مرحله اول مجلس شوراي اسلامي و اقدامات انجام شده براي انتخابات مرحله دوم پرداخت.


 ترکي فيصل: "روزهاي خوش گذشته" با واشنگتن تمام شده است 

در حالي که باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا در جريان سفر به رياض و نشست با ملک سلمان بن عبدالعزيز سعي کرد تا شکاف به وجود آمده اخير در روابط رياض - واشنگتن را بهبود ببخشد اما به نظر مي‌رسد که با توجه به اظهارات اخير ترکي فيصل اوباما راه دشواري را پيش رو داشته باشد. به گزارش سايت شبکه روسيا اليوم، همزمان با سفر باراک اوباما به رياض براي حضور در کنفرانس سران کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس که در راستاي پر کردن شکاف ايجاد شده در روابط ديپلماتيک عربستان و آمريکا بود، اظهارات ترکي فيصل، شاهزاده سعودي موجب شد تا بر شدت بحران ايجاد شده در روابط 70 ساله دو کشور افزوده شود. وي گفت که "روزهاي خوب قديم" با آمريکا بي‌هيچ بازگشتي به پايان رسيده است و حال وقت آن رسيده تا منافع مشترک ميان دو کشور مورد بررسي قرار گيرد.


 خبر 

 در واکنش به دستبرد به دارايي‌هاي ايران؛

ظريف: آمريکا مجبور است اموال ايران را پس بدهد

محمد جواد ظريف درباره حکم دادگاه عالي آمريکا گفت: هر اقدامي عليه اموال جمهوري اسلامي ايران انجام دهند بعدا مجبورند آن را جبران کنند و اموال ايران را پس بدهند.

به گزارش مهر، وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران درباره حکم دادگاه عالي امريکا و دستبرد به دو ميليارد اموال ايران گفت: دولت آمريکا کاملا اطلاع دارد که ما اين راي دادگاه را به رسميت نمي شناسيم و هر اقدامي عليه اموال جمهوري اسلامي ايران انجام دهند بعدا مجبورند آن را جبران کنند و اموال ايران را پس بدهند.

ظريف درباره دستور جلسه ديدار با کري وزير امور خارجه آمريکا هم گفت: بحث ما برجام است و قرار شد روي نکاتي که در جلسه نخست مطرح کرديم و نحوه اجرا شدنش کار کنند و در جلسه بعدي گزارش بدهند.

دادگاه فدرال آمريکا در سال 2007 در حکمي خواستار پرداخت مبلغ 2/65 ميليارد دلار به خانواده‌هاي قربانيان انفجار سال 1983 بيروت و چند انفجار ديگر شده بود، اين حکم در سال 2014 تائيد و قرار شد به بهانه پرداخت غرامت، نزديک به 2 ميليارد دلار از محل مبالغ بلوکه‌شده بانک مرکزي ايران برداشت شود، مبالغي که در حال حاضر در حسابي در سيتي بانک نيويورک نگهداري مي‌شود. ديوان عالي آمريکا روز چهارشنبه اين حکم را تاييد کرد. «جان کربي» سخنگوي وزارت خارجه آمريکا نيز پس از صدور اين حکم اعلام کرد دولت از حکم پرداخت غرامت پشتيباني مي‌کند.

هفت كشته در انفجار بمب در حسينه امام علي(ع) بغداد

شبكه خبري الميادين اعلام كرد، بر اثر انفجار بمب در حسينه امام علي (ع) در منطقه الرضوانيه در جنوب غربي بغداد، دست كم هفت نفر كشته و 23 نفر زخمي شدند.

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري عراقي «براثا»، انفجار روز جمعه و زماني رخ داد كه فردي انتحاري خود را مقابل اين حسينه منفجر كرد.

استمرار سياست‌هاي ضد ايراني سياستمداران آمريکايي؛

پل رايان: اوباما مانع دسترسي ايران به دلار شود

رئيس مجلس نمايندگان آمريکا، از دولت اوباما خواست با دسترسي احتمالي ايران به دلار و نظام مالي آمريکا مقابله کند.

به گزارش آسوشيتدپرس در اين زمينه گزارش داد: «پل رايان» رئيس مجلس نمايندگان آمريکا از دولت باراک اوباما خواست، با دسترسي احتمالي ايران به دلار و نظام مالي آمريکا مقابله کند.

رايان که نماينده جمهوري‌خواه ايالت «ويسکانسين» است، در سخنان خود از جان کري وزير امور خارجه آمريکا بابت آنچه که وي با عنوان "بازگذاشتن درهاي دستيابي ايران به پول‌هاي باد آورده‌ي بي‌سابقه‌ي حاصل از لغو تحريم‌هاي اين کشور پس از توافق هسته‌اي" نام مي‌برد، انتقاد کرد.

مقامات دولت آمريکا تاکنون بارها اعلام کرده‌اند، ايران به دلار دسترسي پيدا نخواهد کرد. اين در حالي است که رايان در اين باره گفت: جان کري اين هفته فرصت داشت قاطعانه به اين موضوع «نه» بگويد اما اين کار را نکرد.


 جشن زادروز سعدي در شيراز 


 سفرنتانياهو به روسيه و ديدار با پوتين در کاخ کرملين مسکو  


 سرمقاله 

 چالش‌هاي بخش صنعت در پسا برجام

حميدرضاعسگري

آنچه تاكنون موجب پيشتازي كشورهاي توسعه يافته نسبت به ديگررقباي خود شده، برتري در دانش و تكنولوژي در عرصه صنعت و توليد بوده است. به گونه اي كه اين پيشتازي به حالتي انحصاري مبدل شده و از آن به عنوان تكنولوژي امنيتي ياد مي شود كه حاضر نيستند به راحتي دراختيار ديگر كشورها بگذارند.

لذا بحث توليد و صنعت درالويت اصلي برنامه‌هاي استراتژيك كشورهاي درحال توسعه جاي گرفته است. كشورما نيز بر روي كاغذ و در دل سندها و چشم اندازهاي توسعه اين الويت را لحاظ و هدف گذاري كرده است . اما به رغم رشد چشم گير درعرصه‌هاي مختلف علمي، هنوز نتوانسته ايم بخش توليد و صنعت را با دستاوردهاي علمي خود به روز كنيم.

علت اين امر، بي اهميتي به زيرساخت‌ها و پايه‌هاي توليد دركشورمان مي باشد. درطي چندسال گذشته سنگين ترين فشارها و ضربات داخلي و خارجي براين بخش بوده و عملا آن را از پاي درآورده است. به هيچ عنوان سياه نمايي نيست، بلكه واقعيتي است كه بايد امروز آن را به دولت هشدار داد كه صنعت كشور رمقي براي حركت ندارد و اجباراً به سمت تعطيلي و ركود كشيده شده است.

شايد درميان جامعه اينطور القا شده باشد كه وضعيت نامساعد توليد دركشورمان به سبب مناسبات زمان‌بر خارجي در دوران پسا برجام است، كه البته بخشي از اين گزاره صحيح مي‌باشد. اما درمقابل اجحاف و بي توجهي‌هاي داخلي كه به صنعت وكارخانجات توليدي شده، قطره درمقابل درياست!.

تا همين امروز بسياري از صنعتگران كوچك و بزرگ كشور واحدهاي توليدي خود را تعطيل كرده يا ورشكست شده و مجبور به تغيير كاربري يا فروش امكانات خود شده اند. لذا وزارت صنعت بايد نسبت به كاستي و بي مهري‌هاي به وجودآمده توجهي خاص داشته باشند چون تن بي جان صنعت با مسكن و اقدامات سطحي احيا شدني نيست!

مشكل تراشي‌ها و ايجاد مانع برسر راه توليدكنندگان بخش خصوصي باعث شده تا ميل به امر كارآفريني دراين حوزه از بين برود. عواملي همچون بستن ماليات‌هاي سنگين برواحدهاي توليدي، تحميل‌ هزينه‌هاي بي مورد ازسوي نهادهاي شهري، درگيري مداوم ميان نهادهاي اداري مختلف با كارخانجات صنعتي، ندادن مجوز‌ها، مطالبات غير قانوني و...از جمله معضلات جدي اين بخش مي باشد.

درتمام دنيا از بخش صنعت به عنوان مولد درآمد و موتور محرك پيشرفت، حمايتي همه جانبه صورت مي گيرد. اما متاسفانه دركشوما اهميتي به اين داده نمي‌شود كه يك كارخانه صنعتي به دليل بدهي بانكي يا عدم حمايت‌هاي دولتي تعطيل شده و صاحب آن سرمايه خود را در بخش مسكن، بازارطلا و ارز يا خارج از كشور به كار گرفته است!.

بخش صنعت چه دربخش صادرات و چه در زمينه واردات به يك پل ارتباطي و حامي براي دسترسي به خارج از كشور احتياج دارد، كه نقش اين پل برعهده بانك‌ها و نهادهاي دولتي مي باشد. درحال حاضربانك‌ها به عنوان حاميان اصلي توليد و صنعت درتمام دنيا شناخته شده‌اند. اما دركشور ما نقش بانك به بنگاه‌هاي اقتصادي و به عبارتي پول فروشي تبديل شده است! توليدكننده و صنعت گر داخلي به سبب عدم توانايي تامين هزينه‌هاي سنگين توليد كه طي سال‌هاي گذشته رشدي نجومي داشته مجبور مي شود كه به سراغ بانك‌ها برود و وام بگيرد. به اميد اينكه بتواند اجناس توليدي يا مورد نياز خود را صادر يا وارد كند، و به موقع درسررسيد مقرر وام خود را تسويه كند. 

غافل از آنكه هيچ هماهنگي ميان بخش‌هاي مختلف تجارت خارجي وجود ندارد و بانك‌ها هم چشم به سودهاي كلان وام‌هاي خود بسته‌اند! آيا درچنين شرايطي توليدكننده تمايلي به ادامه يا گسترش فعاليت خواهد داشت؟

اينجاست كه راهكارهاي كذايي خود را نمايان مي سازد: "واردات از چين و واسطه گري". امروز به سبب ايجاد شرايط سخت توليد دركشورمان سرمايه گذاران وحتي توليدكنندگان قديمي كشور محصولات خود را به كشور چين سفارش مي‌دهند و بدون دردسرهاي پيشين و درگيري‌هاي بوركراسي(ماليات، دارايي، شهرداري، گمرك، بانك‌ها، محيط زيست،و...)، همان اجناسي كه تا چندي پيش درداخل به دست نيروي انساني داخلي توليد مي‌شد، را وارد مي كنند و از واسطه گري خود سودي كلان مي برند.

شايد اين امر به لحاظ صرفه اقتصادي براي شخص سرمايه گذارمفيد باشد اما درحقيقت به منزله خشكاندن ريشه صنعت و توليد مي‌باشد كه كشور را دچار آفت وابستگي و مصرف‌گرايي مي كند.

آنچه گفته شد پهن كردن بساط نااميدي نسبت به بخش صنعت و توليد كشور نبود، چون پتانسيل عظيمي در دل اين كشور نهاده شده كه صرفاً نيازمند مديريت و توجه براي شكوفايي مي باشد. لذا از متوليان بخش توليد و صنعت انتظار مي رود بجاي جانبداري‌ها و حمايت‌هاي جهت دار، با درايت و حمايت هدفمند، جاني دوباره به تن بي جان، صنعت گران و توليدكنندگان كشورمان ببخشند تا موجبات رشد و توسعه همه جانبه كشور درعرصه‌هاي اقتصادي و فناوري ميسر گردد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي