جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/02/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5256

لاريجاني در ديدار با همتاي کره‌اي:
از مشارکت کره جنوبي در طرح‌هاي نفتي استقبال مي‌کنيم

وزير نيرو اعلام کرد:
آغاز فاز جديد آبرساني روستايي

از ابتداي خردادماه
قطع سهميه سوخت 100 هزار خودروي سنگين فاقد بيمه شخص ثالث


معادلات انرژي


خبر


 لاريجاني در ديدار با همتاي کره‌اي:
  از مشارکت کره جنوبي در طرح‌هاي نفتي استقبال مي‌کنيم 

 
رئيس مجلس ايران در ديدار با همتاي کره‌اي خود گفت: از مشارکت کره جنوبي در سرمايه‌گذاري طرحهاي نفت و انرژي، راه‌آهن، فولاد و انرژيهاي پاک استقبال مي‌کنيم.

به گزارش آفرينش به نقل از شانا، علي لاريجاني در ادامه رايزنيهاي پارلماني در حاشيه نشست روساي مجالس اوراسيا در مسکو با جونگ اي هوآ رئيس مجلس کره جنوبي ديدار کرد و گفت: ما دنبال روابط بلندمدت و مؤثر با کشور کره جنوبي هستيم.

رئيس مجلس شوراي اسلامي بابيان اين که در برنامه ششم توسعه که در مجلس ايران در حال بررسي است فرصت خوبي براي سرمايه‌گذاري در ايران در نظر گرفته‌شده است، تأکيد کرد: از مشارکت کره جنوبي در سرمايه‌گذاري طرحهاي نفت و انرژي، راه‌آهن، فولاد و انرژيهاي پاک استقبال مي‌کنيم.

اجلاس سران مجالس اوراسيا با حضور کشورهايي همچون ايران،افغانستان،ارمنستان،آذربايجان، بلاروس، ويتنام، هند، اندونزي، قزاقستان، قرقيزستان، چين، کامبوج، مغولستان، پاکستان، کره جنوبي، روسيه، تايلند، فيليپين و چک برگزار مي شود.


 وزير نيرو اعلام کرد:
  آغاز فاز جديد آبرساني روستايي 

 وزير نيرو با اعلام اينکه سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي مربوط به وزارت نيرو ابلاغ شده است، اعلام کرد: در روزهاي آينده، جدول زمان‌بندي اجراي طرح‌هاي نيرو مشخص مي‌شود.

به گزارش مهر، حميد چيت چيان اظهارداشت: ما در سال گذشته از کل اعتبارات بودجه عمومي در بخش عمراني، موفق به جذب 37 درصد بودجه شديم و دولت به دليل ضرورت طرح‌هاي روستايي به وزارت نيرو اعتماد کرد تا با اين اعتبار بتواند دو ميليون و 100 هزار نفر جمعيت روستايي را در سطح کشور از نعمت آب لوله کشي سالم و بهداشتي برخوردار کند. ما بايد تمام تلاش خود را بکنيم تا در نهايت دقت اين اعتبارات فقط براي مجتمع‌هاي آبرساني روستايي هزينه شود تا از اين اعتماد سربلند و رو سفيد بيرون بياييم.

وزير نيرو با تاکيد براينکه طرح‌هاي آب‌رساني روستايي بايد با جديت تمام پيگيري شود گفت: مهم‌ترين کار امسال که بر دوش آحاد جامعه و دولت است، اجرايي کردن سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي براي اقدام و اجرا و عملياتي کردن پروژه‌هاي نيمه تمام است.

وي در ادامه با بيان اينکه با توجه به محدوديت منابع مالي دولت، با مجوز مقام معظم رهبري 1500 ميليارد تومان براي طرح‌هاي مجتمع‌هاي آب رساني روستايي اختصاص پيدا کرده است، بيان داشت: اگر تا پايان سال جاري برنامه قابل قبولي نداشته باشيم و نتوانسته باشيم اهداف خود را اجرايي کنيم، هيچ عذري از ما پذيرفته نخواهد شد.

چيت‌چيان با اشاره به اينکه هم‌اکنون شرايط سخت اقتصادي در تمام منطقه حاکم است و کشورهاي مختلف دچار چالش جنگ و رکود شرايط اقتصادي و کاهش درآمد هستند، گفت: بايد با دقت کامل به تمام جزئيات توجه داشت و با استفاده از فرصت‌هاي در اختيار، به گونه‌اي اقدام کنيم تا کارنامه روشني را در راه خدمت به مردم از خود به جاي بگذاريم.

وزير نيرو با بيان اينکه سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي دقيق و جامع و به‌صورت يک مجموعه منسجم ابلاغ شده و اگر آن را جابه جا کنيم، نتيجه نخواهد داد، افزود: اگر بخواهيم موفق شويم بايد دقيقا تمام موارد را پيگيري کنيم تا به نتيجه مطلوب برسيم.

وي با اشاره به 52 مورد از موارد تفکيکي سياست‌هاي 24 گانه اقتصاد مقاومتي مربوط به وزارت نيرو افزود: اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي، وظيفه سنگيني بر دوش وزارت نيرو است و اين موضوع يک عزم همگاني را طلب مي‌کند. پس از تفکيک برنامه‌هاي اقتصاد مقاومتي، و بررسي آنها، نتيجه حاصله بيش از 100 برنامه بود که معاون اول رئيس جمهور آن را ابلاغ کرد و 17 مورد از اين برنامه‌ها که بنا به پيشنهاد وزارت نيرو بوده، اين وزارتخانه به عنوان مجري اين طرح‌ها انتخاب شده که از اين ميان 4 مورد مرتبط با شرکت‌هاي آب و فاضلاب است و قرار شده که براي اجراي هر کدام از اين موارد کلان يک مجري انتخاب شود. وزير نيرو ادامه داد: مجري اين 4 برنامه شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور است و بنا شده تمام مجريان برنامه زمان‌بندي اين سياست‌ها را براي سال 95، تبيين کنند و شرکت آبفاي کشور موظف است تا 5 ارديبهشت اين برنامه‌ها را به‌ صورت کامل و زمان‌بندي شده، مشخص و مراحل مختلف انجام کار را براي معاونت برنامه‌ريزي وزارت نيرو ارسال کند. چيت‌چيان با بيان اينکه وعده داده‌ايم تا 26 باب تصفيه خانه فاضلاب در سال جاري به بهره‌برداري برسد افزود: اين طرح‌ها به‌ صورت BOO و BOT توسط بخش خصوصي اجرا خواهد شد و عمده منابع مالي را بايد از طريق بخش خصوصي
تأمين کرد.


 از ابتداي خردادماه
 قطع سهميه سوخت 100 هزار خودروي سنگين فاقد بيمه شخص ثالث 

 مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران اعلام کرد: تخصيص سهميه سوخت به خودروهاي گازوئيل سوز فاقد بيمه شخص ثالث از ابتداي خردادماه قطع مي شود.عباس کاظمي در گفتگو با شانا اظهار کرد: هز زمان که وزارت راه و شهرسازي همه خودروها را به «جي پي سي» (سامانه موقعيت ياب جهاني) متصل کند، مبناي محاسبه سهميه گازوييل خودروهاي باري و مسافري از بارنامه به پيمايش تغيير داده خواهد شد و در حجم دريافت سوخت بازنگري مي شود.

وي همچنين از تخصيص نيافتن سهميه گازوئيل به خودروهاي سنگين فاقد بيمه شخص ثالث از ابتداي خردادماه امسال خبر داد و گفت: براساس مذاکراتي که با شرکتهاي بيمه و بيمه مرکزي انجام شده است، تخصيص سهميه سوخت خودروهاي گازوئيل سوز فاقد بيمه شخص ثالث از ابتداي خردادماه قطع مي شود و در صورتي که در زمان تعيين شده مالکان خودروها بيمه شخص ثالث خودروي خود را تمديد نکنند، سهميه سوخت اين خودروها قطع خواهد شد.

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران اعلام کرد: پس از اجراي طرح عرضه گازوييل بر اساس بارنامه و پيمايش، ميانگين مصرف گازوئيل در بخش حمل و نقل به کمتر از 50 ميليون ليتر در روز رسيده است.

وي با بيان اين که پيش بيني مي شود با حذف سهميه سوخت خودروهاي گازوييل سوز فاقد بيمه شخص ثالث روزانه حدود 2 ميليون ليتر ديگر صرفه جويي داشته باشيم، گفت: بر اين اساس از قابليتهاي مختلف سامانه هوشمند سوخت براي مديريت مصرف گازوييل استفاده مي کنيم.

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران گفت: پيش بيني مي‌شود در صورت اجراي اين طرح سهميه گازوييل حدود 100 هزار دستگاه خودروي سنگين گازوييل سوز فاقد بيمه شخص ثالث حذف شود.

کاظمي با بيان اين که سامانه هوشمند سوخت براي عرضه گازوييل سهميه اي حفظ مي شود، گفت: اکنون قيمت گازوئيل با ليتري سه هزار ريال عرضه مي شود که در نظر داريم تا زمان اصلاح و واقعي سازي قيمت گازوئيل اين سامانه را حفظ کنيم زيرا معتقديم اگر سامانه هوشمند سوخت وجود نداشته باشد کاهش مصرف گازوييل محقق نمي شود.

از رمان اجراي اين طرح تاکنون حدود 790 هزار کارت سوخت براي خودروهاي گازوييل سوز صادر شده و در مجموع 9 گروه خودرويي سهميه گازوييل دريافت مي کنند که شامل 6 گروه باري و سه گروه مسافربر مي شوند. براساس اين گزارش، همه ناوگان باري زير 10 تن در يک طبقه کارت سوخت قرار گرفته اند و سهميه يکساني دارند، به طور مثال وانت بارهاي گازوييلي اکنون زير 3,5 تن سهميه اي معادل کاميونهاي 10 تن دريافت مي کنند.

بر اساس اين مقرر شده است ناوگان باري زير 10 تن به سه زير کلاس جديد طبقه بندي شوند که شامل ناوگان زير 3,5 تن، ناوگان باري 3.5 تا 6 تن و ناوگان باري 6 تا 10 تن که سهميه ها نيز متناسب با گروه بندي جديد اصلاح مي شود، به عنوان نمونه يک ميني بوس مسافري 19 نفره روزانه 60 ليتر و ميني بوسهاي 21 نفره ، 300 ليتر روزانه سوخت گازوييل دريافت مي‌کنند که در طبقه بندي جديد اين معضل اصلاح خواهد شد.

مبناي اين تصميم‌گيري مصوبه‌هاي سال‌هاي گذشته دولت بوده که در آن تصريح شده است خودروهاي فاقد بيمه شخص ثالث نمي‌توانند از سوخت سهميه‌اي استفاده کنند، همچنين افزون بر بر مصوب هاي دولت، نمايندگان مجلس نيز در قانون بيمه شخص ثالث که به تازگي مصوب شد، ستاد مديريت سوخت را مکلف کردند تا از صدور کارت سوخت براي خودروهاي فاقد بيمه ثالث جلوگيري کند.

براساس آمارها، حدود 50 هزار خودروي سنگين شناسايي شده که در سال 94 فاقد بيمه شخص ثالث بوده‌اند که احتياجي به سوزاندن کارت سوخت آنها با اجراي طرح وجود ندارد زيرا در بخش نفت گاز، سيستم تخصيص سوخت به صورت برخط (آنلاين) است، بنابراين نيازي به ابطال کارت سوخت نيست و اين کار به صورت سيستمي و نرم‌افزاري انجام مي‌شود. بديهي است پس از بيمه کردن خودرو، با برنامه‌ريزي و هماهنگي صورت گرفته، سهميه آنها بار ديگر برقرار خواهد شد.


 معادلات انرژي 

 ايران آماده صادرات پتروشيمي به مصر شد؛ هيات ايراني در راه قاهره

يک مقام مسئول با اشاره به آمادگي ايران براي از سرگيري صادرات و تجارت پتروشيمي با مصر، از سفر يک هيات ايراني به قاهره در ارديبهشت ماه امسال خبر داد.پرويز صحاف زاده در گفتگو با مهر درباره ازسرگيري تجارت و صادرات محصولات پتروشيمي و فرآورده هاي پليمري بين ايران و مصر در دوران پساتحريم، گفت: پيش از اعمال تحريم‌ها به صورت تک محموله، برخي از محصولات پتروشيمي و پليمري توسط شرکت‌هاي ايراني به مصر صادر مي‌شد.

معاون اجرايي انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پتروشيمي با تاکيد بر اينکه هم اکنون ايران و مصر هر دو عضو کارگروه تخصصي صنعت پتروشيمي کشورهاي عضو گروه دي هشت هستند، تصريح کرد: در شرايط فعلي شرکت‌هاي ايراني اماده ازسرگيري صادرات محصولات پتروشيمي به مصر هستند. اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه کشورهاي شمال آفريقا همچون مصر، الجزاير و تونس از بازارهاي محصولات پتروشيمي به شمار مي‌رود، اظهار داشت: محدوديت و مشکلي براي صادرات محصولات پتروشيمي ايران به کشورهاي آفريقايي به ويژه مصرف وجود ندارد.

وي با بيان اينکه به زودي کارگروه پتروشيمي کشورهاي عضو گروه دي‌هشت به ميزباني قاهره مصر برگزار خواهد شد، بيان کرد: از اين رو، هياتي از جمهوري اسلامي ايران ارديبهشت ماه امسال با سفر به قاهره در اين کارگروه تخصصي صنعت پتروشيمي حضور مي‌يابند.صحاف زاده با تاکيد بر اينکه هم اکنون حتي يک تن محصول بدون مشتري پتروشيمي در کشور وجود ندارد، تاکيد کرد: اما متنوع سازي بازارهاي هدف صادرات محصولات پتروشيمي و پليمري يکي از سياست هاي ايران در دوران پسا تحريم است.

اميرحسين زماني نيا معاون امور بين‌الملل وزير نفت اخيرا در گفتگو با مهر با اشاره به آمادگي به ايران براي فروش نفت و فرآورده نفتي به مصر، گفته است: اميدوارم توسعه تجارت نفت منجر به بهبود روابط سياسي و بين‌المللي جمهوري اسلامي ايران و مصر شود.

رکن‌الدين جوادي مديرعامل شرکت ملي نفت ايران هم اخيرا اعلام کرده است: ايران هيچ گونه محدوديتي براي فروش نفت خام و يا فرآورده‌هاي نفتي به مصر ندارد و در صورت ارائه درخواست رسمي اين پيشنهاد قابل بررسي خواهد بود.

اين درحالي است که «شريف اسماعيل» وزير سابق نفت و منابع معدني مصرف پيشتر در اظهاراتي به روزنامه الاهرام گفته است: تحريم‌هاي تحميلي بر ايران و عدم صادرات نفت خام تاثيرات منفي زيادي بر خط انتقال نفت «سوميد» داشت.

اين عضو کابينه دولت مصر تاکيد کرده است: در دوره آتي و پس از اعطاي اجازه به ايران براي صادرات نفت، واردات خط سوميد نيز افزايش يابد تا بتواند خسارت‌هاي وارده در دوران گذشته را جبران کند.

در همين حال، «شريف سوسا» قائم مقام وزير نفت مصر هم سال گذشته با حضور در تهران در سومين اجلاس سران مجمع کشورهاي صادرکننده گاز حضور يافت و در اين نشست با تشکر از ميزباني ايران، پيام تشکر رئيس جمهوري مصر به رئيس جمهوري اسلامي ايران را ابلاغ کرد.

قيمت جهاني نفت افزايش يافت

قيمت جهاني نفت در بازار معاملات آتي روز جمعه در منطقه آسيا با روند صعودي آغاز به‌کار کرد.به گزارش مهر به نقل از رويترز، قيمت جهاني نفت در ساعات اوليه بازار معاملات آتي در منطقه آسيا با افزايش روبرو شد، اين در حالي است که افزايش بهاي قيمت نفت در هفته جاري ميلادي مي توان آن را به بيشترين افزايش هفتگي طلاي سياه از ابتداي سال 2016 تا کنون تبديل کند.

در همين حال، قيمت نفت درياي برنت با بيش از نيم دلار افزايش به رقم 45 دلار و 9 سنت در هر بشکه معامله شد، ضمن اينکه قيمت نفت وست تگزاس اينترميديت آمريکا هم با 52 سنت افزايش در برابر 43 دلار و 70 سنت به ازاي هر بشکه معامله شد.

همچنين قيمت نفت درياي برنت از روز دوشنبه تا کنون 8 درصد رشد قيمت داشته و نفت وست تگزاس اينترميديت آمريکا هم از ماه آوريل تاکنون 18 درصد افزايش قيمت را تجربه کرده است.بر همين اساس بهاي طلاي سياه از کمترين رقم خود در سال جاري ميلادي که بين ماه ژانويه و فوريه بود، از افزايش قيمت بيش از دو سومي برخوردار شده است.تحليلگران اقتصادي بر اين باور هستند که با سرازير شدن نقدينگي جديد در بازار و کاهش توليد نفت، شاهد افزايش قيمت بيشتر بهاي نفت خواهيم بود.

مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران:

فعاليت 75 دکل ملي حفاري در پروژه هاي نفت وگاز

مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران با اشاره به فعاليت 75 دکل اين شرکت در پروژه هاي نفت و گاز، گفت: تحقق اهداف و برنامه هاي پيش بيني شده با مشارکت، کار و تلاش مضاعف مجموعه کارکنان حاصل مي شود.به گزارش شانا، حيدر بهمني در آئين گراميداشت مقام زن و روز مادر که با حضور مديران ارشد و جمعي از بانوان شاغل اين شرکت برگزار شد، افزود: بايد تلاش کنيم در جامعه اثر گذار باشيم.وي با قدرداني از تلاش همکاران زن در پيشبرد اهداف و برنامه هاي شرکت و انجام وظايف تعريف شده به نحو مطلوب، اظهارکرد: بررسي عملکرد شرکت و مقايسه آن با گذشته بيانگر روند رو به رشد و بالندگي سازمان در عرصه صنعت نفت است.

بهمني کار در صنعت حفاري را بسيار پيچيده، فني و سخت دانست و گفت: شرکت ملي حفاري ايران هم اکنون با داشتن بالغ بر 17 هزار نفر نيروي کارآمد و 75 دکل حفاري خشکي و دريايي بخش عمده اي از حفاري چاههاي نفت و گاز و خدمات فني و تخصصي را به صنعت نفت کشور ارائه مي کند.

مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران با اشاره به نقش اين مجموعه در اجراي پروژه هاي بزرگ حفاري در کشور از جمله فازهاي ميدان گازي پارس جنوبي و ميدان نفتي آزادگان، افزود: اين شرکت موفق شد با اتکا به توان داخلي و همراهي کارکنان خود به نحو مناسب پاسخگوي نيازهاي صنعت نفت کشور باشد.

وي در ادامه ضمن گراميداشت اعياد ماه رجب و تبريک ميلاد فرخنده حضرت صديقه کبري فاطمه زهرا (س) به بانوان شاغل در شرکت، از تلاشها و عملکرد آنان در براي اعتلاي سازمان قدرداني کرد.

بهمني اظهارکرد: نظام مقدس جمهوري اسلامي فرصتهاي ارزشمندي براي بانوان در فعاليتهاي اجتماعي، کار و تلاش ايجاد کرده است که در اين راستا آنها بايد تلاش مضاعفي براي ارتقا و حضور بيش از پيش در عرصه‌هاي علمي، پژوهشي، فني و تخصصي داشته باشند.


 خبر 

 قائم مقام وزير نيرو:

گزينه‌هاي احتمالي تامين آب روي ميز

قائم مقام وزير نيرو با بيان اينکه واردات آب از خارج کشور به عنوان يک گزينه احتمالي در آينده مطرح است، گفت: پيش از اين مطالعاتي در اين باره به صورت اجمالي صورت گرفته است.

ستار محمودي در گفتگو با مهر درباره اقدامات وزارت نيرو براي جلوگيري از خروج برخي منابع آبي از کشور و موضوع مهار آبهاي مرزي و طرح واردات آب گفت: به صورت کلي يک بخش‌هايي از منابع آبي از کشور خارج و متقابلا نيز منابعي از آن سوي مرزها وارد کشور مي شود.

قائم مقام وزير نيرو اظهار داشت: بسياري از اين منابع در چارچوب مقررات بين المللي و قوانين گذشته شفافيت هايي دارد. در زمينه برنامه وزارت نيرو براي مهار آبهاي خروجي چه منابعي که به دنيا مي ريزند و چه آن بخشي که از مرزها خارج مي شود، مشخص است.

محمودي با اشاره به اينکه استفاده از منابع آبهاي مرزي تابع يک سري مقرراتي است بيان داشت: فعاليت ما براي استفاده از اينگونه منابع آبي در چارچوب مقرارت شوراي امنيت ملي است. وي خاطرنشان کرد: در زمينه برنامه واردات آب از ساير کشورها به داخل و يا استفاده از منابع آبي مشترک مرزي در گذشته مطالعات اجمالي اوليه اي صورت گرفته است.

قائم مقام وزير نيرو افزود: به صورت کلي نگاه ما براي تامين منابع آب به داخل کشور و ذخاير آبي موجود در آن است، چون وقتي چنين نگاهي به منابع خارج از کشور داشته باشيم، ممکن است ما را از پتانسيل‌هاي داخل کشور غافل کند. اين مقام مسئول در وزارت نيرو گفت: موضوع بعدي اين است که در منابع آبي مشترک با ساير کشورها، ما سهم طبيعي خودمان را دريافت مي‌کنيم و ما به دنبال چانه زني براي استفاده غير منطقي از اين منابع نيستيم.

محمودي خاطرنشان کرد: اگر منابعي از خارج کشور وارد منطقه ما مي‌شود به صورت طبيعي از آن استفاده مي‌کنيم و از حق و حقوق خود در اين زمينه بهره مند هستيم و اگر از سوي ساير کشورها چنين حقي رعايت نشود، از مجاري قانوني پيگيري خواهيم کرد. وي ادامه داد: در عين حال بررسي استفاده از ذخاير آبي مرزي و يا واردات آب از خارج کشور را انجام داده ايم که البته با نگاه به آينده است و در همان حد نيز باقي ماند.

قائم مقام وزير نيرو افزود: در حال حاضر خيلي روز استفاده از اين گونه پتانسيل‌هاي احتمالي و واردات آب از خارج کشور حساب نمي‌کنيم، ضمن اينکه يک موضوع منتفي نيز محسوب نمي‌شود و به عنوان يک گزينه هميشه مطرح است.

بعد از عربستان، روسيه نيز تهديد به افزايش توليد نفت کرد

چند روز پس از شکست نشست فريز نفتي روسيه اعلام کرد که آماده افزايش توليد خود به ارقامي بي سابقه است.

به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، تنها چند روز پس از آنکه نشست دوحه درباره فريز نفتي شکست خورد و عربستان تهديد کرد که نفت بيشتري روانه بازار مي کند، روسيه اعلام کرد که آماده افزايش توليد خود به ارقامي بي سابقه است.

در حالي که بار ديگر شبح مازاد عرضه بالاي سر بازار نفت ظاهر شده، ونزوئلا پيش بيني کرده که اگر توليد کنندگان نتوانند گفت وگو درباره محدود کردن توليد را از سر بگيرند قيمت ها در طي چند هفته آينده ممکن است سقوط کند. ونزوئلا از کشورهاي غير عضو اوپک خواسته تا در نشست ماه ژوئن اوپک به عنوان ناظر شرکت کنند.

ونزوئلا، يکي از اعضاي اوپک و روسيه توليد کننده غير عضو اوپک از حاميان اصلي ايده فريز نفتي بودند که در ماه فوريه اولين بار مطرح شد اما روز يکشنبه به دليل اصرار رياض بر مشارکت ايران در اين توافق به شکست انجاميد. اين توافق قرار بود با کاستن از مازاد عرضه به برقراري توازن مجدد در بازار کمک کند.

اما عربستان گفته ممکن است در مقابل توليد خود را به ميزان 2 ميليون بشکه در روز افزايش دهد و با رسيدن به توليد بالاي 12 ميليون بشکه جاي روسيه را به عنوان بزرگترين توليد کننده نفت جهان بگيرد.الکساندر نواک، وزير انرژي روسيه در حاشيه يک کنفرانس بين المللي انرژي در مسکو به خبرنگاران گفت: «آنها (سعودي ها) توانايي افزايش قابل توجه توليد را دارند. اما ما هم اين توانايي را داريم.»

وي افزود، روسيه «از نظر تئوريک» قادر به افزايش توليد خود از حدود 11 ميليون بشکه فعلي به 12 يا حتي 13 ميليون بشکه در روز است.توليد نفت روسيه در طي يک دهه گذشته بارها به نحوي غيرمنتظره افزايش يافته و از 6 ميليون بشکه به حدود 11 ميليون بشکه در روز رسيده است. کارشناسان نفتي بارها پيش بيني کرده اند که توليد نفت اين کشور کاهش خواهد يافت، اما هنوز اين پيش بيني محقق نشده است.

معامله 2 پتروشيمي دولتي در فرابورس قطعي شد

سازمان خصوصي سازي اعلام كرد: معامله بلوك 19.78 درصد سهام پتروشيمي كازرون و بلوك 19.87 درصد سهام شركت صنايع پتروشيمي دهدشت قطعي شد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان خصوصي سازي، واگذاري بلوك 19.78 درصدي سهام پتروشيمي كازرون معادل 130ميليون و 552 هزار و 266 سهم كه 25 اسفندماه پارسال به ارزش پايه هر سهم 2هزار و 666 ريال و ارزش كل پايه 348 ميليارد و 52 ميليون و 341 هزار و 156 ريال در فرابورس عرضه و به همين قيمت پايه به فروش رسيده بود با احراز شرايط معامله قطعي شد. همچنين سازمان خصوصي سازي در اين روز، عرضه كننده بلوك 19.87 درصدي سهام شركت صنايع پتروشيمي دهدشت شامل 192 ميليون و 638 هزار و 275 سهم بود كه به قيمت پايه اعلامي در فرابورس فروخته شد و اكنون با احراز شرايط معامله، اين واگذاري نيز قطعيت پيدا كرده است. قيمت پايه هر سهم اين شركت 2 هزار و 139 ريال و ارزش كل پايه نيز 412 ميليارد و 53 ميليون و 270 هزار و 225 ريال تعيين شده بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي