جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/02/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5256

سوريان براي سومين بار سهميه المپيک را از دست داد
نابغه در خطر!

درخشش ذوب آهن و تراکتورسازي در ليگ قهرمانان
صعود با شکست سعودي ها


خبرنامه


گوناگون از ورزش


 سوريان براي سومين بار سهميه المپيک را از دست داد
 نابغه در خطر! 

 علي فيض

حميد سوريان براي سومين بار موفق نشد سهميه المپيک را بدست آورد تا حضور نابغه ورزش ايران در بازيهاي المپيک ريو به شدت به خطر بيفتد.

رقابتهاي کشتي گزينشي المپيک در حالي در مغولستان برگزار شد که ايران پيش از آن موفق شده بود در هر شش وزن آزاد و در چهار وزن فرنگي سهميه المپيک بدست آورد. با اين شرايط محمد بنا حميد سوريان و امير قاسمي منجزي را براي به جيب زدن دو بليط باقيمانده المپيک ريو در وزنهاي 59 و 130 کيلوگرم به اولان باتور مغولستان فرستاد.

قاسمي منجزي که اخيرا به مدال طلاي آسيا نيز رسيده بود، موفق شد با شکست رقبا، خيال محمد بنا را از سنگين وزن راحت کند و پنجمين سهميه المپيک را براي کشتي فرنگي ايران تصاحب کند.

اما هيچ کس فکر آن را نمي کرد که تنها يک سهميه المپيک باقي مانده باشد و آن هم در وزني که حميد سوريان حضور دارد.

نابغه کشتي فرنگي ايران که با هفت مدال طلاي جهان و المپيک پرافتخارترين کشتي گير ايران به شمار مي رود، در مسابقات جهاني لاس وگاس و سپس در گزينشي المپيک در قاره آسيا نتوانست جواز حضور در ريو را بگيرد.

سومين مسابقه گزينشي، اولان باتور مغولستان بود که محمد بنا تصميم گرفت باز هم سوريان را روانه ميدان کند؛ تصميمي که به گفته اکثر کارشناسان اشتباه بود و نبايد سوريان در فشار وزن کم کردن و در شرايط نا آماده راهي ميدان
مي شد.

ملي پوش وزن 59 کيلوي ايران پس از پيروزي 7 بر 4 مقابل رومن آمويان از ارمنستان به مصاف ايوو آنگلوف از بلغارستان رفت و در حاليکه تا يک دقيقه به پايان مبارزه 4 بر 2 از حريف پيش بود 7 امتياز از دست داد تا در نهايت با شکست 9 بر 4 ضمن حذف از اين رقابت ها براي سومين مرتبه در رسيدن به سهميه المپيک ناکام بماند.

با اين شکست حضور سوريان در المپيک به خطر افتاد و مشخص نيست وضعيت سهميه وزن اول ايران براي بازيهاي ريودوژانيرو به چه شکل مي شود.

مسابقات گزينشي ترکيه آخرين فرصت براي کسب آخرين سهميه باقيمانده کشتي فرنگي ايران در وزن 59 کيلوگرم است که به ميزباني استانبول دو هفته ديگر برگزار مي شود و بايد ديد کادر فني چه کشتي گيري را براي آخرين بار به مسابقات گزينشي المپيک مي فرستد.


 درخشش ذوب آهن و تراکتورسازي در ليگ قهرمانان
 صعود با شکست سعودي ها 

 
در حالي که يک هفته ديگر به پايان ديدارهاي مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا باقي مانده، ذوب آهن اصفهان و تراکتورسازي تبريز با پيروزي بر نمايندگان عربستان جواز صعود به مرحله بعد را گرفتند تا به نوعي ايران در زمين مبارزه، پيروز نبرد با سعودي ها باشد.سعودي ها که پاي مسائل سياسي را به زمين ورزش باز کردند، با نفوذي که در کنفدراسيون آسيا داشتند توانستند حرف خود را به کرسي بنشانند و بازي با تيمهاي ايراني را در زمين بي طرف برگزار کنند اما در مستطيل سبز اين تصميم سياسي به سود سعودي ها نشد و تيمهاي ايراني از سه رويارويي با عربستان صاحب دو پيروزي شدند.

ذوب‌آهن ايران از گروه B ليگ قهرمانان در ورزشگاه سلطان بن قاموس مسقط ميزبان النصر عربستان بود که اين ديدار در نهايت با برتري 3 بر صفر ذوب آهن به پايان رسيد. در اين ديدار احسان پهلوان در دقايق 28 و 83 و کاوه رضايي در دقيقه 74 گلزني کردند.

ذوب آهن با 11 امتياز از 5 بازي صعودش را قطعي کرد و لخويا قطر با 8 و النصر عربستان با 5 امتياز در رده هاي بعد ايستادند. بنيادکار ازبکستان هم با 2 امتياز از حالا حذف شده است.

تراکتورسازي تبريز دومين ضربه مهلک را به سعودي ها زد و موفق شد سرشناس ترين تيم اعراب يعني الهلال را 2-0 شکست دهد. براي تراکتورسازي نانگ در دقيقه 66 و فرزاد حاتمي در دقيقه 81 گلزني کردند تا تيم امير قلعه نويي با 12 امتياز صعود کند. الهلال با 8 و پاختاکور با 7 امتياز براي صعود از اين گروه چشم به ديدار هفته آخر دارند که البته مصاف الهلال دوباره با تراکتورسازي است.

اما سپاهان که همچنان از اختلافات داخلي رنج مي برد، مقابل النصر عربستان شکست سنگين 4-0 را متحمل شد تا با 3 امتياز از 5 بازي شانسي براي صعود نداشته باشد.

در اين گروه لوکوموتيو ازبکستان با 9، النصر امارات با 8 و الاتحاد عربستان با 6 امتياز اول تا سوم هستند.

در هفته آخر مرحله گروهي ليگ قهرمانان، سپاهان در مسقط عمان يک بازي تشريفاتي با الاتحاد خواهد داشت. البته اين ديدار براي الاتحاد بسيار مهم است و سپاهان حداقل مي تواند مانع از صعود تيم عربستاني به مرحله بعد شود.

النصر عربستان که دبي را به عنوان ميزبان بازي با ذوب آهن انتخاب کرده، در آستانه سقوط قرار دارد و تيم سفيد و سبزپوش اصفهاني مي تواند يک ضربه ديگر به اين تيم بزند و مانع از صعودش شود.

وضعيت الهلال ديگر نماينده عربستان هم چندان مناسب نيست و اگر در بازي آخر با تراکتورسازي به پيروزي نرسد، پاختاکور ازبکستان در صورت برنده شدن ديدار با الجزيره امارات جاي اين تيم سرشناس سعودي را خواهد گرفت.


 خبرنامه  

 مظلومي عمران زاده را کنار گذاشت

مدافع استقلال به دليل بي انگيزگي و بي انضباطي از ليست 18 نفره ديدار با فولاد خط خورد.

بر اساس اعلام کادر فني استقلال، حنيف عمران زاده مدافع اين تيم به دليل بي انگيزگي و بي انضباطي از ليست 18 نفره ديدار با فولاد خط خورد و استقلال در حالي که بايد با 17 بازيکن راهي اردو مي شد، با 16 بازيکن به هتل رفت.

بر اساس اين گزارش، با تصميم سرمربي استقلال عمران زاده در اختيار باشگاه قرار گرفته است و تا تعيين تکليف توسط باشگاه از حضور در تمرينات محروم است.

استيماچ از سپاهان اخراج شد

پس از شکست سنگين 4-0 سپاهان مقابل الاتحاد عربستان و حذف از ليگ قهرمانان آسيا، ايگور استيماچ از هدايت زردپوشان اصفهاني کناره‌گيري کرد.

استيماچ از هفته يازدهم ليگ برتر و پس از کناره‌گيري فرکي هدايت اين تيم را قبول کرده بود اما نتوانست نتايج خوبي را با اين تيم کسب کند.

اما قاسم زاغي‌نژاد در چهار ديدار باقي مانده ليگ برتر، هدايت اين تيم را بر عهده خواهد داشت.

او دستيار حسين فرکي و ايگور استيماچ در فصل جاري بود. اين سومين سرمربي سپاهان در طول يک فصل است.

تساوي علي دايي با پديده 13 ساله شطرنج ايران!

علي دايي در يک بازي دوستانه شطرنج، برابر عليرضا فيروزجا، پديده 13 ساله شطرنج ايران به تساوي رسيد.

عليرضا فيروزجا، نوجوان 13ساله شطرنج ايران که در بهمن سال 94 به مقام نخست مسابقات قهرماني مردان ايران دست يافت با علي دايي، سرمربي حال حاضر تيم فوتبال صباي قم ديدار دوستانه شطرنج برگزار کرد که به نتيجه تساوي دست يافتند.

البته اين بازي حالت سمبوليک داشت و فيروزجا به تساوي در مسابقه با اسطوره فوتبال ايران رضايت داد.

دايي زننده بيشترين گل ملي در صفحه شخصي اش عکسي از اين مسابقه قرار دارد و نوشت: "تساوي مسابقه شطرنج با فوق پديده شطرنج ايران، عليرضا فيروزجا."

مشعل المپيک 2016 روشن شد

مشعل بازي‌هاي المپيک 2016 ريو در جنوب يونان روشن شد و سفرش به برزيل و شهر ريو، محل برگزاري بازي‌هاي المپيک را آغاز کرد.

قبل از آغاز اين رقابت‌ها مطابق هر دوره مشعل بازي‌ها از يونان روشن و به محل برگزاري رقابت‌ها برده مي‌شود. امسال نيز مشعل اين رقابت‌ها از طرف زنان و مرداني که لباس‌هاي سنتي يونان را پوشيده بودند، طي مراسمي در جنوب يونان روشن شد تا سفرش را به ورزشگاه ماراکانا در ريو آغاز کرده باشد.

مشعل رقابت‌هاي المپيک در سفري 95 روزه با عبور از 83 شهر و از جمله 23 پايتخت، به برزيل خواهد رسيد.

قرار است، 12 هزار نفر اين مشعل را تا ورود به برزيل لمس کنند.

وداع 30 هزار نفري با اولادي

مهرداد اولادي بازيکن سابق تيمهاي پرسپوليس و استقلال روز سه‌شنبه بر اثر ايست قلبي دار فاني را وداع گفت. بعد از درگذشت مهاجم سابق فوتبال ايران همه در تدارک برگزاري مراسم تشييع بودند، اما از آنجا که پدر مهرداد اولادي به تازگي عمل جراحي قلب انجام داده و شرايط سفر به تهران را ندارد اين تصميم گرفته شد که پيکر مهرداد در زادگاه اصلي او به خاک سپرده شود.

آخرين وداع با مهرداد اولادي ساعت 9 صبح امروز در ورزشگاه شهيد وطني قائمشهر انجام شد تا پيکر وي به سمت آرامگاه قاديکلاي شهر قائمشهر در خانه ابدي‌اش آرام بگيرد.

مسئولان شهرستان قائمشهر تدابير و تدارکات خوبي انديشيده‌اند و مراسم تشييع پيکر مهرداد اولادي با وجود حضور بيش از 30 هزار نفر از دوستداران وي با نظم خوبي برگزار شد.

يکر مهرداد اولادي براي آخرين بار در ورزشگاه شهيد وطني دور افتخار زد. هواداران شعارهايي نظير "خداحافظ مهرداد با تعصب" سرمي‌دادند.

وداع باشکوه بازيکن سابق تيم‌هاي فوتبال استقلال و پرسپوليس با نظم خاصي انجام شد و پيکر اولادي با حضوري بيش از 30 هزار نفر به خاک سپرده شد و در خانه ابدي آرام گرفت.


 گوناگون از ورزش 

 عقده گشايي بارسا با 8 گل

بارسلونا بعد از سه شکست پياپي در لاليگا موفق شد با 8 گل دپورتيوو لاکرونيا را شکست دهد و به بردي ارزشمند دست يابد.

در ادامه بازي هاي هفته سي و چهارم لاليگا، بارسلونا ميهمان ديپورتيوو بود که در پايان با نتيجه پرگل 8 بر صفر به پيروزي رسيد تا بعد از سه شکست پياپي به بردي ارزشمند دست يابد و از بحران خارج شود.

لوئيز سوارز با 4 گل و سه پاس گل ستاره بي چون و چراي اين بازي بود. ليونل مسي، نيمار، بارتا و راکيتيچ ديگر گلهاي بارسا را زدند تا ناکامي هاي اخير آبي اناري پوشان به فراموشي سپرده شود.

در حال حاضر بارسا و اتلتيکو مادريد 79 امتيازي هستند و رئال مادريد با 78 امتياز اين دو تيم را تعقيب مي کند.

چهارمين قهرماني تکواندوي ايران در آسيا

تيم تکواندوي ايران با کسب سه مدال طلا و دو نقره به مقام قهرماني رقابت هاي آسيايي 2016 رسيد.

ايران با 56 امتياز به عنوان نخست دست يافت. تيم کره ي جنوبي با 45 امتياز در جايگاه دوم ايستاد و تيم ازبکستان با تمام ستارگانش با 28 امتياز در جايگاه سوم قرار گرفت. چين و قزاقستان در جايگاه هاي سوم تا پنجم قرار گرفتند. سعيد رجبي، آرمين هادي‌پور و ميرهاشم حسيني سه طلايي ايران در اين مسابقات بودند، عليرضا علياري و ابوالفضل يعقوبي نقره اي هاي ايران در اين مسابقات بودند.

از تيم 6 نفره مردان تنها پوريا عرفانيان از کسب مدال در رقابت ها بازماند. در بخش مردان هدايت تيم ايران بر عهده نعمت خليفه به عنوان سرمربي و پيام خانلرخاني به عنوان مربي بود که خليفه در پايان به عنوان بهترين مربي انتخاب شد.

عمران‌زاده: اجازه بدهيد دهانم بسته بماند

حنيف عمران زاده مدافع استقلال پس از کنار گذاشته شدن از ليست استقلال گفت: از آقايان مي‌خواهم که من را مقابل مردم قرار ندهند و اجازه دهند دهانم بسته بماند. من نه بي‌‌انگيزه بودم و نه بي‌انضباطي کرده‌ام. با مدير روابط عمومي باشگاه صحبت کردم و داستان را براي او شرح دادم. ظاهرا آقايان نمي‌خواهند تمامش کنند و من را مقابل مردم قرار دادند.

مدافع استقلال با اشاره به صحبت‌هاي نصرالله عبداللهي مبني بر اينکه حتما عمران‌زاده کم‌کاري کرده که در اختيار باشگاه قرار گرفته است، گفت: از آقايان مي‌خواهم که بي‌جهت بحث بي‌انضباطي و کم‌کاري را پيش نکشند و اجازه دهند دهان من بسته بماند.

افشارزاده: استعفاي مجيدي پذيرفته نشد

بهرام افشارزاده سرپرست باشگاه استقلال درباره آخرين وضعيت سرپرست تيم فوتبال استقلال گفت: پس از استعفاي فرزاد مجيدي از سمت سرپرستي، صحبتهايي را با پورحيدري و عبداللهي براي تصدي اين سمت مطرح کرديم که يکي از دوستان روي نيمکت بنشينند، اما پورحيدري به دليل کسالت از حضور در اين سمت خودداري کردند و عبداللهي نيز اعلام کردند ترجيح مي‌دهند همچنان به عنوان دستيار ويژه و در سمت قبلي خود کنار مجموعه استقلال حضور داشته باشند.

وي ادامه داد: به همين دليل با بررسي تمام جوانب و استفاده از نيروهاي داخلي مجموعه استقلال استعفاي مجيدي پذيرفته نشده است و ايشان همچنان کار خود را به عنوان سرپرست موقت تيم فوتبال استقلال ادامه خواهند داد. منصور پورحيدري سرپرست تيم فوتبال است و هر زمان که ايشان صلاح بدانند و پزشکان مجوز لازم را صادر کنند بر روي نيمکت خواهند نشست.

طاهري: برانکو را براي پرسپوليس مي‌خواهيم، نه تيم ملي

علي اکبر طاهري سرپرست باشگاه پرسپوليس درباره تمديد قرارداد برانکو گفت: نگاه ما به شرايط باشگاه بلندمدت است. از قبل صحبت‌هايي انجام شده بود و منتظر زمان مناسبي براي نهايي کردن توافق بوديم که در عمان اين فرصت بدست آمد و قرارداد امضا شد.

وي درباره احتمال حضور برانکو در تيم ملي و اينکه آيا باشگاه پرسپوليس حاضر است برانکو را از دست بدهد گفت: برانکو را براي پرسپوليس و برنامه‌هاي خودمان خواسته‌ايم و براي دو سال آينده برنامه‌ريزي کرده‌ايم.

طاهري در پاسخ به اين سوال که قرارداد چند بازيکن پرسپوليس در پايان فصل به اتمام مي‌رسد و برنامه باشگاه چيست؟ گفت: سرمربي براي خودش برنامه دارد و صلاح است در شرايط فعلي به اين موضوع پرداخته نشود هرچند با چند بازيکن به صورت غير مستقيم و غير رسمي صحبت‌هايي کرده‌ايم که در زمان مناسب اعلام خواهد شد.

وي خاطرنشان کرد: 4 بازي آخر پرسپوليس براي ما حکم فينال را دارد و اميدوارم بتوانيم با کسب قهرماني اين عنوان را به دست آوريم و تقديم کاپيتان هادي نوروزي فقيد بکنيم.

سوارز: نيمار مقصر ناکامي‌هاي بارسلونا نيست

مهاجم اروگوئه‌اي تيم فوتبال بارسلونا از هم‌تيمي دفاع کرد و گفت که بي‌انصافي است اين مهاجم برزيلي مسبب تمام ناکامي‌هاي اخير آبي‌و‌اناري‌ها معرفي شود. لوئيز سوارز که در پيروزي 8 بر صفر چهارشنبه بارسلونا برابر دپورتيوو لاکرونيا در هفته سي‌و‌چهارم لاليگا چهار گل زد و سه پاس گل داد، تأکيد کرد بازيکنان بارسلونا با وجود بحراني که در آن قرار گرفته‌اند، از هر زمان ديگري متحدتر هستند.

سوارز در يک مراسم خيريه که روز پنجشنبه در شهر بارسلونا برگزار شد، گفت: ناراحت کننده است وقتي مي‌بينم که خيلي‌ها نيمار را تنها مقصر شکست‌هاي اخير ما مي‌دانند. او احساسات خاص خودش را دارد و دوست من است. همه ما تلاش مي‌کنيم که از يکديگر حمايت و دفاع کنيم و همين کار را هم انجام داديم. انگيزه و شخصيت‌مان را نشان مي‌دهيم و اينکه اهل تسليم شدن نيستيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي