جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5296

در اقدامي خصمانه از سوي يک قاضي کانادايي:
پرداخت غرامت به قربانيان تروريسم از دارايي‌هاي غير ديپلماتيک ايران


اعلام حمايت صريح روسيه از عضويت دائم ايران در سازمان همکاري شانگهاي


خبر


گلريزان آزادي زندانيان با حضور هنرمندان


تدابير امنيتي شديد در جام ملت هاي اروپا «يورو 2016»


سرمقاله


ابلاغ بخشنامه وزير کشور براي ممنوعيت خريد کالاهاي خارجي


نيروهاي عراقي در 400 متري مرکز فلوجه


سوزان رايس: رقه و موصل قبل از پايان 2016 آزاد نمي‌شوند


عبدالله صالح: هدف از مذاکرات در کويت "وقت‌کشي" است


مک‌گورک: به نابودي داعش نزديکيم


خبــــر


ميز خبر


يك نكته از هزاران


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


 در اقدامي خصمانه از سوي يک قاضي کانادايي:
 پرداخت غرامت به قربانيان تروريسم از دارايي‌هاي غير ديپلماتيک ايران 

 يک قاضي کانادايي در اقدامي خصمانه و خارج از عرف بين‌المللي عليه کشورمان با صدور حکمي اعلام کرد: زمين و حساب‌هاي بانکي غير ديپلماتيک ايران بايد به قربانيان تروريسم داده شود.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، بر اساس اين حکم 13 ميليون دلار به خانواده‌هاي آمريکايي‌ها کشته شده در هشت حادثه بمب‌گذاري در بوئيس آيرس، اسراييل، لبنان و عربستان سعودي در سال‌هاي 1983 تا 2002 که در آنها صدها تن جان خود را از دست دادند، اختصاص داده شده است.

آمريکا مدعي است که اين حملات توسط حماس و حزب‌الله انجام شده که با حمايت ايران بوده است.

خانواده‌هاي اين قربانيان توانسته‌اند يک شکايت عليه جمهوري اسلامي در آمريکا مطرح کنند که موفقيت‌آميز بوده است. ديوان عالي آمريکا به تازگي با ادعاي اين‌که ايران مسوول اين حوادث تروريستي است، تهران را مجرم شناخته و اعلام کرده است که بايد از محل دارايي‌هاي مسدود شده ايران در آمريکا به خانواده‌هاي قربانيان و بازماندگان غرامت پرداخت شود. البته اين احکام هنوز اجرايي نشده است.

گلن هايني، قاضي دادگاه عالي عدالت اونتاريو ضمن صدور اين حکم با تکرار ادعاهاي بي‌اساس غرب و آمريکا عليه ايران گفت که تروريسم يکي از بزرگترين تهديدات جهان است.

بر اساس قانون جديدي در کانادا که در سال 2012 به تصويب رسيده است، قربانيان و خانواده‌هاي آنها اجازه دارند از کشورهاي حامي تروريسم غرامت دريافت کنند. اين امکان در حالي ميسر مي‌شود که دولت کانادا، نام ايران را در فهرست حاميان تروريسم قرار داده است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين حکم در حالي صادر شده است که جاستين ترودو نخست وزير کانادا خواهان برقراري دوباره روابط تهران است. دولت پيشين کانادا در سال 2012 روابط ديپلماتيک خود را با ايران قطع کرده بود.


 اعلام حمايت صريح روسيه از عضويت دائم ايران در سازمان همکاري شانگهاي 

 معاون وزير خارجه روسيه با اعلام حمايت صريح اين کشور از عضويت دائم ايران در سازمان همکاري شانگهاي، ابراز اميدواري کرد که اين موضوع در نشست آتي اين سازمان در مردادماه سال جاري در تاشکند مطرح شود.

به گزارش ايسنا، بخش ديپلماسي رسانه‌اي سفارت کشورمان در مسکو اعلام کرد: ابراهيم رحيم‌پور معاون آسيا و اقيانوسيه و مشترک‌المنافع وزارت خارجه افزايش تبادل هيات هاي عالي رتبه بين دو کشور در چند ماه گذشته و توافق‌هاي به عمل آمده را قابل توجه توصيف کرده و برنامه‌هايي که در دستور کار دو طرف به منظور تقويت مناسبات در ابعاد مختلف قرار دارد را تشريح کرد. وي با اشاره به برنامه‌ريزي ديدار سران جمهوري اسلامي ايران، فدراسيون روسيه و جمهوري آذربايجان در باکو، اين نشست را در جهت افزايش همکاري‌هاي و تقويت صلح و ثبات منطقه خواهد بود.

معاون وزير خارجه کشورمان با ابراز خرسندي از رايزني‌هاي اقتصادي بين ايران و روسيه و اسناد امضاء شده به ويژه موافقت‌نامه گمرکي و ايجاد کريدور سبز براي تسهيل تبادل تجارت دو جانبه، از تقويت مناسبات اقتصادي با روسيه استقبال کرد.

معاون وزير خارجه روسيه با اعلام حمايت صريح اين کشور از عضويت دائم جمهوري اسلامي ايران در سازمان همکاري شانگهاي، ابراز اميدواري کرد که اين موضوع در نشست آتي اين سازمان در مردادماه سال جاري در تاشکند مطرح شود.


 خبر 

 لاريجاني در ديدار رئيس صداوسيما:

صداوسيما طوري عمل کند که همه اقشار جامعه مخاطب آن شوند

رئيس مجلس در ديدار با رئيس رسانه ملي تاکيد کرد: از صدا و سيما انتظار مي‌رود به گونه‌اي عمل کند که همه اقشار جامعه مخاطب صداوسيما باشند.

به گزارش ايسنا،‌ عبدالعلي علي عسکري رئيس سازمان صداوسيما با علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي ديدار و گفت و گو کرد. لاريجاني در اين جلسه گفت: اطلاع رساني از مجلس شوراي اسلامي و تبيين قوانين و مصوبات مجلس شوراي اسلامي براي مردم را از مأموريت هاي رسانه ملي مي‌دانيم. رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: مجلس شوراي اسلامي براي کمک به سازمان صدا و سيما به منظور رفع تنگناهايي که با آن مواجه است، اعلام آمادگي مي کند؛ اين امر مي‌تواند صدا و سيما را در راستاي نقش آفريني بهتر به عنوان رسانه ملي، ياري کند. وي تاکيد کرد: آنچه از صدا و سيما انتظار مي‌رود طرح‌ها و برنامه‌هاي نو و متنوع است و بايد به گونه‌اي عمل کنند که همه اقشار جامعه مخاطب صدا و سيما باشند. رئيس قوه مقننه ادامه داد: جامعه ايران، جامعه متکثري است لذا بايد به همه جهات جامعه توجه شود؛ به خصوص براي نسل جوان که مهم‌ترين مخاطبان هستند، بايد برنامه‌هاي جذاب تهيه شود.

داعش مسئوليت انفجارهاي سيده زينب دمشق را برعهده گرفت

منابع سوري از دو انفجار شديد در منطقه سيده زينب، در جنوب دمشق خبر دادند که چندين کشته و زخمي برجاي گذاشته است.

به گزارش شبکه اسکاي نيوز عربي، ديده بان حقوق بشر سوريه که اطلاعات خود را از منابع داخلي سوريه مي‌گيرد گفته که انفجارهاي شديدي منطقه سيده زينب که حرم حضرت زينب(س) در آن واقع است را لرزانده و اخباري از کشته و زخمي شدن ده‌ها تن منتشر شده است.

تلوزيون دولتي سوريه نيز اعلام کرد که دو انفجار در منطقه سيده زينب و الذيابيه رخ داده است و آمار اوليه از کشته شدن 8 تن و زخمي شدن 13 شهروند ديگر حکايت دارد. خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) اعلام کرد که ابتدا يک عامل انتحاري خود را در ورودي شهرک زينبيه منفجر کرد و سپس يک خودرو بمب‌گذاري شده با نفوذ به داخل منطقه سيده زينب در خيابان التين منفجر شده است.

جنجال تازه براي رئيس جمهوري ترکيه

مدرک دانشگاهي اردوغان جعلي است؟

ديپلماسي ايراني: مخالفان و جريان اپوزسيون ترکيه، رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري اين کشور را متهم کرده اند که مدرک کارشناسي ارشد ندارد و تحصيلات دانشگاهي او را نيز زير سوال برده اند. در صورتي که واقعا ثابت شود مدرک کارشناسي ارشد دانشگاهي اردوغان مشکل دارد، بمبي سياسي در ترکيه منفجر خواهد شد و مي تواند به مانعي جديد براي بقاي او در سمت رياست جمهوري ترکيه تبديل شود. چرا که بر اساس قانون اساسي ترکيه رئيس جمهوري بايد مدرک عالي دانشگاهي داشته باشد.به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، ابراهيم کالين، سخنگوي دفتر رياست جمهوري ترکيه در کنفرانس مطبوعاتي خود در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران که در اين رابطه سوالي از او پرسيده بود، به تندي گفت: «مي خواهيد 10 ميليون نسخه از مدرک آقاي رئيس جمهور چاپ کينم و به آدرس همه بفرستيم؟»


 گلريزان آزادي زندانيان با حضور هنرمندان 


 تدابير امنيتي شديد در جام ملت هاي اروپا «يورو 2016» 


 سرمقاله 

 برجام همچنان نا آشنا براي عموم

حميدرضا عسگري

عليرغم گفته‌ها و مستندات مقامات عالي رتبه كشور بر تاييد و صلاحيت اجراي برجام و مفيد بودن براي وضعيت فعلي كشور، اما همچنان شاهد تخريب‌ها و دست اندازي‌هاي سياسي به اين توافق هستيم. سياه نمايي نسبت به عملكرد تيم مذاكره كننده كه از سوي رهبري معظم انقلاب بارها مورد تاييد و تقدير قرار گرفتند، به گونه‌اي است كه گويا كلاهي بزرگ در قضيه برجام بر سر ملت رفته و مقامات به پنهان كاري در اين مورد دست برده‌اند!

تكراراين ادعاهاي نابجا از سوي بلندگوها و رسانه‌هايي كه مخالفان دراختيار دارند، موجب نوعي دلسردي و نااميدي نسبت به دستاوردهاي برجام گرديده است. اين رويه نه با اخلاق و نه با رسالت حرفه اي رسانه اي نسبتي ندارد وحتي مخالف با فعاليت هاي سالم سياسي و رقابت هاي بين جناحي است.

اين مسئله بيانگر دو موضوع است: ابتدا اينكه جناح هاي سياسي در كشور براي شكست مخالفان خود حاضرند به هر روشي متوسل شوند. دوم اينكه مسئولان متصدي برجام نتوانسته‌اند آنطور كه بايد و شايد، محتوا، چگونگي اجرا، دستاوردها و فرصت‌هاي برجام را براي مردم شفاف سازي و اطلاع رساني كنند.

وقتي موضوعي هرچند درست و به حق، براي افكار عمومي به وضوح و عينيت نرسيده باشد، فرصت براي ابهام آفريني درمورد آن و وارونه جلوه دادن محتوايش، براي مخالفان فراهم مي‌شود و زمينه تخريب اعتماد جامعه را به وجود مي‌آورد.

وزارت امور خارجه ايران مسئول بوده و بايد در راستاي تنوير افکار عمومي در خصوص برجام بيشتر تلاش کند. به نظر مي رسد، مساله برجام براي افکار عمومي به خصوص نخبگان به خوبي واکاوي نشده است. اين وظيفه‌اي اصلي براي مذاكره كنندگان و دستگاه ديپلماسي كشور بود تا چنين توافق مهمي را براي افكارعمومي به شكل گسترده شرح و بسط دهند. بيان مطالب و مفاد برجام به زبان ساده و قابل فهم براي جامعه مي‌توانست جلوي بسياري از ابهام تراشي‌ها را بگيرد و بيهوده مردم را نسبت به عملكرد هسته‌اي كشور بد بين نكند.

رسانه‌ها و مخالفان برجام شبهات متعددي را نسبت به اين موضوع مطرح مي‌كنند و آن را به طور گسترده به سمع و نظر مردم مي‌رسانند، درحالي كه هركدام از اين شبهات پاسخي دقيق و مشخص شده در سند برجام دارد. اما ملاحظات بي مورد مسئولان در مورد اين مسائل موجب سواستفاده بعضي ازجريانات سياسي گرديده است.

مخالفان تلاش مي‌كنند به هر شکلي برجام را زير سوال ببرند و آن را خيانت به ملت ايران تلقي كنند. چراكه جنبه‌ها و زواياي مختلف برجام براي جامعه شكافته نشده و فرصتي براي تفاسير غلط و مسموم به دست آمده است. به عنوان مثال اين تفسير و طرز بيان نسبت به برجام را گسترش داده‌اند كه اگر برجام اجرايي شود، تمام مشکلات حل يا کاهش پيدا مي کند، پس بايد همه مشکلات اقتصادي ايران با برجام برطرف شود. در حالي که خود مخالفان و كارشناسان اقتصادي مي‌دانند كه مشکلات اقتصادي ايران ساختاري بوده و از دهه‌هاي پيش تا کنون اين مشکلات تغيير نکرده است.

اين وظيفه وزارت خارجه است تا با بيان جنبه‌ها و اهداف برجام، براي مردم روشن شود كه هدف از توافق هسته‌اي، جلوگيري از يک بحران بزرگ براي کشور بود. بحران بزرگي که از سوي کشورهاي عليه ايران ساخته شده بود. کشورهايي که عليه ايران توطئه و پرونده سازي کرده بودند. 

بايد شفاف سازي كنند كه برجام پرونده سازي عليه ايران را متوقف کرد. طي سال هاي گذشته، 6 قطعنامه ذيل فصل هفتم منشور شوراي امنيت سازمان ملل، 12 قطعنامه از سوي شوراي حکام، و حدود 50 گزارش از سوي آژانس انرژي اتمي عليه ايران تنظيم شده بود. اما در داخل کشور به اين مساله توجه نمي شود و صرفا بر مساله اقتصاد تمرکز کرده اند. درحالي كه بخشي از دستاوردهاي برجام مربوط به مسائل اقتصادي، همچون تحريم‌هاي نفتي، تعاملات بانكي، حمل و نقل بين المللي و واردات و صادرات و... مي‌باشد.

مسلماً سكوت رسانه اي وزارت خارجه و عدم شرح و بسط برجام به لحاظ ملاحظات مختلف، موجب نگاه منفي و سلب اعتماد مردم نسبت به دستاوردها و تلاش مذاكره‌كنندگان و كليت دولت خواهد شد. با رفع ابهامات موجود از برجام مي‌توان آرامش خاطر جامعه را نسبت به دستاوردهاي هسته‌اي فراهم ساخت و ازسوي ديگر مانع از هزينه‌تراشي مخالفان سياسي براي كشور گرديد.


 ابلاغ بخشنامه وزير کشور براي ممنوعيت خريد کالاهاي خارجي 

 
وزيرکشور در بخشنامه‌اي، مسؤوليت معاونان وزارت کشور و استانداران در اجراي فرمان مقام معظم رهبري و تصويب‌نامه هيأت وزيران درخصوص ممنوعيت خريد خارجي را ابلاغ کرد.

به گزارش ايسنا، در بخشنامه جديد عبدالرضا رحماني فضلي به استانداران سراسر کشور و معاونان وزارت کشور با يادآوري تأکيدهاي مکرر مقام معظم رهبري(مدظله العالي) در ديدارهاي مختلف، بر ضرورت جدي حمايت از توليدات ملي و مصرف محصولات داخلي و ممنوعيت مصرف توليدات غيرايراني درقواي سه‌گانه، دستگاه‌هاي حاکميتي و دولتي، ساز و کار نظارت بر اجراي دقيق فرمان صريح ايشان در تاريخ 2/6/91 در ديدار رئيس جمهوري و اعضاي هيأت دولت با عبارت: " اصلاً ممنوع کنيد و بگوئيد هيچ کس حق ندارد در اين وزارتخانه جنس خارجي مصرف کند" ابلاغ شده است.

بخشنامه وزير کشور با اشاره به تصريح بند (8) سياستهاي کلي اقتصاد مقاومتي ابلاغي ازطرف مقام معظم رهبري(مدظله العالي) درتاريخ 29/11/1392، بر مديريت مصرف با تأکيد براجراي سياست‌هاي کلي اصلاح الگوي مصرف وترويج مصرف کالاهاي داخلي همراه با برنامه‌ريزي براي ارتقاء کيفيت و رقابت پذيري درتوليد و همچنين تشريح دو تصويب‌نامه بسيار مفيد هيأت وزيران در اين خصوص در دو سال اخير، تصريح مي کند که استانداران سراسر کشور و معاونان وزارت کشور موظفند ضمن رعايت دقيق ضوابط ابلاغي درتصويب‌نامه هاي موصوف، برحسن اجراي آن در سطح تمامي رده‌هاي تابعه اقدام نمايند.

بر اساس ابلاغ رحماني فضلي، مسئوليت نظارت برحسن اجراي اين بخشنامه در ستاد وزارت کشور با معاون توسعه مديريت و منابع و ذي‌حساب، در سطح سازمان‌هاي تابعه بر عهده روساي سازمان‌ها و ذي‌حسابان مربوطه و در سطح استان‌ها برعهده استانداران، مديران کل و روساي سازمان‌ها و ذي‌حسابان استانداري و دستگاه‌هاي اجرايي، عاملين ذي‌حساب هستند.

براساس اين گزارش، هيئت وزيران براساس مصوبه شماره 26725/ت48462 هـ مورخ 11/3/93،خريد کالاهاي خارجي(اعم ازکالاي ساخته شده، قطعات، ملزومات، تجهيزات و غيره تحت هرعنوان) داراي توليد مشابه داخلي مندرج در ليست منضم به تصويب نامه مذکور را که مشتمل بر183 قلم کالا مي باشد، توسط دستگاه‌هاي دولتي و ساير دستگاه‌ها،نهادها و... که به نحوي از بودجه عمومي يا دولتي استفاده مي کنند، ممنوع و تصريح کرده است که در صورت انجام هزينه از محل وجوه دريافتي از بودجه عمومي يا دولتي بابت خريد اين نوع کالاها به صورت مستقيم يا از طريق پيمانکاران تملک دارايي‌هاي سرمايه‌اي، ذي‌حسابان دستگاه‌هاي اجرايي يا عناوين مشابه مکلفند از پرداخت اعتبار خريد کالاهاي ياد شده به صورت مستقيم يا اسناد مندرج درصورت وضعيت هاي ارسالي از سوي پيمانکاران خودداري نمايند.


 نيروهاي عراقي در 400 متري مرکز فلوجه  

 منابع عراقي اعلام کردند که نيروهاي مبارزه با تروريسم تنها 400 متر با مرکز شهر فلوجه فاصله دارند.

به گزارش شبکه خبري سومريه نيوز، سفيان العيثاوي، مشاور استاندار الانبار در امور عشاير اعلام کرد که روند عمليات آزادسازي شهر فلوجه طبق برنامه‌ريزي حيدر العبادي، نخست وزير عراق پيش مي‌رود اما مساله‌اي که عمليات نظامي را به تأخير مي‌اندازد وجود خانواده‌ها در اين شهر است. وي گفت که دستگاه مبارزه با تروريسم تنها 400 متر با مرکز شهر فاصله دارد و اين تحول امنيتي بزرگي است. سرلشکر اسماعيل المحلاوي، فرمانده عمليات الانبار نيز اعلام کرد که عمليات آزادسازي دو منطقه الفلاحات و الصبيحات در غرب فلوجه آغاز شد و يگان هشتم ارتش با پشتيباني ائتلاف آمريکايي و نيروهاي عراقي عمليات نظامي گسترده‌اي را در اين دو منطقه آغاز کردند.


 سوزان رايس: رقه و موصل قبل از پايان 2016 آزاد نمي‌شوند 

 
ورلد بولتن: مشاور امنيت ملي رئيس جمهور آمريکا مي‌گويد، داعش احتمالا تا پايان دوره رياست جمهوري فعلي از مأمن‌هاي خود در عراق و سوريه بيرون رانده نمي‌شود. به گزارش ايسنا، به نقل از ورلد بولتن، سوزان رايس، مشاور امنيت ملي رئيس جمهور آمريکا در اين باره گفت: من نمي‌توانم با اطمينان بگويم که اين کار در اين دوره پايان نخواهد يافت. نمي‌گويم که داعش نابود نخواهد شد بلکه معتقدم تا پايان دوران باراک اوباما محقق نخواهد شد يعني بازپس‌گيري رقه و موصل قبل از پايان 2016 ممکن نخواهد بود. اين در حالي است که آمريکا ائتلافي متشکل از بيش از 60 کشور جهان را براي بيرون راندن افراط گرايان از مأمن‌هاي خود در عراق و سوريه رهبري مي‌کند. هدف اصلي اين ائتلاف خارج کردن اين گروه از موصل و مرکز خلافت خود خوانده‌اش در رقه است. رايس در ادامه اظهاراتش عنوان کرد: مي‌توانم بگويم ما تا رسيدن به اين هدف راه زيادي داريم. تاکنون پيشرفت‌هاي مداومي در ميدان نبرد با داعش به دست آورده‌ايم و به خوبي موصل و رقه را محاصره کرده‌ايم.


 عبدالله صالح: هدف از مذاکرات در کويت "وقت‌کشي" است 

 روزنامه القدس العربي: رئيس‌جمهور پيشين يمن تأکيد کرد که هدف از مذاکرات صلح در کويت وقت‌کشي است و هيئت دولت مستعفي يمن مسئول کارشکني در روند مذاکرات است. علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهور پيشين يمن اين سخنان را به مناسبت بيست و ششمين سالروز وحدت يمن ايراد کرد. يمن 22 مه 1990 متحد و علي عبدالله صالح به عنوان رئيس‌جمهور انتخاب شد. علي عبدالله صالح در اين اظهارات از سازمان ملل خواست به موفقيت مذاکرات کويت کمک و تحريم‌هايي را عليه کساني که به کارشکني در مذاکرات صلح يمن مي‌پردازند اعمال کند. وي همچنين خواهان مجازات کساني شد که از قطعنامه 2216 شوراي امنيت به عنوان بهانه‌اي براي تعلل ورزيدن و وقت کشي در مذاکرات استفاده مي‌کنند؛ چراکه بهانه آن‌ها ضعيف است. اشاره وي به هيئت دولت مستعفي يمن است که از هيئت صنعا خواسته بود کتبا تعهد خود را نسبت به قطعنامه‌اي که مشروعيت عبدربه منصورهادي، رئيس‌جمهور مستعفي يمن را تأييد مي‌کند، اعلام کند.


 مک‌گورک: به نابودي داعش نزديکيم 

 
روزنامه اليوم السابع: نماينده رئيس‌جمهور آمريکا در ائتلاف ضد داعش با اشاره به تضعيف گروه تروريستي داعش در سوريه و عراق تأکيد کرد، حمله به منبج مي‌تواند داعش را از مسير استراتژيکي که رقه را به مرکز اروپا وصل مي‌کند، محروم سازد.وي در کنفرانس مطبوعاتي خود در کاخ سفيد گفت: داعش 50 درصد از اراضي‌اش در عراق و 30 درصد را در سوريه از دست داده و مرزها با ترکيه ديگر در کنترل داعش نيست. مک‌گورک ضمن اعلام قطع مسير ميان رقه و موصل گفت که تعداد تروريست‌هاي داعش کاهش يافته است اما نمي‌توان تعداد آن‌ها را مشخص کرد اين نيروها تقريبا بين 10 تا 25 هزار تن هستند. وي گفت: روحيه تروريست‌هاي داعش پايين آمده و داعش بسياري از اعضاي خود را اعدام مي‌کند. داعش همچنين هر سه روز يکبار يکي از رهبران خود را اعدام مي‌کند. کاهش حقوق اعضاي داعش به نصف باعث شده که اعضاي اين گروه ديگر رغبتي براي ماندن نداشته باشند. همين مسئله باعث شده داعش تروريست‌ها را به جنگ در ليبي و نه سوريه دعوت کند.


 خبــــر 

 مذاکرات ايران و چهار کشور ساحلي خزر در مسکو پايان يافت

مذاکرات ايران و چهار کشور ساحلي خزر، با امضاي بيانيه پاياني در مسکو پايان يافت.

به گزارش مهر، نشست سه روزه معاونان وزارت امور خارجه پنج کشور ساحلي درياي خزر، با امضاي بيانيه پاياني چهل و پنجمين جلسه کار گروه ويژه تدوين متن کنوانسيون رژيم حقوقي اين دريا و اعلام ميزباني آستانه براي اجلاس بعدي، در مسکو پايان يافت.

بر اساس برنامه اعلام شده نشست، ادامه مذاکرات در باره مسائل مربوط به درياي خزر، تير ماه آينده در آستانه پايتخت قزاقستان برگزار خواهد شد.

معاونان وزارت خارجه ايران، روسيه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوري آذربايجان در اين مذاکرات درباره متن کنوانسيون رژيم حقوقي درياي خزر مذاکره کردند.

در پايان اين نشست که در ساختمان وزارت خارجه مسکو برگزار شد، بيانيه چهل و پنجمين جلسه کار گروه ويژه تدوين کنوانسيون رژيم حقوقي درياي خزر امضا شد.

تدوين رژيم حقوقي جديد درياي خزر يکي از مهم‌ترين مسائل پنج کشور حاشيه اين دريا پس از فروپاشي شوروي در سال 1991 بوده که تاکنون پيشرفت‌هايي در اين زمينه حاصل شده است.

جنگ خياباني ميان نيروهاي ليبيايي و داعش در شهر ساحلي سرت

نيروهاي ارتش ليبي که از چند روز پيش عملياتي گسترده را براي آزادسازي شهر سرت در شمال اين کشور آغاز کرده‌اند، اکنون وارد جنگ خياباني با تروريست‌هاي داعش در اين شهر شمالي ليبي شده‌اند.

به گزارش پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، نيروهاي وابسته به دولت توافق ملي ليبي هفته گذشته پيشروي خود به سمت شهر ساحلي سرت، مقر داعش در شمال ليبي را آغاز کردند. آنها کنترل بندر و اسکله‌هاي اين شهر و شهرک أسواوة يکي از مناطق حومه آن را که محل اسکان خانواده‌هاي افراد مسلح داعش بود، در دست گرفتند و تروريست‌ها را مجبور کردند که به سمت مسير ساحلي ميان دو شهر مصراته و سرت فرار کنند.

به گفته منابع محلي، نيروهاي موسوم به "البنيان المرصوص" که از دولت دستور مي‌گيرند اکنون وارد جنگ خياباني با داعش و درگيري خانه به خانه با تروريست‌ها شده‌اند. جنگنده‌هاي ارتش ليبي نيز به طور مداوم پايگاه‌هاي داعش در شهر را هدف قرار
مي‌دهند.

اکنون کانون درگيري‌ها در اطراف هتل المهاري است؛ همان هتلي که به گفته برخي منابع تروريست‌هاي داعش در ساحل پشت آن قبطي‌هاي مصري را سر بريدند و فيلم مربوط به آن را پخش کردند. اين فيلم براي اولين بار نشان داد که خطر داعش در ليبي تا چه اندازه جدي است.


 ميز خبر 

 وائل الحلقي:مثلث قطر-عربستان-ترکيه مسئول انفجار زينبيه است

نخست وزير سوريه در سخناني ضمن محکوميت انفجارهاي تروريستي در زينبيه دمشق که منجر به شهادت و زخمي شدن ده ها نفر شد، مثلث دوحه،رياض و آنکارا را مسئول اين جنايات دانست.

به گزارش مهر به نقل از سانا، نخست وزير سوريه در سخناني اقدامات تروريستي در منطقه «زينبيه» دمشق که منجر به شهادت و زخمي شدن ده ها نفر شد را محکوم کرد.

بر اساس اين گزارش «وائل الحلقي» نخست وزير سوريه در سخناني در رابطه با جنايات تروريستي منطقه زينبيه عنوان کرد: اين گونه اقدامات تروريستي که نشان از ترس و ضعف عاملان آن دارد، در راستاي بر هم زدن امنيت و ثبات در اين مناطق و افزايش روحيه گروه هاي تروريستي صورت مي گيرد.

وي در ادامه سخنان خود در همين راستا افزود: روحيه عناصر گروه هاي تروريستي پس از پيروزي هاي بزرگ و سريع ارتش شجاع سوريه در تمامي جبهه ها تضعيف شده است.

نخست وزير سوريه همچنين کشورهاي حامي تروريسم از جمله قطر، عربستان و ترکيه را مسئول اقدامات و جنايات تروريستي در منطقه زينبيه دانست و از جامعه بين المللي درخواست کرد که مسئوليت اخلاقي و قانوني خود را در برابر اين اقدامات غيرانساني برعهده گيرند و کشورهاي حامي تروريسم را متوقف کنند.

اعتراف آمريکا به تهديد سازمان ملل و اعلام حمايت از موضع بان کي مون مقابل عربستان

سخنگوي وزارت خارجه آمريکا با اقرار به اينکه واشنگتن نيز همانند عربستان تاکنون بارها سازمان ملل را به قطع کمک‌هاي مالي تهديد کرده از موضع‌گيري اخير بان کي مون عليه اعمال فشار سعودي‌ها حمايت کرد.

به گزارش روزنامه راي اليوم، مارک تونر، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در يک مصاحبه مطبوعاتي اظهار داشت: ما سخنان آقاي دبيرکل را شنيديم و با او موافق هستيم. در اين گزارش ترسي که هيچ کودکي نبايد با آن مواجه شود، انعکاس داده شده، ما بر اين باوريم که آنچه اهميت دارد آن است که سازمان ملل بتواند به مسئوليت‌هاي خود در مورد حقوق بشر و حمايت از کودکان بدون ترس از انتقام ادامه دهد.

او براي حذف ائتلاف عربي از ليست سياه کشتار کودکان در درگيري‌ها را تاييد و به تهديد سازمان بين‌المللي و تعليق کمک‌ها به اين سازمان در گذشته اعتراف کرد

سخنگوي وزارت خارجه آمريکا تاييد کرد که عربستان سازمان ملل را در زمينه تعليق کمک‌هايش در صورت حذف نشدن نام ائتلاف سعودي از ليست سياه سازمان ملل، تهديد کرده است.

تونر افزود:‌ با بان کي مون موافق هستيم که سازمان ملل بايد به مسئوليت خود بدون ترس از قطع شدن بودجه‌هاي حمايتي عمل کند.

سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در ادامه در پاسخ به سوال يک خبرنگار مبني بر اينکه "تهديد سازمان ملل به يک رويه ديپلماتيک عادي از سوي کشورهاي قدرتمند از جمله آمريکا تبديل شده" گفت:‌ من اطلاع دارم که ما نيز در اين زمينه سابقه داريم.

در مسابقات يورو 2016 خلبانان فرانسوي نيز به اعتصاب‌ها پيوستند

با برگزاري جام ملتهاي اروپا به ميزباني فرانسه، خلبانهاي شرکت هواپيمايي "ايرفرانس" اين کشور نيز اعلام کردند با تداوم اعتصاب اصناف و کارگران براي مطالبه شرايط کاري بهتر به اين اعتصاب‌ها مي پيوندند.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، اعتصاب خلبانهاي شرکت ايرفرانس چالش جديدي را براي مسافران هواپيماها در فرانسه به وجود آورده و در عين حال به وجهه اين کشور که در حال حاضر ميزبان بزرگترين تورنمنت ورزشي اروپا يعني رقابتهاي يورو 2016 است نيز آسيب زده است.شرکت ايرفرانس اعلام کرد به دنبال اعتصاب يک چهارم از خلبانان اين شرکت بالغ بر يک پنجم از پروازها که هم شامل پروازهاي داخلي و هم پروازهاي خارجي مي شد لغو شده است. برخي از اين پروازها قرار بوده تماشاچيان رقابتهاي جام ملتهاي اروپا 2016 را به شهرهاي محل برگزاري مسابقات فوتبال اين رقابتها ببرند.


 يك نكته از هزاران 

 اخيراً گزارشي مبني بر بدهي‌ دولت‌هاي نهم، دهم و يازدهم به شهرداري تهران ارائه شده كه مبلغي در حدود 14 هزارميليارد تومان را مطرح ساخته است. مبلغي كه براساس آن مي‌توان كل ناوگان حمل و نقل اتوبوسي پايتخت و ديگر كلان شهرها را نوسازي كرد و توانشان را دو برابر ساخت و يا بيش از يك سوم بر توان ريلي مترو افزود.

اما نكته اينجاست كه اين مبالغ برچه اساس تاكنون مطالبه نشده و در هشت سال دولت‌هاي گذشته و سه سال در دولت يازدهم برنامه‌اي براي بازپرداخت آن درنظر گرفته نشده تا مبلغي به اين بزرگي پديد آيد. اگر اين بدهي‌ها در هشت سال دولت‌هاي گذشته هرسال تسويه و حسابرسي مي‌شد امروز به اين رقم هنگفت و دست نيافتني نمي‌رسيديم.

قطعاً پرداخت اين مبلغ براي دولت فعلي و دولت‌هاي بعدي نيز مقدور نخواهد بود و هرسال بر ميزان آن افزوده خواهد شد. اما همچنان روند يك طرفه گرفتن مبالغ نقدي از مردم و رد و بدل شدن ميان دستگاه‌ها و نهادها ادامه دارد.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 شصت و پنجمين اجلاس هيأت مديره IAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم -129

انجمن بين المللي دانشگاه ها

اصول، موضوعات وسؤالات در رابطه با الگوي پُرتال

ادامه مطلب

نتيجه گيري

نکات ارائه شده دراين يادداشت تماماً متمرکز برآينده است. اين نکات منعکس کننده نياز براي يک درک روشن ومشترک از نقش ها، مسئوليت ها و منافع به منظور پيشبرد پُرتال به جلو است در صورتي که چنين تصميمي گرفته شده باشد. محدوديت ها وقيود براي تعهد يک چنين پروژه بلند پروازانه اي شناخته شده است. همزمان داده هاي اطلاعاتي يگانه و غني که IAU مي تواند تهيه نمايد بايستي شناخته شده باشد چرا که بدون آن، ايده پُرتال ابتدايي مصوب، کاملا خارج از دسترس مي باشد.

هردونفر رئيس IAU و رئيس کميته برنامه توجه خود را نسبت به زه کشي سراسري پروژه درمورد منابع IAU اعلام داشتند. تااينجا، اينکار اساسا برحسب هزينه هاي پرسنلي وهزينه مسافرت اجلاس ها بوده است (کلودين لَنگ لوئيس، جُرجتاسَدلَک و اِوا اِگرُن پولاک ). هزينه هاي مربوط به پيگيري بيشتر پروژه (حتي پروژه بيشتر متمرکز شده براي تهيه داده هاي اطلاعاتي برخط IAU) نيازمند آن است که به طوردقيق محاسبه گردد. فرض براين است که هزنيه هاي فني، پژوهشي و مديريت گنجانده شده باشد.

سرانجام، با نگاه به جلو، آينده خدمات انتشارات IAU تا حدزيادي بستگي به ظرفيت ما براي جمع آوري داده هاي اطلاعاتي دقيق وجامع از تعداد دانشگاه هاي درحال رشد دارد که به همان اندازه که وسايل ما براي توزيع سخت است خيلي طاقت فرسا است که پرسشنامه ها کامل شود. متأسفانه توجه کافي به اين «جنبه ورودي» نشده است، که بعداز همه، يک بخش مهم از بودجه IAU را نشان ميدهد.

پس از يک بحث طولاني، و شناخت تلاش هاي صورت گرفته، کميته اجرايي IAU را هدايت کرد تا خط شرايط تغيير را براي انتشار برخط ادامه دهد ولي درحال حاضر توسعه پرتال را قفسه بندي کند. موافقت گرديدکه بحث هاي قرارداد پالِگريِو را، با شناسايي تمامي موضوعات کپي رايت ومالکيت به پايان برسانيم. IAU نگاه اجمالي خود را در مورد تمامي امکانات براي انتقال در جهت چاپ برخط با ناشرين ادامه مي دهد اما درعين حال بايونسکو وهرنهاد جالب ديگر نيز اين کار را مي کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي