جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5296


مذاکرات نفتي ايران و انگليس


داستان سرايي جديد پاکستان براي انتقال گاز ايران


معادلات انرژي


خبر


 مذاکرات نفتي ايران و انگليس 

 
معاون وزير نفت با تشريح سه محور مذاکرات نفتي ايران و برتيش پتروليوم انگليس، گفت: BP براي سرمايه‌گذاري و توسعه برخي از ميادين نفتي ايران اعلام آمادگي کرده است.رکن‌الدين جوادي در گفتگو با مهر با اشاره به آغاز مذاکرات ايران و شرکت برتيش پتروليوم انگليس در حوزه سرمايه گذاري ميادين نفت و گاز، گفت: تاکنون در سه محور توسعه ميادين نفت، اجراي طرح‌هاي ازدياد ضريب برداشت و پروژه پژوهشي و تحقيقاتي مذاکرات با اين شرکت انگليسي آغاز شده است.

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران همچنين با بيان اينکه مذاکرات جداگانه ديگري هم براي از سرگيري فروش نفت خام با شرکت بي پي کليد خورده است، تصريح کرد: اين شرکت اروپايي تاکنون براي توسعه برخي از ميادين نفتي ايران اظهار تمايل کرده است.

معاون وزير نفت با تاکيد بر اينکه با وجود آغاز مذاکرات تاکنون هيچ گونه تفاهم نامه و يا قراردادي بين شرکت ملي نفت ايران و برتيش پتروليوم انگليس امضا نشده است، تاکيد کرد: در صورت ادامه مذاکرات دسترسي به توافق نهايي با شرکت بي پي براي سرمايه گذاري در صنعت نفت ايران دور از دسترس نيست.

اين عضو هيات مديره شرکت ملي نفت ايران همچنين در خصوص زمان بندي بازگشايي دفتر نمايندگي شرکت برتيش پترليوم انگليس در تهران هم خاطرنشان کرد: اين شرکت انگليسي تاکنون براي بازگشايي دفتر نمايندگي خود در ايران اعلام آمادگي کرده و پيش بيني مي‌شود در فصل تابستان اين اتفاق بيافتد.

جوادي همچنين ارديهشت ماه امسال در جمع خبرنگاران با بيان اينکه نماينده شرکت برتيش پتروليوم انگليس تاکيد داشته است که شرکت بي پي ديگر مانند گذشته نيست، گفته بود: اين شرکت انگليسي به همکاري با ايران تمايل دارد و آنها علاقه‌مند به انتقال فناوري و سرمايه به صنعت نفت ايران هستند.

در همين حال سيدمحسن قمصري مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران هم اخيرا در گفتگو با مهر با تاييد آغاز گفتگوها با اين شرکت انگليسي، گفته است: در صورت توافق امکان فروش نفت به شرکت برتيش پتروليوم و تامين خوراک نفت خام يکي از پالايشگاه‌هاي اين شرکت انگليسي در آفريقاي جنوبي و يا ساير نقاط جهان وجود دارد. شرکت ملي نفت ايران و برتيش پتروليوم به‌عنوان بزرگترين شرکت نفتي انگليس با مشارکتي حدود 656 ميليون دلاري از سال 2005 ميلادي توليد گاز از ميدان فراساحلي «رهوم» در آب‌هاي ساحلي اسکاتلند در دريا شمال را آغاز کردند.

با گذشت پنج سال از آغاز بهره‌برداري مشترک اين ميدان گازي توسط ايران و انگليس و با ظرفيت توليد روزانه حدود 190 ميليون فوت مکعب، با افزايش تحريم‌ها و دستور دولت انگليس، توليد گاز از ميدان رهوم در سال 2010 ميلادي متوقف شد.

همزمان با توقف توليد اين ميدان که حدود پنج درصد گاز مورد نياز انگليسي‌ها را تامين مي‌کند، سهم شرکت ملي نفت ايران هم از محل مشارکت و بهره‌برداري در حساب يکي از بانک‌هاي اروپايي بلوکه شد. با اين وجود از حدود سه سال قبل بهره‌برداري از اين ميدان گازي بار ديگر توسط انگليس از سرگرفته شد اما سهم دلاري ايران از توليد اين ميدان گازي کماکان بلوکه است.

اميرحسين زماني‌نيا معاون امور بين‌الملل وزير نفت اواسط ارديبهشت ماه سال‌جاري در حاشيه گفتگو با «لرد لامونت» نماينده ويژه تجاري نخست وزير انگليس در امور ايران و رئيس اتاق بازرگاني انگليس- ايران درباره سرنوشت دلارهاي گازي ايران از محل بهره برداري ميدان رهوم، اظهار کرده بود: «انگليسي‌ها براي حل و فصل مشکلات قول همکاري داده‌اند.»


 داستان سرايي جديد پاکستان براي انتقال گاز ايران 

 درحالي وزير انرژي پاکستان از تکميل خط لوله انتقال گاز ايران به پاکستان تا سال 2018 خبر داده است که به نظر مي رسد مسؤولان اين کشور به دنبال تعريف داستان‌هاي جديد از اين پروژه 21 ساله هستند.به گزارش فارس ،شاهد خاقان عباس، در جمع خبرنگاران از تکميل خط لوله انتقال گاز ايران به پاکستان تا سال 2018 خبر داده و اعلام کرده است خط لوله انتقال گاز ايران به پاکستان 2 سال زودتر از خط لوله صادرات گاز تاپي (ترکمنستان به پاکستان) به اتمام مي رسد.

صحبت خاقان عباسي اگرچه در رسانه هاي مختلف دنيا مورد توجه قرار گرفت اما برخي از رسانه هاي خارجي نيز صحبت هاي وي را به عنوان يک شوخي و مزاح مطرح کرده اند زيرا اين کشور در طول هاي سالهاي گذشته کمترين کاري را براي انتقال گاز ايران به پاکستان نکرده است و تنها چندين بار براي مذاکره با مسؤولان صنعت نفت ايران به تهران سفر کرده است.

در گذشته نيز يعني زماني که ايران قصد داشت هزينه احداث خط لوله صلح را متقبل شود و به پاکستان کمک مالي کند اين خط لوله راه به جايي نبرد و تنها در خاک ايران پيشرفت خوبي کرد.

آغاز مذاکره احداث خط لوله صلح از 21 سال قبل

اولين بار در سال 1995 بود که مذاکرات رسمي ميان دو کشور ايران و پاکستان و پس از چندي هند براي احداث خط لوله مشترک انجام شد.

قرار شد خط لوله صلح به خط HVJ در هند متصل شود و احتمالاً از آنجا به چين برود. واشنگتن بلافاصله به ميدان آمد و شرکت‌هاي سرمايه‌گذار در صنعت نفت و گاز ايران را به تحريم تهديد کرد چرا که احداث اين خط، يک گام بزرگ براي کشورهاي سه‌گانه در جهت استقلال از آمريکا در حوزه صادرات انرژي بود.

طول طرح خط لوله ايران به هند، حدود 2700 کيلومتر بود و پيش‌بيني شده بود. 1100 کيلومتر از اين خط لوله در ايران، 780 کيلومتر در پاکستان و 600 کيلومتر در هند احداث شود تا حداکثر 90 ميليون متر مکعب گاز را به صورت روزانه در اختيار صنايع و مردم هند قرار دهد.

جدايي هند از جمع ياران صلح

سال 2009 ميلادي شوک بزرگ به طرح خط لوله صلح وارد شد به طوري که هند با اعلام عدم توافق با ايران بر سر گاز صادراتي و همچنين نگراني از ثبات پاکستان در عبور دادن گاز به هند، خروج خود را از اين طرح اعلام کرد.

گفته مي‌شود اين اقدام پس از توافق هسته‌اي ميان دهلي و واشنگتن رخ داد. هند عملاً برگ برنده‌اي براي حل مشکل فشارهاي آمريکا بعد از احداث خط لوله نداشت. چندي بعد، حزب بهاراتا جاناتا که رويکرد مثبت نسبت به بلوک غرب دارد،‌ بر سر کار آمد به اين اميد که به جاي ضررهاي غرب،‌ از مزاياي رابطه با غرب بهره گيرد.

با خروج هند از پروژه، خط لوله صلح به آي‌پي (Iran- Pakistan) تغيير نام داد و اخيرا پيشنهادهايي براي احداث خط لوله مجزا از بندر جاسک و از مسير دريا به هند مطرح شد.

پاکستان اگرچه از ذخاير گاز برخوردار است اما توليد گاز در اين کشور چهار ميليارد فوت مکعب در روز بيشتر نيست در حالي که ميزان تقاضا براي گاز در پاکستان روزانه بيش از شش ميليارد فوت مکعب است و توازن ميان سطح توليد و ميزان تقاضا وجود ندارد.

در شرايطي که پاکستان به شدت نياز به گاز دارد و با توجه به برداشته شدن تحريم‌هاي ايران مي‌تواند از اين کشور نفت و گاز وارد کند آمريکا با اين موضوع مخالفت مي‌کند.

«جاناتان الکايند» معاون وزير انرژي آمريکا که براي امضاي قرارداد در زمينه انرژي به پاکستان سفر کرده بود اظهار مي کند: هنوز براي تصميم‌گيري جهت واردات گاز از ايران زود است.

به گفته وي بازار بين‌المللي براي خريد گاز به قيمت مناسب در بهترين موقعيت قرار دارد و به زودي پاکستان مي‌تواند براي جبران کمبود انرژي خود با کشورهاي صادر کننده گاز به توافق برسد.

اين مقام آمريکايي تصريح مي‌کند دريافت «ال ان جي» از قطر مي‌تواند تا حدي مشکلات پاکستان را رفع کند اما اسلام‌آباد نبايد فقط به استفاده از گاز مايع اکتفا کند و منابع ديگر را نيز در نظر بگيرد.

با اين شرايط معاون وزير انرژي آمريکا از سرمايه‌گذاري 30 ميليون دلاري کشورش در بخش انرژي پاکستان خبر داده و اضافه مي کند متخصصان آمريکايي در تمام زمينه‌هاي انرژي با اين کشور همکاري مي‌کنند.

از طرفي «مارک تونر» سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا اعلام مي کند، تحريم‌هاي مربوط به خط لوله گاز ايران-پاکستان همچنان به قوت خود باقيست و تحت تأثير توافق هسته‌اي ايران قرار نگرفته است.

با اين وجود روسيه براي کمک به پاکستان در رفع بحران انرژي اين کشور اعلام آمادگي کرده است. طول خط لوله گاز ال ان جي که قرار است توسط شرکت روسي ساخته شود به 1100 کيلومتر مي‌رسد که از بندر کراچي آغاز و تا شهر لاهور ادامه دارد. قرارداد اوليه تکميل خط لوله گاز ال ان جي در مسکو به امضا رسيده است و کار تکميل اين خط لوله به شرکت‌هاي روسي سپرده مي‌شود.

هزينه تکميل خط لوله گاز مورد نظر با افزايش نرخ گاز از مصرف کنندگان تأمين خواهد شد. انتقال گاز مايع طبيعي روسيه به پاکستان در سال 2016 ميلادي آغاز خواهد شد.

روسيه داراي دومين ذخيره گازي جهان است و براي صادرات گاز به پاکستان نيز اعلام آمادگي کرده که اين موضوع بعد از تکميل خط لوله گاز بررسي مي‌شود.

آمريکا شرکت روسي را که قرار بود پروژه صادرات ال‌ان‌جي در پاکستان را اجرا کند تحريم کرده که اين موضوع موجب چالش در صادرات گاز از کراچي تا لاهور شده است. پاکستان در واکنش به اين اقدام آمريکا اعلام کرد قرارداد گازي اسلام‌آباد- مسکو مربوط به قبل از تحريم است بنابراين تحريم‌هاي واشنگتن هيچ تأثيري روي اجراي اين پروژه ندارد.

همچنين چين براي سرمايه‌گذاري در پروژه‌هاي گازي پاکستان اعلام آمادگي کرده و حتي اعلام کرده حاضر است بخشي از هزينه خط لوله صلح رات تأمين کند اما باز هم سنگ اندازي‌هاي آمريکا سبب شده اين پروژه بلا تکليف باقي بماند.اين شرايط در حالي براي احداث خط لوله IP رخ مي دهد که رسانه هاي جهان هر چند وقت يک بار از مذاکرات گازي پاکستان با کشور هاي مختلف خبر مي دهند که به برخي از اين مذاکرات گازي اشاره مي‌شود.

جديدترين اين اخبار مربوط به واردات گاز پاکستان از هند است(!) شرکت هندي «جيل» که پروژه‌ احداث خط لوله صادرات گاز هند به پاکستان را در اختيار دارد قصد دارد روزانه پنج ميليون تن گاز مايع به پاکستان صادر کند به طوري که وزير نفت هند اين تصميم را عاملي براي بهبود روابط سياسي – اقتصادي دو کشور همسايه،اعلام کرده است به گزارش منابع آگاه هند گاز مايع را 13 تا 14 سنت خريداري و 21 سنت به پاکستان مي فروشد.علاوه بر اين پاکستان در حال گفت‌وگو با قطر براي نهايي کردن برنامه‌ واردات سالانه 3.5 ميليون تن گاز ال.ان.جي از اين کشور است.به همين منظور پاکستان و قطر يادداشت تفاهمي براي واردات ال.ان.جي در فوريه 2012 امضا کردند اما پيشرفت در اين زمينه به دليل اختلافات دو طرف بر سر قيمت گاز کند بوده است.قطر قيمت 18 دلار براي هر ميليون بي.تي.يو گاز را پيشنهاد داده اما پاکستان به دنبال قيمت پايين‌تري است.کميته هماهنگي اقتصادي پاکستان در ماه ژوئيه احداث سه ترمينال واردات ال.ان.جي در بندري در جنوب پاکستان را تصويب کرد.

اين سه پايانه پس از تکميل قادر خواهند بود که روزانه يک ميليارد و 700 ميليون فوت مکعب ال.ان.جي را وارد و ذخيره سازي کنند.


 معادلات انرژي 

 ايران همچنان صدرنشين ذخاير گازي جهان

ايران همچنان با دارا بودن بزرگترين ذخاير گاز طبيعي جهان در اين حوزه در صدر ايستاده است.

به گزارش ايسنا، شرکت بريتيش پتروليوم در گزارش "مرور آماري انرژي جهان" منتشر شده در ماه ژوئن سال 2016 ميلادي، اعلام کرد سطح ذخاير اثبات شده گاز طبيعي ايران در پايان سال 2015 ميلادي، به 34 تريليون متر مکعب مي رسيده است.

گزارش بي پي نشان مي دهد که سطح ذخاير اثبات شده ايران در پايان سال گذشته ميلادي، نسبت به سال 2014 ميلادي تفاوتي نداشته است.

بر پايه گزارش ياد شده، ايران در پايان سال 2015 ميلادي با در اختيار داشتن 18,2 درصد از مجموع ذخاير گاز طبيعي جهان، بزرگترين دارنده اين ذخاير در جهان بوده است.

روسيه با در اختيار داشتن 17,3 درصد و قطر با در اختيار داشتن 13.1 درصد از ذخاير گاز طبيعي جهان، به ترتيب رتبه هاي دوم و سوم را در اين زمينه به خود اختصاص داده بودند.

توسط وزارت نفت ؛

موجودي ذخاير استراتژيک بنزين ايران اعلام شد

وزارت نفت موجودي ذخاير استراتژيک بنزين کشور را اعلام کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت نفت ، اين وزارت خانه با انتشار گزارشي، اعلام کرد: مقدار ذخيره سازيهاي بنزين يورو 4 پايان سال گذشته، 178 ميليون ليتر بود که فروردين‌ماه 94 با 289 ميليون ليتر و مردادماه 94 با 57 ميليون ليتر بيشترين و کمترين مقدار موجودي ذخيره سازيها را به خود اختصاص دادند.

مقدار موجودي بنزين معمولي مخازن ذخيره سازي کشور هم پايان سال گذشته حدود 961 ميليون و 46 هزار ليتر بود. بيشترين موجودي مخازن بنزين معمولي در اسفندماه 961 ميليون ليتر و کمترين ميزان مربوط به مردادماه با 475 ميليون ليتر بوده است.

از سوي ديگر مقدار ذخاير بنزين سوپر پايان سال گذشته به 175 ميليون ليتر رسيد که اسفندماه با ذخيره 175 ميليون و 81 هزار ليتر بيشترين و مردادماه با 58 ميليون و 71 هزار ليتر کمترين ميزان موجودي مخازن را داشتند. موجودي مخازن بنزين پايان سال 94، يک ميليارد و 316 ميليون ليتر بوده است.

اتلاف 20 ميليون فوت مکعب گاز در ايران متوقف شد

با اجراي يک طرح جديد، سوختن و اتلاف روزانه حدود 20 ميليون فوت مکعب گازهاي همراه نفت در تاسيسات تقويت فشار رگ سفيد در مناطق نفت‌خيز جنوب متوقف شد.به گزارش مهر، محمد باورساد در تشريح اجراي طرح جديد توقف اتلاف و سوزاندن گازهاي همراه نفت در يکي از تاسيسات نفتي در منطقه آغاجاري، گفت: با اجراي ايک طرح ابتکاري توسط متخصصان داخلي و استفاده از امكانات موجود، روزانه 20 ميليون فوت مكعب گاز همراه نفت ايستگاه تقويت فشار گاز رگ سفيد يک در ايستگاه تقويت فشار گاز رگ سفيد دو جمع آوري و سوختن اين گازها جلوگيري شد.مديرعامل شركت نفت و گاز آغاجاري با اعلام اينکه اجراي اين طرح علاوه بر مزيت هاي اقتصادي منجر به عدم آلودگي محيط زيست و توقف انتشار گازهاي همراه نفت خواهد شد، تصريح کرد: توربو كمپرسورهاي ايستگاه رگ سفيد يک به دليل مشكلات فني به صورت مستمر در سرويس قرار نداشتند.

اين مقام مسئول با بيان اينکه با بررسي‌هاي فني انجام گرفته و استفاده از نرم افزار شبيه‌ساز توسط كارشناسان داخلي، انجام اصلاحيه هاي لازم در ايستگاه هاي تقويت فشارگاز رگ سفيد يک و دو در دستور کار قرار گرفت، اظهار داشت: در نهايت اجراي اين طرح منجر به صرفه جويي و جمع آوري روزانه 20 ميليون فوت مكعب گازهاي همراه نفت در اين منطقه نفت‌خيز کشور شده است.

وي با تاکيد بر اينکه جمع آوري اين ميزان گاز منجر به تامين پايدارتر خوراک صنايع پتروشيمي بندرامام خواهد شد، خاطرنشان کرد: علاوه بر اين ظرفيت تزريق گاز به مخازن نفتي به ويژه مخزن بي بي حكيمه افزايش مي‌يابد.


 خبر 

 حفاري فازهاي 20 و 21 پارس جنوبي پايان يافت

عمليات حفاري مگاپروژه فازهاي 20 و21 پارس جنوبي به پايان رسيد و بهره برداري از اين پروژه به مراحل پاياني خود نزديک شد.به گزارش شانا، عمليات حفاري فازهاي20 و 21 پارس جنوبي پس از گذشت سه سال با حفاري متراژي در حدود 92 هزار متر سرانجام روز 20 خردادماه به پايان رسيد؛ هم اکنون 15 حلقه چاه اين پروژه کاملا آماده توليد است و هفت حلقه نيز در مرحله تکميل قرار دارند.به گزارش شرکت اويک، متخصصان اين طرح پيش بيني مي‎کنند عمليات مشبک کاري، اسيد زني و تميز کاري (Completion B) چاههاي باقيمانده هفته پاياني تيرماه در فاز 21 و شهريورماه 95 در فاز 20 به پايان برسد.در چند روز گذشته عليرضا عبادي، سرپرست طرح توسعه فازهاي 20 و 21 پارس جنوبي از آمادگي واحد لخته گير اين پالايشگاه براي دريافت گاز خبر داده بود.

بهزاد محمدي، مديرعامل شرکت مهندسي و ساختمان صنايع نفت (OIEC) نيز پيش از اين اعلام کرده بود پروژه فازهاي 20 و 21 امسال وارد مدار خواهد شد.

گفتني است: طرح توسعه فازهاي 20 و 21 پارس جنوبي از جمله طرحهاي اولويت دار شرکت ملي نفت ايران است که اجراي آن در هر دو بخش خشکي و دريا برعهده شرکت اويک است. با تکميل اين پروژه، روزانه 50 ميليون مترمکعب به ظرفيت توليد گاز پارس جنوبي افزوده مي شود.

جزئيات امضاي 7 قرارداد فروش نفت به اروپا

يک مقام مسئول از امضاي 7 قرارداد فروش نفت به شرکت‌هايي از يونان، اسپانيا، ايتاليا، سوئيس، فرانسه و روسيه خبر داد و گفت: 80 درصد قراردادهاي فروش نفت ايران به اروپا عملياتي شد.

به گزارش مهر، سيدمحسن قمصري با بيان اينکه مذاکرات با شرکت‌هاي مختلف اروپايي براي امضاي قراردادهاي بلندمدت فروش نفت خام ادامه دارد، گفت: تاکنون از مجموع 600 تا 700 هزار بشکه قرارداد امضاي شده براي فروش نفت به شرکت‌هاي اروپايي، 80 درصد قراردادها عملياتي شده است.مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران با اشاره به امضاي قراردادهاي بلندمدت فروش نفت با شرکت هايي از ايتاليا (ساراس و ايپلم)، اسپانيا (رپسول)، يونان (هلنيک پتروليوم)، فرانسه (توتال)، سوئيس (ويتول) و روسيه (لوک اويل) امضا شده است، اظهار داشت: همه اين شرکت‌هايي که قرارداد امضا کرده اند نفت خام خود را حمل کرده‌اند ضمن اينکه بخشي از قرارداد با اين شرکت به صورت بلندمدت است و حمل محموله‌هاي نفتي از سوي آنها ادامه دارد.

اين مقام مسئول در گفتگو با مهر با بيان اينکه مذاکرات با شرکت شل ادامه دارد و قرارداد بلندمدت فروش نفت با اين شرکت انگليسي هنوز امضا نشده است، تاکيد کرده بود: صرفا يک محموله نفت تحويل اين شرکت انگليسي
شده است.

در شرايط فعلي حجم صادرات نفت خام ايران به بيش از دو ميليون و 100 هزار بشکه در روز رسيده و بر اساس برنامه تعيين شده قرار است ظرفيت صادرات نفت تا پايان تابستان به دو ميليون و 500 هزار بشکه در روز افزايش يابد.

قطر مانع بازگشت ايران به بازارگاز

همزمان با گراني قيمت جهاني نفت، سقوط آزاد قيمت گاز هم متوقف شد و در اين بين «دامپينگ و قيمت‌شکني قطر» به مانع جديد بازگشت ايران به بازار گاز در دوران پساتحريم تبديل شده است.

به گزارش مهر، با افزايش قيمت هر بشکه نفت به بيش از 52 دلار، بهاي گاز طبيعي در بازارهاي آسيايي و اروپايي هم افزايش يافت.

بر اين اساس در بازار آسياي شمال شرقي قيمت تک محموله گاز طبيعي با 10 سنت افزايش به حدود 4 دلار و 75 سنت به ازاي هر ميليون بي تي يو افزايش يافت، ضمن آنکه در بازار اروپاي جنوب غربي هم قيمت تک محموله گاز طبيعي با 10 سنت افزايش در محدوده 4 دلار و 30 سنت در بازار داد و ستد شده است.

علاوه بر اين، براي نخستين بار در طول چند ماه گذشته قيمت گاز طبيعي در بازار NBP انگليس با افزايش بي‌سابقه 54 سنتي به حدود 4 دلار و 89 سنت به ازاي هر ميليون بي تي يو افزايش يافت و پيش‌بيني‌ها نشان مي‌دهد که قيمت گاز در بازار NBP به زودي از مرز 4 دلار به ازاي هر ميليون بي تي يو فراتر مي‌رود.

برخلاف بازارهاي آسيايي واروپايي، قيمت گاز طبيعي در بازار هنري هاب آمريکا ارزان شد به طوري که قيمت اين حامل انرژي پاک با 15 سنت کاهش به يک دلار و 81 سنت به ازاي هر ميليون بي تي يو رسيد.

مهمترين عامل افزايش قيمت گاز طبيعي در آستانه فصل تابستان بدون شک گراني بهاي جهاني نفت خام و توقف سقوط آزاد قيمت طلاي سياه در بازار بوده است.

بر اين اساس، در حالي که تقاضاي کشورهايي همچون کره جنوبي و ژاپن به دليل راه‌اندازي نيروگاه‌هاي جديد زغال‌سنگ‌سوز و خورشيدي افزايش نيافته، اما به دليل گران شدن قيمت نفت، بهاي گاز هم با افزايش قيمت همراه شده است.

با اين وجود، برگزاري مناقصاتي به منظور خريد 16 محموله LNG توسط کشورهاي مصر و آرژانتين و همچنين امضاي قرارداد 10 محموله خريد LNG توسط اندونزي را مي‌توان از ديگر دلايل تقويت بازار گاز عنوان کرد؛ ضمن آنکه با توجه به افزايش دماي هوا در نيمکره شمالي زمين، تقاضا براي مصرف گاز در نيروگاه‌هاي گازي با افزايش همراه شده است.

از سوي ديگر، احتمال توقف واردات LNG آمريکا از سوي فرانسه به دليل ملاحظات زيست محيطي و در آستانه برگزاري انتخابات رياست جمهوري اين کشور را مي‌توان از ديگر عوامل تقويت‌کننده قيمت گاز در بازار ياد کرد.

بايد از افزايش عرضه LNG برخي از کشورها همچون استراليا و آنگولا و قيمت‌شکني شرکت راس‌گاز قطر به عنوان مهمترين عوامل تضعيف‌کننده قيمت گاز در بازار ياد کرد. به طوري که شرکت راس‌گاز قطر در معامله با پترونت هند ضمن کاهش قيمت هر ميليون بي تي يو گاز LNG از 12 به 5 دلار حتي جريمه‌هاي عدم برداشت گاز توسط شرکت هندي را هم لغو کرده است.

در مجموع، همزمان با برنامه ايران به منظور راه‌اندازي طرح‌هاي جديد توليد LNG در منطقه خليج‌فارس با استفاده از فرصت لغو تحريم‌ها، اما قيمت‌شکني و دامپينگ قطر در بازار گاز به عنوان مهمترين تهديد بازگشت ايران به بازار جهاني گاز و LNG در دوران پساتحريم مي‌توان ياد کرد.

به عبارت ديگر، پس از آنکه عربستان در طول يک سال گذشته اقدام به دست کاري و کاهش تعمدي قيمت نفت خام در بازارهاي آسيايي و اروپايي کرد که اين اقدامات منجر به سقوط آزاد 60 درصدي بهاي طلاي سياه در بازار شد، قطر هم به قيمت شکني و کاهش تعمدي قيمت گاز در بازار دست زده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي