جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5296


تعطيلي کارخانه ارج تکذيب شد


خبر اقتصادي


تريبون


خبــر


 تعطيلي کارخانه ارج تکذيب شد 

 
مديرعامل شرکت سرمايه گذاري گروه توسعه ملي ضمن تکذيب تعطيلي کارخانه ارج، انتشار گسترده اين خبر کذب را فضاسازي رسانه اي عليه دولت دانست و گفت: هفت شرکت داخلي و خارجي متقاضي خريد اين کارخانه هستند که بعد از بررسي نهايي، واگذاري انجام مي شود.

«فرهاد حنيفي» در گفت وگو با ايرنا، افزود: اين واحد توليدي در دو سال اخير نزديک به 15 هزار کولر و بخاري توليد کرده و انبارهاي اين شرکت يک هزار دستگاه کولر و بخاري آماده فروش دارد.

وي، به تزريق نقدينگي 200 ميليارد ريالي در دو سال اخير به اين کارخانه اشاره کرد و گفت: اين سرمايه در گردش از طريق گروه توسعه ملي با هدف جلوگيري از توقف توليد و پرداخت حقوق بازنشسته ها صورت گرفته است.

مديرعامل شرکت سرمايه گذاري گروه توسعه ملي افزود: از مبلغ يادشده، 60 ميليارد ريال به بازنشسته هاي اين واحد توليدي پرداخت شد.

حنيفي در ادامه به مصوبه مجلس شوراي اسلامي مبني بر خروج بانکها از بنگاهداري اشاره کرد و گفت: براساس اين مصوبه، 50 شرکت زيرمجموعه هلدينگ بانک ملي از جمله ارج در فهرست واگذاري هستند.

وي با بيان اينکه امسال واگذاري 12 شرکت در دستور کار ما قرار دارد، افزود: تلاش داريم اين شرکت ها از جمله ارج را به خريداران واجد شرايطي واگذار کنيم که بتوانند بهتر از مجموع گروه توسعه ملي، آن را مديريت و اداره کنند.

مديرعامل شرکت سرمايه گذاري گروه توسعه ملي، از تقاضاي 6 شرکت داخلي و يک شرکت خارجي براي خريد کارخانه ارج خبر داد و گفت: براساس مصوبه مجلس، اين واگذاري ها بايد انجام شود؛ مگر آنکه مصوبه يادشده تغير کند. در آن صورت، شرکت سرمايه گذاري گروه توسعه ملي، آماده سرمايه گذاري براي راه اندازي با تجهيز به دستگاه ها و فناوري جديد است.

وي يادآورشد: نزديک به يک سال از ابلاغ مصوبه مجلس درباره خروج بانکها از بنگاهداري سپري شده و ما در حال مذاکره براي واگذاري هستيم.

حنيفي، شمار کارکنان کنوني کارخانه ارج را 200 نفر اعلام کرد و گفت: پرداخت ها به کارکنان و مجموعه بازنشستگان ارج به گونه اي بوده که هيچ معوقه و طلبي ندارند.

وي ادامه داد: به دليل اينکه سال ها در اين کارخانه سرمايه گذاري نشده است، محصولات آن در بازار تقاضاي اندکي دارد و مستلزم سرمايه گذاري براي بروز کردن خط توليد است.

ارج در 5 ماه اخير توليد نداشته است

اين در حالي است كه ،يک مدير سابق کارخانه ارج که به‌تازگي از اين شرکت رفته، با اشاره به اينکه کارخانه از حدود 5ماه پيش عملاً توليدي نداشته است، ضمن تأييد تعطيلي کارخانه گفت: تنها 60 کارمند بخش اداري باقي ماندند که پول بازخريد آنها را نداشتيم، وگرنه آنها هم اخراج مي‌شدند.

اين مديرگفت: در طول 6 سال گذشته اين کارخانه حدود 2 هزار و 800 نفر نيروي کار داشت اما تشديد مشکلات مالي باعث شده تا شمار کارگران اين کارخانه به‌مرور کاهش يافته و امروز به حدود 60 نفر برسد.

وي با بيان اينکه اين 60 نفر نيز بيمه‌اي و در بخش اداري مشغول به کار هستند، افزود: مسئولان کارخانه امکان ترخيص اين تعداد نيرو را هم نداشته‌اند و منتظر بازنشستگي آنها هستند.

اين مدير مياني کارخانه ارج با اشاره به اينکه کارخانه از حدود 5 ماه پيش عملاً توليدي نداشته است، تصريح کرد: اين کارخانه سال‌هاي پررونقي را پشت سر گذاشته و به‌عنوان اولين کارخانه لوازم خانگي انواع محصولات را توليد مي‌کرد. در سال 73 حدود 80 ميليارد تومان گردش مالي داشت اما بعد از واگذاري‌ها مشکلات شروع و امروز به تعطيلي کارخانه منجر شده است.

وي اضافه کرد: بعد از واگذاري‌ها حمايتي از اين واحد توليدي نشد و عملاً فعاليت‌ها به‌کندي انجام مي‌شد.


 خبر اقتصادي 

 عضو هيأت مديره بانک توسعه صادرات ايران تشريح کرد:

ضرورت معماري جديد در بناي بانکي کشور

ماهيت بانک هاي توسعه اي تامين سرمايه بلندمدت و ميان مدت است و اساساً در جايي که بازار نتواند عمل کند اين بانک ها مکمل حضور دولت و بازار در فرايند تامين مالي خواهند بود.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک توسعه صادرات ، عضو هيأت مديره بانک توسعه صادرات ايران با اشاره به اين که ماهيت بانک هاي توسعه اي تامين سرمايه بلندمدت و ميان مدت است و اساساً در جايي که بازار نتواند عمل کند اين بانک ها مکمل حضور دولت و بازار در فرايند تامين مالي خواهند بود گفت: بانک هاي توسعه اي شکاف موجود در تامين مالي فعاليت هاي اقتصادي را تکميل مي کنند.

دکتر حسين عيوضلو در ادامه گفت: متاسفانه در ايران تعريف درستي براي فعاليت ها و عملکرد بانک هاي توسعه اي وجود ندارد و عليرغم تاکيد وزارتخانه ها تاکنون، بانک مرکزي که نهاد رسمي قانونگذار است مشروعيتي براي بانک هاي توسعه اي قائل نبوده است.

مجوز بانک مرکزي براي تاسيس شعب بانک شهر

معاون برنامه‌ريزي و توسعه فناوري اطلاعات بانک شهر از تبديل موافقت اصولي تاسيس شعب اين بانک به مجوز از سوي بانک مرکزي خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط‌عمومي بانک شهر، احمد درخشنده با بيان اين مطلب گفت: بانک مرکزي به دليل عدم تناسب نسبت‌هاي سرمايه‌اي، پس از موافقت با افزايش سرمايه اين بانک به 7900ميليارد ريال، موافقت اصولي خود را با تاسيس 194شعبه و 57باجه اعلام کرد.

وي افزود: در مرحله دوم افزايش سرمايه به 15هزار و 800ميليارد ريال، اين‌بار، بانک مرکزي موافقت اصولي خود را با 261شعبه و 86باجه اعلام کرد که با مستندسازي صورت گرفته و با رعايت ضوابط در چارچوب قوانين بانک مرکزي، هم اکنون مجوز راه‌اندازي و فعاليت 261شعبه فيزيکي و 86باجه صادر شده است.

خدمتي ديگر از بانک صادرات

بانک صادرات ايران به منظور تأمين رضايت بيشتر هموطنان امکان پرداخت دسته اي قبوض را عملياتي کرد

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ، اين بانک با هدف پاسخگويي بيشتر به نيازهاي هموطنان و همچنين صرفه جويي در وقت و هزينه مشتريان با ارتقاء سامانه دريافت قبوض خدمات شهري امکان پرداخت دسته اي قبوض در سامانه تلفن بانک را فعال کرد. بر اين اساس هموطنان مي توانند ضمن تماس با شماره 09602 مرکز صداي سپهر و با انتخاب كليد 2 وارد نمودن تنها يک مرتبه شماره کارت و رمز دوم از امکان پرداخت دسته اي قبوض بهره مند گردند.

بيمه 4801 هكتاراز باغات کشاورزي درمديريت بانک کشاورزي استان تهران

در هشت ماهه اول سال زراعي 94-95 قريب به 4801هزار هكتار از باغات استان تهران تحت پوشش بيمه کشاورزي قرارگرفت. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي مديريت شعب بانک کشاورزي استان تهران، تعداد 1482بيمه گذارمحصولات خود را تحت پوشش صندوق بيمه كشاورزي استان قرار دادند.

مديرعامل بانک تجارت درگذشت حميد سبزواري را تسليت گفت

محمدابراهيم مقدم در پيامي درگذشت استاد حميد سبزواري کارمند بازنشسته بانک تجارت، "پدر شعر انقلاب" و سراينده آثار مشهور و ماندني دوران انقلاب و دفاع مقدس را تسليت گفت. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، در بخشي از اين پيام آمده است:مرحوم استاد حميد سبزواري عضو خانواده بزرگ بانک تجارت به عنوان يکي از هنرمندان انقلابي و مايه مباهات و افتخار کارکنان شبکه بانکي کشور بود.شخصيت حسين ممتحني مشهور به حميد سبزواري را بايد در دو بخش رتبه شعري ايشان و در خدمت مردم و انقلاب قرار دادن هنر براي بصيرت افزايي دانست. قريحه شعري مثال زدني و مضمون‌سازي بسيار زيباي او در اشعار انقلابي همچون "خميني اي امام"، "برخيزيد"، "خجسته باد اين پيروزي" و "از صلابت ملت و ارتش و سپاه ما" همواره زمزمه ايرانيان بوده است.


 تريبون 

 شرايط توافق مالياتي براي صاحبان مشاغل

رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور خبرداد: صاحبان مشاغلي که تا 31 خردادماه اظهارنامه ارائه کنند مشمول توافق با اصناف مي‌شوند.

به گزارش مهر، سيد کامل تقوي نژاد گفت: صاحبان مشاغلي که تا پايان خردادماه نسبت به ارائه اظهارنامه مالياتي خود اقدام کنند مشمول شرايط توافق سازمان امور مالياتي با اصناف مي شوند.

رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور، با اشاره به توافق امسال سازمان امور مالياتي کشور با اصناف کشور، گفت: اين توافق با در نظر گرفتن وضعيت اقتصادي سال گذشته و به منظور حمايت از بخش توليد و تکريم موديان محترم مالياتي انجام گرفته است.

وي افزود: در شرايط توافق سازمان امور مالياتي با اصناف عنوان شده است که مودياني که اظهارنامه مالياتي عملکرد سال 1394خود را با تکميل خلاصه وضعيت درآمد و هزينه به‌صورت الکترونيکي از طريق سامانه عمليات الکترونيکي موديان مالياتي به نشاني WWW.TAX.GOV.IR، در موعد مقرر قانوني تسليم نمايند مشمول توافق مي‌باشند.

توزيع سبد غذايي شروع شد

معاون رفاه اجتماعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي از آغاز توزيع نخستين مرحله سبد غذايي از 22 خرداد ماه در سراسر کشور خبر داد.احمد ميدري در گفت و گو با ايرنا افزود: نخستين مرحله توزيع بسته حمايت غذايي براي مددجويان تحت پوشش دايمي کميته امداد و بهزيستي آغاز شد. وي اظهار داشت: افراد ياد شده مي توانند با مراجعه به فروشگاه هاي زنجيره اي و تعاوني هاي بزرگ کشور مواد خوراکي مورد نياز خود را خريداري کنند.

ميدري گفت: اين افراد براي خريد بايد از کارت بانکي متصل به يارانه استفاده کنند و مدت اعتبار خريد سه ماه خواهد بود.به گفته معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي، اين برنامه براي 10 ميليون نفر از اقشار کم درآمد تحت پوشش نهادهاي حمايتي اجرا مي شود.

ارزش اين کارت به تعداد افراد خانوار از300 هزار ريال تا يک ميليون ريال (30 تا100 هزار تومان) متفاوت است.


 خبــر 

 رييس اتحاديه طلا و جواهر تهران:

افزايش قيمت طلا و سکه ناشي از تحولات اقتصادي آمريکاست

رييس اتحاديه طلا و جواهر تهران گفت: کاهش ذخاير نفت آمريکا، منفي شدن شاخص اشتغال در اين کشور و اظهاراتي درباره افزايش نيافتن نرخ بهره در آمريکا، عواملي بودند که موجب کاهش شديد ارزش دلار و در نتيجه افزايش قيمت طلا در بازارهاي جهاني شدند.

«محمد کشتي آراي» در گفت وگوبا ايرنا، با اشاره به جهش قيمت سکه و طلا در بازار داخلي افزود: اين افزايش قيمت ها برخلاف پيش بيني هايي بود که انتظار رکود را در بازار طلا در ماه مبارک رمضان داشتند.به گفته وي، در طول هفته گذشته قيمت جهاني طلا در مجموع نزديک به 30 دلار افزايش يافت که ناشي از سه عامل اصلي و اساسي بود.

رييس اتحاديه طلا و جواهر تهران تصريح کرد: اعلام گزارش هايي درباره اقتصاد آمريکا منجر به کاهش ارزش دلار و در نتيجه افزايش تقاضاي خريد در بازارهاي جهاني شد، به طوري که شاهد بوديم نرخ هر اونس طلا در بازارهاي جهاني از يک هزار و 244 دلار در هفته گذشته به يک هزار و 274 دلار افزايش يافت.

کشتي آراي خاطرنشان کرد: مجموع اين عوامل نرخ سکه را از هفته گذشته تا به امروز 200 هزار ريال افزايش داده است.وي با بيان اين که پيش بيني قطعي از قيمت طلا و سکه در اين هفته ميسر نيست، اضافه کرد: به نظر مي رسد شاهد نوسان هاي جزئي (مثبت يا منفي) در اين هفته باشيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي