جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5296


ترس سعودي‌ها از «فاش شدن ابعاد فاجعه منا» از دلايل اصلي عدم پذيرش حجاج ايراني


خبرها


رهنموني از بزرگان


وقايع


ميز خبر


 ترس سعودي‌ها از «فاش شدن ابعاد فاجعه منا» از دلايل اصلي عدم پذيرش حجاج ايراني 

 
رئيس سازمان حج با بيان اينکه هنوز عربستان سعودي وضعيت بسياري از حادثه‌ديدگان منا را مشخص نکرده است، گفت: از جمله دلايلي که سعودي‌ها حاضر نشدند زائران ايراني را بپذيرند به سبب نگراني از افشاي آمار شهداي منا و ارتباط زائران کشورمان با ساير زائران بود.

سعيد اوحدي در گفت‌وگو با تسنيم درباره آخرين پيگيري فاجعه منا توسط سازمان حج اظهار کرد: به فرمايش رهبر معظم انقلاب، تنها صداي رسايي که در عربستان بلند شد، صداي جمهوري اسلامي ايران بود و توانستيم وضعيت زائران خويش را بعد از مدت زمان کوتاهي روشن کنيم.

وي ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران تنها کشوري بود که در اين فاجعه توانست تمامي مفقودان و شهداي خود را تعيين تکليف کند اما متاسفانه هنوز وضعيت مفقودان حادثه‌ديدگان ساير کشورهاي اسلامي مشخص نيست و حتي اقدامي هم براي انتقال پيکرهاي مفقودان يا حادثه‌ديدگان اين کشورها انجام نشده است.

رئيس سازمان حج و زيارت تصريح کرد: با وجود گذشت بيش از 9 ماه از فاجعه منا هنوز سرنوشت بسياري از حادثه‌ديدگان کشورهاي حاضر در حج تمتع سال گذشته مشخص نيست و فقط وضعيت شهدا و حادثه‌ديدگان کشورمان به سرعت انجام گرفت که آن هم نتيجه بيانات تاريخي و قاطعانه رهبر معظم انقلاب بود.

اوحدي خاطر‌نشان کرد: اگر نهيب تاريخي، موضع شفاف و پيام تاريخي ايشان در آن ايام وجود نداشت، شايد ما نيز تا به امروز مانند بسياري کشورهاي ديگر گرفتار وضعيت شهدا و مفقودين مي‌شديم.

وي يادآور شد: بعد از فاجعه تلخ منا و در تاريخ 9 مهر ماه سال 94 تعدادي از شهدا را شناسايي کرديم اما مسئولان سعودي ممانعت کردند و اجازه ندادند پيکرهاي شهداي ايراني را به کشور بازگردانيم و وضعيت نامطلوبي از سوي سعودي‌ها وجود داشت اما بعد از بيانات رهبر معظم انقلاب، عربستان به سرعت اعلام کرد که آمادگي مساعدت براي انتقال پيکرها را دارد.

رئيس سازمان حج و زيارت با انتقاد از مواضع مسئولان سعودي در فاجعه منا و وقايع پس از آن گفت: رويکرد ناصحيحي را در به‌وقوع آمدن اين حادثه و وقايع پس از آن از سوي سعودي‌ها شاهد بوديم اما موضع جمهوري اسلامي ايران هماني بود که رهبر معظم انقلاب بيان کرد و از اين پس نيز با رويکرد عزت و توجه به امنيت و تامين منافع زائران کشورمان به پيش مي‌رويم.

اوحدي يکي از دلايل ممانعت سعودي‌ها براي ورود زائران ايراني به حج تمتع 95 را ترس مسئولان عربستاني از افشا شدن فاجعه منا عنوان کرد و افزود: يکي از دلايلي که سعودي‌ها حاضر نشدند زائران ايراني را بپذيرند به سبب نگراني آنها از افشاي آمار شهداي منا و ارتباط زائران ايراني با ساير زائران کشورهاي ديگر بود.

وي ادامه داد: مسئولان سعودي از حضور زائران ايراني و فاش شدن اسرار فاجعه منا مبني بر کوتاهي دست‌اندرکاران سعودي حج تمتع در تامين امنيت زائران، وحشت و ترس عجيبي دارند بنابراين براي زائران کشورمان مانع‌تراشي کردند.

رئيس سازمان حج و زيارت در پايان به موضع تيم مذاکره‌کننده براي حج تمتع 95 اشاره و تصريح کرد: امسال، موضع عزت‌مندي را در مذاکرات با مسئولان سعودي داشتيم و بي‌شک اين عملکرد جمهوري اسلامي ايران عربستان را براي حج سال آينده به عقب خواهد راند و مجبور به پذيرش تامين حقوق زائران کشورمان خواهند شد.

به گزارش تسنيم فاجعه تلخ منا، دوم مهر سال 94 و در مراسم رمي جمرات به دليل ازدحام بيش از اندازه جمعيت در يکي از خيابانهاي منطقه منا و به سبب عدم برنامه‌ريزي و بي‌لياقتي دست‌اندرکاران سعودي حج و اهمال‌کاري آنان رخ داد که در جريان آن نزديک به 7 هزار نفر از زائران خانه خدا جان باختند که تا به امروز مسئولان سعودي با وجود سؤالات و ابهامات متعدد درباره چرايي وقوع اين فاجعه، حتي حاضر به عذرخواهي لساني نيز نشده‌اند.

تعداد شهداي ايراني اين فاجعه تلخ نزديک به 464 اعلام شد که همگي آنها از ميان جمعيت حادثه‌ديدگان شناسايي شدند اما همچنان وضعيت بسياري از از حادثه ديدگان کشورهاي مختلف در هاله‌اي از ابهام قرار دارد و مسئولان سعودي از تعيين تکليف آنان سر باز مي‌زنند.

مقام معظم رهبري پس از فاجعه منا در تاريخ هفتم مهر سال گذشته در ديدار مسئولان و دست‌اندرکاران برگزاري حج، فاجعه بسيار تلخ و حيرت‌انگيز منا را از جمله امتحانات الهي خواندند و با انتقاد از سکوت دولت‌ها و به‌خصوص دولت‌هاي غربي و سازمان‌هاي مدعي حقوق بشر در قبال اين مصيبت بزرگ تأکيد کردند: «اين حادثه به هيچ‌وجه نبايد فراموش شود و دستگاه ديپلماسي و سازمان حج موظف هستند که اين موضوع را به صورت قاطع دنبال کنند؛ اين مسئله نبايد به سکوت و فراموشي بگذرد و بايد تا سال‌ها در مجامع جهاني مطرح شود و نقطه‌ي آماج اين حرکت نيز بايد دولت‌هاي غربي و سازمان‌هاي مدعي حقوق بشر باشند.»


 خبرها 

 رييس پليس راهور پايتخت خبر داد جريمه براي پرتاب زباله از شيشه ماشين

رييس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ از اعمال قانون خودروهايي که سرنشينانش اقدام به پرتاب زباله به سطح معابر و خيابان‌ها مي‌کنند، خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل ازرييس پليس راهور، سردار سيد تيمور حسيني گفت ، درباره خودروهايي که رانندگان يا سرنشينانشان اقدام به ريختن زباله به سطح معابر و بزرگراه‌ها مي‌کنند، گفت: مطابق قانون اگر ماموران پليس راهنمايي و رانندگي خودرويي را مشاهده کنند که از داخل آن زباله‌‌اي به بيرون ريخته مي‌شود، آنان حق جريمه و اعمال قانون اين خودرو را دارند.

حسيني با بيان اينکه اين قانون طرح جديدي نيست و مدت‌هاست که در پايتخت اجرا مي‌شود، گفت:‌ البته تعداد خودروهايي که راننده يا سرنشينان آن اقدام به ريختن زباله به بيرون از خودرو مي‌کنند، زياد نيست و خوشبختانه اغلب افراد فرهنگ درستي در اين زمينه دارند.رييس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ درباره مبلغ جريمه اين خودروها نيز به ايسنا گفت: مبلغ جريمه در شهر تهران 300 هزار ريال است و هر جا که ماموران ما با چنين موردي روبه‌رو شوند حتما نسبت به اعمال قانون متخلفان اقدام خواهند کرد.

حسيني با بيان اينکه پليس حفاظت از محيط‌ زيست و حفظ چهره آراسته شهر را وظيفه خود مي‌داند، خاطر نشان کرد:‌ همانطور که خودروهاي آلاينده، دودزا و فاقد معاينه فني جريمه شده و خودروهايي که فاقد تاييديه محيط زيست باشند نيز شماره‌گذاري نخواهند شد، خودروهايي که سرنشينانش با ريختن زباله به سطح خيابان و معابر آن را آلوده کنند نيز جريمه خواهند شد.

نقاط کور ترافيکي منطقه7 شناسايي مي شود

شهردار منطقه 7 از اجراي طرح شناسايي نقاط کور ترافيکي و رفع مشکلات تردد در اين منطقه خبر داد.

به گزارشافرينش به نقل از روابط عمومي شهرداري منطقه 7، دکتر سعيد طلوعي با اعلام اين مطلب افزود: به منظور تسهيل و تسريع توام با ايمني در حرکت شهروندان و وسايل نقليه؛ همچنين کاهش سرعت ترافيک عبوري، طرح شناسايي نقاط کور ترافيکي در اين منطقه به اجرا در آمد.

وي در ادامه خاطرنشان کرد: با برنامه ريزي و همکاري پليس راهنمايي و رانندگي منطقه، نقاط حادثه خيز و گره هاي ترافيکي در سطح محدوده شناسايي و در کمترين زمان رفع مي شود.

شهردار منطقه 7 عنوان کرد: در حوزه ترافيک و حمل و نقل با توجه به وضعيت جغرافياي منطقه و ترددهايي که از اين نقطه به ساير نقاط شهر صورت مي گيرد؛ مي توانيم با گره گشايي موانع ترافيکي شرايط مطلوبي را ايجاد کنيم.

وي از اجراي طرح خط کشي محوري در معابر شرياني درجه 1و2 در راستاي اجراي کمپين آسمان آبي زمين پاک خبر داد و گفت: اين طرح با هدف ساماندهي شبکه معابر و فرهنگ سازي و جلب توجه شهروندان به خطوط و علائم راهنمايي و رانندگي، کاهش سوانح رانندگي و ارتقا ايمني شهروندان اجرا مي شود.

دکتر طلوعي يادآور شد: اصلاح خط کشي محوري، گذرگاه عابرپياده تقاطع ها، عابرپياده ميان تقاطعي، آسفالت، اصلاح هندسي و اصلاح نوشتار از جمله اقداماتي است که در طرح نماسازي خط سفيد اجرا مي شود.

به گفته وي تغيير شکل ظاهري بلوک عابرپياده و تبديل آن به کانال عابرپياده در تقاطعاتي که با چراغ زماندار کنترل مي شوند، هوشمندسازي 12 تقاطع به دوربين ثبت تخلف عبور از چراغ قرمز و نصب 10 دوربين ثبت تخلف زوج و فرد از ديگر اقدامات اجرا شده از سوي معاونت حمل و نقل و ترافيک منطقه در زمينه اجراي پروژه خط سفيد بوده است.

تجهيز خودروهاي گشتي پليس آگاهي به دوربين هاي پلاک خوان

معاون مبارزه با سرقت پليس آگاهي ناجا از تجهيز خودروهاي گشتي پليس آگاهي سراسر کشور به دوربين هاي پلاک خوان براي کشف خودروهاي مسروقه به عنوان يکي از برنامه هاي اين پليس خبر داد.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري پليس سرهنگ رضا موذن گفت: پليس آگاهي در راستاي بهره‌گيري از تکنولوژي روز دنيا و سامانه هاي مکانيزه براي کشف جرم برنامه هايي در دست اقدام دارد که طرح تجهيز خودروهاي گشتي پليس آگاهي استان ها به دوربين هاي پلاک خوان براي کشف خودروهاي مسروقه از جمله آنهاست.

موذن، تصريح کرد: سال گذشته با استفاده از توانايي شرکت هاي دانش بنيان و داخلي کشور، هفت دستگاه از اين دوربين ها روي خودروهاي پليس آگاهي استان هاي تهران بزرگ، البرز، اصفهان، فارس و خراسان رضوي نصب شد.

معاون مبارزه با سرقت پليس آگاهي ناجا اضافه کرد: قرار است امسال هم 10 دستگاه ديگر از اين نوع تجهيزات خريداري شود.

وي گفت: از مزاياي اجراي اين طرح و تزريق تجهيزات، افزايش سرعت عمل ماموران در بررسي اصالت خودروهاست.


 رهنموني از بزرگان  

 جواني

اگر مي‌خواهي زياد عمر كنسي در جواني پير شو.

مثل اسپانيايي

با پدر و مادر خويش چنان باش كه از فرزندان خويش طمع داري كه باتو باشند زيرا كه آن كزتو زايد همان دارد كه تو از او.

قابوس

با زر خيلي كارها مي توان انجام داد ولي جواني را نمي توان خريد.

رايموند

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 وقايع 

 کشف يک تن و 344 کيلو مواد افيوني

فرمانده انتظامي استان سيستان و بلوچستان گفت: در درگيري مسلحانه ماموران پليس با سوداگران مرگ، دو باند بزرگ توزيع کننده مواد افيوني منهدم و يک تن و 344 کيلو مواد مخدر کشف شد.

به گزارش مهر سردارحسين رحيمي گفت: مبارزه شبانه روزي با قاچاق مواد مخدر و مقابله با باندهاي بزرگ و بين المللي توزيع کننده مواد افيوني با توجه به موقعيت خاص استان يکي از اولويت هاي مهم پليس سيستان و بلوچستان است.

فرمانده انتظامي استان سيستان و بلوچستان افزود: در راستاي تلاش شبانه روزي، مأموران انتظامي شهرستان خاش با همکاري پليس مبارزه با مواد مخدر استان يک باند بزرگ را که با استفاده از خودروهاي تيزرو و کوهستاني، اقدام به جابه جايي مواد مخدر از نوار مرزي به داخل کشور مي‌کردند، شناسايي کردند.

سردار رحيمي تصريح کرد: مأموران پس از پايش هاي فني يک ماهه، سه دستگاه خودرو تويوتا متعلق به اعضاي اين باند را شناسايي و تحت نظر قرار دادند که سوداگران مرگ با مشاهده مأموران با آنها به صورت مسلحانه درگير شدند.

اين مقام ارشد انتظامي ضمن اشاره به حدود 40 دقيقه درگيري مسلحانه مأموران با قاچاقچيان مسلح گفت: در اين عمليات، مأموران ضمن دستگيري دو قاچاقچي و توقيف سه دستگاه خودرو تويوتا،600 کيلو ترياک ، 108 کيلو هروئين و 42 کيلو حشيش را کشف کردند.

فرمانده انتظامي استان سيستان و بلوچستان از انهدام يک باند بزرگ ديگر توزيع کننده مواد مخدر در جنوب استان خبر داد و گفت: مأموران انتظامي شهرستان مهرستان با اشراف اطلاعاتي، يک دستگاه خودرو تويوتا متعلق به اين باند را شب گذشته در محور "سوران-مهرستان" شناسايي کرده که قاچاقچيان با مشاهده مأموران با آنها به صورت مسلحانه درگير شدند.

سردار رحيمي در ادامه گفت: در اين درگيري مسلحانه، مأموران پليس ضمن به هلاکت رساندن يک قاچاقچي مسلح، يک دستگاه خودرو تويوتا حامل 594 کيلو ترياک را به همراه يک قبضه سلاح جنگي توقيف کردند.

کلاهبرداري به شيوه فروش بليط‌هاي پرواز ارزان قيمت داخلي و خارجي

سرهنگ لطفي، از دستگيري يک کلاهبردار در شهر تهران خبر داد و گفت: اين متهم با ارسال پيامک فروش بليط هاي ارزان قيمت پروازهاي خارجي و داخلي، اقدام به کلاهبرداري از شهروندان مي کرد که با شکايت مالباختگان و تلاش ماموران پليس پايتخت، شناسايي و دستگير شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،‌ سرهنگ عليرضا لطفي، رييس پليس امنيت عمومي تهران بزرگ، صبح امروز در از دستگيري يک کلاهبردار در شهر تهران خبر داد و گفت:" اين متهم با ارسال پيامک فروش بليط هاي ارزان قيمت پروازهاي خارجي و داخلي، اقدام به کلاهبرداري از شهروندان مي کرد که با شکايت مالباختگان و تلاش ماموران پليس پايتخت، شناسايي و دستگير شد.

اين مقام انتظامي در تشريح خبر فوق گفت:" با شکايت هاي ارايه شده از سوي شهروندان و مسافران پرواز هاي داخلي و خارجي به مقام قضايي، پرونده اي در خصوص کلاهبرداري و جعل عنوان به اين يگان ارجاع شد و تيمي از ماموران پليس امنيت عمومي پايتخت براي بررسي موضوع وارد عمل شدند. وي افزود:" در بررسي هاي انجام شده مشخص شد که فردي به نام "م .پ" با ارسال پيامک هاي انبوه به شهروندان ادعا مي کرده که مي‌تواند پرواز هاي ارزان قيمت لحظه آخري را براي مشتريانش فراهم نمايد و با اين شگردهاي و همچنين تماس هاي مکرر که اگر تا چند دقيقه ديگر پول واريز نشود بليط به ديگري واگذار مي شود، عملا مالباختگان را در موقعيت اضطراري قرار داده و از آنها مبالغي را به عنوان وجه بليط دريافت مي کرده است.

سرهنگ لطفي عنوان داشت:" اين متهم همچنين با جعل عناويني همچون فرزند يکي از فرماندهان عالي رتبه نظامي کشور و مسئولان دولتي، با وعده هاي دريافت وام هاي سنگين با نرخ سود پايين، اقدام به کلاهبرداري از شهروندان کرده و ضمن فريب آنها وجوه قابل توجهي را از آنها دريافت مي کرده است.


 ميز خبر 

 کاهش دماي نوار شمالي کشور

مديرکل پيش‌بيني و هشدارسريع سازمان هواشناسي ضمن اشاره به ورود سامانه بارشي به کشور از امروز يکشنبه 23 خرداد از کاهش نسبي دماي نوار شمالي کشور طي روزهاي آينده خبر داد.احد وظيفه در گفت‌وگو با » ايسنا، گفت: بر اساس تحليل آخرين نقشه‌هاي پيش‌يابي هواشناسي، امروز با عبور امواج تراز مياني جو از شمال غرب کشور، در برخي مناطق شمال غرب، سواحل درياي خزر، ارتفاعات و دامنه‌هاي البرز، رگبار پراکنده باران گاهي رعد و برق و وزش باد شديد موقت رخ خواهد داد. وي اظهار کرد: امروز 23 خرداد، با ورود سامانه بارشي از شمال غرب به کشور، در ساعات بعدازظهر و اوايل شب براي شمال غرب، سواحل جنوبي درياي خزر، ارتفاعات البرز و شمال شرق کشور ابرناکي، رگبار و رعد و برق گاهي وزش باد شديد موقت پيش‌بيني مي‌شود. با حرکت اين سامانه به سمت شرق کشور در روز دوشنبه 24 خرداد براي سواحل جنوبي درياي خزر، ارتفاعات البرز شرقي و شمال شرق کشور رگبار و رعد و برق و وزش باد شديد موقتي پيش‌بيني مي‌شود.

پيش‌بيني باران شديد براي چهار استان کشور با احتمال آبگرفتگي

مديرکل پيش‌بيني و هشدارسريع سازمان هواشناسي با اشاره به اينکه در روز دوشنبه شدت بارش روي استان‌هاي خراسان شمالي، شرق گلستان، شرق مازندران و شمال غرب خراسان رضوي خواهد بود، افزود: احتمال رخداد تگرگ، سيل و آبگرفتگي نيز در اين استان‌ها وجود دارد همچنين طي سه روز آينده کاهش نسبي دما را براي نوار شمالي کشور خواهيم داشت.

به گفته وظيفه، در سه روز آينده درياي خزر، خليج فارس، تنگه هرمز و شرق درياي عمان به سبب وزش باد شديد مواج خواهد بود، همچنين طي همين مدت در ساعات بعدازظهر و شب وزش باد شديد و گرد و خاك براي برخي مناطق شمال شرق، شرق و جنوب شرق به ويژه منطقه زابل که شدت آن از بعدازظهر دوشنبه و طي روز سه‌شنبه خواهد بود. از بعد از ظهر امروز نيز تا سه روز آينده با وزش باد شمال غربي بر روي استان‌هاي واقع در جنوب غرب کشور به ويژه استان‌هاي خوزستان و ايلام پديده گرد و خاك، کاهش کيفيت هوا و کاهش ديد افقي پيش‌بيني مي‌شود.

وي در پايان در مورد وضعيت هواي استان تهران اظهار کرد: آسمان تهران در امروز يکشنبه 23 خرداد، کمي ابري، در بعضي ساعات وزش باد شديد، در بعدازظهر باد و گرد و خاك با حداکثر و حداقل دماي 34 و 21 درجه سانتيگراد و در روز دوشنبه 24 خرداد، کمي ابري، در بعضي ساعات وزش باد شديد، در بعدازظهر باد و گرد و خاك، گاهي بارش پراکنده و رعد و برق با حداکثر و حداقل دماي 30 و 20 درجه سانتيگراد پيش‌بيني مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي