جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/03/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5303

مديرعامل ستاد مرکزي معاينه فني خودرو:
معاينه فني براي صدور مجوز طرح ترافيک روزانه و هفتگي هم الزامي شد


ارائه خدمات به متقاضيان «طلاق» در جهت کاهش آمار طلاق در کشور


خبرها


وقايع


يادداشـت


رهنموني از بزرگان


 مديرعامل ستاد مرکزي معاينه فني خودرو:
 معاينه فني براي صدور مجوز طرح ترافيک روزانه و هفتگي هم الزامي شد 

 
مديرعامل ستاد مرکزي معاينه فني خودرو گفت: براي تهيه مجوز طرح ترافيک روزانه و هفتگي داشتن معاينه فني الزامي است.

به گزارش آفرينش به نقل از مدير عامل ستاد مركزي معاينه ي فني، سيدنواب حسيني منش با اشاره به تاکيد پليس به تشديد برخورد با خودروهاي فاقد معاينه فني در پايان ماه رمضان گفت: ميزان مراجعات به مراکز در مقايسه با هفته گذشته بصورت محدودي افزايش يافته و درحال حاضر ميزان مراجعات روزانه به 14 مرکز مکانيزه معاينه فني شهر تهران که داراي 40 خط معاينه فني هستند درحدود 2 هزار دستگاه خودرو است که اين تعداد مراجعه تنها در حدود 35درصد از ظرفيت يک شيفت کاري 8ساعته مراکز را پوشش مي دهد.

وي درخصوص ساعت کاري مراکز در ايام ماه مبارک رمضان گفت: امسال نيز همچون سالهاي گذشته ساعت کاري مراکز هيچگونه تغييري نيافته و کليه مراکز و همکاران من از ساعت 7:30 لغايت 16 آماده ارائه خدمات به شهروندان هستند. از شهروندان درخواست مي شود که با توجه به خلوتي مراکز در اين ايام هرچه زودتر جهت انجام معاينه فني خودروي خود به يکي از مراکز معاينه فني شهر تهران مراجعه کنند.

حسيني منش جهت به حداقل رسيدن زمان معطلي براي اخذ معاينه فني در مراکز تصريح کردند: شهروندان قبل از مراجعه به مراکز نسبت به برطرف کردن ايرادهاي خودرو خود اقدام کرده تا بتوانند در همان مرحله اول گواهي معاينه فني را اخذ کنند و مجبور به مراجعات بعدي جهت آزمون هاي مجدد قسمت‌هاي معيوب نشوند. در مراکز معاينه فني 18آيتم در خودروها مورد بازرسي و بازبيني قرار مي‌گيرد و خودروها از لحاظ داشتن حداقل ايمني تردد کنترل مي شوند که به اختصار اين آيتمها عبارتند از: وضعيت بدنه از لحاظ دفرمگي و هرگونه پوسيدگي، وضعيت چراغهاي اخطار، وضعيت شيشه ها و برف پاک کن، کمربندايمني، وضعيت لاستيکها، وضعيت ترمزها و کمک فنر، وضعيت انتشارآلايندگي، وضعيت همراستايي چرخ هاو... .

مديرعامل ستاد معاينه فني با اشاره به چندين تماس تلفني شهروندان و اظهار نگراني در خصوص غيرمعتبر بودن کارت و برچسبهاي صادر شده قبل از اتصال به سيمفا اظهار کرد: از حدود سه هفته قبل مراکز معاينه فني شهر تهران به سامانه يکپارچه معاينه فني (سيمفا) متصل شده و درحال حاضر مراکز، کارت و برچسب وزارت کشور را همسان با ساير مراکز معاينه فني در سطح کشور صادر مي کند.

وي در ادامه افزود: با عنايت به متصل شدن سيمفا به ديتا بانک پليس و اعمال قانون و جريمه براي خودروهاي فاقد معاينه فني بصورت مکانيزه و نرم افزاري جاي هيچ نگراني براي شهروندان وجود ندارد. کارت و برچسب هاي پيشين براساس تاريخ اعتبار که در گواهي معاينه فني درج شده، معتبر است و کليه ديتا بانک خودروهاي مراجعه کرده به مراکز شهر تهران پيش از اتصال به سامانه سيمفا در سرورهاي شهرداري تهران موجود بوده که اين ديتا در اختيار وزارت کشور و پليس جهت تجميع اطلاعات قرار خواهد گرفت.

حسيني منش در پايان گفت: باتوجه به موجود بودن اطلاعات خودروهاي معاينه فني شده در کشور، من بعد جهت تهيه مجوز طرح ترافيک روزانه و هفتگي داشتن معاينه فني الزامي است و به شهروندان توصيه مي شود جهت جلوگيري از بروز مشکل حتما پيش از درخواست طرح ترافيک نسبت به اخذ معاينه فني خودروي خود اقدام كنند.


 ارائه خدمات به متقاضيان «طلاق» در جهت کاهش آمار طلاق در کشور  

 
معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور از انعقاد تفاهم نامه با کرسي صلح حقوق بشر دانشگاه شهيد بهشتي در راستاي حمايت از بنيان خانواده، خبر داد و گفت: يکي از سياست‌هاي اصلي سازمان بهزيستي، توسعه همکاري‌هاي بين بخشي است؛ اين تفاهم نامه نيز در راستاي تحکيم بنيان خانواده و کاهش آمار طلاق کشور، منعقد شده است.

حبيب الله مسعودي فريد در گفت و گو با ايسنا، ضمن اشاره به تفاهم نامه سال گذشته سازمان بهزيستي کشور با قوه قضائيه در راستاي کاهش طلاق؛ اظهار کرد: در حال حاضر بهزيستي به دنبال انعقاد تفاهم نامه با مراجع علمي است و در اين راستا تفاهم نامه‌اي با مرکز تحقيقات کرسي حقوق بشر صلح و دموکراسي دانشگاه شهيد بهشتي منعقد کرده‌ايم که هدف آن تحکيم بنيان خانواده و استفاده از ظرفيت‌هاي دانشگاه شهيد بهشتي و مرکز تحقيقات حقوق بشر اين دانشگاه در زمينه‌هاي حقوقي به خصوص در خصوص "حقوق خانواده و تحکيم بنيان خانواده" است.

وي ادامه داد: اين تفاهم نامه به سازمان بهزيستي در راستاي اجراي برنامه‌هاي پيشگيري و کاهش طلاق کمک شاياني خواهد کرد؛ همچنين آنکه به موجب اين تفاهم نامه طرفين متعهد به برگزاري همايش‌هاي علمي،تدوين برنامه‌ها، دستورالعمل‌هاي تخصصي و تدوين لوايح اصولي شده‌اند.

معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور در ادامه ضمن بيان آنکه اين تفاهم نامه به مدت 2 سال منعقد شده و قابل تمديد است گفت: براساس اين تفاهم نامه طرفين همچنين متعهد به برگزاري کارگاه‌هاي علمي و ارائه خدمات اجرايي به متقاضيان طلاق در جهت کاهش آمار طلاق در کشور شدند.

به گزارش ايسنا، چندي پيش شهلا کاظمي پور، جمعيت شناس و عضو هيئت علمي دانشگاه تهران طي مصاحبه‌اي با ايسنا به روند آماردهي در خصوص ازدواج و طلاق در کشور انتقاد کرد و گفته بود: آماري که در خصوص ازدواج و طلاق از سوي سازمان ثبت احوال منتشر مي شود،آمار خام است و براساس همين آمار خام نتيجه گيري مي‌کنند که طلاق زياد و يا ازدواج کم شده؛ اين درحاليست که اين مقايسه اشتباه است و واقعيت را به طور صحيح نشان نمي دهد.

کاظمي‌پور تاکيد کرده بود که براي رسيدن به نرخ واقعي ازدواج و طلاق در کشور، نياز است تا اعداد خام نسبت به جمعيت در معرض آن واقعه(ازدواج يا طلاق) محاسبه شوند.

معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور نيز در ادامه در پاسخ به گفته‌هاي اين جمعيت شناس عنوان کرد: يک سري شاخص‌هاي بين المللي در بيان مشکلات اجتماعي هم چون طلاق،اعتياد،خودکشي و ... وجود دارد؛ شاخص نسبت طلاق به ازدواج هم که همواره از سوي سازمان‌هاعنوان مي‌شود شاخصي بين‌المللي و جهاني است.

فريد ادامه داد: شيوه محاسبه آمارهاي ازدواج و طلاق در کشور همان شيوه محاسبه جهاني است زيرا اين ارقام در سطح مطالعات جهاني کشورها سنجيده مي‌شوند و بايد شاخص‌هاي بين المللي يکسان باشد.

وي در ادامه افزود: ادعاي جمعيت شناسان مبني بر آن است ک نبايد نسبت طلاق به ازدواج محاسبه شود بلکه نسبت طلاق بايد به نسبت متاهلين محاسبه شود، زيرا ازدواج در ميان جوانان آماده به ازدواج رخ مي‌دهد و طلاق در ميان متاهلين و اين ها دو گروه جدا از هم هستند که به لحاظ تحليل، صحيح است. معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور ادامه داد: بايد بدانيم که با افزايش تعداد جوانان، ازدواج افزايش و با کم شدن تعداد آنها نيز ازدواج کاهش مي‌يابد؛ به همين دليل بايد به اين مسئله نيز توجه شود.

فريد ادامه داد: آمار طلاق نيز بايد در مقابل تعداد خانواده‌ها و زوجين محاسبه شود؛به همين دليل صرفا سنجيدن نسبت طلاق به ازدواج در صورت عدم وجود تحليل‌هاي جانبي معيار صحيحي نخواهد بود اما به هر حال در حال حاضر در اين آماردهي‌ها از شاخص‌هاي جهاني استفاده مي‌شود. هرچند تحليل و انتقاد جمعيت شناسان نيز صحيح است

وي در پايان ضمن بيان آنکه در هر دو مدل محاسبه تفاوت معناداري در آمار ازدواج و طلاق ايجاد نمي شود؛گفت: بين نتايج اين دو روش محاسباتي تفاوت معناداري وجود ندارد اما در مداخلات و تحليل‌هاي دقيق مقداري تاثيرگذار است؛ با اين حال شکي در آن نيست که در حال حاضر تعداد طلاق در کشور افزايش يافته و کليت روند صعودي طلاق در جامعه را همگان قبول دارند؛ براي سياست گذاران و برنامه ريزان نيز همين روند مشکلات اجتماعي مهم است نه آمار ريز در حاليکه از لحاظ علمي و تحليل دقيق انتقادات جمعيت شناسان به اين مسئله وارد است.


 خبرها 

 راه اندازي قرارگاه جوانمرد در سراي محله نظام آباد

شهردار منطقه 7 از راه اندازي قرارگاه جوانمرد در سراي محله نظام آباد با هدف شناسايي و کمک به خانواده هاي محروم و بي بضاعت خبر داد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي شهرداري منطقه 7، دکتر سعيد طلوعي با اعلام اين مطلب افزود: منطقه 7 به صورت پايلوت انتخاب شده تا قرارگاه جوانمرد با هدف کمک و حمايت از خانواده هاي بي بضاعت در سراي محله نظام آباد راه اندازي شود و در صورت موفقيت، اين طرح در ديگر مناطق شهر تهران نيز اجرا خواهد شد.

وي با اشاره به اينکه اين قرارگاه حلقه رابط بين خيرين و شهرداري منطقه است، تصريح کرد: در اين طرح خانواده هاي محروم و بي بضاعت بعد از شناسايي مورد حمايت هاي اجتماعي، فرهنگي، درماني و ... قرار خواهند گرفت.

شهردار منطقه 7 در ادامه به شناسايي نيازمندان و دسته بندي نيازها و مشکلات آنها اشاره کرد و افزود : اين طرح به منظور ساماندهي نحوه کمک رساني به افراد نيازمند سطح منطقه انجام خواهد شد.

وي ضمن تاکيد بر پايش فعاليت هاي اجرا شده در محله و خانواده ها به منظور کاهش موازي کاري و پيشگيري از تخصيص امکانات چند باره به افراد نيازمند ،يادآور شد: با اجراي اين طرح ضمن شناسايي نيازمندان سطح منطقه و همچنين ظرفيت و پتانسيل خيرين ، کمک و حمايت از افراد بي‌بضاعت طبقه بندي و منظم خواهد شد.

به گفته دکتر طلوعي استفاده از ظرفيت ها و پتانسيل هاي مردمي موجود در سطح محلات، نقش بسزايي در شناسايي و احصاء خانواده هاي نيازمند و ارجاع اين خانواده ها به سازمان هاي مردم نهاد دارد که اين امر مي تواند شرايط ساماندهي هر چه بيشتر ارائه خدمات به اقشار آسيب پذير درسطح منطقه را فراهم کند.

کانادا قانون "مرگ خودخواسته" را تصويب کرد

پارلمان کانادا لايحه مرگ خودخواسته را براي بيماراني که به لحاظ پزشکي لاعلاج تشخيص داده مي‌شوند، تصويب کرده است.

به گزارش ايسنا، اين لايحه پس از آن به پارلمان کانادا برده شد که دادگاه عالي اين کشور محدوديت کمک پزشکان به مرگ خودخواسته بيماران لاعلاج را لغو کرد.

با تصويب اين قانون، کانادا رسما به جمع چند کشور معدودي مي‌پيوندد که اوتانازي و "خودکشي کمکي" را قانوني کرده‌اند .با وجود اين منتقدان مي‌گويند که اين لايحه شرايط سختي براي صدور اين مجوز پيش‌بيني کرده است.

به گزارش بي‌بي‌سي، در برابر، مقام‌هاي دولت کانادا گفته‌اند که اين قانون تنها آغازي براي يک تغيير است و مي‌توان در آينده بنا بر نيازهاي جديد و کاستي‌هاي شناسايي شده، آن را بسط داد.

بعضي از سناتورهاي پارلمان کانادا، پيش از تصويب اين لايحه خواستار بسط دادن مفاهيم آن شده بودند اما در انتهاي بحث‌هاي پارلماني با خواسته‌هاي دولت "جاستين ترودو" نخست وزير ليبرال مبني بر محدود کردن دامنه اين قانون، موافقت کردند.

"مرگ خودخواسته" هم اکنون در کشورهاي ژاپن، کلمبيا، هلند، سوئيس و آلباني قانوني است. در آمريکا هم ايالت‌هاي واشنگتن، کاليفرنيا، اورگان، ورمونت، نيومکزيکو و مونتانا آن را مجاز دانسته‌اند.

مدير کل پزشکي قانوني تهران

کاهش 20درصدي فوت با سلاح سرد در تهران

مديرکل پزشکي قانوني استان تهران گفت: درفروردين ماه 8 مورد فوت ناشي از سلاح سرد به مراکز پزشکي قانوني استان ارجاع شد که اين تعداد در مقايسه با فروردين پارسال، 20درصد كاهش داشته است.

به گزارش آفرينش ، دکتر قادي پاشا افزود: در فروردين ماه امسال 8 نفر در استان با سلاح سرد جان باخته اند که اين تعداد در مقايسه با 10 نفر تلفات سلاح سرد در مدت مشابه سال قبل 20درصد كاهش يافته است.

مديرکل پزشکي قانوني تهران همچنين گفت: از کل فوت شدگان ناشي از سلاح سرد در فروردين ماه امسال 6 نفر مرد و 2 نفر زن بوده اند.


 وقايع 

 هوش سياه بار ديگر دستگير شد

فرمانده انتظامي جيرفت از دستگيري دوباره "هوش سياه" ، هکر حرفه‌اي جنوب استان خبر داد و گفت: وي پس از رهايي از زندان 87 ميليون ريال را از حساب يك شهروند به سرقت برده بود، كه به دام افتاد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،سرهنگ " ماشاالله ملائي " گفت: درپي ارجاع پرونده نيابتي به ماموران پليس فتا جيرفت مبني بر هک اطلاعات كارت بانكي و برداشت غيرقانوني از حساب ‌بانکي‌ شهروندي از سوي سارقي اينترنتي، بررسي موضوع در دستور کار كارآگاهان قرار گرفت.

وي خاطر نشان کرد: با بررسي هاي بعمل آمده مشخص شد سارق فردي سابقه دار است که قبلا نيز به علت سرقت هاي مشابه چندين مرحله توسط کارآگاهان پليس فتا دستگير و روانه زندان شده است.

ملائي افزود: سرانجام کارآگاهان پليس فتا جيرفت با اقدامات شبانه روزي و بهره گيري از امکانات فني و اطلاعاتي مخفيگاه متهم سابقه دار اين پرونده را شناسايي و در عملياتي منسجم وي را دستگير کردند. وي گفت: اين جوان كه به هوش سياه مشهور شده است در آخرين مرحله پس از رهايي از زندان به سرقت اينترنتي 87 ميليون ريال از حساب بانكي يک شهروند دست زده بود كه به اين عمل خود اعتراف كرد. فرمانده انتظامي جيرفت توصيه کرد: براي طعمه قرار نگرفتن در خريد هاي اينترنتي حتي المقدور از صفحه كليدهاي مجازي تعبيه شده در درگاه بانكي استفاده كنيد تا از سرقت اطلاعات شما جلوگيري شود.

کلاهبرداري به نام مجري برنامه راديويي

رييس پليس فتا مازندران ،از شناسايي و دستگيري کلاهبردار و سارق اينترنتي 220 ميليون ريالي خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سرهنگ "حسن محمدنژاد " در تشريح اين خبر گفت:در پي مراجعه يکي از شهروندان به اين پليس مبني بر اينکه فردي ناشناس از حساب بانکي اش با ترفند و شگردهاي کلاهبردارانه اقدام به برداشت غير مجاز 220 ميليون ريال وجه نقد کرده، موضوع در دستور کار کارآگاهان و کارشناسان اين پليس قرار گرفت.

رييس پليس فتاي مازندران، تصريح کرد:مالباخته در تحقيقات پليس عنوان داشت، فردي ناشناس با خط تلفن همراه رايتل با وي تماس گرفته و خود را از مجريان برنامه راديوئي معرفي کرد و اذعان داشت شما برنده خوش شانس همراه اول و برنده جايزه نفيس کمک هزينه سفر زيارتي حج شده ايد و براي واريز مبلغ جايزه با ترفند و فريب مرا به پاي دستگاه خودپرداز کشانده و با فعال کردن رمز دوم حساب بانکي ام 220ميليون ريال از حسابم برداشت کرد.

سرهنگ محمدنژاد افزود:ماموران پليس فتا با دريافت اين اطلاعات اقدامات فني و پليسي را براي شناسايي و دستگيري فرد کلاهبردار و سارق اينترنتي در دستور کار قرار دادند.

وي گفت:کارآگاهان پليس فتا با بررسي هاي تخصصي و اطلاعاتي دريافتند، متهم به کلاهبرداري اينترنتي مبالغ برداشت شده از حساب شاکي را به چندين حساب بانکي واريز کرد و در ادامه قسمتي از وجوه برداشت شده را از طريق دستگاه هاي Pos واقع در کافي نت هاي مختلف در سطح شهرستان"اسلامشهر" و ديگر وجوه را طي مراجعه حضوري به فروشگاه هايي در سطح شهر تهران برداشت کرده اند.

رييس پليس فتاي مازندران ادامه داد:با شناسايي کافي نت ها ماموران با هماهنگي قضائي، مسئولان اين واحد هاي صنفي را دستگير کردند و مورد تحقيق و بازجويي قرار دادند.

سرهنگ محمدنژاد، گفت:در تحقيقات پليس مشخص شد، مردي ميانسال با مراجعه به کافي نت ها بعد از کشيدن کارت از دستگاه هاي Pos با پرداخت 25 هزار ريال وجه نقد به ازاي هر10 ميليون ريال، اقدام به برداشت وجه از حساب بانکي مي کرد.

سرهنگ محمدنژاد، عنوان داشت: کارشناسان پليس فتا با انجام تحقيقات تکميلي، متهم به برداشت هاي غيرمجاز از کافي نت ها و فروشگاه ها را شناسايي و اين فرد را در يک عمليات غافلگيرانه در منزلش دستگير کردند.

وي افزود:در اين عمليات ماموران در بازرسي از منزل متهم موفق به کشف کارت هاي عابر بانک متعلق به اشخاص مختلف شدند که در نهايت پرونده براي سير مراحل قانوني به دادسراي عمومي و انقلاب شهرستان ساري تحويل شد.


 يادداشـت 

 ما در جايگاهي نيستيم كه بخواهيم ديگران را قضاوت كنيم

الهام فراهاني

يكي از عادات بدي كه بعضي ازافراد دارند قضاوت كردن درباره زندگي شخصي افراد است متاسفانه درباره تمام جزئيات آن شخص خبردار نيستيم اما خوب قضاوت مي كنيم .

نا آگاهي يكي از مواردي است كه باعث مي شود به راحتي درباره ديگران قضاوت كنيم البته گاهي اوقات هم ناخودآگاه درباره رفتار يا زندگي كسي قضاوت مي كنيم و در ذهن خود تجزيه و تحليل و نتيجه گيري مي كنيم.

متاسفانه قضاوت ما تنها به يك مورد محدود نمي شود و به راحتي از نوع پوشش يك فرد يا رفتاري كه در يك موقعيت انجام داده قضاوت نادرستي انجام مي دهيم كه اغلب موارد هم اين قضاوت درست نيست و فقط پيامدش متوجه خودمان مي شود درباره قضاوت كردن افراد امام صادق (ع)مي فرمايد اگر مومني برادر خود را به انجام كاري يا رفتاري قضاوت كند نميرد تا به آن دچار شود . يكي ديگر از عللي كه باعث مي شود ما درباره ديگران قضاوت و پيش‌داوري كنيم هم جهت نبودن با اعتقادو سليقه ماست چرا كه خيلي اوقات پيش مي آيد كه از ظاهر افراد باطن و شخصيت آن‌ها را زير سوال مي بريم پس اول سعي كنيم درباره كسي مطمئن شويم و بعد اورا قضاوت كنيم يا درباره او پيش‌داوري كنيم.

و در آخر هم بدانيم كسي كه به همه چيز عالم آگاه است خداي متعال مي باشد و ما در مرتبه و جايگاهي نيستيم كه بخواهيم يكديگر را قضاوت كنيم .


 رهنموني از بزرگان  

 قانون

آنچنان رفتار كن كه رفتار تو بتواند قانون كلي شود.

كانت

براي احترام به قانون سقراط با اينكه بي گناه بود برجام شوكران بوسه زد.

اين هم بدبختي بزرگي است كه در بعضي كشورها به قانون بيشتر ازانسان ها اهميت مي دهند.

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي