جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/04/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5306


آثار ظاهري غذاهاي مصرفي در بدن


سردردهاي ميگرني و خوشه‌اي را بشناسيم


مصرف سيگار از عوامل اصلي سرطان زبان


ارتباط به تعويق انداختن کارها و بروز بي‌خوابي‌


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 آثار ظاهري غذاهاي مصرفي در بدن 

 
انواع محصولات غذائي گياهي و حيواني داراي رنگ‌هاي مختلف و اجزاء گوناگون مي‌باشند و زماني که از محصولات آهن‌دار بيشتر مصرف مي‌شود مقدار آهن بدن و خون افزايش نشان مي‌دهد و خون پررنگ‌تر مي‌شود و با مصرف انواع ريشه‌ها که داراي املاح معدني بيشتر مي‌باشند رنگ زمين و خاکي در پوست و چهره نمايان شده و برگ‌هاي سبز گياهان مي‌توانند املاح معدني را از بدن خارج کرده و سبزي به بدن باز مي‌گردد.

گوشت و جگر و از گياهان اسفناج، انار، زردآلو و غيره داراي ترکيبات آهني بوده و چهره خوني و قرمز مي‌گردد.

انواع روغن‌هاي حيواني، کره، پنير و محصولات لبني رنگ بدن و پوست را سفيد کرده و اگر کبد بخوبي نتواند کار خود را به انجام برساند وجود انواع چربي‌ها زير پوست، داخل جريان خون کبد و اعضاء ديگر نشاني از کمبود صفرا و دفع آن مي‌باشد و زماني که افراد در شهرها و مناطق داراي هواي آلوده زندگي مي‌کنند و به فقر اکسيژن در هوا و بدن دچار مي‌شوند سفيدي در پوست و قسمتهاي مختلف ظاهر شده، چربي به قسمت‌هاي بالاي بدن هجوم برده و بيماري‌هاي سردرد، سرگيجه، ميگرن و ساير عوارض در قسمتهاي فوقاني بدن ظاهر مي‌گردد که محصولات الکلي و قليايي مانند دم‌کرده گياهان و دانه‌هاي آنها مي‌تواند چربي‌هاي اضافي بدن را به صابون تبديل کرده از محيط خارج نمايد.

مصرف مواد گوشتي و پروتئيني و زندگي در هواي آلوده بدون فعاليت‌هاي بدني و فکري موجب افزايش اسيداوريک، اوره، کراتين و ديگر مشتقات پروتئيني و نتيروژني مي‌گردد که به دليل سنگيني اين مواد به قسمتهاي تحتاني بدن ته‌نشين مي‌شود و انواع بيماري‌هاي استخواني و مفصلي و خوردگي نسوج ظاهر مي‌گردد که همراه با غلظت خون بيماري‌هاي سخت و خطرناک را بوجود مي‌آورد و باز هم ترکيبات الکلي و قليايي وانواع گياهان و سبزي‌ها مي‌توانند ترشي و اسيديته بدن را کاهش داده انواع دردها را بهبود بخشند.

فعاليت و ورزش براي مصرف انواع چربي مفيد بوده و آنها را به انرژي تبديل مي‌نمايد و هنگام افزايش اوره و اسيداوريک و ترکيبات نيتروژني قليائيت گياهان مي‌تواند ترشي محصولات حيواني و گوشتي را برطرف نمايد و در اين مورد فعاليت اضافي باعث افزايش ترشيدگي شده و خوردگي و خرابي نسوج شدت مي‌يابد. الکل‌هاي چرب و پروتئين‌ها به اندازه نياز بدن داراي خواص ترميمي داشته و مي‌تواند بدن را بازسازي نمايد.

توجه به انواع غذاها و PH آنها و محيط زندگي و اکسيژن هوا در تغذيه صحيح و بازسازي و بهبود انواع دردها بسيار مهم بوده و افرادي که به آنها توجه دارند بهتر مي‌توانند از زندگي خود بهره ببرند.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 سردردهاي ميگرني و خوشه‌اي را بشناسيم 

 
دانشيار گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکي اصفهان گفت: سردردهاي ميگرني و تنشي در زنان شايع‌تر است.

فريبرز خوروش در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اينکه سردردهاي ميگرني در زنان شايع‌تر است، اظهار کرد: سن ابتلا به سردردهاي ميگرني معمولا از دهه‌ دوم بين 10 تا 20 سال آغاز مي‌شود و علائم ابتلا به اين سردرد معمولا يک طرفه و با شدت متوسط تا شديد و همراه باتهوع و استفراغ است.

وي افزود: در اين حالت فرد از صدا و نور ترس دارد. به همين علت در زمان ابتلا به سردرد ميگرني تمايل دارد در يک محيط بدون سر و صدا و البته تاريک بخوابد.

اين متخصص مغز و اعصاب با بيان اينکه سردردهاي ميگرني معمولا چند بار در ماه تکرار مي‌شوند، تصريح کرد: در صورتي که دفعات ابتلا به سردرد زياد شود، اقدامات پيشگيرانه نياز است. معمولا با افزايش سن، مقدار و شدت سردردهاي ميگرني کاهش مي‌يابد.

خوروش با بيان اينکه با وجود برخي تئوري‌ها در خصوص علت سردردهاي ميگرني اما علت اصلي هنوز کشف نشده است، ادامه داد: درمان قطعي براي سردردهاي ميگرني وجود ندارد و درمان‌هاي موجود در جهت کاهش درد مؤثر است.

وي با اشاره به علائم سردردهاي خوشه‌اي، افزود: علايم سردردهاي خوشه‌اي متفاوت از علائم سردردهاي ميگرني است. براي نمونه سردردهاي خوشه‌اي در مردان بيشتر است و سن ابتلا به آن نيز در دهه سوم و چهارم و بين 30 تا 40 سالگي است.

رييس انجمن مغز و اعصاب استان اصفهان اضافه کرد: اين سردردها به صورت خوشه‌اي بروز مي‌کنند و سپس از بين مي‌روند؛ به اين معنا که براي يک دوره دو تا 12 هفته‌اي بيمار سردرد دارد و اين سردردها در اين مدت تکرار مي‌شوند و پس از اين زمان بهبود مي‌يابند.

خوروش با بيان اينکه سردردهاي خوشه‌اي معمولا يک سردرد يک طرفه است، گفت: اين سردردها ضربان‌دار و شديد هستند و بيشتر مواقع در شب اتفاق مي‌افتند؛ به گونه‌اي که فرد ازخواب بيدار مي‌شود. در اين حالت علائم ديگري مانند آبريزش بيني، قرمز شدن چشم، افتادگي پلک و گرفتگي بيني در همان سمت درد مشاهده مي‌شود.

وي تصريح کرد: يکي ديگر از تفاوت‌هاي سردردهاي ميگرني و خوشه‌اي اين است که طول زمان ابتلا به سردردهاي ميگرني از چهار تا 72 ساعت است، اما در سردردهاي خوشه‌اي بين پانزده دقيقه تا سه ساعت است.اين متخصص مغز و اعصاب با بيان اينکه سردرد تنشي يا عصبي بيشتر در زنان شايع است، اضافه کرد: تفاوت اصلي با ساير سردردها اين است که بر خلاف سردردهاي ميگرني و خوشه‌اي، شدت سردرد تنشي خفيف تا متوسط است و اين نوع سردرد معمولا يک طرفه نيست و بيمار درد را در سقف سر و يا دور تا دور سر احساس مي‌کند.

خوروش تصريح کرد: در سردرد تنشي فرد احساس فشار و سنگيني در سر دارد و تهوع در آن اتفاق نمي‌افتد. مدت زمان سردردهاي تنشي گاهي کوتاه و گاهي ممکن است طولاني و بيمار چند روز به اين سردرد مبتلا باشد، همچنين در شرح حال بيمار، پايه‌اي از اضطراب و افسردگي در وضعيت خلقي بيمار وجود دارد.

وي ادامه داد: سردردهاي تنشي بر اساس زير بناي آن که ريشه خلقي مانند اضطراب و افسردگي دارد، درمان مي‌شود. ممکن است در برخي موارد بيمار ضمن ابتلا به سردرد ميگرني، دچار سردرد تنشي نيز باشد و در اين حالت درمان متفاوت است.


 مصرف سيگار از عوامل اصلي سرطان زبان 

 رئيس دومين سمينار تومورهاي سر و گردن مصرف سيگار را از عوامل اصلي ابتلا به سرطان زيان و موجب افزايش سه برابري خطر ابتلا به اين سرطان دانست.

به گزارش ايرنا، دکتر مهدي خواجوي در نشست خبري دومين سمينار تومورهاي سر و گردن در بيمارستان لقمان اظهار کرد: سرطان زبان بستگي به چند ريز فاکتور دارد که مصرف مواد دخاني و الکل، بيشترين علل بروز اين نوع سرطان هستند. وي افزود: اساسا دود سيگار و دودهاي حاصل از احتراق ناقص، دود وسايل گرمازا در منازل و آلودگي هوا در ابتلا به سرطان هاي مسير تنفسي تاثيرگذار هستند. مدير گروه گوش و حلق و بيني دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي درباه تاثير آلودگي هوا گفت: ميزان اثرگذاري آلودگي هوا به غلظت آن بستگي دارد و مي تواند به همين ميزان در ابتلا به سرطان مسير تنفسي تاثيرگذار باشد. خواجوي اضافه کرد: آلودگي ها به عنوان سمي که جذب بدن مي شوند، اولين راه مسير تنفسي اعم از دهان، حلق و حنجره را درگير مي کنند، براين اساس، احتمال اين که اين قسمت ها خارج از روال طبيعي بدن دچار ضايعات سرطاني شوند، بيشتر است. وي با بيان اين که آماري در خصوص شمار مبتلايان به سرطان هاي سر و گردن و تومورهاي سر و گردن در کشور وجود ندارد، توصيه کرد: در صورت پيدايش هر گونه ضايعه و زخم در قسمت هاي حفره دهاني، حلق و گلو، فرد بايد به متخصص مراجعه کند.


 ارتباط به تعويق انداختن کارها و بروز بي‌خوابي‌ 

 به گفته محققان، افرادي که عادت دارند کارهاي خود را به تعويق بياندازند بيشتر با مشکل بي‌خوابي مواجه هستند.

به گزارش مهر، به گفته محققان، به نظر مي رسد ارتباط بين به تاخير انداختن کارها و مشکل به خواب رفتن بواسطه نگراني افراد در مورد وظايف و کارهاي که مي خواستند قبل از به رختخواب رفتن انجام دهند قابل توضيح باشد.

ايلانا هيرستون، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «افرادي که کارهايشان را به تعويق مي اندازند معمولا به هنگام خواب به ياد کارهايي که بايد انجام مي دادند مي افتند و در نتيجه دچار بيخوابي مي شوند.»

در اين مطالعه از حدود 600 نفر نظرسنجي آنلاين بعمل آمد و از آنها خواسته شد پرسشنامه اي را پرکنند که در آن تمايل آنها در مورد به تعويق انداختن وظايف و امور فردي شان، در کنار مشکلات خواب و حالات احساسي و فکري شان بررسي شد. محققان دريافتند مشکل خوابيدن مي تواند پيامد به تاخير انداختن کارها باشد.

نکته قابل توجه ديگري که محققان در پژوهش هاي خود به آن دست يافتند اين بود که به طور کلي افرادي که صبح زود از خواب بيدار شده و شب ها زود مي‌خوابند، افراد منضبط تري بوده و در انجام کارهاي خود دقت بيشتري دارند. اين افراد همچنين نسبت به ساير افراد خواب راحت تري داشته و اختلالات خواب در آنها بسيار کمتر مشاهده مي‌شود. پژوهشگران در نتيجه اين مطالعات همچنين اعلام کردند افرادي که شب ها تا نيمه شب بيدار بوده و صبح ها تا نزديک ظهر خواب هستند، در انجام کارها و وظايف خود بيشتر کوتاهي و اهمال کرده و کارهاي خود را بيشتر به تعويق مي اندازند.


 خبرهاازعالم علم 

 تاثير خشونت خانوادگي بر فرزندان

رفتارهاي والدين در محيط خانواده بر شکل گيري خلق و خوي کودکان و واکنش هاي آنها تاثير مستقيم دارد.

بهزاد قرباني روانپزشک در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره تاثير خشونت خانوادگي بر روان کودکان اظهار کرد: تمام کودکان ابتدا در محيط خانه و سپس در مدرسه و اجتماع رفتارها را مي آموزند و الگوگيري در بچه ها با مکانيسم هاي شرطي سازي به دو صورت مثبت و منفي صورت مي‌گيرد و آنها خيلي سريع نسبت به رفتارهايي که مي بينند شرطي مي شوند.

وي اذعان کرد: وقتي کودکي در هر يک از محيط هاي خانه، مدرسه و اجتماع خشونت را تجربه مي کند و توجهش به تعامل انسان ها با يکديگر از طريق پرخاشگري، تندخويي تحريک پذيري جلب مي شود، به روش شرطي سازي آموزش مي بيند که او نيز براي احقاق خواسته هاي خود به اين روش ها متوسل شود.

اين روانپزشک با بيان اينکه رفتارهاي خشونت آميز به طور ناخواسته باعث پرخاشگر شدن کودک مي شود، تصريح کرد: در معاينات کلينيکي و باليني اين کودکان متوجه تاثير خشونت، پرخاشگري و رفتارهاي نامتعادل خانواده بر رفتارهاي آنها مي شويم که والدين نيز در اين رابطه از عصبي و پرخاشگري وي اظهار ناراحتي مي کنند.

قرباني با اعلام اينکه کودکان در رفتارهايي مانند دروغگويي و بدگويي نيز به صورت شرطي سازي در محيط خانه آموزش مي بينند، گفت: کودکان اين برخوردهاي ناپسند را در خانه و تعاملات اجتماعي با همسالان و کودکان ديگر منعکس مي کنند. وي با اشاره به زمينه ژنتيک در رفتارها و خصوصيات فردي بيان کرد: خشونت و پرخاشگري ممکن است گاهي نشانه اي از يک اختلال رواني باشد که به صورت ژنتيکي از والدين به فرزندان منتقل مي شود و در اين حالت به جز درمان کاري نمي توان کرد.

اين روانپزشک با بيان اينکه پيشگيري از اختلالات رفتاري به راحتي امکانپذير است، افزود: با آموزش به خانواده ها براي جلوگيري از تندخويي و پرخاشگري و رعايت احترام متقابل در محيط خانه مي توان از کودک انتظار فرد محترم و آرام را داشت.


 خبرپزشكي 

 واکنش بدن به حذف گوشت قرمز

گوشت قرمز مي‌تواند قسمتي از يک رژيم غذايي سالم باشد اما برخي کارشناسان معتقدند بهتر است اين ماده خوراکي به ندرت يا به همراه مقدار زيادي سبزيجات مصرف شود. به گزارش ايسنا، روزنامه اينديپندنت در مقاله‌اي در اين باره نوشت:‌ کارشناسان در پاسخ به اين پرسش که خودداري از خوردن مواد گوشتي چه واکنشي در بدن به دنبال دارد، موارد زير را مطرح مي‌کنند:

1- کاهش وزن: گروهي از محققان دانشکده پزشکي جرج واشنگتن در آمريکا به بررسي اين موضوع پرداختند که وقتي فرد از رژيم گوشتخواري به گياهخواري روي آورد چه ميزان وزن کم مي‌کند. در اين بررسي مشخص شد افرادي که مواد گوشتي را از رژيم غذايي‌شان حذف کنند بدون آنکه توجهي به کالري دريافتي يا افزايش فعاليت بدني داشته باشند به طور متوسط 10 پوند وزن کم مي‌کنند.

2- تغيير باکتري‌هاي روده: نوع خوراکي مصرفي افراد با سيستم گوارشي و ديگر بخش‌هاي بدن مرتبط است. در مطالعه‌اي که سال 2014 انجام گرفت. تفاوت بين ترکيب باکتري‌هاي روده در افراد گياهخوار و گوشتخوار مورد بررسي قرار گرفت و مشخص شد افراد گياهخواري که از مصرف هر گونه مواد گوشتي خودداري مي‌کنند داراي گونه‌هاي دفاعي باکتري‌هاي روده هستند.

3- محروم شدن بدن از دريافت برخي مواد مغذي: يک رژيم غذايي گياهي متعادل مي‌تواند مواد مغذي مورد نياز بدن را تامين کند هر چند در اين شرايط دريافت آهن، ويتامين D و ويتامين B12 سخت تر انجام مي‌شود.

4- کاهش خطر ابتلا به سرطان: در گزارش جديد سازمان جهاني بهداشت (WHO) گوشت فرآوري شده به عنوان مواد سرطان‌زا معرفي شده است. گوشت قرمز در گروه خوراکي‌هايي قرار گرفته که احتمالا داراي مواد سرطان زا هستند. کارشناسان معتقدند: تنها مصرف 50 گرم گوشت فرآوري شده خطر ابتلا به سرطان روده را تا 18 درصد افزايش مي‌دهد.

5- کاهش خطر ابتلا به بيماري‌هاي قبلي: محققان به تازگي دريافته‌اند گوشت قرمز با بروز بيماري‌هاي قلبي مرتبط است. همچنين مطالعات نشان مي‌دهد وجود ماده مغذي "کارنيتين" در مواد غذايي واکنش‌هاي ميکروب روده را به دنبال دارد که به بروز بيماري‌هاي قلبي کمک مي‌کند. به گفته محققان، بررسي اطلاعات جمع آوري شده از وجود ارتباط بين گوشت قرمز، هضم کارنيتين و ابتلا به بيماري‌هاي قلبي حکايت دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي