جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/04/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5315


ساخت سريالي درباره مغولان


«رسوايي2» سه ميلياردي شد


آخرين وضعيت "اکبر عبدي" پس از پيوند کليه


نقد تئاتر


خبر هنري


ميز خبر


 ساخت سريالي درباره مغولان 

 
پرويز شيخ طادي که مجموعه‌ي «آتش در نيستان» را جلوي دوربين مي‌برد،درباره‌ي قصه‌ي اين مجموعه که مربوط به حمله مغولان به ايران است، گفت: متني نمي‌نويسيم که قابل اجرا نباشد.

به گزارش ايسنا، نويسنده و کارگردان سريال «آتش در نيستان» درباره ايده شکل گيري اين مجموعه توضيح داد: داستان «آتش در نيستان» به چند سال پيش برمي‌گردد، زماني که من مطالعه تاريخي درباره دوران هجوم مغول‌ها به مناطق جهان اسلام را داشتم که منجر به سقوط بسياري از ممالک اسلامي به دست مغول‌ها شد. در واقع قوم مغول با استفاده از تفرقه افکني ميان ملت‌هاي جهان اسلام توانست تمدن‌هاي بزرگ را شکست بدهد و شکل‌گيري فرقه‌هاي انحرافي گوناگون در آن دوران منجر به گوشه‌گيري، انزوا و رواج توهمات مذهبي شدند و همين موضوع باعث شد تا مبارزه‌اي جهادي از سوي مردم صورت نگيرد.وي ادامه داد: به نظرم اين موضوع شبيه وضعيت کنوني جهان اسلام است و به اتفاقات سياسي و اجتماعي رخ داده، نزديک است. در واقع اين مطالعه بهانه‌اي شد تا من داستان مجموعه تلويزيوني «آتش در نيستان» را بنويسم و روايتگر عبرت تاريخي باشم.

اين کارگردان با اشاره به داستان مجموعه «آتش در نيستان» افزود: داستان اين سريال مربوط به جواني ايراني است که عليه شرايط موجود تسلط مغولان بر ايران قيام مي‌کند و دراين مسير با جمع کردن نيروهاي متفرق با مغولان و هم خائنان داخلي به مبارزه بر مي‌خيزد.کارگردان فيلم سينمايي «روزهاي زندگي» درباره روند نگارش اين مجموعه گفت: تا کنون 20 قسمت از مجموعه را به مرکز گسترش فيلمنامه نويسي تحويل داده‌ايم و به زودي نگارش ادامه خواهد يافت.

شيخ‌طادي در پاسخ به اين سؤال که چه تدبيري براي پروداکشن و توليد سنگين اين سريال تاريخي انديشيده شده، توضيح داد: چيزي نوشته نمي‌شود که قابل اجرا نباشد و خارج از ظرفيت‌هاي سازمان، نيروي انساني و توان اقتصادي تلويزيون باشد. ما تلاش مي‌کنيم از شهرک‌هاي سينمايي موجود استفاده کنيم.

وي در پايان گفت: «آتش در نيستان» اثري قهرمان محور است. حتي ضدقهرمان‌هايي در اين سريال وجود دارند که در مسير و در برآيند اتفاقات قصه، به تدريج از سياهي به سمت سفيدي حرکت مي‌کنند.

سريال «آتش در نيستان» در 60 قسمت 45 دقيقه‌اي به قلم پرويز شيخ طادي و احسان عظيمي با همکاري دو پژوهشگر و محقق تاريخ در مرکز گسترش فيلم‌نامه نويسي رسانه ملي به رشته تحرير در مي‌آيد.


  «رسوايي2» سه ميلياردي شد 

 باشگاه خبرنگاران:فيلم سينمايي«رسوايي2» پرفروش‌ترين فيلم اکران دوم نوروز از مرز 3 ميليارد تومان فروش گذشت.فروش فيلم سينمايي«رسوايي» تازه‌ترين اثر مسعود ده‌نمکي با 61 روز اکران در 31 سالن نمايش، از مرز 3 ميليارد تومان گذشت.

در خلاصه داستان اين فيلم آمده است: «تا خدا تکانتان نداده به خودتان تکاني بدهيد.» اين جمله‌اي است که حاج يوسف، پيرمرد زاهد وارسته خطاب به مردم و مسئولين شهري مي‌گويد که گرفتار رذايل اخلاقي و اجتماعي شده‌اند. در پي هشدار حاج يوسف شايعه نزول عن‌قريب بلا و عذاب الهي آرامش شهر را به هم مي‌ريزد.


 آخرين وضعيت "اکبر عبدي" پس از پيوند کليه 

 ايسنا:اکبر عبدي تا اوايل مهرماه بايد در قرنطينه باشد.

يکي از نزديکان اين بازيگر سينما و تلويزيون گفت: حال ايشان بعد از پيوند کليه‌اي که انجام شده، خوب است و دکتر متخصص از روند درمان رضايت دارد، وضعيت قند ايشان نيز تحت کنترل است.

وي ادامه داد: ايشان تا شش ماه در منزل بايد در قرنطيه باشد که تاکنون حدود دو ماه گذشته و از اوايل مهرماه مي‌تواند به اجتماع برگردند و فعاليت هنري‌شان را از سر بگيرند.اکبر عبدي بازيگر سينما، تئاتر و تلويزيون است که در فيلم‌هاي ماندگاري مختلفي بازي کرد که از جمله مي‌توان به «اجاره‌نشين‌ها»، «هنرپيشه»،«آدم برفي» و.... اشاره کرد و از جمله سريال‌هاي ماندگارش هم «باز هم مدرسه‌ام دير شد» بود.


 نقد تئاتر 

 نقدي بر نمايش « پچپچه هاي پشت خط نبرد»

عرفان فرجي

موضوع نمايش جنبه سياسي مليتي دارد يعني استفاده ازالمان ها و فاکتور هايي که در آن رنگ و لعاب سياست و قوميت مذهبي را برخورداراست.

در اين کار شاهد حضور چندين قشر مختلف اعتقادي سياسي بوديم که در قالب سرباز مشغول حفاظت از قسمتي از مرز بودند.

اول اين که جدايي از نمايشنامه خوب و قوي که اين کار داشت از جنبه ايي ديگر کارگرداني اين کار و جمع آوري تيم براي بازي در اين ژانر نيازمند بررسي بيشتري دارد زيرا ضعف کارگرداني در گوشه هايي از نمايش حس مي شد در قسمت هايي از نمايش ريتم کار عوض مي شد يکدفعه تند و يکدفعه کند که جز نقاط ضعف اين کار به حساب مي آمد اين باعث مي شد جنس بازي ها در قسمت هايي از رنگ قالب کار جدا شود و به خود رنگ انتزاعي بگيرد دوباره تاکيد مي کنم که نمايش نامه کار موضوع خوبي رو مطرح ميکرد اما متاسفانه در قسمت هايي بازيگر ها حس اون نقش را يا به شدت بالا مي بردند و يا خيلي کمرنگ به نمايش مي گذاشتند که البته چون اين گروه از بازيگران و عوامل به نوعي تازه کار هستند و جوان طبيعي و قابل قبول مي باشد .

موسيقي کار کاملا ضعيف بود يا بهتر بگوئيم صدا پردازي صحنه به دل نمي نشست اما تنها موسيقي که همراه با نريتور در آخر کار پخش شد و يا استفاده از افکت هاي صوتي مناسب ضعف موسيقايي کار را مي پوشاند .يکي از نقاط قوت کار استفاده کاملا به جا و صحيح از نور که حس را کاملا به مخاطب منتقل مي کند.

در اين نمايش چند شخصيت خاص وجود دارد يک يهودي که چون ايراني است و ارق به ميهن دارد به جنگ با دشمن آمده و يک فرد يزدي که عاشق بوده و به عشقش نرسيده و تصميم به شرکت در اين ميدان را دارد و يک تهراني که اصلا معلوم نيست چه هدفي از آمدن در اين نبرد را دارد و يا يک فرد شمالي که دم از اعتقاداتش مي زند و خود را يک فرد متفکر و خردمند نشان مي دهد اين شخصيت ها مي شود نماد آدم هاي اين زمونه که باعث تفکر و تلنگر در ذهن مخاطب مي شود

و اينکه استفاده از 8 سرباز به نظر من نشان دهنده 8 سال دفاع مقدس را دارد و اين هم نماد جالب و خوبي بود.

اما در آخر کلام : يکي از اساتيد سينما دريکي از ترم هاي دانشگاه نکته بسيار مهمي را اشاره کرد که در اين نمايش هم قابل استفاده مي باشد اين که در چيدمان يک صحنه اگر حتي يک تکه چوب يا يک جارو حضور داشته باشد اگر استفاده ايي از آن نشود بي فايده و بي معنا مي باشد در اين نمايش تا حدودي اين نکته رعايت شده بود

اما مثلا استفاده از کلاه سربازي لزومي نداشت زيرا تا آنجايي که بنده نمايش را ديده ام استفاده اي هم نشد .

اگر قرار است مفهوم جنگ را نشان دهد که خب استفاده از المان هايي نظير جعبه ها وگوني ها کفايت مي کند و يا يک تلفن يا بيسيمي که در پشت جعبه ها قرار داشت که قابل رويت براي مخاطبين نبود و فقط در آخرين دقايق اجرا از آن استفاده شد.

نمــايـش « پچپچه هاي پشت خط نبرد» نوشته علير ضا نـادري وکـارگـرداني محمدرضا سـتـاري است.

بازيگران اين نمايش عبارتند از: عباس خداورديان/ مسعود عابدي / حجت غلامي/ افشين واعظي / کسري بنايي / رامين دلفاني / محمدرضا ستاري / مسعود شيراني فرد . روابط عمومي: مهدي سربازي ،موسيقي: محمد رضا ستاري و استوديو ماهور، طراح نور: پدرام رضواني و طراح گــريم :ليلا يوسفي راد.


 خبر هنري 

 پايان مهلت ارسال اثر به جشنواره جهاني فيلم پارسي

نخستين ساعات امروز سه‌شنبه 15 تيرماه، مهلت ارسال اثر براي حضور در جشنواره جهاني فيلم پارسي استراليا به پايان مي‌رسد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي اين جشنواره، امروز سه‌شنبه 15 تيرماه مهلت ارسال اثر براي حضور در پنجمين جشنواره جهاني فيلم پارسي که در چهار شهر استراليا برگزار مي‌شود، به پايان مي‌رسد. تاكنون 200 فيلم کوتاه و بلند براي رقابت در اين دوره به دبيرخانه جشنواره رسيده است. فهرست فيلم‌هاي انتخاب شده براي حضور در جشنواره امسال، 4 شهريورماه اعلام خواهد شد.

امسال براي نخستين بار، جشنواره علاوه بر سيدني همزمان در شهرهاي ملبورن، آدلايد و کانبرا برگزار مي‌شود. پوستر اين دوره از جشنواره با الهام از اثر نقاشي هنرمند معاصر ناصر پلنگي، طراحي شده است.

پنجمين جشنواره جهاني‌ فيلم پارسي به دبيري امين پلنگي از اول تا 12 مهرماه امسال در سينما پالاس سيدني، ملبورن، آدلايد و کانبرا برگزار مي‌شود.

رقابت برنامه هاي ماه عسل، خندوانه و نود در جشن حافظ

نامزدهاي بهترين چهره تلويزيوني شانزدهمين جشن حافظ با رقابت 5 مجري برتر معرفي شدند.

به گزارش ايرنا، نامزدهاي بهترين چهره تلويزيوني شانزدهمين جشن حافظ به ترتيب رامبد جوان (خندوانه)، عادل فردوسي‌پور (نود)، مهران مديري (دورهمي)، رضا رشيدپور (ديد در شب) و احسان عليخاني (ماه عسل) معرفي شدند.

با قدرت گرفتن برنامه‌هاي مجري محور تلويزيون، جشن حافظ به عنوان تنها جشن خصوصي سينما و تلويزيون ايران، بخش بهترين چهره تلويزيوني را از چند سال پيش به جايزه‌هايش اضافه کرد.

نامزدهاي بهترين چهره تلويزيوني امسال جشن حافظ از ميان برنامه‌هايي انتخاب شده که از يک فروردين سال 94 تا پايان اسفندماه 94 روي آنتن تلويزيون يا روي اينترنت پخش شده‌اند.

برنده تنديس حافظ بهترين چهره تلويزيوني روز 28 تيرماه در برج ميلاد معرفي خواهد شد.

از برندگان سال‌هاي گذشته اين بخش مي‌توان به داريوش ارجمند، مرتضي حيدري، رامبد جوان و عادل فردوسي‌ پور اشاره کرد.

«صليب زرد» کماکان منتظر سرمايه

فيلمي که قرار است داريوش فرهنگ کارگرداني کند، همچنان در انتظار سرمايه است.

داريوش فرهنگ بازيگر و کارگردان سينما و تلويزيون در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص آخرين وضعيت ساخت «صليب زرد» گفت: اين اثر به لحاظ پروانه ساخت و ديگر مسائل، مشکل خاصي ندارد و آماده ساخت است. در اين راستا سرمايه آن هنوز تامين نشده و فعلا خبري نيست.

گفتني است؛ طبق آخرين اخباري که در زمينه ساخت «صليب زرد» منتشر شده بود، متولي ساخت اين فيلم بنياد سينمايي فارابي است.

«صليب زرد» فيلمي در حوزه دفاع مقدس است که به يکي از اتفاقات پس از جنگ تحميلي مي‌پردازد.

سه روز بعد از اعلام رسمي صلح بين کشور ايران و عراق طبق قطعنامه 598 يکي از روستاهاي مرزي ايران به دستور صدام بمباران شيميايي مي شود.«صليب زرد» روايت مردم روستايي است که شرايط خاصي را مي گذرانند. اين داستان با نگاهي به يک ماجراي واقعي به نگارش درآمده است.

"کاسکو" نامزد بهترين فيلم کوتاه جشنواره WIND آمريکا

فيلم کوتاه داستاني "کاسکو" ساخته مجتبي قاسمي در ششمين حضور بين‌المللي خود به بخش مسابقه جشنواره ويند (WIND) آمريکا راه يافت و نامزد دريافت جايزه بهترين فيلم کوتاه شد.

به گزارش صدا و سيما، جشنواره ويند (WIND) در تاريخ 5 و 6 جولاي2016 (15 و 16 تير ) در هاليوود برگزار مي‌شود.

اين جشنواره که با هدف ترويج صلح، عشق، مسائل مربوط به زنان و مسائل اجتماعي برگزار مي شود، نامزدهاي خود را در بخش‌هاي مختلف از جمله بهترين فيلم کوتاه‌، مستند و بهترين بازيگر مرد اعلام کرد. پيش از اين "کاسکو" به عنوان تنها نماينده ايران در معتبرترين جشنواره فيلم کوتاه جهان "کلرمونت فراند 2016 فرانسه" در بخش مسابقه حضور داشته است.

مجتبي قاسمي دانش آموخته کارگرداني سينما در مقطع کارشناسي و تهيه کنندگي در مقطع کارشناسي ارشد از دانشگاه صدا و سيما است.از آثار مطرح او مي توان به فيلم هاي کاسکو، حباب، پلک، رايحه، بغض، وقتي ديگر، دليجان به سبک نستعليق، سپيد و تمنا اشاره کرد.


 ميز خبر 

 اکران «نفس» بعد از دهه اول محرم

محمدرضا صابري يکي از سه تهيه‌کننده آخرين اثر سينمايي نرگس آبيار خبر از اکران اين فيلم در دهه اول محرم داد.

مديرعامل شرکت «نورتابان»، پخش‌کننده فيلم سينمايي «نفس» در رابطه با آخرين وضعيت اکران اين اثر سينمايي به کارگرداني نرگس آبيار به صبا، گفت: طبق برنامه‌ريزي‌هاي صورت‌گرفته، نمايش عمومي اين اثر سينمايي، بعد از دهه اول محرم آغاز مي‌شود.

وي در پاسخ به اينکه آيا پروانه نمايش اين فيلم صادر شده است، گفت: مشکلي در اين رابطه وجود ندارد، بزودي مجوز اکران اين اثر را دريافت خواهيم کرد.

«نفس» روايتي از زندگي چهار کودک با نام‌هاي «بهار»، «نادر»، «کمال» و «مريم» است که همراه پدرشان «غفور»با بازي مهران احمدي و مادربزرگ با بازي پانته‌آ پناهي‌ها در دهه پنجاه خورشيدي نفس مي‌کشند! دنياي اين کودکان دنيايي است پر از روياهاي زيباي کودکانه که قرار است رنگ حقيقت به خود بگيرد.

مهران احمدي، پانته‌آ پناهي‌ها،گلاره عباسي، سيامک صفري، شبنم مقدمي، ساقي زينتي، محمدرضا شيرخانلو،سيده ساره نورموسوي، علي خانبابايي و جمشيد هاشم‌پور ايفاگر نقش‌هاي فيلم سينمايي «نفس» هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي