جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/04/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5315

مدير امور آبفاى شهرستان قدس:
انشعاب هاى غير مجاز يکى از مشکلات سد راه آبفاست


آگهي صفحه 1


آگهي صفحه 2


آگهي صفحه 16


 مدير امور آبفاى شهرستان قدس:
 انشعاب هاى غير مجاز يکى از مشکلات سد راه آبفاست 

 مقدمه:

يكي از چا لشهاي جدي كشور هاي در حال توسعه، توجه به حفظ منابع آب و حفاظت و بهره برداري بهينه از آن در كنار پرداختن به توسعه زير ساختهاي در اين كشور ها مي باشد .

از آنجايي كه موضوع آب به عنوان يكي از زير بنايي ترين اركان پيشرفت در همه عرصه ها ، در رديف يكي از اولين شاخص هاي توسعه يافتگي مورد ارزيابي قرار مي گيرد، نكته مهم در اين راستا توجه به منابع آب موجود و مديريت اصولى و بهينه در اين زمينه مي باشد .

براي سال هاى متمادي برنامه ريزان منابع آبي توجه خود را به مديريت منابع آب و عرضه آن معطوف كرده اند و حل مشكلات ومسايل عمده بخش آب، از جمله كم آبي رادر اين مديريت جستجو مي كردند. به دليل افزايش مصرف آب متاثر از عوامل متعددي همچون افزايش جمعيت، بالا رفتن سطح بهداشت عمومي ، رشد فعاليت كشاورزي و توسعه اقتصادي – اجتماعي، لزوم توجه به مديريت تقاضا در سطح جهان ، منطقه اي و به ويژه در كشور امري اجتناب ناپذير است .

به همين منظور سراغ مدير امور آبفاى شهرستان قدس رفتيم تا از مسائل و مشکلات اين مايع حيات در شهرستان قدس و لزوم بهره بردارى بهينه نظر ايشان را جويا شويم. آنچه در ذيل مى خوانيد، ماحصل اين گفتگوست، که از نظرتان مى گذرد .

بهزاد رضواني فوق ليسانس مديريت دولتي و فوق ليسانس زمين شناسي هستم . قريب به 5 سال است که مدرس دانشگاه آزاد مى باشم. از سال 1376 وارد مجموعه ي آب و فاضلاب شدم و تقريباً 22 سال سابقه ي کار در مجموعه آب و فاضلاب را دارم. هم اکنون 15 سال به عنوان مدير آبفاي شهرهاي متفاوت از جمله:)مدير شهرستان هاي دماوند، فيروز کوه ، صبا شهر ، رودهن) بوده و قريب به 6 ماه است که در خدمت مردم شريف شهرستان قدس مى باشم.

مدير امور آبفاى شهرستان قدس در خصوص اهميت اين مايع حيات گفت: آب تنها مايعي است که در صورت اتمام هيچگونه جايگزيني براي آن وجود ندارد و توقع مردم اين است که هر موقع خواستند از آب استفاده کنند، آب موجود باشد و هيچگونه توجيهي براي نبود آن قابل قبول نيست.

رضوانى افزود: ما درشهرستان قدس 50 هزار و اندي اشتراک آب و 105 هزار آحاد و تقريباً 19 هزار اشتراک فاضلاب و 40 هزار آحادداريم .

اين مسئول در خصوص چاههاى موجود و حجم آب دهى آنها خاطر نشان کرد: 41 حلقه چاه آب داريم که با توليد روزانه 1100 ليتر در ثانيه و با مخزن ذخيره 42 هزار مترمکعب آبرسانى در شهرستان، سعى مى کنيم ، هيچ منطقه اى مشکل بى آبى نداشته باشد.

بهزاد رضوانى اضافه کردن چندين حلقه چاه ديگر را يکى از لازمه هاى برطرف نمودن بحث کم آبى عنوان کرد و افزود:چاههاي متفاوتي حفر شده و بحث اجراي شبکه خطوط انتقال و اصلاح شبکه انجام شده 3 الي 4 حلقه چاه هم زمان در حال حفاري است که خوشبختانه حفاري يک حلقه چاه هفته ي قبل به اتمام رسيد، دو حلقه چاه هم به طور همزمان در حال حفاري است انشاالله تلاش مى کنيم بعد از عيد فطر و تا قبل از گرما حفاريشان تمام و تجهيز و وارد مدار بهره برداري شوند، تا در بحث تامين آب مشکلى نداشته باشيم.

رضوانى يادآور شد: تنها دغدغه ي ما دربرخي از نقاط شهر، به علت بافت قديمي و فرسوده، لوله هايشان نياز به اصلاح و يا تعويض دارد. برخى از نقاط هم در حال ساخت و ساز ونياز به توسعه دارد و بايد لوله گذاري جديدصورت بگيردکه اين موضوع را هم در برنامه داريم. وى ادامه داد: ما در اوايل سال برنامه هايمان را به حوزه هاى مربوطه اطلاع داديم و مکاتباتي در اين زمينه انجام شده، پيمانکاران هم مشخص شدند . در بحث اصلاح شبکه 6 الى 7 کيلومتراصلاح شبکه داريم و 5الي6 کيلومترهم لوله گذاري داريم.تامين اعتبار هم صورت گرفته که انشا الله در وقت مقرراجرايي خواهد شد.

رضوانى در خصوص اصلاح شبکه در برخى از نقاط که باعث هدر رفت آب مى شود عنوان کرد: در خيابان نسترن و خيابان گل نرگس علاوه بر اصلاح شبکه، اصلاح انشعاب هم دربرنامه داريم و تقريباً 2500 انشعاب آب خانگي در اين منطقه اصلاح خواهيم کرد. همراه با اصلاح شبکه در بحث آب يکي از دغدغده هاي اصلي ما در اين شهرستان بحث کمى بود که ما به حمد الله به يک نقطه ثابتى رسيديم،بحث کيفي آب هم بسيار حساس و حائز اهميت است. دوستان قبل از ما تلاش بسيارى انجام دادن و به آن استانداردي که بايد آب را در شبکه توزيع کنيم ،رسيديم. البته بعضي از چاههايمان آن استاندارد اصلي را نداشتند، ما براى حل اين مشکل ،کل چاهها را با هم تجميع کرديم و چاههايي که داراي کيفيت خوبي هستند را با چاههاى ديگر اختلاط کرديم تا آب از نظر کيفيتى يک دست باشد. ما کل آبها را با اين1100 ليتر در ثانيه را مي فرستيم تجميع به مخزن هاي امام حسين و مخزن ده هزارى و مخزن 2500 و هنگامى که آب به رنج استاندارد رسيد به کل شهرستان توزيع مى کنيم و به طور قاطع مي توانم بگويم که وضعيت کيفيت آب در سطح شهرستان به آن درجه ي استانداردي که بايد داشته باشيم رسيده است.

بهزادرضوانى در رابطه با بحث کلر زنى و استاندارد سازى شبکه تاکيد کرد: شبکه ي بهداشت شهرستان بصورت روزانه بحث کيفي و کلرزني آب را کنترل مي کند وهمکاران ما در سطح شهرستان تقريباً از 15 يا 16 نقطه بحث کلرسنجي را در دستور کار دارند و هر روز بايد 8 صبح نمونه هايي که گرفته اند را از نقاط مختلف شهرستان بياورند و من خودم شخصا بر اين کار نظارت دارم تا مطمئن شويم که آن درجه ي کلرى که بايد در شبکه باشد را حتما داشته باشيم. علاوه بر آن ما آزمايشگاهي مجهز و پيشرفته داريم که از آزمايشگاههاي به روز و حتي به جرات بگويم از بهترين آزمايشگاههاى دنيا ست، که هفته اي دوبار از ستاد مرکزي( آب و فاضلاب تهرانسر) به مجموعه ورود مي کنند و از منابع چاهايمان نمونه برداري مي کنند که در بحث کيفي خدايي ناکرده مشکلي در آب نداشته باشيم.

رضوانى در خصوص نياز نصب فيلتر بر روى شيرهاى خانگى توضيح داد: آبي که از چاهها استحصال مي شود مراحل تصفيه و فيلترش را مي گذارند آبي که سطحي باشد وارد تصفيه خانه ميشود و مراحل تصفيه خانه را بايد بگذارند و آبي که از چاهها استحصال مي شود چون چاههاي ما عميق وتقريباً 250 الي 260 متر عمق چاه مي باشد و نصب پمپ در 200 ليتري است، مراحل تصفيه و فيلتر را مي گذارند. بحث کلرزني را هم انجام مى دهيم و نيازي به نصب فيلتر در منازل را نيست . و با اطمينان مى گويم که از نظر کيفي هيچ مشکلي در آب شرب شهرستان نداريم.

اين مسئول در خصوص انشعاب هاى غير مجاز توضيح داد: ما در سطح شهرستان حدود 200 انشعاب غير مجاز را تبديل به مجاز کرديم و يکي از دغدغه هاي ما هم همين انشعابات غيرمجاز در شبکه است در خصوص اين موضوع هم مديريت شهرستان و هم آب و فاضلاب کشور روي اين موضوع خيلي حساس مي باشند. آبفاى شهرستان قدس براى حل اين مشکل پيمانکار جداگانه اى در نظر گرفته که فقط کارشناسايي انشعابات غير مجاز را انجام مى دهد و اگر در نقطه اى انشعاب غير مجاز ببينند آنرا به انشعاب مجاز تبديل مي کنند ما براى اجراى اين کاردستور دادستان را گرفتيم که اگر کسانى بخواهند ممانعت کنند به راحتي با حکم قضايي اينها را به مراجع قضايي معرفي و به صورت قانونى با مسئله برخورد مى کنيم.

رضوانى در خصوص فعاليت هاى فرهنگى صورت گرفته در بحث مصرف بهينه آب گفت: ما همه ساله مي گفتيم آب نيست، آب کم است و مردم از اين قضيه خيلي استقبال نمي کردند. اما همکاران ما در آب و فاضلاب سال گذشته يک شعار خوبي را طراحي کردند و گفتند:)) آب هست ولي خيلي کم هست )) و مردم خيلي از اين شعار استقبال کردند. در خصوص بحث شرعى هم از امام جمعه محترم و ائمه جماعات خواستيم که در نماز جمعه و مساجد اين بحث را مطرح کنند و مردم را به مصرف بهينه دعوت کنند که به حمد الله اين طرح هم موفق بود.همچنين در سطح شهرستان بنرها و بروشورهاي مختلفي در بحث صرفه جويي و بحث بهينه مصرف کردن آب تهيه و در سطح شهرستان و مدارس نصب و توزيع کرديم. همچنين همکاري خوبي با آموزش و پرورش داريم و کلاس هاى آموزشى در بحث صرفه جويي آب در مدارس برگزار نموديم در بحث زيست محيطي و مخصوصاً بحث فاضلاب با والدين و دانش آموزان جلساتي را در مدارس داشتيم، که به حمد الله نتايج خوبى داشت.

مدير امور آبفاى شهرستان قدس ياد آور شد: شهرستان قدس از جمله 13 شهرستان ها زير مجموعه شهرها و شهرک هاي غرب مي باشد که بحث فاضلاب آن فعال و در حال کار است. تصفيه خانه شهرستان قدس يکي از تصفيه خانه هاي به روز و پيشرفته در سطح کشور است. اين تصفيه خانه در 4 مدول در نظر گرفته که در مدول اول 15 هزار نفر جمعيت را تحت پوشش قرار داده و در حال حاضر اين مرکز 120 تا 130 ليتر در ثانيه آب را تصفيه مي کند،که اين آب به غير از بحث شرب براى همه مصارف ديگر مى توان از آن استفاده کرد. ما از کشاورزان و باغداران و صنعتگران انتظار داريم که براى آبيارى باغات و مزارع کشاورزى و فضاى سبز اين آب را از ما خريدارى کنند البته ما براى فروش آب حاصل از تصفيه فاضلاب مکاتبات و رايزنى هايي با شهردارى و اداره جهاد کشاورزى انجام داديم که اميدواريم هر چه زودتر به نتيجه برسد .ما آمادگي داريم که هم بصورت خط انتقال و هم بصورت تانکري اين آب را واگذار کنيم.

رضوانى مشکل سنگى بودن برخى از نقاط مورد حفارى را يکى از مشکلات عمده شهرستان عنوان کرد و افزود: يکي از دغدغه هاي شهرستان قدس به علت سنگى بودن برخي از نقاط مورد حفارى است و کار به سختى پيش مى رود .ما شهرستان قدس را زون بندى کرديم و نمى توانيم کل شهرستان را به يک باره کار لوله کشى فاضلاب را انجام دهيم و جاهاى سنگين و سخت را در اولويت قرار داديم.

رضوانى تصريح کرد: ما در بحث فاضلاب گاها مجبور هستيم که تا 4 متر زمين را حفارى کنيم اما در بحث آب تا يک متر و اندى هم کفاف مى کند چون آب را با پمپ به درب منازل مى فرستيم، اما در خصوص فاضلاب آب به صورت ثقلى از درب منازل به سمت تصفيه خانه مى رود.الان دغدغه ما بحث فاضلاب است در سالهاي گذشته کارهاي خوبي انجام شده و امسال کار بسيار خوبي در سطح شهرستان از ابتداي سال 95 و قبل از سال 94 استارت آن زده شده تقريباٌ 17 الي 18 کيلومتر به صورت فايناس بحث اجراي فاضلاب در شبکه داريم و نصب 2500 انشعابات را در برنامه داريم.

بهزاد رضوانى اذعان داشت: ما در بحث پروژه ها در سال هاى قبل از اعتبارات دولتي استفاده مي کرديم ولي بحث تحريم ها با عث شد که ما نتوانيم از اعتبارات دولتى جواب بگيريم به همين دليل بحث فاينانس را وارد شديم بامساعدت شوراي اسلامي شهر و شهرداري شهرستان قدس بحث فايناس را انجام مي دهيم و من قول مي دهم بااجراى فاينانس حدود 50 الي 60 درصد مشکلات فاضلاب شهرستان درهمين سال حل شود.

وى اضافه کرد: در شهرقدس به خاطر شرايط اقتصادي فاضلاب برخي از مناطق را پيش فروش کرديم ودر بعضي مناطق به صورت اقساط 24 ماهه تقسيط کرديم. همچنين خانواده هايي که از وضعيت اقتصادى خوبى برخوردار نيستند تا 30 الي 36 ماه تقسيط کرديم که تقريباً ماهي 30 الي 40 هزار تومان هزينه ي تقسيط فاضلاب آنها ميشود.

رضوانى در خصوص اهميت وارد شدن چاههاى فاضلاب به شبکه تصفيه خانه گفت : در صورت عدم وارد شدن چاههاى فاضلاب، سفره هاى زيرزمينى مورد تهديد جدى قرار مى گيرند و هر يک متر مکعب فاضلاب 40 متر مکعب آب را آلوده مى کند و انباشت فاضلاب در چاههاى جذبى با ايجاد گاز باعث خوردگى جداره هاى چاه و در نهايت نشست ساختمانها را در پى خواهد داشت.رضوانى در پايان ضمن تشکر از مسئولين شهرستان علل الخصوص نماينده ولى فقيه و نماينده قبلى و فعلى مردم در مجلس شوراى اسلامى و فرماندارو شهردارگفت : اميدوارم بتوانيم با تعامل و همکارى بيشتر خدمات ارزنده اى به مشترکين ارائه دهيم همچنين از مردم شريف شهرستان قدس انتظار داريم با صرفه جويي و مصرف بهينه ما را در اين روزهاى گرم دريابند تا همه بتوانند در اين روزها گرم از نعمت آب برخوردار باشند.


 آگهي صفحه 1 


 آگهي صفحه 2 


 آگهي صفحه 16 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي