جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/04/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5316

رهبرمعظم انقلاب ضمن تاكيد بر برخورد با عاملان حقوق‌هاي نجومي:
مسئولان بايد با پيگيري و اقدامات قاطعانه، اعتماد مردم را حفظ کنند

بيزنس اينسايدر:
آمريکا مي‌توانست بدون انداختن حتي يک بمب، زيرساخت‌هاي ايران را نابود کند


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


 رهبرمعظم انقلاب ضمن تاكيد بر برخورد با عاملان حقوق‌هاي نجومي:
 مسئولان بايد با پيگيري و اقدامات قاطعانه، اعتماد مردم را حفظ کنند 

 
رهبر انقلاب اسلامي در خطبه اول نماز، ضمن تبريک عيد سعيد فطر به ملت ايران و امت بزرگ اسلامي، ماه رمضان امسال در کشور را پر از معنويت، توجه، توسل، خشوع و تضرع خواندند و گفتند: ما مسئولان بايد به دلهاي نوراني اين مردم مؤمن غبطه بخوريم و البته خدا را شکرگزار باشيم اما از طرف ديگر بايد بدانيم که در قبال مردم مؤمن کشور چه مسئوليت سنگيني داريم.رهبر انقلاب اسلامي، برگزاري راهپيمايي عظيم روز قدس در هواي بسيار گرم به‌خصوص در استانهاي جنوبي کشور را جلوه زيباي ديگر و يکي از کارهاي بزرگ و مجاهدت مردم در ماه مبارک رمضان دانستند و گفتند: مردم با اين حضور گسترده و بلند کردن فرياد خود در قبال مسئله مهم فلسطين، در واقع اعلام کردند که اگر برخي دولتهاي اسلامي به آرمان فلسطين خيانت و يا برخي دولتها کوتاهي مي کنند و يا برخي ملتها از اين موضوع بي خبر هستند، اما ملت ايران حاضر است در مقابل همه دشمنان بايستد و مسئله فلسطين را زنده کند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري،‌ حضرت آيت الله خامنه‌اي در خطبه دوم نماز، با اشاره به انفجارهاي تروريستي در روزهاي اخير در عراق، ترکيه، بنگلادش و برخي کشورهاي ديگر، گفتند: متأسفانه امسال عيد فطر مسلمانان در برخي کشورها به‌دست تروريستهايي که مي‌خواهند «اسلام جعلي و بدلي» را دستور اربابان خود جايگزين «اسلام واقعي» کنند تبديل به عزا شد، و اين جنايات، نتيجه پرورش دادن تروريستها به‌وسيله دستگاههاي امنيتي امريکا، انگليس و رژيم صهيونيستي است.

ايشان با تأکيد بر اينکه جرم کشتار انسانهاي بي‌گناه در منطقه متوجه حاميان تروريستهاي تکفيري است که البته خود آنها نيز به‌تدريج در حال آسيب ديدن از تروريزم هستند اما اين گناه و جرم آنها فراموش نخواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامي، برافروخته بودن شعله‌هاي جنگ و ناامني در کشورهاي منطقه از جمله سوريه، ليبي و يمن را مايه تأسف خواندند و افزودند: مردم يمن اکنون يکسال و سه ماه است که در زير بمبارانها قرار دارند اما بايد به اين مردم و رهبري حکيمانه آنان آفرين گفت که در چنين شرايطي و در هواي گرم، راهپيمايي روز جهاني قدس را با عظمت برگزار کردند.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه هدف اصلي قدرتهاي استکباري از به‌راه انداختن جنگ و ناامني و تروريسم در منطقه، به فراموشي سپرده شدن مسئله فلسطين است، گفتند: مبارزه براي آزادي فلسطين يک مبارزه اسلامي و همگاني است که ادامه اين حرکت، وظيفه همه مسلمانان است و قرار دادن موضوع فلسطين در چارچوب يک موضوع داخلي و عربي صِرف، کاري غلط است.

ايشان در بخش پاياني خطبه دوم نماز عيد فطر، به موضوع حقوق ها و برداشت هاي غيرمنصفانه و ظالمانه اشاره کردند و با تأکيد بر اينکه چنين برداشت هاي نامشروعي از بيت المال، گناه و خيانت به آرمانهاي انقلاب اسلامي است، افزودند: در اين موضوع، در گذشته، قطعاً کوتاهي ها و غفلتهايي شده است که بايد جبران شود اما مسئولان بايد موضوع حقوق هاي نامشروع را به طور جدي پيگيري کنند و اينگونه نباشد که سر و صدايي به پا و بعد هم قضيه به فراموشي سپرده شود. رهبر انقلاب اسلامي با تمجيد از مواضع رئيس جمهور و رؤساي قواي مقننه و قضاييه مبني بر برخورد و پيگيري قاطعانه با اين پديده زشت، خاطرنشان کردند: در اين موضوع، بايد دريافت هاي نامشروع باز گردانده شود و افرادي که مرتکب بي قانوني شده اند، مجازات و افرادي هم که از قانون سوءاستفاده کرده اند، برکنار شوند، زيرا آنان لياقت حضور در مراکز و مسئوليتها را ندارند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي با تأکيد بر اينکه دشمنان نظام اسلامي تلاش دارند تا از اين موضوع، مستمسکي بر ضد نظام ايجاد کنند، گفتند: افرادي که دريافتهاي نامشروع داشته‌اند در مقايسه با مديران پاک‌دست نظام، اندک هستند اما همين اندک نيز، مضرّ و عيب است و بايد برطرف شود.

ايشان يکي از علل وقوع پديده زشت حقوقهاي نامشروع را آسيبهاي ناشي از «مستي اشرافي‌گري» دانستند و تأکيد کردند: هنگامي که در جامعه، «اشرافي‌گري، اسراف و تجمل»، ترويج مي‌شود، نتيجه آن بروز پديده‌هاي زشتي همچون دريافتهاي نامشروع است.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد مجدد بر لزوم برخورد جدي با اين موضوع خاطرنشان کردند: مسئله عزل و برکناري و بازگرداندن اموال به بيت‌المال بايد در دستور کار مسئولان باشد، زيرا افکار عمومي نسبت به اين موضوع حساس است و اگر پيگيري لازم نشود، از اعتماد مردم به نظام اسلامي کاسته خواهد شد.حضرت آيت الله خامنه‌اي، کاهش اعتماد مردم به نظام را فاجعه خواندند و تأکيد کردند: مسئولان بايد با پيگيري و اقدامات قاطعانه، اعتماد مردم را حفظ کنند.


 بيزنس اينسايدر:
 آمريکا مي‌توانست بدون انداختن حتي يک بمب، زيرساخت‌هاي ايران را نابود کند 

 بيزنس اينسايدر در گزارشي ادعايي به تشريح پروژه فوق سري آمريکا براي تخريب زيرساخت‌هاي ايران پرداخت. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، «بيزنس اينسايدر» در گزارشي ادعا کرد: آمريکا عملياتي فوق محرمانه در دست داشت که به اين کشور اجازه مي‌داد در صورت جنگ با ايران، بدون انداختن حتي يک بمب بخشي عمده از زيرساخت‌هاي اين کشور را از کار بياندازد. آمريکا قصد حمله سايبري فوق سري -- شبيه به آنچه در فيلم "روزهاي صفر" به کارگرداني "الکس گيبني" به تصوير کشيده شده است – به ايران را داشته است. براي ساخت اين فيلم با افراد زيادي در آژانس امنيت ملي آمريکا مشاوره شد. يکي از اين افراد که نمي‌خواست نامش فاش شود گفت: "ما صدها ميليون و شايد ميلياردها دلار صرف اين حملات کرده ايم."

وي ادعا کرد: "ما داخل سيستم‌هاي ايراني بوديم و بر آن‌ها نظارت مي‌کرديم. برخلاف حمله ويروس «استاکس‌نت» که تنها يک عمليات غيرقانوني بود، عمليات "نيترو زئوس" جنگي سايبري تمام عيار عليه تمامي زيرساخت‌هاي ايران به شمار مي‌رفت."

موضوع اصلي فيلم "روزهاي صفر" ويروس مخرب استاکس‌نت است که نخستين سلاح سايبري جهان شناخته مي‌شود. از اين ويروس به منظور ايجاد اختلال در مراکز اتمي ايران استفاده شد. بيزنس اينسايدر در ادامه نوشت: هنگامي که "گيبني" کارگردان اين فيلم در حال تحقيق در مورد استاکس‌نت بود، متوجه شد اين ويروس تنها قطعه کوچکي از يک پازل بزرگتر است. به ادعاي اين گزارش، پروژه "نيترو زئوس" از استاکس‌نت نيز فراتر مي‌رفت. گفته مي‌شود نيترو زئوس به آژانس امنيت ملي آمريکا توان حمله به سيستم‌هاي فرماندهي و کنترل ايران را مي‌داد. در اين صورت ارتباط هاي مخابراتي ايران با اختلال روبرو مي‌شد. همچنين ادعا مي‌شود نيترو زئوس توانايي از دسترس خارج کردن سامانه هاي دفاع هوايي ايران را داشته است و به اين صورت هر هواپيمايي قادر مي‌بود وارد آسمان ايران شود. در ادامه اين گزارش ادعايي آمده است: در صورت وقوع جنگ با ايران، نيترو زئوس که به شبکه برق، مخابرات و سيستم‌هاي مالي ايران نفوذ کرده بود مي‌توانست فعاليت تمامي آن‌ها را مختل کند. يکي از شرکت‌کنندگان در برنامه نيترو زئوس در مصاحبه‌اي به نيويورک تايمز گفت: "اين يک برنامه بسيار بزرگ و پيچيده بود. پيش از انجام اين پروژه، آمريکا هيچگاه حمله سايبري به اين وسعت را برنامه ريزي نکرده بود."

به ادعاي اين گزارش، ويروس استاکس‌نت 20 درصد سانتريفيوژهاي ايراني را هدف قرار داد. اين در حالي است که ادعا مي‌شود نيترو زئوس بسيار قدرتمندتر از استاکس‌نت مي‌توانست عمل کند. در نهايت، پس از توافق هسته‌اي ايران و آهسته‌تر کردن برنامه غني‌سازي اورانيوم به وسيله اين کشور، در اجراي پروژه نيترو زئوس نيز وقفه افتاد.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 شصت و پنجمين اجلاس هيأت مديره IAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم -149

ادامه مطالب

II. اولويت هاي موضوعي

ج) فن آوري اطلاعات و آموزش عالي

اين گزارش مبتني بر برنامه کاري است که درگروه کاري ICT در دانشگاه لاوال، کِبِک، آخر سپتامبر مورد دقت قرار گرفته است.

(tphp://www./unesco.org/iau/tfit-working-program.html). متاسفانه دبير خانه به خاطر تقاضاي بالا براي پرسنل به منظور کامل کردن چاپ هفدهم کتاب راهنماي بين المللي دانشگاه ها، و بيماري سخت مديرمربوط که به دنبال آن اتفاق افتاد نتوانست آن طور که انتظار مي رفت پيشرفت نمايد.

i) بررسي در مورد کاربرد ICTs در دانشگاه ها

بررسي دوم در مورد بهترين نمونه هاي تجربي در مؤسسات عضو IAU در سال 2002 کامل شده است. با دريافت تنها بيست پاسخ يا درهمين حدود ( درمقابل 120 پاسخ در بررسي اول)، با رئيس گروه کاري تصميم گرفته شد که در مارس يک پايگاه اطلاعاتي براي يک چنين تعداد اندکي از موارد ايجاد نگردد. از آنجايي که برخي پاسخ ها از همان دانشگاه هايي ارسال شده بود که در بررسي برخط IAUP گنجانده شده بود به نظر ميامدکه همان کفايت مي کند.

اطلاعات دريافت شده براي استفاده مناسب در چارچوب ابتکار يونسکو براي توسعه راهنماي الکترونيکي رساله ها و پايان نامه ها (ETDs) قرارميگيرد. اهدافETD افزايش توليد، دسترسي به وتحقيق درمورداين رساله ها واطلاعات علمي با بکارگيري ICTs است. هنگامي يونسکو اسامي پروژه ها و متخصصين در حوزه علوم کتابخانه اي در کشورهاي آفريقا و کمي هم در اروپاي شرقي درخواست ميکند که ممکن است پياده کردن سيستم ETD در دانشگاه ها مورد توجه باشد، IAU قادر خواهدبود که اسامي و قراردادهاي مبتني بر بررسيها را تهيه نمايد. يک سيستم يادگيري در مورد کاربرد سيستم ETD در دانشگاه ها هوم بولد(Humboldt)، برلين در ماه مي سازماندهي شده بود و IAU دانشگاه را به سازماندهان (شامل 31 اسامي و عناوين پروژه ها) توصيه کرد.

ii) پيش نويس بيانيه IAU در مورد ICTs و آموزش عالي

براي کامل کردن وشايد نتيجه گيري ازگروه کاريICT ، پيشنهاد شده است که يک بيانيه راهبردي براي IAU تهيه گردد. تهيه پيش نويس با يک مشاور قرارداد بسته شده بود که متن اوليه را برمبناي گروه کاري و پيشنهادات يونسکو از 1996 و بر مبناي پيشنهادهاي صورت گرفته توسط اعضاي گروه کاري بعداز اجلاس لاوال منعقد شده بود. پيش نويس اوليه براي تمامي اعضاي گروه کاري در 30 جولاي 2003 ارسال شده بود. پيش نويس دوم با گروه کاري در پراگ بحث خواهد شد.

1. ETD:Thesis and Dessertation


 يك نكته از هزاران 

 در ژاپن بر فراز ساختمان‌هاي اداري و يا فضاهاي موجود اطراف، مزارعي با محصولات مختلف داير شده است كه از جهات مختلف موجب سودهي گرديده است. اين مزارع به دست كارمندان ادارات كاشت و برداشت مي‌شوند و فوايد مالي و محصولات آن نيز به دست كارمندان مي‌رسد.

اما نكته جالب اينجاست كه دلايل داير كردن چنين مزارعي، علاوه بر ايجاد نشاط و دوري از فضاي يكنواخت كار مطرح شده، عجين شدن روحيه كارمندان با كار توليدي عنوان گرديده است. به عبارتي مسئولان ژاپني مي‌خواهند تنبلي و رخوتي كارمندان پشت ميز نشين را از بين ببرند و از سوي ديگر نگاه و عملكرد آنها را از توليد و گسترش منابع توليدي منحرف نمي‌كنند.


 ميز خبر 

 تصويب طرح ممنوعيت فروش هواپيما به ايران در مجلس نمايندگان آمريکا

اکثريت جمهوري‌خواه مجلس نمايندگان آمريکا تدابير تازه اي را با هدف مسدود کردن فروش هواپيماهاي مسافربري بوئينگ به ايران تصويب کرده است.

به گزارش عصر ايران به نقل از بي بي سي، نمايندگان بعد از ظهر پنجشنبه طي يک راي‌گيري شفاهي دو متمم در اين زمينه که به لايحه بودجه خدمات مالي پيوست شده بود را تصويب کردند.

دولت باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا، گفته است هر گونه مصوبه اي که باعث تضعيف توافق اتمي با ايران شود را وتو خواهد کرد.

ايران ماه قبل رسما تاييد کرد که براي خريداري هواپيما با بوئينگ به توافق رسيده است. پيتر روسکام نماينده اهل ايلينوي که تهيه کننده اين متمم ها بود گفت که اين هواپيماهاي مسافربري ممکن است مورد استفاده سپاه پاسداران ايران قرار گيرد.

به گزارش آسوشيتدپرس او گفت:‌ "دادن اين نوع هواپيماها به رژيم ايران، که هنوز بزرگترين حامي دولتي تروريسم در جهان است، به اين معني است که کالايي در اختيار آنها مي گذاريم که مي تواند براي مقاصد نظامي استفاده شود." او ادعا کرد مي توان هواپيماهاي بوئينگ را طوري بازطراحي کرد که 100 موشک بالستيک يا 15 هزار گلوله آر‌پي‌جي را حمل کنند.

يک مدير بوئينگ ماه پيش گفته بود که دولت اوباما اجراي توافق اتمي را براي امنيت ملي "بسيار مهم" مي داند. توافق با بوئينگ اگر عملي شود به دليل توافق اتمي (برجام) امکان پذير مي شود.

بان کي مون: آزمايش‌هاي موشکي ايران با روح توافق هسته‌اي ناسازگار است

دبيرکل سازمان ملل در گزارشي مدعي شد که آزمايش‌هاي موشکي ايران با روح سازنده توافق هسته‌اي ميان ايران و قدرت‌هاي جهاني سازگاري ندارد اما تصميم اين‌که آيا اين آزمايش‌ها نقض برجام محسوب مي‌شود بر عهده شوراي امنيت سازمان ملل است. به گزارش ايسنا، بان کي مون دبيرکل سازمان ملل در گزارش دو سالانه خود خطاب به پانزده عضو شوراي امنيت درباره اجراي تحريم‌ها و محدوديت‌هاي باقي‌مانده در مورد ايران که در اختيار خبرگزاري رويترز قرار گرفته است، گفت: من از ايران مي‌خواهم تا از انجام آزمايش‌هاي موشکي بالستيک صرفه‌نظر کند چراکه اين اقدامات مي‌تواند باعث افزايش تنش‌ها در منطقه شود.

واکنش ايران به گزارش جديد بان کي مون

اين در حالي است ،يک مقام مسوول در وزارت امور خارجه کشورمان گزارش يک رسانه انگليسي درباره گزارش دبيرکل سازمان ملل در مورد آزمايش‌هاي موشکي ايران را منطبق با واقعيت نداست. يک مقام مسوول در وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به خبر منتشره از سوي خبرگزاري رويترز پيرامون اظهارات منتسب به دبيرکل سازمان ملل متحد در خصوص آزمايش‌هاي موشکي کشورمان به بان کي مون توصيه کرد، توجه به اين‌که وي و همکارانش در مذاکرات حضور نداشته و از سوابق توافق‌ها بي‌خبرند، در گزارش شش ماهه خود به شوراي امنيت به تفاسيري که با نص برجام متناقض بوده و صرفا نمايان‌گر فشارهاي سياسي داخلي يک يا چند عضو دائم شوراي امنيت است، نپردازد و با رعايت حيطه صلاحيت و اختيارات خود، يک گزارش منصفانه و واقع‌بينانه در مورد کوتاهي آمريکا در عمل به تعهدات برجامي خود که مورد گواهي همه کشورهايي که با ايران همکاري اقتصادي خود را از سر گرفته‌اند است، ارائه کند.


 خبــــر 

 دستگيري چند نفر در پرونده تحقيق و تفحص در بنياد شهيد

نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس شوراي اسلامي و رئيس کميته تحقيق و تفحص از بنياد شهيد در مجلس نهم،با اشاره به اظهارات رئيس پيشين بنياد شهيد مبني بر ضرورت ارايه مستندات از سوي کميته تفحص از بنياد شهيد،افزود: آقاي زريبافان نبايد وارد بحث تحقيق و تفحص مي شدند، اينکه اعلام مي‌کند اگر به اندازه حبه قندي سند داريد آن را رو کنيد بايد گفت که اگر رئيس مجلس اجازه دهد 30 هزار سند از اين تحقيق و تفحص را رسانه ‌اي خواهم کرد.

به گزارش خانه ملت، امير خجسته در همين رابطه از ارايه پرونده تفحص از بنياد شهيد در گزارش مبسوط به رئيس قوه قضائيه خبر داد وگفت: بر اين اساس دادگاه ويژه اي براي بررسي مستندات به دست آمده تشکيل شده است.

نماينده همدان در مجلس تاکيد کرد: ما با هيچ يک از افراد رودربايستي نداريم و با هيچکس نيز تباني نکرده ايم؛ اينکه مي‌گويند اين پرونده مختومه شده اطلاعات غلطي است. ما مشکلات عديده‌اي در بانک دي و سيستم هاي اقتصادي در بنياد شهيد داشتيم که تيم تحقيق و تفحص در بررسي هاي خود به آنها پرداخت. خجسته با بيان اينکه ما با دولت ها در جنگ نيستيم بلکه به دنبال ريشه کني مفاسد هستيم، افزود: ‌با هر کسي که بيت المال را غارت کند برخورد مي کنيم، در جريان تحقيق و تفحص از بنياد شهيد نيز صدها ميليارد تومان را برگردانديم.

ضرب الاجل 2 هفته اي به کميسيون اصل90 براي بررسي حقوق‌هاي نجومي

رئيس مجلس شوراي اسلامي از کميسيون اصل نود خواست مسئله حقوق هاي غير متعارف رابررسي کرده و بعد از دو هفته گزارشي اين کميسيون و طرح پيشنهادي براي جلوگيري از موضوع حقوق هاي نجومي ارائه شود.

به گزارش مهر به نقل از پايگاه اطلاع رساني مجلس شوراي اسلامي ، علي لاريجاني با حضور در نشست کميسيون اصل نود با بيان اينکه با حضور در جلسات کميسيون اصل نود بايد به چارچوبي در خصوص نحوه ورود به مسائل داشته باشيم عنوان کرد: يکي از مباحث مهمي که بايد در تشريح اين کميسيون در نظر گرفت زمان است چرا که اعضاي غير دائم مجبور به حضور در کميسيون هاي اصلي هستند و بايد فکري در خصوص زمان برگزاري جلسات کميسيون اصل نود داشته باشيم. رئيس دستگاه قانونگذاري کشور تاکيد کرد: بايد جلسات کميسيون اصل نود را طوري تنظيم کرد که اگر قرار است هفته اي دو جلسه نشست داشته باشيم زمان آن تداخلي با زمان جلسات کميسيون هاي ديگر نداشته باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي