جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/04/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5316


درجه حرارت محيط و اثرات آن بر بدن


سردردهاي کودکان را جدي بگيريد


ارتباط مصرف چربي ها و طول عمر افراد


افراد متبسم، انسان‌هايي صادق هستند


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 درجه حرارت محيط و اثرات آن بر بدن 

 
گرچه ترکيب اجسام برتجزيه و پايداري آنها بسيار قابل توجه است ومواد با ترکيبات ساده‌تر مانند قند و مواد نشاسته‌اي زودتر دچار تجزيه شده و از آنها انواع گازها توليد مي‌گردد ولي درجه حرارت محيط اطراف و داخل بدن در تجزيه و شکسته شدن سلول‌هاي تن آدمي و مواد غذائي داخل بدن بسيار مهم است و اگر هضم و جذب بخوبي در مؤعد مناسب انجام نشود در اثر حرارت محيط داخل بدن انواع گازها از غذاهاي مصرف نشده بوجود مي‌آيد و افرادي که در مناطق گرم زندگي مي‌کنند نيز در اثر گرما تدريجاً سلول‌هاي بدن آنها دچار شکستگي و تجزيه مي‌شود و تدريجاً اعضاي بدن آنها کوچک شده و گازها و عرق بدن در صورتي که به موقع تميز نشوند بدبوئي در محيط ايجاد مي‌کند که بايد به آن توجه شود و افزادي که در محيط سردتر زندگي مي‌کنند عفونت و بدبوئي در بدن آنها کمتر قابل احساس مي‌باشد.

عادت به محيط سرد و استحمام در حرارت پائين‌تر و خروج از گرماي نامناسب راهي براي زندگي طولاني‌تر در اين کره خاکي مي‌باشد و افرادي که به توليد عرق بيشتر از اندازه لازم اقدام مي‌کنند مقداري از سلول‌هاي بدن خود را دچار تجزيه و تخريب مي‌نمايند. محيط گرم و مرطوب موجب از هم پاشيدگي سلول‌ها مي‌شود و نفوذپذيري سلول‌ها در گرما افزايش مي‌يابد و نفوذ آب و بخار در گرما به داخل سلول‌ها موجب خرابي آنها مي‌گردد.

گرما و حرارت محيط بر مغز و بدن قابل توجه مي‌باشد و افرادي که بيشتر در نقاط آفتابي و گرم زندگي مي‌کنند داراي مغز مهاجم و محرک مي‌باشند و بيشتر آماده مبارزه و جدال مي‌باشند و کساني که در مناطق سردسير زندگي مي‌کنند کمتر به مبارزه ادامه مي‌دهند و بيشتر از امراض جسمي و بدني در رنج مي‌باشند.

گرما و حرارت موجب تحرک در خون و شدت در حرکت مي‌باشد و خون بيشتر به طرف بالا حرکت مي‌کند و آنهائي که کم‌کار از لحاظ مغزي بوده و کمتر مي‌توانند به فعاليت‌هاي روحي ادامه دهند مي‌توانند از محيط کمتر براي فعاليت مغزي و روحي بهره گيرند.

درجه حرارت متعادل براي فعاليت‌هاي جسم و روان لازم است و افرادي که زماني به فعاليت‌هاي مغزي نياز دارند مي‌توانند به محيط گرم مسافرت کرده و يا با فعاليت‌هاي جسمي محيط بدن را گرم نمايند و فکر و انديشه بيشتر با جريان خون بيشتر مغز قابل انجام مي‌باشد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 سردردهاي کودکان را جدي بگيريد 

 
يک جراح مغز و اعصاب گفت: اگرچه در برخي موارد علت ابتلاي بزرگسالان به سردرد به عواملي همچون خستگي و استرس محيطي نسبت داده مي‌شود، اما اين دلايل در مورد کودکان مصداق ندارد.دکتر رضا پورخليلي در گفت‌وگو باايسنا با بيان اينکه احساس سوزش در بازوها و پاها کمتر به عنوان يکي از نشانه‌هاي ابتلا به تومور مغزي به کار برده مي‌شود، اظهار کرد: ايجاد سوزش در دست‌ها و پاها در بيماري‌هاي اعصاب محيطي بيشتر مشاهده مي‌شود.

وي افزود: شايع‌ترين علامت ابتلا به تومور مغزي، سردرد است که معمولا در ابتداي روز و در ساعات صبح شروع مي‌شود و شدت آن در صبح بيشتر و با تهوع و استفراغ همراه است.

اين جراح مغز و اعصاب با اشاره به اينکه علت ايجاد سردرد بستگي به محل قرار گرفتن تومور دارد، ادامه داد: براي نمونه در صورتي که سردرد زير عصب بينايي باشد، ممکن است در بينايي اختلال ايجاد کند، در صورتي که در مجاورت اعصاب شنوايي و مربوط به گوش باشد ممکن است موجب اختلال در شنوايي شود و در صورتي که سردرد بر روي مخچه باشد معمولا سرگيجه و عدم تعادل ايجاد مي‌کند.

پورخليلي تصريح کرد: در صورتي که سردرد در قسمت‌هاي مربوط به حرکت در مغز باشد، معمولا منجر به اختلال حرکتي در سمت مقابل تومور مي‌شود، بدين معنا که در سمت مقابل محل تومور ضعف دست و پا ايجاد مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه در اکثر موارد براي درمان تومورهاي مغزي اولين درمان جراحي است، افزود: در جراحي مغز و اعصاب چندين هدف وجود دارد که در ابتدا نمونه‌برداري و تشخيص نوع تومور مغز است و بسته به نوع تومور و محل آن علاوه بر جراحي، درمان‌هاي ديگري مانند شيمي درماني نيز نياز باشد.

اين جراح مغز و اعصاب با اشاره اينکه شيمي درماني به عنوان درمان مکمل بيشتر براي تومورهاي بدخيم کاربرد دارد، ادامه داد: در خصوص درمان تومورهاي خوش خيم، برداشتن تومور کافي و منجر به بهبودي بيمار مي‌شود.

پورخليلي با اشاره اينکه افراد در صورت سردرد مداوم صبح‌گاهي همراه با تهوع و استفراغ بايد به پزشک مراجعه شود، اضافه کرد: به سردردها در اطفال نيز بايد بسيار توجه کرد و آن را جدي گرفت. اگرچه در برخي موارد علت ابتلاي بزرگسالان به سردرد به عواملي همچون خستگي و استرس محيطي نسبت داده مي‌شود، اما اين دلايل در مورد کودکان مصداق ندارد. وي گفت: سردرد در کودکان بيش از بزرگسالان نيازمند اقدامات تشخيصي است و از طريق "سي تي اسکن" و "ام آر آي" مي‌توان به خوبي علت سردرد در کودکان را تشخيص داد.


 ارتباط مصرف چربي ها و طول عمر افراد 

 به گفته محققان، مصرف مقادير بيشتر چربي هاي غيراشباع با کاهش مرگ و مير مرتبط است.به گزارش مهر، محققان دانشگاه هاروارد با مطالعه بيش از 126 هزار فرد به مدت سه دهه، دريافتند افرادي که مقادير بالاي چربي هاي اشباع شده و چربي‌هاي ترانس مصرف کرده بودند زودتر از افرادي که از رژيم غذايي حاوي چربي هاي سالم تر اشباع نشده پيروي کرده بودند فوت کردند.چربي هاي اشباع نشده شامل چربي هاي تصفيه نشده گياهي نظير روغن زيتون، کانولا يا سويا است.

اين تيم تحقيق به سرپرستي دکتر فرانک هو از دانشگاه هاروارد نتيجه گيري کردند: «اين يافته ها از توصيه هاي رژيمي متداول براي جايگزيني چربي اشباع شده و چربي ترانس با چربي هاي اشباع نشده پشتيباني مي کند.»

مصرف چربي غذايي شرکت کنندگان در ابتداي مطالعه ارزيابي شد و بعد از آن هر دو يا چهار سال يکبار ارزيابي مي شد. سپس رژيم غذايي و سلامت آنها به مدت بالغ بر 32 سال تحت نظر بود.

به گفته هو، در طول اين مدت، بيش از 33,300 نفر از اين شرکت کنندگان جان خود را از دست دادند. به گفته محققان، خوردن چربي اشباع شده بيشتر و چربي ترانس با ريسک بيشتر مرگ در طول مطالعه مرتبط بود.محققان دريافتند به ازاي هر 2 درصد افزايش در مصرف چربي ترانس، 16 درصد احتمال مرگ در طول مدت مطالعه بيشتر بود.

همچنين يافته ها نشان داد هر 5 درصد افزايش در ميزان مصرف چربي اشباع شده با 8 درصد افزايش ريسک مرگ در طول مدت مطالعه مرتبط بود.پژوهشگران دريافتند مصرف چربي پلي اشباع نشده يا مونواشباع نشده به ترتيب با کاهش 27 و 13 درصدي ريسک مرگ در طول مطالعه مواجه بود.


 افراد متبسم، انسان‌هايي صادق هستند 

 يک تيم پژوهشي بين‌المللي در آکادمي علوم لهستان دريافته است که در سراسر جهان افراد متبسم به عنوان انسان‌هايي صادق ارزيابي مي‌شوند.

به گزارش ايرنا از دويچه وله ، نتيجه يک تحقيق جديد نشان مي‌‌دهد لبخند زدن در همه فرهنگ‌ها معناي يکساني ندارد. نزد مردم برخي کشورها، لبخند نشانه بلاهت است و نزد برخي ديگر نشانه هوش بالا است. از قديم گفته‌اند اگر به دنيا لبخند بزني، دنيا به رويت لبخند مي‌زند. اما با توجه به يک تحقيق جديد شايد درست‌تر باشد اگر در مورد واژه 'دنيا' کمي وسواس ‌به خرج دهيم.

يک تيم پژوهشي بين‌المللي در آکادمي علوم لهستان دريافته‌ است که لبخند زدن در همه فرهنگ‌ها معنايي يکسان ندارد؛ در برخي کشورها لبخند زدن زياد، نزد مردم نشانه حماقت به شمار مي‌رود، اما در عوض در برخي ديگر از کشورها کساني که اغلب متبسم هستند، افرادي باهوش‌تر شناخته مي‌شوند. اين تيم پژوهشي به سرپرستي کوبا کريس، عکس 8 نفر را به بيش از 5200 دانشجو در 44 کشور نشان داد. در اين عکس‌ها هر نفر در دو حالت مختلف ديده مي‌شود: يک بار با لبخندي بر لب و بار ديگر با حالتي خنثي است.

تمامي عکس‌ها به صورت تصادفي به پرسش‌شوندگان نشان داده و از آنها خواسته شد نظرشان را در مورد ميزان هوش افراد در اين عکس ها بيان کنند. از شرکت‌کنندگان در اين پژوهش همچنين پرسيده شد که اين افراد تا چه اندازه صادق به نظر مي‌‌رسند. پژوهشگران با بررسي پاسخ‌ها نتوانستند الگوي جغرافيايي معيني براي موضوع هوش بيابند. پاسخ‌دهندگان در فرانسه گفته بودند که افراد لبخند به لب بيش‌تر احمق به نظر مي‌آيند، در آلمان اما پاسخ‌دهندگان خلاف اين را گفته و اين افراد را باهوش دانسته بودند.

پژوهشگران همچنين دريافتند ارزيابي لبخند ارتباطي با سطح رفاه و توسعه کشور محل سکونت پرسش‌شوندگان ندارد. اما در عوض آنها با در نظر گرفتن عامل 'تفاوت ‌فرهنگي' به اين نتيجه رسيدند، در کشورهايي که مردم عمل‌گرا بوده و خود را با آينده‌اي نامطمئن تطبيق مي‌دهند، لبخند به عنوان نشانه‌اي غيرقابل توجيه از امنيت و اطمينان خاطر است و به همين دليل عملي احمقانه ارزيابي مي‌شود. اين تحقيق همچنين روشن ساخت فساد اقتصادي نيز در ارزيابي لبخند نقشي درخور ايفا مي‌کند. هر چه در يک کشور فساد اقتصادي کمتر باشد، افراد خندان قابل‌اعتمادتر به نظر مي‌آيند.

نتيجه قابل‌توجهي که اين تحقيق به طور کلي به دست داده، اين است که تقريبا در سراسر جهان افراد متبسم به عنوان انسان‌هايي صادق ارزيابي مي‌شوند. البته بايد تأکيد کرد که لبخند جعلي به سرعت قابل شناسايي است و براي برانگيختن اعتماد ديگران نمي‌توان دست به دامان تبسم‌هاي دروغين شد.


 خبرهاازعالم علم 

 دبيرعلمي پنجمين سمينارژنتيک:

شيوع بيماري هاي متابوليک در ايران پنج برابر دنيا

دبير علمي پنجمين سمينار کشوري مشاوره ژنتيک و نقش آن در پيشگيري از معلوليت ها گفت: شيوع بيماري هاي متابوليک در دنيا يک در پنج هزار کودک و در ايران يک در هزار کودک است.

دکتر شهلا فرشيدي در گفت و گو با ايرنا با بيان اينکه در حوزه اين بيماري ها وضعيت مناسبي نداريم، گفت: ازدواج خويشاوندي مهمترين دليل افزايش بيماري هاي متابوليک در ايران است.

فوق تخصص بيماري هاي متابوليک اظهار کرد: به همين دليل شيوع اين بيماري ها در کشور ما نسبت کشورهاي اروپايي و آمريکايي، بسيار بالاتر است بنابراين بايد اقدام اساسي به منظور کاهش اين ميزان ابتلا صورت گيرد.

فرشيدي به وضعيت بيماري هاي متابوليک در کشورهاي عربي اشاره کرد و گفت: هرچند آمار دقيقي در اين زمينه وجود ندارد اما با وجود ازدواج هاي خويشاوندي، قومي و قبيله اي پيش بيني مي شود آنها وضعيت نامساعدتري از ما داشته باشند.

دبير علمي پنجمين سمينار کشوري مشاوره ژنتيک و نقش آن در پيشگيري از معلوليت ها با اعلام شناسايي بيش از 500 نوع بيماري متابوليک افزود: همه انواع اين بيماري ها در کشور ما وجود دارد.

فرشيدي، عقب ماندگي ذهني و مشکلات حرکتي شديد در کودکان را مهمترين علامت اين بيماري عنوان کرد و گفت: با مشاهده اين علايم بايد به متخصص مربوطه مراجعه کرد تا اقدام هاي لازم تشخيصي در اين زمينه صورت گيرد.

به ‌دليل بالا بودن آمار ازدواج‌هاي فاميلي و خويشاوندي بيماري ‌هاي متابوليک ارثي به‌ عنوان بيماري ‌هاي بومي کشورمان شناخته مي‌شوند. ضايعات شديد مغزي، عقب‌ماندگي ذهني، فلج ‌هاي عضلاني و بيماري‌هاي قلبي از عوارضي هستند که براي کودکان مبتلا به اين مشکل پديد مي‌آيد.

درحال حاضر با پيشرفت امکانات و انجام تست‌هاي جديد غربالگري در بدو تولد مي‌توان به وجود بيماري‌هاي متابوليک ارثي پي برد و در صورت تشخيص صحيح و به‌ موقع، اين بيماري‌ها قابل درمان خواهند بود.پنجمين سمينار کشوري مشاوره ژنتيک و نقش آن در پيشگيري از معلوليت ها در روزهاي 20 تا 21 مرداد ماه با همکاري مرکز تحقيقات سلولي و مولکولي دانشگاه هاي علوم پزشکي ايران و علوم بهزيستي و توانبخشي در مرکز همايش هاي رازي برگزار مي شود.

تازه هاي علم ژنتيک و بيماري هاي شايع ژنتيکي شامل اختلالات خوني، اختلالات متابوليک، اوتيسم، نازايي و سقط مکرر از مهمترين محورهاي اين سمينار است.


 خبرپزشكي 

 تاثير ميزان خواب بر افزايش ريسک ابتلا به بيماري هاي التهابي

به گفته محققان، اختلال در خواب و خواب طولاني مدت با افزايش نشانه ها و علائم التهاب مرتبط است.

به گزارش مهر، به گفته مايکل ايروين، عضو تيم تحقيق از دانشگاه کاليفرنيا، در کنار رژيم غذايي و فعاليت فيزيکي، خواب خوب و سالم، سومين مولفه افزايش ميزان سلامت در طول عمر است.

متداول ترين نوع اختلال خواب، نظير بيماري بيخوابي، با افزايش ريسک بيماري التهابي و مرگ مرتبط است.

ايروين در ادامه عنوان مي کند: «اختلال در خواب يا بيخوابي را بايد همانند تاثيرات مضر رژيم غذايي پرچرب يا زندگي بي تحرک، از عوامل و فاکتورهاي پرخطر رفتاري تلقي کرد.»

التهاب موجب افزايش حجم و تعداد برخي مواد از جمله CRP (پروتئين واکنشي C) و IL-6 (اينترلوکين) در جريان خون مي شود. افزايش ميزان اين مواد در خون عامل بروز شرايطي نظير بيماري هاي قلبي-عروقي، فشارخون بالا و ديابت نوع2 است.

افراد داراي مدت زمان خواب عادي، در طول شب 7 تا 8 ساعت مي خوابند. يافته ها نشان مي دهد اختلال خواب، شامل بيخوابي يا کم خوابي و حتي مدت زمان خواب طولاني تر از 8 ساعت، با افزايش ميزان CRP و IL-6 مرتبط است. خواب کوتاه تر با افزايش ميزان CRP مرتبط است.

محققان تاکيد دارند که خواب بيش از اندازه زياد يا کم با بروز التهاب مرتبط است، فرآيندي که در بروز افسردگي و همچنين بسياري از بيماري ها مرتبط است.

در اين مطالعه، محققان 72 مقاله متفاوت مربوط به وجود ارتباط بين خواب و علائم التهاب را که بر روي بالغ بر 50 هزار شرکت کننده انجام شده بود، را مورد بررسي قرار دادند.در پايان محققان درمان رفتارهاي خواب را شيوه مناسب براي از بين بردن بروز التهاب و کاهش ريسک بيماري هاي التهابي عنوان کردند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي