جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/04/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5316

رئيس اداره حفاظت محيط ‌زيست نقده:
ميزباني تالاب سولدوز نقده از 2000 فلامينگو

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربايجان‌شرقي خبر داد؛
قطع انشعابات غيرمجاز آب در سطح شهرهاي استان آذربايجان‌شرقي


اجراي طرح‌هاي آبياري تحت‌فشار در آذربايجان‌غربي به کندي پيش مي‌رود

شهردار تبريز:
اصلاح ساختار شهرداري تبريز نياز مبرم به سالم‌سازي محيط اداري دارد


خبــر


در استان


 رئيس اداره حفاظت محيط ‌زيست نقده:
 ميزباني تالاب سولدوز نقده از 2000 فلامينگو  

 اروميه- خبرنگار آفرينش

رئيس اداره حفاظت محيط ‌زيست نقده گفت: تالاب سولدوز نقده از 2هزار فلامينگو ميزباني مي‌کند.فرامرز سفري اظهار داشت: تالاب‌هاي شهرستان نقده امسال نيز پذيراي فلامينگوها هستند که در اين خصوص 2 هزار فلامينگو امسال مهمان تالاب سولدوز هستند.

وي با بيان اينکه اين فلامينگوها با گرم شدن هوا وارد تالاب سولدوز نقده شده‌اند، تغذيه مناسب فلامينگوها در اين تالاب سبب شده تا اين فلامينگوها هر ساله اين تالاب را براي تابستان‌گذراني انتخاب کنند.رئيس اداره حفاظت محيط ‌زيست نقده بابيان اينکه تخم‌گذاري اين فلامينگوها نيز آغاز شده است، اذعان داشت: تالاب سولدوز مکان مناسبي براي تخم‌‌گذاري فلامينگوها محسوب مي‌‌شود.

اين مسؤول با بيان اينکه امسال شاهد رهاسازي آب سدهاي اين شهرستان به تالاب‌ها بوديم، ادامه داد: اين امر سبب شده تا امسال تالاب‌هاي پرآبي داشته باشيم. سفري بر همکاري هر چه بيشتر مردم در حراست از محيط زيست تاکيد کرد و اظهار داشت: لازم است مردم اين شهرستان و گردشگران نيز در راستاي حفاظت از محيط زيست در کنار اين تالاب‌ها کوشا باشند.

رئيس اداره حفاظت محيط ‌زيست نقده ادامه داد: فلامينگوها از 90 تا 1.5 متر بلندي دارند که غذاي آنها حلزون و گياهان آبي است که به صورت دسته جمعي زندگي مي‌کنند.


 مديرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربايجان‌شرقي خبر داد؛
 قطع انشعابات غيرمجاز آب در سطح شهرهاي استان آذربايجان‌شرقي 

 تبريز- توفيقي

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربايجان‌شرقي از قطع انشعابات غيرمجاز آب در سطح شهرهاي استان خبر داد و گفت: برنامه‌ريزي، ساماندهي و نظارت بر کاهش مصارف غيرمجاز يکي از اهداف اصلي شرکت آب و فاضلاب استان است.

عليرضا ايمانلو اظهار داشت: با تلاش شبانه‌روزي همکاران زحمتکش اين شرکت تعداد 680 مورد انشعاب غيرمجاز در سال 94 در سطح شهرهاي استان آذربايجان شرقي شناسايي و از آن تعداد 250 مورد آن قطع و جمع‌آوري شده و 430 مورد پس از طي فرايند قانوني تبديل به مجاز شده است.

وي در ادامه با اشاره به اينکه برنامه‌ريزي، ساماندهي و نظارت بر مصارف غيرمجاز يکي از اهداف اصلي شرکت آب و فاضلاب استان آذربايجان‌شرقي براي اقتصاد مقاومتي است، گفت: در اين زمينه اين شرکت اقدامات گسترده‌اي انجام داده که از جمله آنها مي‌توان به کنترل و تحليل مداوم توليد، مديريت و بهينه‌سازي فشار آب در شبکه‌هاي توزيع و همچنين عمليات شناسايي و قطع انشعابات غيرمجاز اشاره کرد.

مديرعامل آب و فاضلاب استان آذربايجان‌شرقي با اشاره به اين موضوع که ارائه خدمات مطلوب آب‌رساني در تمامِ شهرهاي استان در سايه همکاري مشترکان و استفاده قانوني و صحيح از آب است، گفت: مصرف آب از انشعاب غيرمجاز به لحاظ قانوني و شرعي جايز نبوده و همچنين اين‌گونه انشعابات احتمالاً باعث آلودگي در شبکه توزيع آب‌ شده و به دليل برداشت بي‌رويه آب باعث کاهش فشار آب در شبکه توزيع آب مي‌شود.


 اجراي طرح‌هاي آبياري تحت‌فشار در آذربايجان‌غربي به کندي پيش مي‌رود 

 اروميه- خبرنگار آفرينش

نماينده مهاباد در مجلس گفت: اجراي طرح‌هاي آبياري تحت‌فشار در آذربايجان‌غربي به کندي پيش مي‌رود.جلال محمودزاده خواستار توجه به ضرورت‌هاي تحقق اقتصاد مقاومتي در حوزه کشاورزي شد و گفت: کيفيت و حجم توليد کشاورزي استان آذربايجان‌غربي بايد ارتقا يابد.

محمودزاده افزود: برگشت سرمايه در بخش کشاورزي سخت و زمان‌بر است و به همين علت سرمايه‌گذاران رغبتي براي حضور در اين عرصه ندارند و دولت بايد مساعدت کند تا رونق در اين بخش از طريق سياست‌هاي حمايتي بيشتر شود.

وي تعدد قانون را يکي از مشکلات کشور به خصوص در زمينه اعمال سياست‌هاي حمايتي عنوان کرد و ادامه داد: با تعدد قانون، مجريان سياست‌هاي بخش کشاورزي نيز سردرگم مي‌شوند و به همين علت بايد قوانين زائد و مزاحم اصلاح و يا لغو شود.نماينده مهاباد در مجلس شوراي اسلامي بر استفاده بهينه از آب کشاورزي تاکيد کرد و گفت: اجراي طرح‌هاي آبياري تحت فشار در استان به کندي پيش مي‌رود.


 شهردار تبريز:
 اصلاح ساختار شهرداري تبريز نياز مبرم به سالم‌سازي محيط اداري دارد 

تبريز- توفيقي

شهردار تبريز گفت: اصلاح ساختار شهرداري تبريز نياز مبرم به سالم‌سازي محيط اداري دارد.صادق نجفي در شوراي مديران شهرداري تبريز، با اشاره به اينکه برخي ديدگاه‌ها عنوان مي‌کنند که مديريت شهرداري بايد براساس استبداد و تک‌رأيي باشد، افزود: اين ديدگاه نشانه وجود يک انحراف قديمي و تاسف‌بار در بحث مديريت است؛ مصمم به اصلاح اين ديدگاه و بهبود رفتار مديريتي در مجموعه شهرداري تبريز هستيم و معتقديم که درايت و اقتدار مديريتي، هيچ‌ تعارضي با گشاده‌رويي، مودت و تکريم ارباب‌رجوع ندارد.شهردار تبريز با بيان اينکه اصلاح ساختار شهرداري، نياز مبرم به سالم‌سازي محيط اداري دارد، گفت: هر يک از معاونان، مديران و شهرداران مناطق بايد وظايف تخصصي خود را در راستاي سالم‌سازي محيط اداري و از بين بردن زمينه‌هاي تخلف، پيگيري کنند.

وي با اشاره به رويکرد عمراني شهرداري در سه سال اخير گفت: اقدامات عمراني شهرداري تبريز قابل‌قياس با گذشته نيست؛ در دو سال گذشته، برنامه‌هاي شهرداري تبريز با تزريق اعتبار 2 هزار و 800 ميليارد تومان به توسعه و عمران شهري، زمينه‌هاي تحول آشکار در سيماي شهر و رفع گره‌هاي ترافيکي را فراهم کرده است.

شهردار تبريز ادامه داد: به تجربه ثابت شده که برنامه‌هاي فرهنگي و اجتماعي شهر، بدون نقش‌آفريني شهرداري کامل نيست، بنابراين مديران شهرداري بايد با خودباوري، ايمان و اراده، بدون کمترين سستي و بي‌انگيزگي عمل کنند.وي در بخش ديگري از سخنان خود، با تاکيد بر اين‌که آرمان اقتصاد مقاومتي، بايد در عموم برنامه‌هاي شهري، بارز باشد، گفت: اقدامات شهرداري تبريز به خصوص در مناطق کم‌برخوردار شهر، در مسير توزيع متناسب و عادلانه زيرساخت‌هاي شهري تدوين شده و در ماه‌هاي گذشته، به خصوص در غرب تبريز، به نتايج ارزشمندي رسيده است.

نجفي متذکر شد: حجم چشمگير پروژه‌هاي عمران شهري، فرصت مهمي است که بايد از طريق بهينه‌سازي مصالح، مديريت هزينه و تعيين زمان‌بندي‌هاي لازم، صرف توسعه شهر شود.


 خبــر 

 رئيس کل دادگستري استان زنجان :

ورود 143 هزار و 475 فقره پرونده به دادگستري استان زنجان

زنجان – خبرنگار آفرينش

رئيس کل دادگستري استان زنجان با تاکيد بر پرداختن بيشتر به موضوع قانون‌گرايي شامل مسائل حقوقي، اجتماعي و فردي بيان کرد: به ناچار افرادي در جامعه با هم مشکلاتي دارند، اما اين افراد نياز به الگوهايي دارند که در اين زمينه بهترين الگو و معيار قانون است.

جعفر گل محمدي در گفتگو با خبرنگار آفرينش ، رسوم و آداب، رفتار گذشتگان و توصيه‌هاي عالمان را از جمله الگوهاي جامعه عنوان کرد و گفت: ممکن است، فردي يکي از اين رسوم و يا آداب را قبول نداشته باشد، اما قانون همه را مکلف مي‌کند که اختلافات را کنار گذشته و حقوق خود را بر اساس قانون مطالبه کنند.

گل‌محمدي در ادامه با ارائه گزارشي از عملکرد مجموعه قضايي استان اضافه کرد: پرونده‌هاي وارده به دادگستري استان در سال 93 برابر با 144 هزار و 658 فقره بوده و مجموع پرونده‌هاي مختومه 146 هزار و 229 مورد بوده است.

وي با اشاره به اينکه در سال گذشته، تعداد 143 هزار و 475 پرونده وارد و 141 هزار و 586 فقره پرونده مختومه شده است، اضافه کرد: در سال 94 ميزان پرونده‌هاي وارده کاهش يافته است که از دلايل عمده کاهش پرونده‌ها اطلاع‌رساني رسانه‌ها، فرهنگ‌سازي و قانون‌گرايي مردم بوده است.

گل‌محمدي تصريح کرد: در زمينه پرونده‌هاي کيفري، توهين و فحاشي، ضرب و جرح عمدي، سرقت منجر به تعزير، ايراد صدمه غيرعمدي، تهديد و موادمخدر بيشترين آمار را داشته و در پرونده‌هاي حقوقي اعسار از پرداخت، مطالبه وجه، مطالبه چک، طلاق و مهريه بيشترين آمار را دارند.

رئيس کل دادگستري استان زنجان تصريح کرد: پرونده‌هاي وارده به دادگستري استان 151 هزار و 191 بار سال 93 رسيدگي و در سال قبل 170 هزار و 400 بار به پرونده‌ها رسيدگي شده که 13 درصد اين آمار افزايش داشته است.

معاون بهره برداري شرکت آبفاي استان اصفهان تاکيد کرد؛

مصرف بي رويه آب در فصل تابستان مانع از توزيع عادلانه آب مي شود

اصفهان – محمد راعي

معاون بهره برداري شرکت آبفاي استان مصرف بي رويه آب در فصل تابستان در ميان برخي از شهروندان را مانع از توزيع عادلانه آب دانست و تصريح کرد: هم اکنون همه منابع و ظرفيت هاي تأمين آب شرب استان در مدار بهره برداري قرار دارد. اين درحاليست که با عدم جاري بودن آب در بستر زاينده رود حدود 3 هزار ليتر در ثانيه از ظرفيت اضطراري تأمين آب شرب استان کاسته شده است. بر اين اساس صرفه جويي در مصرف آب در فصل تابستان ضروري قلمداد مي شود.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، حسن غلامي با اشاره به افزايش دما در روزهاي اخير گفت: پيش بيني ها حاکي از آن است که تا 10 روز آينده دماي هوا بين 39 تا 40 درجه مي باشد اين درحاليست که مطابق سنوات گذشته پيک مصرف تا 20 مردادماه ادامه دارد تجربه نشان داده که با افزايش دما مصرف آب نيز افزايش مي يابد.

وي به ميزان مصرف آب در هنگام افزايش دما پرداخت و خاطرنشان ساخت: هنگامي كه دماي هوا بين 33 تا 35 درجه باشد حدود 18 درصد به مصرف آب افزوده مي شود. دماي بين 35 تا 37 درجه مصرف آب 23 درصد اضافه مي گردد و هنگامي كه دماي هوا به 37 تا 39 درجه برسد مصرف آب نيز 27 درصد افزايش مي يابد همچنين در دماي بين 39 تا 42 درجه 32 درصد مصرف آب بيش از پيش مي شود.

معاون بهره برداري آبفاي استان اصفهان با بيان اينکه مردم مي توانند باتوجه به توصيه هاي شرکت آبفاي استان پيرامون چگونه درست مصرف کردن آب در فصل تابستان مانع از وقوع چالش جدي بحران کم آبي شوند گفت: اگر هم استاني ها به توصيه هايي که شرکت آبفا از طريق رسانه ملي و ديگر رسانه ها به مردم مي نمايد عمل کنند مطمئناً بحران کم آبي در فصل تابستان امسال هم مانند سنوات گذشته بدون کمترين چالشي پشت سر گذاشته مي شود بعنوان مثال اگر مشترکين براي کولرهاي خود سايبان نصب نمايند حدود 10 درصد در مصرف آب کولرها کاسته مي شود. اين درحاليست که اگر سايبان بر روي کولرها نصب نشود باتوجه به افزايش دما و به دنبال آن ورود کولرها به چرخه مصرف آب به ازاي هر 5 ساعت کارکردن کولرها معادل مصرف سرانه يک نفر به چرخه مصرف اضافه مي گردد يعني در فصل تابستان 20 درصد به مصرف آب اضافه مي شود.

اجراي اجباري 31 استاندارد در زمينه فرايندهاي انرژي بر

گرگان – خبرنگار آفرينش

مديرکل استاندارد گلستان گفت: سياست هاي کلي اصلاح الگوي مصرف ابلاغي مقام معظم رهبري (مدظله العالي) در سال 1389 بندهايي دارد که بند هفتم آن صرفه جويي در مصرف انرژي با اعمال مجموعه اي متعادل از اقدامات قيمتي و غير قيمتي به منظور کاهش شاخص انرژي کشور به ميزان حداقل دوسوم ميزان کنوني تا پايان برنامه پنجم و يک دوم ميزان کافي تا پايان برنامه دوم بوده است.

محمود فرماني در جمع اعضاي کارگروه تخصصي استانداردسازي و ارتقاي کيفيت کالا و خدمات بيان داشت: در همين راستا و جهت رسيدن به اين چشم انداز، فرآيندهاي انرژي بر توسط سازمان ملي استاندارد ايران شناسايي، معيارهاي مصرف آنها تعيين و تعداد 38 استاندارد ملي در اين حوزه تدوين شد که با توجه به هدر رفت بخش اعظمي از ميزان انرژي در واحدها و صنايع پرمصرف، استانداردهاي معيار مصرف انرژي مذکور، به تدريج 31 استاندارد اين حوزه اجباري اعلام شد و اين روند براي گسترده شدن شمول استانداردهاي اجباري براي صنايع انرژي بر ادامه دارد.


 در استان 

 عرضه دوغ سنتي شتر بدون مجوز است

شهركرد – بهار عبدالغني

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي، خدمات بهداشتي و درماني چهارمحال و بختياري گفت: عرضه دوغ شتر در اين استان به صورت سنتي، بهداشتي نيست و بدون مجوز مي باشد که مورد تائيد اين دانشگاه نيست.

عبدالمجيد فدايي در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه چهارمحال و بختياري اظهار داشت: در تهيه سنتي شير شتر، به شير ترش شده آب اضافه مي کنند تا دوغ تهيه شود که اين دوغ مورد تائيد دانشگاه علوم پزشکي نيست.

به گفته وي، هم اينک دوغ شتر به صورت پاستوريزه در برخي واحدهاي صنعتي کشور با مجوز در حال توليد است که مردم مي توانند از آنها استفاده کنند.فدايي ادامه داد: عرضه دوغ شتر به صورت سنتي که بدون مجوزهاي بهداشتي است، عامل بروز بيماري تب مالت است.وي ادامه داد: تهيه فرآورده‌هاي دامي از مراکز و کشتارگاه هاي مجاز مهم ترين عامل در پيشگيري از بيماري هاي مشترک انسان و دام است.وي گفت: هنوز کشتارگاه ها و مراکز غير مجاز ذبح دام در استان وجود دارد که مورد تائيد دانشگاه علوم پزشکي نيست و مردم نبايد از اين مراکز گوشت خود را تهيه کنند.فدايي گفت: فعاليت هاي پيشگيري از بيماري هاي مشترک بين انسان و دام هم اينک در استان با کندي انجام مي شود که بايد با سرعت بيشتري پيگيري شود.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي، خدمات بهداشتي و درماني استان با تاکيد بر لزوم رعايت مردم براي پيشگيري از بيماريهاي انسان و دام، تصريح کرد: براي کنترل و پيشگيري از بيماري هاي مشترک انسان و دام بايد همکاري و تعامل بين بخشي دستگاه هاي اجرايي ايجاد شود.فدايي گفت: در راستاي پيشگيري از بروز بيماري هاي مشترک انسان و دام، دانشگاه علوم پزشکي استان با سازمان جهادکشاورزي و دامپزشکي برنامه عملياتي مشترک تدوين کرده است.

به گفته وي،آموزش و اطلاع رساني با هدف ارتقاء آگاهي هاي عمومي براي پيشگيري از بيماري هاي مشترک انسان و دام و تقويت نظام مراقبتي بايد انجام شود.

رئيس مرکز آموزشي، درماني و پزشکي بعثت سنندج:

حمايت شرکت هاي بيمه از طرح تحول نظام سلامت افزايش يابد

سنندج – خبرنگار آفرينش

رئيس مرکز پزشکي، آموزشي و درماني بعثت سنندج خواستار پرداخت‌هاي به موقع شرکت بيمه در راستاي ادامه موفقيت آميز طرح تحول نظام سلامت شد.

بابک قطبي اظهار داشت: حمايت شرکت هاي بيمه و پرداخت هاي به موقع آنها بهترين اقدام براي ادامه موفقيت آميز طرح تحول نظام سلامت در کشور است.

وي با اشاره به وضعيت فعلي بيمارستان بعثت سنندج در حوزه هاي مختلف براي خدمت رساني بهتر به بيماران، بيان کرد: خوشبختانه بعد از اجرايي کردن طرح تحول نظام سلامت اقدامات بسيار خوبي در اين بيمارستان صورت گرفت و هم اکنون اين گونه اقدامات در دو بخش سخت‌افزاري و نرم افزاري همچنان ادامه دارد.

رئيس مرکز پزشکي، آموزشي و درماني بعثت سنندج عنوان کرد: اين مرکز در حوزه هتلينگ به بهترين شکل ممکن به افراد بيمار و همراهان آنها خدمت رساني مي کند و در کنار اين مهم در ساير بخش هاي نرم افزاري به ويژه حضور پزشکان متخصص و فوق تخصص نيز به شرايط خوبي رسيده است. وي با اشاره به لزوم همکاري شرکت هاي بيمه براي پرداخت‌هاي به موقع، گفت: در حال حاضر حدود 11 ماه طلب اين مرکز از شرکت‌هاي بيمه وجود دارد که انتظار مي رود شرکت هاي بيمه براي تسهيل در خدمت‌رساني به مردم هر چه سريعتر اين مطالبات را پرداخت کنند.

قطبي با بيان اينکه طرح تحول نظام سلامت بايد همچنان با قدرت ادامه يابد، بيان کرد: حمايت شرکت هاي بيمه و پرداخت هاي به موقع در اين زمينه يکي از ضرورت هاي اصلي است و انتظار داريم در سايه تصميم به موقع مديران ارشد اين مهم هر چه سريعتر عملياتي و اجرايي شود.

رئيس مرکز پزشکي، آموزشي و درماني بعثت سنندج اظهار اميدواري کرد که در سايه تلاش هاي مديران استان و حمايت هاي نمايندگان مردم کردستان در مجلس شوراي اسلامي زمينه براي ارتقاي وضعيت بهداشت و درمان اين استان بيش از گذشته فراهم شود.

کارشناس ستاد ديه استان تهران خبرداد؛

آزادي 22 زنداني جرايم غيرعمد توسط خيرين اسلامشهري

اسلامشهر – محمدرضا عباسي

سياوش جهانبخش در گفتگويي با خبرنگاران اظهار کرد:با کمک‌ها و حمايتهاي خيرين شهرستان اسلامشهر ، تعداد22 نفر از زندانيان جرايم غير عمد از زندان رهايي يافته و به آغوش خانواده هاي خود بازگشتند .

وي افزود: ستاد ديه استان تهران در راستاي حمايت از زندانيان در بند با کمکهاي خيرين اقدام به آزادسازي زندانيان جرايم غير عمد که به علل مختلف گرفتار شده اند ، مي نمايد که ضمن ترويج فرهنگ انفاق و نيکوکاري گامي در جهت رفع مشکلات اين افراد مي کند.

وي تاکيد کرد : بسياري از خيرين با تواضع و فروتني خود در جشنهاي گلريزان شرکت کرده و با کمکهاي خود زمينه آزاد سازي تعدادي از زندانيان که به طور ناخواسته و غيرعمدي و صرفا" جهت مبلغ ناچيزي بدهي مالي در زندان بسر مي برند ، را فراهم مي کنند.جهانبخش تصريح کرد: ستاد ديه استان تهران ، با همکاري فرمانداري‌هاي شهرستانهاي استان اقدام به شناسايي زندانيان جرايم غير عمد هر شهرستان کرده و با هماهنگي هاي بعمل آمده زمينه تامين بدهي اين افراد و رهاشدن از بند زندان را مهيا مي نمايد.

وي گفت: در شهرستان اسلامشهر در مراسم گلريزان سال گذشته با جمع آوري کمکهاي نقدي خيرين تعداد21 نفر مرد و يک نفر زن که به علت بدهي ناچيزي در زندان بسر مي برند ، را فراهم کرد و آنها را به خانواده خود بازگرداند.

کارشناس مسئول ستاد ديه استان تهران، بيان کرد: اين ستاداز يک سو برابرکمکهاي خيرين در جشن‌هاي گلريزان، مبلغي را درجهت آزاد سازي زندانيان جرايم غيرعمدهمان شهرستان کمک مي کند و از سوي ديگر بدنبال جلب رضايت شاکيا ن اين افراد هستند . وي خاطر نشان کرد: فعاليتهاي ستادد يه صرفا در جهت آزاد سازي زندانيان جرايم غيرعمد کمک مي نمايد و در جرايمي که مجرمين بصورت عمدي و با اطلاع از عواقب آن اقدام به ارتکاب جرم مي نمايد ، کلا" وارد نمي شود .


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي