جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/04/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5316


پتروشيمي بوعلي در آتش سوخت

خبرگزاري ترند:
قراردادهاي قديمي نفتي ايران ديگر جذابيت ندارند


معادلات انرژي


خبر


 پتروشيمي بوعلي در آتش سوخت  

 با گذشت بيش از 36 ساعت از وقوع آتش سوزي پتروشيمي بوعلي و خسارت 200 ميليون دلاري اين حادثه، وزير نفت اعلام کرد: براي مديريت بحران اين حادثه يک فرمانده متخصص و کاردان نداريم.

به گزارش مهر، براساس تحليل کارشناسان و مديران صنعت پتروشيمي شاغل در منطقه ماهشهر، تاکنون خسارت‌هاي مالي اين آتش سوزي گسترده به حدود 200 ميليون دلار رسيده که اين خسارت شامل سوختن کامل بزرگترين برج فرآيندي اين مجتمع پتروشيمي، مخازن ذخيره سازي نفتا، اتصالات و خطوط لوله و موجودي چند هزار بشکه اي نفتا به عنوان يک فرآورده کمياب و استراتژيک نفتي است.

يکي از مهمترين عوامل در گسترش اين حادثه پتروشيمي، سوءمديريت در اين ماجرا تحليل مي‌شود به طوري که مسئولان ذي‌ربط در اين منطقه نتوانستند در کوتاه ترين زمان با هماهنگي ساير دستگاه ها و مجتمع هاي پتروشيمي نسبت به مهار آتش و گسترش آن به مخازن ذخيره سازي نفتاي پتروشيمي بوعلي اقدام کنند.

نکته قابل توجه ديگر آن است که مرضيه شاهدايي مديرعامل تازه منصوب شده شرکت ملي صنايع پتروشيمي و معاون وزير نفت هم در طول 36 ساعت نخست وقوع حادثه در منطقه ماهشهر حضور نداشته و عملا موازي کاري و نبود مديريت واحد در مهار بحران منجر به شکل گيري تاريخي ترين حادثه در سطح صنايع پتروشيمي ايران شده است.

دراين بين اظهارات بيژن زنگنه وزير نفت هم مهر تاييدي در عدم به کارگيري مديريت هوشمندانه بحران در مهار آتش پتروشيمي بوعلي است. بيژن نامدار زنگنه در جلسه کميته بحران منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي اظهار کرد: در حال حاضر دنبال مقصر حادثه نمي گرديم و تمام تلاش ما براي مهار حادثه است.

وزير نفت با اعلام اينکه عمليات مهار آتش فرمانده ندارد و بايد هرچه سريع‌تر فرمانده اي متخصص و کاردان براي اين عمليات انتخاب شود، من نيز تا زماني که آتش به طور کامل خاموش شود براي پشتيباني و نظارت در منطقه خواهم بود، تصريح کرد: بايد از سرايت آتش به مخازن اطراف جلوگيري کنيم، بالگرد و هواپيماي آب پاش کمکي به اطفاي حريق نخواهد کرد و بايد از راه‌هاي ديگر موضوع را دنبال
کرد.

احتمال جاري شدن مواد مذاب نفتي

با گذشت بيش از 40 ساعت از وقوع آتش‌سوزي در برج 8001 مجتمع پتروشيمي بوعلي و سپس سرايت اين آتش به مخزن شماره 2001 ذخيره‌سازي نفتا در اين مجتمع پتروشيميايي، احتمال وقوع يک حادثه جديد در اين مجتمع پتروشيمي قوت گرفته است.

بر اين اساس کارشناسان حاضر در منطقه حادثه با اشاره به وقوع بيش از 40 ساعت حادثه آتش‌سوزي و عدم مهار حريق مخزن ذخايره‌سازي نفتا، اعلام کردند: ديواره و لبه‌هاي مخزن ذخيره‌سازي نفتا خم شده و احتمال دارد چنانچه آتش مهار نشود، با پاره‌ شدن ديواره‌ها، مواد مذاب نفتي در بين پتروشيمي‌هاي منطقه ماهشهر جاري شود.

از اين رو با وجود ايجاد کميته بحران و ورود تعدادي بالگرد و هواپيماي آبپاش به منطقه ماهشهر، اما تاکنون پيشرفت چنداني در مهار آتش مخزن ذخيره‌سازي نفتاي پتروشيمي بوعلي حاصل نشده است.

مشکلي براي مهار آتش وجود ندارد

استاندار خوزستان گفت: وضعيت در ماهشهر تحت کنترل است و اگر وضعيت به همين روند ادامه داشته باشد، مشکلي براي مهار آتش وجود نخواهد داشت.

غلامرضا شريعتي ، با اشاره به برگزاري جلسه مديريت بحران استان با حضور وزير نفت که در ماهشهر برگزار شد، اظهار کرد: در اين جلسه روند عمليات مهار آتش‌سوزي در پتروشيمي بوعلي سينا ماهشهر بررسي و فرمانده عمليات و جانشين وي در اين عمليات مشخص شد.

وي افزود: اکنون وضعيت در محل حادثه تحت کنترل است و اگر وضعيت به همين روند ادامه داشته باشد، مشکلي براي مهار آتش وجود نخواهد داشت. بايد تلاش کنيم که وضعيت از کنترل خارج نشود.

استاندار خوزستان در خصوص دود ناشي از آتش‌سوزي نيز گفت: اين دود آلوده است و براي محيط زيست مضر است ولي سمي نيست.

شريعتي با بيان اين که تلاش براي اطفاي کامل حريق در حال انجام است، عنوان کرد: هيچ مشکلي در خصوص تجهيزات وجود ندارد و روند عمليات به خوبي در حال انجام است.

خبر آتش‌سوزي در مخزن دوم صحت ندارد

فرماندار ماهشهر با رد آتش‌سوزي در مخزن دوم در سايت پتروشيمي بوعلي سينا گفت: خبر سرايت آتش و آتش‌سوزي يک مخزن ديگر در محل حادثه صحت ندارد.

منصور قمر ، با اشاره به حضور وزير نفت در محل حادثه آتش‌سوزي مجتمع پتروشيمي بوعلي سينا، اظهار کرد: خبر سرايت آتش و آتش‌سوزي يک مخزن ديگر در محل حادثه صحت ندارد. تنها يک مخزن از صبح روز پنجشنبه مجددا دچار آتش‌سوزي شد که آتش‌سوزي آن همچنان ادامه دارد. وزير نفت نيز ساعاتي پيش به منظور بازديد از محل حادثه وارد ماهشهر شده است.

وي افزود: در اين مخزن حدود 25 هزار تن مواد نفتا وجود دارد که تقريبا 50 درصد آن درصد سوزانده شده است. عمليات تخليه مواد نيز همچنان در حال انجام است و تاکنون 800 تن از اين مواد از مخزن تخليه شده است.

فرماندار ماهشهر عنوان کرد: بايد تمام مواد اين مخزن سوزانده يا تخليه شود تا بتوان آتش را مهار کرد.

قمر همچنين در خصوص منتشر شدن اخباري از تخليه برخي مناطق مسکوني اطراف مجتمع پتروشيمي و همچنين تخليه يک مجتمع تفريحي، گفت: اين موضوع صحت ندارد و اصلا هيچ منطقه‌اي تخليه نشده است و مردم در آرامش باشند.

وي در مورد گفته مديرکل حفاظت محيط زيست خوزستان مبني بر آلوده بودن دود ناشي از آتش‌سوزي عنوان کرد: اين دود مضر نيست. آلايندگي وجود دارد و حتي پيش از آتش‌سوزي نيز آلايندگي وجود داشت ولي دود سمي يا مضر نيست.

تخليه شهرهاي بندر امام و ماهشهر مطرح نيست

مديرکل مديريت بحران خوزستان با اشاره به وضعيت آتش‌سوزي در پتروشيمي بوعلي سينا ماهشهر، گفت: بحث تخليه شهرهاي بندر امام و ماهشهر اصلا مطرح نيست و وضعيت و آتش تحت کنترل است.

هاشم بالدي ، با بيان اين که هيچ جاي نگراني در خصوص مناطق مسکوني وجود ندارد، اظهار کرد: بحث تخليه شهرهاي بندر امام و ماهشهر اصلا مطرح نيست و وضعيت و آتش تحت کنترل است.

وي افزود: اگر شرايط به شکلي پيش برود که نياز به تخليه مناطق مسکوني باشد در مدت مناسب اعلام و انجام مي‌شود ولي اکنون هيچ مشکلي وجود ندارد.

مديرکل مديريت بحران خوزستان در خصوص آخرين اقدامات براي مهار آتش گفت: با تجهيزات، اکنون وضعيت کنترل شده و براي جلوگيري از توسعه و سرايت آتش تلاش مي‌شود.

بالدي عنوان کرد: با توجه به اين که مخزن داراي مواد نفتي است، براي مهار آتش بايد مواد به طور کامل سوزانده يا تخليه شود. اکنون علاوه بر سوزاندن مواد، از پايين مخزن نيز مواد در حال تخليه است. به همين دليل پيش‌کبيني مي شود تا چند ساعت آينده آتش ادامه داشته باشد.

وي در خصوص اين که گفته مي‌شود اداره بنادر بندر امام تعطيل شده است، گفت: تعطيلي اداره بنادر را نمي‌توانم تاييد يا رد کنم ولي ورود و خروج کاميون‌ها تحت کنترل قرار گرفته است.


 خبرگزاري ترند:
 قراردادهاي قديمي نفتي ايران ديگر جذابيت ندارند 

 
خبرگزاري ترند آذربايجان در گزارشي با اعلام اين که قراردادهاي پيشين ايران جذابيت خود را براي جذب سرمايه گذاران خارجي از دست داده‌اند، از قراردادهاي جديد نفتي موسوم به IPC به عنوان تنها شانس جديد جلب سرمايه براي ايران نام برد.

براساس گزارش ايسنا، علي کاردر، مديرعامل جديد شرکت ملي نفت ايران اعلام کرده است که ايران قصد دارد ميادين نفتي خود را با استفاده از سه نوع قرارداد مختلف توسعه دهد، قراردادهاي که شامل بيع متقابل، EPCF (مهندسي، تامين کالا، ساخت و فاينانس) و قراردادهاي جديد موسوم به IPC خواهد بود.

براساس اعلام مديرعامل شرکت نفت، تنها ميادين نفتي و گازي مشترک براساس قراردادهاي جديد به مناقصه گذاشته خواهند شد. اين درحالي است که پرويز مينا، عضو سابق کميته استراتژي هاي بلندمدت اوپک معتقد است سرمايه گذاران خارجي علاقه اي ندارند با استفاده از مدل هاي سابق قراردادهاي نفتي به صنعت نفت ايران بيايند. به اعتقاد اين کارشناس، مدل هاي قراردادي که پيشتر استفاده مي شدند اکنون از سوي سرمايه گذاران خارجي مطلوب تشخيص داده نمي شوند و انتظار نمي رود سرمايه گذاري هاي جديد در جدب سرمايه هاي خارجي توفيق چنداني داشته باشند.

به اعتقاد وي، درحال حاضر مدل قراردادهاي جديد نفتي ايران يا همان IPC است که مي تواند به ايران در جذب سرمايه هاي خارجي کمک کند.براساس اين گزارش، مدل جديد قرارداد نفتي ايران در اواخر سال 2015 به عنوان اقدامي براي تقويت صنعت نفت ايران مورد معرفي قرار گرفت. با اين حال مناقصه نفتي براساس اين مدل جديد قراردادي هنوز برگزار نشده که گفته مي شود علت ان مخالفت برخي در داخل کشور با نسل جديد قراردادهاي نفتي ايران است. بيژن زنگنه، وزير نفت ايران در اواسط ژوئن ابراز اميدواري کرده بود که قراردادهاي جديد نفتي ظرف سه ماه پس از آن به مرحله عملياتي برسند.

به گفته وي، وزارت نفت ايران مذاکرات طولاني با منتقدان قراردادهاي جديد نفتي داشته است و بازبيني هايي در اين قراردادها به وقوع پيوسته است.


 معادلات انرژي 

 بدهي 900 ميلياردي ايرلاين‌ها به وزارت نفت

دبير انجمن شرکت‌هاي هواپيمايي با اشاره به بدهي 900 ميلياردي ايرلاين‌ها به وزارت نفت، گفت: ايرلاين‌ها نياز به کاهش عوارض و حمايت‌هاي دولتي دارند.

مقصود اسعدي ساماني در گفتگو با مهر در مورد بدهي ايرلاين‌ها به وزارت نفت، گفت: با مذاکراتي که ميان شرکت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي و سازمان هواپيمايي در جريان است، پرداخت اين بدهي‌ها در حال پيگيري است.

وي با اشاره به اينکه هم اکنون به صورت اقساط بدهي‌ها در حال پرداخت است، گفت: سوخت جاري که ايرلاين‌ها دريافت مي‌کنند، به صورت نقد پرداخت مي‌شود و اکنون بدهي جاري انباشته‌اي ندارند اما از قبل حدود 800 تا 900 ميليارد تومان بدهي
وجود دارد.

مصرف سوخت مايع در نيروگاه‌ها متوقف شد

مديرعامل توانير از توقف مصرف سوخت مايع در نيروگاه‌هاي کشور خبر داد و گفت: با وجود افزايش توليد و مصرف برق، هم اکنون صرفا گاز طبيعي در نيروگاه‌ها مصرف مي‌شود.

آرش کردي در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت تامين سوخت تابستاني نيروگاه‌ها همزمان با اوج گيري پيک مصرف برق در کشور، گفت: در شرايط فعلي به استثناي دو تا سه نيروگاه استان سيستان و بلوچستان که به شبکه گاز متصل نيستند، تمامي نيروگاه‌هاي برق کشور از گاز طبيعي به عنوان سوخت اصلي استفاده مي‌کنند.

مديرعامل توانير با اشاره به توقف مصرف سوخت مايع شامل نفت کوره و گازوئيل در بيش از 90 درصد نيروگاه‌هاي برق کشور، تصريح کرد: تمامي نيروگاه‌هايي که به شبکه گاز متصل هستند، صرفا از اين سوخت پاک براي توليد برق استفاده مي‌کنند.

اين مقام مسئول با بيان اينکه هم اکنون به طور متوسط روزانه حدود 240 تا 250 ميليون مترمکعب گاز طبيعي در نيروگاه‌هاي برق کشور استفاده مي شود، اظهار داشت: افزايش مصرف گاز طبيعي به جاي سوخت مايع علاوه بر مزيت‌هاي زيست محيطي منجر به افزايش راندمان و بهره وري در نيروگاه‌هاي کشور خواهد شد.

وي با يادآوري اينکه هفته جاري با افزايش پيک مصرف برق بيش از 51 هزار مگاوات توليد برق در نيروگاه‌ها هم به نقطه اوج خود رسيده است، تاکيد کرد: در حال حاضر ظرفيت نيروگاه‌هاي کشور به حدود 74 هزار مگاوات و توليد عملياتي به 50 تا 52 هزار مگاوات رسيده است.کردي با بيان اينکه امسال هم چند نيروگاه باقي‌مانده در استان سيستان و بلوچستان به شبکه گاز کشور متصل خواهند شد، اظهارداشت: به زودي نيروگاه چابهار و تا پايان سال تعداد ديگري از نيروگاه‌هاي باقيمانده در اين استان به شبکه گاز متصل خواهند شد.

مديرعامل توانير در پايان با تاکيد بر اينکه هم اکنون سال گذشته سهم گاز در سبد تامين سوخت نيروگاه‌هاي برق به حدود 82 درصد رسيده بود، خاطرنشان کرد: پيش بيني مي‌شود تا پايان سال جاري سهم گاز طبيعي در سبد سوخت نيروگاه‌ها از مرز 90 درصد عبور کند.

قيمت نفت به محدوده 48 دلار رسيد

انتشار آمار مثبت اقتصادي در آمريکا و گمانه زني درباره کاهش سطح ذخيره سازي نفت در اين کشور سبب شد در معاملات قيمت نفت افزايش يابد.به گزارش ايسنا، خبرگزاري رويترز از نيويورک گزارش داد که قيمت نفت در معاملات روز چهارشنبه افزايش يافت زيرا انتشار آمارهاي مثبت اقتصادي در آمريکا، اميدواري به رشد تقاضاي سوخت در اين کشور را بالا برد.

افزون بر اين، نظرسنجي از کارشناسان نشان مي دهد در هفته منتهي به 11 تير ماه، سطح ذخيره سازي نفت خام در آمريکا با دو ميليون و 300 هزار بشکه کاهش رو به رو بوده است.در پايان معاملات قيمت هر بشکه نفت خام برنت با 84 سنت رشد، در سطح 48 دلار و 80 سنت تثبيت شد.قيمت هر بشکه نفت خام دبليو تي آي آمريکا نيز با 83 سنت افزايش، به 47 دلار و 43 سنت براي هر بشکه رسيد.


 خبر 

 مديرعامل شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي:

قاچاق بنزين ديگر جذابيت ندارد

مديرعامل شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي با بيان اين که جذابيت قاچاق بنزين از بين رفته است، بر لزوم تداوم عرضه بنزين به صورت تک نرخي تاکيد کرد.

سيدناصر سجادي در گفت و گو با ايرنا، ضمن استقبال از تهيه اصلاحيه براي قانون بودجه 1395 مشتمل بر حذف بنزين دو نرخي، افزود: همان طور که پيش از اين اعلام کردم، بنزين چند نرخي مي تواند بسترساز فساد شود.

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران افزود: بررسي ميزان مصرف بنزين در سه ماه نخست امسال نشان مي دهد حجم مصرف بنزين نسبت به مدت مشابه پارسال حدود يک درصد رشد داشته است.

وي با بيان اين که رشد اندک يک درصدي مصرف بنزين در حالي است که به شمار خودروها افزوده شده است، ادامه داد: اين وضعيت نشان مي دهد که از جذابيت قاچاق اين سوخت کاسته شده است و نرخ کنوني بنزين (هر ليتر ده هزار ريال)جذابيتي براي قاچاق ندارد.مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي گفت: بنابراين دليلي ندارد که با هدف کنترل قاچاق سوخت، بنزين را دو نرخي کنيم.

سفير ايران در بلغارستان:

گاز ايران با کيفيت‌تر از گاز صادراتي روسيه است

سفير ايران در بلغارستان با بيان اين‌که اين کشور به عنوان پايگاه جديد پالايشگاهي ايران در اروپا در نظر گرفته شده است، تصريح کرد: گاز ايران با کيفيت‌تر از گار صادراتي روسيه است.

به گزارش ايسنا، پايگاه خبري نوينايت به نقل از عبدالله نوروزي، سفير ايران در بلغارستان اعلام کرده است که سرمايه گذاران ايراني درحال بررسي احتمال افتتاح يک پالايشگاه در بلغارستان هستند.

نوروزي به شبکه خبري اوروپا اعلام کرد که سرمايه گذاران ايراني تمايل دارند در بخش انرژي اين کشور جنوب شرقي اروپا سرمايه گذاري کنند.

به گفته وي، صادرات نفت و گاز به بلغارستان نيز در دست بررسي است.

نوروزي تصريح کرد: ما بايد ببينيم طرف بلغاري چقدر براي اين موضوع اماده است. باتوجه به اينکه شبکه گاز ايران کاملا توسعه يافته است و خطوط لوله تا مرز ايران و ترکيه کشيده شده اند، نياز است تفاهم نامه هاي مشخصي به امضا برسند و قراردادهاي همکاري منعقد شوند.

سفير ايران در بلغارستان افزود: گاز ايران نسبت به گاز صادراتي روسيه از کيفيت بالاتري برخوردار است.

بلغارستان خواستار ازسرگيري ايده ساخت خط لوله نابوکو شده است که ايده اوليه ان با هدف صادرات گاز به اروپا از مسير ايران بود. ايده اي که پس از تحريم هاي اروپايي عليه ايران به طور کلي کنار گذاشته شد.

عبور توليد نفت شرکت کارون از مرز يک ميليون و 25 هزار بشکه در روز

توليد نفت خام شرکت بهره‌برداري نفت و گاز کارون در راستاي بازگشت به سقف توليد، از مرز يک ميليون و 25 هزار بشکه در روز عبور کرد.

به گزارش ايسنا، محسن دهان زاده، مديرعامل شرکت بهره‌برداري نفت و گاز کارون ضمن اعلام اين خبر اظهار کرد: توليد واقعي نفت خام از ميادين فعلي اين شرکت در فروردين ماه سال 1391 و قبل از اعمال کاهش‌هاي تکليفي حدود 995 هزار بشکه در روز بود که در حال حاضر با اتکاء به توانمندي داخلي و پس از اجراي سياست‌هاي کلان وزارت نفت در راستاي افزايش توليد به يک ميليون و 25 هزار بشکه رسيد که اين ميزان توليد از مخازن تحت راهبري، فراتر از شرايط قبل از اعمال تحريم‌هاي ظالمانه مي‌باشد.

وي با اعلام تحقق 149 درصدي برنامه‌هاي افزايش توليد با دبي حدود 73 هزار بشکه در روز در بخش چاه‌هاي توسعه‌اي، تعميري و ترميمي شرکت نفت و گاز کارون افزود: از مهمترين اقدامات مؤثر در افزايش توليد نفت خام اين شرکت مي‌توان به 43 مورد عمليات تعميري توسط دستگاه لوله مغزي سيار با استقرار دستگاه فراورش سيار ((MOT)، اسيدکاري گسترده، مشبک کاري، انجام متعدد عمليات‌هاي فني درون و سرچاهي و آزمايشات جرياني و همچنين افزايش و تثبيت دبي توليد 29 حلقه چاه مجهز به تلمبه‌هاي درون چاهي اشاره کرد.

دهان زاده تصريح کرد: راه‌اندازي و بازگشايي واحد هيبريدي، بهره‌برداري نمکزدائي منصوري و افزايش دبي چاه‌هاي نمکي ميدان نفتي منصوري آسماري به ميزان 42 هزار بشکه در روز از ديگر اقدامات مؤثر در افزايش توليد نفت خام اين شرکت بوده است.

مديرعامل شرکت نفت و گاز کارون از ديگر اقدامات مؤثر در تحقق اين افزايش توليد را راه‌اندازي فاز توسعه نمکزدائي شماره 2 اهواز بنگستان برشمرد و اظهار کرد: افزايش ظرفيت فرآورش نفت نمکي حاصل از راه‌اندازي اين واحد نمکزدايي به ميزان 30 هزار بشکه در روز بوده که امکان فرآورش کليه نفت نمکي بنگستان واحد شماره 2 و چاه‌هاي شرقي آبتيمور به ميزان 84 هزار بشکه در روز را فراهم کرده است.

وي بيان کرد: با برنامه‌ريزي و انجام حجم وسيعي از تعميرات اساسي تجهيزات و ماشين‌آلات فرآورشي طي سه سال گذشته، مقدمه ايجاد شرايط و ظرفيت‌هاي لازم جهت بازگشت موثر و ايمن به سقف توليد فراهم شد، به گونه‌اي که طي 4 ماه امکان افزايش توليد روزانه اين شرکت از 780 هزار بشکه در اسفندماه 94، به يک ميليون و 25 هزار بشکه در اواسط تيرماه 95 فراهم گرديد.

دهان زاده با بيان اينکه انجام اين مهم با حمايت‌ها و اخذ خدمات فني لازم از واحدهاي ستادي شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب صورت گرفته است از همکاري اين واحدها با شرکت نفت کارون قدرداني کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي